istig in Reutte aan de poort van Tirol erf de verdeelde zonnebank van Aphrodite yprus Laag scheren de fla- >ver het uitgestrekte zout- in de horizon zijn de laat- in van het voorjaar vaag boven het Troödosge- !et is eind maart op Cy- ïaf dit moment moet het (ren op de te kleine hoe- water die de weergoden ivinter hebben gegund. De iteeds warmer worden en ijk haar verschroeiende en. Tussen de rotsen en ie de Schepper met kwisti- over het land heeft uitge- rerdwijnt het overvloedige Ide mimosa, het rood van izen en het lila van de wil- men. Alleen hoog in de nog prettig toeven. Cy- dappere eiland in het ui- ekje van de Middellandse eiland waar Aphrodite boren, de apostel Paulus lendom bracht en Lazarus g jaar bisschop is geweest. oten werken hard aan een oekomst, daartoe gedwon- de korte, maar bloedige de zomer van 1974. Sinds- den de Turken het noor- ;1 van het eiland bezet en 75 procent van de inkom- ïen van Cyprus: vruchtba- kopermijnen en tiental- in de nu volledig veria- laats Famagusta. ;ft de Grieks-Cyprioten orte tijd gekost om uit de f komen en daarna ij onmiddellijk de handen luwen gestoken. Ter com- van de verliezen bouwen i het zuidelijk deel vele hotels, restaurants en ap- tsgebouwen. Deze zijn te ij elk plekje waar de grilli- ichtige kust wordt onder- loor brede zandstranden, stisch leven bestaat er uit onnen en spartelen in het lauwe water van de Mid- t Zee. En terwijl de vakan- ..,/s roder en roder worden Ie zon, leggen de Cyprioti- }s hun hart en ziel in het gerecht dat 's avonds op et komen: Meze, een grote denheid aan kleine, kruidi- lapjes, die samen met frisse i de zachte wijnen van het en voortreffelijke maaltijd ten. Goedkoop is het niet luxueuze zeewering. Neder- krijgen er eigenlijk een ran eigen deeg, want aan de i worden prijzen in reke- iracht zoals de Duitsers die ètalen in Scheveningen en rt. Zij het, dat Cyprus mis- og iets duurder is, doordat jotische pond tergend hoog d staat op de hitlijst van de tdse valuta's. |prus is natuurlijk meer Er zijn slechts enkele reisbureaus in Nederland die reizen naar Cyprus organiseren, zoals Bel Air en Holland International. De accommodaties die zij aanbieden, liggen vrijwel alle aan de kust. Wie liever verblijft in het minder toeristische maar ook minder comfortabele binnenland, kan daarover ook bij de reisbureaus informatie krijgen, of zich direct wenden tot de Cyprus Tourism Organisation, P.O. Box 4535 in Nicosia. Alle steden en dorpen zijn met het openbaar vervoer te berei ken, maar de passagiers moeten niet vreemd opkijken als het model van de bus uit de jaren zestig dateert. dan alleen zand, zee en zon. Het echte Cyprus ligt in het binnen land, tussen de cytrusplantages, de wijngaarden en in de bergen. Cy prus is bijvoorbeeld een eldorado voor archeologen.' Op talloze plaat sen zijn oudheidkundigen doende om de geheimen uit het verleden boven de grond te krijgen. Alle af gestofte vondsten blijven nu op het eiland. Maar in het recente verle den zijn er scheepsladingen vol schatten naar alle delen van de we reld afgevoerd. „Helaas vaak zon der de zorgvuldigheid in acht te nemen die bij archeologie noodza kelijk is. Men verzuimde aan te te kenen waar de voorwerpen precies gevonden zijn en op welke diepte. Daardoor ontbreken er nu hele hoofdstukken van de Cypriotische geschiedenis", verzucht Loukia Loukaidou van de Cyprus Tourism Organisation. Toch is er nog vol doende overgebleven voor het ar cheologisch museum in de hoofd stad Nicosia, dat met een prachtige verzameling een vrij goed beeld kan geven van de historie van Cy prus. Nicosia heeft nog een ander belangrijk museum en wel in het aartsbisschoppelijk paleis, waar de inmiddels overleden president Ma- karios een unieke verzameling iko- nen bijeen heeft gebracht. En el ders op het eiland zijn uiterst fraaie Schilderachtige dorpjes In het Troödosgebergte, waar de huizen tegen de heuvels zijn geplakt. Waar in Zuideuropese landen toeristen zijn, zijn ook de onver mijdelijke ezeltjes te vinden. Op