onderd kilometer naar Beek Jeel-witte file van CREUTZOPRICHTER FANCLUB ADOREERT JP II Spectaculair ZATERDAG 13 APRIL 1985 Beste neef Harold, Was bij jou in Nederland het Paas- weer weer pet? Bij ons viel het wel mee. We waren het weekend in New York en daar piepte af en toe een zonnetje in de diepe straten tussen de wolkenkrabbers. Weet je waar we overnacht heb ben? Je zult het niet geloven: in het Waldorf Astoria hotel! Dat had een spectaculaire aanbieding, die het voor deze ene keer tot zowat de goedkoopste herberg van Manhat tan maakte. Ik heb een tip voor je. Als je nog eens in New York bent en je moet plassen of erger, ga dan naar het toilet van Waldorf Astoria in de hal bij de ingang aan de kant van Park A venue. Het enige wat je daar zelf moet doen is je behoefte. De rest wordt voor je gedaan. Als je je handen hebt gewassen, schiet er een man in livrei op je af, die de kraan voor je dichtdraait. Hij reikt je vervolgens een handdoekje aan. En als je je haar kamt. komt hij met een borstel je schouders reini gen. Je hoeft helemaal geen hotelgast te zijn om zo n koninklijke behande ling te krijgen. Iedereen kan daar zomaar vanaf de straat via een stukje hal naar de w.c. gaan. Gratis voor niks, al leggen de meeste toi- letteerders wel een dollartje (en dat is tegenwoordig bijna vier gulden) op het schoteltje. We hebben ontdekt dat een hotel zo lux niet kan zijn of het weet dankzij een lawine van onvolko menheden toch je vertrouwen te versterken dat de menselijke zwak te altijd zal zegevieren over het gladde perfectionisme. Alleen al in onze ene prestigieuse hotelkamer waren er allerlei defecten die ik in m'n eigen simpele woonhuisje niet zou dulden. Óm er maar twee te noemen: aan een raam ontbrak een brede isoleerstrip, zodat het typisch Newyorkse straatlawaai van auto's die losliggende putdeksels en roos ters laten knallen, veel te luid naar binnen woei. En toen midden in de nacht de verwarming aansprong, hield (om niet te zeggen hielpeen luide en langdurig aanhoudende ritmische tik in een buis achter de wand ons uit de droom van de ab solute weelde. Newyorkers zijn wel leuke mensen hoor. Op Paaszaterdag liepen we langs de Sint Pa trick-kathedraal en daar stonden honderden lui „We are the world" te zingen, je weet wel. dat lied van al die beroemde zangers voor de hongerslachtoffers in Ethiopië. Het klonk heel aan doenlijk; ijl en toch vastberaden. En zondag was er de traditionele Paasparade op Fifth Avenue. De mensen kleden zich heel mooi of heel gek aan en gaan daar dan ge woon op en neerlopen en elkaar fo tograferen. Zo was er een zeer aris tocratisch echtpaar op rolschaatsen, hadden dames hoge torens van ge kleurde eieren op hun hoeden ge tast en liep er een dronken me vrouw met een levend paaskomjn (Easterbunny) in haar schortzak. We zijn ook voor het eerst naar „de Kloosters" geweest. Dat is in feite een klooster, dat is samengesteld uit verschillende middeleeuwse Franse kloosters, waarvan de ste nen en kunstwerken in het begin van deze eeuw naar New York zijn verscheept. Zo kunnen de Ameri kanen, die het altijd erg moeilijk hebben met hun gebrek aan ge schiedenis, toch een idee krijgen van de oude wereld. Het publiek had vooral belangstelling voor de oude wandkleden waarop de iacht op het nooit bestaand hebbende fa beldier de eenhoorn wordt afge beeld. The Cloisters is helemaal aan de noordpunt van Manhattan. De busrit erheen was heel enerver end. Dwars door Spannish Harlem, waar het een gezellige heksenketel was. En we zagen het indrukwek kende Yankee Stadium aan de overkant van de rivier liggen. Aan de Westside kwamen we langs veel van die speelplaatsen met hoge hekken eromheen, waar negerjon gens basketball spelen. Net of ze in een kooi zitten. Toen we weer op de hotelkamer waren keken we even naar een van de vele lokale tv-stations Daar vertelde de nieuwslezer dat er in middels waarschijnlijk een miljoen Amerikanen met het AIDS-virus ziin besmet. En dat de politie nog altijd zoekt naar ..the subway-pus her". een man die in de onder grondse schijnbaar zonder reden een dame voor een aankomende metro-trein heeft geduwd, met