„Optreden tegen naaktrecreatie is praktisch onmogelijk" „Vader in rolstoel door grove nalatigheid DEN OMGEVING assenaarse politie id rustig jaar NOORDWIJKSE POLITIE IN JAARVERSLAG Meer doden in Noordwijks verkeer Advocaat wil eerherstel voor hoofdverpleegkundige Brand in clubhuis door ontploffende gasfles brieven 'hi lezers AANKLACHT TEGEN HUIZE DE TERP Pït W 5ENAAR De Wassenaarse politie heeft het [jaar betrekkelijk rustig gehad, zo blijkt uit het gs gepresenteerde jaarverslag. In totaal waren ongelukken, met in drie gevallen een dodelij- :loop, en in 130 gevallen met gewonden. Er .1240 keer aangifte van een misdrijf gedaan, het vooral fietsdiefstal, vernieling en autoin- betrof. Jitie wijt het grotere aantal aangiftes deels aan ide graveringsacties. De meeste mensen doen ïeller aangifte omdat ze denken meer kans te in dat hun fiets terugkomt. |naar heeft vorig jaar in totaal 257 arrestanten terwijl er 12 illegale vreemdelingen werden gouden. £f eheel ander aspect van assenaarse situatie is de ezigheid van de vele installaties. Hoeveel exact zijn is bij de po- ïiet bekend. Zeker is jat er 627 keer een melding werd gegeven, tan 99 procent vals te zijn. „Vooral veroor- door niet goed gesloten n of nachtelijk toiletbe- schrijft de politie in arverslag. is het wapenbezit op- ïlijk in Wassenaar. Er 1984 in totaal 122 wa ll rgunningen afgegeven, gevallen voor sportbe- ng en in 22 gevallen sch iethamers. Over de |e 70 vergunningen rept larverslag van de ge- epoïitie niet. In totaal ^de politie in het vrij uit- Y Wassenaar (de op- I ikte van dit dorp is I van die van Leiden) kilometer in de sur- icewagens. Daarbij nden 12 aanrijdingen 8 gevallen de schuld genten waren. )litie is bezig met een zoek naar de wensen le bevolking ten aan- ran de politie. Binnen- hoopt men dit consu- inverslag te kunnen :eren. QeidóaQowumt DONDERDAG 18 APRIL 1985 PAGINA 17 Aubade voor burgemeester door ruim 2500 kinderen LEIDERDORP De Leiderdorpse schoolkinderen hebben burgemeester M.A. van der Have gistermorgen een in drukwekkende aubade gebracht. Op de speelweide in Park De Houtkamp werd de scheidende burgemeester door ruim 2500 kinderen van alle lagere scholen in Leiderdorp toegezongen. Omstreeks tien uur vertrokken grote groe pen kinderen van de diverse scholen onder begeleiding al zingend richting het park. De Leiderdorpse politie zorgde ervoor dat de drukke punten veilig konden worden gepas seerd zonder dat dat veel oponthoud voor het verkeer veroorzaakte. Op de speelweide werden de diverse schoolvlaggen in zestien masten gehesen, zodat de kinderen de plaats waar hun eigen school stond makkelijk kon den vinden. Hans van Dijk, het hoofd van De Hobbit sprak de burgemeester namens de scholen toe. Vervolgens werd er gezongen onder directie van Carla Schellingerhout, het hoofd van de Kastanjelaanschool. Liederen van Annie M.G. Schmidt (van de plaat „Kin deren voor kinderen") hadden een nieuwe tekst gekregen die van toepassing was op het afscheid van de burgemeester. De burge meester vond het allemaal zo mooi dat hij het twee keer wilde horen. Omstreeks elf uur was het allemaal afgelopen en keerde de rust weer in Park de Houtkamp. VVV-directeur op Belgische radio NOORDWIJK VVV-directeur Wim Rovers uit Noord wijk is morgen te ho ren op de franstalige Belgische radio. De RTBF heeft op 26 maart tijdens de 'Salon de Vacances' in Brussel een in terview met de Noordwijkse VVV-di recteur opgenomen. Het gesprek wordt uitgezonden van negen uur tot kwart over tien 's morgens. Het