ÊeidaeSowurnt Renovatie Rijn en Vliet financieel moeizaam rond ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING jé eidse molen De Herder staat in Dordts voortuintje Vechtpartij n Bijhorst Leidenaar bedreigt jongen met pistool Demonstratie modelboten in het water gevallen Wielen aan de wandel DINSDAG 9 APRIL 198S PAGINA 9 li 'ASSENAAR In hotel-restaurant De Bijhorst aan de Rijks- Laatweg in Wassenaar is gisteravond om half acht een vecht- V ite f .dc HP jtij geweest tussen de bedrijfsleider en zeven of acht Jongelui. eze jongeren hadden in een café in Den Haag afgesproken gra te gaan eten in de Bijhorst. Een medewerker van dat café >te de bedrijfsleider. idat de betreffende personen hadden gegeten, ontstond in het 11e restaurant een vechtpartij, toen zij zonder te betalen wil- v| n vertrekken. Een van die jongeren haalde vervolgens buiten ';'J n moker of een bijl waarmee hij de bedrijfsleider te lijf wilde an. Twee bezoekers voorkwamen dat hij daadwerkelijk kon sslaan. Vervolgens gingen de jongeren er in twee auto's van- )or Een van de auto's met daarin drie betrokkenen is rond jf elf in Den Haag aangehouden. Van de overige vechtjassen. e richting Leiden vertrokken, ontbreekt nog elk spoor. LEIDEN/LEIDERDORP De Leidse politie heeft vannacht omstreeks twee uur in een wo ning aan de Uiterstegracht in Leiden een 21-ja- rige Leidenaar aangehouden die kort daarvoor in een horeca-gelegenheid aan de Hoofdstraat in Leiderdorp iemand met een pistool had be dreigd. De politie heeft het wapen, dat bij nader inzien een alarmpistool bleek te zijn, ook in be slag genomen. De jongen was in het café in Lei derdorp omstreeks half één zijn ex-vriendin te gengekomen met een nieuwe vriend. Eerst sloeg de jongen de vriend van zijn ex in het ge zicht en daarna bedreigde hij hem met het pistool. Tafel door ruit WASSENAAR Circa 25 jon gelui, vermoedelijk kampeer ders van Duinrell, hebben gis teravond stennis gemaakt in de snackbar Boschlust aan de Van Zuylen van Nyeveltlaan in Wassenaar. Nadat zij door de eigenaar buiten de deur waren gezet, werd een tafel en stoel door de ruit naar binnen gegooid. Niemand raakte ge wond. De groep jongeren ver dween daarop in de richting van de camping. Auto's te water na botsing NIEUWKOOP Twee auto's zijn zaterdag avond van het talud af het water ingereden na een botsing op de kruising Aarlanderveense- weg-Achttienkavels in de polder bij Nieuw koop. Bij die aanrijding raakte een vrouw uit Am stelveen gewond. Zij is met inwendige kneu zingen opgenomen in hel VU-ziekenhuis in Amsterdam. De vrouw zat in de auto bij haar 62-jarige echtgenoot. Deze verleende komende vanaf de Achttienkavels geen voorrang aan een 19-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn die op de Aarlanderveenseweg reed. Bei de auto's werden bij de botsing totaal vernield. Offerblokken opengebroken LEIDEN Inbre- kers hebben in de nacht van donder dag op vrijdag in de SL Jozefkerk aan de Herensingel acht of ferblokken openge broken. De grote kerkdeur is gefor ceerd. Hoeveel geld is gestolen is niet be kend. Fietser ernstig gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 37-jarige fietser uit Al phen is zaterdagmiddag ern stig gewond geraakt nadat hij tegen een radende winkel ge botst was. Vermoedelijk heeft het slachtoffer, die op De Bij len in Alphen fietste, niet ge zien dat de wagen achteruit reed. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet precies bekend. De man is met ernstig rugletsel opgenomen in het Rijnoord ziekenhuis. chtpaar gewond ij aanrijding IDEN Een 29-jarige Lei- naar en zijn 21-jarige vrouw i zondagavond met diverse euzingen naar het AZL ge- icht nadat ze op de kruising rartemeerlaan/IJselmeer- in met hun auto in botsing ren gekomen met de wagen n een 30-jarige man uit assenaar. De Leidenaar reed de IJsselmeerlaan in de hting van de Zwartemeer- in en kreeg geen voorrang n de op de Zwartemeerlaan dende Wassenaarder die en letsel opliep. Bij de bot- ig ontstond erg veel schade. romfietser ewond ORSCHOTEN Een 17- bromfietser uit Leid- lendam is zondagmorgen streeks half twaalf gewond aakt bij een aanrijding op hoek Veurseweg, Laan van ivenvoorde in Voorschoten, bromfietser reed over het Ispad langs de Veurseweg n ter hoogte van de Laan Duivenvoorde een auto- bilist rechts af sloeg en de imfietser niet zag aan ko- De jongen is met een ge lken sleutelbeen afgevoerd ir het ziekenhuis Antonius- in Leidschendam. omputers stolen •X )ETERWOUDE Bij een iraak in een woning aan de rgemeester Van Outeren- ,t in Zoeterwoude-dorp afgelopen zondagnacht video-recorder en enkele iputers ontvreemd. De be iers van het huis zijn mo reel op vakantie. Vermoed dt dat er nog meer is ge ilen. De inbrekers zijn het Es binnengekomen door de Eterdeur te forceren. Daar- lligheidsoverwegingen had- aangebracht op de achter- uto s ekraakt liet rn rs i ill IORDWIJK Een golf van nielingen en inbraken in >'s heeft dit weekeinde irdwijk aan zee overspoeld, envijftig automobilisten ^rden het slachtoffer van >95 i inbraak, waarbij het de ven voornamelijk om de 350 uidsapparatuur ging. Ver werden er aan vijftien au- vernielingen aangericht jdifaer dat er goederen wegge- 3r./men werden. Het betrof ornamelijk Duitse auto's, endien werden er twee rsonenwagens en een mo fiets ontvreemd. LEIDEN De renova tie van het bejaarden centrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorder- wierlaan, waarmee vo rig jaar mei is begonnen en die na de zomerva kantie moet zijn afge rond, verloopt finan cieel moeizaam. Vol gens directeur F. van Oosten blijkt het niet eenvoudig binnen het beschikbare budget van 11,8 miljoen gulden te blijven. „Het gaat om relatief kleine bedra gen, maar op die 11,8 miljoen gulden was al zoveel bezuinigd, dat elke tegenvaller aan tikt". De tegenvallers zijn tot dus ver opgelopen tot zo'n 50.000 gulden en onder meer het gevolg van wette lijke bepalingen, die tijdens het opstellen van de reno vatieplannen nog niet be kend waren. Zo stelt de wa renwet nu extra eisen aan de betegeling van de keu ken. Voor een andere on verwachte kostenpost zorg de het Energiebedrijf Rijn land, dat bepaalde dat in elk appartement acht stop contacten .moeten worden aangebracht, terwijl in de plannen nog werd uitge gaan van zes. „Die zes wa ren gebaseerd op voor- De renovatie van bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan zal pas eind september gereed zijn. Oorspronkelijk hoopte men voor de bouwvakvakantie klaar te zijn. schriften in een andere ge meente. Het EBR bleek het daar helaas niet mee eens te zijn", aldus Van Oosten. De directeur denkt de 50.000 gulden op tafel te krijgen door elders te bezui nigen. „Je moet dan denken aan de geluidsisolatie van de rioleringsbuizen. Dat soort dingen moet dan wat minder". De bedoeling was dat de re novatie voor de bouwvak vakantie zou zijn afgerond, maar door de strenge win ter lukt dat niet. De renova tie van Rijn en Vliet lag door de vorst zeven weken stil. Van Oosten hoopt dat de