!eidóe6oti/ta/rit iurger merkt niets van ►seudo-ramp aan Rijndijk STAD OMGEVING Het hele dorp doet mee aan de sociale controle" Vragen over enquêtes onderwijsverlangens uversiteiten wijzen rhoging collegeld af WOENSDAG 17 APRIL 1985 PAGINA 13 •j iorenmarkt Z-Holland aantrekkelijk M Het bedrijfsleven beoordeelt de kantorensector -Holland zeer positief. Er is vraag naar kantoren op gelegen en goed bereikbare plaatsen. Concentraties nagestreefd worden in de Haagse agglomeratie en de ten Leiden, Delft en Zoetermeer. i de hoofdpunten van het rapport Kantorenmarkt jlland West dat is opgesteld door het Nederlands Eco- Instituut. In het rapprt wordt vooral accent gelegd nogelijkheden voor Den Haag. Over de Leidse regio esteld dat kleine kantoorpanden relatief belangrijk ar dat er een aanzet is tot grootschaliger ontwikkelin- stiging van kantoren nabij het station is vooral inte- voor regionaal opererende bedrijven. Leiden kan ook kelijk zijn voor op Schiphol georiënteerde activitei- ;r de andere kantorenlokaties in dit deel van de pro- zegt het rapport dat de vestigingsmogelijkheden goed geldt onder meer voor Alphen aan den Rijn. Hardhandig bezoek LEIDEN Een 53-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte van mishandeling gedaan. De vrouw zou gister ochtend rond tien uur in haar woning aan de Condor horst door twee mannen zijn vastgehouden en op de grond gegooid, terwijl haar ex-man en twee metgezellen een ge deelte van de huisraad mee namen. De mannen trokken tevens de telefoonkabel ka pot. Toen de politie arriveer de was het vijftal verdwe nen. Pop jaagt krakers op de vlucht LEIDEN Vier krakers die vannacht rond drie uur een pand aan de Hekkensteeg in bezi.t wilden nemen, schrok ken zich een hoedje toen zij een arm en een hand onder een hoop vuil zagen uitsteken. Het viertal rende naar de poli tie en vertelde daar dat er een lijk in het huis lag. Agenten gingen poolshoogte nemen en ontdekten dat de krakers erg geschrokken waren van enke le onderdelen van een etalage pop. Forum over verkeer gaat niet door LEIDEN De fo- rumdiscussie over de verkeerssituatie in Leiden, die morgen avond in de Kapel zaal van K&O gehou den zou worden, gaat niet door. Voor de bijeenkomst was niet voldoende belangstel ling. Wethouder J. Peters zou op deze avond een inleiding houden. Buurtfeest op V rouwenkerkplein LEIDEN Buurtvereniging Maredorp viert Koninginne dag op het Vrouwenkerkplein. Het onlangs door winkeliers als parkeerterrein gekraakte plein, wordt daarmee voor het eerst na de restauratie voor een activiteit benut. De festivi teiten beginnen om twaalf uur en bevatten tal van activitei ten voor kinderen, 's Avonds voort het feest voortgezet in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Op het Vrouwen- kerkplein wordt in de middag uren tevens een grote rommel markt gehouden voor buurtbe woners. Niet voor de poes LEIDEN Een 20-jarige vrouw uit Leiden deed maandagnacht om tien over een de voordeur van haar woning aan het Utrechtse Jaagpad open omdat zij dacht dat een bekende de bel van de voordeur had laten rinkelen. Er stond echter een onbekende man die voordat de vrouw de deur had kunnen dichtgooien haar een klap in het ge zicht en een stomp in de maag gaf. De Leidse was echter ook niet voor de poes want zij sloeg de man in het gezicht en gaf hem een knietje in het kruis. De man tuimelde achterover, bleef even liggen, maar was verdwenen toen de politie arriveerde. De vrouw heeft aan gifte van mishandeling gedaan. Gevallen over gierslang