erreurgroep eist aanslag in Madrileens restaurant op herkiezingen Peru istig verlopen Lubbers bezoekt monument Nederlandse Koreastrijders Reagan blijft bij bezoek aan Duits oorlogskerkhof Bomaanslagen in Parijs van Action Directe «8"SIJTH0FRP|RS ütid&iQowuvnt MAANDAG 15 APRIL 1985 PAGINA 5 'NIEUW ig JNSTHAKT BEPLANT OHIsville In een zie- jiis in de Amerikaanse stad Abille is gisteren opnieuw uchte[n hartpatiënt een kunst- mderingeplant. De patiënt is de ziekfige oud-spoorwegarbeider [leen Burcham. Volgens de art- ?n „bde operatie goed verlopen zeggejde toestand van Burcham ostbaijjmstandigheden goed. Het s ziebierde maal dat iemand in irdialfi een Jarvik-7-kunsthart nschrj De eerste inplanting van zekeijcunsthart buiten de VS ft del een week geleden in en cjiolm uitgevoerd, idsen.i Doodgewaande guerrillaleider springlevend MORAZAN Een van de commandan ten van de Salvadoraanse verzetsbewe ging het Nationale Bevrijdingsfront Fara- bundo Marti, Joaquin Villalobos, wiens dood vorige week werd gemeld, heeft zich zaterdag vertoond in Perquin, in de pro vincie Morazan. De 33-jarige commandant Villalobos, een van de bekendste leiders van het Salvadoraanse guerrilla-bewe ging, bleek in goede gezondheid te zijn. Vorige week verklaarden functionarissen van de Amerikaanse ambassade in San Salvador en een woordvoerder van de Salvadoraanse strijdkrachten dat de com mandant bij een botsing met het leger was gedood of ernstig gewond. Shultz kondigt bankroet van het communisme aan NEW YORK De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Shultz heeft in een artikel van zijn hand in het voor jaarsnummer van het blad Foreign Af fairs verkondigd, dat de macht in de we reld zich ten gunste van het Westen keert. Na een eeuw van modieuze mar xistische mythologie blijken juist de wes terse ideeën van politieke en economi sche vrijheid de sleutel tot vooruitgang, aldus Shultz. Vandaag de dag lijkt het communistisch stelsel zowel moreel als economisch bankroet, zo schrijft de Amerikaanse minister. Verder noemt hij Nicaragua, Afghanistan, Cambodja en Afrika als „hartverwarmende voorbeel den van opstanden tegen communisti sche regimes". Russische studenten kopen studieplaats MOSKOU Veel studenten in de Sov jet-Unie worden tot universiteiten toege laten, omdat zij invloedrijke relaties heb ben of de autoriteiten omkopen. Dat meldde het Russische blad Sovetkaja Rossija. De krant heeft een groot aantal functionarissen ondervraagd en kwam tot de conclusie dat omkoperij om tot universiteiten toegelaten te worden een wijdverbreid verschijnsel is. De krant besloot een onderzoek in te stellen, nadat bekend was geworden dat de rector van de universiteit in Jaroslavl, ten noorden van Moskou, was ontslagen omdat hij toekomstige studenten tegen betaling had bevoordeeld. Rebellen op Filippijnen: vóór 1990 grote opstand MANILLA De Filippijnse guerrillabe weging Nationaal Democratisch Front (NDF) heeft op het zuidelijke eiland Min danao voor het eerst een persconferentie gehouden. Daar verklaarden leiders van het NDF dat ze over enkele jaren opge wassen zullen zijn tegen het Filippijnse regeringsleger van president Marcos. De guerrilla's zullen dan, zo zeggen zei, in staat zijn grote steden in te nemen, grote delen van het leger uit te roeien en volk sopstanden aan te wakkeren. De journa listen die het kamp van het NDF bezoch ten, konden een hele dag met de rebellen leiders praten. De NDF vertegenwoordigt verschillende organisaties, waaronder ook enkele niet-communistische groepen. Geen buitenlandse gasten bij begrafenis van Hoxha WENEN De begrafenis van de vorige week overleden Albanese leider Enver Hoxha, van daag, is door geen enkele buitenlandse regerings delegatie bijgewoond. Het Albanese persbureau liet dit weekeinde, wellicht ten overvloede, nog maals weten dat dergelijke delegaties niet waren gewenst. Een aantal landen had verklaard een afvaardiging te willen sturen om de laatste eer te bewijzen aan „kameraad Enver Hoxha, de voor treffelijke leider van de partij en het Albanese volk". Zaterdag koos het centraal comité van de Albanese communistische partij Ramiz Alia tot eerste secretaris. Daarmee werd hij de opvolger van Hoxha. Aliza zal de koers van zijn voorgan ger naar verwachting onveranderd voortzetten. gei» sagie zestiflweerlieden ruimen in het totaal verwoeste restaurant het puin weg op zoek naar slachtoffers. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De radi cale islamitische terroris- tengroep Islamitische Ji had (Heilige islamitische Oorlog) in Beiroet heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de zware bomaanslag op het restaurant „El Descanso" (de Rust), bij Madrid. Daarbij werden vrijdaga vond achttien mensen ge dood en raakten er ruim gewond door het neer stortende puin van het drie verdiepingen tellende restaurant. Onder de ge wonden bevinden zich 15 Amerikanen afkomstig van de tien kilometer ver der gelegen Noordameri- kaanse luchtmachtbasis Torrejon. De drie eetzalen van het popu laire volksrestaurant El Des canso waren vrijdagavond rond half elf tot de nok toe ge vuld met ruim 150 gasten. Tientallen mensen stonden aan de bar te wachten op hun beurt. Onder de bezoekers be vonden zich een vijftigtal Noordamerikanen, afkomstig van de nabijgelegen lucht machtbasis Torrejon. De spe cialiteit van het eethuis was geroosterd schapenvlees, klaargemaakt op typisch Ame rikaanse wijze. Het lokaal was in het week eind altijd boordevol omdat de Madrilenen de gewoonte heb ben de vrijdagavond met vrienden door te brengen in een restaurant. El Descanso was vooral populair bij de arme bevolkingslagen omdat een complete maaltijd inclusief wijn per persoon nog geen tientje kost. Om half elf 's avonds werd de ontspannen stemming in het restaurant wreed verstoord door de explosie van een zwa re bom. „Ik zag plotseling een steekvlam uit de toiletruimte tevoorschijn komen; daarna hoorde ik een explosie", aldus het getuigenrelaas van Juan Gonzalez, de 28-jarige zoon van de eigenaar van het res taurant. „Eerst merkte ik dat een sterke trilling onze kant uitkwam. Daarna vloog het gebouw helemaal uit elkaar. De lichten vielen uit en er was een ongelooflijk luid kabaal. Daaj-na was het eerst een paar seconden lang dopdstil. Toen begon het gegil van de slacht offers die bedolven lagen on der het puin", aldus het getui genrelaas. De hulpploegen waren al bin nen enkele minuten aanwezig. De reddingswerkzaamheden verliepen echter langzaam om dat er groot instortingsgevaar dreigde voor de nog overeind staande stukken muur. De eer ste onderzoekingen wezen uit dat de keukeninstallatie prak tisch onbeschadigd was en dat de voorraad gasflessen niet was ontploft. Het was de eerste aanwijzing dat de explosie door een bomaanslag veroor zaakt was. Het bange vermoe den werd al spoedig bevestigd door de vondst van chemische materialen waarmee de bom van chloratiet was gefabri ceerd. Onmiddellijk na de bomexplo sie deden zich in de buurt van het restaurant dramatische ta ferelen voor. Een groep jonge Noordamerikanen probeerde het politiekordon van de rampplaats te doorbreken. Zij vreesden dat vier van hun vrienden onder het puin be dolven lagen. De groep Ameri kaanse jongeren raakten in de spanning slaags met Spanjaar den van middelbare leeftijd. Over en weer scholden zij el kaar de huid vol. Schreeu wend riepen de Amerikanen uit: „Zijn jullie allemaal gek geworden? Hoeveel Amerika nen willen jullie nog meer vermoorden... Duizend doden, is dat soms genoeg voor jul lie?" Van Spaanse kant werd gerea geerd met beledigingen naar het hoofd van de Amerikaanse president Ronald Reagan die over drie weken een staatsbe zoek aan Spanje brengt. Het incident werd gesust door per soonlijk ingrijpen van het hoofd van de politie in Ma drid. In de ochtenduren ver wijderde een groep Ameri kaanse jongeren nog een span doek dat aan een brug opge hangen was ter gelegenheid van de laatste protestmars te gen de aanwezigheid van de