Omwegen i De rasech te Engelaar krijg je met geen stok van z n honk Weerstand tege[ groentewinkel De Ruijterstraar Werkloosheid blijft dalen Veel bekende gezichten bij Paardekooper-expositi, LEIDEN OMGEVING CeidaeSommtt Onduidelijkheid over opvolging wethouder VEEL LANGDURIG WERKLOZE BOUWVAKKERS AAN DE SLAG VERKEERSEXAMEN IN OEGSTGEEST WOENSDAG 17 APRIL 1985 PAGIN DE „SCHANDALIGE" GESCHIEDENIS VANEEN ENGELACHTIGE BUURTSCHAP OMTRENTLISSE Bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de ras- „Engel-se" woningbouw vereniging „Het Gezinsbe lang", in maart, is uit de be zielde pen van Arie in 't Veld een brochure gevloeid die een feestelijke ode aan de Lissese buurtschap De Engel is geworden. Arie in 't Veld, ook bij onze krant geen onbekende, is een kro- nikeur met het bollenhart op de juiste kloppende plaats. Onlangs ontmoette ik hem aan een rijk voor ziene dis in Lisserbroeks „Het Oude Dykhuys". Hier wenste hij onder geen be ding voor een „Bourgon diër" uitgemaakt te wor den. Daarvoor was het le ven te ernstig. Geen borrel praat dus. Van deze geestes houding getuigt ook het door hem geschreven jubi leumboekje van een hui zenbouwvereniging: men leert De Engel er tot in haar voegen kennen. Die gemeenschap ook al ken de ze ooit een zekere Grie- bus kan gewoon niet ka pot, al is ze lang niet door iedereen te doorgronden. „Maar vaststaat, dat De En gel de Engel is en dat is te vens Lisse! Het dorp dat loopt van Hillegom tot Sas senheim vice versa, en geen grenzen daar tussenin bij Dever...!" „Het Gezinsbelang" heeft in een halve eeuw de be langen van heel wat gezin nen behartigd: 453 huizen konden er gebouwd worden en men ziet in het verschiet een voorlopig einddoel van 600 woningen. Al komen die niet in De Engel te staan, want daar mag allang (sinds '51) niet meer ge bouwd worden. Wat mij, in de geschied schrijving van De Engel, het meest boeit is de bloot legging van de hele „warme hap": „...Want het bloed bruiste wel eens". In De Engel zeker voordat Het Gezinsbelang begon te bou wen viel dan soms „weer iets te beleven". De bewo ners zaten opeengepropt, omdat er te weinig huizen waren voor de jongelui die trouwden en dan maar voorlopig bij hun ouders in trokken:-dubbele huishou dens en slaande ruzies. Dan maar weg uit De Engel, wat niet van harte ging, want „je neemt niet zomaar af- Hier begint en eindigt De Engel.. scheid van De Engel", weet ook Arie in 't Veld. Het is een bijzondere buurtschap, en dat is het. Niemand weet waarom in de grijze oudheid zich zo nodig mensen tussen Lisse en Sassem moesten vesti gen. Om het natuurschoon? Nee, hoogstwaarschijnlijk niet. Maar zo rond 1600 zat er al een stel knus bij el kaar en al snel was er een kroeg voor de broodnodige, ongecontroleerde ontspan ning. Ook kwam er een schuurkerkje bij het Malie- gat om het zieleleven op peil te houden. De uitspan ning droeg de onschuldige naam „De Witte Engel". En zo is het begonnen. De Engel leidde een sle pend, wat vergeten bestaan met honkvaste mensen in arbeidershuisjes, die er, be gin van deze eeuw, niet te Best aan toe waren. Men woonde in een paar petiete rige buurtjes: De Griebus („Moeder, onthou goed wat ik je zeg... hou je dochter bij de Griebus weg.."), en Fre- deriksoord, waar het ook al niet pluis was. Daar zijn in het verleden aardig wat veldslagen geleverd tussen vrijlustige jongemannen: de deernen van De Engel moesten inderdaad vero verd worden. Aan het Engelplein werden vlak vóór ae oorlog 40-45 door Het Gezinsbelang de eerste hoognodige wonin gen neergezet. Daar woon de niet alleen „politie Nieu- wenhuis", maar ook een fe nomeen dat De Engel mis schien een nationale pri meur heeft bezorgd. Daar was namelijk, volgens een informatie van Arie, een „Engelsman", die in de ver ste verte een woning had toegewezen gekregen. Maar hij wilde niet op zijn beurt wachten, want dat kon nog Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen jSM wie u graag in deze rubriek zou willen BB tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 tcwHH - 12 22 44 Op toestel 10. -door Ton Pinters Nog zeventig jaar geleden etond het lommerrijke Engelachtige buurtje „De Griebus" wiid en zijd ongunstig bekend... 