Ml Kwaliteit rechtspraak loopt gevaar KNOW-HOW ym •i Blokkade tegen een 36-urige werkweek doorbroken Sociale omgeving psychiatrische patiënt kan her-opname voorkomen Eaid&aQowiamt Van den Broek wijst Gromyko op te hoog aantal raketten )rm voor jheffing fiolen op itteland j*iabel CNV- VOORZITTER OPTIMISTISCH: ';«aroh gelood \6 LS ÏNENLAND WOENSDAG 10 APRIL 1965 PAGINA 3 iptheidsactievan -assistenten AMC fEHDAM De ongeveer 200 co-assis- I in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zijn gisteren begon- ,et een stiptheidsactie uit protest tegen jntal bezuinigingsmaatregelen van de ;e van het ziekenhuis. De co-assisten- jnbetaalde medicijnen-studenten die lopen, eisen van de directie handha- can hun maaltijdvergoeding als ze lan- 1jn tien uur per dag moeten werken, illen ze behoud van de mogelijkheid den te gebruiken tegen personeelsta- een goede ontbijtvoorziening. Zolang ze eisen niet is voldaan, weigeren zij te geven, foto's te halen en patiën- rfijden. MOSKOU Minister Van den Broek van Buitenland se Zaken heeft vanmorgen in Moskou zijn Russische collega Gromyko erop ge wezen dat het aantal SS-20-raketten ondanks de aangekondigde bevriezing tot november nog steeds te hoog is. Volgens Ameri kaanse waarnemingen staan er nu 414. Van den Broek zei dat de Neder landse regering bij het tel len van de SS-20's zal uit gaan van Amerikaanse ge gevens. Van den Broek heeft Gromyko gevraagd hoeveel SS-20's ge- vechtsklaar zijn. Moskou heeft de Amerikaanse cijfers officieel nooit tegengesproken, maar on langs kwam de Nederlandse za kenman Van Eeghen uit de Sovjetunie terug met de mede deling dat Sovjet-fuinctionaris- sen hem hadden gezegd dat er minder dan 378 staan. Op de vanmorgen begonnen be sprekingen staat de kwestie van ae Euroraketten in het middel punt van de besprekingen. Van den Broek zei gisteren een toe lichting te zullen geven op het zogeheten 1-junibesluit van de Nederlandse regering, dat in houdt dat Nederland op 1 no vember zal beslissen over de toelating van nieuwe Ameri kaanse kruisraketten op Neder lands grondgebied. Gromyko zou van zijn kant een nadere toelichting geven op het zondag door Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov bekendge maakte besluit om de plaatsing van nieuwe Sovjet-raketten tot 1 november te bevriezen. Of het Sovjet-initiatief mede bedoeld is om Nederland onder druk te zetten wilde Van den Broek gis teren voor zijn vertrek niet bea men. „Ik kan de gedachten van de Sovjet-bewindslieden niet le zen", zei hij. Ook premier Lubbers rekent erop dat de Sovjet-Unie duide lijk zal moeten maken of het aan eht Nederlandse besluit consequenties verbindt. Voor de KRO-radio verklaarde de pre mier niet „te veel interpretaties te geven" aan de uitlatingen van Gorbatsjov. De Christelike stichting voor hulp aan gewe- tensvervolgden heeft Van den Broek gevraagd het lot van de Zweedse diplomaat Wallenberg aan de orde te stellen. Deze le gendarische figuur, aan wie vele tienduizenden Hongaarse ioden het leven te danken heb ben, viel in 1945 in Russische handen. Sinsdien is zijn lot on zeker. Verhoging bezine- prijs door KK onthuld DEN HAAG Volgens Konsumenten Kontakt (KK) zullen de oliemaat schappijen vandaag opnieuw een ver hoging van de benzineprijzen met ge middeld twee cent aankondigen. Diesel zou goedkoper worden. De organisatie is nogal verbolgen over de nieuwe prijsstijging, omdat de autobrandstof fen volgens haar juist in prijs omlaag zouden moeten, gezien de gedaalde waarde van de dollar. Volgens de con sumentenorganisatie baseren de maat schappijen hun prijzen op de noterin gen op de oliemarkt in Rotterdam. KK wijst die methode af, omdat de vrije markt