Herinneringen van een overlevende Botha verwijt YS racisme Of ik meedoe? Snuggere bankrover Geen misdaden bekend van vader prinses van Kent TIEN JAAR NA DE VAL VAN PNOM PENH jfrlijks ).000 ^ideren shandeld (Duitsland JaTgewoon om te helpen! yiqITENLAND Ccidóc Qowumt WOENSDAG 17 APRIL 1965 PAGINA 7 (■(tsers willen elke volkslied op tv PEICHEN Bijna 80 pro- <an alle volwassen West- wil dat de uitzendingen televisie, net als op de ra- igelijks worden afgesloten jet spelen van het volks lat blijkt uit een opinie- Slechts tien procent is Een jaar geleden was 60 t er voorstander van dat uiting van de televisie-a- iet volkslied wordt uitge- Het meest enthousiast ent voor) zijn de oude- jven de 60. Jongeren tus- 29 voelen er iets min- (70 procent voorstan- NANTES Een 28-jarige man. die wel de snuggerste bankrover van bet jaar genoemd mag worden, zit momenteel in een eel van de politie van de Franse stad Nantes te piekeren hoe alles zo mis kon lopen. De man pleegde een overval op een spaarbank in Nantes en bedreigde de kassier met een pistool. Deze liet zich echter niet intimideren en weigerde de overvaller geld te geven. Hij wilde wel het pistool kopen en bood er 500 franc (ongeveer 200 gulden) voor. de bankrover, die niet met lege handen wilde vertrekken, nam het aan bod aan en overhandigde het wapen. Terwijl de man geduldig op het geld wachtte had ie mand de politie gealarmeerd. Deze kon de snuggere overvaller ter plaatse aanhouden. Actieve Nederlandse lobby voor VN-post Van der Stoel WASHINGTON De Nederlandse diplomatie is in de hele wereld aan het ijveren voor de kandidatuur van VN-ambassadeur Max van der Stoel als Hoge Commissaris van de Vluchtelingen van de VN in Genève. Nederland hoopt dat de EG de kandidatuur van Van der Stoel officieel zal steunen. Van der Stoel is „niet pessimistisch" gestemd over zijn kansen. Een aantal landen heeft laten weten dat zij zijn kandidatuur steunen. Gisteren voerde Van der Stoel besprekingen met de Amerikaanse rege ring, die een belangrijke stem heeft bij de benoeming van een Hoge Commissaris. De Hoge Commissaris wordt door de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties benoemd op voordracht van de secreta ris-generaal. De huidige Hoge Commissaris, de Deen Harding, vertrekt op 1 januari 1986. Felle strijd tussen moslims in Beiroet BEIROET In de moslimwijken van West- -Beiroet zijn gisteravond na ruim een jaar van betrekkelijke rust weer felle gevechten uitgebroken. De strijd gaat nu tussen de sji'iti- sche Amalmilitie en de soennitische Moerabi- toen, de gewapende arm van de Onafhanke lijke Nasseristen. Ook andere milities lijken zich in de strijd te hebben gemengd. Leden van de Progressieve Socialistische Partij van druzen strijden mee aan de kant van de Amal. Volgens de politie in Beiroet zijn de gevechten ontstaan doordat Amal-leden het er niet mee eens waren, dat de Mourabitoun- -militie een kantoor wilde openen in een woonwijk. De Amal houdt zich aan de af spraak met het leger en de politie om alle mi litiekantoren in Beiroet te sluiten. SIMON WIESENTHAL: WENEN Simon Wiesenthal, de di recteur van het Joods Documentatie centrum in Wenen, heeft enig licht geworpen op het geheime naziverle den van de vader van prinses Marie Christine van Kent. Onthullingen hierover in een Britse krant hebben in Groot-Brittannië veel opschudding veroorzaakt. Maar Wiesenthal verklaarde dat hij wijlen baron Gunther von Reibnitz geen specifieke misdaden kan aanwrijven. De 40-jarige prinses, door haar huwe lijk met prins Michael van Kent in tiem familielid van de Britse konin gin, was volgens Buckingham Palace geschokt door de onthulling over haar vader. Wiesenthal