onderwerp dat door Rovers aan de orde wordt ge steld is hoe kan het ook anders 'Vakantie aan de Nederlandse kust'. Aan de orde komen daarin de bereik baarheid van de Nederlandse kust, alle vormen van verblijfsaccommodatie, na tuurgebieden waaronder de stranden, watersporten, evenementen en attrac- renoveerd \uize Salem ropend VIJK Het gereno- e en uitgebreide bejaar- htrum „Huize Salem" is middag officieel hero- Dat gebeurde door bur- ïster mr. C. A. Bos die iteerd door de oudste be de 100-jarige mevrouw lerduijn, een keramisch de kunstenares Geri I onthulde. Het twerk is opgezet rond een 1 voor de oude Katwij- die „Salem" bewonen herkenbare thema's als land, de visvangst en de kerk. Met de officiële he- ingsplechtigheid sloot 6 Salem" een langdurige van renovatie en douw af. Al in 1982 wer- p eerste werkzaamheden t. Begonnen werd toen bouw van een nieuwe het tehuis, tegelijk p realisering van 36 zo- sa inde aanleunwoningen. Veen jaar later werd de pAtie van het reeds be- NLp huis in gang gezet, ge- *door het opknappen van 14 bejaardenwoningen per „Salem" al beschik- het totale pakket van is een bedrag |7 miljoen gulden ge- jgeweest. In „Huize Sa- wonen momenteel 125 jlen met een gemiddelde I van 83 jaar. Daarnaast op het terrein van het nog eens 50 aanleun- [en. De mensen wonen illedig zelfstandig maar wel terugvallen op ital voorzieningen- die •rgingstehuis kan bie- ft gaat hier ondermeer rste hulp, de maaltijd- ining en recreatieve ac- NOORDWIJK Optre den tegen de naaktrecrea tie ten noorden van de Langevelderslag en het strand tussen de Duin- damse en Langevelder Slag is praktisch onmoge lijk geworden, zoveel ge beurt het daar. Dat meldt de Noordwijkse politie in haar jaarverslag over 1984. Het lijkt er dus op dat er langzamerhand buiten de poltiek om toch een naaktstrand in Noord- wijk komt, iets dat VVV- directeur W. Rovers tot tevredenheid zal stem men. Hij pleit namelijk al enkele jaren voor de in stelling van een dergelijk stuk afgeschermd strand omdat de vraag er naar van toeristen steeds toe neemt. Tot op heden heeft de Noordwijkse gemeente raad met aan zijn hoofd burgemeester mr. J.M. Bonnike zich steeds tegen naaktrecreatie verzet. Het jaarverslag van de Noord wijkse politie voert overigens nog meer interessante zaken aan, naast de gebruikelijke cij ferlijstjes. Zo blijkt uit de erva ringen in 1984 dat de in dat jaar ingevoerde surveillance te voet en per fiets door het dorp zeer succesvol werkt. „Het heeft een gunstig effect op de onveiligheidsgevoelens van de burger en op de aangiftebe reidheid", zo staat in het jaar verslag te lezen. Ook de zoge heten preventie-surveillance heeft goed gewerkt. Met name de voetsurveillance die in het seizoen werd ingesteld van 's avonds elf tot 's nachts twee uur in de Hoofdstraat en di recte omgeving op de zater dagavonden en -nachten. Ook in andere delen van het „uit gaanscentrum" werd praktisch ieder weekeinde preventief gesurveilleerd, vooral ter voorkoming van vechtpartijen, vandalisme en vernielingen. Voor deze vorm van controle werd tijdens de zomermaan den een extra team van de surveillancedienst in dienst geroepen. Flink wat personen werden tijdens die acties, aan gehouden wegens verstoring van de openbare orde, mishan deling en vernieling en ook werden er veel bekeuringen uitgeschreven. De indruk is dat het aantal vergrijpen hier door sterk is verminderd. On derzocht zal worden door de Noordwijkse politie hoe op da gen en uren dat zich proble men voordoen een wijze van surveilleren