niets met de kosten van de maatschappijen heeft te maken en om dat ze die noteringen zelf beïnvloeden. „ETMAN jk parlementaire re- dactie) De ophef- ^jrm voor scholen in onderwijs platteland, 60 leer- aa per leeijaar, is niet Dat zegt minister han van onderwijs in ^DA-krant van deze „Over de hoogte ■lie norm valt te pra- ■stelt hij. de minister gaat het pe norm niet om kleine 'n op te heffen of het bij- e onderwijs de nek om jien. Doel van de opera- aldus Deetman, een rdichtige spreiding en van de onder- Op die ma- tan het onderwijs ge blijven bij een da- leerlingen. rlCDA-krant zegt Deet- nzich zorgen te maken let ziekteverzuim in het vijs. Hij ontkent echter «ten een taakverzwaring 3^de onderwijsgevenden ojebet aan is. Hij stelt via «^duurverkorting iets aan ftaen van leerkrachten te doen. b^idere zorg van de be- tejhan is de toenemende Kring in het onderwijs, wieerkrachten wil hij aan door een ver- peje uittreding van oude- njverkgelegenheidsprojec- banen en het dt\ met een uitkering. pril >°ies Margriet opent in }*1AI te Amsterdam de i* Internationale Huis- Ibeurs. i" Pieter van Vollenhoven r ekt tijdens de Nationa ls >nnedag van het Leger s» Heils in Barneveld over uderen in het verkeer. Een luisterende Harm van der Meulen tijdens de vergadering van de CNV-verbondsraad. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT CNV-voor- zitter Harm van der Meu len is optimistisch over de afloop van de cao-onder handelingen. „De blokka de die de werkgeversorga nisaties VNO en NCW te gen de 36-urige werk week hebben opgeworpen is op een fors aantal plaat sen al doorbroken", aldus Van der Meulen die de tot nu toe bereikte cao-ak koorden, bij ondermeer Hoogovens en in de grafi sche industrie, betitelde als „redelijke compromis sen". De CNV-voorzitter erkende dat in een aantal bedrijfstak ken en bedrijven als Akzo en de grootmetaal het cao-ge vecht nog uitermate hard zal zijn. „Er zullen nog de nodige hobbels moeten worden geno men wat betreft de invoering van de 36-urige werkweek, maar we hebben de indruk dat de werkgevers bezig zijn om over de brug te komen", aldus Van der Meulen gisteren na afloop van de vergadering van de CNV-verbondsraad. Ondanks het feit dat een aan tal werkgevers ingestemd heeft met de invoering van een 36-urige werkweek, zei Van der Meulen het jammer te vinden dat er in de meeste ak koorden geen duidelijke her bezetting is afgesproken van de door de arbeidstijdverkor ting vrijkomende uren. Als voorbeeld noemde hij Hoogo vens. „De vakbonden mikken erop dat de arbeidstijdverkor ting aldaar 700 banen zal ople veren. Door de directie is ech ter meteen afstand van dat aantal genomen. Ik vind het jammer dat het niet mogelijk is gebleken over die herbezet ting keiharde afspraken te maken", aldus Van der Meu len. Hij zei te verwachten dat bin nenkort in de metaalindustrie, waar de onderhandelingen tot nu toe op niets zijn uitgelopen en de werkgevers zich blijven verzetten tegen korter wer ken, begonnen zal worden met onderhandelingen per bedrijf. „Dan zal blijken dat het hemd uiteindelijk toch nader is dan de rok. Ik moet dan nog zien of de individuele werkgever zich zal blijven scharen achter de FME (de organisatie van metaal werkgevers)". De Industriebonden CNV en FNV zijn begonnen met de voorbereiding van acties nu de werkgevers in de metaal niet hebben gereageerd op het ulti matum om opnieuw te gaan onderhandelen. Voorzitter Si mon Weidenaar van de Indus trie- en Voedingsbond CNV sluit stakingen niet uit, hoewel hij niet verwacht dat de hele metaalindustrie plat zal wor den gelegd. De acties zullen zich beperken tot speerpunten waarbij het werk bij bepaalde vitale