jibanees meisje (16) rijdt met utobom in op Israëlisch konvooi Franse soldaat doodt .«nietsnut Amerikaanse zwarten ontwikkelen eigen versie van het Engels iUchtruim boven ladrid onveilig iDrugskoning lexico trekt ïekentenis in Nieuwe stakingen in Denemarken flTENLAND Natte maandag ISLAMITISCHE WETGEVING IN SOEDAN AFGESCHAFT Generaal Swar el-Dahab leidt militaire raad Rebellen doden dorps bewoners Leider Turkse neo-fascisten vrijgelaten DE HUISHOUDBEURS: 'N HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD. 11 tlm 21 APRIL Op1^rza^i1o0^en AMSTERDAM RAI QeidwQowuvnt WOENSDAG 10 APRIL 198S PAGINA S ipenvergunning vereist or aankoop kruisboog CVE De politie van Genève heeft een veror- g uitgevaardigd, die kopers van een kruisboog jt eerst een wapenvergunning aan te vragen. De king, die nog steeds prat gaat op de afstamming le koene voorvader Willem Teil, heeft veront- ligd op de politieverordening gereageerd. De po- rindt dat de kruisboog een wapen is waarmee g lichamelijk letsel kan worden toegebracht en m onder de wapenwet dient te vallen. De bevol en de wapenhandel menen echter dat voor hel male" wapen een uitzondering op haar plaats is cenen daarbij aan. dat sinds de tijd van Willem looit iemand het slachtoffer is geworden van een I met een kruisboog. „De afgelopen jaren zijn jillende mensen met nylonkousen gewurgd niemand heeft een wapenvergunning nodig om anty te kopen", verwoordde de krant Le Matir itiek op het besluit. Ierse schatgravers komen verkeerd uit DUBLIN Een Ierse inbrekersbende die een tunnel van 25 meter had gegraven, door rioolbuizen was gekropen en een gat van 60 cm doorsnee had gemaakt in een kelder muur, kwam uiteindelijk uit in het damestoi let van de bank in plaats van in de kluis, zo als de bedoeling was. Toen de inbrekers een maal beseften waar ze stonden ging het alarm af, zodat zij met lege handen en achterlating van hun kostbare werktuigen moesten vluch ten. Was de inbraak geslaagd, dan was de be loning voor alle werk toch tamelijk mager geweest: in de kluis lag volgens de politie niet meer dan 1 miljoen Ierse ponden. Een woord voerder van de bank schatte het bedrag op nog geen 150.000 pond. Bovendien sloot hij uit dat de bende zich ooit toegang tot de kluis had kunnen verschaffen. Elk land heeft zo zijn eigen paasgewoon- ten. In Polen heet tweede paasdag ook wel „natte maan dag". Het is dan de gewoonte om niets vermoedende ou ders. vrienden en be kenden een nat pak te bezorgen. Zo ook afgelopen maandag. Het groepje van drie rechts op de foto be hoorde tot de talrijke Polen, die een em mer water over zich kregen leeggestort. DET/TEL AVIV Een ig Libanees meisje heeft ;n een zelfmoordactie oerd op het Israëlische in Zuid-Libanon. Vol- "het Libanese Nationale itsfront reed zij met een waarin 200 kilogram ex- jven was geladen, in op jonvooi bij het dorp stadje jie. Daarbij zouden vijftig jische militairen zijn om- ben. Een Israëlische le- gerwoordvoerder zei echter dat bij de actie twee soldaten waren gedood en twee ande ren gewond waren geraakt. Volgens de legerwoordvoerder was het meisje aangehouden bij een doorgangspost naar het door Israël bezette deel van Zuid-Libanon. De auto ont plofte vrijwel direct nadat ze was gestopt, aldus de Israëli sche woordvoerder. De woordvoerder van het Li banese Nationale Verzetsfront identificeerde het meisje als Sana Mhajdali. Zij woonde in de buurt van Zahrani, dat in het door Israël bezette gedeel te van Zuid-Libanon ligt. Gis teravond zond de Libanese te levisie een van tevoren opge nomen film uit, waarin het meisje een camouflagepak aan had en een rode baret droeg. In deze film vertelde Sana Mhajdali dat zij had gekozen voor het martelaarschap, om dat zij haar plicht tegenover haar volk wilde doen. Sana sprak de hoop uit dat haar ziel en die van de marte laren, die haar waren voorge gaan, een „explosief mengsel vormen die als een aardbeving boven de hoofden van de vij and zal ontploffen". Volgens de woordvoerder van het Libanese Nationale Ver zetsfront, dat in de meeste ge vallen melding maakt van guerrilla-acties tegen het Is raëlische