Geen arbeidstijdverkorting in nieuwe cao voor Philips 4 4 ^ampeertarieven Ijzen de pan uit Morgenochtend vertragingen bij Spoorwegen te verwachten Reagan stuurt opnieuw brief aan Gorbats jov VOETBAL rDP TV Loep BON: Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Cl Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. 118.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. Woensdag 10 april 196S. 76e jaargang no. 23164 HET WEER De kip en het ei op Ned. I om 20.33 uur. De Peetvader (3) om 21.05 uur. Op Ned. II om 21.20 uur film „Tatie" over het Concertge bouworkest. Op Duitsland 2 om 22.35 uur tv-spel „Grottenolm". Half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag regen. Minimumtemperatuur onge veer 3, middagtemperatuur circa 10 graden. Zwakke, later matige zuidwestelijke wind. Zon op: 06.52, onder: 20.31; hoog water Schev.: 07.34en 20.14, laag water 03.22 en 15.51. M 3000 ONGELUKKEN )R GLAZEN FLESSEN 'ERDAM Naar schatting 3100 men- n vorig jaar klinisch of poliklinisch in huizen behandeld aan verwondingen rzaakt door ongelukken met glazen In ruim vijfhonderd gevallen was het Veroorzaakt door een exploderende fles en koolzuurhoudende drank. De stich- ^onsument en Veiligheid komt tot de ie dat veel ongelukken met flessen ge- n bij het verladen ervan in de winkels, t inpakken van de boodschappen en Alternatieven als plastic bieden uit oog van veiligheid grote voordelen, maar in een te grote belasting van het milieu, de stichting. Consument en Veiligheid jinnenkort een voorlichtingscampagne nenwerking met 22.000 grootwinkelbe- n en supermarkten. Dramatische oproep De 26-jarige Westduitse Gerda K. (achternaam is niet onthuld), die al vier jaar aan leukemie lijdt, is wanhopig op zoek naar een familielid die als donor kan fungeren voor een ruggemergtransplantatie. Volgens de artsen biedt alleen zo'n operatie Gerda een redelijke kans tot overleven. Het probleem is echter dat de jonge vrouw kort na haar geboorte werd geadopteerd. Tot nu toe heeft zij geen spoor gevonden van haar echte moeder, die in 1965 voor het laatst gezien is. Gisteren werd tijdens een tv-uitzending een oproep gedaan, in de hoop dat de moeder of een ander familielid van Gerda zich zal melden. Op de foto Gerda en haar pleegvader. Ezels eten bij auditie script op NOTTINGHAM Tijdens een au ditie voor een rol in een toneelstuk hebben twee ezels hun reputatie eer aan gedaan. De ene at het script op en de andere de planten in de foyer. Steve Davis, toneelmeester van het Nottingham Playhouse, vertelde dat de ezels auditie deden voor een rol in een toneelbewer king van Gentleman Jim. een stripverhaal over de bediende van een gentleman, die ervan droomt het roverspad op te gaan. Jim kan zich geen zwart ros veroorloven en daarom berijdt hij een zwarte ezel. Ondanks zijn kuren heeft een van de ezels de rol gekregen. ACTIE AMSTERDAMSE MACHINISTEN aby's houden -iet van zz en rock tse artsen heeft met een ots opgezet experiment vezen wat iedere moe- had kunnen vertellen: I baby's liever „Slaap, dje, slaap" horen, dan f- of rockmuziek. De jarige vrouwenarts Ma- iro Asada uit Osaka \d gisteren verslag over ir hem geleide experi- nten. Daarbij kreeg een ep van 126 huilende en lapende baby's van een ik oud muziek van uit- Jopende aard te horen, tot negentig pro- k van de zuigelingen rustig met het Wie van Brahms. Be- ikten de dokters de ba- met jazz- en rockmu- k, dan bleef 80 tot 90 cent een luide keel op- ten. EINDHOVEN Phi lips en de vakbonden hebben vannacht een principe-akkoord be reikt over een éénjarige cao voor de circa 70.000 Nederlandse werkne mers. In de nieuwe cao is geen verdere arbeids duurverkorting gere geld. Wel zijn afspraken gemaakt voor het aan trekken van ongeveer 3.100 jongeren in het kader