LEIDEN Een 31-jarige fiet ser uit Voorschoten en een 16- jarige bromfietsster uit Kat wijk zijn naar het AZL ge bracht nadat zij gisterochtend om half negen op het fietspad van de Haagweg (bij de krui sing met het fietspad van de Dr. Lelylaan) met hun ver voermiddelen over een rubber slang van een giermachine waren gevallen. Het tweetal liep schaafwonden op en moest voor onderzoek naar het ziekenhuis. Werklieden waren bezig het gemeentelijk groen met gier te besproeien. ïIDEN In de vroege htenduren van de 25e bil voltrekt zich op het Bustrieterrein aan de [eterwoudse Rijndijk ernstige ramp. Wat sprecies is voorgevallen ([onduidelijk. Vermoe- lijk als gevolg van een nbardement zijn circa J slachtoffers gevallen, I meesten zijn zwaarge- nd. I bedrijfsbrandweer en het |BO-team van de bierbrou- rij Heineken rukken even I acht uur 's ochtends uit I al snel te' constateren dat er voor hen geen beginnen aan is. De regionale comman dant in de persoon van het hoofd van de Leidse brand weer wordt gewaarschuwd die zijn manschappen in al lerijl naar de plaats des on- heils dirigeert. Daar ook de regionale brandweer het kar wei niet aan denkt te kun nen, wordt de hulp van het Korps Mobiele Colonnes (KMC) ingeroepen. Ander half uur nadat de ramp zich heeft voltrokken, arriveren 500 KMC-ers in het bedreig de gebied. In een nabij pand aan de Industrieweg is in alle haast een commandocentrum ingericht, de afvoer van gei- wonden kan beginnen. Dit is het scenario van een grootschalige oefening van het Korps Mobiele Colonnes. Eén van de vele die de laat ste tijd in Nederland worden gehouden. Er wordt een ramp in oorlogstijd nage bootst. De kosten ervan zul len enkele tonnen bedragen. Het KMC is een legeronder deel dat in tijd van oorlog wordt gemobiliseerd om hulp te bieden bij rampen. Maar ook in vredessituaties kan het korps te hulp worden ge roepen, hoewel volledige mo bilisatie ervan dan wel 48 uur in beslag neemt. Het korps bestaat uit dienstplich tige militairen die op herha ling voor deze vorm van hulpverlening worden opge leid. De KMC-ers die bij Heine ken in actie zullen komen, zijn dan ook reeds enkele da gen tevoren opgeroepen om zich te verzamelen in de ka zerne in Katwijk. De dagen voor de oefening in Zoeter- woude zullen zij zich bezig houden met kleinschalige rampjes om niet geheel on voorbereid aan het grote kar wei te beginnen. File De nadruk van de oefening ligt op de afvoer van gewon den. Maar ook manschappen van de brandweerkorpsen van Leiden, Leiderdorp, Ha- zerswoude en Koudekerk zullen in actie komen al wordt nu nog geheim gehou den wat zij op het rampter rein zullen tegenkomen. Het moet een beetje een verras sing blijven. Aan de oefening wordt in het totaal door een kleine 800 personen (waaronder 200 ge schminkte gewonden) deel genomen. De burger zal er behoudens het gegil van vele sirenes in de ochtenduren vermoedelijk maar weinig van merken. Marechaussee en politie zullen trachten het verkeer in goede banen te leiden. Voor zover nodig al thans, want de meeste voer tuigen zullen de Rijndijk pas na de ochtendspits passeren. Ook een realistisch nageboot ste oefening kan het zich niet permitteren dat de hulpver leners in de files zullen blij ven steken. Wanneer alles bevredigend verloopt, kan de oefening rond een uur 's middags wor den beëindigd. Dan zullen alle gewonden naar de verza melplaatsen zijn afgevoerd en kan het afschmincken be ginnen. De genodigden rest dan nog een rondleiding over het rampterrein en wellicht een pilsje in de