do delijk gevolg voor de dame. Maar wat de meeste aandacht kreeg was „de levende eenhoorn die het beroemde Barnum and Bai ley Circus mee naar Madison Squa re Garden had gebracht. Zo vlak nadat we in The Cloisters de wand kleden hadden bewonderd, schrok ken we een beetje van het toeval dat het fabelachtige dier nu ineens als het ware in levende lijve in onze kamer stond. Het bleek een geit te zijn waarvan de eigen hoorns zijn verwijderd en die via een chirurgische ingreep de hoorn van een stier in zijn voorhoofd in geplant heeft gekregen De voorzit ter van de „Amerikaanse Vereni ging tegen Wreedheid jegens Die ren verklaarde dat de eenhoorn voortdurend pijn lijdt en riep de Newyorkers op om het circus te boycotten. Maar de directeur van het circus verzekerde dat het won derlijke dier zich wel bevindt en dat zijn hoorn sedert de operatie enkele centimeters is gegroeid. Nou. beste neef Harold, dat waren dan weer enkele van onze weder waardigheden hier Ik ben be nieuwd of er bij jou in Nederland ook zulke vreemde dingen gebeu ren. Hartelijke Groet. MARC DE KONItQCK ImERDAM Het woord lp roept onvermijdelijk «ties op met bijvoorbeeld Jjel Jackson, Prince of F' Dots. Paus Johannes i II kan zich sinds vori- ,^and echter prettig voe- A eerdergenoemd gezel- Zijn aanhang heeft zich erenigd. „Wij zijn een —(fanclub", zegt H. Creutz, I-jarige architect uit Am- mm, oprichter van de "Inclub. „Die naam geeft s aan wat wij beogen. Tize fanclub willen wij zien dat het merendeel Ie katholieken in Neder- niet verkeerd bezig is. nderschrijven de frisse, me, jonge ideeën van laus volkomen". Iln me helemaal vinden in dit r, getuigt Creutz. Hij is zicht- ots op zijn fanclub, maar kan voorstellen dat er katholie- n die de ideeën van de paus ns, modern en jong vinden? h(j „Heel veel mensen denken .katholiek zijn, maar ze zijn er!t. De dekens en de vicaris- bpl van Den Bosch hebben isteerd tegen de benoeming ir Schure. Ze hebben bewe en katholieken te zijn. De j j het hoofd van de kerk en zegt moet worden gedaan. 1 0 bisschop of vicaris zegt dat paus zegt hem een zorg is, ieert hij zich van het katho- eloof. Dan moet hij daar ook van nemen. Ik ben katho- fl doe wat de paus zegt. Of ik ir persoonlijk mee eens ben ff Deze mensen doen dat niet r dus verplicht hun functies ry| leggen. Als iedereen streeft goede en probeert te doen injpaus zegt dan zijn we op de weg. Deze mensen zijn op de rde manier bezig. Het zou 0[jjn als iemand hen eens een (Voorhield zodat-ze konden f^ar ze mee bezig zijn. Moge- •gjnen ze dan weer op het goe- en gaan ze het ware geloof lang op het pa idelwijze zijn verblind. Ze iet meer wat ze doen. Be ll nu eens kerken in andere Waar dan ook. Er is maar id met een afwijkende gods- Gien kerkbeleving. Dat is Ne- J. Nederland is niet meer vUek zoals de wereldkerk dat nigaan de verkeerde kant op. 'hoog tijd dat het hoofd van (ïolieke kerk orde op zaken tellen". Illfch meedenken mag best van Koereen is toch vrijwillig ka- Men mag zich zo kritisch $n als men dat wenst. Maar Ispeft nu ook weer niet voor n televisie het hele geloof te 1 Taven. Dan heb je een ande- 2|»tie. Dat heeft niets met een Je opstelling te maken. Als ^loofdlijnen niet meer wenst dJen moet je jezelf de vraag J kan ik me nog wel in dienst %e kerk blijven stellen? Het OM dat mensen sleutelposities liken om een splitsing in de 'r bewerkstelligen". pi Creutz een echte scheu- ni de katholieke kerk? nl al lang bezig. Daarom moe- t de paus volgen. Een aantal |pppen. dekens en priesters 1 voor de paus. We moeten ter zuiver houden. Dus moe- t ons richten op het hoofd kerk" belangstelling et geen ramp zijn voor het „Het wordt een onvergetelijke gebeurtenis. Nederland zal het weten Initiatiefnemer H. Creutz van de Paus-Fanclub: „Het wordt tijd dat we eens wat tegengas geven. We zullen laten zien dat Nederland wel degelijk blij is met de komst van de paus". katholicisme als al die mensen de kerk de rug toe keren? Creutz: „Persoonlijk denk ik dat het merendeel van de katholieken voor de paus is. Ook de mensen die nu niet meer naar de kerk gaan. Zij blijven vaak weg omdat ze het niet eens zijn