Meningsverschil over plaats stadscamping Sou^a/itt-r STAD OMGEVING VEEL VRAAG NAAR KLEINSCHALIGE KANTOORRUIMTE IN REGIO LEIDEN Economisch overleg over binnenstad MEERDERHEID KIEST VOOR CRONESTEIJN 2-0 voor gemeente Leiden Fase praat opnieuw met SLB over voortzetting subsidie DONDERDAG 18 APRIL 1985 PAGINA 13 ïel brengt likt goed ie handel EN Wie zich eens j^aand een wandeling uitteert door de wijk jde volgende dag het lil opgehaald gaat in, kan zijn ogen uit- 1 naar het consump- jal wat op de rand stoep op de vuil- staat te wachten, die het tochtje per 4ts maakt, kan zich edkope wijze een fraar enigszins ver- maar toch goed ameublement deze wetenschap die jroep mensen ertoe Leiden een krin- ;inkel te beginnen, nkel met een zeer uit- le service die aanmer- verder gaat dan die vuilnisman. Op ver- vorden de schijnbaar iloze spullen door de ligers van de krin- •inkel van huis opge- Het kan om de meest iopende voorwerpen meubilair, speelgoed, elektrische appara- foorwaarde is dat de •n in enigszins redelij- it verkeren dan wel ,t kunnen worden, nodig worden deze :s door mensen van •ingloopwinkel opge- om ze voor verkoop :t te maken. Die ver- ischiedt tegen, wat de ipwinkel noemt „al- redelijke prijzen". De igst is bedoeld om de ':te onkosten te dek- jensen van de krin- jQjdnkel hebben zich ge- j^pseerd in de 'Vereni- Cringloop Projekt Lei- _h staan als zodanig ook 3hreven bij de Kamer ^5oophandel. Naast de 1 rekenen zij het tot lak voorlichting te ge- jver hergebruik van ^alen en milieubespa- •aarover is in de win- itgebreide informatie •baar. miging bestaat louter illeen uit vrijwilligers, n het bestuur van de j'ging zullen vier men net behoud van uitke- de winkel draaiende te in. Te weinig om, wan- iet project echt gaat lo- jraag en aanbod op pas- wijze op elkaar af te len. Daarom wordt nog dental vrijwiligers ge nie aan het project wil- jjelnemen. lingloopwinkel (geves- kn de Volmolengracht |rdt vrijdag 3 mei offi- teopend. Wie zich een per bakfiets langs het lil wil besparen, kan er zaterdag terecht van 13 uur. Telefonisch is inkel bereikbaar via Radiopiraten uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft in .samenwerking met de radio controledienst de illegale ra diozenders „Sleutelstad" en „Uniestad" uit de lucht ge haald. De eerste zender met een waarde van 3500 gulden stond in een kelder van een woning aan de Churchilllaan en was eigendom van een 38- jarige Leidenaar. De tweede, waarde 1200 gulden, was ge vestigd in een pand aan de Üi- terstegracht en werd bediend door een 24-jarige Leidenaar. De zenders zijn in beslag geno men en tegen de eigenaars is procesverbaal opgemaakt. Ernstig gewond na val LEIDEN Een 58-ja- rige Leidse vrouw is gistermiddag rond vijf uur bij het lappen van de ramen van haar woning aan de Burg- gravenlaan ernstig ge wond geraakt. Zij viel van haar op de tweede verdieping gelegen balkon en is in coma naar het AZL ge bracht. De vrouw stond op een keuken- trapje en trachtte met een wisser de boven ramen schoon te ma ken toen zij haar evenwicht verloor. Dronken in gestolen auto LEIDEN Een 19-jarige Lei denaar is vannacht om half drie op de Leuvenstraat aan gehouden nadat hij met een gestolen auto tegen een politie wagen was opgereden. De jon gen was tevens niet het bezit van een rijbewijs en was dron ken. Hij had de auto met een 23-jarige vriend op het Rapen burg gestolen. Het tweetal reed zonder verlichting in ver boden richting op de Lange- brug en stond plotseling oog in oog met een politiewagen. Na een achtervolging werd de auto op de Leuvenstraat klem gereden door twee politiewa gens. Het tweetal is ingesloten. LEIDEN De raadscommissie voor economische aangelegenheden toonde zich gisteravond ingenomen met het initiatief van CNV, FNV en KNOV een plaatselijk platform voor economisch overleg over de binnenstad op te rich ten. Aan dit overleg, dat regelmatig moet plaatsvinden, moet ook een verte genwoordiger van de gemeente deelne men. Wethouder J. Fase van economische zaken toonde zich hier gaarne toe be reid. Door de leden van de raadscom missie werd er op aangedrongen