Korthals Altes maakt voorlopige strafnormen abortuswet openbaar Verkrachter wil de „ideale man" zijii Boer moet melkproduktie met 10 procent beperken BINNENLAND £eidóc6ou*ani EG bekijkt steun arbeiders werven WERKGEVERS WILLEN OPNIEUW TWEE MILJARD Kamer wil nog def1 week aow-strop ABP wegnemen CNV: werkgelegenhe jongeren verslechterd PSYCHIATER ZOEKT NAAR ACHTERGRONDEN r VOORZITTER HANDELAREN: Melkprijs mag niet omhoog" 23 tlm 28 april jj» AMSTERDAM WOENSDAG 17 APRIL 1985 PAG DEN HAAG De Europese Commissie onder zoekt de mogelijkheid het Europees Sociaal Fonds te gebruiken voor financiële steun aan ontslagen arbeiders van scheepswerven. Dit heeft het dage lijks bestuur van de EG meegedeeld in antwoord op vragen van een Engels lid van het parlement, de socialiste Joyce Auin. Zij had gevraagd of de commissie initiatieven overweegt om de afvloei- ingspremie^ voor arbeiders van scheepswerven op te trekken. Als de Europese Commissie positief be slist kan dat belangrijk zijn voor de 1200 werkne mers van de Nederlandse werf Van der Giessen de Noord, die ontslagen dreigen te worden. Vanavond is er een hoorzitting over Van der Giessen en mor gen is er overleg tussen de directie van de werf met de bewindslieden van economische zaken. Woningen Bijlmermeer krijgen nieuwe sloten AMSTERDAM Bijna alle woningen van de hoogbouwflats in de Amster damse Bijlmermeer krijgen nieuwe slo ten. Daarnaast zullen in een aantal flats, vooral in de avonduren, conciër ges komen. De betere beveiliging is, samen met een extra onderhoudsbeurt van een aantal woningen, bedoeld ervoor te zorgen dat de huidige bewoners van de flats in de Bijlmermeer langer in dit gebied blij ven wonen. De leegstand in de Bijlmer zal daardoor afnemen, zo meent de wo ningcorporatie Nieuw Amsterdam die ruim twaalfduizend woningen heeft in de Bijlmer. Op 1 januari van dit jaar stond ruim twintig procent van de hui zen leeg. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG VNO en NCW willen ook in 1986 een lasten verlichting voor het bedrijfsle ven van twee miljard gulden. Ze hebben daar in een open brief aan premier Lubbers om gevraagd. Volgens de twee werkgeversorganisaties is er wel sprake van een verbeterde economische situatie, maar blijft een verdere verlichting van hun lasten nodig. Ze noemen het vooral van groot belang voor het vertrouwen van bui tenlandse investeerders dat het kabinet vasthoudt aan op dit punt gedane toezeggingen. VNO en NCW menen boven dien dat de winsten en de ver mogensposities van veel bedrij ven nog niet voldoende zijn hersteld. Een verdere lastenver lichting zou langs die weg de werkgelegenheid ten goede ko men. Een kwart van de lasten verlichting zou moeten worden gebruikt om de vennootschaps belasting te verlagen tot 40 pro cent. Verder willen de werkge vers een miljard gulden aan werkgeverspremies door de werknemers laten betalen. Zij zouden in ruil daarvoor een be lastingverlaging moeten krijgen van 1,5 miljard zodat van de to tale lastenverlichting per saldo een half miljard gulden aan koopkrachtverbetering van de burger ten goede komt. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Kort hals Altes (Justitie) vindt dat er met de nieuwe abortuswet nog te weinig ervaringen zijn opgedaan om nu al definitieve richtlijnen te kunnen vaststel len voor het vervolgingsbeleid en de strafoplegging. Hij zei dit gisteren in de Tweede Ka mer, waar hij de voorlopige richtlijnen voor de handha ving van de abortuswet verde digde, die twee van zijn top ambtenaren hebben opgesteld ten behoeve van de procu reurs-generaal. In antwoord op vragen van het GPV-Kamerlid Schutte zei de minister dat zijn ambtena ren die notitie hebben ge schreven op verzoek van de procureurs-generaal. Normaal gesproken stellen de procu reurs-generaal zelf richtlijnen op voor het vervolgingsbeleid en de hoogte van de te eisen straffen bij overtreding van wetten. De ambtenaren van justitie hebben de procureurs echter afgeraden om nu al dergelijke richtlijnen voor de abortuswet openbaar te ma ken. Daarbij werd de vrees uitgesproken dat bij publicatie van zo'n leidraad de abortus- discussie in het parlement weer zou kunnen oplaaien. Minister Korthals Altes gaf toe dat de notitie van zijn ambte naren voor