Spaanse regering gaat abortuswet aanpassen Goed begin is halve werk, ook in groentensector IN EN OM DE KAS e Zestien Spaanse vliegveldepd gevaarlijk voor luchtverkeï 295.- ig'SIJTHOFF^EERë Goede week na Pasen binnen de perkeitf In botanische tuinen spitten naar verleden BUITENLAND CekbcSou/uMit ZATERDAG 13 APRIL 1985 Nog een gokje SACRAMENTO Een Ameri kaanse. die een speelschuld van 350.000 dollar maakte in casino's .in Nevada alvorens vast te stellen dat ze het eenentwintigen eigen lijk niet meester was. heeft deze week aan de rechter gevraagd de schuld te vernietigen. De vrouw voerde aan. dat de casino's heb ben geprofiteerd van haar ama- teurisme en niet hebben aange boden haar het spel eerst uit te leggen. Behalve het schrappen van de schuld eist de vrouw, waarschijnlijk onder het motto dat een brutaal mens de halve wereld heeft, ruim 10.000 dollar schadevergoeding van de casi no's. Pastoor na kritiek op SS-reünie doelwit van hetze MUNCHEN Een pastoor in het zuidduitse toeristenoord Nesselwang in Beieren, waar begin mei een reü nie wordt gehouden van 800 „alte kameraden" van de SS-divisie „To- tenkopf", „Leibstandarte Adolf Hit ler" en de Hitlerjugend, is doelwit van een hetze geworden omdat hij zich tegen de bijeenkomst heeft ge keerd. Inwoners van het 3.047 zielen tellende dorp hebben van de 44-jari- ge priester geëist dat hij opstapt, om dat hij „niet langer waardig is een priester van de vergevingsgezinde Jezus te zijn". Regering Sri Lanka heeft vredesplan voor Tamils COLOMBO De regering van Sri Lanka werkt aan een nieuw vredes voorstel, in een poging een einde te maken aan het ethnische conflict tussen de Singalezen en de Tamils op het eiland. Het een voorstel omvat onder meer een vorm van provinci aal zelfbestuur voor de Tamils in het noorden van Sri Lanka en een alge mene amnestie. Het vredesinitiatief is tot stand gekomen in samenwer king met de Indiase regering en twee internationale humanitaire or ganisaties. Men hoopt dat er binnen een maand een wapenstilstand geslo ten kan worden met de voornaamste separatistische bewegingen van de Tamils. Albanië weigert condoleances van Sovjet-Unie WENEN Albanië heeft de condoleances geweigerd die de Sovjet-Unie had ge stuurd naar aanleiding van de dood van de Albanese leider, Enver Hoxha. De woordvoerder van de Albanese ambassade in Wenen verklaarde dat het condolean cetelegram „als onaanvaardbaar" was te ruggestuurd. „Zoals bekend bestaan er sinds de jaren '60 ideologische geschillen tussen Albanië en Moskou en heeft de Sovjet-Unie de betrekkingen eenzijdig verboken. We beschouwen de Sovjet-Unie als een supermogendheid die de vrijheid van ons volk in gevaar brengt. We heb ben niets met haar te maken", aldus de woordvoerder. Honderdduizenden dakloos door overstromingen FORTALEZA Overstro mingen in het noordoosten van Brazilië hebben tot dusver 350.000 mensen dakloos ge maakt. De overstromingen worden veroorzaakt door tro pische regenbuien die nu al een maand duren. De zwaarst getroffen streken zijn de sta ten Ceara en Maranhao die in voorgaande jaren ernstig te lij den hadden van langdurige perioden van droogte. De au toriteiten in Fortaleza, de hoofdstad van Ceara, hebben de regering om kleding, ten ten, levensmiddelen en medi cijnen verzocht. NA AFWIJZING DOOR HOOGGERECHTSHOF MADRID De socialisti- tuswet van 1983 ongrond- sche regering van Spanje wettelijk heeft verklaard, gaat een nieuwe abortus- De regering staat op het wet opstellen, nu het standpunt dat de afwijzing hooggerechtshof de abor- van de