Audi 90 Quattro griezelig veilig Leimuidenaren steppen marathon voor goed doel Man ook in gezi" nog steeds de ba voor veiliger gebruik van LPG WEGWIJS Schoolconciërges worden duurder KONINKLIJK HUIS UIT ONDERZOEK BLIJK nationale hartweel Freddy Spencer Replica Minister Winsemius start actie Motorliefhebbers kennen ongetwijfeld Freddy Spencer, vaak de snelste man ter wereld in de 500cc-racerij. Honda heeft nu een straatversie op de markt gebracht van de beroemde machine van „Fast Freddy". De NS 400R „Spencer Replica" is voorzien van een watergekoelde V3 krachtbron, die ondanks een cilin derinhoud van slechts 387cc goed is voor niet minder dan 53 kW (72 pk) bij 9500 t.p.m. Dank zij een electronisch bediend ATAC uitlaatsysteem is de NS 400R ook in het lage toerengebied een rustig rijdbare machine. Het blok is gemonteerd in een aluminium frame dat uit een rechthoekige aluminium pijp is opgebouwd. De NS is voorzien van drie forse schijfremmen. Het uiterlijk is duidelijk: zwarte race-stijl Comstar wielen, expansie-uitlaten met lichtgewicht dempers, eenpersoons zitje (met mogelijkheid tot ombouw), 19- litertank en strakke stroomlijn. De NS 400R kost inclusief BTW 13.990 gulden. Andere opvallende Honda-modellen voor 1985 zijn de CB 450N, de VF 1000F II en de XBR 500 S. Honda heeft voor elk wat wils, van „gewone" 1- t/m 4-cilinders tot off-the- road motoren, machines voor Enduro en trial, trikes en scooters. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende vijf jaar wordt 125 mil joen gulden geïnvesteerd in het veiliger maken van het gebruik van LPG. Het geld zal besteed worden aan het ondergronds leggen van LPG-tanks bij tanksta tions die binnen 120 meter van bebouwing liggen. Ook zullen er afsluiters aan de tanks worden gemaakt die op afstand bedienbaar zijn. LPG-tankauto's worden uitgerust met installaties die automatisch een LPG- brand stoppen. Minister Winsemius (VROM) heeft dit vanmiddag be kend gemaakt bij de start van de campagne die tot het veiliger gebruik van LPG moet leiden. Hij deed dit in Den Haag bij een LPG-station, waar een tank d gronds werd geplaatst. Er zijn 1500 van dergelijlr tions in ons land. De minister betoogde dat met d" ratie LPG niet hoeft te verdwijnen. Alleen het g zal veiliger moeten. In zijn toespraak waarschuwde de minister steeds meer voorkomende verschijnsel dat mend auto's afkomstige LPG-tanks gebruiken voor dë warming van bungalows en caravans. De mF noemde dit een gevaarlijke koers. Hij kondigcF onderzoek aan naar dit verschijnsel dat hij betitel3 „illegaal gebruik van LPG". Op basis van dat <j zoek zullen dan maatregelen worden genomen. is geen situatie denkbaar of de Nederlandse taal heeft er wpl een toepasselijk spreek woord of gezegde bij. Na een week Audi 90 Quattro denk je aan: alles waar „te" voor staat is niet goed, en „het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen". We denken dan niet aan te duur of te luxueus, maar aan „te veilig"; bestaat dat? Een vraag die wordt op geroepen door Audi's Quattro- concept. Maar ook zonder dat iside nieuwe 90-serie best een test waard. Sinds het afgelopen najaar is- ie er, de 90-serie van Audi die j^ laatdunkend zou kunnen af doen als een wat aangeklede versie van de 80-serie. Alleen maar een poging van Audi om het programma van Merceds en BMW te imiteren, dat im mers ook uit drie opvolgende sedan-series bestaat? Die beide Duitse „Nobelmarken" dienen Audi inderdaad tot voorbeeld, zq geeft Audi-chef Ferdinand Piëch grif toe. Erkenning vin den in de kringen van BMW- en Mercedes-aanhangers is het doel waarnaar gestreefd wordt. Erg ver kom je dan niet door op enigszins kunstmatige wijze een extra model in je programma te brengen; de eerste eis is technische perfec tie bij het ontwerpen en bou- wen van auto's. Exclusiviteit is natuurlijk ook een „must", waarbij Audi als ijzersterke troef het vierwielaandrijvings- concept volledig heeft uitge speeld. Al lang hebben we vastgesteld dat vierwielaandrijving meer is dan een modetrend of een nieuw, exclusief accessoire. Het is een werkelijke bijdrage aan de rijveiligheid, zoals ook een anti-blokkeer-remsysteem dat is. De test-Audi bezat deze beide elementen, plus het ge zochte kwaliteitsniveau dat in niets onderdoet voor wat „das Haus Daimler-Benz" of „das andere Haus" BMW kan bie den. Op zich doen die uiterst hoogwaardige kwaliteit en zui ver uitgebalanceerde techniek je al veiliger voelen. Zo is de Audi 90 Quattro als het ware driedubbel veilig. En daar doet zich de vraag voor: kun je ook dit effect overdrijven, bestaat een te veilige auto? Theore tisch niet; hooguit kun je kla gen dat het verschil met ande re auto's te groot wordt zodat ALKEMADE «r- De kosten van een schoolcöncierge, die in WSW-verband /ijn werk doet, worden dit jaar aanzien lijk verhoogd, namelijk met tweeduizend gulden per per soon per jaar (was vierduizend, nu zesduizend gulden). Dit be drag wordt verhoudingsgewijs per school verlaagd, indien er minder lokalen in gebruik zijn dan bij de openbare lagere school. Met de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening Al phen aan de Rijn (SWA) is vo rig jaar afgesproken dat de ge-« meentelijke Alkemade de kos ten van concierges aan de di verse lagere scholen recht streeks aan Alphen betaalt. Alkemade brengt dan bij de desbetreffende schoolbesturen hun aandeel in de kosten in rekening. Als de verhoging van de kosten volledig doorbe rekend moeten worden aan de scholen, komen die in finan ciële problemen en daarom willen B en W een deel van die verhoging compenseren. De gemeente draait trouwens toch op voor de kosten, want wanneer de scholen niet lan ger in staat zijn om de concier ge te betalen, vertrekt deze WSW-werknemer naar Al phen en moet Alkemade toch blijvend voor een deel van de kosten opdraaien. De voor rekening van de ge meente Alkemade blijvende kosten indien de acht WSW'ers op Alkemadese scho len blijven werken, bedragen dit jaar bijna vijftienduizend gulden. Tijdens de gisterena vond gehouden vergadering van de commissie welzijn ad viseerde het VVD-raadslid A. van den Bogaard dat de kosten nu niet hoger meer mogen worden. Net als de overige commissieleden hechtte hii grote waarde aan het behoud van conciërges op de Alkema dese lagere scholen. De heer W. Homburg vond dat de con ciërge belangrijk bijdraagt aan taakverlichting van de school hoofden. Wethouder L Beelen wees erop dat Alkemade in de unieke situatie verkeert dat bijna alle lagere scholen een conciërge neDoen. Volgens hem is dat in andere gemeen ten zelden het geval. die andere relatief onveiliger worden. Vooral dat tweede ge zegde, over „weelde" en „ster ke benen" geeft te denken. Want ook als je op autogebied al heel wat gezien hebt be sluipt je in deze Audi het ge voel van „wat kan mij gebeu ren". Zelfoverschatting