Pas als je lid an de i jsclub •ent, ben je Lisserbroeker" Boule club schenkt zitbanken SSERBROEK AAN DE VOORAVOND VAN GROTE GROEI: ^qTDEN OMGEVING QeidwOowuvnt VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGINA 15 Economisch wel en wee LEIDEN Aan de Tomaten- straat 30 is per 29-1-1985 A. H. v.d. Haven jr., amb. handel in bloemen en planten, gevestigd. Aan de Houtlaan 55 is in jan.'85 A. J. Arendsen, uro loog, gevestigd. „Schuitje vaart", expl. van mini rondvaartboot, gevestigd aan de Turfmarkt 2a is per 14- 2-1985 verplaatst naar Haven straat 48. Coöperatieve vereniging „De Kaashal" U.A. gevestigd aan de v.d. werfstraat 36 is per 1-2- 1985 opgeheven. ,A bon part", vervaard, van en klh.in dames en babyboven- kleding. gevestigd aan de He rengracht 132 is per 1-2-1985 opgeheven. Aan de Steenstraat 19a is per 7-1-1985 Bloemenhandel F. Hundersmarck, gevestigd. Aan de Morsstraat 8 is per 5-2- 1985 Yassmena, koffieshop ge vestigd. Het Leids Metselbedrijf „Bon Vuurvast" gevestigd aan de Vollersgracht 26 a is per 1-2- 1985 opgeheven. Bongers, klh. in 2e hands goed., gevestigd aan de Uiter stegracht 34 is per 1-2-1985 verplaatst naar Langegracht 65. J. R. de Jong, handel in groot verbruik in sportprijzen, ge vestigd aan Agaatlaan 143 is per 1-1-1985 opgeheven. Aan de Lange Mare 59 is per 1-3-1985 „Al Arab", video theek, gevestigd. Aan de Vrouwensteeg 5 is per I-3-1985 „De Vlier", klh. in biologische levensmiddelen, gevestigd. Aan de Hoogstraat 5 is per 1-3- 1985 „IJssalon Capri'cons, ijsbereidersbedrijf en klh. ge vestigd. Aan de Haarlemmerstraat 211 is per 1-3-1985 J. M. Winters- Schadee, klh. in breigarens en in eigen vervaard, wollen kle ding, gevestigd. Aan de v.d. Werfstraat 26 is per 2-3-1985 „Spider's dream", klh. in gebruikte dames- en herenbovenkleding, gevestigd. Aan de Papengracht 3 is per 2- II-'84 „Goedkopie b.v.'het reproduceren, vermenigvuldi gen, vervaard, van handel in fotokopieën, handel in fotoko- pieerapp., handel in papier, verr. van bindwerk gevestigd. Aan de Breestraat 9 is per 4-3- '85 „Diamant Schaar", herstel len van dames- en herenbo venkleding, gevestigd. Aan de Breestraat 122 is per 9- 03-'85 „De Broekenstunter" gevestigd. „Frits v/d Meyden", heren kapsalon en toiletbenodigdhe den, gevestigd aan de Lange Mare 53 is per 2-l-'85 ver plaatst naar Vrouwenkerk- choorstaat 11. Aan de Hyacinthenstraat 22 is per 4-2-'85, H. de Vos, onder- aann. van grond- en straat werk, opgeheven, an de Haarlemmerstraat 239 is per 15-3-'85 „Jamin" chocola terie, opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 46 is per 14-3-'85 „Woodstock" vrijetijdsmode, gevestigd. „Schoonheidsverzorgingsbe- drijf Lieke Alsema' gevestigd aan de Langebrug 50 is per 2- ll-'84 verplaatst naar Oegst- geest BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Alexan der, zv. J. Middelburg en M L Zitman; Bruin, zv. W. Bent hem en M C. Portengen; Martijn Willem Aart, zv. R R. van der Sijde en S C M. van Brouwers haven; Susan Eva, dv. P C A M. Walter en M C. van Winsen; Jos, zv. J P C. Ouwer- kerk en J. Noort; Reinhilde An- netje Wilhelmina, dv. A. van den Berg en MCM. Bierman; Peggy, dv. J. Marcelis en N C. Tegelaar; Mark, zv. J. Honkoop en A M T. Rook; Jan-Willem, zv. H C. Verloop; Lieke Made- Ion. dv. R J. van Asperdt en Y. van der Riet; Rianne Gwendo lyns dv. B H C. van de Berg en I A. de Lange—Wendels; Jaco- ba Petronella, dv. J. Remmel- zwaal en J H. van der Does. Overlijden: P. Helkens, geb. 