Moeders mooiste is n droppie f ergeten fotograaf Hustinx ;eeft kleur aan de bezetting Scheuring in EVP over koers >4inenland ÊeidAaSoiMCMit DINSDAG 9 APRIL 1965 PAGINA 7 -■ WIE HEEFT HET LIEFSTE KIND? !ndy: geraffineerd. DORDRECHT Pijpe- krullen, schattige strik jes, witte sokjes en hand schoenhes in lieve pastel tinten beheersten zater dag in Dordrecht de eer ste nationale verkiezing van „Moeders Mooiste". Drie en twintig kinderen in de leeftijd van 3 tot 12 jaar keken een hele mid dag zo lief, koddig, drol- lerig of bijdehand moge lijk om wellicht de grootste uit de rij bekers mee naar huis te nemen en. zichzelf het mooiste kind van Nederland te kunnen noemen. „Kom es hier Fiona, dan kam ik je haar", comman deert een bloednerveuze moeder haar kind, dat ze zelf „een dotje" noemt. Eigenlijk was het Moeders Mooiste Festival een wedstrijd: „Wel ke moeder kleedt haar kind het mooiste aan?". Niets was te dol om de kleine ijdeltuit jes zo goed mogelijk voor de dag te laten komen. En alle moeders deden het zoge naamd voor de lol. „Och, ik doe met mijn kind eigenlijk nooit mee aan wedstrijden als deze. Het leek me leuk zoiets eens mee te maken, meer niet", aldus één van hen. In werkelijkheid had ze zich da genlang in het zweet gewerkt om het snoezige roze jurkje voor het al even snoezige, maar verwende dochtertje van vier af te krijgen. En daar staat ze dan, de dreu mes. „Hoe kom je aan die mooie strik in je haar?", vraagt de Haagse presentatri ce Paula Harbrink Numan op een toon van wat-moet-ik- -dit-kind-anders-vragen. Tja, wie zou die strik nou in het haar hebben gedaan. Spiecel Allerlei kinderen van drie, vier, vijf en zes vingers oud passeren de revue. De meeste deelnemers houden zich het liefst bezig met „buiten spe len" en zien zichzelf stuk voor stuk een leven als foto model tegemoet gaan. „Kijk jij wel eens in de spiegel?" De vraag van de presentatrice lokt bij een willekeurige Brigitte: verlegen, maar goed voor de persprijs. deelneemster een spontaan „ja" .uit. Het zelfde antwoord is uiteraard te horen op de vraag: „Vind je jezelf mooi?" De elfjarige Sandy uit Am sterdam blijkt niet alleen fo togeniek. maar beschikt ook over bühnetalenten. Komt mooi uit, want er blijken ook aparte prijzen gegeven te worden voor wat tegenwoor dig „pleebekkers" heten te zijn. Sandy, met zijn peper dure, speciaal voor de gele genheid gemaakte artiesten- pak, blijkt een perfecte imita tie van Michael Jackson in huis te hebben, wat hem la ter dan ook een prijs ople vert. De zesjarige Wendy is aan de beurt het toneel op te huppe len. „Like a virgin, touched bij the very first time", zingt de dreumes de hit zeer geraf fineerd mee. Een maagdelijk wit jurkje en een strik in haar witte engelenhaar com pleteren het beeld dat zij (of haar moeder) wil oproepen. Daar staat ze in het volle licht van de schijnwerpers haar eigenwijze pasjes te ma ken, gadegeslagen door haar familie die op de eerste rij enthousiast meeleeft. „Wen dy gaat het maken", zegt haar vader met groot ver trouwen in zijn kind. Wendy zelf blijkt vooralsnog de voorkeur te geven aan een carrière als vrouwenarts, een beroep dat ze karakteriseert als „kifidertjes uit buiken trekken". De volgende kandidaat is Brigitte. Ze is zo zenuwach tig, dat de vraag „Hoe oud ben je?" haar al meteen te veel wordt. Ze barst in tra nen uit en slaat de handjes voor de ogen. getroost door presentatrice Paula. Brigitte's ontroerende optreden blijkt haar later de persprijs op te leveren. Het aangekondigde liedje dat ze ten beste zou ge ven, is helaas wegens grote verlegenheid komen te ver vallen. Mascara Het zevenjarige „drolletje" Emmy uit Amsterdam ziet er ook werkelijk schattig uit, met dat ingevlochten haar. Het