„Broeder S. was gewoon een dictator" i kleintjes de elegante lijnj 071-122244 Mcdesivontuur Bestuur stelt directeur; Rosenburg op non-acti BINNENLAND EX-MEDEWERKSTER DE TERP VERBREEKT STILZWIJGEN: LEIDSE COURANT Onderdelen Qeidó&Qowuvnt WOENSDAG 17 APRIL 198S PAG (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Niet voor iedereen kwam de arres tatie van de 32-jarige broeder S. en de even oude huisarts B., in ver band met zes verdachte sterfgevallen in het ver zorgingstehuis De Terp, als een verrassing. Een ex-medewerkster van het in opspraak geraakte te huis die daar tot decem ber vorig jaar heeft ge werkt, heeft alle misstan den die zij zelf in het ver zorgingshuis heeft waar genomen zorgvuldig bijge houden. Al haar bevindin gen heeft zij nu vastgelegd in een rapport. Over de gearresteerde broeder S. zegt ze: „Ik snap nog niet hoe hij het zolang heeft kunnen volhouden. Hij was gewoon een dictator". Gisteren is de ex-medewerk ster die uiteraard anoniem wenst te blijven door de po litie gehoord over haar erva ringen in De Terp. Zij trad daar in november 1981 in dienst. Vrij snel daarna werd ze voor het eerst geconfron teerd met klachten van zowel bewoners als personeel over het geknoei met medicijnen en de vele diefstallen. „Er werd meestal over heel grote bedra gen gepraat". Bij sommige misstanden in De Terp was de ontslagen medewerkster direct betrokken. In haar rapport schrijft ze over een bejaarde vrouw op haar afdeling die bij een val haar schouder brak. Het zou drie uur duren voor een ambulance eindelijk bij het verzorgingstehuis De Terp voorreed. Een ander schrijnend geval deed zich voor toen een be jaarde man in zijn kamer een lelijke val maakte op het mo ment dat het middageten werd gebracht. „Twee verzorgsters hebben hem toen opgetild en op een stoel gezet. Ze zouden zo terugkomen, zeiden ze. Ik trof de man bijna twee uur la ter aan, toen ik met een zie- kenfondskaart langskwam. Zijn been was helemaal opge zwollen en het bot stak er zo doorheen", vertelt de voorma lig medewerkster verontwaar digd. Later werd bij de oude man, die vergeten op zijn stoel was achtergelaten, een dubbe le botbreuk geconstateerd. „De verzorgsters die ik te hulp had geroepen, stonden te lachen op de gang. Daar was ook het meisje bij dat nu is gearres teerd. De dag daarop ben ik ziek thuisgebleven", weet de ex-medewerkster nog. Ze wijt dit soort gebeurtenissen aan de slechte leiding van broeder S. Receptenbriefjes Maar er speelde meer rare za ken in het verzorgingshuis. Hoe was het bijvoorbeeld mo gelijk dat er gewoon medicij nen konden worden gehaald met receptenbriefjes die waren voorzien van de handtekening van de huisarts, terwijl die al twee weken met vakantie was? Recepten mogen alleen door een arts worden uitge schreven. In het rapport wordt melding gemaakt van niet in gevulde receptenbriefjes die, al met een handtekening voor zien, voor de broeder klaar la gen om te worden ingevuld. Een dergelijke werkwijze is absoluut verboden. Bovendien is de broeder volgens de ex- werkneemster niet eens gedi plomeerd verpleegkundige. Hoewel meerdere huisartsen De Terp bezochten, beperkten de klachten van bewoners zich tot de arts die nu vastzit. De ex-medewerkster: „Er zijn ook wel mensen geweest die hem niet langer als dokter wilden, Dat heeft de broeder altijd te gengehouden. Bij binnenkomst van nieuwe bewoners werd door broeder S. geadviseerd dokter B. als huisarts te kie zen. Dat was volgens de broe der gemakkelijk, omdat die veel meer patiënten in het verzorgingshuis had." Avances „Als er klachten waren, gin- ln veel van de sterfgevalier sen met geld". gen de mensen ook niet graag naar de broeder toe". Hij was in veel verhalen de grote boos doener. „Ieder nieuw meisje probeerde hij voor zich