23-12-1894, vrl. geh. gew. met M. Schotema; E. van Baarlen, geb. 9-5-1938, vrl. echtg. van F. Oort; P. C. Witte. geb. 14-3- 1924, man; C. van der Plas, geb. 9-11-1909, man; U. Ros. geb. 26-9-1911, vrl. geh. gew. met K. Kuijt; G. J. Gans. geb. 8-3-1903, man; M. T. C. Ver hoef, geb. 10-5-1916, vrl.; T. J. van der Laan. geb. 1-11-1919, man; K. de Vries, geb. 20-12- 1896, man; J. W. P. Burgwal, geb. 10-9-1918, man. Gehuwd: P. E. HugenhoTtz en A. Tas; J. G. M. Kerstens en R. van der Burg; G. van Zeist en C. J. H. Ie Mair; A. Kwestroo en L. M. van der Hoeven; R. J. van Polanen en C. Y. Bekker; T. N. M. J. Broens en M. T. De- vllee; L. Fielemon en M. de Roolj; R. Llgtvoet en H. W. C. Bronk; H. T. Le Fever en A. P. Meijer; A. J. van der Weel en A. M. van Steijn; M. Brok en M. E. Stam. VALKENBURG Geboren: Jeffrey, z.v. P. Tameling en J.D. Harteveld; Wouter Arnold, z.v. A. Helmlg en J.D. Landrè. In ondertrouw: K. de Wit en L.G.M de Vries; J.C. Berg en G.M. Kuijs. Gehuwd: C. van der Plas en J. Ouwersloot. K. de Wit en L.G.M. de Vries. De heren Nieuweveld en Augustinus voor dorpshuis De Meerkoet. DEKERK AAN RIJN „Als je één meespeelt ben je tocht", zeggen Paul és en Frans den Held. busiast vertellen zij hun favoriete sport spo de Boule. Hun „Club fétanque Rhyne Bou- i bestaat binnenkort piaar. Om dat te vie- schenkt de vereni- J twee zitbanken voor lofstedepark. Mijn de gemeente Koude- ■zeer dankbaar voor alles j voor ons heeft gedaan, jen armen zijn we in- ontvangen. Een heel hil met de gemeente Ha- 'oude", vinden Paul en iren vijf jaar geleden de iefnemers voor de op- ■nang van de club. Paul a' vijftien jaar jeu de eilail *n Prakrijk tijdens de i ilities. Voor de deur op yjemeentegras, leerde hij "paktjel aan buurman Frans Beid, die er meteen zijn oiflan verloor. Samen kon- 5 ji zij in de plaatselijke het plan aan een club op Ie eerste bijeenkomst in Anker in Hazerswoude, tien 25 belangstellenden, lich meteen inschreven ld. Toen de kersverse de Pétanque Rhyne bij de gemeente Hazers- e ging praten over de g van een jeu de boule- op een stukje openbaar In, werden zij zeer scep- 1 ontvangen. De club als nummer 31 op de iteitenlijst. Voorlopig ten de boulers gebruik p van het oefenveld van ^vereniging Bernardus. ilen ballen imtacten met Bernardus li zeer prettig, maar de {en van de metalen bal- jeschadigden het oefen- (Bovendien moest Rhyne qj veel geld aan de ge- wnté betalen voor het ge- Cq. Toen dan ook bleek dat |ekerk een nieuw park |en, stapte het be naar die gemeente. Daar Tde men heel wat en- ster. Het gemeentebe- Het spel wordt gespeeld met metalen (bij voorkeur roest vrij stalen) ballen van een ge wicht dat varieert van 620 tot 800 gram. De diameter ver schilt van zeven tot acht cen timeter. „Het is een beetje af hankelijk van de grootte van iemands hand welke bal men kiest", vertellen Paul en Frans. Het is de bedoeling de stalen ballen zo dicht mogelijk bij de „but" (een licht houten balletje) te werpen of te rol len. Club de Pétanque Rhyne Boule is een actieve vereni ging. Behalve de toernooien voor de eigen leden, organi seert het bestuur ook regel matig toernooien met gastver- enigingen. Er heeft zelfs ie mand een clubvlag gemaakt De clubkleuren zijn: een swe ater in licht- en donkerblauw met het clubembleem. „Nu we binnenkort vijf jaar bestaan, hebben we de koppen bij el kaar gestoken. We wilden iets doen voor onszelf èn de Kou- dekerkse gemeenschap. Zo ontstond de gedachte een zit bank in de Hofstedepark aan te