Somcwit ongeren teisteren ■bibliotheek STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) POLITIE MOET EINDE OVERLAST MAKEN fok in Leiden vaak alleen hulp tijdens kantooruren in voormalig Adlercomplex Leiden steunt drinkwater project in Nicaragua fateroverlast Belangstelling voor Tafeltje Dekje verdubbeld WOENSDAG 10 APRIL 1985 PAGINA 9 i)EN De politie moest er jacht omstreeks twaalf uur e pas komen om een einde te n aan hevige wateroverlast |n woning aan de Buizerd- [ater stroomde langs de mu- /an de flat en de bewoner de politie toen de bovenbu- ïiet thuis bleken. Twee agen- ikten een ruitje van de voor in. De bron van de overlast ^et toilet heeft de bewoner van die op dat moment net kwam, nog ruim een uur ge- hi met het dweilen van de ng- Man slaat vriendin tanden uit de mond LEIDEN Een 29-jarige Lei- denaar heeft gisteren bij een ruzie met zijn vriendin op de Langebrug haar twee tanden gedeeltelijk uit de mond gesla gen. De man had met de vrouw, een 33-jarige Leidse, in een restaurant gegeten. Het tweetal kreeg ruzie, die werd uitgevochten op de Langebrug. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, werd door de gewaarschuwde politie in gesloten. De vrouw overweegt aangifte van mishandeling te doen. Fascistische folders uitgedeeld LEIDEN Op de Hooglandsekerk- gracht en de Haarlemmerstraat zijn gisteren folders met een fascistische strekking uitgedeeld. In de folders, die afkomstig zijn van het Jeugd Front Nederland, wordt de rehabilita tie van NSB-leider Mussert geëist. Na dat de politie gistermiddag een tele foontje kreeg over het verspreiden van de folders, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar niemand werd meer aangetroffen. Zaterdag had de Leidse PSP al aangifte van vermissing van een vlag gedaan. De vlag hing voor de brievenbus van het PSP-pand aan de Lange Mare. In de brievenbus werden dezelfde folders aangetroffen. LEIDEN Steeds meer personen, die door omstandigheden moei lijk zelf voor hun maal tijd kunnen zorgen, doen een beroep op „Tafeltje Dekje". In 1984 werden maar liefst 51.761 goedkope warme maaltijden in Leiden verstrekt. In 1983 wa ren dit er nog 24.224. Deze maaltijden, die in ziekenhuizen en bejaar dentehuizen worden be reid, worden dagelijks bij de mensen bezorgd door de Unie van Vrij willigers (UW). Door de enorme stijging van het aantal gebruikers heeft de UVV meer vrijwilligers nodig. De UVV, vroeger de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, maar sinds 1977 Unie van Vrijwilligers omdat manlijke vrijwilligers zich ook aanmelden, verzorgt al 20 jaar de maaltijddienst „Tafeltje Dekje". Zieken en ou deren kan daardoor elke dag thuis een verse maaltijd worden aange boden. De grote toena me van het aantal maaltijden is vooral ontstaan nadat het UVV vorig jaar januari een samenwerkingsver band aanging met het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk en de bejaar dentehuizen. Voor het rondbrengen van de maaltijden kregen de bezorgers een kilome tervergoeding van 57 cent per kilometer. Door de toenemende vraag heeft de UVV dringend vrijwilligers nodig, die met hun auto de maaltijden willen rondbrengen. Het tijd stip waarop de maaltij den rondgebracht wor den, is tussen twaalf uur en half twee. Wie één of twee keer per week zou willen helpen kan zich tussen tien en twaalf uur opgeven via tel. 141231. Concert in Hooglandse kerk LEIDEN Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap, het Rijnlands Christelijk^ Mannenkoor en de Christelijke Oratorium Vereniging Exultate Deo geven vrijdaga vond 19 april in de Hooglandse Kerk in Leiden een concert ten bate van het Na tionaal Fonds Sport Gehandicapten. Op het