werkzaamheden nu voor 1 oktober zijn afgerond: „Met enige uitloop was wel rekening gehouden, maar als ze bijvoorbeeld door nieuwe tegenvallers een maand langer bezig zouden zijn, kost dat een ton. Waar dat geld eventueel vandaan zou moeten komen, weet ik niet". Hij wijst erop dat enige overschrijding van het bud get voor bouw- of renova tieplannen door de overheid vaak wel wordt toegestaan, maar dat dat bij het bejaar denhuis niet het geval is. „De provincie verdeelt in dit geval de centen en Zuid- Holland heeft het bij de fi nanciering van bejaarden huizen zo moeilijk, dat het echt geen geen cent meer mag worden dan die 11,8 miljoen gulden. Wat er ook zou gebeuren". Het gebouw van Rijn en Vliet is twintig jaar oud en was ingericht als rusthuis voor gezonde bejaarden. Nu wordt het geschikt gemaakt voor ouderen die juist veel verzorging nodig hebben. Tevens krijgt Rijn en Vliet een wijkfunctie: het moet voortaan ook ouderen uit de wijk opvangen. Het gebouw was verder brandgevaarlijk, de riole ringsbuizen waren doorge roest, de centrale verwar ming en het dak lekten en de ventilatie was onvol doende Bovendien waren de kamers te klein en had het personeel te weinig ruimte om zich te verkle den. Ook de alarminstallatie wordt verbeterd en de zie kenafdeling wordt verdub beld. De bewoners van Rijn en Vliet zijn tijdens de renova tie ondergebracht in een tij delijk onderkomen aan de Schubertlaan. Dit gebouw is daar voor vier miljoen gul den neergezet door de vier bejaardencentra. Haagwijk, Groenhoven, Roomburg en Rijn en Vliet. Als de huidi ge bewoners zijn vertrok ken. worden de verplaats bare elementen wegge haald. De vier bejaarden centra willen dit onderko men verkopen, maar een gegadigde in de vorm van bijvoorbeeld een bejaarden centrum in een andere ge meente dat renovatieplan nen heeft, heeft zich nog niet aangediend. Door de krachtige windvlag'Sn en het natte weer is gisteren de demonstratie van de Leidse Modelbotenclub op de vijver van de Mendelsohnkade in Leiden letterlijk in het water gevallen. Enkele enthousiastelingen probeerden nog wel hun bootjes door de woeste baren te manoeuvreren, maar door de storm was het ge vaar voor omslaan te groot. „Het is toch gauw een heel kapitaal dat dan de vernieling in gaat", aldus de heer Brussee, penning meerster van de Leidse Modelbotenclub. Eén van de bootjes raakte nog verstrikt in nylondraden die eer der op de dag door onbekenden over de vijver waren gespan nen. De leden van de Leidse modelbotenclub hebben de ruim veertig meter draad verwijderd, zonder het bootje te beschadi gen. De demonstratie is verplaatst naar zondagmiddag 14 april. Vanaf twee uur zullen de leden van de modelbotenclub hun bo ten dan hopelijk door rustiger vaarwater laten klieven. Op zater dag 5 mei houdt de modelbotenclub een grote demonstratie in De Houtkamp in Leiderdorp. Ook hier begint de show om twee uur 's middags. Jongerendag LWH De Leidse werkgroep homo sexual iteit (LWH) houdt zon dag 14 april een jongerendag met als thema „Jong en Ho- mosexueelDeze bijeen komst begint 's middags om half vier en is rond elf uur 's avonds afgelopen Op het programma staan de verto ning van de video Aardige jongens", een gezamenlijke maaltijd (kosten drie gulden een kennismakingsspel. een optreden van een band en een discofeest Kindervoorstelling Het Speeltheater brengt zon dag 14 april de voorstelling „Ik teken wat ik wil" voor kinderen van vier tot acht jaar oud in het LAKThea ter aan de Cleveringaplaats. Kindertekeningen