i jnli jkheden stapelen eh op rond Duits rCzoek van Reagan Tasjesroof plaag in Rome Chinese „tumor" Weizman: Moebarak bereid tot gesprek Tmijn voor deelname SDI „vergissing Prostituées Parijs in hongerstaking Afghaans verzet dient Rode Leger zware slag toe Aids breidt zich uit naar alle bevolkingsgroepen j VOORAL TOERISTEN SLACHTOFFER 'ENLAND QaidóaOowumi WOENSDAG 17 APRIL 1985 PAGINA 5 phter vraagt noodhulp r slachtoffers Bhopal ^ORK John Kennan, de Ameri- rechter die voorlopig de schade- aehandelt tegen het chemisch con- lion Carbide, heeft voorgesteld dat itoffers van de giframp in de Indi- Bhopal uit oogpunt van elemen- nselijk fatsoen een noodvergoeding moeten ontvangen van Union Volgens Kennan zou een derge- eïn, faling niet betekenen dat het con- ",en larmee zijn aansprakelijkheid er- 1 (j(e Indiase regering heeft zelf al be- tot 800 dollar uitgekeerd aan fers van de giframp, en wil deze n nu van Union Carbide terugvor- let concern heeft laten weten dat zaak graag buiten de rechter om len. "pa IJsland laat geen schepen met kernwapens toe REYKJAVIK IJsland staat niet toe dat oorlogsbodems die beschikken over kern wapens zijn territoriale wateren binnen va ren of zijn havens bezoeken. Dit heeft de IJslandse minister van buitenlandse zaken, Geir Hallgrimsson, gisteren verklaard. IJs land is lid van de NAVO. Oorlogsbodems van de Verenigde Staten en andere NAVO- -bondgenoten lopen geregeld IJslandse ha vens binnen. Op het vliegveld Keflavik is een Amerikaanse marine-basis gevestigd. Maar het onderwerp is nieuw in die zin dat IJsland tot dusver nooit voorwaarden stel de aan bezoekende schepen. De weigering van Nieuw-Zeeland om voortaan (Ameri kaanse) atoomschepen toe te laten, heeft de betrekkingen tussen beide landen onlangs vertroebeld. Zoon Steel uit stelen SELKIRK De zoon van de leider van de Britse Liberale Partij, David Steel, heeft be kend dat hij in een kruide nierswinkel heeft ingebroken. Een Schotse rechtbank veroor deelde hem tot 75 uur werk voor de gemeenschap. De 18-jarige Graeme Steel en drie andere mannen bekenden dat zij op 1 januari van dit jaar 300 sigaretten, enkele blikjes bier, 20 pond aan contanten en 15 pond aan kruidenierswaren hebben gestolen uit een win kel in Galashiels in het zuid oosten van Schotland. PEKING Een 16-jarige Chinees is on langs verlost van een tumor van 3 kilo, waarin de dokteren een maag, voeten, ha ren, tanden en gebeente aantroffen, be richtte in alle ernst het avondblad Xing- ming Wanbao in Shanghai. De „verlossing" heeft door middel van de keizersnede plaatsgehad. Zij duurde bijna negen uur en werd uitgevoerd in het militair hospitaal van Taizhou in de oostelijke provincie Zhe- jiang, aldus de krant. Xingming schreef dat de jongeman, Feng Fanjing, was geboren met een abnormaal grote maagstreek, die men aanvankelijk voor een misvorming hield, maar die met de jaren groter werd. Fanjing leek de laatste tijd op een zwangere vrouw in haar zesde of zevende maand. De artsen konden nog geen verklaring voor de aard van de „tumor" geven. CAIRO/TEL AVIV De Egyptische president Moeba rak is „zeer, zeer positief" over een top met de Israëli sche premier Peres. Maar dit zal nog veel voorbereidend werk vergen. Dit verklaarde de Israëlische minister zon der portefeuille, Weizman, gisteren in Caïro. Het bezoek van Weizman aan Egypte had bijna tot een regeringscri sis in Israël geleid. Ministers van het rechtse Likoed- blok, dat met de Arbeiderspartij een regering van natio nale eenheid vormt, menen dat Weizman in Egypte naar mogelijkheden zoekt voor een doorbraak in het vastgelo pen vredesproces. Centraal in het geheime diplomatieke overleg in het Midden-Oosten staat het Egyptische vre desvoorstel, dat onder meer voorziet in