Drees verbreekt zwijgen over Greet Hofmans Pausbezoek kost half miljoen meer Het hart op de tong kerk wereld Mgr.Gi jsen: raketten zitten in ons eigen hart ACHTERGROND CcidócSotnant WOENSDAG 17 APRIL 1985 P\ FNV gaat toch naar de paus De vakcentrale FNV zal definitief deelnemen aan de ontmoe ting van de paus met een aantal maatschappelijke organisaties op 12 mei in Utrecht. Dit ondanks de kritiek van de Industrie bond FNV, die vorige week liet weten niets voor zo'n ontmoe ting te voelen vanwege de „discriminerende opvattingen" over onder meer homosexualiteit die Rome volgens de bond huldigt. Volgens een woordvoerder van de vakcentrale is duidelijk ge worden dat aan de kritiek van de FNV op de kerkleiding tij dens de ontmoeting „op aanvaardbare wijze inhoud kan wor den gegeven". De FNV had eerder al in principe besloten de uitnodiging voor de bijeenkomst op 12 mei te aanvaarden. Abonnees Leidse Courant kunnen pausmis in Utrecht bijwonen De Stichting Pausbezoek Nederland heeft een beperkt aantal toegangskaarten beschikbaar gesteld voor abonnees van onze krant die op zondag 12 mei in de Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs de Eucharistieviering willen bijwonen, waarin paus Johannes Paulus II voorgaat. De viering begint om 16.30 uur en duurt tot ongeveer 19.00 uur. In verband met veiligheidsmaatregelen dient men om 15.00 uur in de Irenehal aanwezig te zijn. De hal is al vanaf 13.00 uur toegankelijk. Er worden vooraf toegangspasjes uitge geven. Om in het bezit te komen van een dergelijk pasje, dient men een formulier in te vullen, dat bij onze krant te bestellen is. Men kan hiervoor tijdens kantooruren bellen 070-190871. De formulieren dienen uiterlijk maandag 22 april binnen te zijn bij de Stichting Pausbezoek Nederland, Biltstraat 119, 3507 LA Utrecht. Begin mei krijgt men het pasje thuisgestuurd. In verband met de te verwachten drukte en de betrekkelijk geringe parkeercapaciteit in de omgeving van de Jaarbeurs, kan men 12 mei het beste per openbaar vervoer naar Utrecht reizen. De Irenehal ligt op loopafstand van het Utrechtse sta tion. Van Den Haag (CS) vertrekken de treinen op zondag om 3, 9 en 39 minuten na het hele uur. Vanuit Leiden om 8 minu ten vóór het hele uur. Talloze Nederlanders zouden het bezoek van Johannes Pau lus II aan ons land willen aangrijpen om hem nu eens recht uit te laten weten wat hun op het hart ligt. In deze rubriek het woord aan stad- en streekgenoten die niet als „spreker" zijn uitgenodigd tijdens de officiële bijeenkomsten, maar de paus toch wat te zeggen hebben. Het hart op de tong. Van daag deken J.G.J. Straathof (48) van de Bollenstreek. Hij is tevens pastoor van de Maria ter Zee-parochie in Noordwijk. „Als ik de paus zou kunnen spreken zou ik geen persoonlijk gesprek met hem beginnen, maar hem meenemen naar de parochie", zegt deken Straathof. „Hem meenemen naar een bijeenkomst van ouders die zich bezinnen op hun geloof in verband met de voorbereiding van hun kind op de eerste communie; naar een bijeenkomst van de groep die een ge bedsdienst voorbereidt; naar een bijeenkomst van de plaat selijke Raad van Kerken; naar de school waar een groep ou ders de kinderen voorbereidt op het vormsel; naar een avond van de pastorale school waar vele parochiemedewer kers zich verdiepen in geloofsvragen om hun taak in de pa rochie beter te kunnen uitvoeren. En als er nog tijd over is, naar nog vele andere groepen. Het zou een drukke dag voor de paus worden; maar hij hoefde alleen maar te luisteren en te kijken. Ik ben ervan overtuigd dat hij dan in één dag zou zien dat niet alles in de kerk gepolariseerd is. Dat heel veel van het