te win nen. Een verzorgster die op de ziekenafdeling werkte, kreeg zelfs een brief van broeder S. waarin hij haar een hogere functie en meer salaris aan bood als ze op zijn avances zou ingaan. Maar als ze niet van dit „aanbod" gebruik maakte, zou hij haar het leven zuur in De Terp ging om „men- maken". Het meisje liet de brief onbeantwoord. Ook de ex-medewerkster was beducht voor broeder S. Zij was bang dat haar salaris ge vaar zou lopen, als ze zich al te kritisch zou opstellen. Zo vreemd lijkt die motivatie ach teraf gezien niet, aangezien ze nu een advocaat in de arm heeft moeten nemen voor de financiële afwikkeling van de ontslagprocedure. „Misschien waren we allemaal wel wat te laks en te bang om wat te zeg gen. Maar het is een feit dat er alleen over koetjes en kalfjes werd gepraat als broeder S. in de buurt was. Nooit ging het dan over al die dingen die in het huis niet klopten". Bewo ners werden in de ogen van de voormalig medewerkster vaak cru behandeld en hun kwaal tjes werden lang niet altijd se rieus genomen. Aan een een voudig verzoek om een drink- bekertje werd wekenlang geen gehoor gegeven. „Als je het kantoor van de broeder bin nenliep, zat hij vrijwel altijd aan de telefoon voor privéza- ken die niets met het tehuis hadden te maken. Hij had nauwelijks oog voor de klach ten van de bewoners". Boze opzet Bij alle verhalen die in De Terp wild de ronde deden is nooit gesproken over al dan niet actieve euthanasie. „Nu je al die berichten in de krant leest, ga je wel twijfelen. Dan denk je: wacht eens, die en die zouden best ook wel eens zo kunnen zijn doodgegaan. Ik was ook wel eens verbaasd wanneer een bewoner die ogenschijnlijk in goede ge zondheid verkeerde de vol gende ochtend ineens bleek te zijn overleden. Maar of daar nou boze opzet achter zit? Ik weet het niet. Zoiets is voor mij nou eenmaal moeilijk te bewijzen". Opmerkelijk is wel de opmer king van de ex-medewerkster dat het in veel van de sterfge vallen ging om „mensen met geld". Alvorens de kamer van de overledene kon worden verzegeld, moest eerst alles worden opgeruimd. Waarde volle spullen gaven de zusters af bij broeder S. Geruchtma kend was het geval waarbij di rect na het overlijden van één der bewoners een grote hoe veelheid geld zoek raakte. De voormalig medewerkster spreekt over een bedrag van 53.000 gulden. Een personeels lid werd van de diefstal ver dacht. Van de overledene weet zij zich nog te herinneren: „De man was helemaal alleen. Hij had geen vrienden of kennis sen". In meer gevallen van diefstal gaven bewoners de schuld aan het personeel. Be wijzen daarvoor zijn echter nooit gevonden. Geheimhouding Wie pogingen onderneemt om de ervaringen van de voorma lig medewerkster te staven bij collega's van haar die nu nog in De Terp werken, stuit op een zeldzame vorm van zwijg zaamheid. Een personeelslid wil wel kwijt dat de sfeer in het tehuis na de arrestaties stukken is verbeterd. „De mensen zijn opgelucht", is haar verklaring daarvoor. In die verbeterde sfeer heeft di rectrice Spreij werknemers overigens wel gewezen op arti kel 5.3 van de CAO voor be jaardentehuizen, waarin staat dat werknemers, zowel tijdens als na beëindiging van hun dienstbetrekking, verplicht zijn tot geheimhouding van bepaalde zaken. „Deze ge heimhouding geldt mede die zaken, waarvoor door de werkgever uitdrukkelijk ge heimhouding is opgelegd", al dus de letterlijke tekst van de CAO. Met andere woorden: elk personeelslid dat uit de school klapt over de gebeurte nissen in De Terp, houdt zich daarmee niet aan de CAO, met alle mogelijke gevolgen van dien. Geen zicht Voorzitter L. Smits van de Stichting Eyckenburgh stelt in een commentaar op het relaas van de ex-werkneemster: „Er hebben in de loop der jaren langdurig geruchten