lUg Opvolger Hoxha houdt Albanië in isolement Expeditie ontdekt onbekende flora en fauna in oerwoud van Venezuela lin icht :t Zwitserse centrale bank deed goede zaken met nazfs Nationale protestdag in Chili Militairen Soedan beloven binnen jaar burgerregering SIJTHOFl|pRS Inland EeidóaOowant VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGINA 5 steekt f kong f af -t i— In de speciale econo- Sne Shenzhen in het zui- 'de Volksrepubliek Chi- wolkenkrabber verrij- 18 verdiepingen, die het gebouw in het nabijgele- Kong met 26 etages de i afsteken. Het reusach- yw zal in een stervorm [vleugels worden opge ien op de 88ste verdie- ia 300 meter boven de brden voorzien van een [restaurant en een heli yen. Giffabriek Bhopal definitief dicht NEW DELHI De fabriek van Union Carbide in de Indiase stad Bhopal is gisteren definitief gesloten. De leiding van het be drijf had nog geprobeerd toe stemming te krijgen voor de produktie van andere fabrika ten als methyl-isocyanaat maar dat stuitte op een totale afwij zing van de autoriteiten. In de cember vorig jaar ontsnapte uit de fabriek in Bhopal methyl-i socyanaat als gevolg waarvan naar schatting 2.500 mensen om het leven kwamen. Britse baby aan aids overleden LONDEN In een Londens ziekenhuis is gisteren een 18 maanden oud jongetje, dat kort na zijn geboorte een bloed transfusie in de VS kreeg, ge storven aan de ziekte aids, al dus artsen van het ziekenhuis. Het is in Groot-Brittannië het eerste kind dat aan aids is overleden en in totaal het 89e aids-slachtoffer. De ziekte, die het afweersysteem van het li chaam tegen infecties af breekt, kan onder meer via bloedtransfusie worden over- Tamilstrijders beschieten politie bureau met raketten COLOMBO Guerrillastrijders van de Tamil-afscheidingsbeweging op Sri Lanka hebben eergisteren, aan de vooravond van een bezoek van de Britse premier Thatcher, een rake- taanval gedaan op een politiebureau in de noordelijke provinciehoofdtad Jaffna. De aanval werd afgeslagen, maar het politiebureau, het gemeen tehuis en enkele andere panden werden beschadigd. Bij de gevechten zijn volgens de autoriteiten vieren twintig mensen om het leven geko men: twintig Tamils en vier politiea genten. Opnieuw gedeeltelijke terugtrekking Israëlisch leger uit Zuid-Libanon NABATIYEH Het Israëlische bezet- tingsleger in Zuid-Libanon heeft zich gisteren teruggetrokken uit het gebied rond de stad Nabatiyeh. Aan de voet van de berg Hermon heeft het leger nieuwe stellingen betrokken. Het mili taire opperbevel in Tel Aviv zei dat het leger zich uit 7 dorpen heeft terugge trokken. Tijdens de terugtrekking wer den door Israëlische helikopters pam fletten boven Nabatiyeh uitgeworpen, waarin de bevolking werd gewaar schuwd na het vertrek van de Israëliërs geen guerrillastrijders tot de stad toe te laten. Neves voor zevende keer geopereerd SAO PAULO De gezondheids toestand van de nog niet beëdig de Braziliaanse president Tancre do Neves is vannacht zozeer ver slechterd, dat hij opnieuw is geo pereerd. Het was de zevende maal in nog geen maand tijd dat de 75-jarige Braziliaan naar de operatietafel moest worden ge bracht. Volgens een verklaring van zijn artsen is Neves geope reerd omdat de infectie aan zijn ingewanden erger was geworden. Hij heeft verder problemen met de ademhaling, zware koortsaan vallen, een onregelmatige hart- ;lag, terwijl zijn longen en nieren liet naar behoren functioneren. Bedrijfsleven Aruba: dollar mogelijk beste betaalmiddel ORANJESTAD Invoering van de Amerikaanse dollar als munteenheid op Aruba zou wel eens de beste oplos sing kunnen blijken voor het munt probleem, als dit eiland straks zijn aparte status krijgt in het koninkrijk. Dat is de mening van het Arubaanse bedrijfsleven, dat een eigen Arubaan se munteenheid volledig van de hand wijst. Handhaving van de Antilliaanse gulden is politiek moeilijk haalbaar, omdat daarmee de monetaire autono mie van Aruba in het geding komt. Overigens is de Amerikaanse dollar momenteel een volledig geaccepteerd betaalmiddel op de Antillen. - H De voormalige