ollencorso ellicht met rans tintje wemmers Het Wedde lopen geen gevaar We willen meer dan alleen beleid uitvoeren ^DEN OMGEVING EeidaeGotuant Sikkens Award voor ontwerper Premsela JJB NAAR KLEUTERSCHOOL AANREVIUSSTRAAT w S«, ZATERDAG 13 APRIL 198S PAGINA 11 phuysendreef euw bestraat l &DORP Het wegdek en de trot- «n de Camphuysendreef en een i de Coornhertdreef (18 t/m 32) in orp worden opgehoogd en op- bestraat. De werkzaamheden be- maandag. >k wordt in fasen uitgevoerd en zal >r zes weken duren. De weg is ge- t die tijd voor doorgaand rijver- gesloten. In de afgelopen jaren is dek van beide stratett ernstig ver- phoging is nodig om vorstschade wegdek te beperken. Ook hebben Ingen van de nutsbedrijven wat teling nodig. De gevolgen van op- jvoor tuinen en tuinmuren wordt fikt mogelijk gehouden. SASSENHEIM De Stichting Sikkensprijs heeft besloten dit jaar de Award toe te kennen aan de Amsterdamse ont werper/interieurarchitect Benno Premsela. Hij krijgt hem in het najaar uitgereikt. De Sikkens Award wordt eens in de twee jaar uitgereikt. De laatste keer kregen de filmregisseur Ettore Scola en de Nederlandse architect Carel Weeber deze onderscheiding. Premsela krijgt de onderscheiding toegekend omdat de stichting meent dat hij een grote maatschappelijke verdien ste levert en heeft geleverd door zich op een zeer persoonlij ke, fundamentele en creatieve manier als ontwerper, advi seur en stimulator bezig te houden met produktvernieu- wing. Dat slaat dan op produkten die, in de ruimste zin van het woord, het aanzien van woon- en werkomgeving bepa len. HAZERSWOUDE De Stichting Jeugd- Jongeren- en Buurtwerk (JJB) in hazers- woude zal in oktober de beschikking krij gen over het gebouw van de R.K. kleuter school aan de Jacob Reviusstraat. De JJB zal hiervan naar schatting anderhalf jaar gebruik maken tot de gymzaal aan de Ten Catestraat verbouwd is. Het gemeentebe stuur heeft de JJB toestemming gegeven om de Egbo-keet aan de Sweelincklaan tot 15 oktober van dit jaar te gebruiken. Het college van B en W gaf op 11 april ge hoor aan de uitspraak van de Raad van State naar aanleiding van klachten van omwonenden van de keet en trok de vrij stelling voor het gebruik van deze keet in. B en W zien echter geen aanleiding om het gebruik onmiddellijk te beëindigen. Redenen hiervoor zijn de lange periode dat de JJB al met huisvestingsproblemen kampt en het feit dat het college het werk van de JJB als onmisbaar beschouwt. De kleuterschool zal naar verwachting per 1 oktober vrij komen. Het gebouw heeft sinds 1980 de bestemming „openbare en bijzondere doeleinden" en kan dus ook verenigingsgebruik worden vrijgegeven. De JJB had al eerder voorkeur uitgespro ken voor de kleuterschool, maar het ge bouw zou niet snel leeg komen. Daarom werd toen gekozen voor de locatie Ten Catestraat vestiging daar werd echter door verzet van omwonenden onmogelijk gemaakt. UEKWEDSTRUDEN WEEK UITGESTELD inOWIJK het is Vied mogelijk dat het •ncorso van de Bol- ek, dat zaterdag 27 jajfan Haarlem naar Udjk rijdt, een Frans nokrijgt. De hyacin- lerie meeste gebruikte n éoort in de praalwa- 'r.d(jtaan namelijk nog bra, bloei; veel hebben nakog nauwelijks hun ■m boven de grond, omvoorkomen dat het hloor een tekort aan moet worden af- crd<)s in Frankrijk een i partij hyacinthen gereser veerd om in geval van nood op terug te kunnen vallen. Als gevolg van de eventuele schaarste hebben de gemeen ten Noordwijkerhout en Lisse hun bloemen-mozaiekwedstrij- den al verschoven naar het weekeinde na het corso. De VVV-Noordwijk heeft bij monde van directeur W. Ro vers verzekerd dat in Noord- wijk die stap ook wordt geno men wanneer blijkt dat er te weinig bloemen zijn. „Het cor so gaat voor", aldus Rovers. Hij zorgde ook voor een posi tief bericht rond het corso: alle logiesaccomodatie in Noord- wijk, Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom is in het corso- weekeinae volgeboekt. Alleen het congrescentrum Leeuwen horst heeft nog enige ruimte en in het allerlaatste geval kan nog op wat noodadressen wor den terug gevallen. Al zullen die Franse