een besprekingen tussen Israël en een Jordaans-Palestijnse delegatie. erk| [roe; '8- ize correspondent Ge- rard Kessels) iet itie Veertig jaar na ahepitulatie, nu alle ■t aap Duitsland gericht lekttepelt de Duitse re- ent 'de ene blunder op jj^ere. Hoe moeilijk i hjnd het met zijn i bijrn heeft, hoe on- in fkt de ervaringen tiers nationaal-soci- a"r in feite nog steeds ;nut blijkt van dag tot "rk pieuw. ajeu /enlannes rond het be- r P^gramma van de Ame- i president Reagan in ^hdsrepubliek, is het ^Mge hoogtepunt in de ^Pijnlijkheden. Bij de ^Hfeidingen van het be- __idden de Amerikanen M^n gegeven dat Reagan chtste mei, de veertig- \ardag van de capitula- Lbezoek wilde brengen 'roegere concentratie- ichau. Maar de bange- 'uitsers vreesden dat in-Dachau zoveel pu- zou krijgen dat de an- ladonderdelen van het jusfeoek er geheel door men, achtergrond verdron- usieden worden. De Ame- nini beheerst door gevoe- Uh vriendschap en ver- igeiAeid tegenover de ove? vijand, gaven toe en gawerd geschrapt. Maar chei(j de opzet van de Rea- gan-trip toch niet geheel voor bijgegaan kon worden aan de herdenking van het einde van de oorlog werd op aandrang van bondskanselier Kohl een bezoek gepland aan een Duits soldatenkerkhof bij Bitburg. Daar ligt nota bene een deel begraven van de SS-troepen, die deelnamen aan het Arden nen-offensief in de winter van 1944/1945. Bij het Ardennen- -offensief, Hitiers laatste wan hoopspoging de krijgskansen te doen keren, sneuvelden 77.000 Amerikanen. Het ligt voor de hand dat het weglaten van Dachau en het opnemen van Bitburg in het programma een storm van verontwaardi ging heeft opgeroepen in Amerika. Niet alleen in de joodse gemeenschap. Als Reagan naar Bitburg gaat, maar niet naar Dachau, eert hij in feite wel de daders, maar niet de slachtoffers. De Amerikanen, die het bezoek van de president voorberei den, hadden met de klompen aan kunnen voelen dat de pu blieke opinie dit niet zou ac cepteren. Kanselier Kohl had zijn gast voor deze pijnlijkheid moeten behoeden. Nu wordt opnieuw overwogen Reagan toch naar een voormalig con centratie-kamp te laten gaan, friaar het kwaad is geschied. Vorig jaar maakte Kohl zelf al een schuiver op dit gevoelige terrein toen uitlekte dat hij achter de schermen gepro beerd had bij de ceremonie in Normandië van de partij te zijn. Daar herdachten in juni de Amerikaanse president Reagan, de Engelse premier Thatcher en de Franse presi dent Mitterrand de landing van de geallieerden in 1944. Bonn houdt het op een uiterst sobere herdenking. Zondag 21 april spreekt Kohl in het vroe gere concentratie-kamp Ber- gen-Belsen bij Hannover. De achtste mei is er een oecume nische godsdienstoefening in de Dom van Keulen en een plechtige zitting van de Bonds dag. Voortdurend wordt er in de Duitse hoofdstad op gewe zen dat de veertigste verjaar dag van de capitulatie toch vooral ook de gelegenheid biedt om vooruit te kijken, dat het een dag is van verzoening met de vroegere vijanden die vrienden zijn geworden. Dat is allemaal waar, maar Bonn maakt gewild of ongewild de onvergeeflijke indruk de ver schrikkingen van een oorlog, die meer dan 55 miljoen men senlevens heeft gekost, een beetje weg te willen moffelen. Stroessner Kohl heeft geen antenne voor gevoeligheden die voorsprui ten uit de Hitler-jaren. Anders is ook niet te verklaren waar om hij, uitgerekend dit jaar, heeft ingestemd met een be zoek van de Paraguayaanse dictator Alfredo Stroessner aan de Bondsrepubliek. Stroes sner heeft jarenlang Duitse oorlogsmisdadigers een veilige haven geboden en naar alle waarschijnlijkheid bevindt Jo sef Mengele, de kampbeul van Auschwitz en 's werelds meest gezochte oorlogsmisdadiger, zich ook nu nog in Paraguay. Dat verhindert Kohl