zijn het uitgangspunt in dit stuk. Het decor is een groot schetsboek. De voorstelling begint om drie uur. Stroopwafels The amazing stroopwafels ge ven maandagavond 15 april een concert bij SSR aan de Hogewoerd 108. Het optreden begint om half negen, een toe gangskaartje kost vier gulden. Leden moeten een rijksdaal der betalen. Man valt tussen trein en perron LEIDEN De rechterarm van een 27-jarige Leidenaar is nage noeg geamputeerd toen hij zaterdag rond middernacht op perron 5 van het Leidse station tussen een rijdende trein en het perron viel. De man nam afscheid van een in de trein staande vriend uit Amsterdam en toen de trein ging rijden hield hij het geopen- raampje vast. De Leidenaar viel met zijn arm onder de wie van cfe trein. Hij is naar het AZL gebracht waar tevens ge- len WÊÊJÊR kneusde ribben en een hootdwond trein liep 45 minuten vertraging op .verden geconstateerd. LEIDEN Een 54-jarige man uit Rijswijk is vrijdagavond op de A4 ter hoogte van de Europaweg met de schrik vrijgekomen toen een groot wiel zich onder in zijn auto boorde. Het wiel was afkomstig van een 41-tons truck met oplegger die met een vaar tje van 80 kilometer per uur in de richting Amsterdam reed. De bestuurder van de vrachtauto, een 41-jarige Zwijndrechtenaar. zag plotseling twee wielen voorbij huppelen. Ze waren afkom stig van de linkerkant van de oplegger De truck was vorige week nog gekeurd. Het andere wiel is niet teruggevonden. Woning gekraakt LEIDEN De woning Jan Vossensteeg 1 is in de nacht van zaterdag op zondag ge kraakt. De krakers hebben de eigenaar van het huis zelf op de hoogte gesteld en de politie zal de zaak vandaag onderzoe ken. Dronken man te water LEIDEN Een 40-jarige Lei denaar vloog zaterdagavond rond kwart voor negen op de Zijlsingel met zijn wagen uit de bocht, ramde een tegenlig ger. reed een stukje door, sprong uit zijn auto en nam een duik in het water van de Zijlsingel. Twee getuigen van de botsing hebben de dronken man met veel moeite uit het water gehaald. Hij is naar het AZL gebracht. Zijn auto werd totaal vernield. De tegenligger, een 38-jarigc Leidenaar. kwam met de schrik vrij. Onrustige verjaardag LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar zorgde in de nacht van zondag op maandag voor veel onrust de Colignystraat door ie dereen een klap in het ge zicht te geven. Dit moest de felicitatie vervangen. Niet iedereen stelde deze geste op prijs en er ont stond een vechtpartij waarbij huisraad sneuvel de en de politie moest assi steren. De 21-jarige man. die dronken was. werd naar het AZL gebracht omdat hij van de trap viel en een hoofdwond opliep. Omdat hij behandeling weigerde werd hij ingeslo ten. Een 47-jarige Leide naar heeft aangifte van mishandeling en vernie ling gedaan. - ORDTENAAR REALISEERT JARENOUDE DROOM JRDRECHT LEIDEN De wieken van de idse houtzaagmolen e Herder" draaien hun idjes sinds kort in een irtuintje in de Van nventstraat in Dor- fcht. Molenaar is P.A. die de ruim één meter ge kopie van „De Her- binnen vier maanden afvalhout bouwde. De rdtenaar zag de in de van de Haarlem- irweg gelegen Leidse >len zeventien jaar gele- n voor het eerst. Het is liefde op het eerste icht. „Sinds die tijd zat e Herder" in m'n hoofd rift", vertelt de con- icteur. „Ik was altijd al plan hem na te bou- IAf >1 was destijds betrokken bij bouw van de vuilverbran- „De Herder" lag niet ver het bouwterrein af en daarom kon Bos er regelmatig een kijkje nemen. In de knus se voorkamer (met druk flui