Co-ouderschap: steeds meer kinderen met twee huizen Grondwater groot gevaar Soedanese moslims willen culturele onafhankelijkheid Veel slachtrunderen met hormonen ingespoten Groei economie gunstig voor overheidsfinanciën „EEN WEEKEIND BU JE VADER IS ZO VISITERIG" HERSTEL MIDDEN-EN KLEINBEDRIJF! LEIDT NIET TOT MEER BANEN het Moezeldal 'SIJTHOFE BINNENLAND/BUITENLAND £e*dóeQowtard DONDERDAG 18 APRIL 1985 PAQ DEN HAAG Bij 80% van de dit jaar op aanwezigheid van hormonen gecon troleerde slachtrunderen zijn deze stoffen aangetroffen. Dat meldt het minis terie van landbouw. De laatste drie maanden zijn 240 „verdachte" dieren ge controleerd. Bijna 200 bleken inderdaad ingespoten te zijn. Hormonen worden gebruikt om de dieren sneller vet te mesten. Het gebruik ervan is echter ver boden. Vooral in België worden hormonen veel gebruikt. De afgelopen weken is bij onze zuiderburen een aantal mensen aangehouden dat wordt verdacht van handel in met hormonen ingespoten runderen. De toediening van het (kankerverwekkende) DES-hormoon aan slachtrunderen in Nederland is wel sterk verminderd. Dat heeft staatssecretaris Ploeg (Landbouw) geantwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Van Iersel (CDA). Volgens de Stichting Lekker Dier wordt het DES-hormoon echter meer en meer vervangen door „cocktails" die even goedkoop zijn en even effectie, maar veel minder makkelijk op te sporen. „Het gebruik van groeihormonen is dus gewoon doorgegaan". (Vervolg voorpagina) ROTTERDAM De forse groei van de nationale economie die volgens se cretaris-generaal Rutten van het mi nisterie van Economische Zaken bin nen handbereik ligt, zal volgens hem erg gunstig zijn voor de overheidsfi nanciën, niet in de laatste plaats door een vermindering van de werkloos heid die met zo'n beleid bereikt kan worden. In de eerst komende jaren zal de werkloosheid nog niet direct dalen als gevolg van een groot aan bod nieuwe arbeidskrachten, maar in de jaren negentig ziet Rutten min of meer volledige werkgelegenheid te rugkeren. Voorwaarde voor het slagen van dit beleid is wel dat de lonen gematigd blijven, maar volgens Rutten kan de overheid daar zelf sterk toe bijdragen door de premies en belastingen voor de burger te verlagen, zodat de koop kracht verbetert. „Indien deze for mule met voldoende intensiteit en gedurende meerdere jaren in praktijk wordt gebracht zal ook in absloute zin de winst aan werkgelegenheid en economische groei indrukwekkende vormen aannemen", voorspelde de topman van Economische Zaken. Hij wees er daarbij op dat de overheid niet bang hoeft te zijn dat een lasten verlichting haaks komt te staan op de bezuinigingsdoelstellingen, iets waar minister Ruyding (Financiën) vaak voor vreest. De winst van een grotere werkgelegenheid en een behoorlijke economische groei heft een eventueel nadeel voldoende op, meent de heer Rutten. AMSTERDAM Er komen in Nederland steeds meer kinderen die in feite in twee huizen leven:dat van hun vader en dat van hun moeder. De ouders hebben er dan voor gekozen na een scheiding beide een deel van de opvoeding voor hun rekening te nemen. Dit gedeeld" ouderschap is in Nederland een nog vrij onbekend verschijnsel, waar veelal sceptisch op gereageerd wordt. Maar gezien de duidelijke voordelen voor alle betrokkenen is dat niet terecht. Zo houden de kinderen een intensieve relatie met beide ouders, en blijft de centrale plaats die de kinderen in hun leven innemen behouden. Dit zei gisteren Roelof Wit- tink, samen met Peter van der Loos auteur van het eerste boek over gedeeld ouderschap (co-ouderschap) in Nederland: „Twee ouders, twee huizen". In het boekje zetten de au teurs, die beiden zelf ervaring hebben met het co-ouderschap, vele aspecten van deze relatief nieuwe samenlevingsvorm op een