over het werk van de hoofdverpleeg kundige de ronde gedaan. We hebben ook langdurig aan dacht aan die geruchten be steed. Maar wij konden er niet uit afleiden dat het ging om zaken, zoals die door de offi cier van justitie naar bulten zijn gebracht. Als bes je ook geen zicht op situaties. Er zijn in Terp full-time mense werk". Over de bewering va werkneemster dat di verpleegkundige de r zoveel mogelijk adviy gearresteerde arts als» te kiezen vertelt t Smits: „Met de huisaf De Terp in feite niet- ken. De bewoners] vrije artsenkeuze. D; hen bij binnenkomst deeld. Maar ik kan i sluiten dat er med( zijn die daar anders ken". Voor zover Smits bekend, is dei wel gediplomeerd. „N( verzucht hij: „Ik sta! gens meer van te kijk]. OVEREENKOMSTIG ADVIES COMMISSIE: F DEN HAAG Het be stuur van de Stichting Psychiatrisch Centrum Rosenburg heeft gisteren algemeen directeur drs. C. d'Haans op non-actief ge steld. Zij heeft hiermee gehandeld overeenkoms tig het advies van de pro vinciale onderzoekscom- De algemeen directeur is voor lopig naar huis gestuurd om het onderzoek dat tegen hem en zijn financiële beleid gaan de is in alle rust te laten verlo pen. De heer d'Haans wordt door drie inmiddels opgestapte welke externe manag lijk de taken van de bestuursleden beschuldigd van directeur moet ov(Z onder meer het aannemen van steekpenningen uit de bouw wereld en van leveranciers. In een tussenrapportage vra- komen pas na het accc gen de commissieleden W. onderzoek met hun Fibbe en J. Mentink tevens portage, om een diepgaand onderzoek naar de jaarrekeningen van de stichting. Zij adviseerden daar voor het accountantskantoor Moret en Limperg te nemen. Gedeputeerde van de provin cie Zuid-Holland, dr. J. Hek- kelman, kon gistermiddag nog niet zeggen of dit accountants kantoor het uiteindelijk ook wordt. Ook wist hij nog niet werd benoemd. Ook hierom had de ct€ in haar rapportage gg De heren Fibbe en I H De drie opgestapte b<t< den zijn inmiddels vtr door de heer A. Evelej wethouder van Vooi drs. C. de Hart (oud der van de TH DelP heer H. Burggraafft voordracht van de mingsraad van ïy( ZOMERHUISJES/RECREATIE Te koop nog 3 huisjes met grond aan de Westvlietweg 10, Leidschendam Prijs plm. 33.000,- Incl. plm. 170 m2 grond. Tevens enkele ka vels grond met fundering voor de bouw van huisjes. Electra en water overige voorz. aanwezig. Prijs incl. fundering 18.750,-. Verkoop via notaris. Inl. 070-852697/864219. ONDERHOUD EN REPARATIE voor uw elektrische en elektronische apparaten slaagt u zeker en voordelig bij: A. de Groot-elektronica Hogewoerd 8, Leiden. Tel. 071-130974. Fabrieksstoffering TE KOOP GEVRAAGD DOE-HET-ZELF SLOOPGOUD 15,25 en 19,50 contant voor 14 en 18 kts. Legitimatie verplicht. Van Ruiten, antiquair, Kort Rapen burg 12, Lelden (ma. di. ge sloten). /INVENTARISSEN KURKPARKET grote sortering voor de laagste prijzen. Haags vloerenbedrijf. Calandplein 15, Den Haag. Tel. 070-891044. KANTOORMACH Boterzachte prijzen voor staalharde buro's. Nieuwe en gebruikte schrijfmachines, ook reparatie. Gebruikte Casio telmachines met strook 85.-. Project Meubilair Industrieweg 13, Voorschoten. Tel. 01717-8513. KLEDING EN KAPSEL Gejo Kousenhuis Vrolijke voorjaarsk leuren in kinder- en damessokjes (in vele prijsklassen) Haarlemmerstraat 8. Tel. 120422. Depot Stomerij Blokhuizen bij Fa. H. van Veen Roelofarendsveen Woensdag tot 14.00 uur gebracht, kan vrijdagmorgen worden opgehaald. Goederen tot donderdag 18.00 uur gebracht kunnen vrijdaga vond na 19.00 uur worden opgehaald. KUNST EN ANTIEK WATERSPORT De hoogste prijs voor goud en zilver Goudmunt. Haarlemmorstr. 