Hier is sprake van püre dierenmishande ling" „Straks omzet van twee miljard" Warmondse winkeliers tegen weekmarkt Js Zeilstra pleit voor hechte samenwerking GEMEENTE WIL PAARDESTAL AFBREKEN ♦mpromis [er ®nleg -■♦lering CDA Katwijk wil terugdringen drankgebruik belonen ™DEN CeidèeGowuvnt VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGINA 17. ren (16) na kraken gepakt IJK Een I6-jarige jongen uit Ijk is vannacht door de politie in de Jgegrepen nadat hij op twee plaat- id ingebroken. De politie trof de aan in een garage op het indus- 't Heem, waar hij op het punt om er met een gloednieuwe auto ar te gaan. Dit werd hem echter loor de agenten, die gewaarschuwd Idoor het afgaan van de alarmin- e. De jongen was het pand bin- Icomen door met zijn eigen auto door de roldeur van de garage te In zijn auto vond de politie twee jen die afkomstig waren uit een grojiestation aan de Hoorneslaan. Na oor bleek de jongen eerder op de :ialeT°°^ daar ingebroken te hebben. Bewoners trekken kort geding in WASSENAAR De bewoners van de Backershagenlaan in Wassenaar hebben een kort ge ding bij de Raad van State inge trokken. De bewoners eisten dat er op het landgoed Backersha- gen geen bomen worden gekapt, zolang er geen bouwvergunning voor de 36 appartementen en de herbouw van het landhuis is af gegeven. Volgens een woord voerder van de buurtbewoners is de reden voor intrekking van het kort geding de schriftelijke verklaring van ir. J. Poort, de eigenaar van Backershagen, niet te kappen voordat alle procedu res zijn afgerond. Kerkdiensten Bollenstreek NOORDWIJK/SASSENHEIM Een muzikale vesperdienst wordt morgen avond om zeven uur gehouden in de gere formeerde kerk aan de Vinkenlaan in Noordwijk-Binnen. De liturgie van de Be loken Pasen zal worden gevolgd. Mede werking verlenen het hervormd gerefor meerd vesperkoor en instrumentalisten onder leiding van Theo Tobé. Voorganger is ds. W. van der Lee. Eveneens op zater dagavond om zeven uur wordt een open deurdienst gehouden in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sassenheim. Ds. J. van Winterswijk uit 't Harde zal spreken over het onderwerp „Geloof van een twijfelaar". Medewerking verlenen het christelijk gemengd koor Hosanna uit Gouda en de organist Teke Bijlsma. Stroopwafelactie voor weeshuis Casa Materna ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse werkgroep Casa Materna houdt morgen en volgende week zaterdag weer een stroopwafelactie voor het Napolitaanse weeshuis Casa Materna. Morgen start de verkoop aan de Hoge Rijndijk en aan de Vrouwen weg en Vlietweg wor den bezocht. Een week later komt de dorpskern aan de beurt. Aan ieder pak je stroopwafels zit bovendien een label tje dat kans geeft op prijzen als een etentje in een pizzeria, een Italiaans ijs je en meer italiaanse zaken. De op brengst van de actie komt geheel ten goede aan het weeshuis waar dit jaar voor de twaalfde maal in successie Zoe terwoudse jongeren allerlei werkzaam heden zullen gaan verrichten. NAAKTSTRAND IN WASSENAAR WASSENAAR Het is zeer waar schijnlijk dat Wassenaar nog deze zomer een naaktstrand krijgt van 500 meter lengte, pal naast het naaktstrand van Den Haag. Het Wassenaarse college van B en W heeft besloten deze materie eind deze, of begin volgende maand aan de raadscommissies voor te leggen. In een eerder stadium werd door vooral de VVD in de Wassenaarse gemeenteraad gesteld dat het Was senaar liefst geen geld mag kosten. Uit een concept-raadsvoorstel blijkt echter dat een krediet nodig is van 11.000 gulden per jaar om het naaktstrand schoon te houden. Raad van State stelt Mallegat in het gelijk KATWIJK De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de beslissing van de raad om het jongerencen trum 't Mallegat geen afbouwsubsidie te verstrekken ver nietigd. Over de gronden waarop deze uitspraak tot stand is gekomen zal de gemeente nog schriftellijk worden be richt. De Stichting Open Jongeren Werk Katwijk heeft tijdens een zitting in