een deel bestaat uit „persoonlijke beleidsopvattin gen". In een inleiding beschrij ven de ambtenaren namelijk hoe gevoelig de abortusproble matiek in het parlement ligt en op welke wijze de politieke partijen in de Kamer tegen de abortuswet aankijken. De con clusie van die „persoonlijke beleidsopvattingen", namelijk dat het zinvol is (nog) geen de finitieve richtlijnen voor de handhaving van de wet open baar te maken wordt echter geheel door de minister ge deeld, zo liet hij de Kamer we ten. Ook de suggesties die de justitie-ambtenaren aan de procureurs-generaal hebben voorgelegd ten aanzien van de straftoemeting hebben de vol ledige instemming van de mi nister. Hij noemde de notitie „een nuttig instrument voor het openbaar ministerie". Korthals Altes sloot niet uit dat over enige tijd, als er ge noeg ervaring met de.abortus wet is opgedaan, de procu reurs-generaal zélf richtlijnen zullen opstellen en publiceren. Nu het bestaan van voorlopige strafnormen toch bekend is geworden wilde de minister de notitie van zijn ambtenaren wel aan de Kamer ter inzage geven. Vergunning Uit de notitie blijkt dat de pro cureurs-generaal het advies hebben gekregen om de con trole op de naleving van de wet vooral te richten op de vraag of er ziekenhuizen en klinieken zijn die ten onrechte abortussen verrichten, orhdat zij daartoe geen speciale ver gunning hebben. Wordt een dergelijk geval opgespoord, dan dient te worden bekeken of de arts bij zo'n illegale abor tus heeft voldaan aan de eisen van zorgvuldigheid of niet. In het eerste geval kan worden volstaan met een korte, deels voorwaardelijke gevangenis straf, gecombineerd met een geldboete. In het tweede geval dient een langdurige gevange nisstraf te worden geëist. Een abortus, uitgevoerd door ie mand die niet bevoegd is tot uitoefening van de genees kunst zal volgens de notitie in de praktijk nog maar spora disch voorkomen. Wordt zoiets niettemin ontdekt, dan zal een eis tot langdurige gevangenis straf moeten worden inge diend. Minister Korthals Altes bena drukte gisteren dat abortussen die door middel van een medi cament tot stand worden ge bracht (gedoeld wordt op de onlangs gefabriceerde „abor tuspil") ook onder de wet val len. Hetzelfde geldt voor abor tussen die worden verricht op zuiver medische indicatie, bij voorbeeld om het leven van een zwangere vrouw te red den. De inspecteurs voor de Vólks gezondheid, die moeten con troleren of artsen bij abortus sen wel alle zorgvuldigheidsei sen in acht nemen (o.m. vijf dagen bedenktijd voor de vrouw en het maken van een verslag over elke verrichting) verwachten dat vele artsen en ziekenhuisdirecties niet aan al hun administratieve verplich tingen zullen voldoen. Uit de notitie valt op te maken dat de naleving van de wet op dit punt zou kunnen worden afge dwongen door hoge geldboetes te eisen. Onder grote be langstelling van handelaren uit de hele wereld wer den gisteravond op een veiling bij Christie's Amster dam zeldzame wij nen geveild. Vei lingmeester Dun can McUen (foto boven) wijst hier voor 3300 gulden een dozijn flessen Chateau Lafitte uit 1970 toe. Een van de topstukken was een magnum (2 li ter) Petrus uit de Franse wijnstreek Pomerol uit 1955 die voor 4200 gul den van eigenaar verwisselde. Foto i rechts: een zeldza me fles Chateau d'Yquem die 700 gulden opbracht. DEN HAAG De Tweede Kamer zal al aanstaande don derdag debatteren en direct stemmen over een wetsont werp van minister Rietkerk van binnenlandse zaken, waardoor de strop die het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds lijdt van de nieuwe aow-regeling, weggenomen wordt. Hoewel het wetsont werp pas dinsdag in handen van de vaste Kamercommissie voor ambtenarenzaken werd gesteld wisten CDA en VVD bij de regeling van werkzaam heden van de Kamer te berei ken dat het debat nog deze week plaats heeft. Omdat bui ten CDA en VVD alle andere fracties tegen een dergelijke spoedbehandeling stemden, liet Kamervoorzitter Dolman hoofdelijk stemmen. De rege ringsfracties zagen hun voor stel aangenomen met 67 stem men voor en 66 tegen. De strop die het ABP lijdt vloeit voort uit de herziening van de aow, die op 1 april is ingegaan. Op die datunf aow-uitkeringen geïn< liseerd, zodat man en beiden