wet door het hoog- SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 87) Eelco Eelkema wierp de deur van de her berg open en overzag de situatie met éèn geoe fende blik. „Hoogste tijd, heer'n!" riep hij uit. „Niks meer drink'n en allemaal d'r uut!" Doch toen viel zijn oog op een kaalhoofdige vreemde ling in een zwarte pandjesjas en een streepjes broek. Meteen richtte hij zijn vuurwapen op de argeloze Gozewijn van Uylen, hem toeroepend: „Hand'n omhoog hens üp, kale! Voor lui van jouw soort is in ons dorp geen plaats! Veuruut, meekomm'n! Dan za'k je veur de tweede keer in je leev'n 'es eev'n laat'n zien hoe wij hier onge wenste vreemdeling'n anpakk'n!" „Maar wat heb ik dan nóu weer gedaan!?" riep de arme heer Van Uylen wanhopig uit. „Niks, en dat is het hem nou juust." antwoordde Eelco streng. „Je had de schade mott'n vergoed'n, die ont staan is door het omhakk'n van onze boom'n en het graav'n van die bezoop'n beerekuil'n! Veu ruut, mee naar het bureau!" En er hielp geen te genstribbelen aan: Eelco greep Gozewijn van Uylen bij de kraag en duwde hem met stevige hand door de donkere straten van het dorp naar het bureau Maar de volgende och tend kwam diezelfde stoere Eelco een beetje schuchter de smidse binnenlopen. „Is eh..., is die kale Van Uyl'n al terug?" vroeg hij verlegen. „Nee, nog niet." antwoordde smidje Verho len streng. „Maar ik zal jou es even éèn ding zeggen. Eelco. Zoals jij gisterenavond tegen meneer Van Uylen optrad..., gewoon schandè- lig!" „Ik wéét het", zuchtte de diender. „Maar vergiss'n is menselijken dat geldt óók voor pliesie-mens'n...." gerechtshof niet betekent dat abortus op zich in strijd is met de grondwet, maar dat de wet niet goed Het hof wees de wet af omdat hij het in de gronwet vastge legde „recht op leven" niet voldoende beschermde. De mi nister van justitie, Fernando Ledsema, zei dat nu een nieu we abortuswet opgesteld moet worden die de door de grond wet vereist garanties wel be vat. Volgens hem kan dat door enkele simpele wijzigingen in de originele tekst aan te bren- gen. De abortuswet die twee jaar geleden door het parlement aangenomen werd stond abor tus toe indien het leven van moeder of kind in gevaar was, de zwangerschap het gevolg was van verkrachting of in dien de foetus misvormd was. De rechtse oppositie tekende onmiddellijk na het aannemen van de wet beroep aan bij de rechter omdat de wet in strijd zou zijn met de grondwet. Het Spaanse episcopaat zal pas of ficieel reageren wanneer over morgen ook de bijlagen van het vonnis worden geopen baard. De Spaanse feministi sche organisaties hebben zich altijd met hand en tand tegen de abortuswet verzet omdat zij deze veel te beperkt vinden. Belgische autowegen weer verlicht (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het Belgische ministerie van verkeer heeft beslo ten de autowegen weer de gehele nacht op volle sterkte te ver lichten, indien weers- of verkeersomstandigheden dat noodzake lijk maken. Ruim een jaar geleden besloot men op de autowe gen. die behoren tot de best verlichte in Europa, het aantal licht punten meer dan te halveren. Niet alleen uit oogpunt van kos tenbesparing, maar ook als bezuinigings-voorbeeld voor de bur ger. Een van de redenen om de lichten nu toch weer te ontste ken is de verkeersveiligheid. Volgens de Rijkswacht kan het aantal ongevallen hierdoor met een derde worden teruggedron gen. RAPPORT NOEMT MADRID, MALAGA EN LAS PALMAS ECTI MADRID Niet minder dan zestien Spaanse vliegvelden zijn gevaarlijk voor het lucht verkeer. Acht daarvan