Amerikaanse militaire bases op Spaans grondgebied. „Nee tegen de NAVO en nee tegen de Amerikaanse bases", zo luidde de tekst op slechts en kele tientallen meters afstand van het totaal verwoeste res taurant. De nabijgelegen luchtmachtba sis Torrejon de Ardoz is een van de vier militaire bases, die sinds 1953 door de Verenigde Staten Amerika worden ge huurd. Het belangrijkste Amerikaan se militaire steunpunt in Span je is de enorme marinehaven in Rota, in de zuidelijke pro vincie Cadiz, naast de Straat van Gibraltar. Ook de lucht machtbasis Torrejon speelt evenwel een sleutelrol in de defensiestrategie van het Pen tagon. Deze luchthaven is met een startbaan van 4,2 km. lengte en een capaciteit van 150 vliegtuigen van het type Fantom en F-16, het belang rijkste steunpunt van de Ame rikaanse luchtmacht in West- - Europa. Torrejon is de stand plaats van de zestiende lucht vloot van de VS en is uitgerust met de meest moderne appara tuur. De luchthaven wordt be schouwd als strategisch brug- gehoofd voor de aanvoer vap troepen en wapens in het ge val van conflicten in West-Eu ropa of het Midden-Oosten. xic (Vervolg van de voorpagina) Het verwachte geweld waarmee de guerrillabeweging >ro Luminoso en enkele andere verzetsgroeperingen had- sdreigd de gisteren in Peru gehouden verkiezingen te ver- is uitgebleven. De verzetsbewegingen hadden gedreigd I, epresailles tegen iedereen die naar de stembus zou gaan. e Peruanen hun stemplicht te laten vervullen waren bij ikalen grote hoeveelheden leger en politie op de been. ts op enkele plaatsen deden zich incidenten voor. na de verkiezingen in juni krijgt als Mogelijk ruimtewandeling om satelliet te redden CAPE CANAVERAL Op het Amerikaanse vluchtlei- dingscentrum Cape Canaveral en in het NASA-centrum in Houston wordt naarstig ge zocht naar mogelijkheden, om een zaterdag door het ruimte veer Discovery gelanceerde satelliet alsnog in werking te stellen. De militaire communi catiesatelliet Syncom IV-3 bleek, nadat hij in de ruimte was geschoten, niet te werken. Een van de mogelijkheden die wordt overwogen is een ruim tewandeling van de astronau ten Jeffrey Hoffman en Dave Griggs. Hoffman zou dan door de robot-arm van het ruimte veer naar de satelliet gebracht moeten worden. Daar moet hij een hefboom uittrekken, waardoor de elektrische syste men van de satelliet in wer king treden. Oorzaak van het blokkeren van de hefboom, die ongeveer werkt als de lichtschakelaar in een koel kast, is vermoedelijk een stuk schuimrubber dat de schake laar op aarde beschermt, maar dat niet is verwijderd. In Houston zijn twee astronau ten al aan het oefenen in een bassin met water om te onder zoeken hoe de operatie in ge wichtloze toestand het best kan worden uitgevoerd. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, omdat men alle veiligheidsaspecten van de operatie nog niet voldoende heeft onderzocht. Een ruimte wandeling zou in elk geval be tekenen dat de vlucht van de Discovery met een dag wordt verlengd. ÏD JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH euwe president l( [rijkste taak de bestrijding van Sendero Luminoso (Lich- 5ad), een linkse terreur-organisatie die veel overeenkomst .(j int met de Cambodjaanse Rode Khmer en de vestiging van 0)elfde links schrikbewind voorstaat. Daarnaast zal hij de c mie, die op de rand van de afgrond verkeert, op orde moe- [o engen. idige regeringspartij, de Volksactie, leed een zeer gevoelig s. In 1980 kreeg deze partij nog 45 procent van de stern- Gisteren behaalde de Volksactie minder dan 10 procent, lornaamste oorzaak hiervan is waarschijnlijk de scherpe van de levensstandaard in Peru. De koopkracht van de ;rs is door een inflatie van 129 procent per jaar gedaald niveau van de jaren vijftig. 