1ÏÏÏÏ71 TAFEL „Regering die niet luistert naar vakbeweging schaadt de democratie Prof. Halkes niet akkoord met compromis paus-ontmoeting kerk en wereld Classis wil schorsing Amersfoortse predikanten Nieuwonderzoek Lijkwade van Turijn SCHEIDENDE FNV'ER HERMAN BODE NOG NIET VERSLETEN ACHTERGROND SoidóaQowuvnt VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGJ] Nicaraguaanse bisschop bij aanval contra's gewond Een Nicaraguaanse bisschop, Salvador Schalaffer, is gisteren bij een aanval van rebellen in het departement Zelaya in het midden van het land gewond. Hij reed in een auto op de weg tussen Matagalpa en Puerto Cabezas aan de Atlantische kust. toen hij in de hinderlaag liep, zo deelde de Nicaraguaanse staatsradio mee. De geestelijke is met verwondingen aan ge zicht en benen naar een ziekenhuis. Schalaffer is bisschop van de streek aan de Atlantische kust. Hij kwam twee jaar geleden in het nieuws toen hij enkele honderden miskito-indianen op hun vlucht naar Honduras begeleidde De miskito's staan over wegend vijandig tegenover de sandinistische regering. BRAZILIAANSE BISSCHOPPEN ERNSTIG VERDEELD Op de 23ste algemene vergadering van de Braziliaanse bis schoppenconferentie is ernstige verdeeldheid aan de dag getre den over de bevrijdingstheologie en de hoop die de Kerk in de samenleving mag wekken. Een deel van de 284 aanwezige bisschoppen uitte felle kritiek op de ontwerp-verklaring van de leiding van de Braziliaanse bisschoppenconferentie (CNBB) „Christelijke vrijheid en be vrijding", waarin steun voor en solidariteit met de armen wordt betuigd. Via structuurhervormingen zou een eind moe ten worden gemaakt aan de „groeiende uitbuiting" in Brazilië. De conservatieve aartsbisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Eugenio Sales, heeft woensdag een tegenverklaring verspreid, waarin hij een volledige herziening eist van het CNBB-ont- werp. Volgens hem moet de taak van de Kerk „vooral reli gieus" zijn en niet „bijna exclusief gericht op de opbouw van de samenleving". Hij verwijt voorts de CNBB-leiding en haar adviseurs, die het ontwerp-document hebben opgesteld, dat zij een „politieke interpretatie" van de bijbel geven en doen alsof „de redding niet van Christus komt maar van de armen". Kardinaal Sales zei. dat de Christus van het CNBB-document niet overeenkomt met de Christus van het Nieuwe Testament. Hij betreurde het, dat de CNBB-leiding geen aandacht heeft besteed aan „het misbruik van de liturgie voor politieke doel einden", terwijl zijns inziens onvoldoende rekening is gehou den met het Vaticaanse document „Instructie over enkele as pecten van de bevrijdingstheologie", dat vorig jaar september is uitgegeven. Dagelijks brengt wenk zijn haar in orde. ie Waarom ook niet zijna' hart? fc Chinese «rijt BIJEENKOMST MET MAATSCHAPPELIJKE ORGANISATIES GAAT DEFINITIEF DOOR De feministisch theologe Ca- tharina Halkes gaat niet ak koord met het compromis dat de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties vorige week heeft gesloten met aartsbisschop dr. A.J. Simo- nis. Mevrouw Halkes gaat dan ook niet in op de haar geboden gelegenheid de paus alsnog toe te spreken tijdens de ontmoeting van Johannes Paulus met maatschappelijke organisaties op 12 mei in Utrecht. Namens de werk groep die deze bijeenkomst organiseert heeft dr. P A van Gennip gisteren laten weten dat inmiddels wel is besloten deze ontmoeting met de paus in ieder geval te la ten doorgaan De Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties had mevrouw Halkes naar voren geschoven als woordvoerster tijdens de pausontmoeting. Aartsbisschop Simonis van Utrecht sprak hierover in eerste instantie echter zijn veto uit omdat de hoogleraar, „hoe integer en goedbedoe lend ook", een polariserend effect zou kunnen hebben. Het compromis dat vervol gens tussen de aartsbisschop en de Unie