van een jeugd werkplan, zo hebben beide partijen vanmor gen meegedeeld. Zowel de Philips-onderhan- delaars als de vakbonden toonden zich redelijk tevre den met het bereikte ak koord. Woordvoerder A. van der Veen van de Indus triebond FNV sprak van een „verstandige overeen komst", aangezien werkge vers en vakbonden in het principe-akkoord erkennen dat een verdere verkorting van de werkweek „een middel is in het kader van de werkgelegenheidsverrui- mende maatregelen, mits een aantal problemen kan worden opgelost". Bij Philips zal het jaar 1985 gebruikt worden om een onderzoek te doen naar de gevolgen van de arbeidstijd verkorting tot 38 uur in het verleden. Als die problemen duidelijk zijn, kan „op basis van feiten onderhandeld worden over een verdere verkorting van de werk week", aldus Philips-onder- handelaar F. Van den Brand. Het voorlopige akkoord voorziet verder in een loonsverhoging van 1 pro cent, een eenmalige uitke-, ring van anderhalf procent, uitbreiding van de VUT-re- geling en een aanvulling van het ziekengeld tot 100 procent. Van den Brand schat de stijging van de loonkosten als gevolg van de nieuwe cao op circa drie procent. Volgens de Philips- ónderhandelaar zal het Phi- lips-akkoord zeker een voorbeeldwerking hebben voor de rest van de indus trie. Pag. 3: Van der Meulen: Blokkade tegen 36-urige werkweek is doorbroken aJSUMENTENORGANISATIES CONTRA STAATSSECRETARIS <V HAAG Staatssecreta- an Zeil (Economische Za- heeft de eigenaren van 20fngs, bungalowparken en j pavens opgeroepen de ta- jsn dit jaar met niet meer j,iet gebruikelijke percen- ktfan rond de twee procent Ondernemers die effieven al sterker hebben ietrokken vraagt de be- s{jman deze beslissing te erwegen. De Consumen- nd en Konsumenten ikt vinden dat een nogal en zinloze oproep en daarnaast dat de kam peerprijzen onderhand de pan uitrijzen. Van Zeil zou er volgens de consumentenorganisaties^beter aan doen opnieuw een prijzen- beschikking in te stellen. De staatssecretaris voelt daar ech ter niets voor, omdat de ge middelde prijsstijgingen 2,3 tot 2,8 procent zijn volgens recen te onderzoeken van de Econo mische Controledienst (ECD) en de ANWB. Daaruit blijkt evenwel ook, dat een aantal bedrijven in deze sector forse tot zeer forse tariefsverhogin- sei luitsland 1 (20.10 tir): Bayern Mün- (halve ht^iale Europa Cup II) ooielgië 2 (20.10 uur): n layern München- slffverton. ie lederland 2 (22.45 mjur): Studio Sport ndinet samenvatting •nkuventus-Bordeaux). ingeland 1 (23.00 iur): Sportsnight •net EC-voetbal). ADVERTENTIE Uw oude bankstel is nog enkele dagen (t/m 13 april) bij Hulshoff wonen veel geld waard. Bij aanschaf van nieuwe zit meubelen betaalt Hulshoff wonen u f. 100,- per ingeruilde zitplaats. Bij 5 zitplaatsen dus f. 500,- voordeel!!! Leiden: Nieuwe Rijn 48, tel.071-133100 'ddelburgse vrouw krijgt toch nieuw bijstandsuitkering ee)ELBURG De Middelburgse bijstandsmoeder Els Le- voor wie vorige week zo'n driehonderd bijstandsvrouwen iel Nederland in actie kwamen, omdat haar biistandsuitke- en onrechte door de sociale dienst van Middelburg zou zijn ikken, krijgt toch haar uitkering terug. De bijstandsvrou- lakten vorige week slaags met de Middelburgse politie, het gesprek met een delegatie van de vrouwen en het ge- tebestuur geen direct positief resultaat had opgeleverd. De ring wordt niet, zoals gevraagd, met terugwerkende kracht i^end. Bovendien blijft de gemeente Middelburg bij zijn ring van 40.000 gulden op de vrouw, voor haar ten onrech- U'lvangen uitkeringen in de afgelopen jaren. De vrouw ^e een tijd samen met een man, van wie ze inmiddels is iden. j£ï gen heeft toegepast. Soms zelfs van enkele tientallen procen ten. De Consumentenbond heeft in een brief aan Van Zeil ge schreven dat de