heeft in zijn archief gevonden dat Von Reibnitz omstreeks 1930 lid werd van Hitiers NSDAP. Op 4 juli 1934 sloot von Reibnitz zich aan bij de SS. Maar Wiesenthal zei geen bewijzen te heb ben gevonden dat de baron persoon lijk bij nazi-misdaden in concentra tiekampen betrokken is geweest. is vandaag precies tn jaar geleden dat de t*4de Khmer-troepen Cambodjaanse ifdstad Pnom Penh jentrokken. Dit he iende definitief het ide van het door de lerikaanse regering :unde bewind van Nol. Het enthou- le onder de Cam- Ijanen over de be- ijding van Pnom ih sloeg echter al iw om in verbijste- omdat de Rode r niet de ver- ihte bevrijders ble- te zijn. De terreur de door China ge ïnde Rode Khmer Jenden in Cam- ja was verschrikke- In de periode van 15 tot 1979 zijn vol- onofficiële schat- zo'n drie mil- Cambodjanen ver- >rd. De Cambod- ise journalist So- ith May was tien ir geleden in Pnom ih en in het hier vol- ide verhaal doet hij slag van zijn erva- igen uit Cambodja. ggikinderen vonden we het 1 spannend wanneer we """de hele familie naar ons landgoed van tien hee lmin de buurt van Kom- 2» Som gingen, 's Ochtends ,3e vroegte vertrokken we ismet onze oude Landrover ^it Pnom Penh, mijn ou- 2ien de baby voorin, ik en j zusjes en broertjes ach- l 69i buiten Phnom Pehn, op ^punt waar routes drie en 5 elkaar kruisten, stopten '^altijd bij een soepwinkel. i<yijl we ons te goed deden iveen ontbijt van mie-soep, sjgen mijn zusters elke Tweer welke route we die ,31 zouden nemen. Route jr was sneller, maar route k was onze favoriet, omdat 6 weg ons langs kleine Hpjes en rijstvelden voerde. van de herkenningspun- j onderweg was Prasath ng Khmao: de tempel van (warte Dame. Dit was een Itiende-eeuws bouwwerk J nagedachtenis van een |w die over geheimzinni- jachten beschikte. Aan de akant van de tempel wa- lorlogscènes in reliëf af- eld, waarin Cambodjanen bpnamen tegen de Thais Kham, onze traditionele den. Achttien maart 1970 werd Soenmalige staatshoofd Si- rek afgezet en nam pre- Lon Nol de macht over. Kiime tijd daarvoor had- ®we onze uitstapjes naar (platteland al op moeten jn, omdat uit de berichten jï plaatselijke kranten dui- "jt bleek dat de wegen ZD s' nachts als overdag on- j waren. Mijn vader was jr optimistisch over het sjwe bewind onder Lon 3 vooral omdat de door 1 zeer bewonderde Son De chaos na de val van Pnom Penh was onbeschrijflijk. Verdre ven Cambodjanen wisten aanvankelijk niet waar zij heen moes ten gaan, omdat Pnom Penh door de Rode Khmer tot verboden was verklaard. Met ossekarren, waarop hun bezittingen geladen waren, Irokkken vele Cambodjanen wekenlang rond, voordat zij fiaar een werkkampen gedirigeerd werden. Ngoc Thanh daar deel van Cambodjaanse en ook buiten- uitmaakte-Wij waren net als landse journalisten kwamen. Thanh etnische Cambodjanen Op twaalf april 1975 waren er uit Zuid-Vietnam. Mijn vader echter nog maar weinig bui- werkte als dokter in het mili- tenlanders die tijd hadden taire ziekenhuis van Pnom voor een ontbijt. Men vluchtte Penh, mijn moeder secreta resse bij het ministerie van Informatie. De volgende jaren vierden we het boeddhistische nieuwjaar nog op de gebruikelijke ma nier. We gingen naar de pago de, gingen op bezoek bij vrienden en bezochten de tra ditionele festiviteiten rond Wat Phnom, de heuvel waar aan Pnom Penh zijn naam ontleend. In april 1975 viel er echter niets meer te vieren. Pnom Penh was omsingeld door de Rode Khmers en voor hun raketaanvallen was niets veilig. Ik was toen achttien jaar oud, studeerde medicij nen en had een part-time baan als kelner in een open lucht-restaurant, waar veel in alle haast naar de Ameri kaanse ambassade, waarvan daan ze