de helft van di ring voor een echtpa vangen. Omdat het niv het pensioen dat ex-ai|5 ren ontvangen echter gelegd, moet het AB] geld bijpassen nu de gen aow-uitkering lage worden. Dit kost he maandelijks 50 miljoen extra. In het wetsontwerp is rugwerkende kracht tot 1 april, zodat het extra uitkeringen weer rugvorderen. Het C merlid Weijers zei tege willen «komen aan d van de regering om h< ontwerp met de groots lijke spoed te behande oppositiefracties van rechts vinden echter dergelijke spoedbeha afbreuk doet aan een j1" dige behandeling door UTRECHT Bij een vermindering van de totale werkj heid worden jongeren extra gedupeerd en van een groei werkgelegenheid profiteren ze minder dan evenredig. *z de Jeugd CNV concludeert dit in een nota „Voor-werk'] t onderzoek dat ze heeft gebaseerd op gegevens van het (j Bureau voor de Statistiek. j Als voorbeeld noemt de werkende jongerenorganisatie i CNV de chemische industrie, waar de werkgelègenhep periode 1977-1982 met 6,5 procent toenam, terwijl het a^> nen voor jongeren er met 10 procent daalde. In de elekt^, industrie steeg het aantal werknemers met 11 procent ic het aantal jongeren met 22 procent af. Jongeren zijn in het arbeidsproces ondervertegenwoorf" dus WJ-CNV, en daardoor oververtegenwoordigd in hén lozenbestand. Er zouden 70.000 banen voor jongeren bi£r komen om jongeren een evenredig aandeel te geven in rk soneelsbestand van bedrijven. Volgens de overheid en de werkgevers bestaat er een I- tussen minimumjeugdlonen en werkgelegenheid, maar WJ-CNV klopt daar niets van. Zo is de werkgelegenhr jongeren in de detailhandel tussen 1977 en 1982 sterk h men, maar na 1981 het jaar waarin de minimumjeii voor het eerst werden verlaagd in snel tempo ver^g fulltimers onder de 19 jaar werden vervangen door van 35 jaar en ouder. WJ-CNV vraagt zich af of de verlaging van de minimiï^ lonen niet averechts werkt op de bestrijding van de jeu„( loosheid. Bij arbeidstijdverkorting staan jongeren niet t§jt omdat die voor hen financieel onhaalbaar is gewordenójl DEN HAAG Bij het toene mende seksueel geweld tegen vrouwen is de aandacht te veel gericht op de (eventuele) slachtoffers. Intussen wordt echter de vraag steeds drin gender wie de mannen zijn die tot verkrachting overgaan en wat hun motieven daar voor zijn. Dan ook kan de overheid een beleid voeren dat gericht is op het voorko men van seksuele misdrijven. Nu is het beleid nog te veel gericht op de problematiek van de vrouwen. Dit stelt de Utrechtse psychiater/politico loog drs. Bert van Herk in zijp vandaag verschenen boek „Waarom mannen verkrach ten". Hij beschrijft daarin de maatschappelijke achtergron den van deze groep i Van Herk komt tot de conclu sie dat verkrachters in twee categorieën zijn te verdelen. De meesten hebben geleerd dat dwang en geweld normale zaken zijn als het er om gaat vrouwen tot seksueel contact te bewegen. De andere, klei nere, categorie potentiële ver krachters bestaat uit mannen die worden gedreven door be hoefte aan macht of gevoelens van onmacht. Die gevoelens blijken vooral te maken te hebben met het beeld van „de ideale man". Volgens Van Herk wordt dat beeld ge creëerd door boeken, reklame en films. Genoemde groep mannen kan niet aan dat beeld voldoen en wordt daar door zo gefrusteerd, dat ver krachting een manier is om de zaken als het ware recht te zetten. Van Herk haalt aan dat di verse buitenlandse onderzoe kingen hebben aangetoond dat een derde tot de helft van alle mannen geen morele be zwaren heeft tegen verkrach ting. De meesten van hen gaan er echter niet toe over, louter en alleen omdat ze bang zijn daardoor in de ge vangenis te komen. Van Herk stelt ddt over de mannen die zich door die sancties niet la ten weerhouden, de laatste ja ren een sterk vertekend beeld is ontstaan. Zegt hij: „De meeste psychia ters komen tot de conclusie dat verkrachters geestelijk ge stoord zijn, seksueel pervers of gewoon pure misdadigers. Criminologen vonden bij on derzoekingen dat de daders vaak uit de lagere sociale mi lieu's komen of uit etnische minderheidsgroepen. Dat is geen eerlijk beeld, omdat het overgrote deel van de daders onbekend blijft. Volgens het CBS worden jaarlijks 175.000 vrouwen van zestien jaar en ouder het slachtoffer