dagelijkse leven in de kerk ver uitstijgt boven het geharrewar en het gekis sebis, dat uit al die rapporten en brieven spreekt. En als hij het Nederlands al goed machtig is, zal hij tussen de regels door de pijn kunnen beluisteren die vele mensen ervaren omdat zij zo weinig steun en bemoediging krijgen van hun kerkelijke leiders en omdat soms zelfs getwijfeld wordt aan de oprechtheid van hun geloof". On troerd zijn is ademen met het 1$ EXTRA VOORZIENINGEN NODIG VOOR EUCHARISTIEVIERING BEEK Het bezoek van Johannes Paulus II aan ons land kost een half miljoen gul den meer dan was be groot. De tegenvaller is het gevolg van complica ties rond de eucharistie viering in de open lucht op het vliegveld Beek op dinsdag 14 mei. Een ra ming van de kosten (ex clusief de veiligheids voorzieningen die door de overheid worden betaald) komt nu uit op 5,6 mil joen gulden. Katholiek Nederland bracht inmiddels een bedrag van 4 miljoen gulden bijeen. Ko mend weekeinde zal er in alle katholieke kerken in Neder land een collecte worden ge houden om de gelovigen in de gelegenheid te stellen ook langs deze weg bij te dragen. Volgens financieel expert mr. J. Klok van de Stichting Pausbezoek hebben veel ka tholieke gevers moeite met het invullen van een giro- of bankoverschrijving. Mr. Klok zei dit gisteren tijdens een persconferentie in het kloos ter O.L. Vrouw Ter Eem in Amersfoort. De Nederlandse bisschoppen waren daar maandag en dinsdag in verga dering bijeen. De complicaties rond de eu charistieviering in Beek hou den verband met de bodemge steldheid ter plaatse. De vruchtbare Limburgse klei blijkt niet bestand tegen de pausmobiel en de vele bussen die belangstellenden vanaf de diverse snelwegen naar het vliegveld moeten vervoeren. Daarnaast bleek het nodig een betonbodem te storten voor het grote podium waar een 30 meter diep en 5 meter hoog drietraps-altaar zal worden aangebracht. Zoals gemeld komen de kos ten van de veiligheidsvoorzie ningen, zoals 10 miljoen gul den voor het inzetten van een korps van 12.000 politiemen sen, voor rekening van de rijksoverheid. Lokale overhe den, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de paus, vrezen overigens dat zij sommige kosten voor „moei lijk definieerbare zaken" als bewegwijzering, etc. niet kun nen declareren bij het rijk. „Ik hoop niet dat de Stichting Pausbezoek wordt verrast door declaraties uit dit zoge naamde grijze circuit", aldus Klok. Sahel Penningmeester Klok blijft inmiddels vol vertrouwen dat het tot het totaal benodigde bedrag van 5,6 miljoen gulden ruimschoots zal worden- ge haald. Een eventueel over schot zal worden besteed voor twee missieprojecten in de Sa- hellanden. Dit op verzoek van de paus, die financiële ca- deau's tijdens zijn bezoek voor hetzelfde doel beschikbaar stelt. Volgens mgr. dr. A.J. Si- monis blijft het Pausbezoek sober van opzet. Aartsbisschop Simonis bena drukte gisteren in Amersfoort dat hij geen spijt heeft van het uitnodigen van de paus op een tijdstip dat er nogal wat gaande is binnen de katholie ke kerk. „De paus is een groot mens die ons zeer dierbaar is", aldus Simonis. „We wisten dat het moeilijk zou worden. Maar dat was het volgend jaar ook geweest. Nederlanders zijn niet uitbundig. We heb ben rekening gehouden met de aangeboren zuinigheid van ons Nederlanders. We wisten dat de mensen zouden protes teren tegen de kosten. We hebben ons ook gerealiseerd dat er mensen tegen het be zoek zijn. In werkelijkheid blijkt het altijd feller te gaan dan je je theoretisch voorstelt. Maar spijt? Nee, geen mo ment". In de moderne maat schappij zoeken de men sen een leidraad die van buitenaf komt en waar aan ze zich met vertrou wen kunnen overgeven. Het christendom biedt de mensen een kans een antwoord te vinden op „de terreinen van de diepste verlangens van de mens", omdat het een souvereine en zich neer buigende, liefhebbende God biedt. Dit schrijft de bisschop van Roermond, dr. J.M. Gijsen, in zijn boek „Omgaan met het leven", dat deze week is uit gekomen. Mgr. Gijsen zét in dit boek de leer van de R.