per helicopter geëva cueerd werden. Het zou ook mijn laatste dag bij het restau rant worden. Ik had vaak in het geheim naar de radio van de Rode Khmer geluisterd en het idee gekregen dat wanneer ze zou den komen er misschien wel een paar leiders geëxecuteerd zouden worden, maar dat het grootste gedeelte van de be volking er ongeschonden van af zou komen. Aan de andere kant hadden de journalisten in het restaurant wel eens verslag gedaan over de wreedheden van de Rode Khmer en wanneer ik dacht aan de manier waarop ook de soldaten van Lon Nol hun ge vangenen behandelden, leek de kans dat het op een bloed bad uit zou lopen toch vrij groot. Mijn vader geloofde echter dat het met het moreel van de militairen van Lon Nol zo slecht gesteld was, dat ze de wapens gewoon neer zouden leggen wanneer de Khmers kwamen en dat alles in orde zou komen tenmin ste, dat was wat hij zéi in die dagen. Op vijftien april kwam gene raal Dien Del, een goede vriend van mijn vader, 's och tends om zeven uur bij ons langs: hij wilde mijn vader al leen spreken. Na een kwartier nam hij haastig afscheid van ons. De gehele verdere dag was mijn vader rusteloos en bedrukt. Pas veel later hoorde ik dat hij die ochtend de kans had gehad om met generaal Dien Del de hoofdstad te ont vluchten. Marsmuziek Toen mijn vader twee dagen later 's ochtends vroeg de ra dio aanzette, was er alleen nog maar marsmuziek te ho ren. De straten waren uitge storven. Niemand durfde zijn huis te verlaten. Om acht uur hoorden we het artillerievuur in het zuidoostelijk stadsdeel. Mijn vader zei niets en keek schijnbaar onbewogen toe hoe mijn zusters aan het spelen waren. Het schieten hield la ter abrupt op. De radio zweeg. Soldaten van de republiek renden zonder hun uniform, slechts gekleed in shorts, langs ons huis. Het was het einde van de republiek. Toen de Rode Khmer een uur later langs kwam, ging ik naar buiten. Juichende men sen zwaaiden met geïmprovi seerde witte vlaggen. Op een gegeven ogenblik stopten er twee jeeps voor ons huis. Ie dereen in de buurt werd via luidsprekers opgeroepen de stad te verlaten en de wapens in te leveren. Onze buren kwamen naar buiten en gooi den hun wapens in de tweede jeep. Mijn vader riep me en ik ging terug naar binnen, ge volgd door Rode Khmer-sol daten, die mijn vader onder vroegen. Werkte iemand van onze familie voor de militai ren? Mijn vader reageerde kalm en ontkende resoluut dat dit het geval was. De man die ons ondervroeg zei dat we zo snel mogelijk ons huis moesten verlaten de Amerikanen zouden de stad komen bombarderen. We moesten voor een paar dagen levensmiddelen meenmemen, maar niet te veel, want de evacuatie zou maar een paar dagen duren en dan konden we weer terugkeren. Er wa ren natuurlijk ook andere re denen waarom de stad syste matisch ontruimd moest wor den: zo konden de achterge bleven officieren en verraders gemakkelijker worden opge spoord. De Khmers waren vooral op zoek naar de zeven leden van de opperste raad van de republiek, die in hun propaganda als „de zeven ver raders" waren afgeschilderd. Na het vertrek van de Rode Khmers aarzelden we wat te doen. Mijn zwager stelde voor dat hij en ik achter zouden blijven om op het huis en onze bezittingen te passen. Mijn vader wilde daar niets van horen: was ons niet ver teld dat wanneer we in de stad zouden blijven de Khmers „niet voor onze vei ligheid instonden?". De Land rover werd volgestouwd met kleren, rijst, gedroogde vis, blikken voedsel, dekens, jer rycans met water en benzine, potten, pannen en eetgerei. Het was halverwege de mid dag toen we vertrokken. We namen dezelfde weg uit de stad als we al die jaren ge leden altijd genomen