ook de werkgeversorganisaties NCW en VNO bij het overleg te betrekken. Het NCW zou hier inmiddels mee hebben inge stemd. Auto maakt salto LEIDEN Een 20-jarige Lei denaar verloor vanochtend om vier uur op de Korevaarstraat de macht over stuur, kwam met zijn auto tegen de stoep rand terecht, ramde een lan taarnpaal en sloeg vervolgens over de kop. De man, die alcohol had ge bruikt, maar niet onder in vloed verkeerde, is met een sleutelbeenbreuk en een vlees wond aan de voet naar het AZL gebracht. De passagier, ook een 20-jarige Leidenaar, liep een gekneusd onderbeen op en werd ook naar het AZL vervoerd. De auto en de licht mast werden totaal vernield. LEIDEN Tussen de gemeenteraadsfracties heerst verschil van me ning over waar de toe komstige stadscamping moet komen. Een kleine meerderheid sprak gis teravond in de raads commissie voor economi sche zaken de voorkeur uit voor de aanleg van een camping in Crones- teijn. Het college had de commissie zes locaties voorgelegd waar de camping met eenvoudige middelen ondergebracht zou kunnen worden. De voor keur van het college ging uit naar een gezamenlijke cam ping met de gemeente War mond ten noorden van de Merenwijk, grenzend aan de Kagerplassen. Deze mogelijk heid werd echter door alle commissieleden van de hand gewezen omdat de camping dan te ver van het Leidse stadscentrum zou komen te liggen. Een goede verbinding met het openbaar vervoer alsmede de bereikbaarheid voor auto's werd hier boven dien nauwelijks mogelijk ge acht. Andere mogelijke locaties waren: het jeugdcentrum De Korte Vliet aan de Vliet, het jeugddorp in Zuid-West, de ligweiden bij zwembad De Vliet, de polders Roomburg en Cronesteijn, en de Oost- vlietpolder nabij de Vlietlan- den. Een camping aanleggen bin nen de singels wordt niet haalbaar geacht gezien de minimale hoeveelheid be schikbaar groen. De polder Cronesteijn werd door de meeste raadsleden als zeer aantrekkelijk voor een stadscamping beschouwd maar het nadeel van deze lo catie is dat de bereikbaarheid slecht is. Het CDA-raadslid C. Vink opperde om aan de Spoorbrug over de Vliet, die momenteel wordt verbouwd, een fiets en voetgangersbrug te hangen om de bereikbaar heid van het gebied te verbe teren goede locatie om nog voor de zomer een stadscamping van de grond te krijgen. Nadeel ervan is echter de aangren zende waterzuivering waar door de camping bij 'verkeer de' wind in de stank zou ko men te liggen. Wethouder J. Fase van eco nomische zaken nam het voorstel terug voor nader be raad in het college (waarin men het trouwens ook al niet eens had kunnen worden). De vraag is echter of het hierdoor nog wel haalbaar zal blijken te zijn de camping nog voor de zomer gereed te hebben. Het is de bedoeling dat de ge meente de exploitatie van de camping overlaat aan een particulier. De oprichting van een jeugdherberg in Lei den, zoals destijds gesugge reerd in de nota 'tourisme', zit er niet in omdat de Ne derlandse Jeugdherbergen Centrale daar niet aan wil meewerken. Gemeente wil meer buitenlanders in dienst nemen LEIDEN De gemeente wil de komende jaren meer bui tenlanders, behorende tot cul turele minderheden, in dienst gaan nemen. Het gaat met name om Turken en om Ma rokkanen. Bovendien zal ge tracht worden in de sfeer van speciale werkverruimende projecten deze mensen aan een baan te helpen. Het is de bedoeling de .buiten landers via het arbeidsbureau te werven. De gemeente spreekt zich uiet uit over het aantal buitenlan ders dat een gemeentebetrek king zou moeten krijgen. Dat is afhankelijk van het aantal vacatures dat zich voordoet. Het is afhankelijk van de functie niet noodzakelijk dat de gegadigden de Neder landse taal vlekkeloos beheer sen. Waar nodig kan worden bijgesprongen met een cursus Nederlands. Niet uitgesloten wordt dat in specifieke geval len, zoals bijvoorbeeld voor bijstand-maatschappelijk wer kers, in de personeelsadver tenties wel nadrukkelijk om een buitenlander wordt ge vraagd. (ADVERTENTIE) CADEAUS VOOR JARIGE STAATSSECRETARIS Het voetbalteam van de ge meente Leiden haalde gister- midag een overwinning op het team van het