5 Prof. Mulder en mgr. Ernst willen volksraadpleging kruisraketten CeidócSomm; Antillen hebben ondanks alles toekomst kerk wereld Met de bus naar de paus „Kerk hoort principieel aan de zijlijn" GEVOLMACHTIGDE MINISTER IN NEDERLAND: ACHTERGROND CeuLeSouocwit DINSDAG 16 APRIL 1985 PAl Bisschop Jenkins haalt uit naar Thatcher De Anglicaanse bisschop van Durham. David Jenkins, heeft voor de BBC-radio felle kritiek geleverd op Victoriaanse deug den waarin premier Thatcher gelooft. In een lezing pleitte hij voor een eigen Engelse vorm van bevrijdingstheologie, die ge bruik zou kunnen maken van de maatschappijkritiek, zonder daardoor te worden overheerst. Conservatieve parlementariërs eisten gisteren het ontslag van de „rode" bisschop. „De aarts bisschop van Canterbury moet hem de zak geven", aldus het parlementslid Anthony Beaumont-Dark. Bisschop Jenkins baart al geruime tijd opzien in Groot-Brittannië met onortho doxe uitspraken over kerkelijke dogma's als de Opstanding en de maagdelijkheid van Maria Kerken: meer druk op Zuid-Afrika De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland hebben minister Van den Broek van buiten landse zaken gevraagd ernstig te overwegen meer druk op Zuid-Afrika uit te oefenen Zij doen dit „in de hoop dat de Zuidafrikaanse regering eindelijk luistert naar de stemmen die vragen om loslating van alle politieke gevangenen, om terug keer van de ballingen en om een nationale conventie van in vrijheid gekozen leiders van het volk". In de lijn van de beslui ten van de synodes over Zuid-Afrika vragen de moderamina (dagelijkse besturen) van beide kerken de minister daarbij om economische pressie niet te schuwen of als onmogelijk te ken schetsen Het is niet onze opgave om te hebben maar om te zijn. De voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland prof. dr. D.C. Mulder, en de voorzitter van Pax Christi Nederland, bisschop Ernst van Breda, zijn bereid zitting te nemen in het comité van aanbeveling voor het volk spetitionnement over de kruisraketten Het IKV en Pax Christi hebben hun na men voorgesteld aan het Ko- mité Kruisraketten Nee (KKN), dat de volksraadple ging over de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land or ganiseert. Dit heeft prof. Mulder giste ren medegedeeld Hij noemt een volkspetitionnement een zeer geschikte inspanning om op een geweidloze. vredige over de kruisraketten. Om en zelfs volkomen geoorloof- dat er binnen de fracties ver- de wijze je mening te geven schillen van mening over de V Prof. Mulder kruisraketten zijn, kun' je naar zijn mening dit vraag stuk niet helemaal overlaten aan de leden in de Tweede Kamer, die een aantal jaren geleden gekozen zijn. De vijf tig procent CDA'ers die tegen de kruisraketten zijn. en de dertig procent VVD'ers die tegen zijn en die daarvoor geen gehoor vinden bij de Tweede-Kamerfracties, heb ben hier een gelegenheid om hun standpunt duidelijk te maken, aldus Mulder. Prof. Mulder is er niet zeker van dat het kabinet de uit slag van het volkspetionne- ment zal volgen, als die niet overeenkomt met het eigen standpunt. ..De grote zorg die er natuurlijk altijd is, is dat regering en parlement niet geneigd lijken te zijn om te luisteren naar dergelijke al- Mgr. Ernst gemene opinie-onderzoeken. Dat dreigt inderdaad ten aanzien van het energiebe leid. We weten ook niet of zo'n volkspetitionnement helpt om de beslissing om streeks 1 november te beïn vloeden". Joodse gemeenschap in Frankrijk: teruggang van 25 In Frankrijk wonen ongeveer 530.000 joden. Daarmee is de joodse gemeenschap in dat land de grootste van West-Europa en de derde in alle