brouwerij. LEIDEN/DEN HAAG Het lid voor D'66 in de provinciale staten, E.H. Sohuyer uit Wassenaar, zet vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de uitkomsten van de enquêtes naar het verlangd voortgezet onderwijs in de regio's Leiden en Bollenstreek. Dit blijkt uit door hem gestelde vragen aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland (GS). Volgens Schuyer levert het enquêteren van mensen via het invullen van vra genlijsten alleen dan betrouwbare gegevens op, wanneer de mensen goed worden geïnformeerd over de materie waar omtrent de vragen worden gesteld. Het onderzoek naar verlangd onderwijs in Leiden en de Bol lenstreek wordt in opdracht van de provincie verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociologie uit Nijmegen. De vragen in dat onderzoek zijn volgens het statenlid alleen door ingewijden te beantwoorden. Zo zijn er bijvoorbeeld twee vragen waarin men zijn voorkeur moet uitspreken in keuzes tussen een oecumenische en een samenwerkings school en tussen een vrije school en een vrijgemaakte school. „Hoe kunnen de geënquêteerden op de hoogte komen van ideologie en doelstelling van de algemeen-bijzondere school?", zo luidt één van de vragen van Schuyer. Volgens hem moeten bij dit soort vragen de min of meer bekende richtingen als katholiek, protestant, openbaar hoger scoren dan wanneer de ondervraagden vooraf geïnformeerd zijn. In het verlengde daarvan verzoekt hij GS de noodzakelijke in formatie in overleg met de onderwijsbesturen-organisaties alsnog aan de ondervraagden te verstrekken. Ook voor nog te houden enquêtes op dit gebied wil het statenlid zekerheid, dat de uitkomsten daarvan niet bij voorbaat al kunnen leiden tot discussies. De Vereniging jnenwerkende Neder- Universiteiten heeft bij minister h van onderwijs pro fegetekend tegen de ijing van de collegegel- Judenten aan universi- [en hogescholen moe- bomend studiejaar betalen, HBO'ers Volgens de VSNU e drempel tot het ho- jerwijs hierdoor ver- I De inkomenspositie Itudenten is de' laatste }ch al drastisch ver en tevens is de iel in strijd met de Jhg van de minister I eventuele vërhoging collegeld gepaard met de invoering nieuw studiefinan- itelsel, zegt de vere niging in een brief aan Deet- man. De VSNU heeft overigens weinig vertrouwen in dit stelsel, een drastische verho ging van het collegegeld tot f 1604,- per augustus 1986. zal onvoldoende worden gecom penseerd. Volgens de vereni ging moet de student meer gaan lenen of wordt meer af hankelijk van zijn ouders. Tevens wordt een belangrij ke groep studenten, met name die van 27 jaar en ou der, die geen gebruik kun nen maken van studiefinan ciering, van dagonderwijs uitgesloten. De VSNU meent dat er afbreuk wordt gedaan aan het principe „onderwijs voor iedereen" en dat de ont wikkeling van talent wordt beperkt. tomisch wel en wee i van 't Hoffstraat 6a is gevestigd: „Dutch Reorganisa- |d supporting Consulant Management en Marketing 't Salvatorshof 4 is „Administratiekantoor" gevestigd. p Morsstraat 25 is „Towi's doe shop", airbrusch centrum, '37Ü fe Burgsteeg 4 is in een eerder leeggekomen winkelpand nei", klh in damesbovenkleding, alsmede het vervaard. aesbovenkleding, gevestigd. Hbedrijf Stroo" is van de Hoge Rijndijk verplaatst naar jtraat 23. B Electronic Circuits" is van de Wassenaarseweg naar de [hrweg 13, verplaatst. rijschool Dennerode" gevestigd aan de Dennerode 10 is /[laatst naar Voorschoten. glazenwassersbedrijf, is per l-12-'84 van de Kamille laar de Strobloem 