hyacin then niet direct van eigen bo dem zijn, ze komen wel van de in Frankrijk woonachtige Ne derlandse kweker Van den Berg en bovendien zijn ze vo rig jaar als bol vanuit Neder land naar Frankrijk geëxpor teerd. Afgesproken is dat een grote partij eind komende week de koelcel ingaat voor de Bollenstreek. Corso-voorzitter men niet aan te hoeven spre ken. Hooguit zal naar zijn ver wachting het publiek tijdens het twee dagen durende Cor sofestival op 25 en 26 april in de Hobaho-nallen in Lisse, pas op het laatste moment bloem- stekers rond de praalwagen te zien krijgen. Overigens zit er nog een na deel aan het gebruik van de Franse hyacinthen, want het zijn er niet genoeg om alle twintig praalwagens en de twintig luxe wagens te kunnen versieren. Daarom zal dan bij voorbeeld ook een beroep moeten worden gedaan op de narcissenkwekers, want die bolbloem is nu wel ai volop op de velden te zien. Het 38 ste Bloemencorso van de Bollenstreek, dat dit jaar het motto „Wereld in Bloe men" heeft meegekregen, kent nog een nieuw element. In antwoord op opmerkingen an dere jaren over de muziek in de stoet, zullen dit jaar de meelopende muziekkorpsen worden gejureerd. Op ver schillende plaatsen langs de route zullen daarvoor juryle den onopvallend hun werk doen. De praalwagen 'Wereld in de nacht' zal 27 april ook van de partij zijn. Noordwijkerhout wordt, zoals bekend, niet aangedaan hoe wel de VVV in die gemeente daar erg op aandringt. Of het corso volgend jaar wel dat dorp aandoet is ook nog niet zeker. Eerst moeten proble men worden uitgezocht. Zo zal bijvoorbeeld een spoorlijn overgestoken moeten worden en een probleem daarbij is de passeertijd van het corso: 40 minuten. Een andere moeilijk heid is de factor tijd. Nu al be gint men 's morgens om half zes om het corso op tijd „en route" te krijgen en pas 's avonds om zes uur begint de rondrit door Noordwijk. Veel ruimte zit daar niet tussen. AFTREDEND BESTUUR INTERKRUIS ALKEMADE: It ROELOFARENDSVEEN Als er niet snel een nieuw bestuur van de Alkemadese kruisvereniging komt, heeft dat ernstige ge volgen voor de voortgang van het kruiswerk. Mr. S.L.A.M. Lim. voorzitter van de kruisvereniging Alkemade die samen met het hele bestuur opstapt, vreest dat dan veel van de ruim 2500 leden zullen opzeggen. Maandagavond wordt bekend of drie nieuwe kandidaat-bestuursleden in het nieuwe bestuur worden opgeno men. De bestuursleden gaan weg omdat ze het niet eens zijn met het beleid van de provinciale en regionale kruisvereniging. Veel ta ken die nu plaatselijk wordt uitgevoerd, zouden straks in han den komen van de provinciale en de regionale vereniging. „We raken al onze verantwoordelijkheden kwijt. Dat leidt tot passivi teit want je bent alleen uitvoerder van beleid dat door een ander is uitgezet", aldus Lim. De onenigheid ontstond toen de provincie bekend maakte dat het afgelopen moet zijn met de vele bevoegdheden van de plaat selijke besturen. Zo moet men het beheer van de gebouwen aan de provinciale of de regionale vereniging overlaten. En dat is nu net tegen het zere been in Alkemade. Daar werd het kruisge- bouw aan de Noordhoek onlangs nog voor 400.000 gulden opge knapt. Dat geld is afkomstig van de 2500 leden uit Roelofarends- veen. Oude Wetering, Nieuwe Wetering. Rijpwetering en een deel Leimuiderdijk. Een plaatselijke stichting beheert het ge bouw onafhankelijk van de kruisvereniging. De provincie wil nu dat beheer over nemen zonder aan het stichtingsbestuur het noodzakelijke bedrag aan huur over te maken. Al de grieven bijelkaar waren voor het plaatselijk stichtingsbe stuur reden genoeg om af te treden. Voorzitter Lim zou al per 1 januari weggaan, maar heeft onder druk van het nog zittende bestuur besloten zijn voorzittersschap pas per 1 mei op te geven. Er is een advertentie geplaatst voor een nieuw bestuur. Dat heeft al aardi g wat reacties opgeleverd, maar veel kandidaat- bestuursleden haakten toch af toen ze hoorden wat voor beperk te bevoegdheden het nieuwe bestuur krijgt", aldus Lim, die be reid is het nieuwe bestuur in te werken. De heer Lim is