oktober '84 op vernietiging van het raadsbe sluit aangedrongen omdat men meent dat de gemeente nog een aantal financiële verplichtingen tegenover het Malle gat heeft Daartoe behoren onder meer nog een deel van de salariskosten van de beroepskracht en diens wachtgeld. De meerderheid van de raad heeft altijd op het standpunt gestaan dat met het volledig doorbetalen van de subsidie over '82, het jaar waarin het centrum definitief werd geslo ten, al een soort afbouwregeling was getroffen. Op korte termijn zal nu een nieuw besluit moeten worden genomen. i;prll kabi ïaldj nieuv ierinj aaron an mi idie j wor gevei L is ring.i en tt n vai ER it idig de 11 :r„^ERWOUDE/GEL- hten>WOUDE „Het de entebestuur van Zoe- inde^ude maakt zich niet te geloven wat m m gebeurt. Jarenlang en, an we ons uitgesloofd iize pony's een goed te geven en dan ko- ze maandag ineens paardestal afbreken ir ons enig uitstel te ngr. Maria Vlasveld laar tranen de vrije 0-i. bij zoveel onrecht, le ren haar man door de donante Zoeterwoude deridaan. Stoutmoedige aert Fn voor verzet het de politiedwang op er. dag komen bij haar .teldtaar maken even la ng iiaats voor een gevoel een machteloosheid, r ze zijn nog niet lig aan pure dieren met!ndelinS' "et is ge- klaar met ons", verzekert ze. Het Zoeterwoudse buurtschap Gelderswoude ligt praktisch op de grens met de gemeente Zoetermeer. Boerderijen lig gen hier verspreid door het polderlandschap, behalve op één plaats waar boerderijen annex woningen tot een soort dorp in vestzakformaat gecon centreerd zijn. De woning van de familie Vlasveld ligt ver scholen achter een andere wo ning en is vanaf de Gelder- woudseweg nauwelijks zicht baar. De heer C.M. Vlasveld, voormalig bouwvakker kocht acht jaar geleden de oude boerderij die hier stond, brak de oude opstallen af en zette er een nieuwe woning neer. Ach ter op het erf, gecamoufleerd door struiken staat de „steen des aanstoots". De paardestal, die eind 1982 zonder vergun ning werd opgericht biedt on derdak aan de vijf pony's, waaronder een exemplaar van 25 jaar oud. Pony's Het echtpaar Vlasveld heeft geen kinderen. Hun dieren zijn hun kinderen, met name de pony's, voor wie ze alles over hebben. De heer Vlasveld moest met een beschadigde rug de WAO in en het verzor gen van de paarden is zijn gro te hobby. De kinderen uit de buurt mogen er gratis op rij den en zijn in deze Paasvakan tie dan ook nauwelijks van het erf weg te slaan. Aan deze harmonisch lijkende situatie lijkt maandag echter een ab rupt einde te komen. De ge meente neemt geen genoegen met het illegale bouwsel, dat wordt beschouwd als „horizon- vervuiling". Beroepsprocedu res tot bij de Raad van State leverden slechts uitstel op, en maandag om 10.00 uur zal het harde middel van de politied wang worden gehanteerd. Een aannemer zal, geëscorteerd door agenten, de stal, doorn in het gemeentelijke oog, tot de grond toe afbreken. „We mogen hier wel een hooi tas (soort hooischuur) neerzet ten, dat is volgens het bestem mingsplan. Maar we hebben geen behoefte aan een hooitas. Onze pony's stonden eerst in de oude garage op het erf, maar dat was onhoudbare toe stand. Ze zijn er een keer uit weggelopen, zo over de weg, levensgevaarlijk. Daarom was een stal noodzakelijk", vertelt mevrouw Vlasveld. „Ik heb de bouw een tijdlang stilgelegd toen dat werd verzocht en ver gunning gevraagd aan de ge meente. Maar het heeft maan den geduurd voordat ik ant woord kreeg. In de tussentijd ga je de stal dan natuurlijk niet afbreken. En dan krijg je ineens te horen dat de hele zaak binnen twee weken weg moet zijn", vertelt de heer Vlasveld. Fout „Kijk, ik geef toe dat we fout zitten met die stal. We hebben er geen vergunning voor. Maar de gemeente stelt zich wel erg star op. Iedereen heeft hier stallen en schuren. Ik heb er zelf notabene een paar van die oude stallen die hier ston den afgebroken. En er is nie mand die last heeft van onze paardestal. We zijn met een petitie rondgegaan en iedereen