-K. Kerk uiteen inzake actuele vraagstukken als seksualiteit, euthanasie, werkloosheid en het streven naar een veilige samenleving. Hij heeft zich daarbij „bewust en met over tuiging" geconformeerd aan de geschriften en toespraken van paus Johannes Paulus II. Verder gaat hij uitgebreid in op de brieven van de Neder landse bisschoppen over deze vraagstukken. Mgr. Gijsen meent dat in de privé-sector het genieten van de individuele vrijheid het overheersende doel van het leven is geworden. Goed en kwaad worden door de moderne mens niet meer als objectieve gegevens be schouwd maar „vanuit eigen zicht, aanvoelen en ervaren bepaald", aldus de Roer- mondse bisschop. Hij wijst op de keerzijde van deze manier van leven, zoals toenemende eenzaamheid, een groeiend aantal echtscheidingen en „sex-, alcohol- of drugversla ving". Mgr. Gijsen wijst erop dat de R.-K. Kerk „vrije seksuele omgang zonder echte liefdes- verbondenheid en zonder eenheid-voor-altijd" als mis kenning van het doel van de seksualiteit beschouwt. Hij schrijft voorts dat de katho lieke kerk niet alleen het ge bruik van kunstmatige voor behoedmiddelen en abortus, maar ook sterilisatie afwijst. Bij zijn bespreking van het oorlogsvraagstuk gaat bis schop Gijsen uitgebreid in op de brief van de bisschoppen over dit onderwerp van juni 1983. Hij schrijft dat de vraag of er in Oost en West meer raketten mogen komen, niet het belangrijkst is. Natuurlijk m mag dat niet en moet al het w mogelijke worden gedaan om m dat te verhinderen, aldus de Roermondse bisschop. Hij meent dat de belangrijkste vraag is, of wij zelf alle „ra ketten van het proberen an deren te overheersen, te be nutten of te denigreren uit ons eigen streven en hande len hebben uitgebannen". „Alle raketten de wereld uit, te beginnen uit ons eigen hart!. Dat moet onze leuze zijn", aldus bisschop Gijsen in zijn boek „Omgaan met het leven". Bisschoppen* n teleurgesteld over 1 voorwaarden PIP- manifestatiei De Nederlandse bissol betreuren het zeer daj ganisatoren van de if tatie van 8 mei te Dq voorwaarden hebben j aan de deelneming schoppen aan deze komst. Dat zei bissa Ernst van Breda gistel Amersfoort na afloopt vergadering van de b)2 penconferentie. <q De manifestatie vanL georganiseerd door hf form Initiatieven Pauf' (PIP), is bedoeld als li ling op het officiële pgl ma van het bezoek v|( Johannes Paulus II a, derland. Bisschop Errs er op dat de bisschop?, ferentie de enige orgr is waaraan voorde voor deelneming zijn |r De organisatoren hebt de bisschoppenconj geëist dat ze uitsprei kritische katholieke! per se de-loyaal zijn. I zouden de bisschoppe!0 ten verklaren dat tht9 als mevrouw prof.dr r kes en prof.dr E. j" beeckx geen afbreul aan de eenheid vp1 roomskatholieke kerp! aan deze voorwaardr worden voldaan zoul' bisschoppen Ernst en r mens de bisschoppej rentie op de mani'ei welkom zijn. In een t 1 met de organisatoren" manifestatie hebben bisschoppen eind maai blijken dat ze zich vn verklaring van de bi. penconferentie zoud^ spannen. -Cl Rundvlees- stoofpotje met rode kool en aardappelen hangop met appel Nodig voor twee personen: 200 g gaar rundvlees met jus, 1 ui, laurierblad, kum- mel, 1 theelepel azijn, 1 theelepel suiker, 1 dunne