bieden. Dat hebben wij het gemeentebestuur laten weten en tevens gevraagd of zij dan een tweede bank wilden beta len. Daar ging de gemeente mee akkoord. De bijdragen van de leden verliepen even wel zo voorspoedig, dat de Club de Pétanque zelfs twee banken kan aanbieden, zodat nu drie bankjes in het park staan. Morgen om half twee worden de door de club aan de ge meente geschonken zitbankjes officieel aangeboden. Daarna gaat Rhyne Boule met de ge nodigden naar De Ridderhof om een toast uit te brengen op het jubileum en de banken. Tenslotte dagen zij hun gasten uit voor een partijtje Jeu de Boule in het Hofstedepark. Mochten er mensen zijn die belangstelling hebben voor het Jeu de Boule, dan kunnen zij bellen met secretaris Frans den Held, telefoonnummer 01724-2182. „Of zij kunnen een keertje op zaterdagmid dag in het Hofstedepark ko men kijken. Er is altijd spel materiaal genoeg aanwezig om eens een partijtje mee te spelen", zeggen Frans en Paul. ASTRID DE NIJS •éleV| 'e T-IRBROEK De 11 gemeenschap van LI >roek staat op een iunt. Het aantal in- rs zal namelijk op I termijn met niet pr dan de helft toe- n. Er staat een projekt van ruim 425 p op stapel; hierdoor uit tweeduizend bestaande dorpje loop van 1987 uit- tot drieduizend lers. De dorpsraad jt zich momenteel Hijiief voor op de komst ch aije buitenpoorters die Pr°JLisserbroek zullen ie bevolken. Al die e pafelingen zullen opge- Nagïi moeten worden in de yechte verenigingsle- rJzij' van Lisserbroek. eernP6 dorps- 8 rpëen schitterend uit- rde „Wegwijzer voor 'broek" samenge- Die wordt straks yl e nieuwelingen per- jk overhandigd tesa- met een rode roos. ïnmiddag houdt de raad van een tot zes en informatiemiddag dorpshuis De Meer- koet waarbij alle vereni gingen en in§tellinge sa men laten zien wat er zo als in Lisserbroek moge lijk is. Hoewel de op Lisse georiën teerde Haarlemmermeerse dorpskern Lisserbroek van al les heeft, ontbreekt een café. Vreemd genoeg telde de „dijk" vroeger om de zeven huizen een café, maar om een onver klaarbare reden zijn er van de talloze cafés slechts enkele overgebleven, waarvan niet een in Lisserbroek. De voor zitter van de in september aanstaande 15 jaar fungerende plaatselijke dorpsraad, is de heer Gerrit Nederveld, af stammeling van een van de eerste pioniers in de Haarlem mermeer. Naar een van zijn voorvaderen is in Abbenes zelfs een straat vernoemd, ui teraard „Nederveldstraat" ge heten. De secretaris is de oor spronkelijk van Noordwijk af komstige Wim Augustinus. In Dorpshuis „De Meerkoet" en de voormnalige kleuter school „De Parkieten" worden tal van activiteiten georgani seerd. Vooral „dorpsgerichte" zaken worden er massaal be zocht. Er fungeert zelfs een aparte jeugdraad die van alles en nog wat (disco, hobbyclub, discussies, etc.) organiseert voor de Lisserbroeker jeugd. Ook andere activiteiten zoals naailes, dansen en bloemschik ken lopen als een trein. Dorps huis „De Meerkoet" moet dan ook dringend uitgebreid wor den. De noodzakelijke bouw werkzaamheden zullen in het kader van het leerlingenstelsel worden uitgevoerd door een plaatselijke aannemer. Men hoopt de verbouwde en uitge breide „Meerkoet" in septem ber aanstaande officieel in ge bruik te kunnen nemen. Dat wordt dan op grootse wijze een week lang gevierd samen met het vijftienjarig bestaan van de dorpsraad. IJsclub De dorpsraad en zijn activitei ten hebben doelbewust geen enkele binding met welke po litieke partij of kerkelijke ge zindte dan ook. „Kenmerkend