kan worden ont wikkeld die de hoogste be scherming voor de burgers biedt. Korpschef E.F. Wegman spreekt in het jaarverslag ook uit dat het Noordwijkse poli tiekorps de hoogste prioriteit toekent aan de bestrijding van fascistische, racistische en naar discriminatie neigende ont wikkelingen en voorvallen. In overleg met de officier van justitie en andere instanties zal worden gepoogd die ontwikke lingen tegen te gaan en waar mogelijk de daders op te spo ren en te vervolgen. Via het alarmnummer van de Noord wijkse politie (01719-11100) kunnen voorvallen zoals be kladding met leuzen van mu ren of het verspreiden van pamfletten worden gemeld zo dat ze geregistreerd en onder zocht kunnen worden. Drugs Vorig jaar meldde de politie in het jaarverslag over 1983 al dat de handel in drugs in Noordwijk een stijgende lijn vertoonde. Het ging met name om handel en gebruik van spft drugs. In 1983 werden slechts geringe hoeveelheden in be slag genomen en tegen één persoon werd proces verbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben van heroïne. De politie schatte toen het aantal gebrui kers in de gemeente van hard drugs als heroïne en cocaïne op tien. Zij zouden hun „spul" voornamelijk uit Amsterdam betrekken. In 1984 werden technische hulpmiddelen aan gekocht voor de opsporing van verdovende middelen. Het in zetten van die apparatuur heeft tot de aanhouding van vier personen geleid. Wat de handel en het gebruik van verdovende middelen ook in 1983 al met zich meebrach ten, was een toenemende cri minaliteit in de vorm van bij voorbeeld inbraken in en dief stallen uit auto's. Die lijn heeft zich in 1984 voortgezet, zo blijkt uit het jaarverslag: 161 aangegeven gevallen in 1983 en 207 in 1984. De maanden juli en augustus waren toppers met respectievelijk 30 en 59 aangiften. Om te proberen die lijn weer om te buigen, zijn in september 1984 16 nieuwe bor den in de gemeente geplaatst met daarop de tekst „Buit er Uit". Naast de tekst bevat het bord ook opvallende en spre kende kleuren die de autobe zitter erop moeten wijzen geen waardevolle goederen in de auto achter te laten. De borden zijn geplaatst op alle openbare parkeerplaatsen in de gemeen te. Wellicht als gevolg daarvan is een verschuiving van de diefstallen uit auto's te zien van de parkeerplaatsen naar de drukke straten, verspreid door de hele gemeente. In 1984 konden overigens 15 van de 207 aangiften van inbraken in en/of diefstallen uit auto's worden opgelost met daders die afkomstig waren uit grote re plaatsen. Het ging in alle gevallen om drugsverslaafden. Nog wat andere cijfers uit 1984 ter illustratie: er werden 37 auto's gestolen en zes keer werd een poging daartoe on dernomen; 38 bromfietsen ver dwenen waarvan er 8 werden teruggevonden; 16 motoren werden gestolen in april, juni, juli en augustis en 7 werden er weer teruggevonden. Inbra ken werden 201 keer gepleegd, het meest (80 maal) in wonin gen en 79 gevallen konden door de politie worden opge lost. Auto-onderdelen en kle ding lijken in het diefstallen- overzicht de meest gewilde ar tikelen. In totaal werd 198 keer aangifte van diefstal ge daan. NOORDWIJK Vier doden zijn in Noordwijk te betreuren geweest in 1984 als gevolg van verkeersongevallen, drie meer dan in 1983. Dat blijkt uit het jaar verslag van de Noordwijkse politie. In to taal zijn er in 1984 731 aanrijdingen gere gistreerd, een stijging met 45 ten opzichte van het jaar ervoor. In het verkeer raak ten door ongevallen 74 personen gewond en nog eens 58 bij aanrijdingen