programma staan werken van Bach, Handel. Schubert. Grieg en Gersh win. De toegangsprijs is tien gulden. Hou ders van CJP, 65+ of K&O-leden betalen zeven gulden vijftig. De kaartverkoop is bij K&O. Oude Vest 45. VVV-kantoor. Maar ook 's avonds aan de kerk zijn kaar ten verkrijgbaar. Het concert is onderdeel van de jaarlijkse landelijke collecte in de week van 22 tot 28 april. De rust in het leescafé aan de Nieuwstraat wordt steeds vaker verstoord door groepjes jongeren. ^jEIDEN De directie 'an de Openbare Bilio- heek aan de Niéuw- heeft de politie te geroepen in de ■oop een einde te maken voortdurende over door een groep jon- 'eren. Volgens directeur A. de Üaluwé is er al geruime ijd sprake van een ge- ipannen situatie in de bi bliotheek. Met name be- loekers van het zoge naamde leescafé zouden regelmatig worden lasti- gevallen. De jongeren zouden lawaai maken, stoelen omgooien en er zou hash gerookt worden en waarschijnlijk ook ver handeld. In de toiletten van de bibliotheek werd kleding aangetroffen, zodat aangeno men wordt dat men er ook gestolen kleding verhandelt. Door het luidruchtige optre den van de jongeren zouden steeds meer bezoekers van het leescafé wegblijven. Het leescafé zag zijn omzet tot de helft dalen. Directeur De Ca- luwé: „In de bibliotheek van Morskwartier hebben we ook zoiets meegemaakt. Daar zijn we lang zeer tolerant geble ven, maar later bleek dat steeds minder mensen naar de bibliotheek kwamen van wege die overlast. We wilden niet een zelfde situatie krij gen aan de Nieuwstraat. In overleg met de politie werd besloten iets aan de situatie te doen. Er werden in het leescafé briefjes neer gelegd met de regels waaraan men zich als bezoeker diende te houden. Als mensen het te bont maken waarschuwen we de_ politie. De hele situatie maakt de mensen in de bi bliotheek erg nerveus en ge spannen. Dat moet verande ren". Of het door deze gespannen situatie komt is niet zeker, maar afgelopen zaterdag ont stond er in het leescafé een vreemde situatie toen om streeks half twaalf de politie plotseling een paar jongens die rustig zaten te lezen, som meerden het lokaal te verla ten. Omstanders zagen ver baasd en gebelgd toe hoe zo iets kon gebeuren. Volgens 'n getuige zouden de jongens to taal niet voor overlast ge zorgd hebben en zouden ze zonder waarschuwing of aan kondiging door de politie zijn verwijderd. Directeur Caluwé: „De groep die daar zat, was ons bekend. Zij komen steeds naar het leescafé en maakten de afge lopen weken veel lawaai. Om te voorkomen dat het weer zover zou komen is besloten preventief in te grijpen. We kunnen ons niet veroorloven dat andere bezoekers weg blijven door de terreur van een kleine groep. Daarom willen we voorlopig hard op treden om een einde aan de situatie te maken. Maar het is absoluut niet zo dat we op ba sis van bepaalde stereotype ringen mensen extra in de gaten gaan houden ofzo". Politievoorlichter D. Grave- land stelt dat uit het rapport is op te maken dat er om streeks kwart over elf een melding kwam van overlast in het leescafé van de biblio theek. „Dat zo direct is opge treden heeft te maken met de voorgeschiedenis die zo'n melding heeft. Het is vrijwel zeker dat er in de bibliotheek uit diefstal afkomstige goede ren zijn verhandeld en dat er drugs werden verkocht. Daarom zijn we er nu snel bij als er een melding binnen- komt. De mensen van de biblio theek hebben lange tijd ge- firobeerd zelf orde in het eescafé te houden, maar toen men achter die handel kwam, heeft men de politie ingeschakeld", aldus Grave- land. 1 DEN „Het zou elijk zijn wanneer Iverleningsinstanties en piketdienst instel- zegt een woordvoer- van de Leidse politie (aanleiding van de hten over de 37-jari- wakbegaafde vrouw Jennie die afgelopeh za terdag twintig uur op een politiebureau in Amster dam moest doorbrengen en pas na een oproep in een televisieprogramma aan onderdak kon worden geholpen. Ook Leiden kent het pro bleem dat dergelijke hulpverlenende instanties alleen tijdens kantooruren bereikbaar zijn. De Leidse politie kan altijd te rugvallen op de 24 uurs-servi- ce van de RIAGG (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg) als men met personen komt te zitten die psychisch in de knoei zitten. Bij die instelling heeft altijd iemand piketdienst en die is direct oproepbaar. Via die persoon wordt dan een „voorwacht" naar het politie bureau gestuurd die komt be kijken of de opgevangen per soon psychiatrische hulp nodig heeft. Als dat het geval is kun nen die personen zonder meer in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest worden opgenomen. Problemen ontstaan omdat ie.- mand niet gedwongen kan worden zich te laten opnemen in een psychiatrisch zieken huis. „Het is voor ons dan niet verantwoord die persoon de straat op te sturen en daarom proberen we zo iemand dan via hulpverleningsinstanties onderdak te brengen. Dat is echter problematisch buiten kantoortijden. Dan wordt de telefoon niet meer opgenomen. Nu is het zo dat we in noodge vallen mensen met psychische problemen een nachtverblijf (in een cel dus) aanbieden als we er niet in slagen ze elders onder te brengen". „Daarna is het een kwestie van de lange adem. Blijven bellen overdag tot er wel hulp gevonden is. Gelukkig staan de gemeentelijke GGD en EHD altijd voor ons klaar. Een crisiscentrum kent Leiden he laas niet en het tehuis voor daklozen is niet geschikt als opvangplaats voor mensen in psychische problemen", aldus de woordvoerder van de Leid se politie. Vanuit de Leidse gemeente raad is regelmatig aangedron gen op het instellen van een 24-uurs opvang. Met name de kleine linkse partijen maken zich daar sterk voor. Voorals nog is er echter nog geen zicht op een dergelijke „service" aan mensen in nood. oormalige Adlerfabrieken aan de Rooseveltstraat worden verbouwd. In de loop van dit jaar zal een einde komen aan de tand die zo'n vijf jaar heeft geduurd. aar i bar$)EN In de loop dit jaar zal het bedrijf deeïx, dat nu nog aan de jmenschansweg 134 is tstigd, in het voorma- Adlercomplex aan de xjeveltstraat trekken. ^5>yankelijk was het de ling dat Amex al in ou verhuizen, maar al vermoedelijk niet lukken. verhuizing van Amex naar de Rooseveltstraat komt een einde aan een leegstand die bijna vijf jaar heeft ge duurd. In de zomer van 1980 stond definitief vast dat de Leidse vestiging van het Duit se bedrijf dicht zou gaan. De fabriekshallen werden eind 1980 door de schrijfmachinefa- briek verlaten, nadat maan denlange pogingen van werk nemers en vakbonden om de fabriek open te houden, op niets waren uitgelopen. De hallen werden opgekocht door Leidenaar J. Kempe- neers. die onroerend goed in verschillende plaatsen in Ne derland bezit. Hij kocht het als beleggingsob ject en en ging op zoek naar een huurder en vond dat in Amex. De groothandel in kle ding zit nu ook al in een ge bouw dat eigendom is van Kempeneers en bleek bereid naar de Rooseveltstraat te ver huizen. Amex zal maar een klein ge deelte van de voormalige fa briekshallen aan de Roosevelt straat gaan gebruiken. Wat er met de rest van het complex gaat gebeuren, staat volgens Kempeneers nog niet vast. Ook de bestemming van het pand aan de Lammenschans- weg, dat na het vertrek van Amex leegkomt, is volgens hem nog niet bekend: „Daar kijken we nu naar". Het gebouw aan de Roosevelt straat wordt momenteel ver bouwd