ontelbaar veel plaatsen proberen archeologen de geheimen uit het verleden boven de grond te halen. voorgangers van de ikonen be waard gebleven: de fresco's en mo zaïeken. Aphrodite Evenals in Griekenland leven op Cyprus de goden uit de oudheid en de heiligen van het christendom vreedzaam naast elkaar. Zo weet iedere Cyprioot trots en tot op de meter nauwkeurig aan te wijzen waar de godin Aphrodite in een wolk van schuim uit de zee werd geboren. Zoals zij al even exact we ten te melden waar de apostel Pau lus door de Romeinen werd gemar teld toen hij in het jaar 45 op Cy prus het christendom bracht: in Paphos, de rustige stad aan de westkust, waar de martelpaal nog recht overeind staat. En Lazarus is niet naar Zuid-Frankrijk, maar naar Cyprus gevlucht toen de hoge priesters het hadden gemunt op zijn leven dat Jezus hem net had teruggegeven. In de stad Larnaca in het uiterste zuiden, met zijn prachtige brede stranden en een boulevard met heuse palmen, is La zarus dertig jaar bisschop geweest. Geen mens die de Cyprioten van die overtuiging kan afbrengen. nchen laat liggen en i naar Tirol rijdt, komt jenrijk bij Reutte. Een lam op de kaart, aan ekende route, maar ;goed om er zo maar prbij te gaan op weg derop. Want Reutte is ^ïaal Tirol en een uit- centrum voor een i verblijf, zo aardig aan? Allereerst ïptheid van een wijde om it noordwestelijk deel van 'irol, met een eigen naam: a. Die naam moet je be- in de Tiroolse hoofdstad uit naar het noorden en lüsserfern het groene land B zijde van de Fernpas. (ligt het door halfhoge Al- besloten, van zuidwest rdoost door de Lech door- heerlijk ruim dal, met bstwaarts de Zugspitze na- frept overigens ook en aan [&-toerisme vooralsnog ont- S er in Reutte's Ausserfern fake van onherbergzaam Je kunt van hieruit bo- e kanten op. Pal over de ens bevindt zich niet al- interessante stad Füssen zeer bezienswaardige hei- vermaarde trekpleister fing Ludwig II: het slot L lanstein. Men zij echter ge- »wd: de vermaardheid eer aan, dat ter plekke de lelijkheid nagenoeg is ver- Want een duizendkoppige verdringt zich dagelijks Ludwigs sprookjesachtige irt en het tegenoverliggen- |el Hohenschwangau van Merjaren. terug in Reutte, wenken Irotere afstand, maar toch flijk dichtbij, andere Beier- aardheden. In 1878 werd dwig een tweede gril vol- n mini-Versailles, het slot t>f. En even verderop zijn b abdij Ettal als Oberam en Garmisch binnen dag- Pure gezondheid op het erf bij Heinz Gstir, de Haflingerhof zum Schluxen. Zon, schone lucht en 'n stoeterij vol paarden. tochtbereik. Heen en terug voert de weg dan romantisch door het Am- mergebergte en een niemandsland tussen twee grenspalen, en nabij Reutte weerspiegelt de Plansee wa terfietsen, surfzeilen, rondvaart bootjes. Alpenbloemen Minder vermaard, maar wel zo aar dig zijn westwaarts de verrassingen in en om het Lechtal zelf. Reutte is daarbij terecht trots op zijn Kabi- nenseilbahn, achthonderd meter omhoog in de richting van de Hah- nenkamm. Daarboven is ruim schoots te wandelen en ook nog wat bijzonders te zien: een Alpen bloementuin, die wel een botani sche ark van Noach mag heten. Er staan vier- tot zeshonderd inheem se gewassen bijeen, van nederig kruid tot forse boom, soms uiterst zeldzaam en met fraaie namen als Frauenschuh, Knabenkraut en Türkenbund. Uiteraard is men zui nig op deze unieke verzameling en de Bergwacht probeert dan ook niet alleen te voorkomen dat be zoekers er Edelweiss plukken, maar vooral dat de omringende schapen, hazen, en muizen de plan ten opvreten. Grootste Alpenflorakenner van Oostenrijk is ir. Alfred Pohler in Reutte, een aardige bescheiden man. Van hem is niet alleen het idee voor deze tuin, maar boven dien een schitterend fotoboek over oude Tiroler boerderijen, kostelijk erfgoed, ook in het Lechdal. Daar bloeit voorts de edele beeldende kunst van het houtsnijden. Ga naar het vriendelijke dorp Elbi-' genalp en je vindt daar Rudolf Geisler-Morodor, pedadoog en on dernemer tegelijk, boeiend vertel ler en meester