zijn door defecte instrumenten zelfs bijzonder gevaarlijk en sommige zouden direct geslo ten moeten worden. Dat is de conclusie van de vereniging van Spaanse verkeersvliegers Sepia die een onderzoek heeft ingesteld naar de veiligheid op de Spaanse luchthavens. De meest gevaarlijke vliegvel den zijn die van Bilbao, Ma drid, Malaga, San Sebastian, Melilla (een enclave aan de kust van Noord-Afrika) en de vliegvelden van Hierro, Las Palmas en Los Rodeos op de Canarische eilanden. Het nieu we (en 'drukste) vliegveld op Tenerife, Koningin Sofia, staat echter uitstekend te boek. De Spaanse vereniging van ver keersleiders Aceca heeft met een staking gedreigd, als het vliegverkeer op gevaarlijke luchthavens niet wordt be perkt. Overigens laten volgens de Aceca de voorzieningen op vrijwel alle Spaanse vliegvel den veel te wensen over. Een van de vluchtleiders op het vliegveld van Madrid vertelde de krant El Pais dat „soms het radar tientallen minuten lang geen enkel beeld vertoont. We sluiten dan onze ogen en bid den dat er niets gebeurt". nog het oprr rende polemiek met I dat ondertonen tussen heti'" rie van verkeer, de ?P'aid luchtvaartdienst en dJe *a£ nale luchtvaartmaat? Iberia enerzijds en de ken de Aceca anderzijds. St ^ls vember 1983 zijn bij vL t ongelukken in Spaifj p( mensen om het leveL;*.:, men. Het laatste onge^ beurde op 19 februari |L toestel van Iberia bij Br gen een heuvel vloog r 148 inzittenden de do$A- den. De Spaanse luchtvaai •teiten wijzen alle gingen van de hand hen zijn de Spaanse den uitgerust met de dernste apparatuur. Op reis met Uw krant in een UNIEKE 4-DAAGSE TWEE LANDENCRUISE vertrek vrijdag 26 april Het bekende luxe m.s. „Prinses Juliana" heeft zo langza merhand een eigen reputatie van gastvrijheid en uitste kende verzorging in gezellige sfeer opgebouwd bij onze le zers. Telkenmale blijkt de belangstelling voor een trip met dit schip de beschikbare plaatsen te overtreffen. Voor wie nog niet eerder met dit schip kennis heeft ge maakt. maar ook voor hen die deze kennismaking graag weer wensen te hernieuwen goed nieuws: op vrijdag 26 april starten we nog eenmaal dit seizoen met een mooie 4- daagse tocht van Amsterdam naar Nijmegen Dusseldorf, Keulen en Bonn. De „Prinses Juliana" is één van de grootste en fraaiste schepen in zijn soort. Alle hutten op het hoofddek. spik splinternieuwe ingericht met schrijftafel en comfortabele bank, voorzien van grote panoramaruiten, vaste vloerbe dekking, centrale verwarming, douche en toilet. De grote lounge met gemakkelijke zitjes en heel grote ramen zorgen ook bij minder goed weer voor een onbelemmerd uitzicht. Dansvloer en bar bieden 's avonds extra gezelligheid. Het schip heeft 220 volt. is geheel centraal verwarmd (restau rant en lounge air-conditioned) en is met 5 verschillende dieselmotoren en 5 verschillende schroeven een wonder van vernuft. Het programma in het kort. Vrijdag 26 april: Vertrek uit Rotterdam en Den Haag per luxe touringcar naar Amsterdam, waar het schip ligt afge meerd en u met uw bagage door staf en cruisemanager naar uw komfortabele hut wordt begeleid. Na de lunch af vaart via het Amsterdam-Rijnkanaal richting Tiel en vervol gens via de Waal naar Nijmegen. Voor het diner wordt u bij de captains cocktail een drankje aangeboden. Zaterdag 27 april: Na de eerste kennismaking n gebreide ontbijtbuffet afvaart naar de Duitse grens ij merich waar aan de nodige grensformaliK daan. Over de Nederrijn langs de indrukw trieen van het Roergebied naar Düsseldorf w „Altstad" wordt