arkt weer terug naar ooglandsekerkgracht STAD OMGEVING te I Alternatieve straf wegens mishandeling Bruine beuk in Hortus nog ernstig ziek Stevensbloem gaat groeien Drie maanden voor agressieve Leidenaar Het Leids Theater vertilt zich aan Albee VRIJDAG 12 APRIL 1985 PAGINA 13 ïlpgroep biedt aktische hulp SEN Een aantal vrijwilligers biedt nu al [en en half jaar hulp aan mensen, die dat |en gebruiken. Deze vrijwilligers, mannen en iven, hebben zich verenigd in de Leidse groep. Zij halen boodschappen voor mensen at door omstandigheden moeilijk zelf kunnen doen eenvoudige klusjes van huishoudelijke begeleiden mensen naar een ziekenhuis of DENjr. Ook brengen zij bezoeken aan mensen die eenzaam voelen en behoefte hebben aan ge- Sap. Mensen die problemen hebben en daar ens met iemand over willen praten kunnen [s een beroep doen op de Leidse Hulpgroep, n die met de Leidse Hulpgroep in contact komen kunnen van 10.00 tot 17.00 uur bel- ,iar de vrijwilligers centrale en vragen naar lidse Hulpgroep tel. 071-149064. LEIDEN Staatssecretaris G. Brokx van onder meer Volkshuisvesting slaat op vrijdag 19 april om half vier de eerste paal voor het nieuwe winkelcen trum in de Stevenshof. In dit complex, „Stevens- bloem" genaamd, is ook ruimte voor 97 premie- huurwoningen, waarvan de huur gemiddeld 417 gul den zal bedragen. Op de begane grond van het winkelcentrum is 470 vierkante meter kantooroppervlakte en 4500 vier kante meter voor winkels. In Stevensbloem zullen onder meer de supermarkten Digros en Albert Heijn onderdak vinden. Aan de noordzijde wordt een par keerplaats voor 240 auto's aangelegd. De totale stich- tingskosten van Stevensbloem bedragen 20 miljoen gulden. Insluipers actief LEIDEN Ins- luipers hebben gistermiddag tussen half twee en vijf uur hun slag geslagen in een woning aan de Morsweg. De dieven kwa men binnen via de niet gesloten balkondeuren en gingen er met een geld kistje met 20.000 gulden vandoor. Taxichauffeur knoeit met meter LEIDEN Een 26-jarige taxichauf feur uit Waddinxveen is gisteren op staande voet ontslagen omdat hij ma nipuleerde met de meter in zijn taxi. De man heeft aan de politie bekend zijn Leidse werkgever voor enkele tientallen guldens te hebben opge licht. Het bedrijf, El-tax, is juist bezig met het monteren van nieuwe meters in zijn wagens. Hiermee zou niet meer kunnen worden gemanipuleerd. Dit is echter niet het geval, door kortslui ting in de stroomtoevoerkabel te ver oorzaken functioneert ook deze nieu we meter niet meer. De fabrikant van de meters is op de hoogte gesteld. F ranciscusband zoekt oud-leden LEIDEN De Franciscusband Leiden (FBL) viert dit jaar het 40-jarig bestaan met een grote reünie in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare. op za terdag 27 april. Oud-bandleden en oud-leden die geen uitnodiging hebben ontvangen voor dit feest, worden verzocht contact op te nemen met Martin van Haastrecht aan de Herenstraat 90 in Leiden (124107). De band werd opgericht door enkele voortrekkers van de Fransiscusgroep en ging lange tijd als een verkennersmuziekgroep door het le ven. De FBL boekte veel successen in binnen- en buitenland. In de zestiger jaren werd het imago „verkennersband" veranderd, ook niet-verkenners en vrouwen mochten lid worden. Ook het tijdver schijnsel majorettes is niet aan de FBL voorbij ge gaan. Een van de hoogtepunten was in 1972 de deelname aan het Holland Festival in het concert gebouw in Amsterdam. Overval op bejaarde HAZERSWOUDE RIJNDIJK De poli tie van Hazerswoude heeft vannacht twee mannen overmeesterd die geprobeerd hadden een 83-jarige vrouw aan de Rijn dijk te beroven. De 36-jarige en 23-jarige Leidenaren tik ten rond twee uur vannacht bij de bejaar de op het raam. Toen ze zeiden van de po litie te zijn, kreeg de