1 veel te lang duren. ..Daar- om", schreef Arie, „betrok hij zonder veel poespas een leegstaande woning. Vlak voordat de eigenlijke bewo ners dat zouden doen. In de gelederen van Gezinsbelang is dat gebeuren (het heette toen al „gebeuren") vele malen aan de orde geweest en had men de handen vol aan het rustig houden van de gemoederen..." „Eigen kaart" Het is de moeite van het bladeren in en 't lezen van In 't Velds boekje waard. De Engel is niet zomaar wat. Het is een buurtschap die je niet zonder de nodige formaliteiten kunt passe ren. Als je wilt aanleggen in de „herberg" met een eigen kaart, kun je er een avond vullen. De Engel voorziet onverminderd in een aantal behoeften, waarbij de pas sant niet in de kou behoeft te staan. Ik zelf zou het al lemachtig leuk vinden om er eigentijds te dineren, eventueel te souperen, in een omgeving waar de eer ste kraker des lands z'n on vree ten toon heeft ge spreid. Men trekt er niet onmiddellijk de revolver, maar wel wenst de Enge laar als zodanig erkend te worden. En als je daar eni ge aandacht aan besteedt, kom je er nog levend voor bij ook. De Engel. Waar ze allang uitgebouwd zijn, met Het Gezinsbelang, die haar voortplantende tengels tot in andere Lissese bouwlus- tige delen heeft uitgestrekt. Maar De Engel blijft cu rieus: een stukje eigenaar dig Lisse dat nooit voor Lis se verloren zal gaan... RIJNSBURG De raadscommissie openbare we^ van Rijnsburg is gisteravond niet akkoord gegaan het voorstel van b en w om de verkoop van groen) fruit in het perceel De Ruijterstraat 12 mogelijk t ken. Dei heer A. van Delft, bewoner van het pai van beroep handelaar in groente en fruit, wilde i schuur bij zijn woning een winkel inrichten. Detailhandel is volgens het huidige bestemmingsplan voi^ gebied waar De Ruijterstraat deel van uit maakt, niet toega Door het instellen van een artikel 19 procedure zou de het. Delft alvast met de inrichting en verkoop kunnen begf voordat het bestemmingsplan definitief is aangepast. De raadscommissie was echter unaniem van mening da dergelijk verkooppunt daar niet mag komen. J. Blei] (VVD) noemde het „oneerlijke concurrentie". „Als je ik schuur begint heb je andere kosten", aldus Bleichrodt. Hij] zich verder af waarom de middenstandsvereniging niet ge was over deze kwestie. De Mooij (RPF) vreesde een pree] werking. Van Egmond (GPV) wees op de parkeermogelijkl die niet zijn berekend op de vestiging van een verkoop Verschillende commissieleden wezen op het feit dat in pla Hoek" volgens het bestemmingsplan nog ruimte aanwi. voor de vestiging van een winkelpand. Renooij (VVD) weq slotte op het streekplan Zuid-Holland west, waar wordt g ken over „overbewinkeling" in dit bloemendorp. Wetï Brul (VVD) gaf toe dat de vestiging van een winkelpand iPf „De Hoek" volgens het bestemmingsplan mogelijk was. In[L tijk moet dit echter zo goed als zeker worden uitgesloten, n De Hoek momenteel reeds geheel of nagenoeg is ingevul gens Brul. Hij zal overigens het voorstel wegens gebn steun uit de raad wederom in het college bespreken. RIJNSBURG Het is nog niet bekend wat er precies