met de moderne ideeën die opgang doen. Ze ziin dus pro paus. Uit die richting hebben wij de grootste aanhang. Die mensen voe len zich bij ons thuis". Creutz: „Het pro-paus denken ma nifesteert zich steeds duidelijker Deze paus spreekt aan en voorziet in een grote behoefte. Het is be langrijk dat in elke plaats de ker ken en de verenigingsgebouwen weer worden bemand. Deze her nieuwde belangstelling zal zich ui ten in volle kerken en zalen. Nu zitten er tien mensen in de kerk. Als er straks een pausfanclub komt, zullen er duizend mensen zijn, in een kerk waar er vijfhon derd in kunnen". „De feiten wijzen het uit. Pastoor Vreeburg in Leiden is aanhanger van onze club. Ga eens bij hem naar de mis kijken. Ik raad u wel aan tijdig te gaan anders komt u er niet meer in. Zo vol is het daar al tijd". Het ledental van de fanclub wordt nu geschat op 50.000. In mei als de paus arriveert denkt Creutz het vijfvoudige daarvan bereikt te heb ben. „En dan ben ik nog van me ning dat deze schattingen van des kundigen aan de pessimistische kant zijn", zegt hij geloofwaardig. „Ik verwacht dat we aan het einde van dit jaar 800.000 tot een miljoen leden hebben. Ik ben een idealist, zeker, maar dat is geen misplaatst vertrouwen of hoogmoed. Ik merk dat aan de stroom van reacties". U brengt iets op gang. Benauwt u dat niet? „Soms wel. ja. Ik ben ook maar een mens, maar ik vertrouw op God en in de toekomst". Wat vindt hij van het popie-jopie- gebeuren? „Op de eerste plaats heb ik dat pro gramma nog nooit gezien. Ik heb dat lied wel een keer op de Vara- radio gehoord Eerst werd ik kwaad. Later dacht ik, als je geen tegenstander hebt schijnt je licht niet zo sterk. Het toont aan dat wij goed bezig zijn. Anderzijds valt niet te ontkennen dat de regering toe laat dat een omroep op kosten van de belastingbetaler een staatshoofd belachelijk maakt. Vanuit dat as pect is het een ernstige zaak". Groot succes Is Creutz niet bang dat door de kri tische geluiden in de Nederlandse kerk en door de Vara-actie het be zoek van de paus aan Nederland anders zal zijn dan in de landen die hij tot nu toe bezocht? Zelfverzekerd: „Het pausbezoek zal een groot succes zijn. Mensen die nu van alles tegen zijn komst in brengen zullen in mei juist de grootste moeite doen om zo vrien delijk mogelijk over te komen. Mensen hebben een visie als ze er gens mee bezig zijn. Mijn visie is, dat het een groot succes wordt. De paus zal één van de fijnste bezoe ken van zijn leven afleggen in Ne derland. Al die mensen die zeggen dat ze tegen zijn komst zijn, zullen op het vliegveld Beek in het open baar hun devotie tot uitdrukking brengen". „Toen bekend werd dat wij een fanclub zouden oprichten, kwamen er duizenden telefoontjes binnen. Bij het pauscomité in Utrecht, bij het Katholiek Nieuwsblad, zelfs bij aartsbisschop Simonis. Die mensen werden er helemaal gek van. Ik hoop dat we snel een klein kan toortje kunnen betrekken met een telefooncentrale. Ik kom zelf nau welijks aan miin werk toe. Ik heb soms vierhonderd telefoontjes op een dag gehad. De belangstelling is enorm. Wat wilt u nog meer?". „Het effect van het pausbezoek zal zijn dat een groot aantal dwalende en dolende katholieken duidelijk zal worden gemaakt dat ze ver keerd bezig zijn. Het is tijd voor een herbezinning. Dat zal uiteinde lijk leiden tot een betere katholieke kerk. Ook alle hoogwaardigheids bekleders die denken een andere weg te moeten volgen dan de paus voorschrijft, zullen tot de ontdek king komen dat ze niet langer moe ten toegeven aan hun ideeën om de kerk te ondergraven". Wat maakt deze paus zo bijzonder? Creutz: „Deze paus heeft meer per soonlijke moed dan zijn voorgan gers. Een goed voorbeeld daarvan is dat hij zich het liefst temidden van het volk begeeft, terwijl zijn veiligheidsambtenaren dat juist lie ver niet hebben. Na zijn herstel van de aanslag op hem in Rome was zijn eerste daad het vergeven van de dader. Hij heeft zelfs de ge- van groot gehalte zijn om dat te kunnen opbrengen. Hij preekt en geeft zelf het voorbeeld. Dat be wonder ik het meest in deze paus. Die levenshouding. Mischien omdat je dat zelf ook zou