rij. Het eerste exemplaar is aan staatssecretaris Cappeyne van de Copello aangeboden. Uit interviews met totaal 800 meisjes en jongens tot 12 jaar is gebleken dat ook onder kinde ren de meningen en gevoelens över het co-ouderschap nogal verdeeld zijn. Bij de presenta tie van het boek over co-ou derschap citeerde sociologe Carla van Wamelen uit haar onderzoek een meisje van 12 jaar: „Dat (co-ouderschap) lijkt me een hartstikke goeie rege ling. Ik ga nu een keer in de veertien dagen naar mijn va der. Maar dat is zo visiterig. Dan woon je niet echt met el kaar. Het is een beetje na maak. Ik zou best om beurten bij mijn vader en moeder wil len, maar dat zal wel niet mo gen". Aan de andere kant tekende de onderzoekster ook bezwa ren op als: „Het reizen zal wel een heel gedoe worden" en ,je wordt een heen-en-weer boot je, zo raak je nooit ergens thuis". De praktische haal baarheid en wenselijkheid van een gedeelde opvoeding zal dan ook veel afhangen van de situatie waarin tot scheiding wordt besloten. Wonen de bei de ouders ver uit elkaar? Hoe is hun verstandhouding en Herdenking Leden van het Wapen der Genie staken gisteren met materieel van de vereniging „Keep them Rolling" de IJssel over. Op deze wijze werd gevierd dat het veertig geleden was dat Kampen werd bevrijd. niet in de laatste plaats: hoe denken de betrokken kinde ren over zo'n oplossing? Dat zijn allemaal zaken die bij een scheiding en eventueel co-ou derschap aan de orde moeten komen, aldus Wittink. De auteur merkt op: „Wij wil len de problemen die het ge volg zijn van een scheiding ze ker niet onderschatten. Maar afspraken over co-ouderschap en een goede relatie van de ouders met de kinderen, maakt die problemen wel ge makkelijker oplosbaar". Een van de meest gevoelige proble men bij een scheiding wie „krijgt" het kind? wordt door het co-ouderschap in elk geval grotendeels ondervan gen. Voorwaarde is wel, aldus Wittink, dat het co-ouderschap ook in het belang is van het kind (het moet met beide ou ders willen blijven omgaan), de beide ouders niet te ver uit elkaar wonen en er tussen de beide ouders een redelijke overeenstemming en begrip is, over eikaars wijze van opvoe den. Aanvaardbaar Staatssecretaris Cappeyne van de Copello wees er gisteren op, dat de Hoge Raad nog geen jaar geleden uitsprak dat handhaving van de ouderlijke macht na een scheiding aan vaardbaar is. Daarmee is de weg naar een juridische er kenning van het co-ouder schap in feite geopend. De staatssecretaris: „En dat is een goede zaak, want co-ouder schap sluit naast eerder ge noemde positieve kanten ook aan bij de emancipatiegedach te. Het co-ouderschap biedt de moeders, die na een scheiding normaal gesproken vaak de zorg voor de kinderen op zich nemen, de mogelijkheid een eigen bestaan op te bouwen. Aan de andere kant behoudt de ex-man een belangrijke plaats in het leven van de kin deren". In het boekje „Twee ouders, prof. kinderrechter Doek, die ook bij de boekpre sentatie aanwezig was, is co- ouderschap op het moment al leen nog bereikbaar voor men sen met betere inkomens. Wil len grotere groepen burgers deze keuze-vrijheid hebben, dan zal de overheid de beide gescheiden ouders als één-ou dergezin aan moeten merken. Dit vergroot de mogelijkheden voor huursubsidie, kinderbij slag, onkostenaftrek en derge lijke. Maar los van de financiële consequenties zijn de ervarin gen van beide auteurs in elk geval bemoedigend. Wittink: „Ik heb mijn scheiding opge vat als een mogelijkheid om mezelf beter te leren kennen en nieuwe ervaringen op te ir_ doen. Naar mijn gevoel heeft twee huizen" geven de auteurs dat ook een aantal remmingen een groot aantal richtlijnen en weggenomen die ik als vader praktische informatie over de had. Dat ik nu alleen voor de afspraken die