Marine vliegkamp Valkenburg. Het Leidse team, waarin onder andere burgemeester C. Goekoop en leden van de Leidse politie en brandweer speelden, won met 2-0. De wedstrijd startte gister middag om twee uur op het voetbalveld van Roodenburg In sportpark Noord. Als gast- speler voor Leiden was staatssecretaris A. Ploeg „aangekocht". Deze staats secretaris van landbouw en visserij kreeg zijn premie in de vorm van allerlei land- bouwprodukten van Leidse bodem. Ploeg, die gisteren ook jarig was, kreeg deze ca deaus na afloop van de wed strijd van burgemeester Goe koop bij de kantine van de brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. De burge meester had zich voor die gelegenheid in een ouder wets brandweerpak met helm uitgedost en kwam in een old-timer aanrijden. Vanaf de oude brandweer auto sprak Goekoop de staatssecretaris toe en werden de typisch Leidse landbouwbouwdruk- ten overhandigd, zoals vlees, honing, haring, kaas, bloe men en een Leidse vlaai. Dit was een keurig opgemaakte koeienvlaai verpakt in een gebaksdoos. Staatsecretaris Ploeg gaf deze Leidse vlaai na afloop van zijn rede weer terug aan Goekoop. De mid dag werd afgesloten met een traditionele rijsttafel in de brandweerkazerne. De komende ja- vooral de vraag naar Schalige kantoorruimten Leidse regio toenemen, fiaast is ook de behoefte jtot kantoorruimte ver- de woonpanden stijgen- prekend is dat, uitgaande ie situatie in 1983, in de je regio in 1990 een te- \J/an bijna 64.000 vierkan- iter kantooroppervlak zal bn. Dit tekort moet ge- worden door nieuw- lOjplannen die momenteel l/<en ontwikkeld. In de re- ■Vp met name in Leiden, is lien in de bouw van mi- al 69.000 en maximaal vierkante meter kan- Jiimte. In dat laatste ge- 9udreigt een aanzienlijk jchot te ontstaan. I cijfers zijn afkomstig uit jnderzoek dat het Neder- I Economisch Instituut in cht van het provinciaal naar de kantoren- Zuid Holland-West chtte. Uit de cijfers blijkt Overschot dreigt in Zuid-Holland West dat in 'West' in 1990 een gi gantisch overschot aan kan toorruimte dreigt te ontstaan. Vooral de Haagse regio is hiervoor verantwoordelijk. Uitgaande van de bestaande situatie dreigt in de Haagse regio over vijf jaar al een overschot van bijna een half miljoen vierkante meter. Bo vendien zijn plannen ontwik keld om daar nog eens 700.000 nieuwe vierkante meters aan toe te voegen. Tesamen met een gering overschot in de re gio Delft dreigt het totale overschot minstens 850.000 vierkante meters te bedragen. Hierbij is nog geen rekening gehouden met plannen die enkel nog in de voorberei dingsfase verkeren. Niet slecht De onderzoekers stellen dat het imago van Leiden op de kantorenmarkt niet slecht is. „De aanleg van de Schiphol- lijn is met name voor de gro tere en internationale bedrij ven een belangrijke vesti gingsfactor. Ook de woonom geving in de Leidse regio wordt positief beoordeeld", al dus de onderzoekers. De Leidse bed rijf smakelaars zijn niet zo optimistisch over de toekomst van de kantoren- markt in de Leidse regio. Met name in de randgemeenten zou een overschot bestaan. In tegenstelling tot de cijfers die uit het onderzoek naar voren zijn gekomen, verwachten zij geen toename van de vraag naar kantoorruimte. Verhuur van de huidige leegstand en de toekomstige bebouwing is volgens hen vooral afhanke lijk van het aantrekken van grote bedrijven naar de Leid se regio. Deze verwachting wordt enigszins ondersteund door het feit dat de naambekend- heid van Leiden zeer gering is. „Als kantoorconcentratie is Leiden internationaal vrijwel onbekend", constateren de onderzoekers. Dat de aanwe zigheid van een universiteit leidt tot het aantrekken van ondernemingen, wordt in twijfel getrokken. De onroerend goed-deskundi- §en twijfelen er eveneens aan at de Schiphollijn sinds de opening door het gemeentebe stuur gebruikt in alle mogelij ke reclameslogans voor Lei den zal leiden tot vestiging van nieuwe bedrijven. Deze zal slechts een positieve uit straling hebben wanneer in Amsterdam een tekort aan kantoorruimte gaat ontstaan. Gezien de huidige leegstand aldaar en de grootschalige