werd bereikt, hield in dat mevrouw Halkes toch zou mogen spreken mits er iemand uit de kring van de („behoudende") vereni ging „Vrouwen in de Rooms- -Katholieke Kerk" als spreekster zou worden toege voegd. Deze vereniging is een van de vijf organisaties die binnen de Unie van Ka tholieke Vrouwenorganisa ties samenwerken. In een verklaring zegt me vrouw Halkes dat ze begin dit jaar „niet zonder aarze ling en niet zonder voorbe houd" gevolg heeft gegeven aan het unanieme verzoek van de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties om de paus toe te spreken. Zij zegt „met grote verbazing" telefo nisch van hulpbisschop J. de Kok van Utrecht te hebben vernomen, dat aartsbisschop dr A.J. Simonis zijn veto had uitgesproken over haar deel neming aan het gesprek met de paus Wat mevr. Halkes het meest heeft bevreemd, is dat mgr Simonis haar „noch scnriftelijk, noch telefonisch, noch mondeling" heeft bena derd Rehabilitatie Mevr. Halkes meent zich nu van het compromis te moeten distantiëren, omdat het in het conflict tussen aartsbisschop Simonis en de vrouwenorga nisaties niets oplost, maar eerder versluierend werkt. „Het houdt geen rehabilitatie in. nadat ik als persoon en theologe in het openbaar door de aartsbisschop ben ge desavoueerd. Maar even zwaar weegt voor mij het ge brek aan vertrouwen bij de bisschop in de zelfstandige oordeelsvorming van het Uniebestuur", aldus mevr. Halkes. De theologe meent dat door het compromis af te wijzen de verantwoordelijkheden komen te liggen waar ze ho ren. De polarisatie die nu „vooral via de media" gestal te krijgt, is niet het gevolg van mijn deelneming aan het gesprek, maar van het veto van de aartsbisschop over mijn persoon, aldus mevr. Halkes. „Het argument van de pluriformiteit waarop mgr. Simonis zich nu be roept, zou enkel van kracht zijn als het van het begin af aan bij de opzet van het pro gramma gehanteerd zou zijn". Mevr. Halkes wijst er aan het slot van haar verklaring op dat zij haar bereidheid tot medewerking verregaand heeft getoond, maar dat ze niet kan blijven meewerken ten koste van haar integriteit en haar geloofwaardigheid als feministisch theologe. „Beide staan nu op het spel. Daarom kan ik niet anders dan mij definitief uit het ge sprek terugtrekken", aldus mevr. Halkes. De vereniging „Vrouwen in de R.-K. Kerk" heeft giste ren haar bereidheid uitge sproken aan het compromis tussen aartsbisschop Simonis en de vrouwenorganisaties mee te werken. „Wij delen het standpunt van de aarts bisschop dat polarisatie dient te worden vermeden", aldus Catharina Halkes: geloof waardigheid als feminis tisch theologe de vereniging in een verkla ring. Deze vereniging en drie an dere in de Unie deelnemende organisaties hebben gisteren laten weten dat zij blijven zoeken naar „een positief constructieve bijdrage" aan het bezoek van de paus. Het Katholiek Vrouwengilde heeft meegedeeld voorlopig vast te houden aan zijn standpunt weg te blijven. Ook de Unie als zodanig ziet af van deelneming. Tegen deze achtergrond heeft de werkgroep die de paus-ontmoeting in Utrecht organiseert gisteren besloten de bijeenkomst in ieder geval wel te laten doorgaan. Zeven personen zullen 12 mei op persoonlijke titel de paus toe spreken. Zij zullen het accent op drie thema's leggen: emancipatie, dienst en zorg, en solidariteit. Een van de organisaties die op de bijeenkomst vertegen woordigd zullen zijn is de FNV. Het hoogste orgaan van de Industriebond FNV, de bondsraad, heeft intussen laten weten het hiermee niet eens te zijn. De Industrie bond FNV zegt zich te erge ren aan de „discriminerende opvattingen van Rome en van vele bisschoppen in Ne derland" over een reeks van zaken. De classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Kerken wil dat de predikan ten ds. T. Harder en dr. J.J. Rebel worden geschorst. Als het kerkrecht het haar