staatssecreta ris uit het ECD-onderzoek ten onrechte heeft geconcludeerd dat een prijzenbeschikking in de kampeeersector niet nodig is. Een woordvoerder van de Consumentenbond zei gisteren dat bij de bond de afgelopen maanden duidelijk meer klachten dan anders zijn bin nengekomen over tarief stijgin gen. Hij zei dat de gemiddelde stijgingen vaak excessieve stij gingen van individuele bedrij ven verhullen, vooral langs de kust en in midden- en oost- -Nederland, waar de stijgingen vaak vrij fors zijn. Nog steeds uitgaand van gemiddelden per bedrijf komt de Consumenten bond tot prijsstijgingen tot ruim 17 procent. Poolse priester mishandeld met brandende peuken WARSCHAU De 29-jarige Poolse pater Tadeusz Zaleski is zaterdagavond in Krakow, na afloop van een kerkdienst, door onbekenden aangevallen en bewerkt met gloeiende si garettenpeuken. Het comité tot verdediging van de mensen rechten (KOR) heeft gemeld dat hierdoor dertig tweede graads brandwonden ontston den die samen de letten V vormden, het symbool van de vakbond Solidariteit. Kardi naal Franciszek Macharski, de opvolger van paus Johannes Paulus II als aartsbisschop van Krakow, heeft aangedrongen op een officieel onderzoek. De kardinaal verwees in een schrijven naar de moord op pater Jerzy Popieluszko vorig jaar oktober door drie leden van de geheime politie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH aeen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. onjaterdags tussen ;n, 14.00 en 15.00 uur, ovielefoonnr. 071- efel22248 en uw krant wordt nog dezelfde de ivond nabezorgd, adu Nieuwe directeur GSD Leiden LEIDEN Drs. J.R.P.G. Kleijne uit Haarlem wordt de nieuwe directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) en de directie maat schappelijke dienstverlening. Kleijne woont in Haarlem en maakte al deel uit van de di rectie van de GSD. Hij volgt O. Scheepbouwer op, die plaatsvervangend gemeentese cretaris is geworden per 1 ja nuari. Het college van B en W heeft Kleijne aan de gemeen teraad voorgedragen. Een raadscommissie moet nog ad vies over de benoeming van de nieuwe directeur uitbren gen. Miljoenen- schade door brand in Arnhemse cafés Door nog on bekende oor zaak zijn van morgen vroeg twee cafés in het Arnhemse uitgaanscen trum door een uislaande brand volledig verwoest. En kele andere ca fés liepen zwa re brand-, rook-, en wa terschade op. De brandweer schat de totale schade op en kele miljoenen guldens. Er de den zich voor zover bekend geen persoon lijke ongeluk ken voor. De brand brak rond half vijf uit in een café aan de Korenmarkt, waarna het vuur oversloeg naar een naastgelegen café, dat even eens volledig werd verwoest. Met deze enke le waterstraal was de brand in één van de cafés niet meer te blussen. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geneeskrachtige kleding in China PEKING Een kledingfa- briek in China maakt kleren die zijn opgevuld met krui den tegen rug- en maagpijn en reumatiek, berichtte van daag de Engelstalige China Daily in Peking. De kleren vesten met schoudervul ling of broeken met opgevul de knieën of speciale cein tuurs zijn gevoerd met zakjes met traditionele ge neeskrachtige kruiden, die na twee jaar kunnen worden vervangen door nieuwe. „Kledingfabriek No. 1 in het kanton Wuwei in de provin cie Anhui maakt vooral kle ren voor de behandeling en het voorkomen van maagpij nen, rugpijnen, schouderstijf heid en kniereumatiek", al dus de krant. SANTA BARBARA De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren opnieuw een brief gestuurd aan Sovjet-leider Gorbatsjov. Een functionaris van het Wit te Huis zei dat Reagan in de brief duidelijk wil maken te willen streven naar een oplossing van de Oost-West problemen. Ook heeft Reagan opnieuw laten weten ge ïnteresseerd