echter niet Stroessner als een staats- gast te ontvangen. Anderen voelen beter aan hoe ongele gen de komst van de dictator is. President Richard von Weizsacker zorgt er voor dat hij dringend iets in het buiten land moet doen en minister van Buitenlandse Zaken Hans- -Dietrich Genscher heeft tot zijn vreugde en opluchting een inmiddels vergeelde uitnodi ging in de la gevonden om en kele Zuidoost-Aziatische lan den te bezoeken. Beiden ont snappen zodoende aan een handdruk van de dictator. Pijnlijk is ook de eindeloze discussie over het strafbaar stellen van de zogenaamde „Auschwitz-Lüge". Nog steeds is er geen wet die het loo chenen van de moord op zes miljoen Joden in de concentra tiekampen strafbaar _,stelt. Overlevenden van de kampen moeten zelf naar de justitie stappen als neo-nazi's roepen dat er in Auschwitz niemand vergast is en dat de geallieer den na de oorlog de gaskamers hebben gebouwd om de Duit sers in een kwaad daglicht te stellen. Bij de justitie moeten de klagende overlevenden aan kunnen tonen dat zij jood of halfjood zijn, een enigszins lu gubere omkering van de Hit ler-jaren toen het om het „Arier-bewijs" ging. «BERGER: fcAG De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Iger, heeft zijn Westeuropese collega's laten weten dat de Amerikaanse regering gestelde termijn van 60 dagen, pen NAVO-landen moesten laten weten of zij willen jen aan president Reagans „star-wars"-programma, op Kissing berust. t een nieuwe brief geschreven, waarin geen termijn in lordt genoemd, maar wel wordt aangegeven dat de Ame- regering zo snel mogelijk antwoord wil hebben, aldus is 1 van gezaghebbende zijde in Den Haag meegedeeld, jger deed zijn voorstel eind vorige maand op een ■ergadering in Luxemburg. Ier niet naar uit dat de Europese bondgenoten nog deze |ot een gezamenlijk standpunt komen over het Strate- ifensie Initiatief zoals Star-wars officieel heet. Voor Ne- jis het bereiken van een Europese overeenstemming een ingrijk element, dat zwaar zal wegen'bij het nemen van luit. Buitenlandse zaken, defensie, economische zaken, ijs en) wetenschappen en instellingen als TNO. zijn kort begonnen met een onderzoek naar de vorm waarin Ne- zou kunnen deelnemen aan „star-wars". Drie van de betogende Parijse prostituées, per metro op weg naar het kantoor van premier Fabius. Toen zij daar niet werden ontvangen, besloten ze in hongerstaking te gaan. PARIJS- Omdat proteste rende prostituées van de Rue Saint-Denis in het centrum van Parijs gisteren niet wer den ontvangen door een mede werker van premier Fabius, zijn ze sinds vanmorgen in een kerkgebouw voor onbepaalde duur in hongerstaking j De prostituées verzetten zich tegen een plan van de ge meente om hun „studios" in de Rue Saint-Denis wegens de overlast voor de buurt te slui ten. Met z'n zestigen trokken zij naar de residentie van de eerste-minister, maar daar bleef de deur dicht. „Niemand wil ons ontvangen. Niemand wil ons antwoord geven. Dat moet een vorm van racisme zijn", aldus een woordvoerster van de nu hongerstakende vrouwen. bres voor trein en milieu Spoorwegmannen uit twaalf Europese landen hebben gisteren in Wenen een grote demonstratie gehouden waarin zij pleiten voor een beter gebruik van de trein. Het milieu wordt dan beter beschermd tegen schadelijke invloeden. Op het spandoek staat: meer spoorwegen, een beter milieu. )JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH oen Sipko's beruchte ochtendblad de tarih 400.000 abonnees van zijn kundige ir 0(1 dat eerlijk gezegd meer aan zijn sap- slaiji dan aan de realiteit ontsproten was. die genieters was de kwalijke heer a_ aloe, die zo op het oog een eerzaam Jitoefende. Hij dreef namelijk een exclu- 3,a%urantje in de oude havenbuurt van era)echt. Het was