niet had verhinderd, had de clas sis zelf woensdagavond een formele schorsing uitgespro ken. Nu blijft het vooralsnog bij een materiële schorsing: ds. Harder is in zijn regio als enige niet aangewezen als kerkvisitator. Dr. Rebel komt als predikant in buitengewo- De classis kon de schorsing niet formaliseren omdat de kerkeraad van Amersfoort in appèl is gegaan' bij de parti culiere synode van het oos ten. Die komt op 22 mei bij een. Het besluit is tot stand gekomen na vijf lange classi- cale vergaderingen over het abortusstandpunt van Harder en Rebel. Beiden zijn verbon den aan het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. Rebel als pastor, Harder als bestuurslid. Zij steunden het initiatief van het ziekenhuis een abortusvergunning aan te vragen. Zij zijn ook mede- -auteurs van een nota over het abortusbeleid in De Lich tenberg. Die nota bevat volgens de classis een standpunt dat in strijd is met schrift en belij denis. Daarom riep zij Harder en Rebel in oktober 1984 ter verantwoording. De meerderheid van de c sis acht abortus alleen t- laatbaar als het leven van, vrouw gevaar loopt. De 11 leidsnota van De LichtenlH maakt volgens de cl^ abortus ook mogelijk als r direct „het lichamelijke; J ven van de vrouw c staat". Volgens wordt hier een schaal" gehanteerd waan de bijbelse basis ontbrei Harder en Rebel sprekenrj tegen. De Lijkwade van Turijn, een linnen doek van 4.30 x 1.10 meter, waarop de afdrukken zijn te zien van een gekruisigde man en die al sinds 1898 voor werp van onderzoek vormt, is opnieuw des kundig bekeken. Dit maal was het speurwerk in handen van een groep geleerden van het Cen trum voor Telecommuni catie (CSELT) uit Turijn onder leiding van prof. Giovanni Tamburelli. Daarbij zijn de nieuwste, aan de ruimtevaart ont leende, technieken toe gepast ook waar het de fotografie betreft. De nieuwe foto's, gemaakt in een zes jaar durende studie periode met behulp van digi tale beeldverwerking en toe passing van stereoscopie, hebben geleid tot het opbou wen van drie afbeeldingen. In 1983 maakte de Amerikaanse hoog leraar John Jack son deze afbeel ding van de lijkwa de. eveneens met toepassing van computertechniek. Duidelijk is een menselijke gestalte chaam liggende ar- onderbuik gekruis te handen, terwijl de voeten over el kaar liggen. Ze kunnen worden schouwd als een betrouwt, reconstructie van wat i het blote oog alleen mast2 grote trekken op de Lijlf® de kan worden waargtt men. g De eerste fotografischeyi met zijde- constructie laat het geti lings langs het li- zjen van een gemartelde |- die een doornenkroon H? gedragen. De tweede re^' structie toont het gelaat ó- bevrijd van alle bloedspt en wonden van het do<^. r^baartiMDe stane lijden, en dat zou figuur, die geen ge- nen worden beschouwd1 broken beenderen een „verheerlijkt gelaat" derde driedimensionele V toont in scherpe details>r fijn besneden, knappe gei van de martelaar. J. Opmerkelijk is dat de nif, foto's een gezicht laten |j< dat sterke overeenkomst! toont met uit de kunst kende afbeeldingen van zus een langgerekt ge'ë met snor en baard, wi 1 het haar een in het mi»g aangebrachte scheiding aJ toont. vertoont, moet tus sen de 1.75 en 1.80 meter lang zijn ge- betreffen, die ou der dan 30 en jon ger dan 45 jaar is geweest. Bruine bonen met kaas en paprika- roereiren, rauwkostslaatje en gegrilleerde kaassneetjes vegetarisch Voor twee personen bebt u nodig: 250 g bruine bonen, zout, 75 g geraspte pittige kaas, peterselie, bieslook; 1,5 lepel olie, 1 grote ui, knoflook, 1 kleine paprika, 1 tomaat, 3 eieren, 3 lepels melk, zout. peper, ketjap; 150 g witlof, 1 appel, paar augurken, bieslook, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, 1 lepel olie; 4 sneetjes brood, 25 g zach te margarine, ui, selderij, 50 g geraspte kaas. Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze ruim onder koud water met wei nig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekwater in een uur gaar, giet ze af, doe ze in een warme schaal en schep er luchtig de geraspte kaas, fijngeknipte peterselie en bieslook door. Begin, als de bruine bonen drie kwartier koken, de kleingesneden ui en geperste knoflook in de olie zo te frui ten dat ze gaar en net licht bruin worden. Bak vervol gens een paar minuten stuk jes paprika mee en dan nog een minuut de ontvelde en in stukken verdeelde tomaat. Klop de eieren los met melk, zout, peper en iets ketjap en laat ze al roerend in het pa prikamengsel stollen. Leg de roereieren midden op de bruine bonen. Geef er een rauwkostsalade bij, die gemaakt is van fijn gesneden witlof, grofgeraspte appel, stukjes augurk, klein- geknipte bieslook en een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie. Rooster de sneetjes brood aan één kant lichtbruin, besmeer ze aan de andere kant met een mengsel van margarine, kleingesneden ui en selderij, alsmede de geraspte kaas. Rooster die kant tot de kaas gesmolten is. JEANNE AMSTERDAM De PvdA zal voor de verkie zingen van mei 1986 dui delijker moeten tonen dat zij werk wil maken van herstel van het stelsel van sociale uitkeringen. Tot dusverre heeft de partij zich nogal vaag uit gelaten over de plannen op dat terrein en dat kan de PvdA een fors deel kosten van de stemmen winst die de verkiezings- onderzoeken nu voorspel len. Dit zei Herman Bode, hoofdbestuurder van de FNV belast met porte feuille sociale zekerheid en volksgezondheid, nog aan de vooravond van het PvdA-congres. Op dit congres is de koers voor de komende jaren aan de orde, en Bode is er niet gerust op dat de PvdA voldoende beseft dat ook herstel van de uitkerin gen, al zal dat een proces van jaren vergen, boven aan dient te staan in het verkiezingsprogramma. „Als de PvdA die bereidheid niet heel duidelijk toont, kan de partij het wel vergeten. Dan vrees ik dat de verkie zingen een zeer lage opkomst te zien zullen geven. Een fors deel van de verkiezingswinst zal ze dan door de vingers lo pen". aldus Bode in een met het ANP, ter gelegenheid van zijn aanstaande afscheid van de vakbeweging. Na een vak bondscarrière van 31 jaar gaat de 60-jange vice-voorzitter van de FNV eind deze maand met pensioen. „Als Den Uyl zegt dat je van- tevoren geen waterdichte en vuurvaste garanties kan ge ven, omdat je niet weet wat er over het land komt. dan heeft hij het grootste gelijk van de vismarkt. Maar dat hoeft hij niet elke dag te zeggen, want dan word ik een beetje wan trouwend. De PvdA zal meer concrete doelstellingen moe ten formuleren over de socia le zekerheid". Bode rekent er op dat de vak beweging beter bij de invul ling vart het beleid zal wor den betrokken als de PvdA in de regering komt. „Den Uyl zal zijn les zo langzamerhand wel geleerd hebben. Ik denk dat hij de vorige botsing met de vakbeweging nooit zal ver geten", zegt Bode. doelend op de flinke aanvaring die Den Uyl als minister van sociale zaken en werkgelegenheid in het kabinet-Van Agt met de vakbeweging had over de door hem voorgestelde bezui nigingen op het ziektegeld. Afbraak De FNV zal in het politieke beleidsprogramma, waar de vakcentrale nu binnenska mers aan werkt, duidelijk la ten uitkomen dat zij het nodi ge van de politiek verwacht om de afbraak van de sociale zekerheid te keren die onder het huidige kabinet plaats vindt, aldus Bode. Dat herstel zal niet in een handomdraai te realiseren zijn, zo beseft hij. „De mensen hebben ook geen overtrokken verwachtingen. Alles wat in de sociale zeker heid is afgebroken herstel je niet zo snel. Het is niet een zaak die in één kabinetsperio de van vier jaar is uit te voe ren." „Hoever we daarmee kunnen komen hangt ook af van de economische ontwikkelingen. We willen proberen om staps gewijs onze ideeën over een beter