in het ambacht. Hij heeft een Schnitzschule uit de grond gestampt en er al tientallen jonge Tirolers het vak geleerd en hen daarmee een toekomst geo pend. Hij beheert ook een eigen be drijf, waar je zowel unieke grote opdrachten in uitvoering ziet als een soort massa-produktie in het klein. Kunst en kitsch, hand in hand, dat is waar, maar kunstig is het allemaal, onuitputtelijk de fan tasie en tenslotte hartveroverend het geheel, de glorie van het hout, dankbaar materiaal van moeder Natuur. Sprakeloos En zij is een gulle moeder in Aus serfern. Ga van Reutte langs de Lech stroomopwaarts naar Stan- zach, dan wijst daar linksaf een bord naar een onuitsprekelijk avontuur: de weg naar Namlos. Namlos: nederiger kan een neder zetting zich nauwelijks noemen. Door het woud klimt de weg om hoog en hoger, terzijde gaapt diep de kloof van de Namlosbach, die ontspringt aan de Wetterspitze, ruim 2.500 meter hoog. Halverwege die berg, waar het dal zich iets ver ruimt, ligt Namlos geklemd, met de Knittelkarspitze aan de andere kant. Ga naar het piepkleine ter rasje van Gasthof Kreuz en eet er Kaiserschnarren. Namlos maakt sprakeloos om wat er dan volgt: brede groene Alpenweiden en een weg die zich vriendelijk voortslin- gert over Kelmen en Rinnen naar Berwang en daar afdaalt naar Bichlbach aan de grote baan van Reutte naar Innsbruck. Hier ergens liep ooit de Via Clau dia Augusta van de Romeinen en even verderop bouwde de Tiroolse graaf Meinard II in 1293 de vesting Ehrenberg als noordelijkste bol werk van zijn rechtsgebied. De trotse ruïne staat er nog altijd, uit ziend over Reutte, dat toen Ruthi heette en lang daarna als Reitti be kend stond. Oud, oud, groot gewor den in de middeleeuwse zouthandel en nog altijd erkentelijk jegens kei zer Maximiliaan I die Reutte (het heette toen weer anders: Reutj) in 1494 het opmerkelijke Niederlags- recht schonk. Dat legde aan voor bijtrekkende kooplieden de plicht op, eerst een paar dagen aan de plaatselijke bevolking hun handel De bevolking is nog niet aangetast door allerlei moderne westerse op vattingen. Topless zonnen is inmid dels door de toeristen ingevoerd, maar veel Cyprioten hebben be denkingen tegen die ontwikkeling. Zij ergeren zich ronduit aan buiten landers die in te schaarse kledij een kerk willen bezichtigen. <,U be treedt een gewijde plaats. Wilt u met uw kleding daarmee rekening houden", luidt niet zelden een me dedeling op de kerkdeur. Behalve kerken en kloosters heeft Cyprus heiligen in overvloed en bij ieder van hen hoort een legende. Zo gaat het volgende verhaal over Ayios Neophytos, wiens naam ver bonden is aan een klooster op een eenzaam plekje in de buurt van Paphos. Het was is vroeger eeuwen dat de monnik Neophytos voldoen de geld had vergaard om naar Je ruzalem te gaan. Maar op zijn trek tocht naar de kust kwam hij tot de conclusie dat Cyprus hem toch te lief was om het te verlaten. Ter plekke hakte hij een grot uit in de rotsen om daar zijn leven aan God te wijden. Na zijn dood werd de kluizenaar vergeten en in de loop der jaren verdween zijn eveneens eigenhandig gehakte graf achter een dichte haag struikgewas. Op een dag echter verscheen er bij die plek een herder met een zieke kud de schapen en een al even zieke hond. Na een nacht te zijn wegge weest, kwam die hond drijfnat maar genezen bij zijn baas terug. Deze zocht vervolgens de bron waaruit het dier gedronken had, vond hem en ontdekte dat het wa ter ook op de schapen een heilzame werking had. Monniken uit de buurt haastten zich hier een kloos ter te bouwen en vernoemden het naar de Maagd Maria. Totdat een nijvere geestelijke het graf in de rotsen ontdekte en het behoeft geen betoog dat het klooster sinds dien is gewijd aan de heilige (Ayios) Neophytos. Eenzaamheid Wie de eenzaamheid van de natuur zoekt kan in Cyprus zijn hart opha len. De rust ligt er voor het opra pen, want het eiland is met zijn 650.000 inwoners slechts dun be volkt. Op de wegen is het er nog niet zo druk als in de Westerse lan den. Geen