partners na, kinderen sta is wel eens moei- maar liefst al vóór een even- lijk, maar geeft zeker veel vol- tuele scheiding kunnen ma- doening. Ik heb er de afgelo- ken. Daarvoor zijn de beide pen vijf jaar alleen maar meer auteurs niet alleen bij zichzelf plezier in gekregen voor mijn te rade gegaan, maar hebben kinderen te zorgen", ook een groot aantal gesprek ken gevoerd met andere co- PAUL KOOPMAN ouders en hun kinderen. „Twee ouders, twee hulzen" Overigens is er op het terrein door Peter van der Loos en van het co-ouderschap nog wel Roelof Wittink. Uitgeverij het nodige te doen. Volgens Vuga. Prijs 27,50. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Onderwijsinspectie: „Georganiseerde anarchie op veel sociale academies" ZOETERMEER De rijksinspectie voor het Ho ger Sociaal Pedagogisch Onderwijs heeft in een rapport vernietigende kri tiek op het onderwijs aan de sociale academies geuit. Terwijl enerzijds wordt gecon stateerd dat de kwaliteit de laatste jaren verbetert en meer aansluit bij de behoeften van het welzijnswerk, wordt an derzijds onderdelen van het welzijnsonderwijs vreselijk door de mangel gehaald. Op vele sociale academies wordt volgens het rapport een „georganiseerde anarchie" aangetroffen, die een centrale leiding niet overbodig maar wel bijna onmogelijk maakt. „Te vaak moeten wij constate ren dat directies niet alleen geen greep hebben op de on derwijspraktijk van afdelingen of docenten, maar dat zij die greep zelfs niet meer wensen. Sommige directies hebben he lemaal geen zicht meer op wat zich in de lespraktnk afspeelt, zodat zij hun kwaliteitsbewa- kende rol niet meer kunnen vervullen". Volgens de inspectie zijn de onderwijsafdelingen van socia le academies nog steeds vrij zelfstandig. Die zelfstandig heid is in de loop der jaren „zo als een dierbaarheid gekoes terd dat er afdelingsculturen zijn ontwikkeld die, ommuurd als zij zijn, versterkte bastions zijn geworden, van waaruit de buitenwereld met wantrouwen wordt gadegeslagen", aldus de inspectie. RIJKINSTITUUT IN RAPPOP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het grondwater, de belang rijkste brón voor het ma-, ken van drinkwater, is op een groot aantal plaatsen ernstig vervuild. In gebie den met zandgronden komt tot een diepte van 25 meter geen grondwater van natuurlijke samen stelling meer voor. Ook in andere gebieden dreigt gevaar aangezien lagen klei en veen in de bodem minder beschermend blij ken te werken dan werd verondersteld. Dit staat in een rapport dat het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid en het Milieu (RIVM) vandaag heeft uitge bracht. Minister Winsemius (VROM) heeft het stuk geopenbaard. Het instituut schreef het rapport op basis van gegevens die op 370 meet punten van het grondwater zijn verzameld in de jaren 1979-1984. Het grondwater werd op tien, vijftien en 25 meter diepte bemonsterd. Het RIVM stelt dat er een dui delijke relatie bestaat tussen het gebruik van de bodem en de mate waarin het grondwa ter vervuild is. Vooral in zand gebieden is het grondwater erg kwetsbaar. Het vuilste grond water komt voor in oostelijk Noord-Brabant en noo burg, aldus het RIVM. Uit het rapport blijkt normen voor talrijke in het grondwater ver overschreden. Zo kom j grondwater alluminiu in hoeveelheden vai grammen per liter te norm op 0,2 milligram ter staat. Nitraat, wap norm elf milligram pei»ri komt in hoeveelheden derden milligrammen i. water voor. Speciale aandacht vrsf RIVM voor kalium fe' grondwater. Vooral iijdt den met zandgrondeQ; deze stof tot in vele tijej- milligrammen per litefo voor terwijl de norm' milligram per liter is.Kj tuurlijke concentratie jttl milligram per liter. I" erg moeilijk uit het halen. De stof kan in selijk lichaam de vei natrium-kalium v