metaalbedrijven wordt stilgelegd. Weidenaar voegde er aan toe dat het de leden zul len zijn die over vormen van acties beslissen. Ook in de bouw verlopen de cao-onderhandelingen traag. Volgens voorzitter Dilo van Commenée van de Hout- en Bouwbond CNV willen de bouwwerkgevers niet aan de 36-urige werkweek. De onder handelingen, die vandaag weer hervat worden, hebben tot nu toe zelfs nog geen over eenstemming opgeleverd wat betreft de invulling van de 38- urige werkweek die op 1 mei aanstaande in moet gaan. Vol gens Van Commenée is er ook nog geen overeenstemming over ae aanvulling van het ziekengeld en willen de werk gevers de jeugdlonen verlagen. Toch zei de bondsvoorzitter optimistisch te zijn over het verloop van de onderhandelin gen. Hij baseerde dit vertrou wen op het feit dat er in de baggerindustrie, een onderdeel van de bouw, wel overeen stemming is bereikt. Hij zei te verwachten dat dit akkoord de onderhandelingen in de bouw zullen beïnvloeden. Ook in de omroepwereld zijn de bonden bezig de actiebe reidheid onder de leden te pei len. Minister Brinkman haalde vorige week een streep door het eerder bereikte cao-ak koord dat voorzag in een 36- urige werkweek. Volgens voorzitter Nico van der Stel van de Dienstenbond CNV zouden de omroepwerkgevers overwegen een kort geding aan te spannen tegen Brink man. Van der Stel zei dat eventuele acties een „kijk- en luistervriendelijk karakter zullen hebben". DEN HAAG Bijna een derde van de bijna 20.000 psychiatrische pa tiënten die jaarlijks uit een inrich ting worden ontslagen, keert daar binnen een jaar weer terug. Eén op de vier had dat ten tijde van het ontslag niet verwacht. Daaruit blijkt volgens dr. A.C. van den Hout, dat de hulpverlening niet gericht is op de terugkeer van de patiënt in de samenleving. Hij stelt dat in zijn proefschrift waarop hij morgen aan de Universiteit in Nijmegen promo veert in de geneeskunde. Van den Hout stelt dat vooral de sociale omgeving van de patiënt, dus huisgeno ten, familie en vrienden, doorgaans een her-opname kunnen voorkomen. Dat is Zo belangrijk, omdat patiënten die meer dan één keer zijn opgenomen vrijwel nooit meer een leven buiten een inrichting kunnen gaan leiden. Van den Hout deed zijn medisch-sociaal onderzoek onder 517 patiënten en hun hulpverleners in zeven psychiatrische zie kenhuizen. Daaruit kwam naar voren, dat 85 procent van de patiënten op het mo ment van ontslag vindt, dat de behande ling nuttig is geweest. Na zes maanden vinden ze dat nog. Niettemin keren velen, soms na meer dan een jaar, terug in een inrichting. Verschil van mening Volgens Van den Hout komt dat voor een belangrijk deel omdat hulpverleners en patiënten van mening verschillen over nagenoeg alle aspecten van de behande ling en de nazorg. Het merendeel van de ex-patiënten was niet op de hoogte van de behandelingsplannen of het er niet mee eens. Dat komt omdat de behandeling wordt opgedeeld in verschillende discipli nes, die te weinig of te onduidelijk reke ning houden met elkaar of met de patiënt. Terwijl de toekomst van de patiënt cen traal dient te staan. In de verschillende fasen die de psychia trische patiënt tijdens zijn ziekte door maakt; vervullen sociale relaties een be langrijke rol. Een negatieve houding van deze relaties is volgens Van den Hout ook de belangrijkste aanleiding voor heropna me. Familie, kennisen en vrienden zien de patiënt simpel gesteld namelijk nog als patiënt, terwijl die zichzelf als genezen be schouwt. Daarnaast vindt de promoven dus het uiterst riskant patiënten binnen twee maanden na hun opname weer te ontslaan. Van den Hout vraagt zich af of de nazorg door de regionale instituten voor gezond