gi* beuren na het vertrek van wethouder J.C.J. van der Meij; bekend heeft deze om persoonlijke redenen ontslag genor»n wethouder en raadslid. Met hem is overigens de laatste vjg oude college verdwenen, eerst stapte burgemeester drs. W| b Roos op wegens ziekte, toen overleed wethouder C. Noort) is ook Van der Meij vertrokken. De wethouders K. Brul en W. Glasbergen hebben gistere!., al met burgemeester F. Jonkman overleg gepleegd over hl nu verder moet, maar daarover worden naar buiten tot no/v' mededelingen gedaan. Er zal eerst nog overleg gepleegd v^ei met de fracties in de gemeenteraad en dan pas zal eventugr verkiezing van een nieuwe wethouder in de gemeenterad de orde worden gesteld. Of die uit CD A-kring moet komt0i zoals Van der Meij, is ook nog niet te zeggen. Wethouder! bergen verwacht binnen tien dagen meer duidelijkheid «P( collega Brul gaat ervan uit dat dat begin mei wordt he Zuid-Holland zoekt muskusrattenvange' DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil het muskusrattenbestrijders binnen haar grenzen dit jaarar negen uitbreiden. De provincie heeft er al 32 in diens1Va vorig jaar bijna 43.000 muskusratten hebben gevange%_ nieuwe rattenbestriiders kunnen aan het werk in de oo» ke en zuidelijke polders waar het waterkonijn gaten gf" Cursussen In het Olga-bedrijfsverza- melgebouw aan de Evert - senstraat gaan binnenkort de laatste cursussen voor beginnende ondernemers in dit seizoen van start, jlet faat om: een orientatie- ijeenkomst (22 april), een boekhoudcursus (start op 23 april), een marktbenade ringscursus (start op 6 mei) en een thema-bijeenkomst (6 mei). Voor meer informa tie kan men bellen naar 071-219811. Postzegelruilbeurs Het Comité Tuinstadwijk- /Staalwijk houdt in samen werking met de Leidse Postzegelvereniging De Postzegelvrienden maandag 22 april in het gebouw De Linde aan de Herenstraat 64 een ruilbeurs. Verzame laars van postzegels, mun ten en dergelijke kunnen vanaf zeven uur terecht in het gebouw. Tafels kan men reserveren via telefoon 071- 123692. De toegangsprijs is 1 gulden. Diabetes De Leidse afdeling van de Diabetes Vereniging Neder land houdt dinsdag 23 april haar jaarlijkse vergadering in de recreatiezaal van de polikliniek van het AZL. Na de pauze zal de heer J. Koetsier, werkzaam bij het CBR in Rijswijk, voorlich ting geven over het verkrij gen en verlengen van het rijbewijs door diabeten. De bijeenkomst begint om acht 'uur. Tout va bien K&O vertoont dinsdag avond 23 april in de Kapel - zaal aan de Oude Vest 45 de film „Tout va bien" van de cineast Jean-Luc Godard. Deze film met Jane Fonda en Yves Montand heeft het maken van een film als on derwerp. De voorstelling begint om kwart over acht LEIDEN/LISSE De werkloosheid in de regio's Leiden en Lisse blijft dalen. Het aantal werklozen nam in maart af met 577 mannen en 232 vrouwen, het geen een daling van 6 procent betekent. De jeugdwerkloosheid verminderde zelfs met 8 procent. Momenteel staan bij de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse 8462 mannen en 4037 vrouwen als werkzoe kende ingeschreven. Volgens een voor zichtige directeur Dibbe van het arbeids bureau Leiden „lijkt het een beetje de goede kant op te gaan". Vooral de werkloze bouwvakkers kwamen in de afgelopen maand aan de slag, maar ondanks een afname van 12 procent zoeken nog zo'n 2000 bouwvakkers een baan. Andere dalingen waren er in de horeca, metaal (67), handel (56), onderwijs (49), verzorging (51) en ongeschool den (95). In de periode van 1 maart 1984 tot en met maart van dit jaar verminderde de werk loosheid met 1066 personen. In de metaal was deze daling met 24 procent het