landen buiten Israël, na de joodse gemeen schappen in de Verenigde Staten (5,7 miljoen) en de Sowjet- unie (1,7 miljoen). Maar het aantal joden in Frankrijk zal door. de ongunstige leeftijdsopbouw tot het jaar 2000 met ongeveer een kwart dalen Een en ander blijkt uit een studie die is uit gevoerd door de Jeruzalemse demograaf dr. Sergio della Per- Het reisbureau BAB organiseert op 14 mei busreizen naar het vliegveld Beek in Limburg voor deelnemers aan de eucharistieviering waarin paus Johannes Paulus II voor gaat. Wie mee wil, kan zich opgeven bij dit reisbureau, dat is gevestigd aan de Haagweg 78, 2282 AC in Rijswijk, of telefonisch onder nummer 070 90.41.40. De prijs van een retourtje Beek is 30,- De bussen vertrekken op 14 mei, enkele uren na midder nacht. Men kan 's-nachts opstappen op de volgende pun ten: Wateringen (plein 30-Vios) 1.30 Leyweg (t.o. Brooks) 1.35 Kempstraat 56 (Brooks) 1.40 Apeldoornselaan hoek Heelsumstraat 1.45 Valkenbosplein (bushalte bloemenwinkel) 1.50 Badhuisstraat 148 Scheveningen 2.00 A.v.Burenstraat CS achter Babyion 2.15 Lorentzplein (Brooks) 2.25 Haagweg 78 Rijswijk (BAB) 2.30 Stationsplein Delft 2.45 N.S. Station Zoetermeer 1.40 Doezastraat 30 Leiden (Cebuto) 2.00 Kon. Julianaweg 20 Leidschendam 2.15 Poolse primaat op bezoek bij paus De roomskatholieke primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, is gisteren in Rome aangekomen voor besprekin gen met paus Johannes Pau lus II. Het bezoek, dat een week zal duren, komt in een tijd van vernieuwde spannin gen tussen kerk en staat in Polen. De Poolse katholieke kerk eist een onderzoek naar de mishandeling van de vak- bondsgezinde priester Ta- deusz Zaleski in de stad Kra kow op 6 april. PROF. DR. F.O. VAN GENNEP TOT HERVORMDE PREDIKANTEN: De plaats van de Kerk in de samenleving dient niet nood gedwongen maar principieel marginaal te zijn. Dit zei dr. F.O. van Gennep, kerkelijk hoogleraar te Leiden, van morgen in Utrecht op de ver gadering van de Hervormde Predikanten vergadering. Hij sprak over mogelijkheden van de kerk in een gesecula riseerde samenleving. De kerk is geen „hemels bal dakijn", aldus prof. Van Gen nep, geen leverancier van een godsdienstigheid die samen valt met de normen van de burgermaatschappij. Het poli tieke en ethische spreken van de kerk hoort daarom primair thuis in de plaatselijke ge meente De landelijke kerk zou zich moeten beperken tot een hoogst noodzakelijke uit zondering, waardoor het spre ken van de kerk aan gezag wint. De beste sociologische basis voor gemeenschapsvorming, zo benadrukte Van Gennep, is de geografische: de buurt, de wijk of het dorp. Geografische gemeenten worden in hun be staan echter bedreigd door verhuizingen, de eenzijdige leeftijdsopbouw en de leeg loop uit de binnensteden. Het zou daarom onrealistisch zijn om naast de geografische ge meenten geen deelgemeenten te erkennen De landelijke kerk en de ambten in de gemeente vor men het skelet, dat de ge meente haar structuur ver leent. Zij functioneren beter naarmate zij minder zichtbaar zijn. Van Gennep omschreef secu larisatie als het verlies van macht en invloed van de ker ken sinds de Verlichting. In vergelijking tot bijvoorbeeld vakbond of jeugdbeweging vertoont de kerk dankzij haar infrastructuur nog een taaie weerstand. Niettemin zullen vergrijzing, het geringe en thousiasme van de jeugd en de toenemende verpaupering van de binnensteden binnen enkele jaren tot grote proble men leiden, aldus prof. Van Gennep. Lastenverlichting bedrijf Het imago van minister Ruding als streng bewatf" 's rijks schatkist is tijdens de onderhandelingen in hf net over de