afgemeerd. Hierdoor ruimschoots g heid om na het diner met Düsseldorf kennis met name op zaterdag behoeft men zich in vervelen. Zondag 28 april: Na het uitgebreide ontbijtbuffet J naar Keulen. Hier wordt reeds om 13.30 uur aff- Voor de liefhebbers wordt o.l.v. de Stewart een v naar de bekende dom georganiseerd. De gehele rr tegenheid om de stad te verkennen. De laatste avor^'j boord wordt een grandioos captains-dinner bij kaiv^ aangeboden terwijl de afscheidsavond met gezellige ip-da wordt opgeluisterd. jm. Maandag 29 april: Afvaart naar Bonn. alwaar om ca. VOO wordt aangekomen Na een uitstekende afscheidde brengen de luxe touringcars u weer richting NederlanT derweg wordt voor een theepauze gestopt en men If w 18.00 uur weer in Rotterdam en Den Haag terug. gen. De prijs voor deze unieke trip bedraagt slechts persoon op basis van een 2-persoonshut met dc tollet. (Er zijn een 3-tal 4-persoonshutten beschikbi een reduktie van 25.- per persoon). In de prlj liet touringcarvervoer de volledige verzorging begrepen, met uitzondering van de dranken. (Koffie ei tijdens de maaltijden inclusief). Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de re 6 - poliskosten. Af Gezien de grote belangstelling voor deze trips wordt boeken dringend aangeraden! H.E Inlichtingen en boekingen telefonisch onder no 070-190882 (van maandag t/m vri|dag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spui- POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 De snijbloemenaanvoer bij bloemenveiling „West- land" in Honselersdijk in week 14 was zo'n tien pro cent groter in vergelijking met de paasweek van 1984. Aanvankelijk was de prijsvorming met het oog op Pasen zeer redelijk, maar in de loop van de week daalden de prijzen aanzienlijk. De paasverkopen wa ren echter behoorlijk goed, zodat op dinsdag 9 april de prijsvorming veel beter was. Bij veel produkten was sprake van een prijsstijging van vijftig procent of meer. In de paasweek was de fresia verreweg het grootste produkt: ruim 16,5 miljoen werden er aangevoerd te gen ruim 12,5 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Op het einde van de week stond de prijs onder druk. Enkele prijzen over week 14: bloemfontein 46 (67), escapade 22 (57), fantasy 28 (69), golden wave 30 (61), blue heaven 21 (57), miranda 24 (56), polaris 29 (48) en riande 30 (52). De trosanjers stonden goed in de belangstelling en bleven ook op het einde van de week nog redelijk hangen. Enkele standaard-anjers: candy 66 (91), do- ria 67 (84), pallas 73 (108) en white sim 60 (95). Enke le trosanjerprijzen van week 14: adelfie 58 (82), baga tel 40 (63), 70 (91). tel 40 (63), ballet 50 (62), barbara 45 (80) en paradiso Bij de kamerplanten steeg de omzet met ruim 23 pro cent, wat werd veroorzaakt door een grotere aanvoer van 16 procent en een prijsstijging van 6,4 procent. De vergelijking met vorig jaar gaat een beetje mank, doordat Pasen dit jaar enkele weken eerder viel. De vraag naar kamerplanten blijft echter goed en na een lichte daling van de prijzen aan het einde van vorige week trokken de prijzen aan het begin van deze lopende week weer aan. Enkele prijsnoteringen van de belangrijkste gewassen zijn: azalea 4,00, bego nia rieger 2,15-3,05, chrysanthemum 1,61, guzmania empire 2,19, kalanchoe 1,66, saintpaulia 1,30, strepto- carpus 2,90, yucca 6,32, schefflera 4,14, hedera 1,18 en codiaeum 2,89. De aanvoer en de omzet van tuin planten verdubbelde de afgelopen week. Naast de grote aanvoer van violen (0,25-0,30) ook al veel pe largonium (1,50-1,65) en