3RA kreeg niet alleen de meeste stemmen voor het presi- :hap, maar behaalde ook de meerderheid in het Huis van aardigden en mogelijk ook in de Senaat. „Toen ik vanmorg'n de zaak an de bur- jester rapporteerde, most ik meneer van "[meteen bij hem breng'n," vertelde Eelco "W „En vanmiddag om twee uur moet Ik •ok bie de burgemeester op het matje J'n. Ik denk, dat-ie me dan op milde, vader- tyijze zal berisp'n..." „Niks mild en niks jlijk! Zet dét maar uit je hoofd," merkte Verholen scherp op. „Er staat jou heus jat méér te wachten dan een simpele beris- fAls ik burgemeester van Muizenis goed 'dan krijg je vanmiddag een pijnlijk pak op *)e! Ik zou niet graag in je schoenen staan, jl" „Ma..maa...maar ik dee toch alleen mien plicht!" jammerde de veldwachter, ten mooie plicht noem ik dat," sarde smid- wholen. „Wie drijft er nou 's nachts een [grondbezitter als een stuk vee door het I Ik weet niet of je het wè$. Eelco. maar meneer van Uylen is eigenaar van driehonderd bunder beste bosgrond! Hij beschikt over de of ficiële bewijzen, dat een deel van het Rijkhuyzer Bos hém toebehoort!" „Hoe kan'k dat nou weet'n?" jammerde de veldwachter en in volsla gen wanhoop greep hij naar zijn hoofd. „Een grote grondbezitter..., een soortement eed'lman dus! Ach jee, en nou kwam ik nog wel hier om eerlings mien eksekuusies an te bied'n!" „Ga je gang dan maar, Eelco," zei smidje Verholen nuchter. „Daar komt mijnheer van Uylen juist binnen." „Dan... dan mo'k me nou beheers'n en vermann'n," mompelde de koddebeier, die pipse blikken wierp op de met papieren en ac- ten beladen Gozewijn. „Het zal niet weer ge- beur'n, heer van Uyl'n, zei hij toen ferm. „In het vervolg kunt u op de volledige steun en toege wijde medewerking reeken'n van uw dlenstwilll- oe Eelco Eelkemfj!" Premier Lubbers legde een krans bij het monument van de Nederlandse Koreastrij- ders. Het monument heeft de vorm van een Nederlandse molen. SEOEL Premier Lub bers heeft gisteren, op de derde dag van zijn staats bezoek aan Zuid-Korea, een bezoek gebracht aan het oorlogsmonument voor Nederlandse soldaten die in Korea hebben ge vochten. Bij die oorlog (1950-1953) kwamen 120 Nederlandse soldaten om het leven. Nadat in de cember 1954 de wapenstil stand was getekend, werd het contigent teruggetrok ken. Vanmorgen heeft premier Lubbers, die wordt vergezeld door zijn echtgenote en minis ter Van den Broek, een be spreking gehad met de Kore aanse president Chun Doo- Hwan. In de Koreaanse pers wordt veel aandacht besteed aan het eerste bezoek van een Neder landse minister-president. Het Engelstalige blad „The Korea Herald" wijdde er een speciale bijlage aan, die onder meer ar tikelen bevat over de onver mijdelijke bollenvelden, de strijd tegen het water, over be drijven als KLM en Philips en over de Deltawerken. In een gesprek met de pers verklaarde premier Lubbers, dat hem in zijn gesprekken met de Zuidkoreanen vooral de grote nadruk op de veilig heidspolitiek was opgevallen. De verhouding met Noord-Ko- rea kwam steeds nadrukkelijk aan de orde. De premier kreeg Kans zelf een stukje van die gespannen sfeer te proeven, toe hij zaterdag geruime tijd doorbracht in het niemands land tussen Zuid- en Noord- -Korea. Met minister Van den Broek bezocht hij Panmunje- on, waar in 1953 het bestand werd gesloten waarmee een eind kwam aan het gewapend Weer terug in de hoofdstad Seoel werd premier Lubbers later op de zaterdag benoemd tot eredoctor in de politieke wetenschappen aan de Hangu- k-universiteit. De Hanguk-u- niversiteit voor vreemde talen heeft als een van de weinige instituten voor wetenschappe lijk onderwijs in Azië een vak groep Nederlands. Er studeren per kalenderjaar ongeveer 100 studenten Nederlands. SANTA BARBARA Ondanks forse kritiek gaat het voorge nomen bezoek van de Amerikaanse president Reagan aan een Duits oorlogskerkhof gewoon door. Dit heeft zijn woordvoerder Larry Speakes gezegd. In en buiten de VS is met verbijstering en woede gereageerd op Reagans plan om op 5 mei een bezoek te brengen aan de be graafplaats in Bitburg, waar Wehrmacht-soldaten begraven lig gen. Woordvoerder Speakes sprak tegen dat Reagan geen oog heeft voor de gevoelens van de oorlogsslachtoffers. Als bewijs daarvoor noemde hij, dat Reagan donderdag een week zal ope nen die is gewijd aan het joodse erfdeel. Verder krijgt Eli Wie- sel, de drijvende kracht achter aan de holocaust gewijde musea in de VS, een Congres-medaille en zal minister van buitenlandse zaken George Shultz aansluitend op Reagans Europese toernee begin mei in Israel herdenkingsbijeenkomsten bijwonen. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Arthur Burns, zal boven dien op 21 april een herdenkingsbijeenkomst in het concentra tiekamp Bergen-Belsen bijwonen. Overigens verklaarde Spea kes, dat het programma van Reagan altijd nog gewijzigd Kan worden. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse extremistische organisatie Action Directe (AD) heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor drie bomaanslagen in Parijs binnen 24 uur.y De aanslagen zijn gepleegd uit protest tegen „ex treem rechts en het zionisme". Bij de verschillende ontploffingen vielen geen doden en raakte niemand gewond. De materiële schade is echter aanzienlijk. Het krachtigst was de explosie zondagnacht bij het redactielokaal van het extreem- -rechtse weekblad Minute aan de Avenue Marceau. De voorge vel van het gebouw werd voor een groot deel verwoest Binnen een straal van 700 meter sneuvelden vrijwel alle ruiten. In een brief aan het Franse persbureau AFP wordt gemeld dat de aan slag het werk is van het AD-commando „Sana Mheidli", ge noemd naar het 17-jarige Libanese meisje dat vorige week een kamikaze-aktie uitvoerde in Zuid-Libanon. Reden van de aan slag is wat wordt genoemd. „De voortdurende racistische propa ganda door Minute". AD eist dat de met het blad verbonden op komende partij van Jean-Marie Le Pen wordt opgeheven. De leider van het Nationale Front heeft gisteren de restanten van de Minute-redactieruimte bezocht en het „communistisch terro risme" scherp veroordeeld. De terreurgroep plaatste bommen bij het nationale bureau voor immigratie en de Israëlische bank Leumi, die sinds zeven jaar al vier bomaanslagen te verduren heeft gehad. Ook hier was de schade aanzienlijk. In totaal werden dit weekeinde in Frankrijk zes bomaanslagen gepleegd. Op Corsica blies de plaatselijke onafhankelijkheidsbe weging twee gebouwen op. Naou Toulouse sneuvelde een instal latie van het Franse energiebedrijf. Dit levert stroom aan een fabriek van het Bureau voor de Luchtvaart Aero Spationale. Niet ver van die plek had echter ook een bal plaats van het Na tionale Front. Tegen wie de aanslag nu precies was gericht, is nog niet bekend In de strijd tegen het internationale terrorisme heeft de Franse politie, zo werd gisteren bekend, een belangrijke aanhouding verricht, het zou gaan om een lang gezochte Duitse neo-nazi, die betrokken is geweest bij verschillende anti-joodse aanslagen in Frankrijk. (ADVERTENTIE) Een goed verzorgde Spanje-aanbieding van uw krant 10 DAGEN COSTA BRAVA- LLORET DE MAR .ana. 435.- Lloret de Mar, de geliefde vakantieplaats aan de Costa Brava is de bestemming van onze pendelrelzen naar Spanje. U reist per comfortabele luxe touringcar met bar, tollet en video rechtstreeks vanuit Den Haag/Rotterdam via Venlo. Roermond. Maastricht, langs Luxemburg, Metz, Lyon, Perplgnan naar Lloret de Mar. Het vertrek Is op maandag rond het middaguur uit Den Haag/Rotterdam en de aankomst in Spanje is dinsdagmorgen om plm. 9.30 uur. Het verblijf is in het driesterren hotel Don Quiyote op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en VOLPENSION. De terugreis is op dinsdagavond, waarbij men dan woensdag 13.30/14.00 uur weer in Rotterdam/Den Haag arriveert. Er is een mogelijkheid voor een 10- en 17-deegs verblijf en het vertrekschema is als volgt: 29 april 6, 13.20 en 27 mei 3, 10, 17 en 24 juni verlenging tot 10 dagen 17 dagen 435.- 270.- 485.- 320.- Gecombineerde reisverzekering 25.-// 42.50 per persoon 5.- poliskosten. Gecombineerde reisverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poiiskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5