indruk 'ave Strijbos Nieuwe roeiploeg Laga overtuigt Toppers falen op Duindigt Mass/Ickx wint 1000 km Mugello Bosch verrast bij debuut in Tulpenrally Hans de Jager naar WK Sluis PORTTRIBUME CcicLe (Soman! MAANDAG IS APRIL 198S PAGINA IS MUGELLO De Westduitser Jochen Mass en de Belg Jacky Ickx hebben gisteren de 1000 km-race van Mugello. de eerste wedstrijd in de strijd om de wereldtitel uithoudingsproef. ge wonnen. Met een Porsche legde het duo de 190 ronden (996,55 km) af in 5 uur, 59 minuten en 52,21 seconden. Dat betekende een gemiddelde snelheid van 166,151 kilometer per uur. De Westduitser Manfred Winkelhock en de Zwitser Marc Surer eindigden, eveneens met een Porsche, op de tweede plaats. Zij hadden bijna een halve minuut achterstand. Derde werden de Westduitser Stefan Bellof (winnaar van het vorig jaar) en de Belg Thierry Boutsen op een ronde. Tegen het slot van de wed strijd de nieuwe limiet van het benzineverbruik (van maximaal 600 lieter naar 510 liter) gevoelen. Eerst moesten Winkelhock en Surer, die lange tijd de toon aan hadden gegeven, het rustiger aan gaan doen. Twintig ronden voor het einde vielen zij terug naar de derde positie. Ze haalden echter nog de wagen van de Westduitser Hans-Joachim Stuck en de Brit Derek Bell. die met een lege tank stond, in en werden zo nog tweede. Stuck en Bell werden op vier ronden als vierde geklasseerd. BARNEVELD De interna tionale Tulpenrally heeft dit jaar een nieuwe winnaar ge kregen. De rally werd zeer verrassend gewonnen door de 21-jarige debutant John Bosch die, geassisteerd door de ge routineerde Belgische naviga tor Lambert Peeters, zegevier de in een Audi Quattro voor de Zweed Mats Karlsson. Bosch is een formule 3-cou- reur. Hij had voor de Tulpen rally nauwelijks ervaring in behendigheidsritten. Zaterdag werd de kampioen van vorig jaar, de Zweed Stig Andervang met zijn co-piloot André Schoonenwolf al na drie proeven gedwongen de strijd te verlaten toen zijn auto problemen kreeg met het rechtervoorwiel. Peter van Brunschot turntitel NKGB WAALWIJK Peter van Brunschot is gisteren nationaal turnkampioen van de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond (NKGB) geworden. De Waalwijker had na de halve eindstrijd, die op 24 maart in Tilburg werd gehouden, reeds met 52,40 punten de leiding. Gisteren bracht hij zijn totaal op 103,35 punten. De Tulpenrally werd in de eerste reeks klassementsproe ven bij de Harskamp ontdaan van een aantal kanshebbers. Jan van de Marei, kort gele den winnaar van de Amster dam-rally, kreeg problemen met zijn ontsteking, nadat hij in de eerste proeven de leiding had genomen. De Zweed Stig Andervang, vorig jaar win naar, volgde hem kort daarop. Henk Vossen zag een koppa- king stukgaan en Johnny Hoes kreeg kort achter elkaar twee lekke banden. John Bosch kwam halverwege aan de lei ding en bouwde zijn voor sprong per klassementsproef uit en behield deze tot het ein de. Koopmans blijft DEN HAAG Vlak voor zijn vertrek naar Canada heeft Leo Koopmans een eenjarig contract getekend bij GIJS. De 31-jarige ijshockeyer gaat daarmee zijn tweede seizoen in als trainer-coach en speler bij de Groninger eerste-divisie- ploeg Mike Powers tekende een contract als trainer-speler en coach bij Utrecht. Het vori ge seizoen was hij in Den Bosch werkzaam. Lerens wint pte prijs Sbthenburg «HENBURG Rob hs heeft gisteren, "e 2E°P s^otc^ag van de ye Idbeker voor spring- 'an in Gothenburg het ^nummer, de Grand i-rwjDver twee ronden, te 50«j?n voor een verras- jjjjfezorgd. De Limbur- 6?" /as de enige van vier f6nMnaties, die