tagetes (0,24). Daarnaast veel vaste planten in allerlei soorten en maten met de meeste vraag naar de gemengde bak voor prijzen tussen drie kwartjes en tachtig cent. Met de omzet gaat het crescendo en tot nu toe is ruim 282,5 miljoen omgezet tegen bijna 256 miljoen in dezelfde periode van 1984. Ook bij bloemenveiling „Berkel en Omstreken" in Bleiswijk had men een levendige paashandel. De kwekers hebben gezorgd voor een voldoende aantal planten en bloemen. De prijzen zijn wat stijver ge worden. Ook over de handel in potplanten had men geen klagen en een maandagse dagaanvoer telde on langs ongeveer 120.000 stuks. De handel hierin ver liep vlot bij een redelijk prijsniveau. Op 25 april is er ledenvergadering en beleidspresentatie. Om half acht 's avonds begint de vergadering in de veiling- cantine, terwijl de audio-visuele presentatie om ne gen uur bij de veilingtribune plaats vindt. De glasgroenten en de groen ten van de vollegrond hebben in de maand maart een recor domzet behaald. Voor de glas groenten is maart altijd al een belangrijke maand, want in die weken wordt al bijna een- tiende van de totale jaaromzet verwezenlijkt. Maart '85 ken de zelfs een ruimere omzet dan het Orwelliaanse jaar '84: een kwart meer. Zelfs verge leken met het jaar daarvoor is de groei van de omzet aan zienlijk te noemen, zo'n veer tien en half procent. In het eerste kwartaal van dit jaar is de totale omzet al ruim twin tig procent groter geweest dan in 1983 en 1984. De aanvoer van sla en kom kommers was in maart welis waar gering, maar de prijs daarentegen hoog. Naarmate de maand voorbijging zakte de prijs voor sla. In de eerste week van april ging dat zelfs sneller bergafwaarts. Toëh werd er in de week voor Pa sen nog bijna twee kwartjes voor een krop sla betaald. Het aanbod van tomaten was in maart een derde groter dan vorig jaar en zelfs twee keer zo groot als in maart 1983. De prijzen waren, met name voor Pasen, flink hoog. Met de uien is het op zijn Hollands gezegd... uien. terpeen, waspeen, rode kool, pig nog wel even klein blij- witte kool en schorseneren en ven. bij de Belgen voor winterpeen en schorseneren. Champignons vie gold hetzelfde als voor sla en komkommers: weinig Witlof aanbod en hoge prijzen. Pa prika's, vooral de groene, wa ren bij mondjesmaat te vin den in de uitstallingen bij de groenteboer vanwege het ge ringe aanbod. De prijzen ble ven echter normaal. Frankrijk toont veel belang stelling voor onze sla, want de export daarheen bedroeg maar liefst 1100 ton, tegen 100 ton in de twee voorafgaande jaren. West-Duitsland nam daarentegen minder af: de ex port van glasgroenten naar onze Oosterburen nam af van 71 naar 64 procent. Zoals ge zegd was er meer dan gewone belangstelling voor onze glas groenten uit Frankrijk, maar ook uit Zweden en Zwitser land. Bij de groenten van de volle grond is de grote vraag uit an dere landen dan West-Duits land al evenzeer opvallend te noemen. België en Frankrijk toonden zich hierin zelfs gro tere afnemers dan onze Oos terburen. Veel interesse was er van de Fransen voor win- De prijzen voor de volle- grondsgroenten liepen in maart sterk op, mede door de export van deze produkten. Witlof was, zoals ook in de af gelopen maanden, het grote succesprodukt. Terwijl het aanbod dertig procent hoger lag, moest daarvoor toch biina tien procent meer worden be taald dan vorig jaar. De toege nomen export kan als een van de oorzaken van de goede re sultaten worden aangemerkt. Een forse daling van de prijs was er overigens in de eerste week van