dus. Dat is zowel bij vierwielaan drijving als ABS-remmen de voornaamste zwakke plek. Het maximaal uitbuiten van het beschikbare wegcontact laat een steeds smaller grensgebied over. Ga je toch een keer overmoedig te ver, dan helpt er ook geen lieve moeder meer aan. Meneer Audi kan het ook niet helpen dat niet iedereen (om het maar heel voorzichtig te stellen) weet hoe ver zijn rijcapaciteiten reiken. Probleemloos Twee motorversies kent de 90- serie, beide vijfcilinders van respectievelijk 2,0 of 2,2 liter inhoud en de Quattro krijgt al tijd die grootste motor mee in combinatie met een handge- schakelde vijfbak. Dat is ook echt een vijfbak, die in de hoogste versnelling nog trek kracht biedt; hij schakelt wat stroef, maar dat is bij Audi niet ongewoon. Alle Audi's 90 kunnen binnen 10 seconden van 0 op 100 km/u gebracht worden; met. de grootste motor bedraagt de top 200 km/u. Zoals het veer- karakter is ook het motorka rakter niet speciaal sportief maar wat meer op comfort ge richt. Datzelfde geldt zeker voor de bekrachtigde bestu ring, die heel precies werkt, maar wel erg sterk bekrach tigd is, al gaat hij ook bij hoge snelheid niet vaag aanvoelen. Dat past niet zo bij puur spor tieve bedoelingen, al maakt het onderstel met vierwielaan drijving en ABS op de vier schijfremmen het natuurlijk mogelijk. De Quattro's gedra gen zich licht onderstuurd (tenminste, als je hard gaat), terwijl in een haakse bocht die fors wordt aangesneden na on derstuurd inzetten van de bocht de achtersteven iets naar buiten wegglijdt, zodat het to taaleffect weer ongeveer neu traal uitkomt. Nogmaals: je merkt het pas als je bewust probeert de grenzen te ver kennen. In het dagelijks ge bruik betekent Quattro plus ABS dat je je nergens zorgen over hoeft te maken; je kunt harder remmen of bochten ne men dan een ander. Uitrusting De exclusiviteit van een 90 Quattro houdt natuurlijk niet op bij vier aangedreven wie len, kun je de auto van geen kant bekijken of je komt wel Quattro-opschriften tegen. Bij de uitrusting hoort ook een achterspoiler in de kleur van de auto, met leer bekleed stuurwiel, leren pookknop en manchet. Zoals de andere 90- versies beschikt hij verder over mistlampen voor en ach ter en twee buitenspiegels. De testwagen had als extra le verbaar een digitaal instru mentarium, dat meteen een boordcomputer bevat (die ook als extra op het normale dash board leverbaar is). Er is een permanente verbruiksmeter (momenteel verbruik), de ge middelden worden via de boordcomputer berekend. De Het is geen goedkope hobby om zo'n perfecte auto als de Audi 90 Quattro te bezitten, al is het verbruik met iets beter dan 1:10 bepaald gunstig. snelheidsmeter geeft alleen in grote cijfers aan, de toerentel- ler en overige meters zijn qua- si-analoog. oplichtende streep jes langs een schaalverdeling. Het geheel is steeds goed af leesbaar, de lichtintensiteit is regelbaar en je kunt ook nog alle meters behalve de snel heidsaanduiding helemaal af zetten. De verdere bedienings organen zijn praktisch inge deeld, al dekt het stuurwiel nog steeds de symbolen af op de knoppen die aan de zijkant van het instrumentenpaneel zijn aangebracht. Lichtmetalen velgen of[I glas krijgt de 90 Quatl standaard mee, wel deurvergrendeling. In rusting blijft het Duits] karakter dus wel bef werkelijk praktische ting wordt allemaal st bijgeleverd, doch niei dat het luxueuze en exi karakter