tende kanarie en dikke poes) van zijn rijtjeshuis aan de Van Conventstraat vertelt de praat grage Dordtenaar dat molens hem altijd hebben gefasci neerd. Toen hij de beschikking kreeg over veel vrije tijd („Ik zit in de WAO. die smerige wet") kreeg hij de gelegenheid zijn jaren oude droom te reali seren. De Leidse molen, ont staan in het schuurtje achter het huis, was zijn eerste pro ject. „Eigenlijk zou ik nu moe ten behangen en witten, maar dit soort werk trekt toch meer", zegt hij met een schuin oog naar zijn vrouw. Bos, een klein mannetje met grijze krulletjes en een leven dig gezicht, zou nu graag een watermolen maken. „Maar dan wel een die echt werkt en met water erbij", verduidelijkt hij. De kopie van „De Herder" werkt ook niet. Tenminste, de wieken en kap kunnen wel draaien, maar in het bouwsel zelf zit geen machinerie. De maker van het kleine maal- werktuig zou er graag een bin nenwerk inbouwen. „En dan met een achterwand van plexiglas zodat je het kunt zien werken". Hij is overigens wel van plan de wieken op een dy namo aan te sluiten en met dit apparaat een lampje in de mo len te laten branden. Het molentje is niet alleen dankzij het geheugen van de knutselaar ontstaan In een Dordtenaar heeft overigens een tweetal gebouwtjes niet in zijn plannen opgenomen ..An ders werd het te popperig Ik heb maar een klein tuintje". De mini-uitvoering van „De Herder" wijkt op nog een punt af van het origineel. De kap is van riet, Bos maakte hem van hout. „Riet brandt sneller dan hout", wijst hij ter verklaring i op het vandalisme. „Ik heb daarom ook de deurtjes vastge- i zet". De doe-het-zelver begaf zich met het bouwen van de molen op voor hem onbekend ter rein. Beroepsmatig had hij met metaal te makèn, nu waagde hij zich in zijn vrije tijd aan De echte molen „De Herder" het werken met hout. Hij kon in de buurt van de Haarlem- zijn afkomst echter niet hele- merweg. maal verloochenen. „Ik heb alles met schroeven vastgezet Alles zit ook met lijm vast. winkel in Dordrecht tikte hij maar ik heb altijd het idee dat voor 35 gulden een bouwteke- dat niet stevig genoeg is", ver- ning van „De Herder" op de woordt de metaalbewerker kop. De uit 1884 daterende zijn wantrouwen Het meeste achtkante stellingmolen op hout kocht hij in Zwijndrecht. zaagschuur is daarom op ver- bij een firma die afvalhout in antwoorde wijze gekopieerd, de aanbieding heeft. „De Her- ook de kleuren kloppen De der" bestaat uit de houtsoorten beuken, maranti en multiplex Hij kreeg van verschillende kanten hulp. zoals bij het uit een balk zagen van de wieken. Ook de buurtbewoners hielpen af en toe een handje. „Het valt niet mee om een molen te bou wen Alles is namelijk schuin", legt Bos uit. De miniatuur- Herder meet van kap naar vloer één meter en tien centi meter en de wieken hebben een lengte van één meter en dertig centimeter. „De Her der" staat op een aarden ver hoging Voor het opwerpen van deze terp waren tien zak ken grond en vijf kruiwagens zand nodig. De wieken draaien hard en de in de kap gestoken twee Ne derlandse vlaggetjes wapppe- ren lustig als molenaar Bos in het voortuintje bij „De Her der" poseert. „In Dordrecht hadden we vroeger 13 molens en daar is er nog maar een van over", zegt hij nog. „Oude din gen moeten worden bewaard en daarom ben ik blij dat we dat tegenwoordig weer besef fen". KEES VAN HERPEN P.A Bos bij de kopie van „De Herder" in zijn voortuin. „Molens hebben me altijd gefascineerd"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9