in de bar- 1j| foutloos bleef. Met e-i Drum legde Ehrens af in 54,11 Het leverde eerste prijs van ,g ,J) kronen (ongeveer afgögulden) op. iccesyolle Oostenrijker Simon, die zaterdag- zegevierde in de Eu- finalewedstrijd van de i de wereldbeker een tijd van 47,46 beduidend sneller maar moest met Freak wegens één zaTfout tevreden genoe- Jemen met de tweede Haj een bedrag van 18.000 (ongeveer 7.000 gul- Aanln een ander bijnum- £en springconcours, ta- werd Rob Ehrens vijf- 2J?t Topaz bleef hij fout er! 65,60 seconden. Daar- gjjlas de Limburger bijna iconden langzamer dan g'Mitse winnaar Malcolm 9.26, die met Fire Fox {"**jeconden nodig had. De ».3iirijker Hugo Simon Atfmet Landgraf in het joficespringen. Hij kwam ^Vierde barrage als eni- i.jer de muur van 2,17 3alfde Europese Grand everde een zege op ■Jfc Oostenrijker Hugo A t, in 1979 eveneens in j^nburg de eerste win- van de wereldbeker, ihe Freak bleef hij in rrage foutloos in 32,93 ien. De Westduitser ie kSchockemöhle kwam 15 b Long slechts driehon- jf je van een seconde te 15 bm eerste te worden, jf bor verspeelde de Eu- kampioen tevens de 2 J positie in het slotklas- svit van het Europese cir- 16 Hij verzamelde welis- 15 het als de Franse ruiter ric Cottier 94 punten, is Cottier werd eerste ge- {4 I omdat hij dit winter- 15 h in tegenstelling tot kemöhle één Grote sum m sriofhet een isei|en be( sumlirens, 1 4?' Znlfoi AMSTERDAM Voor de derde maal in successie heeft een combinatie van roeiverenigingen het hoofdnummer van de 52e Head of the River, de zware achten, gewonnen. Op de Amstel tussen Ou derkerk en Amsterdam was de uit roeiers van Phocas en Aegir samenge stelde ploeg ook te sterk voor het Amsterdamse RIC, dat in de Heineken- -vierkamp zo'n goede in druk had achtergelaten. Op de zeven en een halve kilometer, in verband met werkzaamheden in Am sterdam was het traject in gekort met vijfhonderd meter, liep bij harde te genwind het verschil op tot 7 seconden. Bij de lich te achten maakte de nieu we ploeg van Laga in- Sportwereld Zeilen Anno van der Heide is op het Brasemermeer bij Roelofarendsveen winnaar ge worden van de eerste van zes series van drie wedstrijden, te vens de opening van het zeil- seizoen, in de Sailhorseklasse. Atletiek Bert Smit (Swift, Roermond) heeft bij nationale wedstrijden in Sittard voor de beste Nederlandse seizoenpres tatie bij het speerwerpen ge- druk. De Delftse formatie bouwde tussen Ouderkerk en de botenloods De Hoop, waar de finish was, een verschil op met Njord uit Leiden van ruim 20 se conden. Nereus, in het Paasweekeinde zo succes vol op de Amstel, eindig de op 21 seconden als der de. De zege voor de gecombineer de ploeg van Phocas uit Nij megen en Aegir (Groningen), pas de derde voor een samen gestelde équipe in de historie, kwam als een lichte verras sing. Bij de opening van het seizoen, vorige week tijdens de vierkamp op de Amstel, had de door routinier Mare Emke aangevoerde acht van RIC goed gevaren. Als enige kon deze equipe toen enigszins in het spoor blijven van de op permachtige Westduitse en Engelse achten. De Phoca- zorgd. Hij kwam tot een af stand van 67,94 meter. Bridge De gebroeders Koe nen hebben de finale van het Interpolistoernooi gewonnen. Motorsport De Amerikaan Eddie Lawson heeft op het cir cuit van Imola een wedstrijd over 200 mijl gewonnen met een Yamaha. Zaalhandbal Spartak Kiev heeft de Europese beker voor landskampioenen bij de dames veroverd. De Russinnen won nen met 18-15 van Radnicki Nis uit Joegoslavië. s-Aegir-ploeg moest toen na het eerste onderdeel de strijd al