r^Lvan Oeganda, Idi Jj jlt er niets meer voor i-**!in zijn vaderland te t I. Amin deed zijn uit- !in een telefonisch ^Tek met het persbu- HHvanuit zijn ballings- |||Édah in Saoedi-Ara- Hjjjïfi-aaggesprek werd op """"^ititiatief gehouden n(jde zesde verjaardag ll van diens bewind. cht, ?n president van Oe- r v3er zijn, hoewel mijn drijft vragen terug te ^..het land te bevrijden I 411 huidige president) dus Amin. ,,Ik ben il een drukbezet 2[ ent ik leer Arabisch en J de Koran", aldus de atY, die berucht was reedheid. Op 11 april kten Oegandese re- steund door troepen urland Tanzania, een het bloedige bewind 1 Deze vluchtte naar Sr» daaruit vertrok hij later naar Saoedi-A- ar hij nog steeds de n de regering. Amin t vertellen hoe hoog =E=e is die hij van de e regering krijgt, ——tin in 1980 in Djedda e, heeft hij naast dat =e beschikking over ng en twee auto's. Hij jor Saoedische bewa- fknmpn afgeschermd üitenwereld. i a 18ppfeerf" 99pe ifhtkoeien jELHI Het Indi- \isterie van land- -keft de import van [Vestduitse koeien fturd, om hen te van het abattoir. ^[en worden geïm- Mt door de Hindoe- Jain, waarvan ^^langers zelfs geen 1M&illen doodslaan, hier om koeien de dalende meik in Europa overbo- I geworden. Ver- de Indiase Hindoe- \ties zouden zich iantrekken van de 260.000 Europese die op de „doden- ian. Zoals bekend jet doden van een het hindoe-geloof jdoodzonde gezien. Hindoe-beweging verder de 40 liter 'e de koeien per een zegen Ook andere weging zouden :oeien wilde red de slacht. MOSKOU/PARIJS/DEN HAAG In het buiten land is voorzichtig gerea geerd op het overlijden gisteren van de Albanese leider Enver Hoxha. Het is niet waarschijnlijk dat belangrijke buitenlandse persoonlijkheden naar Ti rana zullen reizen om Hoxha's begrafenis maan dag bij te wonen. Men vermoedt dat slechts in Albanië gestationeerde di plomaten acte de présence zullen geven. Volgens de Franse dokter Paul Milliez, die gedurende meer dan 20 jaar de lijfarts van Hoxha is geweest, was Hoxha op zijn dood voorbereid. Mil liez liet weten dat de overle den Hoxha, die Albanië ruim veertig heeft geleid, nog bij le ven heeft geregeld dat hij als leider van de Communistische Partij zou worden opgevolgd door Ramiz Alya. Alya fun geert al sinds twee jaar als staatshoofd en aangenomen wordt dat hij het buitenlandse beleid van Hoxha zal voortzet ten. De dood van Hoxha biedt de Sovjet-Unie een nieuwe gele genheid om te proberen Alba nië onder hun invloedssfeer te brengen. In de herfst van vo rig jaar benadrukte Gorbatsjov al tijdens een bezoek aan Bul garije de wenS tot normalise ring van de betrekkingen met Albanië. Eind vorig jaar stuur den de Russen ook voor het eerst sinds 1961, toen het tot een breuk tussen Albanië en de Sovjet-Unie was gekomen, een gelukstelegram ter gele genheid van Albanië's natio nale feestdag. De dood van Hoxha werd door het Russi sche persbureau TASS echter maar zeer sumier gemeld. Communistische dogma's Enver Hoxha maakte van het kleine Albanië de hoeder bij uitstek van de zuiverheid van de communistische dogma's. Hij brak zowel met de Sovjet- Unie als met China omdat zij in zijn ogen waren afgeweken van de rechte leer. De prijs voor deze opstelling was dat Albanië politiek vrijwel van alles en iedereen werd afgeslo ten. De enige die voor Hoxha door de beugel kon was Josef Sta lin. Volgens hem was geen an der zo doorkneed in de begin selen van Marx en Lenin als deze in 1953 overleden Sovjet leider. Evenals Stalin regeerde Hoxha zijn land met ijzeren hand en steeg hij naar de top door politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. Hoxha was niet alleen een dogmatisch communist, hij was tevens de belichaming van het fanatieke nationalisme en de pathologi sche vrees voor vreemdelin gen, die de Albanese volksaard kenmerken. Hoxha was de langst zittende communistische leider ter we reld. Hij kleedde zich meestal tot in de puntjes en zag er jeugdig uit. Hij werd op 16 ok tober 1908 in Gjirokastra nabij de grens met Griekenland ge boren. Zijn ouders waren mo hammedaanse