Hazerswoudse arg waan en belde het politiebureau. Toch liet ze de twee binnen. Een van de twee had een nylonkous over zijn gezicht De vrouw werd niet bedreigd, maar de twee begonnen al wel naar geld te zoeken in het huis. Een minuut later arriveerde de politie. De twee probeerden nog te ont snappen door een raam aan de achterkant in te slaan. De 36-jarige man verzette zich nog, maar kon door de politie worden overmeesterd. L ai 1IDEN Eind dit jaar komt gebruikelijke zaterdagse iarkt weer terug op de Hoog- indsekerkgracht. Die toezeg- ing deed wethouder J. Peters raadscommissie ruimtelijke tdening gisteravond. Wat voor jramen er komen te staan, is niet bekend. „Dat zal eerst auwkeurig bekeken moeten 'orden. Weinig is zo ingewik- ld als het verdelen van Marktplaatsen onder markt- looplui", aldus de wethouder. Vaststaat wel dat kramen waarin groente en fruit wordt verkocht geen plaats meer krijgen op de Hooglandsekerkgracht. Deze worden geconcentreerd op de Botermarkt. De traditionele markt op de Hoog landsekerkgracht moet nog deze maand verdwijnen, omdat een nieu we riolering wordt aangelegd. Met de werkzaamheden wordt binnen kort begonnen, omdat vóór 1 juli 1985 de woningen op de nieuwe rio lering moeten zijn aangesloten. Lukt dat niet, dan loopt de gemeente een gedeelte van de rijkssubsidie voor het project mis. De raadscommissie boog zich gister avond met name over het aantal parkeerplaatsen dat na de aanleg van de riolering terug zal komen. De Hooglandsekerkgracht zal dan op nieuw worden ingericht. Momenteel zijn er volgens de gemeente 130 par keerplaatsen, waarvan een flink deel illegaal is. Het college van B en W wil dat aantal terugbrengen naar 53. Dit aantal zou in overeenstemmming zijn met al jaren geleden vastgestel de plannen over het aantal parkeer plaatsen in de binnenstad. Vanuit de buurt werd gisteravond gevraagd om ongeveer 75 plaatsen. Dat aantal zou in elk geval nodig zijn om omwo nenden een plekje te bieden. De PvdA steunde het voorstel van het college, maar een meerderheid van de commissie schoof een oordeel over het aantal parkeerplaatsen naar de gemeenteraadsvergadering van maandag, waarin de Hooglandse kerkgracht definitief aan de orde komt. Alleen de PPR /PSP had een uitgesproken oordeel: „Dit prachtige historische stukje Leiden moet hele maal autovrij worden". In elk geval zou in het midden van de Hoogland sekerkgracht een wandelpromenade moeten komen. Volgens wethouder Peters is dat onaanvaardbaar, omdat de bewoners juist geen auto vlak voor de deur willen, maar in het midden van weg. Heykoop zanger-gitarist Jos :oop is te gast op de \iebar-avond van th for Christ die mor- ivond in het Hoog- Huis aan de Mori- teeg wordt gehouden. )ijeenkomst begint om uur. \\fl J.WP vous salue Marie" van l-Luc Godard is de die van donderdag 18 p/i met woensdag 24 f wordt vertoond in 'ijkhuis aan de Vrou- erkkoorstraat 17. In \krijk heeft de film f veel beroering ge il omdat velen menen de kerk en de maagd ia erdoor worden bele- Het verhaal gaat het leven van Jozef ilaria en speelt zich af De voorstellingen f' nen om acht uur en wart over tien. ijesoverles 164 hofjesoverleg komt yinJerdag 18 april bijeen T gebouw Rapenburg Besproken wordt: een \erpregelement voor pe hofjes, de stand van p rond het Jeruzalem- en het Annahofje en dieregelingenBewo- 'van de Leidse hofjes (DEiar,af twee uur 's mid- welkom op deze ver- ring. ckerhash rs, b&Iub Horus presen- el b®Jvrijdagavond 19 april 'ioeT%iba 's muziekkamer |/e Herenstraat 1 een pen van Cracker- Het concert begint 10 u\\Pe£en uur' de toe' Oprijs bedraagt vijf JES/ ïïnhI) Ravage bij Kopermolen Een 29-jarige vrouw uit Leiden veroorzaakte gistermiddag rond kwart voor vier bij winkel centrum de Kopermolen een flinke ravage omdat zij in