duidelijk teleurgesteld dat het zo heeft moeten lopen. „We hadden grootste plannen voor de toekomst. Het ge bouw had uit moeten groeien tot een gezondheidscentrum waar in bijvoorbeeld ook het maatschappelijk werk in zou moeten worden ondergebracht Maar ook een arts had er terecht ge kund", aldus Lim die de toekomst somber inziet „Straks krijg je dat als een ruit van het gebouw is ingegooid dat je de rekening moet gaan overleggen bij de regionale vereniging. Ik zie het ge donder dan al komen met al die kleine dingetjes". ROEL DEN OUTER lwc -d ICHOTEN „Er is n. <rake van hoge concen- gez chemicaliën in het >g eter. Alle verhalen tauerontreinigd water en da voor zwemmers zijn an« uit de lucht gegre- n iTe heer T.P. de Konink, ls fn de nutsbedrijven van t reente Voorschoten, be- vntiet waar alle „india- bupalen" over de defecten ik «installaties van zwem- ij H Wedde vandaan ko- >rarf bedrijfsleider, de heer larferts heeft na enkele 1 naberichten" in de plaat- rbripers zijn handen vol ir t v*| aan het beantwoorden van verontruste telefoontjes van mensep die vragen of het nog wel veilig is om van het zwembad gebruik te maken. In de berichten werd gesugge reerd dat het water in het zwembad door defecten aan de tanks met chemicaliën zodanig verontreinigdwas dat de ge zondheid van de zwemmers daardoor wel eens gevaar kon lopen. „Er is echt niets aan de hand. Het water is van prima kwali teit", stelt de heer Geerts ge rust. „Het is echter wel zaak om het ook zo te houden en eventuele problemen in de toekomst te voorkomen. Van daar dat er op korte termijn reparaties moeten worden uit gevoerd. Daar is een bedrag van 145.000 gulden voor no dig". Vorig jaar oktober werd in de bodem van het vat met gecon centreerd chloor een minus cuul gaatje ontdekt. Deze tank die in totaal tweeduizend liter bevat, voegt het bleekmiddel in kleine beetjes aan het water van het buitenbad en bubbel bad toe. Ook het vat met zout zuur, dat de zuurgraad van het zwemwater op peil houdt, lek te. „De bijtende chemicaliën hebben de stenen van de kel der waarin de vaten staan zo aangetast dat sommige delen helemaal verpulverd zijn", vertelt de heer De Konink. „Deze ruimten liggen echter helemaal buiten het bereik van de bezoekers van de zwemzaal". Volgens de heer De Konink is het een geluk dat de stoffen niet met elkaar in aanraking zijn gekomen. „Dan zou het uiterst giftige chloorgas zijn ontstaan en dat is uiteraard wel gevaarlijk". De lekkende vaten zijn inmid dels helemaal leeggemaakt en geneutraliseerd. Daarvoor in de plaats zijn tijdelijk kleine kunststof vaten in de kelders geplaatst. „Als het buitenbad weer open gaat, moet de boel in orde zijn. De kleine vaten kunnen maar ongeveer zestig liter bevatten en moeten elke vier dagen opnieuw gevuld worden. Dat betekent een hoop extra werk voor het per soneel. Normaal gesproken worden de vaten eens in de paar maanden door een tank wagen aangevuld. Nu moet ie mand van ons eigen personeel, die daar speciaal voor is geïn strueerd, zelf twee keer in de week met de geconcentreerde chemicaliën sjouwen. Dat is niet ongevaarlijk. De man hoeft maar te vallen en er ge beuren ongelukken". Materialen De oorzaak van het lekraken van de tanks moet waarschijn lijk bij de bouwer van het vijf jaar oude complex gezocht worden. Volgens de heer De Konink was er indertijd van de kant van de gemeente Voorschoten al twijfel over de keuze van het materiaal van de vaten. „Het was echter niet mogelijk om aan te tonen dat het door de bouwer gekozen materiaal niet zou voldoen", aldus De Konink. Behalve de reparatie van de lekkende vaten, is ook een deel van de apparatuur die de vochtigheid en temperatuur van de zwemzaal regelt aan vervanging toe. „Op zich is dat geen dure zaak", legt de heer De Konink uit. „We hebben alleen de pech dat de leveran ciers van onze regelapparatuur geen nieuwe onderdelen meer kunnen leveren. Dit type is al weer verouderd. Daardoor zijn wij gedwongen een heel nieuw systeem aan te leggen, terwijl er nog heel veel onderdelen in goede staat verkeren". Tenslotte zijn er volgens De Konink