middenstan ders. Hij was getrouwd maar over zijn privé-leven is vrijwel niets bekend. Hoxha werd in zijn jeugd al aanhanger van het communis me en zijn standpunten heb ben vanaf het prille begin zijn carrière beïnvloed. Als onder wijzer ondervond hij in de ja ren dertig zoveel nadeel van zijn politieke overtuiging, dat hij uiteindelijk in een tabaks winkeltje in Tirana zijn brood Vlag niet halfstok voor Hoxha DEN HAAG „Noch zijn functie, noch de plaats van Al banië in de wereld geven aanleiding om aan zijn overlijden van officiële Nederlandse zijde een speciale beschouwing te wijden". Dit verklaarde gisteren een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag naar aanleiding van de dood van de Albanese partijleider Enver Hoxha. Bij het overlijden van hoofden van staten, waar mee Nederland diplomatieke betrekkingen onderhoudt, wordt op het ministerie van buitenlandse zaken de vlag halfstok gehesen. Nederland en Albanië onderhouden wel iswaar betrekkingen, maar Hoxha was geen staatshoofd. Daarom is gisteren in Den Haag de vlag niet halfstok gehe- moest verdienen. Het winkel tje zou later het centrum van het anti-fascistisch verzet wor den, nadat de legers van de Italiaanse fascistenleider Mus solini in 1939 Albanië onder de voet hadden gelopen. Na het Franse lyceum in Ko- ritsa doorlopen te hebben, kreeg Hoxha een beurs om verder te studeren aan de Uni versiteit van Montpellier in Frankrijk. Maar zijn politieke mening zou hem ook hier op breken. De studiebeurs werd ingetrokken en Hoxha ging werken voor het Franse com munistische partijblad L'Hu- manité. Het was een beslissen de periode in zijn leven. Hij werd lid van de Franse Com munistische Partij maar moest verhuizen naar Brussel, waar hij rechten studeerde. Hoxha keerde als onderwijzer naar Albanië terug, maar zijn poli tieke activiteiten dwongen hem om opnieuw in het ta bakswinkeltje een bestaan te vinden. Na de Italiaanse inval in '39 ging Hoxha meteen in het ver zet. In november 1941 richtte hij de Communistische Partij van Albanië op en groeide uit tot de feitelijke leider van het verzet tegen de Italiaanse en later ook Duitse bezetters. In 1944 was Hoxha hoofd van het verzet, premier en minister van oorlog in de voorlopige re gering. In januari 1946 werd Albanië tot volksrepubliek uitgeroe pen. Hoxha werd haar eerste- -minister, minister van defen sie en minister van buiten landse zaken. Tijdens zijn 41-jarige bewind zijn er ver scheidene momenten geweest waarop zijn positie leek te zijn verzwakt maar iedere keer wist hij in het zadel te blijven. Onder Hoxha is Albanië in ze kere mate zelfvoorzienend ge worden en heeft het een zeker welvaartspeil bereikt. Tegen het einde van 1982 leek de Al banese economie zich groten deels te hebben hersteld van de breuk met China. Het land is de op twee na grootste pro ducent van chroomerts. Het drijft enige handel met Joego slavië, hoewel de partijleiding geregeld scherpe Aanvallen doet op Belgrado. CARACAS Op een af gelegen berg in de jungle van het zuiden van Vene zuela hebben biologen een onbekende dieren- en plantenwereld ontdekt, die zich daar vanaf de tijd van de dinosaurussen in alle rust geëvolueerd heeft De expeditie deed deze ontdekking bij 3.000 meter Cerro de la Neblina (Berg van de Nevels), de hoogste berg buiten het Andesgebergte in Zuid-A- merika. De expeditie, die in januari vo rig jaar begon, stond onder lei ding van de Venezolaanse bio loog Charles Brewer Carias. Meer dan 120 Venezolaanse, Amerikaanse en Britse geleer den met alle mogelijke specia lismen namen deel aan de ex peditie die nu op zijn eind de berg verzamelde, zijn er ze- loopt. ker 12 nieuw. Andere experts hebben soortgelijke ontdek kingen gedaan. De specimens die de expeditie verzamelde, varieerden van microscopisch kleine schim mels tot zes meter lange slan gen. Bijna alles wat we hier verzameld hebben, is onbe kend, aldus de Amerikaan Roy McDiarmid, een deskun dige op het gebied van reptie len en amfibieën. Van de 15 soorten kikkers, slangen en hagedissen, die McDiarmid op Waar