in de buurt heeft getekend, onderschreven dat de stal moet kunnen blijven", zegt Vlasveld. Waar de paarden straks na afbraak van de stal moeten blijven is niet duide lijk. „Volgens de gemeente kunnen de dieren zo het wei land in. Maar in de eerste plaats zou dat het weiland op dit moment veel schade berok kenen, en bovendien is het nog veel te nat voor die die ren. Vooral Bennie, de oudste, zou dat niet overleven. Hij is 25 jaar oud, maar we kunnen het niet over ons hart verkrij gen om hem te laten afma ken", aldus de heer Vlasveld. „Kreeg ik nou nog maar uit stel om de stal zelf af te bre ken. Maar zelfs dat krijg ik Mevrouw Vlasveld geeft de 25-jarige pony Bennie in zijn warme stal te eten. Dat tafereel zal straks verleden tijd zijn, omdat de stal wordt afgebroken door de gemeente. niet, en dat betekent dat ik, met mijn WAO-uitkering, op draai voor de kosten van de afbraak De gemeente is on verbiddelijk. Ik heb nog een advocaat ingeschakeld om eventueel met een kort geding uitstel te krijgen, maar die heeft me weinig hoop gegeven Ik weet echt niet wat ik nu verder nog beginnen moet", aldus een vertwijfelde Vlas veld. Een woordvoerder van de ge meente stelt dat de familie Vlasveld al het mogelijk uitstel heeft gehad. „Ze hebben maanden de tijd gehad om de stal af te breken en de dieren ergens anders onder te bren gen. We hebben er echt wel rekening mee gehouden dat het in de winterperiode moei lijkheden zou kunnen opleve ren, daarom hebben we nog even gewacht. Maar de winter is nu voorbij, en die illegale stal moet nu toch echt ver dwijnen", aldus de gemeente lijke woordvoerder. dat I iiaard 1 de i |,atd ^ERWOUDE Het ziet ;n uit dat het conflict htsv# de bewoners van de praa)indseweg in Zoeter- rendf en de gemeente over ir, W»leg van riolering in de de vt zal worden geschikt, m energiebedrijf Rijnland rorig£elijkertijd met de aan- Rotin de rioolbuizen gaslei- :-jarih naar de woningen en rouwjiren aanleggen. Verder ectie? bewoners deze week h' J,vereen^omst worden ltbarVlegd waarin rechten chten ten aanzien van ^lering worden gere- lal van de inhoud van jereenkomst afhangen of ook daadwerkelijk tot lompromis komt", zegt Voerder C.F.A. van en, bewoner van de indseweg. Als ik het r-^mijn eigen situatie be- T16Im3ind ik het geen slecht leid, vt van de gemeente, iietjeslk weet nog niet hoe de ei naain er over denken". Er laan. |ren overleg geweest tus- jde °tertegenwoordigers van 30- fers en bedrijven aan de indseweg en de gemeen - or de haast die moest n gemaakt met de aan- GP n riolering het rijk i/ oud» de aanleg mits het RZENip 1 juli van dit jaar ge- was verder overleg jrmatie aan de bewoners ïis in de knel gekomen, heente wil dat nu gaan aken. i de riolering. Zij dreig- |lfs de werkzaamheden ■...Joorgang te laten vinden INi gemeente niet bereid IVff schriftelijke overeen- VfcJJm af te sluiten. De be- Mll willen onder meer dat jVAeente instaat voor snel- Pll^raties van het nieuwe tigssysteem, als dat het laten afweten. Verder RGl meer duidelijkheid agtf* strook grond die ten IKre van de rioolbuis moet n afgestaan. Behalve de kmm van een gasleiding d°°r Je bewoners ook lergronds leggen van de Mteitsleiding bepleit. Op EN!' is overigens geen toe- KATWIJK Het CDA- raadslid A. van der Plas wil dat verenigingen die in hun bar-exploitatie een verschui ving weten te bewerkstelli gen van alcoholische- naar niet-alcoholische dranken moeten worden beloond. Hij denkt bijvoorbeeld aan een regeling waarbij een deel van de bar-opbrengst niet van de gemeentelijke subsidie hoeft te worden afgetrokken. Met deze bonus hoopt Van der Plas, zo zei hij gistermiddag in de welzijnscommissie, dat het drankgebruik wordt te ruggedrongen. In de concept-tekst van het nieuwe welzijnsplan, waar de commissie zich gistermiddag over boog, wordt het alcohol gebruik in Katwijk hoog ge noemd. Het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) in Leiden schat het aantal alco holmisbruikers in de kust