staken wegens ziekte van Horstink. Met de Los Angeles-gangers Sjoerd Hoekstra en Joost Adema bleek de Nijmeegs- -Groningse combinatie toch net iets meer macht te hebben dan de Amsterdamse ploeg. De winnende acht had daarbij lichte hinder van een manoeu vre van Nereus. Omdat de Amsterdamse acht ook nog Njord enigszins in het vaarwa ter kwam, werd een protest van de twee benadeelde ploe gen gehonoreerd. Aan de uit slag veranderde weinig omdat Nereus toch al als laatste ein digde en die vijftien seconden daar ook nog wel bij konden. Het Aegir-gedeelte van de winnende ploeg gaf daarmee al vast zijn visitekaartje af voor de over twee weken te houden Varsity. Daar zal de Groningse ploeg willen aanto nen dat de zege van Njord vo rig jaar een vergissing was. Zaalhandbal CSKA Mos kou heeft in Moskou de eerste wedstrijd voor de finale van het herentoernooi om de Euro pese beker voor landskampi oenen tegen Barcelona met 30-23 gewonnen. Schermen De Fransman Philippe Omnes heeft in Boe dapest een wedstrijd voor de strijd om de wereldbeker schermen (floret) gewonnen door in de finale de Westduit ser Matthias Behr met 10-5 te verslaan. Rugby De Nederlandse Dave Strijbos geldt <je talentvolste rijder 3 n] vaderlandse moto- Voor de 17-jarige ós, meteen de nieu- (ider in de competitie }et wereldkampioen- re":l, Was zijn triomf gis- 22-j in de WK-race 125 T|é in Oss een herha- 22.)Van het succes van jaar in Stevensbeek. hij als 16-jarige als de jongste jSp-Prixwinnaar aller •is bleek de beste even- •jjkunstenaar op de spek- hellingen. Hij ging in Faiiree manches „slechts" jeer onderuit. Zijn con- K Iten deden veel meer pijlen en opstaan. Van der B-ploeg heeft in Glasgow een vriendschappelijk wedstrijd te gen Schotland B met 18-6 ver loren. Tennis De beroemde Au stralische Evonne Crawley- -Goolagong wil terugkeren op de internationale banen. De maakt waarschijnlijk volgende maand haar come-back bij de Australische indoorkampioen schappen. Boksen De Italiaanse be roepsbokser Giuseppe Le Vite is na de partij tegen zijn land genoot Marco Gallo in Chiava- ri met een schedeltrauma in het ziekenhuis opgenomen. Zaalhandbal Buducnost Titograd heeft de Europa Cup zaalhandbal voor bekerwi naars dames gewonnen. De re turn in de finale tegen het Tsjechische Jopolniky werd gewonnen met 22-18. Waterpolo Het Nederlands herenteam heeft in Shanghai met 12-7 (3-3, 5-3, 2-1. 2-1) ge wonnen van China Punt viert rentree met zege Tolbert TOLBERT Rob Punt heeft zondag zijn rentree in de de 500 cc-klasse van nationale motorsportwereld met een overwinning gevierd Tijdens de wegraces in het Groningse Tolbert. die mee tellen voor het Nederlands kampioenschap, versloeg titelverde diger Punt in de finale Boet van Duimen Nadat hij vorig jaar kampioen was geworden, meed Punt enige tijd de wegraces Maar in die periode heeft hij zich optimaal voorbereid op dc verdediging van zijn titel. In de zijspanklasse zegevierden de wereldkampioenen Egben Streuer en Bernard Scnnieders, die nauwelijks serieuze tegen stand hadden. VALKENBURG Voor de vierde achtereenvolgende maal is Jean Bes- sems gistermiddag in Valkenburg na tionaal kampioen kunststoten gewor den. De 40-jarige Limburger verbe terde met een puntentotaal van 340 het nationaal record. Dat stond sinds 1981 met 337 punten op naam van ex-Europees kampioen Hans de Ja ger. Tijdens de eerste séance van vrij- dagmidag trad Bessems wisselvallig op. Naarmate het toernooi vorderde werd hij trefzekerder. Zaterdagmid dag wist hij negentien figuren ach tereen te produceren en kwam dicht bij het officieuze wereldrecord van Steylaerts (twintig figuren). Na de avond-séance kon de titel hem vrij wel niet meer ontgaan. Zijn directe achtervolger, Hans de Jager, had toen reeds een enorme achterstand opgelopen. Hij won echter wel in de strijd om de tweede plaats van Bel- derbos en Brunnekreef, die vrijwel zeker recht geeft op deelname aan het wereldkampioenschap, dat in no vember plaatsvindt in het Zeeuwse Sluis. Bessems stelde zijn publiek niet teleur en presenteerde een prima slot. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van een nationaal kampi oenschap kunststoten, eindigden alle spelers boven het puntentotaal van 200. Ven, de grote Nederlandse fa voriet, ging bijvoorbeeld in de eerste ronde van de eerste manche onderuit en moest als dertigste verder. In de zware bagger reed de nummer drie van de wereld alsnog naar de negende plaats; een tegenval lende prestatie, die hij door zijn derde positie in de tweede race slechts gedeeltelijk kon wegpoetsen. Vernedering Van der Ven moest in die eer ste omloop zelfs de vernede ring van het gedubbeld wor den door Strijbos ondergaan. Hij was in de training nota bene vijf seconden per ronde langzamer geweest dan Mar tens. In de wedstrijd leek de Belg de zaken dan ook snel naar zijn hand te zetten. Op eenderde van de koers was hij tien seconden weggereden van Strijbos, Hensen en Nilsson. Twee ronden verder was dat gat dichtgereden, waarna Strijbos zijn demarrage voort zette tot de kloof meer dan een halve minuut bedroeg. Mar tens klaagde in de pauze over de verkeerde tandwielverhou dingen, een haperende gaska- bel en het gewichtsvoordeel van de combinatie. In de tweede manche was Martens veel te gretig om de volgens hem juiste verhoudin gen aan te geven. In de eerste ronde ging hij op kop liggend onderuit. Daarna bleef hij te vergeefs zoeken naar de juiste cadans. De Fin Vehkonen had als eerste het goede spoor te pakken. Strijbos pakte dat, na een paar slippertjes, wat later op om halverwege de tweede manche de leiding van Vehko nen over te nemen. Vervol gens ijlde de Nederlander voor Dave Strijbosch gaat in vloeiende stijl door de modder in Oss op weg naar zijn eindzege. het dol enthousiaste publiek naar zijn tweede manchezege, met bijna twintig seconden voorsprong op Vehkonen. Martens verspeelde in zijn haast de derde plaats aan teamgenoot Van der Ven. De inspanningen waren de 21-ja- rige Martens meer aan te zien dan de met heel wat minder spierkracht gezegende 17-jari- ge Strijbos, die de voornaamste exponent is van de Nederland se jeugdwedstrijden. Malherbe André Malherbe, regerend we reldkampioen in de 500 cc. won in de openingswedtrijd voor ongeveer 20.000 toeschou wers in de Oostenrijkse plaats Sittendorf beide heats. Het was de vijftigste achtereenvol gende keer, dat de 29-jarige Malherbe een manche zonder mechanische pech of valpartij beëindigde, en veroverde ook steeds punten voor de wereld titel. In de eerste twee manches voor de strijd om de wereldti tel in de 250 cc-klasse, die in het Zwitserse Payerne, hebben Henk van Mierlo en Gert-Jan van Doorn enkele WK-punten bijeen gesprokkeld. Van Doorn werd in de eerste man che negende en eindigde in de tweede heat als achtste, Van Mierlo kwam in de tweede manche als vijfde binnen. August Muller en Henk van Heek zijn de eind maart in de eerste wedstrijd veroverde lei ding in de stand om de we reldtitel motorcross in de zij spanklasse gisteren in Pernes- -les-Fontaines al weer kwijtge raakt. Het duo kwam dit keer niet verder dan de tiende en de zevende positie. De Zwit sers Bëchtold