de geleerden nog niet uit zijn, is de exacte ouderdom van het gebied en daarmee van de flora en fauna. De geo logische ouderdom wordt ge schat van 80 miljoen jaar tot 1,2 miljard jaar. Het ontbreken van fossielen maakt het onmo gelijk vast te stellen wanneer het leven op de Cerro de la Neblina begon. IE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH wel sakkerloot!" riep Gozewijn van <„Dan was jij het, die mijn familiekro- clipper Albatros bracht!!" „Hoe wéét »roeg smidje Verholen verrast. „Hier legde Gozewijn uit, terwijl hij ge- r een bepaalde aantekening begon te Hier..., dit stukje heeft mijn oud-oud- 9, die ook Gozewijn heette, met eigen B kroniek geschreven. Ik ben bereid je I geloven, Verholen, want nu wordt me Idat hele getriefel met die familiekro niek. Sakkerlootse passages, die eerst r plotseling wel in het boek staan. f|lees je dit stukje voor: ...heden wierd riliechroniek gebraght, door een sym- srsoon, die mij zeide dat hij smid was :en en Verholen heette. Hij zeide mij hij handelde In opdraght van mijnen geliefden vader en het was bar en boos winter weer dien dag..." „Ja., zo is het precies ge gaan," zuchtte de smid. „Ik zie kapitein Goze wijn nóg voor me staan. Eilaas..., ik heb de ver nietiging van de Uylenborgh niet kunnen verhin deren. Tenslotte is het allemaal al lang geleden gebeurd. Maar ik weet wél waar de boom met het familiewapen staat, en waar de Havezate heeft gestaan, is mij óók bekend. Je kunt je driehonderd bunder bosgrond dus gaan afpalen en als je wilt. kun je zelfs naar de begraven schat gaan zoeken. Het is een grote koffer vol goud..." Intussen deed de plichtsgetrouwe dien der Eelco Eelkema zijn ronde door het dorp. Het was al laat en het sluitingsuur van de open bare drankgelegenheid naderde. „Ik zal es bij het Waap'n gaan kiek'n of ze klant'n er daar op tied uutgool'n," mompelde hij... ZÜRICH De directie van de Zwitserse Nationale Bank is tij dens de Tweede Wereldoorlog naïef en lichtgelovig geweest bij de aankoop van goud uit nazi-Duitsland. Dat is de conclusie van een onderzoek van de historicus Robert Vogler, dat in het jong ste kwartaalschrift van de bank is gepubliceerd. Vogler stelt vast dat de Duitse Reichsbank tussen september 1939 en de capitulatie in 1945 voor 1,2 miljard Zwitserse francs aan goud aan de Zwitserse centrale bank heeft verkocht, terwijl de Duitse goudreserve eind 1938 slechts een tiende deel daarvan bedroeg. Na de oorlog constateerden de geallieerden onmiddel lijk dat Duitsland veel meer goud had verkocht dan het vóór de oorlog bezat, schrijft Vogler. Dit verschil kan alleen worden ver klaard met de verkoop van zogenaamd roofgoud. Vogler stelde verder vast dat de bankdirectie zich in het geheel niets aantrok van de politieke ontwikkelingen in die tijd en zich naïef en lichtgelovig opstelde tegenover de Reichsbank. Een deel van het geld uit de verkoop van het goud besteedde het nazi-regime om zich Zwitserse wapens aan te schaffen. Twee Chileense kinderen zijn in een straat van Santiago bezig met het ontsteken van kaarsen. Gisteravond brandden vele duizenden kaarsen in het centrum van de Chileense hoofdstad. Deze actie vormde een onderdeel van de nationale protestdag, die het Nationale Arbelderscommando voor gisteren had afgekondigd. Het Arbeiderscommando had tot demonstraties opgeroepen als protest tegen de nog steeds onopgeloste moorden op drie linkse Chilenen, die op 30 maart hoogstwaarschijnlijk door de Chileense geheime dienst zijn uitgevoerd. In Santiago raakten giste ren dertien demonstranten gewond toen de politie het vuur op hen opende. Ook elders In Chili werd gisteren gedemonstreerd tegen het regime van dictator Pinochet. SPIDERMAN BESTRIJDT MISBRUIK KINDEREN CHICAGO De Ameri kaanse stripheld Spiderman is ingezet in de strijd tegen sexueel misbruik van kinde ren. De Amerikaanse com missie ter voorkoming van kindermisbruik heeft een speciale Spiderman-strip la ten schrijven, waarin de stripheld bekende dat hij als jongetje sexueel was mis bruikt. Hij riep kinderen die iets soortgelijks