voor Lisserbroek is" volgens Nederveld en Augustinus „de eensgezindheid en saamhorig heid. Als een van de vele ver enigingen verjaart, wordt dat door alle verenigingen met el kaar gevierd. Iedereen staat klaar om zo'n club te felicite ren en de erbij behorende ge schenken zijn niet mis". Mo menteel werkt men in Lisser broek hard aan de opzet van georganiseerde burenhulp. In het, nu nog, tweeduizend in woners tellende Lisserbroek is de IJsclub de belangrijkste vereniging met niet minder dan twaalfhonderd leden. Een oud gezegde luidt dan ook: „Pas als je lid bent van de IJsclub, ben je Lisserbroeker". Een opmerkelijk groot aantal Lisserbroekers deed onlangs mee met de Elfstedentocht. Ook de tennisclub en de sjoel club mogen er wezen met res pectievelijk driehonderd en vijfenzeventig leden. Als het aantal inwoners van Lisserbroek volgend jaar met ongeveer de helft zal zijn toe genomen, blijft de eenheid be houden. Althans daar streven dorpsraadvoorzitter Nederveld en secretaris Augustinus naar. „Het moet hier een fijne leef gemeenschap blijven en het dorp mag beslist niet gesplitst worden in een oud en een nieuw deel", vinden beide dorpsraadbestuurders. Hoewel de Haarlemmermeer een moeilijk bestuurbare gemeente is met haar zesentwintig ker nen, zijn de kontakten met het gemeentebestuur goed gere geld. Lisserbroek voelt zich dan ook geen „ondergescho ven kindje" te opzichte van grote kernen als Hoofddorp, Nieuw Vennep en Badhoeve- dorp. Brug Kritiek heeft de dorpsraad wel, ondanks deze goede con tacten met het Haarlemmer meerse gemeentebestuur. Zo heeft men op het raadhuis in het verre Hoofddorp nimmer aandacht voor de verkeers- voorzieningen nabij de brug over de Ringvaart. Vier jaar geleden al heeft de dorpsraad hierover uitvoerig van ge dachten gewisseld met ver- keersdeskundigen van de ge meente. Resultaten bleven evenwel uit. „Trouwens de hele infrastructuur van Lisser broek is nog nooit serieus be keken" meent voorzitter Ne derveld. Zo zet hij levensgrote vraagtekens bij de manier waarop de in aanbouw zijnde woonwijk ontsloten gaat wor den. „De huidige bouwweg te genover de brug levert vaak gevaarlijke situaties op, vooral als de brug omhoog is". Hij vertelt dat er plannen zijn om een weg aan te leggen in het verlengde van de Lissese Kanaalstraat om de nieuwe woonwijk heen, die voor het Turfspoor ter hoogte van de IJ weg op de Lisserwge uit komt. Deze weg zal „Lisser- broekerweg" gaan heten. De aanleg van een fietspad langs de smalle Lisserweg is voorlo pig voor de zoveelste keer uit gesteld. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer heeft momenteel geen geld voor de nopdzakelijke onteigening van gronden. Nederveld begrijpt deze gang van zaken niet goed, want: „Waar blijft de drieën eenhalve ton, die het diep- vriesbedrijf van Elderen aan de IJ weg betaald heeft voor de aanleg van een deel van het fietspad?" Vooral voor de vele tientallen kinderen die per fiets vanuit Abbenes naar Lis- se op school gaan, is de ver keerssituatie op de Lisserweg als gevolg van supersnel rij dend (vracht)verkeer levens gevaarlijk. Een ieder die de smalle weg kent, zal dit bea men. Boek De historicus van Lisserbroek, is de heer Nic. Bouwmeester, die in 1978 samen met Maar ten Doeders en Aart Donker een dik boek over de geschie denis van het dorp heeft sa mengesteld onder de titel „Zo was het in Lisserbroek". Ove rigens is Lisserbroek veel ou der dan de rest van de Haar lemmermeer. Het is namelijk een