uitgaven voor dit en het volgend jaar nielLj ongerept gebleven. Zo'n twee maanden geleden is hr< dat beraad immers ingegaan met forse, nieuwe bezuip h eisen. Dit ondanks het feit, dat er zo'n vier miljard a; vallers op de rijksbegroting voor dit jaar prijken slechts twee en een half miljard aan tegenvallers tej staan, zodat het voordelig saldo neerkomt op zo'n ai miljard aan meevallers. De minister moet echter wordjd gegeven, aat de meevallers over het algemeen vrij i) c teel van aard zijn, terwijl gevreesd moet worden, dal genvallers een meer blijvend karakter hebben. r®' NiETTEMIN is er tijdens het overleg in het kabinet) twee miljard gulden, die Ruding volgend jaar extra wj zuinigen, slechts 1,1 miljard overgebleven. Hoe dat beuren is bovendien niet volkomen duidelijk aanj Dat geldt overigens ook voor de 300 miljoen, die het dit jaar nog extra denkt om te buigen. Ruding hei voorts moeten laten welgevallen, dat het kabinet de u voor volgend jaar reeds nu definitief heeft vastgeste er ook gebeurt aan tegenvallers aan de inkomstenkal de uitgaven zal dat niets veranderen. Geen extra-bezuinigingen dus meer tussen nu e| 1986, en dat betekent dat -de mogelijkheid voor minis ding om zo nodig toch nog enig voordeel voor zijn sc te behalen eigenlijk alleen nog maar zit in de toegezej j tenverlichting voor het bedrijfsleven. Daarbij gaan vanzelfsprekend van uit, dat het financieringstekort, <r gens het kabinetsbesluit van afgelopen week en volgi regeerakkoord volgend jaar op 7,5 procent moet komi aantastbaar is: dat mag niet hoger uitvallen. POLITIEK gezien betekent dit dat de lastenverlichtiiK het bedrijfsleven voor volgend jaar door het kabinet! 1 behoorlijk op de tocht is gezet. Nu de uitgaven zondqju zijn vastgelegd, zullen tegenvallers aan de inkomsten» leen nog maar op die manier kunnen worden opgejei En dat aan de inkomstenkant problemen zullen ontè zeker niet ondenkbaar: er hoeft maar iets te verandepu de aardgassituatie of de dollarkoers, of het is al zoveifir schatkist voor bijvoorbeeld een miljard in de profcvi raakt. VERDERE politieke discussie over de opstelling van0 groting van volgend jaar zal dan ook hoogstwaarscp0 met name gaan over de vraag of en hoeveel lastenverlp- het bedrijfsleven moet krijgen. Dat is geen kwestie sluitend de werkgevers raakt, want indien bedrijven jes niet aan elkaar kunnen knopen, heeft dat niel kwalijke gevolgen voor onze economie, maar ook werkgelegenheid. Sommigen echter achten die lasten' ting geen vanzelfsprekendheid, omdat nu de econon aantrekt er in het economisch gebeuren al vanzelf las lichtende elementen zouden zitten. De vraag is ev die voldoende zullen zijn. Vast staat in elk geval, sommige sectoren van het bedrijfsleven de vrijk ruimte ontoereikend zal zijn. Voor bedrijfstakken die blijven of het moeilijker hebben en dan denken i alleen aan het midden- en kleinbedrijf, maar ook l beeld aan grootwinkelbedrijven dient er wel degel potje gereserveerd te blijven. Zelfs als dat zou betekejp het financieringstekort in geringe mate, bijvoorbe< paar tienden van een procent, hoger zal uitvallen dar doeling is. Dat moet Nederland zich in een periode trekkende economie dan maar permitteren. Spaghetti bolognese met slabonen vla met marasquinbiscuits De benodigdheden voor twee zijn: paar plakjes ont bijtspek, ui, knoflook, 25 g margarine, 150 g gehakt (paar kippelevertjes), 2,5 dl water, zout, peper, pa prikapoeder, blikje toma tenpuree, half bouillon blokje, 15 g bloem, aroma, 250 g spaghetti, 50 g ge raspte kaas; half blik of 450 g diepvries slabonen, zout, uitje, 5 g margarine; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 