leger in Libanon, vond de aanslag plaats op een bergweg bij Jezzine dat op 29 kilometer ten zuidoosten van Beiroet ligt. Het konvooi, be staande uit tanks, vrachtwa gens en rupsvoertuigen, was betrokken bij de voorbereidin gen voor de voorgenomen te rugtrekking van het Israëli sche leger uit Libanon. Het was de derde zelfmoordactie tegen het Israëlische leger in het gebied binnen een maand. De zelfmoord-actie van Sana Mhajdali volgde op een groot scheepse razzia, die gisteren door Israëlische militairen in de Zuidlibanese havenstad Ty- rus werd uitgevoerd. KHARTOEM De nieuwe machthebber m Soedan, generaal Abd-el Rahman Swar el-Dahab, heeft giste ren een uit 15 personen bestaande militaire raad ge vormd. Leider van de militaire raad is Swar Al-Dahab zelf. Hij leidde afgelopen zaterdag de staatsgreep, waarmee een einde werd gemaakt aan het bewind-Ni- meiri, dat 16 jaar heeft geduurd. De nieuwe Soedanese machthebber heeft gisteren een petitie van de Vereni ging van rechters aanvaard, waarin wordt aangedron gen op afschaffing van de islamitische wetgeving. Deze wetgeving was anderhalf jaar geleden door Nimeiri in gevoerd. De militaire machthebbers zullen het niet gemakkelijk krijgen Afgezien van een diepe economische crisis, die tot de honger dood van vele honderdduizenden Soedanezen kan leiden, wor den de militaire leiders geconfronteerd met een afscheidingsbe weging in Zuid-Soedan. Daar woedt al jaren een guerrilla tegen het centrale gezag in Khartoem. Het „Soedanese Volksbevrij dingsleger" (SPLA) heeft gisteren laten weten de nieuwe machthebbers in Khartoem niet te zullen accepteren. Het SPLA eiste dat de generaals binnen een week „de macht overdragen aan het volk". Ondertussen gaan de zuiveringen onder aanhangers van de af gezette maarschalk Nimeiri voort. Na het uitroepen van de uit zonderingstoestand in 1984 werd in Soedan het snelrecht inge voerd. waarbij honderden mensen zijn veroordeeld tot straffen variërend van langdurige opsluiting tot amputatie van ledema ten. De Soedanese krant Al-Ayam maakte gisteren melding van de arrestatie van 23 ex-ministers en vooraanstaande functiona rissen tijdens het bewind-Nimeiri. (Van onze correspondent Paul van der Voort) tCELONA De vluchtleiders van het controle- trum Paracuellas vlakbij de Madrileense luchtha- Barajas hebben een rapport gepubliceerd, waarin rerklaren dat het luchtruim boven de Spaanse dstad „onveilig is". aak daarvan zijn storingen in de radar-apparatuur en jdurende overbelasting van het controle-personeel. Tijdens' rukke luchtverkeer van de afgelopen vakantie-dagen heb- :ich volgens de Madrileense verkeersleiders enkele „bijzon- lelicate" situaties voorgedaan. De directeur van het contro- ntrum heeft zich van de inhoud van het rapport gedistan- B. Volgens hem voldoet het luchtruim van Madrid ruim- rrts aan alle internationale normen van veiligheid. rJlCO-STAD De icaanse „drugsko- i r' Rafael Caro Quinte- [^\eeft zijn bekentenis trokken dat hij be- liken is bij de drugs ezel naar de VS en de stl heeft gehad in de op een agent van Amerikaanse narcoti- DEA. Naar zijn een was de bekentenis door marteling afge- Higen. IS Quintero werd vorige donderdag in Costa -gearresteerd en vervol- lan Mexico uitgeleverd, dagen later legde hij skentenis af. Gisteren iaarde Quintero echter wlat gedurende meer dan Sir was verhoord, waarbij te^erd geslagen, niets te lijen te drinken kreeg en lefnin naar het toilet el|t. Onder dwang legde hij een bekentenis af. Tegenover een onderzoeks rechter trok Quintero die be kentenis gisteren weer in. Hij zei „absoluut niets" te maken te hebben met de moord op de DEA-agent En rique Camarena en diens Mexicaanse piloot Alfedo Za- val Avelar. Het tweetal werd op 7 februari in Guadelajara ontvoerd. Een maand later werden hun lijken gevonden. De zaak deed de betrekkin gen tussen de VS en Mexico geen goed. Washington be schuldigde de Mexicaanse politie ervan de drugshandel te beschermen. In zijn (ingetrokken) verkla ring gaf Caro Quintero toe dat hij steekpenningen be taalde aan de politie. Hij zei maandelijks een half miljoen dollar