eeuwenoude uit laagveen bestaande landtong in het vroegere meer. Tussen Lisse en de bebouwing van de Lis serbroek lag vroeger een meer dan een kilometer lang stuk onbebouwde grond. De polder Lisserbroek werd ten tijde van de drooglegging van de Haar lemmermeer in tweeën ge splist: de Ringvaart werd er namelijk dwars doorheen ge graven. Het stuk Lisserbroek aan de overzijde van de Ring vaart kwam toen in de ge meente Haarlemmermeer te liggen en werd onder provin ciaal bestuur van Noord-Hol land gesteld. In de vorige eeuw gingen zich in de Lisserbroek heel wat turfstekers vestigen. Het Turf spoor herinnert nog aan die tijd. Dit bochtige spoorwegge- tje verbond het nabijgelegen venige Abbenes met de Ring vaart. In Lisserbroek werd de turf vanuit de wagens overge laden op schepen. Nadat alle turf er was gestoken, gingen ondernemende bollenboeren en bloemenkwekers er zich op de tuinbouw toeleggen. Het Openbaar Vervoer in Lis serbroek is altijd minimaal ge weest. Momenteel gaat buslijn 94 van Centraal Nederland van Noordwijkerhout naar het aan de Schipholspoorlijn lig gende station Nieuw Vennep via de Lisserbroek. In de zo mer kan men vanuit Lisser broek ook het strand aan de Langevelderslag bereiken. Deze busdiensten worden mo menteel echter bedreigd met inkrimping van de toch al mi nimale frequentie. De Lisserbroekers zijn dik te vreden met de overige voor zieningen in het dorp. Zo is er een voetbalcomplex waar Voetbalvereniging „Kagia" is gehuisvest; er is een fijne gym zaal voor ondermeer de bad mintonvereniging en een volkstuincomplex van vierdui zend vierkante meter, waar een stuk of veertig Lisserbroe kers hun eigen boontjes en an dere gewassen telen. ELLEN VERHAAR Van links naar rechts: P. Kroes, C. van der Putten, J. van der Voort en F. den Held. stuur van Koudekerk vond dat het jeu de boule extra aantrekkelijkheid aan het park zou geven en gaf dan ook alle medewerking. „Al onze wensen zijn royaal ver vuld", vertelt voorzitter Paul Kroes. „We beschikken over een jeu de boule-baan van vierhonderd vierkante meter. Bovendien zijn alle wandelpa den onverhard aangelegd. Bij toernooien kunnen die ook als baan benut worden, zodat de club in totaal zeventig ploe gen kan uitnodigen. Het is een ideale situatie. Het is openbaar terrein. We mogen spelen wanneer we maar wil len. We zijn er altijd op zater dagmiddag, maar 's zomers gaan we ook vaak op door-de- weekse avonden nog even boulen". De bejaarde cluble den spelen nogal eens overdag in het park. De enige wens die de vereni ging nog heeft is een licht mast, zodat in het voor- en najaar 's avonds langer door kan worden gespeeld. De aan leg van de benodigde stroom kabel brengt evenwel flinke kosten met zich mee. „We be grijpen dat andere zaken voor gaan, maar de wens blijft overeind". Om ook in de win termaanden door te kunnen blijven spelen, heeft Rhyne Boule het oog laten vallen op een nissenhut op het indus trieterrein. Opgang Het Jeu de Boule heeft de laatste jaren grote opgang ge maakt. De meeste mensen kennen het spel van hun va kantie in Frankrijk. Velen raakten daar, net als Paul Kroes, zo enthousiast over het spel dat zij thuis een club op richten. In Nederland zijn nu zo'n 125 verenigingen met ruim vierduizend leden. In de beginjaren waren de kam pioenen altijd Fransen, die in Nederland woonden. Nu gaat het deze sport zo goed, dat de Nederlanders de Fransen naar het tweede plan hebben verdrongen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15