4 lange vin gers, 2 lepels marasquin of water met marasquines- sence, jam. Fruit stukjes ontbijtspek, kleingesneden ui en geperste knoflook een paar minuten in de margarine Bak vervol gens het gehakt (en de klein gesneden kippelevertjes) mee tot het mengsel lichtbruin begint te worden. Voeg dan water, zout. peper, paprika poeder, tomatenpuree en bouillonblokje toe en laat de saus twintig minuten zacht koken. Meng de bloem aan met weinig koud water, bind er de saus mee en maak haar vervolgens op smaak af met zout en aroma. Kook intussen de spaghetti volgens de gebruiksaanwij zing op het pak gaar, doe hem in een warme schaal en schenk de saus erover. Geef de kaas er apart bij. Maak de opgewarmde of gaargekookte slabonen af met zout en een gefruit uitje. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en iets koude melk tot een papje. Schenk er wat hete melk bij, doe het in de pan en laat de vla al roerende even koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat de vla koud worden. Week de in stukken gebro ken biscuits in marasquin of verdunde essence en leg er de vla op. Garneer het toetje met jam. JEANNE DEN HAAG Donkere wolken pakken zich sa men boven de toekomst van de Nederlandse An tillen: de ene grote raffi naderij (de Lago op Aru ba) is gesloten, de tweede (die van Shell op Cara- cao) staat op het punt dat zelfde te doen, waardoor de twee grootste inkom stenbronnen van de ar chipel dreigen droog te vallen en duizenden mensen werkloos zullen worden. Bovendien krijgt Aruba de aparte status, waardoor de vijf andere eilanden via een solidari teitsfonds verder moeten zien te komen. Nederland is niet bereid zo diep in de buidel te tasten dat de zaken op de oude voet door kunnen gaan en Cu- ragao, Sint Maarten, St.Eustasius, Saba en Bo naire zullen noodge dwongen de tering naar de nering moeten zetten. Desondanks is het devies van mr G.T Hernandez, gevol machtigde minister van de Nederlandse Antillen in Ne derland, dat elke wolk ten minste één zilveren randje heeft. Uit de moeilijke situa tie van dit ogenblik kan veel goeds voortkomen, zo voor spelt hij. Eraan toevoegend, dat hij van nature een opti mist is en dat als alles fout loopt, het leven toch gewoon doorgaat en er hard gewerkt zal moeten worden om het hoofd boven water te hou den. „Er zijn geweldige proble men. De sluiting van Lago kwam als een (overigens voorspelbaar) onheil. Hoe wel. we zijn in bespreking met een belangrijke, kapi taalkrachtige groep, die de raffinaderij wil kopen en op starten". aldus de gevolmach tigde minister. Veel wil hij er nog niet over kwijt, maar de kansen op redding van Lago acht hij zeker niet uitgeslo ten. De levering van (goed kope) olie is geregeld, de markt is onderzocht en het kapitaal is aanwezig De be langstelling moet men zoe ken in de Arabische wereld. Zoals bekend, wordt nog on derhandeld tussen Neder land, de Antillen en Vene zuela enerzijds en de Shell anderzijds over de voortzet ting van de activiteiten van die andere raffinaderij. Er is nog slechts een enkele voor waarde waaraan moet wor den voldaan: participatie van de Antillen, maar dat kan dan ook het struikelblok worden. Beide projecten wer ken sinds jaar en dag met grote verliezen en het zal niet gemakkelijk zijn die lijn om te buigen. Nieuwe mogelijkheden Zelfs als de donkere wolk van het wegvallen van de be langrijkste industriële projec ten van de eilanden over drijft, zal er met voortva rendheid gewerkt dienen te worden aan nieuwe bestaans mogelijkheden. De basis er voor wordt gelegd door een drastische buikriem-aanhaal operatie die de regering