hadden. De hele stad was op de been: overal schreeuwende mensen die probeerde het contact met hun familieleden niet kwijt te raken. Wij waren met ons vijftienen, mijn moeder had Phnom Penh al een maand geleden verlaten. Mijn vader reed heel langzaam. De jonge re kinderen zaten in de auto, de volwassenen liepen er naast. We passeerden de ver minkte lichamen van soldaten en van de families die gewei gerd hadden hun huis te ver laten. Na vier uur waren we twee kilometer opgeschoten en arriveerden we bij de eer ste controlepost. Identiteitskaarten De volgende dag bereikten we de markt van Pochentong, waar we temidden van een enorme menigte wachtten op wat er komen ging. Op de derde dag werden we ge dwongen verder te gaan en kwamen we tot aan de soep winkel op de kruising van routes drie en vier: onze favo riete ontbijtplek. Nu begroe ven we daar onze identiteits kaarten en realiseerde ik me voor de eerste maal dat we ons land voor altijd verlieten. Al met al duurde het onge veer anderhalve maand in plaats van anderhalf uur, voordat we bij de tempel van de Zwarte Dame aankwamen. De landrover hadden we, we gens gebrek aan benzine, al na twee weken achter moeten laten. Langzamerhand raakte ook het eten op en mensen begonnen elkaar te bestelen. Wanneer groepjes evacuees slaags raakten werden beide partijen door de Rode Khmer afgevoerd. Oudere mensen za gen we stervend langs de weg liggen, in een droog en ver woest landschap, dat vroeger een zo groene en prachtige aanblik had geboden. De tempel van de Zwarte Dame was het eerste registra- tiepunt voor de vluchtelingen. Gewapende mannen in nette, zwarte uniformen, hielden ons constant in de gaten ter wijl we onze bezittingen tegen de tempelmuur zetten. Twee militairen, gezeten achter een kleine houten tafel, bevalen ons voor hen op de grond te gaan zitten. Mijn vader ver telde hen dat we een boeren familie waren. Op dat moment vond een Rode Khmer, die in onze ba gage had zitten wroeten, de Engelse boeken die ik had meegenomen. „Wat is dit", schreeuwde hij, „wat heeft dit te betekenen?" Een soldaat deed alsof hij het boek aan dachtig bekeek hij hield het op z'n kop. Ik keek naar mijn vader en zag dat hij te vergeefs naar een antwoord zocht. „Die boeken zijn van mij, ka meraden", zei ik. „Ik heb ze onderweg gevonden, ik dacht dat ze handig zouden zijn om tabak in te rollen". De soldaat accepteerde mijn verhaal: „Waar jij naar toe gaat, zijn genoeg bananenbladeren. Deze rommel zal je niet meer nodig hebben". Hij gooide de boeken in een hoek van de tempel, waar al een grote sta pel foto's en geld lag. We zijn nooit dichter bij ons oude landgoed gekomen. De Rode Khmer stuurde ons van het ene dorp naar het andere, van werkkamp naar werk kamp. Na tien weken werd mijn vader weggehaald, ge marteld en vermoord. De jon gere kinderen stierven na verloop van tijd aan ziektes of ondervoeding. Mijn zus Soma- ly en haar man werden met een aantal zieke mensen in een veld gezet en neergescho ten. Een andere zus durfde het regime te bekritiseren en moest dat met de dood beko pen. Slechts vier personen uit onze familie wisten naar Thailand te ontsnappen. SOMETM MAY Copyright The Guardian m Direct na de verovering van Pnom Penh werden de inwoners gedwongen naar het platteland te gaan. waar zij in speciaal i kampen dwangarbeid moesten verrichten. De Cambodjaanse hoofdstad, die in 1975 ruim twee miljoen mensen telde. algauw een spookstad. CLDORF In de Republiek (ruim vier )veel inwoners als Ne- l) worden elk jaar chatting 400.000 kinde- »or hun ouders geeste- lichamelijk en sexueel lfideld. Enkele honder- st dat zelfs het leven, gebleken uit een on- k in de deelstaat