stelsel van sociale zeker heid in te voeren. Ik hoop dat de PvdA bereid is om op die manier aan de slag te gaan Het gaat erom of je van het opruimen van de grootste so ciale onrechtvaardigheden een belangrijke doelstelling maakt of dat je die zaak on dergeschikt maakt aan ver mindering van het financie ringstekort van de overheid". Bode ziet daarbij zelf voor een volgend kabinet met PvdA met name prioriteit voor weer onverkorte prijscompensatie voor de uitkeringen (zonder de „bevriezingen" van de laatste jaren), betere uitkerin gen voor langdurig werklozen door een steviger koppeling aan het laatst verdiende loon en herstel van de koopkracht van de minima. betering voor ouderen door geprikt. Ik daag Lubbers uit om op elke plek in Nederland daarover met mij in discussie te gaan, als hij dat wil bestrij den. Op grond van keiharde gegevens blijkt dat iedereen er op achteruit gaat, ouderen en jongeren". De PvdA heeft over deze zaak inmiddels ove rigens al een spoeddebat aan- V Herman Bode. Misnoegen Bode kijkt met misnoegen te rug op de laatste jaren, waarin de relatie tussen politiek en vakbeweging tot ver beneden het nulpunt is gedaald. Jaren ook waarin de vakbeweging is geconfronteerd met een nog steeds voortdurend ledenver lies. „Dat de politiek niet meer naar de vakbeweging luistert, is al onder Van Agt begon nen. Die begon de contacten met de vakbeweging te mij den. Een kabinet moet besef fen dat het met die opstelling niet alleen schade toebrengt aan de vakbeweging, maar ook aan het hele democratisch stelsel. Het geloof van de mensen in de politiek heeft een ernstige opdonder gekre gen, omdat ze merken dat er gewoon niet meer naar het volk wordt geluisterd". Over de essentiële punten die door de vakbeweging onder het huidige kabinet van VVD en CDA werden aangedragen bleek volgens Bode geen en kele reële discussie mogelijk. „De arbeidstijdverkorting hebben we er zelf in 1982 bij de werkgevers doorgesleept. Andere zaken die de vakbe weging graag wilde zijn alle maal te pletter gelopen tegen de muur van het regeerak koord van dit kabinet. De verkiezingsonderzoeken ge ven aan dat dat prachtig is voor de uitvoering van het re geerakkoord, maar niet voor de regeringspartijen zelf. Ik ben ervan overtuigd dat ze volgend jaar tijdens de ver kiezingen afgestraft zullen worden". Kloof De herziening van het sociale zekerheidsstelsel die het kabi net vorige week presenteerde is een goed voorbeeld van de gapende kloof tussen vakbe weging en kabinetsbeleid. „We hebben die ballon van Lubbers dat er sprake zou zijn van zo'n geweldige positiever Bode tekent daarbij aan dat hij het droevig vindt dat de PvdA aanvankelijk nog wel een lichtpuntje zag in het ka binetsplan. „Die eerste reactie van de PvdA vond ik een hele slechte. Ze hebben nu de plannen nader bekeken en die ballon ook doorgeprikt. Ik hoop dat de vakbeweging met het beleid dat de PvdA straks denkt te gaan voeren en dat zal ook dezer dagen op het PvdA-congrres moeten blij ken beter uit de voeten kan". Voor de vakbeweging wordt van essentieel belang of ze de erkenning weer krijgt dat ze een belangrijke maatschappe lijke groepering is, zo stelt Bode. „Er moet weer met de vakbeweging rekening wor den gehouden. Dat is belang rijker dan welke propagan- da-actie ook. Het meest funest voor de vakbeweging de laat ste jaren is geweest dat we een politiek beleid hebben ge had in Nederland, dat zich op geen enkele manier iets gele gen heeft laten liggen aan onze argumenten. Het gaat aan de mensen niet onopge merkt voorbij dat we bij de afbraak van de sociale zeker heid slechts hebben kunnen vertragen. Dat afbraakproces is gewoon doorgegaan. Dat verstevigt de positie van de vakbeweging ook in de ogen van de mensen niet. Het ver mindert hun motivatie om lid te worden". Niet versleten Bode, die in de markt is voor het voorzitterschap