plak ontbijtkoek; 500 g rode kool, 1 zure ap pel, zout, suiker, laurier blad, kruidnagel, azijn; Vz tot 1 kg aardappelen; 1 liter karnemelk, 1 appel, jam naar smaak. Snijd het vlees in dobbelste nen. Bak de grof gesneden ui lichtbruin in het vet van de jus, voeg het bruine vocht van de jus met evenveel wa ter toe. mét het vlees, lau rierblad, de kummel, azijn, suiker en verkruimelde ont bijtkoek. Laat dit mengsel twintig minuten stoven. Wie geen gaar vlees heeft staan, kan dobbelstenen vers vlees bruin bakken in margarine en op het laatst met ui en met de verschillende toe voegsels gaar stoven in twee a drie uren. Kook de fijngesneden rode kool gaar in twintig minuten met stukjes appel, zout, sui ker, laurierblad en kruidna gel. Probeer zo weinig water bij het opzetten te nemen (zo'n twee centimeter) dat de groente bij het gaar worden bijna droog staat. (Veel kook nat kost smaak, voedingsstof fen en onnodige energie!) Maak de rode kool goed op smaak af met zout; suiker en azijn. Leg een natgemaakte doek in een zeef of vergiet, schenk er de karnemelk in en schep er na ongeveer een halve dag de hangop uit. Het door de doek gelekte groenige vocht kan weggedaan wor den, het is in hoofdzaak wa ter. Meng de geschilde en grofgeraspte appel met jam en weinig hangop en leg er de rest van de hangop op. Garneer het toetje met jam naar smaak. JEANNE Dr. Drees „volstrekt tegen" kruisraketten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. W. Drees sr., die op 5 juli 99 wordt, is er „volstrekt te gen" dat de NAVO in West-Europa nieuwe atoomraketten plaatst. De oud-premier zegt dat in een zojuist verschenen boek („Bij monde van Willem Drees") over zijn leven. Allereerst meent Drees dat West-Europa geen enkel gevaar te duchten heeft van de Sovjet-Unie, omdat dit land dan het risico loopt van een (atoom )oorlog met de Verenigde Staten, waarbij beide super machten elkaar zouden verwoesten. Bovendien meent Drees dat Rusland er geen belang bij heeft West-Europa te vero veren. „Hef heeft al moei lijkheden genoeg met lan den als Polen". Drees denkt juist dat de Sovjets belang hebben bij een vrij West- Europa, om daar produkten af te kunnen zetten en ko pen. „Er is een economische verhouding van Rusland met West-Europa, die na tuurlijk niet ideaal is, maar die toch draaglijk is en bei de partijen voordelen ople vert". Tenslotte acht Drees, die als actief politicus bekend stond om zijn zuinigheid, plaatsing van nieuwe kruisraketten „zonde van het geld". „Als men zo moet bezuinigen als men nu doet, dan moet men niet de de fensie-uitgaven gaan verho gen". Drees is die mening temeer toegedaan omdat „het hele gedoe rond die ra ketten de mensen enkel maar nerveuzer maakt". DEN HAAG Alweer een boek over Drees! „Bij monde van Willem Drees" heet het werk, waarmee uitgeverij Het Spectrum de publiciteit zoekt. Over de auteurs, Frits Huis en René Steenhorst, wordt niets gezegd. Een reden te meer aanvankelijk te twijfelen aan de moge lijkheid dat er iets nieuws zou worden toe gevoegd aan alles wat er al bekend is over de oud premier. Die gedachte was niet geheel terecht, zo blijkt na lezing van hun 168 pagina's tellende werk. De schrijvers, die vele ge sprekken met de nu bijna 99- jarige oud-staatsman hebben gevoerd, zijn erin geslaagd Drees te laten praten over zaken, waar hij tot dusver angstvallig over had gezwe gen. Die zaken staan echter vooral tegen het einde van het boek, in het hoofdstuk „Willem Drees en het Ko ningshuis". Zoals bekend is de relatie tussen de socialisti sche voorman en de familie Van Oranje-Nassau bijzonder van aard. Hoewel in theorie een republikein, heeft Drees