124, Lelden. Tel. 071-125280. Scheep9- en Jachtwerf Gebr. Colijn Kerkstraat 43, Hoogmade Tel. 01712-8530 voor vis-en roeiboten ook voor reparatie en helllngwerk. Iedere donderdag op het PLEIN (Den Haag), antiek markt tegen over McDonald. Grote partij En gelse Lloyd Loom meubelen. Demonstratie sierbestrating van 9.00-16.00 bij Bennink Hoofdstraat 130 Leiderdorp. Tel. 071-895420. Wij geven de hoogste prijs voor afvalstoffen, aluminium, ijzer, lood, zink, koper en papier. Te vens plaatsen wij containerbak- ken. Fa. J. de Nobel Zoeterwoudseweg 9. Leiden. Telefoon 766426. H DIEREN EN PLANTEN Boomkwekerij Voorschoten Telefoon 01717r8182 of 5561 Coniferen Heesters Fruitbomen Tegen de scherpste prijzen. Geopend: elke middag en zaterdags van 08.00-17.00 uur. Veurseweg 203, t.o. De Gouden Leeuw. Belastingconsulente geeft advies en verzorgt tevens uw aangifte. Tel. 071-410565. Achterstand geen bezwaar. Sleutels bijmaken! Lips Yale auto-kontakt en voor deursleutels. Klaar terwijl u wacht! Kippegaas, harm, gaas, pantanet, prikkeldraad en alles voor uw tuin. W. P. Hartwljk, Nwe. Beestenmarkt 7-11, Lei den. Tel. 071-126627. Graszoden grond, zand, compost, bielzen etc. Tevens tuinaanleg en straatwerk. Gratis prijsopgaaf. F. Philippo. Tel. 071- 890045/218909. Heemskerk kaas en kip, ge woon goede spullen voor weinig geld. B.v. kippepoten 5 per kg. J. kaas 8.95 per kg. enz. Geo pend don., vrijd.. zal. van 8 tot 18.00 uur. tel. 071-121964. Tot ziens op Utrechtseveer 27a. T.k. snelgroeiende coniferen; Leylandl voor uw heg v.a. 5,-; Taxus v.a. 10,-, Sky-rocket van 1 meter 7,50. Boomkwekerij le Clercq Westkariaalweg 13, Ter Aar. Tel. 01722-2845. Grote rommelmarkt voor particulieren op 30 april en alle volgende zaterdagen in de IJshal Leiden. Inschrijving en in formatie 071-761175-769344- 897869 en 01714-3331. T.k. jonge hennen, krielkippen en teilen tel. 02523-5004 na 18.00 uur. Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Haarlemmerstraat 214, Lelden. Tel. 071-122614. laten slijpen. Verkoop en onder houd van hand- en motormaai ers Th. A. HILLEBRAND, Voorstr. 11, Roelofarendsveen, tel. 01713-2982. Gezond en lekker water met een Brlta FILTER. Uw koffie en thee smaakt beter. Vlieland Nieuwe Rijn 50. Lelden. Mevr. Salomè HELDERZIENDE geld. gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 070-452633, Den Haag. VLOOIENDRUPPELS In de nek van hond of kat helpt. De echte van Bayer. Vlieland Nieuwe Rijn 50. YOGHURT-PLANTJES 5.- per portie. Tel. 070-603717. CHAMPIGNONS zelf zaaien, dus heerlijk vers eten, 14,50. Vlieland's tuinald. Nieuwe Rijn 50. (KORTE) H MEDEDELINGEN VOCHTVRETER die 50 75 m3 garage boot of caravan vocht- vrij houdt. Vlieland Nieuwe Rijn 50, Leiden. Ml muy amor MARlA ESTHER sin vos para mi fellcidad es algo desconocido. Jack. Nu zaaien in uw eigen tuin: BLOEMEN en groenten of krul den die u lekker vers kunt pluk ken. Vlieland's tulnafd. Nieuwe Rijn 50. Kent u PINKELTJE al? Nog niet? dan moei u toch maar eens langskomen. Ter kennis making met onze exclusieve kindermode uit eigen atelier ge ven wij tot 1 mei 10% korting. Pinkeltje. Welmarstraat 127, Den Haag. PLANTENSPUIT, flinke maat 16,50. Onder druk spuit u. Vlieland Nieuwe Rijn 50, Leiden. Mededeling voor de adverteerders van deze krant Het Is helaas niet mogelijk van tevoren toezeg gingen te doen over de plaats waar de adver tenties in de krant zullen worden opgenomen. DIVERSEN Oud papier/oude metalen oud ijzer gegarandeerd de hoogste prijs. Inkoop uitsluitend Zoeterwoudse- weg 9-11. Fa. J. de Nobel Zaterdag 20 april a.s. Combinatie in In mint, zalm en katoen/viscose, pasteltinten. 2 rij blazer en Maten 36-42 139,- wljde rok. Gebloemd pakje Topje met leuke in pasteltinten. strikgarnering. Wijd vallende rok Maten 36-42 129,- met steekzakken. vinke GOUDA Kleiweg 7 LEIDEN Donkersteeg 16 UTRECHT Hoog Catharijne-Gildekwartier

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18