te zijn in een ontmoeting met Gorbatsjov. De brief is overhandigd door de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas O'Neill, die vandaag een ontmoe ting heeft gehad met Gorbatsjov. O'Neill staat aan het hoofd van een Amerikaanse delegatie, die momenteel een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. De Amerikaanse vice-president, George Bush, had op 13 maart al een soortgelijke brief aan Gorbatsjov overhandigd toen hij in Moskou was voor de be grafenis van partijleider Tsjernenko. Reagan stelde daarin een ontmoeting met Gorbatsjov in de Verenigde Staten voor Gorbatsjov aanvaardde de uitnodiging, maar maakte een voorbehoud bij plaats en tijdstip. AMSTERDAM Een aantal NS-machinisten in de regio Amsterdam wil morgenochtend van rond vijf tot acht uur het trein verkeer vanuit de hoofd stad enkele uren stilleg gen. Hoewel de Spoorwe gen betwijfelen dat het om een grootscheepse ac tie gaat, zullen reizigers op de noord-zuidverbin dingen in de Randstad re kening «moeten houden met vertragingen. Mocht de actie toch een groot scheeps karakter hebben, dan zal het treinverkeer vanuit Amsterdam vrijwel stil komen te liggen. Het gaat volgens een woord voerder van de Amsterdamse machinisten om een spontane actie, gericht tegen de plannen van de NS-directie om bij wij ze van proef in de regio Am sterdam vanaf 1986 machinis ten nog slechts op regionale vaste trajecten in te zetten. Tot nu toe doen veel machinis ten op verschillende lijnen in het hele land dienst maar de NS wil de machinisten meer regionaal inzetten omdat dan de dienstregeling minder kwetsbaar zou worden. De omloopschema's van het rij dend personeel zouden dan Maar de machinisten, daarin gesteund door de vakbonden, voelen niets voor de plannen. Ze vrezen dat het werk veel eentoniger zal worden als men dag-in dag-uit hetzelfde traject moet rijden. Ze menen dat de dienstregeling juist kwetsbaar der zou worden als de NS niet meer beschikt over machinis ten die op een groot aantal lij nen inzetbaar zijn maar nog slechts op enkele trajecten dienst kunnen doen. Ook vrezen de machinisten dat hun promotiemogelijkhe den zullen verminderen als de NS nog slechts machinisten heeft die op enkele trajecten inzetbaar zijn. Allrounders bij de NS verdienen meer dan collega's die maar op enkele ten dienst kunnen doen ijectt Volgens de NS zal het huidige machinistekorps zijn normale carrièremogelijkheden behou den en alleen nieuwkomers die na 30 juni in dienst komen beperktere salarisvooruitzich ten krijgen. Morgen komen de omstreden plannen aan de orde in de on dernemingsraad. De or heeft zich tot nu toe een tegenstan- spoorwegbonden vrezen dat de NS-directie een negatief ad vies van de or zal negeren. De NS is echter niet van plan de zaak door te drukken, aldus een woordvoerder, maar wil proberen de or met argumen ten te overtuigen. De bonden steunen de actie van de machi nisten niet. Als er één rubriek in de Leidse Courant is, waaruit blijkt, dat deze bant aandacht aan élle sporten besteedt dan is dat wel „Onder de loep". Er kan geen sportman oi -vrouw zijn, die zijn of haar mond open doet of de opmerkelijkste uitspraken komen dinsdags in deze rubriek terecht. Vandaag is het weliswaar woensdag, maar dat zit 'm in de Paasweek waardoor de rubriek een dagje is opgeschoven. Wilt u weten hoe een ander over uw sport denkt en hoe hij daar met kennis van zaken over spreekt, pak dan even de „Loep" van de Leidse Courant. De bant die loepzuiver schrijft, en niet alleen over sport! i De Leidse Courant wil ik bed 14 degen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop son der postage! opsturen naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 'CcidócSouaant t i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1