vaak op de bres gestaan voor het constitutionele koning schap. Ook om practische re den overigens; hij achtte de tegenstelling Oranje-Rood slecht voor de SDAP (PvdA). Vooral koningin Juliana, die hem ruim een decennium als premier heeft meegemaakt, had grote bewondering voor Drees. Op haar werkkamer in paleis Soestdijk staan inge lijste foto's van Beel en Drees, maar het portret van de socialist is een toch net een slag groter dan dat dat van de katholieke politicus. „Raspoetin" Wie spreekt over Drees en Juliana denkt vrijwel auto matisch aan de affaire-Greet Hofmans. In 1956 zorgde het Westduitse weekblad Der Spiegel voor grote opschud ding in ons land door te be richten dat er een echtschei ding dreigde tussen koningin Juliana en prins Bernhard, vanwege diepgaande onenig heid over ene mejuffrouw Greet Hofmans. Het blijkt te gaan om een gebedsgeneze res, die door de vorstin in de arm is genomen in een po ging om de oogkwaal van haar jongste dochter Marijke te genezen. Der Spiegel maakt duidelijk dat Greet Hofmans echter ook heel an dere aspiraties had; als een Raspoetin zou zij geprobeerd hebben via Juliana invloed te krijgen op het regeringsbe leid, waarbij zij niet schroom de de koningin tegen haar man op te zetten, omdat die als niet-gelovige een negatie ve invloed zou hebben op de genezing van Marijke. Drees, die indertijd de Ne derlandse pers zo ongeveer (en met succes!) verbood over de zaak te schrijven, onthult nu dat Der Spiegel in elk ge val gedeeltelijk gelijk had. Greet Hofmans bemoeide zich inderdaad hevig met staatszaken. Op een dag stond zij zelfs bij het woon huis van Drees (aan de Beek laan 502 in Den Haag) op de stoep, met de mededeling dat zij door de koningin was ge stuurd om de premier van diens aangeboren maaglijden te genezen. „Zij^kwam dus bij mij voor mijn maagkwaal, maar allengs begon zij een heel verhaal te doen, over de kwestie-Indonesië". Na enige tijd merkte Hofmans op dat Drees niets opschreef. De premier antwoordde: „Och. ik ben stenograaf. Ik kan dus heel snel opschrijven wat u mij te vertellen heeft. Dat kost mij geen enkele moeite, maar u moet niet denken dat ik mij door laat dicteren hoe mijn beleid inzake Indo nesië moet wezen". Anders Dat klinkt heel onverzette lijk maar het ging oók wel eens anders. Drees erkent nu dat het inderdaad Greet Hof mans was die in 1952 konin gin Juliana tot „grotere hard nekkigheid" opzette in haar conflict met minister Stikker (Buitenlandse Zaken). Het ging over een aantal rede voeringen die de vorstin in Amerika zou houden, onder meer voor het Congres. Stik ker vond de door Juliana ge schreven teksten te pacifis tisch. Uiteindelijk liep het conflict zo hoog op, dat het gehele kabinet eraan te pas moest komen. „De minister raad stemde in met de versie van de koningin", vertelt Drees. Hij voegt eraan toe dat de rede voor het Congres „vrijwel niets anders dan geestdrift onmoette". In datzelfde jaar en dus vermoedelijk ook onder in vloed van Greet Hofmans kreeg Juliana nog een con flict met het kabinet. Zij wenste gratie te verlenen aan de ter dood veroordeelde oor- logsmidadiger Willy Lages. „De koningin wilde haar handtekening niet onder ons besluit zetten. Ik achtte voor deze oorlogsmisdadiger de doodstraf op zijn plaats maar de koningin zei: U draagt voor een dergelijke besluit slechts de politieke verant woordelijkheid, maar ik heb, als ik teken, ook een zedelij ke verantwoordelijkheid. En zij tekende niet". Daarmee plaatste zij het ka- #binet-Drees-Van Schaik voor een dilemma. Moest het een koninginnecrisis riskeren? „Want", aldus Drees, „daar dreigde het op uit te draaien. Zij zei: Ik ga