heidszorg (RIAGG) wel zo wenselijk is. In twintig procent van de gevallen wordt de beloofde nazorg niet eens verleend en bo vendien blijkt uit het onderzoek dat na zorg geen rol speelt bij eventuele her-op name. Hij stelt dat het voortzetten van de begeleiding beter door de polikliniek van het psychiatrisch ziekenhuis gedaan kan worden. Dat voorkomt wisseling van ideologie en werkwijze en is voor de ex- patiënt aanzienlijk prettiger en hanteer baarder. De kunstmatige scheiding tussen RIAGG en psychiatrische ziekenhuizen (APZ) moet door de hulpverleners in hun werk worden opgeheven. Van den Hout oppert in dit verband een 24-uurs dienst voor acute psychiatrie, waaraan door alle soorten hulpverleners wordt deelgeno men. Overigens blijkt uit het onderzoek ook dat meer dan driekwart van de ongeveer 36.000 mensen die jaarlijk moeten worden opogenomen in een APZ uit de lagere so ciale (kansarmere) milieu's komen. De mensen met een middelbare of hogere op leiding kunnen kiezen uit meer alterna tieven van hulpverlening. Ook is geble ken dat met name mannen vaak tegen hun wil worden opgenomen. DICK HOFLAND Ziekteverzuim PTT naar recordhoogte DEN HAAG Bij het staatsbedrijf der PTT zijn de laatste paar maanden gemiddeld steeds 10.000 mensen ziek thuis. Dat is meer dan tien procent van het totale personeelsbe stand. Het verzuimpercen tage is de laatste maan den, wellicht onder in vloed van de spreidingso peratie, fors gestegen. Een en ander heeft een woordvoerder van de PTT vanmorgen bevestigd. Vier jaar geleden was gemiddeld 8,5 procent van het PTT-perso- neel ziek. Het aantal ziekmel dingen is sindsdien gestaag toegenomen. De PTT-directie tracht nu onder meer via een centrale ziekteregistratie, on derzoek naar werkomstandig heden en het stimuleren van huisbezoeken door collega's, het ziekteverzuim terug te dringen. In het bedrijfsleven is het ziekteverzuim de afgelo pen vijf jaar teruggelopen van bijna 10 tot ruim 7 procent. JAARVERSLAG RAAD VAN STATE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorgenomen bezuinigingen drijven de Raad van State in het nauw. Zo groeit binnen de Raad verzet tegen de toenemende druk van het minis terie van justitie om het Kroonberoep op te heffen en te vervangen door het goedkopere arob-beroep. Vol gens vice-president mr. W. Scholten kloppen de bere keningen van Justitie niet en gaat het niet aan de „suc- cess-story van de arob te vertalen in een weg-met-het- Kroonberoep". Hij schrijft dat in het vandaag uitge brachte jaarverslag over 1984. De nog steeds bestaande, enorm hoge werkdruk wordt binnen de Raad van State ervaren als een regelrechte bedreiging voor de kwaliteit van de rechtspraak. Een lichte daling in het aantal zaken over vorig jaar heeft aan de werkbelasting niets kunnen veranderen en zal er ook niets aan veranderen, gezien de zwel lende stroom bijstandzaken en een verwachte stroom nieuwe za ken door de (gedeeltelijke) invoering van de LeegstandweL Weliswaar heeft de Raad (totaal 630 personeelsleden) extra juris ten mogen aantrekken waardoor de verplichting om het perso neelsbestand elk jaar met twee procent te laten dalen, enigszins werd verzacht, maar dat heeft nog nit echt zoden aan de dijk gezet. Er wordt daarom hard gewerkt aan het doorvoeren van een zo groot mogelijke automatisering. Wel hoopt Scholten het stuwmeer aan nog af te handelen bestemmingsplannen binnen drie jaar weggewerkt te hebben. De werkdruk zou ook verminderd kunnen worden door het in voeren van de zogenaamde eerste instantie, waardoor mensen met bezwaren tegen overheidsbesluiten eerst in hun eigen regio naar de rechter kunnen stappen en pas later „in hoger beroep" bij de Raad van