willen". Scheuring Was paus Johannes XXIII niet eenzelfde paus? Creutz: „ik wil niets kwaads zeg gen over paus Johannes XXIII, maar hij heeft op veel katholieken een verkeerde uitwerking gehad. Vroeger heetten de Nederlandse katholieken roomser te zijn dan de paus. Velen hebben de uitspraken van het Tweede Vaticaanse Conci lie echter verkeerd geïnterpre teerd. Zo heeft hij ze nooit bedoeld. Nu zorgt dat voor een scheuring in de kerk, waardoor een soort vrij zinnige kerk ontstaat. En dat is een kerkuiting die wij als fanclub niet onderschrijven en het merendeel van de katholieken in ons land evenmin". „Dat willen wij met het ledental van de fanclub en de massale op komst op 14 mei bewijzen. Het wordt een happening. Denkt u eens in: een file van honderd kilometer. iWe starten vanuit Groningen en Den Helder In Utrecht komen alle bussen bij elkaar. Vandaar gaan we gezamenlijk naar Beek. Daar zullen we met meer dan honderdduizend mensen de paus toezingen. Dat wordt echt een onvergetelijke ge beurtenis. Nederland zal het we- tz, enthousiast aanhanger us Johannes Paulus II, is er nefertuigd: op 14 mei zal de Verkeersinformatie" een file inderd kilometer langzaam j? autobussen melden rich- iegveld Beek, waar de paus iharistieviering zal leiden in lucht. isterdammer is initiatiefne- |n de vorige maand officieel 'rQiJte Paus Fanclub. Deze club 1.900 bussen gereserveerd vervoer van leden uit het land naar Beek, met een uit- jar 4.000 bussen. Reserverin- j de reisbureaus. „We ver- n zo 'n honderdduizend anj, maar we zijn berekend op bbele aantal", aldus de heer !,"l vorig jaar startte een groep n Iruste" gelovigen met de lidreidingen voor het oprichten fanclub. „We vonden het ïd om iets te doen aan het afkrakerige gedoe om het eke geloof te ondermijnen", jeufz. Samen met touropera- I Riel uit Wassenaar en me- 5 Bisschop uit Haarlem vormt hij het hoofdbestuur van de fan club, die inmiddels drie afdelingen kent: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Binnenkort zullen er ook afdelingen worden opgericht in Utrecht, Amersfoort, Nijmegen, Den Bosch, Sittard, Maastricht, Heerlen, Breda, Arnhem, Apel doorn en Alkmaar. Voor tien gulden kunnen mensen lid worden. Katholiek zijn is geen voorwaarde. De leden kunnen kaarten, buttons, lepeltjes, kaarsen, door de paus gewijde rozenkransen en beelden, pauskruisjes en nog veel meer verkrijgen. „Kitsch heb ben we niet", aldus Creutz. „We zijn erg streng met onze normen. Van de honderd aanbiedingen ac cepteren we er slechts drie of vier". De fanclub richt zich niet alleen op het bezoek van de paus van 11 t/m 15 mei aan ons land. Regelmatig, ook na het bezoek, wil men massa bijeenkomsten organiseren met gospelgroepen en eucharistievierin gen in stadions of hallen. Men wil het geloof nieuw leven inblazen, onder andere door herinvoering van katechismuslessen, het organi seren van congressen, reizen naar Rome. bedevaartreizen, aantrekken van kerk- en verenigingsgebouwen en het bevorderen van priesterop leidingen. Voor het pausbezoek koos de fan club de viering op het vliegveld Beek als grootste activiteit. De enorme file moet aangeven dat Ne derland wel degelijk blij is met de komst van de paus. De club bood het pauscomité in Utrecht één mil joen gulden van de kaartopbrengst aan. maar dat werd geweigerd. „Men accepteert alleen geld dat vrijwillig is afgestaan aldus Creutz. We wilden als toeslag op een buskaartje een tientje voor de paus. Dat is toch ook vrijwillig? Het pauscomité zei echter nee. Geen nood, plannen genoeg binnen het hoofdbestuur. De bussen zullen geel-wit zien van de vlaggetjes met het pausembleem, tevens het vig net van de fanclub. Er zijn boekjes gedrukt met pausliederen, die in de bus geoefend worden. Spandoeken en borden zijn in de maak. „Het wordt een fantastische dag", glim lacht H. Creutz. „Nee, je hoeft geen lid te zijn om mee te kunnen, wel loop je het risico lid te worden Tienduizenden geel-witte vlaggetjes met het pausembleem (tevens vignet van de fanclub) zullen op 14 mei de kilometerslange file autobussen naar Beek opfleuren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19