38, verplaatst. Leerlingen Mondriaan vegen wijk schoon Ruim 200 brugklassers van de Mondriaan scholenge meenschap trokken gister middag welgemoed de componistenbuurt in en deden daar een recht streekse aanval op alle rommel die op straat en in de groenstroken lag. Ge holpen door werklieden van de gemeentereiniging en zo'n 20 buurtbewoners zorgden de leerlingen er voor dat de wijk er na een uurtje hard werken weer heel toonbaar uitzag. Deze actie was hard nodig, want de buurt lag vol pa piertjes. blikjes en ander afval. Zo'n 1200 scholieren trekken in de pauzes de buurt in en zorgen daar bewust of onbewust voor de nodig rotzooi. De scho lieren zijn overigens niet alleen verantwoordelijk voor de rommel op straat. Door de leerlingen de troep zelf te laten oprui men, hoopt men hen wat meer verantwoordelijk heidsbesef bij te brengen. De schoonmaakactie maakte onderdeel uit van een buurtmilieudag die gisteren voor de brugklas sers werd gehouden. In de ochtenduren kregen de leerlingen les over vervui ling en de verwerking van afval, er werd een film over deze materie vertoond en het hoofd van de gemeen tereiniging hield een praat je. 's Middags staken de leerlingen zelf de handen uit de mouwen. VOCATE VAN ALKEMADESE BIJSTANDSMOEDER IN KORT GEDING: •^MADE/DEN HAAG „Hoe H|inag mijn vriend langs ko- Wioe vaak mag hij blijven eten ie vaak mag hij blijven sla- Op die vragen vroeg de Alke- fjffs bijstandsmoeder Ria West- r i met in haar kielzog enkele zjllen belangstellende lotgeno- t'Hsteren antwoord bij de Haag- ihtbank. Het is voor het eerst JP/ilerland dat een bijstandsmoe- J? a een kort geding de gemeen- l Jj sociale dienst een duidelijk iord op deze vragen wil af- tp Jen. Aanleiding daarvoor zijn Ie controles van haar privéle- |n zelfs op dat van haar TO, een gerechtsdeurwaarder iiden. Die werd door de poli- n straat geplukt om aan de fntelijke sociale dienst zijn fi- 11e administratie te laten zien. jJt zou moeten blijken, dat hij ^samenwoont met mevrouw Weststrate en haar ook niet onder houdt. Mevrouw Weststrate vindt dat de sociale dienst van Alkemade maar duidelijk moet maken wat zij wel en niet mag doen zonder haar bijstandsuitkering in gevaar te brengen. Op 5 maart van dit jaar werd plotseling haar uitkering stopgezet door de sociale dienst met als argument dat zij zou samenwonen met haar vriend en die zou haar dus maar moeten onderhouden. Twaalf dagen en een bezettingsactie van het gemeentehuis later, kreeg zij om niet opgehelderde redenen ineens weer een uitkering. Tegen deze gang van zaken heeft zij bezwaar gemaakt bij de gemeente, maar het zal vermoedelijk twee maanden duren voordat dat protest behandeld wordt. Een procedure via de Raad van State is inmiddels afgelast omdat de uitkering is hervat. „De gemeente is binnen twaalf dagen ineens van mening veranderd, maar dat komt wel vaker voor wanneer gemeenten een kort geding in het voor uitzicht wordt gesteld", stelde de raads vrouwe mr. A. Vosman van Ria West strate gisteren voor de rechtbank. Zij is met name boos over het feit dat haar cliënte totaal geen verklaring is gegeven over het waarom van het hervatten van de uitkering en dus ook het hervatten van de controle. „Mevrouw Weststrate wil met haar vier kinderen van 3 tot 15 jaar oud een stabiel gezinsleven opbou wen. Zij heeft wel een vriend, maar ze wil niet samenwonen omdat haar kinde ren de zekerheid en rust van een stabiel gezinsleven nodig hebben", aldus de ad vocate. Onrechtmatig Mr. Vosman schilderde verder nog de „controle-terreur" van