plaats op 2400. In het welzijnsplan wordt het wenselijk genoemd dat er een „inloopruimte" komt waar personen met alcohol problemen individuele voor lichting kunnen krijgen. Deze ruimte zou dagelijks open moeten zijn. Een werkgroep waarin onder meer de politie, het CAD en enkele ambtenaren zijn ver tegenwoordigd werkt mo menteel aan een plaatselijk beleid ten aanzien van alco hol- en druggebruik. Zij zal aandacht besteden aan de voorlichtingsaspecten, de verkoop van alcohol op plaatsen waar veel jongeren samenkomen, het nemen van juridische maatregelen en mogelijkheden om de pro bleemsituaties vroegtijdig te onderkennen. AMBITIEUZE UITBREIDING VEILING AALSMEER BEGONNEN AALSMEER De Bloe menveiling Aalsmeer ver wacht over vijf jaar een omzet van twee miljard gulden. Nu is dat nog 1,3 miljard. Dat zei de heer H.J. Verkuyl van het vei- lingbestuur gisteren nadat hij de eerste paal voor een uitbreiding van het com plex had geslagen. De nieuwbouw op eigen ter rein gaat de grootste vei ling van ons land zo'n ne gentig miljoen gulden kosten. Later volgen nog meer miljoenen kostende bouwwerken die de vei ling klaar moeten maken voor de jaren negentig. „Crisissen bestaan in onze branche niet", zo zei een opti mistische directeur André Mulder gistermiddag na het heien van de eerste paal. Het komt volgens hem wel voor dat sommige tuinders en ex porteurs af moeten haken, maar dat gebeurt in elke tijd, betoogde hij. „De meest serieuze bedreiging van de bloemenhandel is het protectionisme. Als er geen vrije handel meer is tussen de landen, dan kunnen we het moeilijk krijgen". Mulder is nog steeds niet te vreden over de luchtvracht- ruimte die de bloemenexpor- teurs aangeboden krijgen. „Als dat niet snel verbetert, zal de concurrentie kunnen toeslaan zonder dat we iets kunnen doen". Hij doelt dan met name op de explosief gestegen ex port van bloemen en planten naar Amerika. Deze groei wordt belemmerd door gebrek aan vliegtuigruimte. De bloe menhandelaren charteren nu zelf elke week twee vliegtui gen naar de Verenigde Staten. Volgens de veilingdirecteur moeten dat er meer worden. Het probleem is alleen dat ons land dan meer zogenaamde landingsrechten moet hebben. Maar niet alleen in de VS zijn er obstakels. „Als minister president Lubbers volgende week naar Japan gaat, hoop ik dat hij pleit voor het toestaan van meer vluchten op dat land", aldus Mulder die net te rug is van een oriëntatiereis naar het land van de Rijzende Zon. De vijftien jaar oude Aals- meerse veiling blijkt de laatste jaren overigens steeds meer aantrekkingskracht uit te oe fenen op kwekers uit de wijde omtrek. Zo veilen 160 tuinders uit Roelofarendsveen en om geving in Aalsmeer, 300 uit Rijnsburg, 370 uit Ter Aar en Leimuiden, 90 uit Noorden, 53 uit Alphen en Hazerswoude, 14G uit Boskoop en 70 uit Lis- se. In totaal zijn nu ruim vier duizend kwekers bij de groot ste veiling van ons land aange sloten. BU VERGADERING BLOEMENVEILINGEN DEN HAAG „Vaststaat voor mij de noodzaak van een hechte samenwerking binnen een bedrijfstak als de onze, de agrarische sector, die meer dan 10 miljard gulden in het deviezenlaadje doet rollen". Met deze woorden bepleit drs. R. Zeilstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ, het ineen slaan van de handen op het agrari sche front. Hij deed dat van middag tijdens de algemene le denvergadering van de Vere niging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN). De 10-jarige VBN, die in haar bestaan de gezamenlijke vei- lingomzet zag stijgen van 954 naar 3027 miljoen gulden, heeft sinds vanmiddag ook een nieuwe voorzitter. De algeme ne ledenvergadering koos ir. J. van Doesburg al opvolger van drs. G. Hogewoning die van een ernstige ziekte herstellen de is. De VBN had Zeilstra als gast spreker uitgenodigd en die trok in zijn toespraak vele pa ralellen tussen de veehouderij en de bloemensector. Twee van die overeenkomsten: het doormaken van een spectacu laire groei de afgelopen jaren en