van mevrouw Liberia Peters nu bezig is op touw te zetten De lonen en dan niet alleen van de ambtenaren gaan met tien tot vijftien procent achteruit. Dat om op de An tillen nieuwe mogelijkheden te creëren: lage loonkosten zijn daarvoor noodzakelijk. Er zijn al heel wat initiatie ven ontplooid om het eilan dengroepje in de Caraïbische Zee op te stoten in de vaart der völkeren. Er kwamen nieuwe bedrijven, het ging beter met de landbouw. Edoch, de grote inkomsten uit de olie-industrie brachten landbouw en veeteelt in de verdrukking, omdat de arbei ders het zekere bestaan op de raffinaderij verkozen boven het harde werk op het land - En kijk, dat is nu een van die gunstige aspecten van een eventuele sluiting van de olieverwerkende industrie: de landbouw en veeteelt zul len nieuwe kansen krijgen Werk voor mensen en min der import kan het resultaat zijn. De laatste jaren hebben de Antillen veel tijd. geld en energie gestopt in de discus sie over de staatkundige ver houdingen. Daardoor zijn de eigenlijk veel belangrijker economische problemen een beetje ondergesneeuwd. Op nieuw een zilveren randje aan een donkere wolk: nu de kogel eenmaal door de kerk is en de afscheiding van Aru ba een feit, nu Nederland de Antillen op de weg naar de zelfstandigheid heeft gezet, kan het gekibbel ten einde komen en krijgt de herstruc turering de volle aandacht. De kansen zijn er: een voor treffelijke infrastructuur, rechtszekerheid. stabiliteit (de eerste twintig jaar zeker zal de band met Nederland binnen het koninkrijk be waard blijven) en een goed opgeleide beroepsbevolking. Daarbij komt dan nog de strategisch gunstige ligging. Meer winst Mr. Hernandez ziet grote mo gelijkheden voor de Neder landse industrie op de Antil len, die immers de toegangs poort vormen tot de enorme Amerikaanse markt. Er zijn vrijzones in het land, er is een nieuw afschrijvingssys teem, waardoor investerin gen snel kunnen worden af geschreven en de winstbelas ting is belachelijk laag. Bo vendien biedt het Caraïbi sche plan van Ronald Reagan de gelegenheid om de invoer rechten in de VS te ontlopen. Nederlandse exportbedrijven die zich op de Antillen vesti gen, kunnen tien tot twintig procent meer winst maken dank zij het Amerikaanse Carribbean Basin Initiative. Nieuw gevestigde bedrijfs takken krijgen tot het jaar 2000 belastingvrijdom. Een andere toekomstmoge lijkheid ligt in het toerisme. Het ideale klimaat en het ruimschoots aanwezige na tuurschoon maken de Antil len niet alleen voor de Vene- zuelanen en de Noordameri kanen tot een geliefd vakan tieoord. Ook voor de Europe anen is het niet te ver weg. Er zijn nog wat problemen, maar de kans is groot dat binnen afzienbare tijd char tervluchten mogelijk zullen worden, waardoor het dolla reffect iets kan worden te ruggebracht. Doordat de An tillen tot het dollargebied be horen, zijn de kosten van le vensonderhoud er hoog. Aan gezien men er vooral op de Verenigde Staten is aange wezen, is het (vooralsnog) on mogelijk de band met de dol lar door te snijden. Deze han dicap zal moeilijk te compen seren zijn. Optimist Mr. Hernandez is optimist. Hij heeft in de betrekkelijk korte tijd dat hij in Neder land is. contact gehad met vele bedrijven 'die interesse" hebben voor vestiging op de Antillen. Hij heeft ook goede hoop dat het Nederlandse toerisme op gang komt. Hij kent de geweldige problemen waarvoor zijn land zich ge steld ziet. Hij weet, dat de ontwikkelingen in Suriname en op sommige eilanden in het Caraïbisch gebied zijn za ken geen goed doen. Maar hij is vol vertrouwen in de mo gelijkheden die zijn land biedt. Er zal nog heel wat