plaats van het rempedaal van haar auto, het gaspedaal intrapte. De vrouw wilde parkeren, zag plotseling dat het een plek voor een invalide betrof en wilde op de rem trappen. Haar voet gleed weg en kwam op het gaspedaal terecht. Haar wagen ramde een wagen die rechts stond, schoot vervol gens rechtdoor tegen een andere auto aan om tenslotte tegen een derde auto tot stil stand te komen. Het bleef bij aanzienlijke blikschade. Iets dergelijks overkwam een 21- jarige vrouw uit Leiderdorp die met haar auto wilde stoppen achter de wagen van een 29- jarige Leidenaar die bij de kruising Haagweg- /Da Costastraat voor een verkeerslicht stond te wachten. De Leiderdorpse wilde remmen, maar ook zij gleed met haar voet op het gas pedaal. Blikschade was het resultaat. Mlerdags lussen 14.00 en 15.00 Donnr.071-122248 en uw krant [ING 1 dezelfde avond nabezorgd. ^«voorlichting 'rouw#or advies, aanschaf en oriëntatie «aar.feke expositie over bou- "•sdq"! wonen met informatie SP9irodukten en diensten itallen bedrijven. 55TrVRIJE TOEGANG heer.ioptningstijden: nzaaié-. vr. 9.00 - 17.00 uur B646» 9.00 - 20.00 uur jr 9.00 - 14.00 uur er' Mfiglaan 6 waddinxveen DEN HAAG/NOORD- WIJK „Eén keer mag een mens een fout begaan. Hij moet dap wel gestraft worden, maar niet te zwaar. Hij moet er vooral van leren". Dit zouden de gevleugelde woorden zijn van een bekende rechter van de Haagse rechtbank en ze werden gistermid dag dan ook dankbaar aangehaald door de advo caat van één van de twee verdachten die terecht stonden voor de Haagse politierechter. De twee Noordwijkse jongens hadden op 12 juni van het vo rig jaar een Duitse badgast in elkaar geslagen. Daarbij had de Duitser een gebroken kaak, een gebroken vinger en loszit tende tanden opgelopen. De twee Noordwijkers waren die avond op bezoek in een Noordwijkse dancing toen één van de twee verdachten per ongeluk bier over de Duitse badgast morste. De vakantie ganger diende de verdachte daarop van repliek door hem een klap in het gezicht te ge ven. Aan de bar werd even la ter met vrienden het plan ge smeed om de Duitser nadat hij de dancing had verlaten nog even te „pakken". In een groepje van acht volgde men de Duitser, nadat deze met een vriend het etablissement ver liet. Van dit tweetal ging één een steegje in en de ander liep recht door. De twee verdach ten volgden de man die het steegje in ging en zich verstopi- te in een schuurtje. De twee verdachten haalden de man uit het schuurtje en sloegen en schopten hem waar ze maar konden. Later zouden ze nog achter de andere man aan wil len omdat zou zijn gebleken dat ze de „verkeerde" te pak ken hadden genomen. Maar daar zagen ze toch maar van af. De officier van justitie noemde het een afschrikwekkende daad die zwaar gestraft diende te worden. „Je ziet het steeds vaker dat een groepje jongeren één mens pakken en dan gru welijk verwonden". Ze eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaten van beide verdachten zwakte het voor val niet af, maar wilden wel dat rekening gehouden zou worden met het feit dat het de eerste keer is dat de verdach ten iets dergelijks hebben mis daan. „De situatie is uit de hand gelopen. Ze zijn er erg van geschrokken. Ze hebben beiden een baan en werken hard. Met een gevangenisstraf zouden zij hun baan misschien kwijt raken", aldus de advo caat. Gepleit werd voor een hoge boete of een alternatieve straf door werk te verrichten in de dienstverlening. De officier zag wel iets in het argument dat het voor de jon gens de eerste keer was en wilde wel een voorstel tot al ternatieve straf afwachten. Het moest wel een zware baan zijn en zeker 75 uur in beslag nemen. De werkzaamheden zouden in de weekeinden kun nen worden verricht. Zweedse toeristen bestolen LEIDEN Uit de op het parkeerterrein van