betrokke nen overkwam hetzelfde. In 1983 waren die cijfers respectievelijk 60 en 51. De verkeersdeelnemers die de meeste ris- cico's lopen op verwondingen zijn fietsers, 22 van de 74 gewonden. Daartegenover staan bijvoorbeeld maar 11 autobestuur ders die gewond raakten. De gewonden blijken in alle categorieën verkeersdeelne mers het meest in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 30 jaar te vallen: 44 onder wie 10 bromfietsers, 9 fietsers, 7 autobestuur ders, 7 motorpassagiers en 6 motorbe stuurders. De top-dagen wat aanrijdingen betreft zijn de zondag en zaterdag met res pectievelijk 135 en 132 aanrijdingen. De periode tussen een en zes uur 's middags zijn het meest „aanrijdings-gevoelig". De Noordwijkse politie heeft alle aanrij dingen in kaart gebracht waardoor duide lijk kan worden wat black-spots, grote ge- varenpunten, zijn. In 169 van de 731 aan rijdingen betrof het botsen met gepar keerd staande auto's. Geen voorrang verle nen scoort een tweede plaats met 70 aan rijdingen. Van die 731 gebeurden 161 bot singen op kruisingen en de top 4 van daar van zijn de Bronckhorststraat-Zeestraat- Molenstraat, de Lijnbaan weg-Zeestraat-Nieuwe Zeeweg- Weteringkade, de Beeklaan-Herenweg en de Beeklaan-Boekerslootlaan. Daarvoor vielen respectievelijk 12, 10, 8 en 7 aanrij dingen te registreren. Op parkeerplaatsen gebeurden 74 aanrijdingen en de meest ge voelige terreinen op dit punt zijn die aan de Zeestraat en die op het Jan Kroons- plein met respectievelijk 11 en 10 botsin gen. Gevaarlijke straten op het gebied van aanrijdingen zijn blijkens het jaarverslag de Zeestraat, Van Berckelweg, Parallel boulevard, Herenweg, Abraham van Roy- enstraat, Hoofdstraat, Nieuwe Zeeweg en De Grent. Overigens reed in 157 gevallen de dader van een aanrijding door zonder zijn identiteit bekend te maken. feester Bos bii het kunstwerk in Huize Salem" (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De geschonden reputatie van de 32-ja- rige hoofdverpleger van het verzorgingstehuis De Terp in Den Haag is „een onderwerp van zorgen", voor zijn advocaat mr. F.M. Wachter. Eerherstel voor broeder S. is naar zijn stellige overtuiging op zijn plaats. Toch zal de aandacht van de verdediging primair op de straf zaak zelf zijn gericht. „Het gaat tenslotte niet om de verdenkingen van kranten tegen onze man, maar om die van het openbaar ministerie", aldus mr. Wachter. De duidelijke verklaring van de huisarts, waarin hij toegaf verantwoordelijk te zijn voor het toedienen van een do delijke injectie insuline bij vijf bejaarden, heeft volgens advocaat Wachter een sterk ontlastend effect op de beschuldigingen aan het adres van de hoofdverpleger. „Aanvankelijk dacht men dat onze cliënt het had gedaan. Elke betrokkenheid heeft hij vanaf het begin tegengesproken", aldus mr. Wachter. „We hebben te maken met een volledig ontkennende verdachte". Of broeder S. wel heeft toegegeven dat hij van de werkwijze van de huisarts in het tehuis op de hoogte was, wordt uit de antwoorden van zijn verdediger niet duidelijk. „Wel is zeker dat van een strafbare betrokkenheid van mijn cliënt bij de zes sterfgevallen geen spra ke is". Dat de raadkamer van de Haagse rechtbank gistermiddag toch heeft besloten ook het arrest van de hoofdverpleger met dertig dagen te verlengen, schrijft mr. Wachter toe aan „enkele los hangende vragen", die tijdens het onderzoek nog niet zijn beant woord. In het geval van broeder S. heeft de raadkamer ook de aantekening gemaakt dat deze verdachte eventueel