moeten gebeuren aan voor lichting in Nederland en de rest van West Europa. De Antillen zijn geen Suriname; de Antillianen zijn trouwens ook geen Surinamers. Voor de angst, dat door de proble men die er nu op de eilanden zijn een grote stroom emi granten naar Nederland op gang zal komen, behoeft vol gens mr. Hernadez geen vrees te bestaan. Als er werklozen weg trekken, zul len ze naar Venezuela en Costa Rica gaan. Hoogstens komen de beter gesitueerden, als het echt slecht gaat, naar Nederland. Trouwens, wie zegt dat het slecht blijft gaan: de gevolmachtigde minister is vol vertrouwen, in de eer ste plaats dat öf de Lago, óf de Shell-raffinaderij behou den kan blijven. Zelfs als ze beide zouden verdwijnen, hebben de Antillen volgens hem voldoende potentie om na een overgangsperiode op eigen benen te staan. Mede dank zij de Nederlandse ont wikkelingshulp, die overi gens nooit mag ontaarden in het sluitend houden van de begroting en die (natuurlijk) op de duur beter vervangen kan worden door investerin gen van Nederlandse bedrij ven. Dat is het doel waarnaar de regering van de Antillen streeft: op eigen benen staan. K. KOOPMANS Aruba kiest definitief voor eigen munteenheid ORANJESTAD Aruba zal per 1 januari 1986 een eigen munt invoeren, die gekop peld zal zijn aan de Ameri kaanse dollar. Omdat de nieuwe Arubaanse bankbil jetten om technische redenen op 1 januari 1986 niet daad werkelijk in circulatie kun nen komen, zal de Ameri kaanse dollar voorlopig als betaalmiddel dienen. Dit is gisteren in Antilliaanse rege ringskringen vernomen. De Arubaanse keus heeft achter de schermen voor een enorm politiek steekspel gezorgd dat een tijdige realisering van de aparte status wel uiterst moeilijk kan maken. Het is nog niet duidelijk wat de consequenties zullen zijn van de Arubaanse keuze voor de toekomstige samenwerkings vormen tussen Aruba en de Antillen van vijf eilanden. Vooral op Curacao gaan steeds meer stemmen op om de toekomstige samenwer king met Aruba tot het mini mum terug te brengen. Twee dagen U DE BILT (KNMI) van vanmorgen werdrk zaakt door van het we binnendringende wan vochtige lucht. Dit stoi bied trekt verder w« Duitsland en Denei Omdat een hogedn boven zuidwest-F naar ons toekomt lost wolking boven Franb het Beneluxgebied steel op. Morgen en donderdagk- dan ook flinke period zon en loopt de temp" verder op. In het bini is 20 graden niet uitgesl komende dagen. Zoli wind nog uit zee waai in de kustgebieden ecbp stuk koeler De regef^ blijven klein. Vanaf vrijdag wordt wi 1 Ier weer verwacht: <|e draait dan waarschijnlj p noordelijke richtingen, een nieuw hogedrukg^ Schotland. F Weersvooruitzichten iFn' verse Europese landeif voor donderdag en vril Zuid-Scandinavië enl 1 marken: Overwegend V af en toe regen. Middag ratuur in Noorwegen! graden, in Zweden ei marken ongeveer 13 Benelux: Droog en jr^ met zon, middagtemp"1 circa 17 graden. VrijdF' kenvelden en mogelijkje' gen, middagtemperatufd' veer 15 graden. Bc :hi Britse Eilanden: Wok 1 den en plaatselijk wat middagtemperatuur tv£ graden in Schotland tolJc den in zuidoost-Engelan Duitsland: Droog en flip; rioden met zon. Middaj, j ratuur van 13 gradei^ noorden tot 18 gradeiL. zuiden. Frankrijk: Droog en v< Middagtemperatuur v graden in het noordwt_ circa 22 graden in hei en zuidoosten. M Alpenlanden: Ovei. droog en perioden r Middagtemperatuur graden. Spanje en Portugal: 1 zonnig maar op vrijda) tugal kans op een bui.! temperatuur 18 tot 25 Italië en Joegoslavistw Wisselend bewolkt er in het zuiden plaatselifr" Middagtemperatuur 1' graden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2