en Fuss, die bei de manches op hun naam brachten, staan nu eerste met een totaal van 57 punten, voor de Britse broers Millard. "Istra zegeviert in irspanwedstrijd UNE Tjeerd Velstra heeft de interna- ie vierspanwedstrijd in Deurne op zijn gebracht. De oud-wereldkampioen leg- jerdag in de marathon op de terreinen ,et hippisch centrum, waarvan hij direc- 5, de basis voor de zege. Hij nam de hin- isen als geen ander en bouwde een prong op van ruim 25 punten. In het af- jide „kegeltjesrijden" bleef Velstra fout- "feoals trouwens de meeste deelnemers, bl Andrzejewski eindigde als tweede en jstduitser Duen greep de derde prijs. 1 toonde zich in de marathon opper- g en bouwde een voorsprong op van [unten op de Pool Andrzejewski. Bij de k won de Nederlandse Mieke van Ter- De Engelse Prins Philip ment zijn vierspan door een hindernis. WASSENAAR Er was gistermiddag grote teleur stelling bij het publiek op Duindigt. In de Heres- prijs werd een prachtige strijd verwacht tussen de twee Nederlandse top paarden Star of Goldstar en de draver van het jaar 1984, Uno Hazelaar. Beide paarden waren bij de tota- lisator torenhoog favoriet. Al twee keer eerder dit jaar had Star of Goldstar Uno Hazelaar op Hilver sum verslagen. Beide ke ren ging de afstand toen over de mijl. Insiders dachten dat de 2000 meter nu in het voordeel van Uno Hazelaar zou zijn. Maar Uno moest in het tweede gelid achter de startauto beginnen. Er waren duidelijk twee kampen op Duindigt. De ene helft zweerde bij Uno Hazelaar en de andere helft bij Star of Goldstar. Tien paarden vertrokken er achter de startauto. Star of Goldstar sprong in handen van Gerrit de Jong gelijk weg achter de auto en even later werd hij terecht uitgeschakeld. Voor Uno Hazelaar was de strijd op papier gestreden Maar het kan in het drafwe zen soms gek gaan. Bij het ge hele parcours was Uno Haze laar in de voorhoede te vin den. Toen hij in de laatste rechte lijn moest toeslaan had de hengst het beste gegeven en ging het paard als voorlaatste, tot teleurstelling van velen, over de finish. Pijlsnel (Peter Strooper) zege vierde nu voor Umberto K en Romeo Hollandia. Winnend bracht Pijlsnel, die zijn naam nu zeker eer aandeed, voor elke gulden 103,30 in koppel met Umberto K 262,00 voor elke gulden en met Romeo Hollandia in het trio 5.120,50 voor elke gulden. Uiteindelijk zat er toch nog een klein aan tal mensen goed op Duindigt. ws Ook de W5-draverijen stonden gisteren op het programma van Duindigt. Eén van de fa vorieten, Ypco Oostland (Arend de Wrede), won het eerste onderdeel. Het tweede onderdeel werd gewonnen door de outsider Wodin Ney- enrode met Manus Bouwhuis. Na deze twee draverijen wa ren er nog 288 wedformulie- ren over, die aanspraak op de prijzenpot konden maken. Favoriet Wicky Brogan won met Peter Strooper het derde onderdeel en het vierde on derdeel kwam op naam van outsider Yoly Yoly met Cees Imming. Met het laatste on derdeel voor de boeg waren er nog 23 goede wedformulieren. De grote outsider Windo Pride won het laatste onderdeel in handen van Siem Hartman Drie formulieren bleken toen nog goed te zijn en voor de combinatie 9-7-8-7-7 volgde een uitbetaling van 7.086,90. Bij de volbloeds slak de zeven jarige hengst Val de Vanneau (Martin Watlow) in grote vorm en won het paard voor de tweede achtereenvolgende keer. Dit keer betrof het de belangrijke K.H.H en R V - prijs voor Life Line (Jan Luy- ten) en Tirbo (Eric Bloem). ARTHUR VAN RIJSWIJK Pijlsnel gaat als winnaar over de finish in de Heresprijs.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15