Holiday Inn ge parkeerde auto van een 36-jarige toerist uit Zweden zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee rugzakken en een ste reo-installatie gestolen. Het linkerportier van de wagen werd geforceerd. De Zweed leed een schade van 7000 kronen, onge veer 2800 gulden. Winter laat diepe sporen achter De winter heeft diepe sporen achtergelaten. En dan niet alleen fi guurlijk gespro ken, zoals deze foto van de oos telijke oprit van de Plesmanlaan (in de buurt van Holiday Inn) naar de A44 laat zien. Het asfalt zit vol diepe scheuren en gaten. Menig automobilist heeft dat al proefondervinde lijk kunnen vast stellen. Vooral wanneer het re gent en het water de scheuren ca moufleert, komen er heel wat auto- wielen in terecht. Dit is overigens niet het enige voorbeeld van scheuren en ga ten in het weg dek. De wegen herstellers heb ben hun handen vol aan de win- terschade op de wegen. De verko pers van auto banden zullen daar niet rouwig om zijn. Een juten jas moet de enorme boom beschermen tegen te felle zon. In augustus blijkt of omhakken van deze bruine reus onvermijdelijk is. LEIDEN De medewerkers van de Hortus Botanicus en vele liefhebbers van deze universitaire tuin aan het Rapen burg wachten bezorgd en vol spanning hoe de grote bruine beuk de zomer door zal komen. De boom, die de entree van de tuin volledig beheerst, heeft sinds twee jaar last van zwammen aan de wortels. Het zijn elfenbank-achtige padde stoelen die in de wortels van de boom parasiteren en inmid dels de hele boom hebben aangetast. Vorig najaar zijn deze bestreden met een schimmelwerend middel door de boom- chirurgen Copijn. Pas in augustus zal blijken of deze spoed- behandeling resultaat heeft gehad. „Als er meer zwamvorming zal optreden zie ik het heel droevig in voor de beuk", aldus de hortulanus, mevrouw C.Teune. In het ergste geval moet men het radicale oordeel vellen dat hij omgehakt dient te worden. Een eerste beeld van hoe de beuk de winter is doorgekomen heeft men al: er zijn nogal wat takken afgestorven. In verband daarmee heeft men de stam van de boom deze winter geheel ingepakt in jute. De hortulanus: „Nee, dit was niet tegen de kou, zoals vele bezoekers van de hortus denken. Een beuk kan niet overleven als hij te weinig takken en bladeren heeft die de de zonnestralen kunnen weghouden van zijn stam. Het jute is dus eigenlijk bedoeld als bescherming tegen uitdroging en zonnebrand. We wachten nu maar af hoeveel en in hoever re de takken de komen de weken zullen uitlopen". Het is onbekend waar de boom vandaan komt, maar hij is geplant tussen 1812 en 1818. Het is een redelijk bijzondere boom die nooit in het wild voorkomt. De bruine beulc is aan geplant in sommige parken en landgoederen. DEN HAAG/LEIDEN Vier maanden gevange nisstraf, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daartoe werd de 22-jarige Leidenaar, die gistermor gen bij de Haagse politie rechter moest voorkomen, veroordeeld. Deze straf wordt toegevoegd aan een andere flinke gevangenis straf, die de verdachte wegens een eerdere ver oordeling nog moet uitzit ten. De Leidenaar heeft een lang strafblad en een alcoholpro bleem. Gisteren stond hij te recht omdat hij vorig jaar twee auto's had gestolen. Tevens was hij betrokken bij een vechtpartij en daarna had hij zich verzet bij zijn aanhouding door de politie. Voorts was hij op een automobilist was inge reden. Ook had hij twee jon gens mishandeld. Tenslotte moest hij zich verantwoorden voor het stelen van een video recorder bij de Leidse univer siteit. „Ik had niet de bedoeling op de man in te rijden", zei de Leidenaar gisteren tegen poli tierechter meyrouw Dil. „Ik wilde er gewoon langs om naar mijn schoonmoeder te gaan". De getuigenverklarin gen en de verklaring van de automobilist