april. Voor de paas week gold, dat het zestig pro cent grotere aanbod dan vorig jaar zelfs voor deze week wat te veel van het goede was. De prijs liep, naarmate het einde van de maand naderde, steeds hoger op. Omdat het een paar warme dagen daargela ten over het geheel geno men nogal koud is gebleven, groeien de gewassen lang zaam, waardoor het aanbod van voorjaarsgroenten voorlo- Het aanbod van champignons is qua omvang voor de tweede maand in successie gelijk ge bleven aan dat van vorig jaar. Het ziet er naar uit, dat de aanvoer van champignons de komende tijd zal stijgen. Er was in maart voor wat be treft de champignons weer sprake van aantrekkelijke prijzen, die tot rond de drie gulden per kilo opiep. Dit, na dat er sinds november een da ling viel te constateren van gemiddeld ruim 3,20 naar f 2,60 in februari. De prijs voor de sortering III A voor de industrie liep op van 2,05 in de maand febru ari tot 2,30 in maart. In '84 brachten de champignons toen 40 cent per kilogram meer op. De sortering „fijn", bestemd voor de verse markt, kwam in maart op 5,30, na dat in februari 4,50 kon worden genoteerd. Vorig iaar bedroeg de prijs voor deze klasse in maart 5 gulden. Het is dus duidelijk, dat de stijging van de prijs met name voor rekening van de cham pignons bestemd voor de ver se markt komt. De export van dit produkt zo'n tachtig procent verse markt en twin tig procent industrie liep zo gesmeerd als maar kan. In de maand maart werd voor het eerst de 1000-ton-grens over schreden. Het was meteen al 1150 ton, bepaald geen gerin ge overschrijding dus. De meeste export-champignons, zo'n 370 ton, werden in Enge land afgezet, terwijl West- Duitsland goed was voor ruim 300 ton. In België werd 240 ton aan de man gebracht en 160 ton champignons ging naar Oostenrijk. Uien Met de uien is het op zijn Hol lands gezegd... uien. Dat wil zeggen: de export stagneert. In maart werd net als in februari slechts 40.000 ton in het buitenland afgezet, het geen 4.000 ton minder is dan vorig jaar en niet minder dan 14.000 ton minder dan in maart 1983. De Westduitsers namen in vergelijking met vorig jaar ongeveer even veel af. Minder uien dan in '84 gingen er naar Frankrijk en de export naar Engeland daalde ook, zij het in vermin derde mate. België daarente gen nam wel meer uien af. Een forse achteruitgang valt in de export naar verre be stemmingen te constateren. Op de Westduitse markt wa ren wel meer uien uit andere landen te vinden, zelfs ruim de helft meer, als men dit met vorig jaar vergelijkt. Wij heb ben het op die markt vooral te verduren van concurrenten Spanje, Hongarije en Portu gal. Ook wat de prijs aangaat doen de Hollandse uien het op de Westduitse niet best: op de groothandelsmarkten is de prijs verder gedaald. Voor de uien werd begin maart nog DM 10,40 geboden, terwijl de prijs begin april nog slechts DM 9,90 bedoeg. De uien uit de andere landen lieten in West-Duitsland weliswaar eveneens een daling van de prijs zien, maar vergeleken met het niveau van het Ne derlandse produkt viel het nog alles mee. Spaanse uien noteerden DM 15,30, Hon gaarse DM 16,40, Engelse DM 16,90 en Poolse DM 18,30. r i IÉ iin 1 z Nederland heeft als zeevarende natie in het verleden langrijke rol gespeeld bij de wereldwijde verspreiding vaiek lei plantensoorten. Helaas zijn de rijke collecties uit het 1™' land van de 17e en 18e eeuw slechts zeer gedeeltelijk bf03 gebleven. Daarom wordt <Je rol die wij op dit terrein g#e hebben wel eens onderschat. *at JfP Wie zich voor dit onderwerp interesseert kan