zo'n echt, Oudhollands ïiten-restaurantje, dat knusjes was in- net antieke prentjes en hecht-doortim- leuwenoude zolderbalken. Loetje Saloe bedrijfje geërfd van een oude oom, die jeurt regelrecht afstamde van de cafè- p^lie meer dan een eeuw geleden in dat- *Bandje „De Swarte Piraet" begonnen oprichter van deze zaak was in olie- ■■^beeld op een oud schilderij aan de wand en wellicht hebben verscheidene lezers al gedacht: „Wat een bekend gezicht„Wel wel, kijk es an," mompelde Loetje, toen hij Sip ko's sappige stuk gelezen had. „De familie komt dus wéér eens in aanraking met de Van Uylens. Jawel, jawel. Misschien kunnen wij het zaakje nu voor eens en voor altijd afdoende rege lenEn Loetje, die meer tijd in verbeter huis en gevangenis had doorgebracht dan goed voor hem was, kon nog diezelfde middag waar genomen worden bij de smidse van Verholen. Daar hield hij de gebeurtenissen scherp en ge duldig in de gaten. Toen hij op een gegeven ogenblik de heren J. J. F. Verholen en G. van Uylen de smidse dan ook zag verlaten, besloot hij hen stilletjes te volgen. Zo was die Loetje een pure slechterik, die nóóit had willen deu gen NEW DELHI Afghaan se rebellen hebben een Russische offensief tot staan gedwongen en hun tegenstanders zware ver liezen toegebracht. Dit hebben westerse diploma ten gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi ge zegd. De rebellen zouden van tevo ren op de hoogte zijn geweest van het begin van het grootste Russische offensief in meer dan een jaar. Voor het begin van het offensief richtten zij stellingen in en ondermijnden zij de wegen uit Kaboel die door de legermacht zou wor den gebruikt, aldus de diplo maten. Een konvooi werd in een hinderlaag gelokt in de Maydan Vallei bij de stad Je- lez. Het konvooi vervoerde honderden militairen en zwaar materieel. De Russen bombardeerden de vermeende stellingen van de guerrillastrij ders in Jelez, maar die waren op dat moment al weer ver trokken. Hoewel de leger macht werd gesteund door straaljagers en helikopters, werd het konvooi gedwongen zich terug te trekken. Twee helikopters zouden zijn neer geschoten en een arts in een ziekenhuis in Kaboel zei dat een groot aantal gewonde Rus sen was binnengekomen. Ook onder de verzetsstrijders en de burgerbevolking zouden veel slachtoffers zijn gevallen. Het verzet zou verder bijzon der actief zijn geweest in de hoofdstad Kaboel, waar een Russische basis door zes raket ten werd getroffen. Het is niet bekend hoe groot de schade was. In delen van de stad zou den massale huiszoekingen zijn uitgevoerd. De Sovjet troepen hebben zich verweerd met zogenaamde hypermoder ne Frog-7-raketten die vanaf vrachtwagens kunnen worden afgeschoten en een explosieve lading hebben van 550 kilo. Salmonella besmetting bij 6.000 Amerikanen SPRINGFIELD In vijl Amerikaanse staten heerst een vergiftigingsepidemie door de salmonella bacterie. Zeker 6.000 mensen zijn besmet, van wie er al vier zijn overleden. De besmetting is verspreid door de melk van een zuivel fabriek in Illinois. De fabriek is inmiddels gesloten. Zeven andere sterfgevallen worden nog onderzocht of deze ver band houden met salmonella besmetting. ATLANTA De immuniteitsziekte aids, die vooral onder ho moseksuele mannen veel slachtoffers maakt, breidt zich ook uit naar andere bevolkingsgroepen. Dit blijkt uit rapporten die gis teren tijdens het AIDS-congres in Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, zijn voorgelegd door 2000 deskundigen uit 30 lan den Alleen al in de VS lijden 9405 mensen aan aids, een ziekte die de afweer van mensen tegen infecties ondergraaft. Al 4533 anderen zijn aan deze ziekte overleden. Men houdt er rekening mee dat een miljoen Amerikanen met de ziekte besmet zijn. Weliswaar