wel weg". Het resultaat laat zich raden: de koningin wint, De zaak wordt over de verkiezingen heengetild en de nieuwe mi nister van Justitie, de PvdA- 'er Donker, blijkt wel bereid, in tegenstelling tot ziin voor ganger Mulderije (CHU), de gratiëring van Lages voor „ZIJ ZETTE JULIANA OP TOT HARDNEKKIGHEID" zijn politieke verantwoorde lijkheid te nemen. Wonderlijk geloof Terugkijkend op de periode- Greet Hofmans, die duurde van 1948 tot en met" 1956, schrijft Drees de gang van zaken toe aan een „wonder lijk geloof" van koningin Juliana. „Wat geloof betreft wilde zij niks van de ortho doxie weten. Daar heeft zij eens twee uur lang met mij over gesproken. Zij was zeer vrijzinnig en aan de andere kant had zij een ruime fanta sie. De koningin hield niet van één bepaalde kerk. Zij hield er niet van dat mensen precies kregen voorgeschre ven wat zij mochten "en wat zij niet mochten". Drees blijft er overigens bij dat Greet Hofmans uiteinde lijk geen beslissende invloed heeft gehad. „De Greet Hof- mans-zaak is niet werkelijk zakelijk gewichtig geweest, maar persoonlijk uiterst ge voelig en bijzonder pijnlijk voor de koningin". Ook na zijn terugtreden uit de actieve politiek is Drees banden blijven onderhouden met de koninklijke familie. „Het is waar dat prinses Bea trix en prins Claus mij lange tijd geregeld, zeker eens in de drie maanden, bezochten. Sinds Beatrix koningin is be zoekt zij mij om begrijpelijke redenen (de drukte van haar werkzaamheden) minder". Formatie Maar als het er echt om gaat weet ook deze vorstin, net als haar moeder na haar aftre den, de weg naar de Beek laan trefzeker te vinden. Zo ook in 1981, toen Beatrix voor de eerste keer een for matie-opdracht moest geven. Hoewel hij vrijwel blind is en ook slecht hoort, blijft Drees zich verdiepen (door zich te laten voorlezen) in actuele zaken. „Als minister van Staat (officiéél adviseur van de koningin) houd ik me zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte van alle verhoudin gen en ik heb dan ook een advies uitgebracht dat zijn betekenis heeft gehad". RIK IN 'T HOUT Lente-achti|1 lal DE BILT Morgei volgens het KNMIjt vandaag een beetje lj j tig. We danken dit i a krachtig hogedrukge'd vanuit Frankrijk cjsi land naar Duitsland lb< gaat gepaard met weik Verder ontstaat in de; lucht boven ons land |g< weer op veel plaatsenc Aan de kust, vooraf» Wadden, blijft er kans banken of wolkenv&t af en toe binnendrijf is het ook een paa|n kouder dan de zeveij t den, die in de restfc land worden verwacf De zachte lucht blijf" nog boven ons landr» wordt een weeronsj, wacht: een nieuw hog bied bij Schotland I noordelijke luchtstrcj de Noordzee opstekeL terdag koudere lucht| voeren. p» Weersvooruitzichten verse Europese landèw voor vrijdag en zaterH Zuid-Scandinavie ej marken: perioden nj of buien, middagte^ rond 10 graden. EI ei Benelux: droog, af euj( en middagtemperatu! graden. Zaterdag peri; regen en 13 graden. Is* Britse Eilanden: regen, zaterdag den uit opklaringei temperatuur van Schotland tot 14 g d-Engeland. Duitsland: droog eri c; perioden, maar zaterd noorden af en toe rel dagtemperatuur in hj circa 19 graden, in J den van 15 tot 12 gr| 1 n Frankrijk: droog e^te maar zaterdag in hejse mogelijk regen. Mido ratuur van 15 gradëre noordwesten tot 22 het zuiden en zuidooF" Alpenlanden: droog den met zon, middag tuur circa 20 graden.! Spanje en Portugal: al lijk droog en zonnigj terdag van het zuid\< af en toe regen, midd ratuur 18 tot 25 gradl Italië en Joegoslavië wisselend bewolkt g in het zuiden plaatsel Middagtemperatuur f graden. I Perte van

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2