ook eerder uit voorlopige hechtenis kan worden ontslagen als de resultaten van het gerechtelijk vooronderzoek daar aanleiding toe geven De hoofdverpleger van het verzorgingstehuis De Terp verblijft Twee meisjes uit Leimuiden en Rijnsaterwoude (15 en 16 jaar oud) zijn gisteren met de schrik vrijgekomen na een gasontploffing. Die deed zich voor in het clubgebouw van Scouting Leimuiden bij het voormalige klooster aan de Willem van de Veidenweg. De meisjes waren daar bij een barbecue-feest en wilden even iets op een kookstel opwarmen. Zo n apparaat, aangesloten op een gasfles, bevond zich in de ruimte van Scouting. Toen de meisjes het vuur aan staken, ontplofte de fles. De politie vermoedt dat er een lek heeft gezeten in de toevoerslang van het kookstel naar de gasfles. De meisjes kwamen door de explosie opgesloten te zitten, want de deur wilde niet meer open. Een kordaat optredende inwoner van Rijnsaterwoude bevrijdde hen door de deur te forceren. De brandweer had vervolgens ruim een uur nodig om het vuur te blussen. De ruimte van Scouting is helemaal uitgebrand. De rest van het voormalige klooster heeft alleen rookschade opgelopen. Franse agrariërs in Noordwijk NOORDWIJK Ruim tien Franse agrariërs zijn vandaag weer teruggekeerd naar hun land na een bezoek aan Neder land. In vijf dagen hebben zij een uitgebreid programma af gewerkt en tussendoor hebben zij in Noordwijk overnacht. De agrariërs uit het gebied van de Charente Maritime brachten onder meer bezoeken aan vee teelt- en landbouwbedrijven, maar ook attractiepunten als de Keukenhof in Lisse, de vei ling Flora in Rijnsburg en de Flevohof werden aangedaan. De Franse bezoekers zijn ui terst enthousiast over deze 'studiereis' naar huis gegaan. Daarom is de VVV-Noordwijk van plan om in samenwerking met de departementale organi saties in Frankrijk vaker der gelijke reizen te organiseren. Brieven graag kort en duidelt|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Blesse Paard In de krant van 10 april stond een artikel over ons dorp Stompwijk. Er was een foto geplaatst van het Blesse Paard omstreeks 1910 „spiegelend in de Stompwijksevaart". Voor de ingang waarschijnlijk Wout Esveld met vrouw en kinde ren, de toenmalige eigenaar. Dit onderschrift klopt niet Het Blesse Paard staat name lijk helemaal niet op de foto. De foto is genómen vanaf de Meerlaan. Op de foto is te zien de Dr. van Noortstraat. waar wij wonen, in die tijd (1910) nog Stompwijkseweg geheten. Het huis links op de foto stond op de plaats waar zich nu ons woonhuis bevindt Voorts wordt gesproken over een raadslid dat Stompwijk in de gemeenteraad van Leidschen- dam vertegenwoordigde. Dat raadslid is mijn echtgenoot die van 1955 tot 1978 in de ge meenteraad zat. Mijn man zei, dat als je in het Blesse Paard nieste, men bij de Kniplaan (afstand l'/i kilometer) „God zegene U" zei: Dit vond zijn oorzaak in het feit dat men in zo'n kleine gem tisch alles van t laten afwist. Mevr. J. G. Boer-Lemmers STOMPWIJK *>1 ZOETERMEER/DEN HAAG Het echtpaar Van Let-Van der Burg uit Zoetermeer gaat een aan klacht indienen tegen het Haagse verzorgingshuis De Terp over een in hun ogen schrijnend geval van nalatigheid dat zich daar in juni 1983 afspeelde. Het personeel liet een nu 97- jarige bewoner van het te huis zeker twee uur met een dubbele botbreuk in zijn kamer achter. De man is sindsdien invalide en kan zich alleen nog maar met een rolstoel voortbe wegen. Het slachtoffer is de vader van mevrouw Van Let Hij heeft vaak over het onwaarschijnlij