zou kunnen strepen. Dat moet geld worden bijgekochl ook het ABS-remsysf een extra dat met 7.135,- op de begroting] Daarbij kwam voor de dan nog het digitaal mentarium ad f 1.775,- tint glas ter waarde vai Opgeteld bij de basispi f 60.145,- komen we di wel aan zeventig mi) goedkoopste 90 staat opkg voor nagenoeg 43 milt# goedkopere Quattro is»**® ons land niet (in andi den is er ook een Geen goedkope hobby |m zo'n perfecte auto te 1 al is het verbruik met ter dan 1:10 bepaald Andere auto's van gelij dige kwaliteit en doo ,heid kosten niet mindei waar. Aan de andere k; ten Quattro-techniek el remmen als extra sameL" veel als een hele netlfE. denklasse-auto, onge1 mille. Het is de prijs vc rijveiligheid, die geluk) ten het bereik ligt v; moedige nieuwe rijbe- ters; al zoekend naar zen van zichzelf en zouden zij hoogstwaarst een keer een boom, oi een kostbare Audi (zo veel meer) naar de ani reld kunnen helpen. je zoveel neer kunt teil; perfectie en exclusiviteftei Audi 90 Quattro zeh°J verstandige investering*] PETER FQ 19 april Prins Claus draagt op een bijeenkomst in IJmulden, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Geni us Fabricage, een radio-te lescoop over aan Ruther- ford Appleton Laboratory (Chilton, Engeland). Genius bouwde de staalconstruc tie van deze telescoop, die met een diameter van 15 meter zal worden opge steld op de 4200 meter hoge vulkaan Manna Kea op Hawaii. De vliegensvlugge Justy. Royaal, compact. Vóórwiel aangedreven met een sterke en zuinige motor. Vijf versnellingen. Topsnelheid 145,km/ul En uiterst compleet. Verkrijgbaar met 3 of 5 deuren; óók als "4-wheel-drive". Kom kijken en vergelijken. Ook de populaire Mini Jumbo en de superieure L-serie van Subaru staan voor uw proefvlucht klaar. SUBARU BERVO CAR G. DOUSTRAAT16 ALPHEN A/D RIJN 01720-73215 GARAGE DE WIT HOGE WOERD 56-58 LEIDEN 071-120206 AUTOBEDRIJF VAN DER BOON B.V. BILDERDAM 16 LEIMUIDEN 01721-8142 AUTOMOBIELBEDRIJF J.OLDENHAGEVENNEPERWEG535C-541 NIEUW VENNEP 02526-87766 AUTOBEDRIJF C. VINK HERENWEG 65 WARMOND 01711-11491 LEIMUIDEN Jongerenver eniging Het Kompas houdt vrijdag 26 en zaterdag 27 april een stepmarathon in Leimui- den. De opbrengst van de lief dadigheidsrace gaat naar kin dertehuizen in Colombia en Is rael en is bestemd voor de fi nanciering van activiteiten in het Leimuidense Stekkie Sioerd Smit, Jan en Wim Vonk, Kees-Wim van de Wijngaard, Gert Rietdijk en Marco Knetsch vertrekken vrijdagavond om zeven uur vanaf de Voonaarsmarkt bij Brand en Van Wijk. Er wordt alleen gestopt om de „behoefte" te doen. Opgeven zit er niet in, desnoods wordt de step- een vehikel van meer dan honderd kilo verder ge dragen. Een „promotieteam" zorgt voor de geestelijke bij stand. Een aangepast menu met veel druivesuiker zal nog worden uitgedokterd Twee volgauto's zorgen voor assis tentie. De step waarmee wordt gere den is geleend van een Utrechtse Studentenvereni ging. Een accu zorgt voor licht en de chauffeur zit, omdat het ding anders onbestuurbaar is. Bij toerbeurt kunnen de been spieren hierdoor even uitrus- Om negen uur 's avonds wordt de Voorjaarsmarkt nog even aangedaan. Daarna volgt de grote trek: via Rijnsaterwoude, Woubrugge koers naar Alphen aan den Rijn waar men rond middernacht bij jeugdsociëteit 't Bunkertje hoopt te arrive ren. Daarna richting Nieuw koop, Mijdrecht, Bovenkerk, Schiphol, Aalsmeer en weer terug naar Leimuiden. Zaterdagmiddag