in Het Wedde nog al lerlei „kleinigheidjes" die op korte termijn hersteld moeten worden. „Sommige bevestigin- fen tussen de waterbuizen zijn ijvoorbeeld zo best meer. Er is nu geen vuiltje aan de lucht, maar als er een keer iets mis- faat, stroomt al het water van et zwembad in de kelder waar de zuiveringsinstallaties staan. Met alle gevolgen van dien". JEANNETTE SCHREUDER t ik vorige week bij u 'wijfeld enige ontroering —"gewekt met flarden uit Jewogen verhaal van ,,'t pÉhei van den Soldaat" (de pl|nrijkse knaap die op |||t doodvroor, het geweer ifhen de witte handen ge il houdend") ik had og iets willen laten zien Ie even dieptreurige sto- Paascheieren der oude zijn we nu weer be- >ij de werkelijkheid der aven, de keuring van Kruis-honden (vereerd bezoek van prins op de landgoederen M. de Koningin bij Den en bij de nieuwe toren t oude Haarlemse stad- Vandaag kunnen we •utten uit het „Geïllus- Zondagsblad" als nas- kje. We schrijven za- 17 april 1915. Onder redactie van Ton Pieters. mededeelt, uit... Duitsche bron! Het was in 1890, dat de Fransche artillerie proeven nam voor de aanschaffing van een nieuw type snelvurend veldgeschut. Generaal Mat- hieu, directeur der artillerie aan het Fransche ministerie van oorlog, hoorde dat een Duitsche ingenieur, Herr Haussner, bij Krupp een nieuw terugloop-kanon had ontworpen". „Generaal Mathieu nu ont bood majoor Deport, die de fabriek van Puteaux leidde, en vroeg hem of hij een te rugloop-snelvuurkanon vol gens de beginselen van Haus sner (die men zeker uit een of andere bron kende!) kon ont werpen". Zo gezegd zo ge daan. In 1894 had de majoor de zaak rond: „Zijn ontwerp voor een veldkanon dat twin tig schoten per minuut met ongeëvenaarde nauwkeurig heid afgaf, was gereed. Het 7.5 c.M. kanon was er en overtrof alle verwachting. De Duitsche ingenieurs, nota bene, hadden intusschen op de beginselen van Haussner niet zoo goed kunnen slagen en hun pogingen zijn volgens het Engelsche blad, waaraan |gj_ >EMD GESCHUT-TER: „De iM. veldstukken in actie". 0~i>. 4 Fransche veldartillerie aan het werk: een van de beroemde wij dit ontleenen, mislukt. Al dus bestoken de Franschen nu de Duitschers met een wapen dat eigenlijk in Duitschland is uitgedacht! De bekende luite nant-kolonel Rimailho, die ook de uitvinder is van een zwaar mortier dat in het Fransche leger wordt ge bruikt, heeft het 7.5.C.M. ka non nog nader verbeterd. En sinds die verbeteringen vooral wordt door de Franschen hun veldgeschut supérieur geacht aan het, op andere beginselen gebouwde veldgeschut dat de Duitschers nu gebruiken". Dat weten we weer. Tijd voor de vrolijke noot onder de weekend-munitie van het Zondagsblad. De „grap" stamt kennelijk uit een tijd dat er nog geen Koninginnedag be stond, omdat er een koning was. Goed dan, er was een Mama, die door haar man Emma werd genoemd schoon ze Truus heette. Maar dat doet er niet toe. „Mama wandelde met haar zoontje op 's Ko- nings verjaardag door de resi dentie. De jongen keek z'n ogen uit en genoot enorm van de feestelijke aanblik der stra ten. „Wel", ze Mama, „Wel, Henri! Wat zeg je er van? Vind je dat nu niet mooi?" Henri: „Ja, Moe! Maar ze vlaggen hier allemaal uit de meidenkamertjes!" Ik zou nu wel een expert willen horen die me tekst en uitleg kan ge ven over het laat-19e eeuwse „vlaggen uit de meidenka mertjes". RETRAITENFONDS: „Vier en zestig leden van het Retraitenfonds te Lisse, onderafdeeling van den Ned. R.K.Volksbond aldaar, met hun geestelijken adviseur, den WelEerw. Heer van Brero, op retraite in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout". ,r >- T; GEWONDE IN STRUIKGEWAS: „Bij de keuring van Roode-Kruls-honden op de landgoederen van H.M.de Koningin: een der honden, die een „gewonde" In het dichte struikgewas heett ont dekt, blaft om zijn geleider te waarschuwen". DE HEER ANTOINE ARTS: „Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Til burg, oud-voorzitter der Ka tholieke Journalistenvereenl- ging, oud-zouaaf van den Paus, viert dezer dagen zijn - - Ad

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11