veel waair!j£ informatie putten uit twee botanische tuinen in ons landd( heel oud zijn en vanaf hun oprichting zorgvuldig zijn b#11' Die van Leiden is gesticht in 1590. Bijna honderd jaar laF' 1682) kwam de tuin van de universiteit van Amsterdart,^ Bij dat laatste jaartal wordt duidelijk dat we het hebber0 een van de belangrijkste perioden uit de geschiedenis vi"1 derland: De Gouden Eeuw. Ook voor wat betreft de planFe valt dat jaar in een belangrijke periode. Die tijd is min het eind van wat de Europese Periode wordt genoemd. E£r vak dat begint omstreeks 1545 en waarin voornamelijk! het gebied rond de Middellandse Zee, de Balkan en KleiF voor die tijd exotische gewassen naar West-Europa zijn getë; In het begin vooral naar de botanische tuinen van de uri teiten. Deze tuinen waren vooral demonstratietuinen v^ neeskrachtige kruiden. In de tuin van Leiden werd in 1593 de eerste directeur C Clusius aangesteld. Hij was een van de leidende botanici I tijd. Hij was onder meer verantwoordelijk voor het opi schaal verbreiden van de aardappel en de tomaat. Met de lr van talloze bolgewassen als tulpen en narcissen die hijf Leidse Hortus kweekte, heeft Clusius een niet te onderf* bijdrage geleverd aan een belangrijke Nederlandse landbouw. Andere gewassen die dank zij hem omstreeks 1608 vol eerst in Nederland te zien waren zijn onder andere de serf oriëntaalse plataan en niet te vergeten de paardekastanje.l uit geen enkel tuincentrum of park weg te denken. x Er werden in die tijd niet aleen nieuwe planten aangevot Zuid-Europa en het Midden-Oosten. De Fransen en Ert zorgden ervoor dat bijvoorbeeld de wilde wingerd en de' petbloem van het Amerikaanse continent in Europa j schoten. Welvaart De welvaart van de Gouden Eeuw bracht de rijken naar' de stad. Daar gaven ze veel geld en tijd aan de aanleg vak privé-collecties gevuld met allerlei soorten planten die \t| meegebracht door de zeilschepen. We haalden waardevol! cerijen uit onze koloniën waartoe ook Ceylon en delen vak gerekend moeten worden. Op de terugreis stopten de sa even op de Kaap om verse groente in te slaan. De kweker die groente deden meer dan alleen sla telen. Ze verzart ook planten die deels werden opgeplant in de Compagnil Die was eigendom van de Verenigde Oost Indische Comï (VOC). Later werden die planten meegegeven aan de ka| voor de Heren Zeventien. Veel van die planten kwamen te in de botanische tuinen van Leiden en Amsterdam. j In 1678 werd in Leiden Paul Hermann als directeur van a tus aangesteld. Hij was als chirurgijn in dienst geweest j VOC, gestationeerd op Ceylon, het huidige Sri Lanka. Da hij jarenlang ervaring opgedaan op het gebied van tropiso wassen. Hij bouwde als een van de eersten in West-Euron warmde kasjes die nodig waren voor de kweek van vj minnende gewassen. Ook de Amsterdamse Hortus bd vanaf de stichting in 1682 over verwarmde kweekruimta Veel plantentuinen stuurden in de 18e en 19e eeuw huil verzamelaars uit. Ook bedrijven deden dat. De bekendö handelaar Van Tubbergen had aan het begin van onze eeu eigen verzamelaars voor bollen in Iran en Afghanistan.) De laatste jaren zijn in Zuid- en Midden-Amerika nog ra zekere regelmaat expedities op pad om de oorspronkelijke len te zoeken waaruit onze kwekers nieuwe aardappelvi ten ontwikkelen. Met groot succes. Mede dank zij dit pionierswerk bereikte de export van poj appelen in het lopende seizoen 1984-85 een recordgroofl meer dan 500.000 ton. Goed voor zo'n 400 miljoen guides 'init b

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4