de gemeentelijke sociale dienst. „Maandenlang is mevrouw vrijwel iedere dag in de gaten gehouden. De controle-ambtenaar was gewoon over ijverig, maar heeft onnauwkeurig gerap porteerd. Er werden witte overhemden gesignaleerd en een man in een donker pak. In beide kwesties gaat het om de oudste zoon, die in de horeca werkzaam is. Mevrouws vriend draagt blauwe hem den en zij wast die niet voor hem". Het aanhouden van de vriend door de politie, noemt de advocate dan ook onrechtmatig. „Hij hoeft niets te bewijzen". De advocate stelde daarnaast dat haar cliënte de twee weken na het stopzetten van de uitkering alleen is kunnen door komen door de vriendelijkheid van een bakker, die de schuld wilde laten oplopen en de hulp van vrienden die haar van ei gen gekweekte groenten en aardappelen voorzagen. Ook zou mevrouw Weststrate door die eeuwige controles zo nerveus zijn geworden, dat zij de staat niet meer óp durft. „Ze durft ook niet meer naar de supermarkt omdat een volle kar bood schappen erop zou kunnen wijzen dat zij door haar vriend zou worden onderhou den. Heel het dorp lijkt mee te doen aan de sociale controle. Zij durft ook niet meer samen met haar vriend de deur uit te gaan en is schichtig voor elke politie auto en voelt zich bespied en opgejaagd. Een groot voordeel van concrete afspra ken met de sociale dienst over haar ge drag zou zijn, dat zij weer vrij zich op straat kan bewegen, met en zonder haar vriend". Mr. Vosman voegde daar tot slot nog aan toe dat iedereen „ook een bijstands- moedep" recht op privacy heeft. Dat is vastgelegd in het Europese verdrag over de bescherming van de rechten van de mens. „Dat recht op privacy houdt i~ u~* je onbespied kunnen bewegen in je «Sc« huis, onbespied relaties van welke aard het eigen Isr- —»v»i/iwu van wcnvc aard dan ook, aan te kunnen gaan met ande ren. Bovendien is haar privacy ook indi rect aangetast doordat haar vriend van de straat is geplukt om inzage in zijn situ atie te geven". Richtlijnen Een woordvoerder van de gemeente Al kemade stelde gisteren dat mevrouw Weststrate een verkeerde procedure volgt met dit kort geding. „Haar uitke ring wordt weer uitbetaald en dus heeft deze kwestie geen spoedeisend karakter meer". Dat laatste is een voorwaarde voor het behandelen van egn kort geding door de rechtbank. De rechtbankpresi dent mr. Wijnholt zou volgens de ge meente Alkemade deze zaak dus niet moeten behandelen. De woordvoerder van de gemeente meld de ook, dat er een brief is gestuurd naar mevrouw Weststrate waarin algemene richtlijnen staan waaraan iemand met een bijstandsuitkering zich moet houden. „Het gaat er niet alleen om hoe vaak zii contact heeft, maar ook hoe de inhoud van die contacten met haar vriend zijn Bovendien hebben we haar vriend niet van straat geplukt, maar hem verzocht mee te gaan en ook hebben we zijn wo ning in Leiden niet gecontroleerd", aldus de woordvoerder. Op de vraag van mr Wijnholt of de gemeente kan toezeggen dat mevrouw Weststrate niet meer ge controleerd zal worden, antwoorde de woordvoerder met: „Nee". Wel voegde hij daaraan toe: „Wij hebben bij de ge meente de zaak geëvalueerd. Wij hebben het voornemen om met mevrouw West strate de zaak door te spreken voordat de controle wordt hervat". De advocate van mevrouw Weststrate lachte hier scham per om. „Dat is de gemeente verplicht volgens de uitvoeringsregeling van de Algemene Bijstandswet. Dat had dus al veel eerder moeten gebeuren" Uitspraak op 23 april.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13