van sek sueel geweld. Van slechts on geveer 4000 gevallen van ver krachting en aanranding wordt aangifte gedaan en daarvan worden maar weer 350 tot 400 daders door een rechtbank veroordeeld. On derzoek naar seksueel geweld aan de hand van gearresteer de en/of veroordeelde daders is dus volstrekt ontoerei kend". derzoekingen naar dadön niet met politie en justpc aanraking zijn gekomen i tonen dat de conclusiedi psychiaters en crimiixi niet houdbaar zijn. Uh noemde onderzoekingenie namelijk dat het erve deel van de daders gau wijkende persoonlijkheiij karakterstructuur heeft blijken ze uit alle lager de bevolking te komen. APELDOORN De voorzitter van de Neder landse Melkhandelaren Organisatie, W.T. Her weijer, heeft zich gisteren tijdens de jaarvergadering van zijn organisatie in Apeldoorn uitgesproken tegen een mogelijke ver hoging van de melkprijs. „Melk moet een prijs- vriendelijk produkt blij ven. Hogere prijzen gaan ten koste van de omzet", aldus Herweijer. Hij wees er op dat de omzet van de melkman toch al onder druk staat, omdat de con sument minder te beste den heeft. Het gevaar voor een hogere minimum-melkprijs bestaat volgens Herweijer als de mi nisters van landbouw van de EG akkoord gaan met het voorstel van de Europese Commissie de richtprijs voor melk voor het landbouwjaar 1985-1986 met l'A% te verho gen. De consument wil volgens de NMO-voorzitter niet langer opdraaien voor de tekorten in de EG-kas. „Daarom acht ik de tijd voorbij dat de boer een zekere bescherming van zijn inkomen krijgt door, wat in de praktijk gebleken zijn, te hoge garantieprijzen". Herweijer uitte ernstige kri tiek op de overheid, omdat de toegezegde lastenverlichting aan het bedrijfsleven maar ten dele is gerealiseerd. Bovendien hebben de melkhandelaren, van wie de meeste geen perso neel in dienst hebben, er niet of nauwelijks van kunnen pro fiteren, omdat de lastenver lichting is aangewend voor de verlaging van de sociale pre mies van de werknemersver zekeringen. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Bakkers willen hap uit boterberg De Nederlandse banketbakkers wil len een „hap" uit de Europese boter berg. Ze vinden het onrechtvaardig dat Rusland, de Neder landse consument en de industrie wel kunnen profiteren van het boter-over- schot, maar hun be drijfstak niet. Op de Nederlandse ban ketbakkersdagen die momenteel in Hilversum ^gehou den worden, is daarom een demon stratieve boterberg neergezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Boeren zullen hun melkproduktie met 9,85% moeten beper ken tussen 1 april 1985 en 1 april 1986. Maar als de EG besluit een voor dit jaar voorgestelde extra korting op de melkpro duktie van 0,9% niet door te laten gaan, moeten de boeren de produktie met 8,95% beperken. De kor ting op de melkproduktie bedroeg voor 1 april van dit jaar 8,65%. Minister Braks (Landbouw) heeft dit het landbouwschap laten weten. Eerder zei de minister te verwachten dat de boeren hun melkproduk tie met meer dan 11% moes ten beperken. Dat blijkt nu niet het geval te zijn. Braks baseerde zijn verwachting op een overproduktie in het af gelopen jaar. Die is meege vallen. Naast de vier groepen melk veehouders die al waren uit gezonderd van het korten van de melkproduktie, ko men er in het nieuwe jaar drie bij. Kleine, niet groeien de bedrijven zullen worden uitgezonderd van de hoge produktiebeperking. Zij hoe ven maar 5,65% minder melk te produceren. Braks heeft ook besloten om de band tussen de produktie- hoeveelheden melk en de grond van een boer gedeelte lijk te doorbreken. Boeren kunnen tot 5,5 hectare grond verkopen zonder de hoeveel heid melk die daaraan ver bonden is kwijt te raken. Al leen als door de verkoop meer dan 50% van het bedrijf wordt verkocht, gaat de melkhoeveelheid wel naar de nieuwe eigenaar. Camera 85 is niet alleen een tentoonstelling waar ih nieuwste ontwikkelingen worden getoond, maar a een manifestatie waar de bezoeker zelf aan de slar^ Er zullen doorlopend een aantal fotogenieke event I menten plaatsvinden, tevens zijn er exposities en wedstrijden. Dus alle foto-,film-en video-enthousiast, Kom naarCameraen neem vooral de eigen cameraje dagelijks 10-17 uur.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4