wonder, als men be denkt dat de Cyprioten 150 procent luxe-belasting betalen voor een nieuwe auto. Vooral in het voor- {'aar, als de hitte nog niet haar ïoogtepunt heeft bereikt en het ruige, uitgestrekte landschap be dekt is met bloemen, kunnen er prachtige wandelingen worden ge maakt. Hetzij door de akkers, de cytrusplantages of wijngaarden dan wel door de ongecultiveerde gebie den die er in Cyprus nog volop zijn. Of door de heuvels waar de wilde oleanders bloeien, schapen vreed zaam grazen en waar de droge ri vierbeddingen vol staan met mans hoog, wuivend riet. Door de schil derachtige bergen met (bijna) eeu wige sneeuw en hun tegen de hel lingen aangeplakte dorpjes, waar de vrouwen hard aan het werk zijn en de mannen hun tijd verdromen op een stoel voor het plaatselijke koffiehuis. Maar mochten de wan delschoenen thuis zijn achtergeble ven: op Cyprus zijn volop fietsen, snorfietsen en auto's te huur, waar bij niet alleen voor de auto, maar ook voor de brommer een rijbewijs moet worden getoond! Scheiding Wie Cyprus bezoekt, ontkomt niet aan een confrontatie met de schei ding tussen het Turkse en Griekse gedeelte. Winkelstraten in Nicosia eindigen abrupt bij een groot hek met militaire wachtposten. Rond steden als Nicosia en Larnaca zijn in allerijl hele woonwijken opgezet voor de 200.000 vluchtelingen uit het door Turkije bezette gebied. Het zijn woningen zonder funde ringen en daardoor nogal krakke mikkig. „Maar ze zijn beter dan tenten. En bovendien zijn ze maar tijdelijk, want eens zullen deze mensen weer kunnen terugkeren naar hun eigen huizen, hun akkers en boerderijen. Daarom bouwen we ook geen blijvende woningen voor de vluchtelingen. Zij zouden daarin trouwens niet willen wonen want dat zou betekenen dat we alle hoop hebben opgegeven", zo luidt de overtuiging van de Cyprioten. De scheiding: soms lachwekkend, vaak diep-tragisch. Belachelijk als men zich realiseert dat vier legers (de Cypriotische garde en militairen van Groot-Brittannië, de Verenig de Naties en Turkije) zich bezig houden met een eiland dat niet lan ger is dan 222 kilometer en niet breder dan 100 kilometer. Lach wekkend ook als het gaat om een kopermijn die niet in werking kan worden gesteld omdat de schei dingslijn precies tussen de machi nes en de mijn zelf doorloopt. Al iets minder lachwekkend komt men de scheiding tegen in het ar cheologisch museum waar een beeld van een oude strijder niet in zijn geheel kon worden opgezet Reden: na de oorlog van 1974 kon den de archeologen niet terug naar de opgraving om de resterende de len op te halen. De Grieks-Cyprio ten hopen nu maar dat de Turken niet barbaars met de Cypriotische erfenis zullen omgaan. Diep-tra gisch is de scheiding in het geval van een groep vluchtelingen, die letterlijk hun tenten hebben opge slagen in de bossen langs de demar catielijn. Vol heimwee staren zij naar hun landerijen achter de mili taire wachtposten. Zo dichtbij en toch zo onbereikbaar. Voorlopig kunnen zij slechts hopen op een te rugkeer. Want de Verenigde Naties hebben de onderhandelingen over de oplossing van het Cypriotische probleem net weer een jaar uitge steld. LONNEKE VAN KOOT Zo stelt men zich Tirol voor. Zo is het ook: de Plansee bij Reutte. aan te bieden, eer zij mochten pas seren. De historie heeft de zaken omge keerd: Reutte biedt vandaag de rei ziger zichzelf aan, minstens voor enkele dagen. En waarom zou men zijn vertier ook verderop zoeken? De gastvrijheid is er nog, bij Edwin Koch, die in Ehenbichl de naam van Maximilian aan zijn hotel ver bonden heeft en bij al zijn collega's. Fresco's van de befaamde Zeifiers sieren nog de huizen, hun epitaaf vindt men onder een arcade naast het kerkje van Breitenwang, waar Edwin Koch achter het orgel zit (jodelen kan hii ook) en alle eigen tijds sportgerief is volop aanwezig, voor zomer én winter. Reutte is de naam. 09 43 5672 2336 de telefoon. Werner Ammann de (zingende) Verkehrsdircktor. JAN VAN HOORN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21