spectaculairst. De grafische- en handelsberoepen scoorden ook hoog, maar het aantal werklozen in het onder wijs en de verzorging nam toe. De toestroom van nieuwe werkzoekenden bleef net als in februari belangrijk achter bij het maandelijkse gemiddelde van 1500. In maart meldden zich 600 mannen en 500 vrouwen die een baan zoeken. Aan het einde van maart wa ren er 520 vacatures, in maart van het vorig jaar was dat nog niet eens de helft. De arbeids bureaus noteerden de vorige maand 437 nieuwe vacatures. Dit aantal blijft achter bij februari, maar is nog altijd hoger dan het maandelijkse gemiddelde van vorig jaar (300). Volgens Dibbe wordt het levendiger op de arbeidsmarkt en kan er redelijk aan de vraag naar personeel worden voldaan. Een overzicht van de aantallen werkzoekenden in maart in de gemeenten die behoren tot de arbeidsbureau's in Leiden en Lisse: Alkemade Hillegom Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Noord wijk Noordwijkerhout Oegstgeest Rijnsburg Sassenheim Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Totaal Mannen Vrouwen 194 81 352 177 692 260 4585 2063 385 191 287 156 505 253 230 123 219 163 123 64 183 119 33 24 99 45 369 209 82 38 105 60 19 11 8462 4037 LEIDEN/LISSE Ruim 125 langdurig werkloze bouwvak kers uit de regio's Leiden en Lisse zijn aan een baan gehol pen en verwacht wordt dat er nog zo'n 70 worden geplaatst. Deze bouwvakkers zijn aan het werk in het kader van twee overheidsregelingen (werkverruimende maatrege len) om langdurig werklozen op gang te helpen. De heer Dibbe, directeur van het Leid se arbeidsbureau, zei gisteren dat al veel van deze bouwvak kers blijvend werk hebben ge vonden. Volgens de heer W. Colijn van het arbeidsbureau Leiden lo pen de experimenten goed. Volgens hem zijn er al ver schillende personen geplaatst die langer dan 4 of 5 jaar werkloos waren. De arbeids bureaus hebben nog nooit „nee" hoeven te verkopen aan werkgevers, maar nu raakt men toch langzamerhand door de langdurig werkloze bouw vakkers heen. De arbeidsbu reaus van Leiden en Lisse doen daarom een beroep op bouwvakkers, die niet meer als bouwvakker staan geregis- teerd, zich te melden. Veel bouwvakkers hebben een an der vak gekozen, staan als zo danig in de boeken van de ar beidsbureaus en zijn niet meer op te sporen. Men kan zich wenden tot de heren Colijn en G. Wassenaar (Lisse). Het gaat om twee overheid sprogramma's: additionele overheidsinvesteringen en het terugploegexperiment. Voor het eerste programma is een bedrag van 1 miljard gulden beschikbaar. Met dit geld wor den bepaalde projecten gefi nancierd. Belangrijkste voor waarde is dat 70 procent van het personeel dat deze projec ten bouwt langdurig werkloos moet zijn geweest. In Leiden wordt het politiebureau aan de Langegracnt in het kader van deze regeling gebouwd. Er werken nu 7 langdurig werk lozen en er komen binnenkort een dertigtal bouwvakkers bij. In Lisse zijn 17 bouwvakkers begonnen aan de renovatie van 138 woningen en 5 grond werkers aan een tweetal riole ringsprojecten. Het terugploegexperiment, het tweede programma, heeft als doel het benutten van bespaar de uitkeringsgelden bij het fi nancieren van werkgelegen heidsprojecten. Ook hier moet het percentage werklozen 70 zijn en moeten de werkloze bouwvakkers een WWV of RW V-uitkering hebben om in aanmerking te komen. Mo menteel zijn zo'n 100 bouw vakkers in deze terugploegre- geling aan het werk en men verwacht er nog zo'n 40 te kunnen plaatsen. In dit pro gramma zijn 19 renovatiepro jecten opgenomen, zoals: ver betering boezemkaden, ver bouw Leids Volkshuis, reno vaties in Katwijk en Oegst geest en de opknapbeurt