te hebben betaald aan een politiecommandant in de staat Chihuahua ter bescher ming van zijn marihuana- -boerderijën, die in novem ber jl. werden opgerold. Salvadoraanse guerrillastrij ders hebben een dorpje in de provincie La Paz overvallen en zeker 25 in woners ge dood, onder wie vrouwen en kinderen. Op de foto dragen overlevenden de slachtoffers naar hun laat ste rustplaats. Bewoners ver telden dat de rebellen unifor men droegen die veel leken op die van de regeringstroe pen. Zij vertel den voorts dat de aanvallers propaganda materiaal ver spreidden voor de Volksbevrij- dingstroepen, een van de vijf guerrillabewe gingen die te- samen het Fa- rabundo Marti Nationale Be vrijdingsfront vormen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een 40-jarige uit Italië afkomstige clochard is gisteren in het Zuidfranse plaatsje Sanary vermoord om dat hij „parasiteerde en niet van nut was voor de maat schappij". Dat was tenminste de verklaring van een 29-jari- ge Franse beroepsmilitair, die de clochard met een tiental messteken om het leven heeft gebracht. De dader werd met het bloed nog aan de handen door een toevallig passerende politiepa trouille gearresteerd, waarbij hij zich verbaasd toonde dat de agenten „zich zo druk maak ten om de dood van een niets nut". Bewoners van Sanary hebben verontwaardigd op de moord gereageerd. De clo chard had een goede reputatie en werd min of meer tot de in ventaris van het plaatselijke plantsoen gerekend, waar hij een vaste bank „bewoonde". Tijdens een huiszoeking bij de beroepsmilitair heeft de Fran se politie een verzameling na zi-literatuur gevonden, die de moordenaar hoogstwaarschijn lijk tot zijn daad heeft aange- KOPENHAGEN Nieuwe stakingen en blokkade-acties heb ben vanmorgen in grote delen van Denemarken het verkeer lamgelegd. De stakingen zijn een (aanhoudend) protest tegen het regeringsingrijpen in de loononderhandelingen. Vorige week aanvaarde het Deense parlement een loonmaatre gel, waardoor een eind had moeten komen aan de stakingen. Duizenden arbeiders hebben de oproep van de vakbonden weer aan het werk te gaan echter naast zich neergelegd. In het Centraal station van Kopenhagen trachtte de politie van morgen aanvankelijk een menselijke keten te doorbreken die zich dwars over de rails van de sneltram had geplaatst. In de hoofdstad en andere Deense steden was het openbaar vervoer verlamd. Daarbij kwam dat sneeuwval en ijzel het overige ver keer danig parten speelde. Verder werden scholen, kleuterscho len en ziekenhuizen wegens acties van het personeel gesloten. Britse „punk koningin" voor miljoen bestolen LONDEN De Britse ..ko- ningin-van-de-Punkmode". Zandra Rhodes, is beroofd van creaties en accessoires ter waarde van ruim 1.2 miljoen gulden. De dieven drongen op paasmaandag door in de show- ruimte van Zandra Rhodes en verdwenen met haar kost- baartse kleren. Tot de klanten van Zandra Rhodes behoren onder anderen prinses Marga ret, prinses Anne, Bianca Jag- ger en Jacky Kennedy Onas- sis. De inbraak is volgens de politie naar alle waarschijn lijkheid gepleegd in opdracht van concurrenten van Rhodes. WASHINGTON Veel Amerikaanse taalkundi gen en politici hebben altijd gedacht dat de taal van blanke en zwarte Amerikanen onder in vloed van de massamedia en de burgerrechtenbe weging steeds meer zou gaan samenvallen. Uit een onderzoek van de universiteit van Pennsyl vania blijkt nu echter, dat het Engels (Ameri kaans) dat blanken en zwarten spreken steeds verder uit elkaar komt te liggen. „Er is een nauw verband aan te wijzen tussen het geschei den wonen van blank en zwart en de taalkundige scheiding", zo zeggeri de on derzoekers naar aanleiding van hun studie in Philadel phia, de vierde stad van de VS, waar 38 procent van de inwoners zwart is. Ondanks het opheffen van de rassenscheiding op het werk en in openbare ruimten en de groei van een zwarte middenklasse, heeft het on derzoek uitgewezen dat het aantal gemengde woonwij ken minder wordt. Wat ba nen, huisvesting en opleiding betreft gaat het de meerder heid van de zwarten „steeds slechter", aldus het rapport. Dit