State in Den Haag kunnen aankloppen. Dat blijkt tot nauwelijks verholen teleurstelling van Scholten op korte termijn niet te realiseren. De ministers De Ruiter (Justitie) en Rietkerk (Binnenlandse Za ken), met wie uitvoerig overleg is gevoerd, ziin bang dat de kos ten nog verder zullen stijgen. Bovendien willen ze liever wach ten op de uitkomsten van een organisatie-onderzoek naar de rechtspraak in het algemeen. Het eindrapport van de staatscom missie, die hiermee is belast, zal echter nog enige jaren op zich laten wachten. Tot de veelvuldig terugkerende bezwaren behoorden in 1984 als gevolg van de pas ingevoerde Wet Geluidhinder, de bezwaren tegen verleende hinderwetvergunningen voor bars, discotheken, stadions, sportvelden, pretparken, kermissen en gokhallen. Pro bleem daarbij was dat veel klachten te maken hadden met het lawaai dat barbezoekers produceren als ze naar huis gaan. Daar in voorziet echter de Hinderwet niet, evenmin als de Wet Ge luidhinder. Door het verschuiven van sluitingstijden kon in de meeste gevallen aan de klachten tegemoet gekomen worden. (ADVERTENTIE) Als u uw bankzaken onderbrengt bij Credit Lyonnais Bank Nederland, krijgt u een op uw belangen afgestemde service. Omdat wij u'met raad en daad terzijde kunnen staan in zaken als financiering, verzekeringen, leasing en factoring. Maar even goed in beleggingen, vermogensbeheer en vreemde valuta. En welke andere tank heeft onze know how op het gebied van project-financiering, commodities-financiering, internationale handelstransacties? Credit Lyonnais Bank Nederland 83 vestigingen. Hoofdkantoor Coolsingcl 63, Postbus 1045,3000 BA Rotterdam. Telefoon 010-69 59II. Leiden, Kort Rapenburg 20, 071-126244 EMELS 5-'OATlK6eN,J VÊRBgN fHWC~ 5IND /Je Hear eew l <562.1CHT ALS. VCORWlJgJl.' Onderwijsbonden gaan met „knelpunten" naar Kamer DEN HAAG De onderwijsbonden ABOP (algemeen). KOV (katholiek) en PCO (protestants christelijk) gaan nogmaals pro beren de Tweede Kamer en de bewindslieden van onderwijs er van te overtuigen dat naar hun oordeel de gewenste vernieu wingen in het basisonderwijs onvoldoende kansen krijgen De bonden zullen de leden van de kamercommissie voor onderwijs en staatssecretaris Van Leijenhorst op 24 april een zogeheten knelpuntennota aanbieden waarin een opsomming wordt gege ven van alle moeilijkheden die in hun ogen het vernieuwings proces bedreigen. De bonden voorzien vooral grote problemen voor de ongeveer 5000 leerkrachten die door de samenvoeging van de kleuter- en lagere scholen overtollig zullen worden Boer uit Leens moet herstel van afgegraven dijk zelf betalen GRONINGEN Het college van gedeputeerde staten van Gro ningen zal een driehonderd meter lange dijk die door een boer Leens was afgegraven op kosten van de boer laten herstel len Dit heeft het college besloten nadat een beroep van de boer door de raad van state was verworpen. De boer groef de dnk vorig jaar oktober af. naar zijn zeggen omdat hij het nut van de dijk niet meer inzag en er bovendien hinder van ondervond bij het bewerken van het land. Volgens gedeputeerde staten echter, heeft de dijk wel degelijk een waterkerende functie. De boer krri nu een rekening tegemoet zien van 10.000 tot 20.000 gulden STANKWOLK ROTTERDAM Bij het che misch bedrijf Pennwalt in Pernis is gisteren aan het eind van de middag ongeveer tien tot twintig liter van de stof mercaptan ontsnapt. De stof, die geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid, veroor zaakte een enorme stankwolk boven Pernis, Rotterdam-zuid. Krimpen en Lekkerkerk Meer dan 135 mensen klaag den wegens stankoverlast bij de meldpost van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3