gaven een heel ander beeld van de situatie. Volgens die verklaringen zou de Leidenaar eerst een aanrij ding hebben veroorzaakt bij het Valkenpad in de Meren- wijk. Toen de automobilist van de aangereden auto daarop uitstapte, zou de verdachte ge zegd hebben: „Uit de weg jij". Toen de man daar niets voor voelde en de politie erbij wilde halen, zou de verdachte recht op de bestuurder, die naast zijn auto stond, zijn ingereden. Deze moest het vege lijf red den door in de naast de weg gelegen bosjes te springen. De rechter zag in deze daad be dreiging met doodslag bewe zen. Ook het tweede feit leverde weinig problemen op. De Lei denaar gaf toe de auto's gesto len te hebben. In eerste in stantie zou hij met een vriend „slechts" één auto hebben wil len stelen. Maar toen de vriend achter het stuur wilde, besloot de verdachte nog maar een auto voor zichzelf ook te stelen. De Leidenaar ontkende echter verzet te hebben ge pleegd bij zijn aanhouding door de politie nadat hij bij Mac Donalds aan de Beesten markt in Leiden betrokken was geweest bij een vechtpar tij. De rechter zag in de getui genverklaringen echter vol doende bewijs geleverd, dat hij zich wel had verzet. De advocaat van de Leidenaar. die een begeleiding door het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) op zijn plaats vond, probeerde enige clementie af te dwingen door te stellen dat de Leidenaar on langs vader was geworden en nu zijn leven wilde beteren. De politierechter, die er reke ning mee hield dat de jongen al en lang strafblad had en problemen met de alcohol, vonniste tenslotte conform de eis van de officier. Daarbij be paalde ze dat de Leidenaar zich gedurende de twee jaar proeftijd zou laten behandelen door het CAD. LEIDEN 'De dame uit de provincie' is een stuk van Al bee dat het peil van bijvoor beeld 'Who is afraid of Virgi nia Woolf?' niet haalt Een van de overeenkomsten tussen de twee stukken is, dat de men sen erin keihard en hatelijk tegen elkaar zijn. In 'Virginia Woolf' is dat gegeven schitte rend gebruikt in een hecht ge structureerd psychologisch drama, in 'De dame uit de pro vincie' is de compositie warri ger, de personages zijn minder geprofileerd en de motivering van hun gedrag is niet zo dui delijk. Het stuk heeft twee delen. Het eerste is gevuld met het uit de hand lopende feestje met drie echtparen, die onbarmhartig tegen elkaar tekeer gaan. Dat gebeurt thuis bij Sam en Jo. die ongeneeslijk ziek is. Het tweede deel speelt de volgende morgen en daarin zijn Eliza beth. die zegt Jo's moeder te zijn, en de neger Oscar de cen trale figuren. Zij begeleiden Jo's sterven, en lijken niet van deze wereld. Centraal staat steeds de vraag 'Wie ben ik?' 'De dame uit de provincie' is een zware kluif voor zowel re gisseur als acteurs. De regis seur moet diep nadenken over hoe de karakters zich tot el kaar verhouden, wat hun voorgeschiedenis is en welke drijfveren zij hebben. En de spelers hebben als zij van zeer goeden huize komen al hun handenvol aan al het emotio nele geweld. Daarbij is het stuk zeer kwetsbaar, het kan niet gedeeltelijk slagen: of het is verpletterend, of ongeloof waardig en gênant. Dat laatste was het geval in de versie van Het Leids Theater. De ambitieuze groep gaat geen zee te hoog als het gaat om de keuze van hun repertoire, en is jammerlijk verdronken in de moeilijkheden van Albee's stuk. In de loodzware voorstel ling was geen moment sprake van een werkelijk navoelbare spanning tussen de personages, wat simpelweg kwam doordat het spelpeil te laag was. Het is vergeeflijk dat de vereiste scherpte in dit stuk niet werd bereikt, dat zal inmiddels wel duidelijk zijn. Het Leids Thea ter heeft zich voor een veel te zware opgave geplaatst DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13