om het voor Amex en andere toekomstige gebruikers geschikt te maken. eer technische controle OEN De politie heeft ook gisteren de technische staat van gecontroleerd. Motorrijders van de politie hielden van t twaalf uur door de hele stad dertig auto's aan. Eén wrak van de weg gehaald. Acht maal werd proces verbaal opge- onder meer wegens niet werkende remlichten, een die het niet deed, gladde banden en het ontbreken van Vrouw licht restaurants op LEIDEN Een 56-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren aangehouden wegens flessentrekkerij. De vrouw had de afgelopen dagen in twee restaurants gegeten zon der te betalen. In hotel Nieuw Minerva kocht ze voor vijftig gul den snuisterijen zonder te betalen. De vrouw verklaarde tegen over de politie dat ze meende er recht op te hebben om op reke ning te kopen. LEIDEN Een delegatie uit de stad Juigalpa in Ni- caraqua brengt volgende week een bezoek aan Lei den. Met de reis naar Ne derland moet steun wor den verworven voor ont wikkelingsprojecten in de Zuidamerikaanse staat. In Leiden zal men met name aandacht vragen voor een drinkwaterproject in Jui galpa. Het Leidse college van B en W ontvangt de delegatie op 18 april in het Stadhuis. De delegatie bestaat onder meer uit de burgemeester van Juigalpa, Candido Vallecillo Hurtado. Van 9 tot 21 verblijft men in Den Haag. Het bezoek uit Juigalpa is een voortvloei sel van de stedenband die Den Haag en de Nicaraguaanse stad Juigalpa op 1 maart 1984 met elkaar zijn aangegaan. Het Nicaragua-comité in Lei den heeft het bezoek aan Den Haag aangegrepen om ook hier aandacht voor het drink waterproject te vragen. Al een paar jaar wordt vanuit de Leidse gemeenteraad gevraagd om steun door de gemeente aan een ontwikkelingsproject in de Derde Wereld. Vorig jaar slaagde de gemeente er niet in om een project te vinden, om dat de aandacht voor een ont wikkelingsproject in de Derde Wereld niet ongemerkt aan Leiden voorbij zou mogen gaan. Een dergelijk project was toen niet beschikbaar. Het drinkwaterproject in Jui galpa voldoet wél aan die voorwaarde, omdat het Nica ragua-comité van plan is eind dit jaar een collecte te houden waarvan de opbrengst voor de drinkwatervoorziening in Jui galpa is bestemd. Volgens Han Runhaar van het Nicaragua- comité is inmiddels met buurt en clubhuizen in Leiden con tact gezocht: „We willen via de club- en buurthuizen ook zo veel mogelijk de wijken in gaan. Door het organiseren van allerlei actviteiten hopen we zoveel mogelijk mensen te betrekken bij onze actie". Juigalpa is een stad met zo'n 20.000 inwoners en de drink watervoorziening is er niet best. De stad ligt gedeeltelijk in een dal. dat wordt bewoond door met name het rijkere deel van de bevolking. In de wij ken op de heuvels leeft het ge deelte van de bevolking van Juigalpa, dat het minder goed heeft. Door een gebrek aan een goede drinkwatervoorzie ning worden overdag alleen de woningen in het dal van water voorzien. „De capaciteit van de drink watervoorziening is domweg te klein en bovendien is er een gebrek aan grondwater om ie dereen de hele dag water te le veren", aldus Runhaar. „Al leen 's nachts als de meeste mensen niets gebruiken, krij gen de woningen op de heu vels wel water. De bedoeling is dat het bestaande waterlei dingnet wordt verbeterd. De volgende fase betreft het aan boren van nieuwe bronnen. Door de TH van Delft is daar al onderzoek naar gedaan en onderzoekers van de VU in Amsterdam gaan daar dit jaar Verder wil men in het rivier tje dat door Juigalpa loopt een aam bouwen. Berekend is al dat zo'n vrij kleine dam niet meer dan 100.000 gulden hoeft te kosten. Volgens Runhaar hoopt men op langere termijn