zijn 73 procent van de patiënten homoseksuele mannen, maar volgens Amerikaanse gezondheidsorganisaties is bij vijf procent de oorsprong van de ziekte mysterieus en behoren deze patiën ten niet tot de bekende risico-groepen: homoseksuele en bisek suele mannen, drugsverslaafden die spuiten, bloedontvangers en lijders aan bloederziekte (hemofilie). Een van de rapporten toont bijvoorbeeld aan dat de helft van getroffen Amerikaanse soldaten niet tot een van die risico-groe pen behoort Zij zouden wel door omgang met prostituées met de ziekte kunnen zijn besmet. De mogelijkheid van een versprei- 'ding van de ziekte via heteroseksueel contact wordt ook aange toond in andere rapporten. Onderzoeken onder prostituées in Europa, Afrika en Amerika hebben uitgewezen dat een groot aantal van hen drager is van de virus. (Van onze corresponent Cees Manders) ROME In een stad als Rome worden dagelijks tientallen mensen van hun handtassen beroofd. Dat is nog niet zo erg als in Amsterdam of Barcelo na menen de tourist-offi cials", wier taak het is de image van Rome in een glanzende staat te houden. Maar zelfs als het elders erger zou zijn dan in Rome, dan nog is het de moeite waard aandacht aan deze „populaire" vorm van criminaliteit te schenken. Een gewaar schuwd toerist telt voor twee, zeker op lange ter mijn. Vorige week heeft zich in Rome een „scippo" of tasjes roof met dodelijke afloop voorgedaan. De publieke ver ontwaardiging daarover was zo groot dat de politie dit keer alle zeilen bijzette om de da ders te pakken. En met resul taat. De inmiddels gearresteer de „scippatori" kunnen reke nen op een gevangenisstraf van minstens tien jaar. Het slachtoffer was een vrouw van middelbare leeftijd. Ze kwam uit een bankgebouw, haar handtas stevig onder de arm gedrukt. Ineens kwam uit een rakelings passerende auto een hand die zich om de riem van haar tas klemde. De vrouw liet niet los, werd tegen het asfalt geworpen en vervol gens tientallen meters meege sleurd. Ze heeft deze „scippo" niet overleefd. Hier ging het dus om een „scippo" met behulp van een auto. Maar meestal bedienen de „scippatori" zich van een tweewieler, een brommer, een vespa, of een motor. Want het Romeinse verkeer bemoeilijkt het gebruik van een vierwie ler. De beschreven „scippo" vond plaats in een rustige straat in een even rustige wijk van Rome. De dame in kwes tie was een Romeinse, die om zich tegen straatdieven te be schermen haar herdershond had meegebracht. Deze stond op het moment van de „scip po" aan een lantaarnpaal vast gemaakt Geliefd doelwit Vooral de toeristen, en dan met name de ouderen en die genen die niet opvallen van wege een potig postuur of atle tische verschijning, vormen een geliefd doelwit van de tas jesrovers. In de binnenstad, rond de toeristische trekpleis ters, waar trottoirs niet be staan of voor parkeerdoelein- den worden aangewend, is het voor scippatori op brommers dan ook altijd prijs. De slachtoffers blijken in stinctmatig aan hun tas vast te houden. Was dat niet zo dan zouden vele „scippi" hun tra- f;ischc* en soms zelfs fatale af- oop bespaard blijven. Nie mand zou de wijze raad dur ven geven om een tas bij de eerste ruk snel los te laten, of de tas met een ketting aan het lichaam te hechten (wat som mige toeristen doen). op te nemen en in de hotel- kluis achter te laten. Niet dat hotelkluizen helemaal „safe" zijn in Rome. Maar de meeste hotels zijn verzekerd En als dan toch een portefeuille met geld of een identiteitsbewijs mee moet, verberg die dan on der de kledij of in een zo on opvallend mogelijk draagmid- del. Er zijn toeristen die hun Nikon met opzet in een onoge- lijke en verweerde plastic tas van de supermarkt aragen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5