van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ), maakt er geen geheim van dat hij ei genlijk node de vakbeweging verlaat en best nog een paar jaar FN V-bestuurder had wil len blijven. „Maar we hebben niets te willen. Het is nu een maal zo dat vakbondsbestuur ders op hun 60e met pensioen moeten. Wel jammer, want ik voel me nog bepaald niet ver sleten. Hoewel ik er nu wel tegenop zou zien als ik nach ten lang door zou moeten ha len zoals in de tijd toen ik nog districts bestuurder in Rotter dam was". Bode behoort nog tot de wei nige bestuurders in de huidige FNV-top van de oude genera tie die op de werkvloer be gonnen. Hij startte zijn ar beidzaam leven als 14-jarige bij een weverij in Oldenzaal waar hij weefgetouwen moest schoonpoetsen. Na de oorlog werd hij bankwerker en in '54 trad hij als assistent-be stuurder in dienst van de Ka tholieke Metaalbewerkers- bond St. Eloy, de latere In dustriebond NKV. Bode heeft zich zeer sterk ge maakt voor de fusie van het socialistisch getinte NVV en het katholieke NKV tot de FNV. Binnen het NKV stuitte dat samengaan op forse weer standen bij bijvoorbeeld de Industriebond NKV die gerui me tijd allesbehalve broeder lijk omging met de zusteror ganisatie bij het NVV, waar destijds Arie Groenevelt voor zitter van was. Bode heeft evenwel geen moment spijt gehad van de fusie en hij is er van overtuigd dat de positie van de vakbeweging aanmer kelijk zwakker zou zijn ge weest als NVV en NKV des tijds niet waren samengegaan. Het CNV zou aanvankelijk ook meedoen, maar de chris telijke vakcentrale viel uitein delijk uit de boot Bode be treurt dat nog steeds: „Temeer omdat vanuit het CNV nog steeds wordt gesuggereerd dat je het christen zijn alleen kan beleven in een exclusief christelijke organisatie. Bij het NKV is het besef al in de ja ren zestig gekomen dat dit niet per se noodzakelijk is. NVV'ers en NKV'ers hebben via praktische ervaringen ge leerd dat mensen die vanuit verschillende bronnen wor den geïnspireerd, niet noodza- kerlijkerwijs van mening hoe ven te verschillen over de in richting van de maatschappij en de normen die daaraan ten grondslag moeten liggen". Nu en dan buiei DE BILT (KNMI) H paald niet lente-achtige houdt nog aan. Steeds nieuwe depressies br. buien en soms langdurijA rioden met regen. De teir tuur blijft daarbij mei graad of negen overdag i lage kant. Veel zon krijg morgen niet te zien. Het' weer van morgen wortff oorzaakt door een defl die van Schotland nal midden van de Na trekt. Deze depressie v zaakt bovendien weer wind. Er staat ons een k| ge tot harde zuidwesteil te wachten, aan de kus op de dag mogelijk een I achtige wind. Ook zond^ betert het weer nog nié Pas na het weekeinde het vriendelijker met zon en een geleidelijke van temperatuur tot waarden. Weersvooruitzichten vc Europese landen, geldife zondag en maandag: rr Zuid-Scandinavië: nu buien, middagtemperatir sen 5 en 10 graden l Britse eilanden: zondag, nog buien, daarna op dee te plaatsen droog en met zon. Middagtemp zondag rond 8 en maartf 12 graden. Beneluxlanden: zondafF enkele buien, maandag!) rend: middagtemperatuc geveer 10 graden. Duitsland: af en toe Middagtemperatuur ok >c 7 graden Frankrijk: zondag nog! maandag opklarend, temperatuur rond 8 gi het noorden tot 14 langs de Rivièra op zoi daarna wat hogere tei ren. Alpenlanden: periodeP zon, en mogelijk een bP -graad-celcuis-niveau 1500 meter. .j Spanje en Portugal: zoC droog Middagtemp» langs de Spaanse kustet- veer 17 graden, langs L van Portugal tussen 2E] graden. Italië en Joegoslaviscfcfc perioden met zon, alg& door een paar buien. temperatuur in de PovU. 16 graden, elders zondag maandag rond 16 gradl Geen krant ontvangen1- tussen 18.00 en 19.00 u terdags tussen 14.00 efC uur, telefoonnr.071-1221 uw krant wordt nog avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2