de grote export van beide. De zuivelindustrie exporteert 60 procent van haar produk- ten, de bloemen-industrie 70 procent. Vice-voorzitter M.J Varen kamp van de VBN constateer de in zijn terugblik op 1984 verheugd dat de economische groei merkbaar was met name in de afzet naar de Verenigde Staten en Japan, ondanks de rigoureuze bezuinigingen en het inkrimpen van de produk- tiecapaciteit. Hij benadrukte dat vooral rust op de valuta- en rentemarkt noodzakelijk is voor een verder herstel van de wereldeconomie Vooral de stijgingen op dat gebied heb ben gevolgen gehad voor de produktiekosten (energiekos ten) van de bloemisterij. Va renkamp verwacht dat die produktiekosten de komende jaren nog verder zullen stijgen door bijvoorbeeld de arbeids tijdverkorting, iets dat op zich volgens hem toch al moeilijk is in te voeren in de glastuin bouw. WARMOND Als het aan de Warmondse onder nemers ligt komt er voor- lopig geen weekmarkt in deze gemeente. Tijdens de gisteren gehouden infor matiebijeenkomst van de ondernemersvereniging bleek dat drie kwart van de ondernemers niets voelt voor het opzetten van een weekmarkt. Uit een eerder gehouden en quête onder het publiek werd duidelijk dat 75% graag een weekmarkt in Warmond zou willen. De ondernemers vrezen ech ter veel concurrentie van de ambulante handel. Als alternatief werd voorge steld om enkele keren per jaar een kunst- en antiekmarkt te organiseren waarop ook de monstraties van oude ambach ten plaats hebben. Onderzocht wordt op korte termijn of het organiseren van zo'n speciale markt in het komende zomer seizoen nog mogelijk is Een afvaardiging van de onderne mers gaat daarvoor naar Spa kenburg om te zien hoe daar de zogenaamde „Spakenburgse dagen" verlopen Na 17 mei zullen de meeste winkels op dinsdag hun slui tingsochtend of middag heb ben. De slagers blijven uit praktische overwegingen op maandag gesloten. Gedurende de vakantieweken zullen de Warmondse winkels zes dagen per week geopend zijn. Als proef wordt er vanaf 17 mei tot 27 september op de vrijdag avond een koopavond inge steld Bijna alle Warmondse winkeliers doen daaraan mee. De Warmondse ondernemers gaven er gisteren duidelijk blijk van op alle manieren te willen proberen de Warmon den» voor hun inkopen op Warmond te houden en de Eassanten er naar toe te trek en. In het komende zomer seizoen zullen er verschillende akties op touw worden gezet en de ondernemers willen dan dat veel mensen In de gelegen heid worden gesteld Warmond vanaf het water te bezoeken. Zij zullend daarom bij het ge meentebestuur een verzoek in dienen om tijdelijk aanleggele- fenheid te scheppen nabij de traat ter Leede Zolang het bouwplan daar nog niet wordt gerealiseerd zou daar een mooie aanloopplaats voor de waterrecreanten gemaakt kunnen worden al is het al leen maar voor het komende seizoen. Marktwagen voor Wereldwinkel OEGSTGEEST Het college van B en W van Oegstgeest wil de gemeenteraad gaan voorstellen jaarlijks vijfhonderd gulden beschikbaar te stellen aan de Wereldwinkel Dit voorstel vloeit voort uit een verzoek van de wereldwinkel om financiële steun bij de aanschaf van een marktwagen Pogingen om in Oegstgeest tot een informatiecentrum te komen, waarin de Wereldwinkel zou participeren, zijn enkele jaren ge leden op niets uitgelopen Sindsdien is de Wereldwinkel weke lijks met een kraam vol informatie over de Derde Wereldlanden op de weekmarkt te vinden. Omdat men niet over goede opslag ruimte beschikte, besloot de stichting in plaats van een markt kraam een marktwagen aan te schaffen. Dankzij subsidies van CEBEMO en de kerken en donaties is een bedrag van negen duizend gulden bijeengehaald Aan de ge meente werd verzocht een subsidie in de afschrijvingskosten van de wagen te verlenen B en W menen evenwel dat geen subsidie verleend kan worden in de afschrijvingskosten. Om de Wereldwinkel (pch tegemoet te komen, wordt het andere voor stel gedaan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17