rijn-Westfalen. In 1984 I de Bondsrepubliek of- maar ongeveer 30.000 en van kindermishan- geregistreerd. Volgens "zo jtoriteiten is geweldda- ndi in het gezin in West- in9 and nog steeds een i 1 taboe. In Nederland n naar schatting jaar- ngi2.000 kinderen licha- gei\ geestelijk en sexueel Bomaanslag in Baskenland Vier Spaanse politiemannen raakten gisteren gewond, van wie twee zeer ernstig, toen voor de woning van de plaatsvervangend goeverneur van de Baskische provincie Navarre in Pamplona een autobom tot ontploffing werd gebracht. Geen enkele organisatie heeft de verantwoordelijkheid opgeëist, maar de politie houdt er rekening mee dat de aanslag het werk was van de ETA. Van de auto waarin de bom was geplaatst, bleef weinig over. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft giste ren de terughoudende Amerikaanse reactie op de afschaffing van de wetten tegen seks tussen de ver schillende rassen veroor deeld. De Amerikaanse minister Shultz had tevo ren verklaard de verande ring op zich toe te juichen maar niet genoeg te vin den. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de VS weigeren Zuid-Afrika te be oordelen binnen het kader van het Afrikaanse conti nent. Dit is zuiver een vorm van rassewaan, omdat zij van blanken meer verwachten dan van zwarten. „Wij vra gen de VS en in het bijzon der de minister van buiten landse zaken George Shultz zich vertrouwd te maken met de normen van Afrika. Beoordeel vervolgens Zuid- Afrika objectief en vraag je af wat er gebeurt als zij (de VS) druk op ons uitoefenen en de normen van Afrika worden overgenomen in Zuid-Afrika", zo voegde de minister er aan toe. Over de effecten van de af schaffing van de wetten wordt in Zuid-Afrika zeer uiteenlopend veroordeeld. De anti-apartheidgezinde Rand Daily Mail merkte op dat „het herschrijven van het wetboek in de praktijk weinig gevolgen zal hebben, maar dat de afschaffing op zich grote symbolische waar de heeft. Het brutale en veel al barbaarse streven naar 'ra ciale zuiverheid' is verant woordelijk voor een groot van de interraciale spannin gen in spanningen in het land zelf en de verachting voor Zuid-Afrika in het bui tenland." De Johannesburg Star meldde dat sinds de in voering van de eerste wet in 1949 in totaal 20.000 mensen op grond van de bepalingen zijn vervolgd. Er zijn geval len bekend waarbij politie functionarissen door ramen gluurden en beddelakens in beslag namen om geliefden van gemengde afkomst te kunnen arresteren. Tenmin ste zestien blanken zouden zelfmoord hebben gepleegd om te ontkomen aan openba re processen voor dergelijke overtredingen. Het aantal processen nam de laatste ja ren zienderogen af tot een gemiddelde van 200 per jaar. (ADVERTENTIE) Meedoen met Moeders voor Moeders? Ja natuurlijk als het zover is. Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moeder te worden Gewoon, door tijdens de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan Daarin zit namelijk een hormoon, dat voor bepaalde gevallen het enige middel is om onvruchtbaarheid te verhelpen. Voor dit doel wordt tenminste 90°» van de grondstof gebruikt. Daarnaast gaat ca. 7,5 tot 10°* naar de diergeneesmiddelen industrie en een deel diLlrvan gaat naar de intensieve veehouderij Vrouwen helpen moeder te worden is en blijft dus het allerbelangrijkste doel. Aan u de keuze juist daarom mee te werken. Het vraagt weinig moeite; dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Vbor informatie of aanmelding (liefst als u 2 weken over ti|d bent) kunt u bellen 04120: 62101'62295 of de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder .Zwangerschap".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7