van Hotel Nieuw Minerva. De CNB-hailen is Lisse behoren tot de eerste projecten van Paardekooper in de streek. HILLEGOM Veel be kende „gezichten", of be ter „aanzichten", uit de Bollenstreek, Leiden en omgeving zijn tot en met 27 april te zien in het ge bouw van de Kulturele Raad aan de Prinses Ire- nestraat 16 te Hillegom. Het is de expositie van de zogenaamde Paardekoo- per-architectuur: huizen, kerken en gebouwen die door architect ir. A.H.J. Paardekooper in de loop der jaren zijn ontwikkeld en waarvan er in de prak tijk vele ook werkelijk zijn uitgevoerd. Panden met een geheel eigen stijl en sfeer. Met name de stijl uit de perio de van 1946 tot 1958 is er één die in de regio erg bekend is geraakt. Treffende voorbeel den van de typische Paarde- kooper-architectuur uit die pe riode zijn onder meer de hui zen in de Lissese Koningstraat en omgeving; het gebouw van de Kulturele Raad in Hille- gom; de Lissese Mariakerk en de hallen van de veiling CNB (toen nog HBG); het huis van Paardekooper aan de Laan van Rijckevorsel in Lisse; de Willibrordschool in Lisse; het gebouw Marienburcht aan de Nassaustraat in Lisse; de Boe renleenbank te Poeldijk; wo ningen aan de Zwetkade in Zoeterwoude en de Johannes- school te Hillegom. Uit de latere periode (1958 tot 1982) stamt onder meer de Pe likaanhof te Leiden; Puyken- dam te Noordwijkerhout; de Spaarbank te Rijnburg; en de bloembollenbedrijven van On derwater in Lisse; G. B. de Vroomen in Sassenheim en Baartman en Koning te Sas senheim, terwijl van een iets eerdere periode panden als van Schulte en Lestraden te Sassenheim; Walter Blom in Hillegom het kantoorgebouw van de LTB te Leiden en een kleuterschool te Noordwijk als kenmerkend geschetst kunnen worden. Van de genoemde en nog vele andere panden (50 van de on geveer 600 projekten) is bij de Kulturele Raad in Hillegom een interessante expositie sa mengesteld. Belangstellenden kunnen bovendien een excur sie door de regio meemaken en de diverse andere panden eens onder de loupe nemen. Die excursie wordt gehouden op zaterdag 20 april en zal on geveer twee uur in 1 men. Bij de Mariakerk ii en de ULO-school te wijk stapt men bovendj de bus om ter plekki schouwelijk onderwijs in nieten, waarbij de a^ zelf voor de benodigd^ zal zorgen. Het verl die excursie is om 14.00£ mensen die aan die 1 len deelnemen (kosten per persoon) moeten zio melden bij de Kulturel C Hillegom, telefoon <t 18869. De expositie in bouw van de Kulturelj is dagelijks te bezichtjL. cursus- en kantooruren* zondag van 13.00 tot l6jP erd OEGSTGEEST Het prak tische verkeersexamen voor scholieren is weer terug in Oegstgeest. Ongeveer 230 vijfdeklassers van lagere scholen in Oegstgeest zullen morgen deelnemen aan een praktische verkeersproef, Deze is samengesteld en wordt georganiseerd door de afdeling Oegstgeest van de Vereniging Veilig Verkeer Oegstgeest in samenwerking met de rijkspolitie. De deelnemertjes zullen, op de fiets gezeten, geen kunst matige verkeerssituaties door het opstellen van verkeer borden en geen verrassingse lementen op hun route ont moeten. De aandacht van de verkeersproef richt zich zui ver op het „zich vaardig en veilig in het verkeer voortbe wegen". De kinderen zijn van te voren over de route ingelicht en hebben deze reeds kunnen verkennen, waardoor examenvrees ver meden wordt Ten opzichte van vroegere verkeersjpn mens is er dus sprake een nieuwe opzet Een na de praktische ver» sproef, waarvan men wacht dat er iets vanL^ voor deze proef aangeleL gedrag zal blijven naat g wordt een theoretische |m, keersproef afgenomen, ht fpo,

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16