tussen drie en vier uur hopen de steppers het eindpunt bij Brand en Van Wijk aan de Tuinderij te berei ken. Er kan vanaf vandaag worden ingeschreven voor de sponsoring van een aantal ki lometers: twee, vijf of tien cent per kilometer, over te maken op de Rabobank te Leimuiden, ten name van Jongerenvereni ging Het Kompas, rekening nummer 12.77.95.367 onder vermelding van „Stepmara thon". Jorico, Margreet, Joke, Jan, Kees-Wim. Sjoerd, Wim, Gert en Marco, voor een goed doel rijden zij een complete marathon vanuit Leimuiden. LEIDEN Vrouwen blijken nog weinig succesvol in hun streven naar grotere gelijk waardigheid in het gezinsle ven. Het is voor vrouwen in een gezin nog steeds minder vanzelfsprekend dat aan haar wensen tegemoet gekomen wordt dan aan de wensen van de man. Ook binnenshuis blijkt er dus sprake te zijn van een overheersing van manlijke voorkeuren. Dit concludeert Aafke Komter in haar proefschrift, waarop zij gisteren aan de Leidse univer siteit promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Met haar onderzoeksresultaten wordt de veronderstelling weerlegd dat mannen buiten de deur de meeste macht heb ben, maar dat in het huisgezin de vrouw de lakens uitdeelt. Mevrouw Komter heeft in haar onderzoek zowel- de zichtbare als de meer onzicht bare aspecten van macht in re laties tussen gehuwde vrou wen en mannen bestudeerd. Aan het onderzoek deden zes tig echtparen met kinderen uit verschillende lagen van de be volking mee. De helft van de vrouwen werkte buitenshuis. Volgens Komter is het effect van de machtsuitoefeningen in het gezin dat de bestaande toe stand gehandhaafd blijft „Mannen blijken over het al gemeen tevredener dan hun echtgenotes. De macl lijkheid vindt men ove| gemeen vanzelfspreken de dominantie van de visie kracht bij te zetteigp veelal gerefereerd aan., tuur of de onvermijdei van de bestaande situapnj dus Aafke Komter proefschrift. Onderzoek dood Marokkaan in cel zonder resultaat AMSTERDAM Het onder zoek naar de doodsoorzaak van de 27-jarige Marokkaan Hmidou Takhrifa die op 26 ja nuari in een Amsterdamse po litiecel overleed, heeft niets opgeleverd. Officier van Justi tie H.P. Wooldrik heeft dit gis teren bekend gemaakt. Het onderzoek is afgesloten. De patholoog-anatoom heeft geen doodsoorzaak kunnen vaststel len. Het lijk van Takhrifa ver toonde noch uitwendig noch inwendig letsel en bij het toxi cologisch onderzoek zijn geen abnormale of lichaamsvreem- de stoffen gevonden. Het ge rechtelijk laboratorium merkt in zijn rapport op dat er in on geveer vier procent van de ge vallen bij secties geen doods oorzaak wordt gevonden. Hart- en vaatziekten zijn volksvijand nr. I. Wf ze maken bijna L evenveel slachtoffers!^ alle andere ziekten ui samen. Gelukkig is erfct lichtpuntje. Het aantak mensen dat aan hart-j V( vaatziekten overlijdL neemt af. Maar de stir moet doorgaan. PY' Elk slachtoffer is &d< er Immers één teve^D Olt jaar heeft de 'j(r Nederlandse HartsticH j 20 miljoen gulden^g nodig voor haar werLe, En dat bedrag moetje,, komen. Steun deze w(| de collecte of stortL uw bijdrage op giro 31^ bank 70.70.70.600t f Bedankt! W£ nedertand hartsbehb Geen krant ontvangefi tussen 18.00 en 19.00 fc terdags tussen 14.00 i uur, telefoonnr.071-121 uw krant wordt nog i avond nabezorgd. CeidaeSomant DONDERDAG 18 APRIL 1985 PA( CONSUMENTENINFORMATIE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8