aan directe winning van op pervlaktewater te gaan doen door het bouwen van een stuwdam en een zuiveringsin stallatie. „Vanuit Leiden ho pen we dit jaar in elk geval de 20.000 25.000 gulden bij el kaar te krijgen, die nodig zijn voor het zuiveren van het grondwater". Het Nicaragua-comité haalt jaarlijks in Leiden vijf- acht duizend gulden op. Dit jaar jaar hoopt men dat bedrag te overtreffen door de activitei ten in samenwerking met de club- en buurthuizen. „Onze grootste hoop is wat betreft ge vestigd op de gemeente Lei den. Ik weet niet wat de ge meente voor dergelijke projec ten op de begroting heeft staan, maar we denken toch dat viif- tiende moet kunnen Of de gemeente daadwerkelijk een financiële bijdrage zal ver strekken voor het drinkwater project in Nicaraqua is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de gemeen te wordt in elk geval een bij drage gegeven in de kosten, die het Nicaraqua-comité maakt bij het organiseren van de activiteiten die dit najaar in samenwerking met de buurt huizen worden gehouden. Over steun aan het drinkwa- terproject zelf wordt op korte termijn besloten. Pijpen (1) de Oude dag 14 april een pijp maker aanwezig om een demon stratie kleipijpen maken te geven. Bij dit ambacht, dat al sinds 1600 in Nederland wordt uitgeoefend, is de techniek in de loop der eeuwen niet veranderd. Tevens is dan de tentoon stelling ..Pijpen uit den vreemde" te bezichtigen. Pijpen (2) In het Pijpenkabinet wordt zaterdag 20 april een pijpendag gehouden. Deze dag is speciaal voor liefhebbers van bodem vondsten. Degenen die wel eens pijpen of resten van pijpen in de grond gevon den hebben kunnen dit meenemen. De conserva tor van het museum. Don Duco. houdt een lezing met dia's waarin hij acht tiende eeuwse pijpen be spreekt. Na de lezing kun nen verzamelaars met el kaar van gedachten wisse len of ruilen. Ook kan men informatie vragen aan de conservator. De le zing begint om twee uur en de toegang is twee gul den inclusief een con sumptie. Si ma vicolecte De dit jaar in Leiden geor ganiseerde collecte van Si- mavi heeft 15.591.60 gul den opgebracht. Deze col lecte werd huis aan huis gehouden en met het geld wordt directe hulp ver leend aan mensen in de Derde Wereld. Wie meer over Simavi wil weten kan bellen naar de heer Koen. tel. 071-215983. Het gezin Het gezin, vroeger en nu. Dat is het thema van een korte cursus die wordt ge houden in het Leidse Volkshuis. Men gaat in op het ontstaan van het mo derne gezin en de positie van de vrouw daarin. De cursus wordt op de dins dagavonden gehouden en telt vijf bijeenkomsten. De eerste bijeenkomst is 16 april. Voor inlichtingen: 149180. Meidenfestival In 't Breehuys aan de Breestraat 19 wordt zater dag 20 april van twaalf uur 's middags tot midder nacht een meidenfestival gehouden. Er worden vi deo's vertoond, er is een open podium, een optre den van een dichteres en een discofeest. Tevens is een fototentoonstelling te zien, staan er diverse kraampjes met informatie en is er een „meidenover zicht" dat toont waar men in Leiden voor meiden - werk" terecht 'kan. Het mag duidelijk zijn dat al leen leden van het vrou welijk geslacht welkom zijn. Hans K&O vertoont dinsdag avond 16 april in de Ka pelzaal aan de Oude Vest 45 de film ..Hans. het le ven voor de dood" van Louis van Gasteren. Het is een documentaire over de schrijver/componist Hans van Sweeden die tot aan zijn zelfgekozen dood een centrale positie innam in het culturele leven van Amsterdam in de jaren zestig. De voorstelling be gint om kwart over acht. WORMATTt OVUl FTU6 WZttl THEATTA AEOHATU BtFOSITlES W ON COMPUTE AGfXDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9