ke voorval in De Terp gepraat, maar erg serieus namen zelfs zijn familieleden dit niet op Opa was oud en vooral na zijn ziekte rond de kerst van 1982 vaak een beetje de kluts kwijt. „Ik dacht: het zal wel een ver haaltje wezen", zegt zijn schoonzoon. De aanleiding om nu alsnog plotseling een aan klacht tegen het Haagse ver zorgingstehuis in te dienen, vormde een artikel in de Leid- se Courant van gisteren, waar in een ex-werknèèmster van De Terp haar relaas deed over het bewind dat de gearresteer de broeder S. daar voerde. Hierin kwam een passage voor, waarin zij vertelde over een bejaarde man die in zijn kamer een lelijke val maakte op het moment dat het midda geten werd gebracht. Twee op een stoel gezet. Ze deelden de heer Van der Burg mee zo terug te komen. De ex-werk neemster trof de man bijna twee uur later in zorgwekken de toestand aan, toen zij met een ziekenfondskaart langs kwam. Zijn been was helemaal opgezwollen en het bot stak er doorheen De ex-werkneem- ster in het artikel: ,,De ver zorgsters die ik te hulp had ge roepen stonden te lachen op de gang. Daar was ook het meisje bij dat nu i§ gearresteerd (deze verdachte is gisteren voorlopig op vrije voeten gesteld red De dag daarop ben ik ziek thuis gebleven". Einde citaat. Ze weet dit soort gebeurtenis sen aan de slechte leiding van broeder S. Roep« ien Mevrouw Van Let was met stomheid geslagen toen zij de passage gistermiddag in deze krant las. Ze kende het geval maar al te goed, want het ging over haar eigen vader. Maar zowel directie als personeel hadden de ware toedracht ver zwegen. Mevrouw Van Let „Op die bewuste dag in juni werd miin broer pas om zes uur gebeld dat vader een on geluk had gehad. Meer is er niet gezegd. De hele toedracht was ons tot gisteren eigenlijk nog steeds niet duidelijk. Maar het blijkt dus echt zo te zijn gebeurd! Medebewoners heb ben hem ook horen roepen maar niemahd van het perso neel reageerde". De heer Van der Burg werd pas enkele uren na zijn onge lukkige val naar het Westein- de Ziekenhuis vervoerd In het ziekenhuis hebben dokto- pen in het been van de hoog bejaarde man gezet. Beenbreu ken, zeker de meer gecompli ceerde. genezen bij - ouderen heel langzaam Maar de tot op hoge leeftijd zeer krasse me neer Van der Burg, die voor het ongeval nog vaak alleen met de trein naar een dochter in Groningen reisde, was van af die dag zelfs invalide. „Dokter" Wanneer mevrouw Van Let over broeder S praat, heeft zij het over „de dokter die niet onsympathiek overkwam". Het Zoetermeerse echtpaar heeft wel steeds het vermoe den gehad dat er in De Terp „iets niet klopte". Zo klaagde hun bejaarde vader vaak over geld dat was verdwenen. Te gen zijn dochter heeft hij ook eens gezegd: „Vind je het niet vreemd dat sommige bewonen hier de ene dag gezond en wel leven en de andere dag dood zijn7" Een bijna vergeten op merking, die na het lezen van allerlei kranteberichten plotse ling weer rondspookt in het hoofd van mevrouw Van Let Haar vader is na een verblijf van acht weken in het West einde Ziekenhuis verhuisd van De Terp naar een ver pleeghuis in Zoetermeer. Niet alleen zijn geestelijke, maar ook zijn lichamelijke gezond heid is snel achteruit gegaan. Het echtpaar Van Let-van der Burg besloot gisteren alsnog een advocaat in de armen te nemen Omdat zij vinden dat hun vader door grove nalatig heid van het toenmalige perso neel in zijn laatste levensjaren aan een rolstoel is gekluisterd. NICO MOKVELD T nrv MOOR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17