Hart- en vaakziekten het gevolg zijn. l Op 30 plaatsen in or*!1 het grondwater erg Daar is gëen plaats Holland bij. Wel ammonium in het grt in deze provincie. B komt er veel waters) naat, chloride, magnesj lium en calcium vooi grondwater in de ku; cies, aldus het Rijks^ voor Volksgezondheid^1 lieu, dat niet meldt x van de gevolgen kum Slachtoffers nazi- terreur herdacht Burgemeester Van Thijn van Amsterdam en minis ter Van Aardenne van eco nomische zaken bevonden zich gisteren onder de en kele honderden mensen die aanwezig waren bij een korte plechtigheid bij het herdenkingsmonument van de voormalige Hollandse Schouwburg in Amster dam. Zij herdachten de slachtoffers van de nazi- terreur. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moesten veel Joden zich melden in de Hollandse Schouwburg. (Van onze sociaal- econimische redactie) ZOETERMEER Het gaat beter met het midden- en kleinbedrijf, maar het vorig jaar ingezette herstel zal voor alsnog niet tot meer banen lei den. Volgens het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf is het uitblijven van het herstel van de werk gelegenheid vooral toe te schrijven aan de ontwikkelin gen in de bouwnijverheid en in de detailhandel. Het aantal banen in deze sectoren zal dit jaar teruglopen met respectie velijk 3.500 en 6.000 arbeids plaatsen. In het midden- en kleinbedrijf zijn circa 1,6 mil joen mensen werkzaam. Het instituut verwacht dit jaar een afzetgroei van anderhalf pro cent. De winsten in het midden- en kleinbedrijf zullen dit gemiddeld acht procenf^ men. Als gevolg hien? d gen de bestedingsmoén' den van zelfstandigen]3^ procent. De helft vi 1 zelfstandigen heeft è- schikbaar inkomen v<- der dan 35.000 gulde^j groep gaat er in ko<^ j( minder op vooruit vc zelfstandigen met hog^ e mens. KHARTOEM Zittend in hun comfortabele leun stoelen op de schaduwrij ke patio van de universi teit van Khartoem, brengt een groot aantal intellec tuelen, die de beweging tegen de afgezette presi dent Nimeiri leidden, de dagen door met het nabe- schouwen van de staats greep. De muren rond hen hangen vol posters waar op hun politieke eisen staan. Een paar honderd meter verderop staat de moskee van de universi teit. Op de binnenplaats daar is de Moslim-Broe derschap druk bezig te be kijken hoe ze hun partij van winst kunnen verze keren in de nationale ver kiezingen die over een jaar gehouden zullen wor den. De Moslim-Broeders en de niet-religieuze groeperingen hebben het weliswaar niet zo op elkaar begrepen, maar over één ding zijn ze het in ieder geval eens: na zestien jaar dic tatuur, waarin het de oppositie verboden was zich openlijk te organiseren, zijn deze twee vleugels van Soedans intellec tuele elite ervan overtuigd dat ze hun voordeel kunnen doen met de veranderingen die zich de afgelopen jaren in Soedan hebben voltrokken. Het Soedan van nu is in veel opzichten moderner en we reldser dan toen Nimeiri zes tien jaar geleden aan de macht kwam. Het feit dat er de afge lopen week een groot aantal nieuwe partijen is opgericht variërend van pro-Iraans tot pro-Lybisch hoeft daarom niemand te verwonderen. De sterke opkomst van de islami tische Moslim-Broeders doet in dit opzicht dan ook misschien wat vreemd aan, totdat men zich realiseert dat wat in het Westen vaak veroordeeld wordt als fundamenteel fana tisme, in deze Soedanese va riant eigenlijk een hervor mingsgezinde, anti-traditionele beweging is. Elke dag luncht secretaris-ge neraal Toerbani van de Mos lim-Broeders met zijn colle ga's. Allemaal dragen ze rui me, witte gewaden en een tul band en zitten ze blootsvoets en met gekruiste benen op de met tapijt bedekte vloer van Toerbani's huis aan de Nijl. De „tafel"gebruiken geen bor den, geen bestek, het eten wordt met de rechterhand uit een