heeft vooral invloed op het taalgebruik van jeugdige zwarten, die weinig of geen contact hebben met blanken. Uit het onderzoek blijkt bij voorbeeld dat de uitgang -s in de derde persoon enkel voud van de tegenwoordige tijd van het werkwoord door veel zwarten gebruikt wordt om de verleden tijd aan te geven. „He runs and tells me" betekent dan ook „hij rende en vertelde het aan me". Dit komt neer op een nieuwe grammaticale regel in een levende, maar van het blank Engels afwijkende, vorm van de Engelse taal. Een ander voorbeeld is „a ap ple". in plaats van „an apple" en zo zijn er nog veel meer verschillen in intonatie, uit spraak en woordenschat aan te wijzen. Hoewel het onderzoeksteam slechts voorzichtige conclu sies wil trekken, wordt opge merkt dat „het resultaat ge zien kan worden als een sig naal van een gevaarlijke nei ging van onze maatschappij naar een permanente schei ding tussen blank en zwart". De taalkundigen pleiten daarom voor een vroeg en vriendschappelijk contact tussen blanke en zwarte kin deren „een werkelijke in tegratie op de scholen" die een taalkundige eenheid moet aanmoedigen. :ellD JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH oals altijd was het gezellig druk in het ge- nmeerde „Wapen van Rijkhuyzen". Ook e<fi Verholen stond er en genoot van een lei versnapering. „Nee maar, kijk nóu 'es!' celij blij verrast uit, toen er een kaalhoofdige fldeling binnentrad. De vreemdeling van Bant toonde zich óók zeer verheugd de laweer te zien en lachte: „Ha! Eindelijk heb iel sakkerlootse Verholen dan te pakken! Ik vil bij je thuis geweest, makker, maar je was nit". „En als de smid niet thuus is. dan joe maar gelijk in het café gaan kieken." gin- rijpte een geestige boer op de achtergrond, vlanwezigen giechelden even..., en toen oil Gozewijn geheimzinnig: „Ik heb belangrijk *s, Verholen. Kan ik je even onder vier Rispreken..., daarginds? Apart aan een ta feltje?" Hij haalde zijn familiekroniek uit zijn ak tetas en vervolgde: „Ik heb toch zóiets onbegrij pelijks en geheimzinnigs beleefd met mijn kro niek. Ik heb er enkele aantekeningen in gevon den, die ik... óf vroeger over het hoofd heb ge zien. Of... ze stonden er vroeger helemaal niet in! De vraag is dus: hoe kómen ze er in? Maar nu eerst even wat anders. Kijk 'es naar dit sak kerlootse papier! Het is een officieel bewijs van de Rijksdienst voor het Notariële Archief, dat ik..., Gozewijn van Uylen..., nog steeds eigenaar ben van de ruim driehonderd bunder bosgrond, waarop ééns de Uylenborgh heeft gestaan!" De boekhandelaar lachte even bij deze prettige ge dachte, doch vervolgde toen ietwat teleurge steld: „Eilaas..., niemand weet waar de juiste plek precies is..." ANKARA Een Turkse krijgsraad heeft gisteren de vrijlating gelast van Alpars- lan Ttirkes, de voormalige leider van de inmiddels op geheven neo-fascistische Na tionale Beweging. Na de mi litaire machtsovername in september 1980 werd Ttirkes gearresteerd. Hij moest sa men met 381 andere ultra rechtse beklaagden terecht staan voor een reeks van po litieke moorden. Sinds hij in mei 1983 een hartaanval kreeg, verbleef hij in een mi litair ziekenhuis. De bewe ging van Türkes was de op drie na grootste partij in Tur kije. De krijgsraad gaf geen redenen voor de vrijlating van Türkes. ADVERTENTIE De 40e Internationale Huishoudbeurs wordt dit jaar een spektakel. Opperste verbazing gaat hand in hand met vertrouwde gezelligheid. China als gastland De Volksrepubliek China presen teert zich met haar cultuur en een keur van produkten. Wij noemen kunstnijverheids- en huishoudelijke artikelen, porcelein en aardewerk, kleden, zijde en natuurlijk levensmiddelen en wijnen. De badkamer- en de keukenshow Nog nooit zag u zoveel inspire rende combinaties en verrassende nouveauté's bij elkaar Een huis vol van alles waar de doe- het-zetver mee te maken heefl Leerzame demonstraties en toepas singen van de nieuwste produkten. Vakanbevoorpret op z'n best dooreen uitgebreide presentatie van toerisme en produkten uit zowel bin nen- als buitenland. Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5