is overkomen op, hun ervaringen aan hun ouders te vertellen. Dat ver haal heeft duizenden reacties opgeleverd. Bij de uitgever kwamen talrijke brieven van kinderen binnen, gericht aan Spiderman, waarin de strip held om hulp werd gevraagd. Deze brieven zijn doorge speeld aan de kinderbescher ming. KHARTOUM Het nieuwe militaire regime van Soedan is gis teren akkoord gegaan met de vorming van een interimkabinet voor een overgangsperiode van een jaar. In dat jaar wordt de machtsoverdracht aan een burgerregering voorbereid. Dit is meegedeeld door leden van de burgerdelegatie die gisteren uit voerige besprekingen heeft gevoerd met de militaire autoritei ten. Naast de interimregering staat de Militaire Raad, die wordt geleid door generaal Swar el-Dahab. Op grond van een decreet van de nieuwe machthebber Swar el- Dahab, die vorige week zaterdag met een staatsgreep een einde maakte aan het bewind van president Nimeiri, zal het interim kabinet belast worden met de uitvoering van de wetten die door de Militaire Raad zijn aangenomen. In een verklaring aan de Militaire Raad hebben politieke organisaties en vakbonden ge zegd, dat de overgangsperiode van een jaar moet ingaan als het interimkabinet gevormd is. Nimeiri is waarschijnlijk als presi dent van Soedan gewipt, omdat hij naar een verzoening met Li bië streefde. Uit betrouwbare bron in de Egyptische hoofdstad Caïro is gisteren vernomen dat een aantal geheime ontmoetin- fen tussen afgezanten van Nimeiri en de Libische leider Gadda- i voor Egypte en de Verenigde Staten aanleiding was hun han den van Nimeiri af te trekken. Achtergebleven Falasha's in deplorabele toestand TEL AVIV Minstens 9.000 Ethiopische joden, voor het merendeel babies, ouden van dagen en zieken, zijn verspreid over verschillende bergge- huchten in Ethiopië achterge bleven. Aldus verklaarde gis teren Murray Narell van de Amerikaanse Vereniging voor Ethiopische Joden. Hij was be trokken bij de exodus van de Falasha's uit Ethiopië via Soe dan naar Israël. Hun toestand zou buitengewoon slecht zijn. Enkele maanden geleden zijn in het diepste geheim tussen de 15.000 en 20.000 Falasha's vanuit Ethiopië naar Israël overgevlogen. Ongeveer tien procent van de vluchtelingen verkeerde in zo'n slechte li chamelijke toestand, dat deze mensen op weg naar Israël aan boord van de vliegtuigen zijn gestorven, aldus Narell. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar Italië: 10-DAAGSE REIS NAAR T0RT0RET0 LIDO volpension 550.- Vertrek maandag 29 april en 6 mei a.s. Aan de mooie Adriatische kust van Italië ligt het gezellige badplaatsje Tortoreto Lido. Het telt slechts 24 hotels en pensions. Eén daarvan (in categorie II) is het smaakvolle PALACE HOTEL Rustig gelegen, omgeven door een fraaie tuin met zwembad en tennis baan, vlak bij de zee. met een eigen privè- strand, waarop omkleedcabines en toiletge legenheid. Alle kamers in dit hotel beschikken over een balkon met uitzicht op de zee en zijn voorzien van douche en toilet. Er zijn een discotheek en een bar Tor toreto Lido heeft een prachtig uit het fijnste en witste zand bestaand zeestrand dat meer dan 70 meter breed uitloopt in het schone water van de Adriatische Zee Het achterland biedt gelegenheid tot talrijke interessante excursies. Onze 10-daagse reis naar deze bijzon dere en nieuwe vakantiebestemming wordt gereden met een nieuwe luxe touringcar (met bar en toilet) en 2 bekwame chauffeurs, rechtstreeks (uiteraard met diverse stops) in 22 uur. (Gelijk aan de meeste Spanjebestem- mingen). De bijzondere prijs voor de reis heen- en terug en een 8-daags verblijf op basis van volpension ter plaatse (dus excl. maaltijden onderweg) bedraagt slechts 550. per persoon op basis van een 2-persoonska- mer met douche en toilet. Gecombineerde reisverzekering 25.- per persoon 5.- poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom -f 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonli|k in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag (maandag t m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5