gemeenschappelijke schaal genomen zijn nog ouder dan de islam zelf en tot zover is het beeld natuurljk nog zeer traditioneel. Maar afgelopen maandag waren er onder Toerbani's gasten bijvoorbeeld twee zakenlieden, een vak bondsleider, een chemicus, en een tv-omroeper, opgeleid aan een Amerikaanse universiteit. Toerbani ziet de opkomst van de islamitische sociale bewe gingen als een vorm van cul turele dekolonisatie, de tweede fase in de strijd voor de onaf hankelijkheid. Net zoals de universitaire groeperingen heeft Toerbani kritiek op Ni- meiri's slaafse adoptie van een pro-Amerikaans beleid en zijn onderdanige houding ten op zichte van het Internationaal Monetair Fonds. Hij heeft ook kritiek op Libië vanwege de anarchistische combinatie van marxisme en „nasserisme" in dat land. Ook Saoedi-Arabië wordt door Toerbani bekriti seerd vanwege het adopteren van het westerse kapitalisti sche systeem, dat slechts voor zien is van een dun laagje isla mitische vernis. De kritiek op Iran is, dat de reactionaire schriftgeleerden teveel macht hebben. „Islam is een politiek en eco nomisch systeem", aldus Toer bani. „De Moslim-Broeders willen de spirituele kracht die door de islam opgewekt wordt, mobiliseren en deze gebruiken voor de ontwikkeling van Soe dan. De mensen zijn niet ge- jn sri voelig voor leuzen zoalee talisme" of „socialism organisatie pleit voorp komst van de ScH- vrouw in het openban# „Vooral onder vrouw een opleiding hebben aanhangers", zegt hij. Een groot probleem Broeders is het feit dal ganisatie zich tot kort staatsgreep nog in dtfo van president Niroei verheugen. Twee wek jj de val van Nimeiri i bani net op tijd functie als adviseur president gezet. Hij zegL soluut geen invloed te ia. gehad op het regering en eigenlijk als een sajn gijzelde" in de admiist( van het land werd geh JONATHAN S z; Copyright The G|sc'j (ADVERTENTIE) Met uw krant naar 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR M0SELXERN Vertrek maandag 13 mei a.a. Tutmd Trier an Koblenz kronkelt do Moezel dwar» door •on prachtig deel van Duitaland. Hot wijd an zl)d var- maordo Moazakiat ia hat doat van onzo 5-daogaa luzo tounngcarrata van maandag 13 mei tot an mat vrijdag 17 roeii m. Tuaaan da bargan van da Eifal an da Hunda- riick, aan da linkaroavar van da Moazai ligt onz# aland- plaat», hat wijndorpje Moaaikarn. In de schilderachtige straatjes met uitnodigende terrasjes en pittoreske doorkijkjes, ziet u o.a. Haus Nazareth, het vroegere Raadhuis en vele oude vakwerkhuizen. Mosel- kern en omgeving, bekend om zijn met wijnranken be groeide berghellingen, afgewisseld door oude burchten en gezellige stadjes is beslist een goede keus om uw vakan tie door te brengen. Bovendien het vertrekpunt van di verse interessante excursies, o.a. naar Cochem, idar Oberstein, Rüdesheim am Rhein en Bad Ems. Gefogeerd wordt in Hotel „Anker-Pitt" op slecht» enkele meters afstand van de Moezel. Het beschikt over een sfeervolle eetzaal waar maaltijden van grote klasse wor den geserveerd, alle kamers hebben een afzonderlijke badkamer met douche en tollet. Er is een gezellige Stube met open haard, een kegelbaan, sauna en solarium. Het De relaaom voor doze romantieche roia bedraagt slacht» per persoon op basis van VOLPENSION en i persoons kamer met douche en tollet. Dus venal op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op c dag. Toeslag 1-persoonskamer 50.-. Reisverzekering 12.50 per persoon leringsverzekering 3 t' Niet inbegrepen zijn t de eventuele entrees. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070- POSTBUS 16050 190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of oc/Yiaa DFW U11P persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul). TEL. 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4