kantoorontwikkeling in Am sterdam Zuid-Oost wordt dit echter niet verwacht. Wethouder J. Fase: „...indringend gesprek..." ONDANKS AFWIJZEND COLLEGEBESLUIT LEIDEN Wethouder J. Fase (economische zaken) wil opnieuw met het be stuur van de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) gaan praten om te bezien in hoeverre de gemeente lijke subsidie aan de SLB voortgezet moet worden. Het gaat hier om een één- mansactie van de wethou der waar zij het college nog niet van op de hoogte gesteld heeft. Het college stelde enkele weken gele den vast dat de SLB niet als representatief orgaan voor de Leidse binnenstad beschouwd moet worden en de subsidie stopgezet moet worden. Fase ver kreeg voor haar actie gis teravond de steun van de raadscommissie economi sche aangelegenheden. Op verzoek van de gemeen teraad verzocht het college de SLB enkele maanden ge leden opheldering te ver schaffen over haar werk zaamheden. De stichting ant woordde op een toon als ging het met de stichting uitste kend. Burgemeester en wet houders besloten daarop de raad een voorstel te doen de subsidie aan de SLB stop te zetten en voor andere doel einden (promotie Leidse bin nenstad) te besteden. Blij Enkele dagen geleden arri veerde op het gemeentehuis een uitgebreid rapport van de SLB waarin een overzicht werd gegeven van de activi teiten die de stichting de af gelopen 10 jaar heeft onder nomen. Bovendien kondigde zij een onderzoek naar het functioneren van de Leidse binnenstad aan wat over een half jaar voltooid moet zijn. Voor Fase was dit reden om alsnog „op indringende wij ze" met de SLB te gaan pra ten. „Ik had geen tijd om daarover nog met het college te overleggen", aldus de wet houder gisteravond. Zoals bekend is het met name de VVD-fractie die de SLB een warm hart toe draagt. Fractievoorzitter G. Bakker die bij de begro tingsbehandeling overigens zelf had gevraagd om voor 1 april een beslissing te nemen noemde de handelswijze van zijn wethouder dan ook „een goede zaak". Volgens Bakker stak een definitief besluit niet op twee maan den. Ook CDA-woordvoer- der D. van Duijn was „blij" met het uitstel voor de SLB. De PvdA wenste gisteravond niet dwars te gaan liggen maar liet er geen twijfel over bestaan dat ook na het ko mende gesprek de subsidie wat deze partij betreft stop gezet kan worden. J. van Meijgaarden: „Het is duide lijk dat we via de SLB de Kamer van Koophandel sub sidiëren. Wanneer de stich ting de nodige informatie niet op tijd wenst te ver schaffen dan houdt het voor mij op". PSP en D'66 zagen het nut van een gesprek volstrekt niet in. Zij vonden het een vreemde zaak dat Fase terug kwam op een eerder geno men besluit. Beide partijen wensten de subsidie onmid dellijk stop te zetten. De verwachting is dat een definitieve beslissing over de subsidie aan het SLB door deze gang van zaken nog en kele maanden op zich zal la ten wachten. Hét overlegorgaan In een uitgebreid rap port aan het gemeentebe stuur beeft de Stichting Leidse Binnenstad na een eerder, laconiek, briefje, uitgebreid uit de doeken gedaan wat zij zoal doet en heeft ge daan. De SLB schrijft hierin ondermeer. „De Stichting is bét overleg orgaan waar een bunde ling plaats vindt van alle organisaties en groe peringen die betrokken zijn bij het economisch funktioneren van de Leidse binnenstad. Bo vendien weet het ge meentebestuur tot wie het zich moet wenden als het gaat over vraag stukken van economisch beleid voor de Leidse binnenstad". Verder wijst de stichting er op niet een „parkeer- club" te zijn maar als in zet het totale economi sche beleid te hebben: „een economisch beleid dat uiteindelijk een on dernemers- en investeer- dersvriendelijk klimaat op dient te leveren". De stichting benadrukt dat als zij er niet ge weest was „er thans min der reden zou zijn om de komende jaren hoopvol aan de economische ont wikkeling van de Leidse binnenstad te werken". En spreekt het vertrou wen uit dat er „net als de afgelopen jaren weer intensief met het ge meentebestuur zal wor den overlegd en worden onderhandeld". ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13