kind. dik onder de mas cara, durft niet zoveel te ant woorden op de vragen van de presentatrice en zal later dan ook niet in de prijzen vallen. Want ook een leuk optreden op het toneel spreekt een woordje mee in ae beoordeling. Dat blijkt ook wel als de latere Moeders Mooiste-winnaar Michel op draaft. „Wat ga je met Pasen doen?", vraagt Paula het bru tale droppie. „Eitjes leggen", is zijn antwoord en de zaal ligt aan zijn voeten. De rest van de conversatie ontaardt De prijswinnaars bij elkaar: lief. koddig, mooi, bijdehand en grappig. in schaterlachen van Michel èn zijn toehoorders. Wordt het warempel nog leuk ook. Een wedstrijd als deze wordt meestal niet beslist door de kinderen, maar door de crea tiviteit van de ouders en hun wil om in dure kleren te in vesteren. Bij deze wedstrijd blijkt ook nog een andere kracht in het spel te zijn, na melijk die van organisator Ed van der Wal. Dat wordt pas duidelijk aan het eind van de middag, als we de gebruike lijke taferelen zien van moe ders die de jury beschuldigen van knoeierij omdat hun kind niet heeft gewonnen. De juryleden op hun beurt wijzen de beschuldigende vinger in de richting van Ed van der Wal, die zijn eigen winnaarslijstje zou hebben doorgegeven aan de presen tatrice. En inderdaad, de ha- nepoten op dat lijstje blijken overeen te komen met die van de organisator. Die blijft echter alles ontkennen „Je hebt altijd moeders die kla gen", luidt zijn zwakke ver weer. Het zal de kinderen verder een zorg zijn. Met een levensgrote beker in de handjes verlaten de prijswin naars het pand. in het kielzog van tevreden glimmende moeders. ARJEN VAN DER SAR FOTO'S: TJERK HERINGA ifUljk SRMOND Kon tij- i de bange bezettings- I a het rood-wit-blauw I »n Nederland wappe- Blijkbaar. Er bestaat foto uit de zomer van I, die het Scheveningse ij ad laat zien. Op de :grond twee Duitse j aten. De kalmte zelf. Jj kijken waarschijnlijk de meisjes in badkos- «di aan hun voeten, l<r in ieder geval niet rechts, waar een vlag staat in wat het- 1 de foto doet vermoe- een verfrissende s moet zijn. De natio- driekleur. Geen twij- nogelijk, want de foto )Js ook in kleur. het Rijksinstituut voor pgsdocumentie wisten ze ■at ze hoorden", zegt Lo- |k Imkamp, terwijl hij in rustiek gerenoveerde roting van de opname uit 'turfdikke stapel tevoor- ji vist. „Kleurendia's van ëzettingstijd? Die konden gestaan, beweerden ze bij Dgsdocumentatie met gro- elligheid. Maar ik heb ze degelijk. Zo'n kleine 2000. "Vaal afkomstig uit het le- dat mijn oom Alphons inx bij zijn dood aan mij I vermaakt. Dat ik ze pas rneb ontdekt, is te wijten aan de chaotische hoeveelheid materiaal waaruit de erfenis bestond. Ik h^b het jarenlang op zolder onder het stof bedol ven laten liggen, omdat ik ge woon de moed miste om te gaan sorteren". Maar toen hij er eenmaal aan begonnen was, werd het Lode- wijk Imkamp (35 jaar, grafisch ontwerper) snel duidelijk op wat voor schat aan zeldzame documentaire beelden hij ge stoten was. En hem niet al leen. Zo is het boek ontstaan waarvan drs. A.H. Paape, di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, vandaag in het Amsterdamse Sonesta-hotel het eerste exem plaar heeft aangeboden gekre gen. „Nederland 1940-1945, de gekleurde werkelijkheid", luidt de titel. Foto's die oor logsdocumentatie ter beschik king heeft gesteld, vullen de collectie aan, dat wel. „Om het andere gezicht van die oorlogsjaren te tonen", al dus de verantwoording. Te recht, want de beelden van Hustinx hoe uniek ook schilderen de werkelijkheid van de bezetting rooskleuriger af dan ze in de herinnering van menige Nederlander voort zullen leven. Om een voor beeld te noemen: joden met een gele ster op hun mouw heeft hij niet gefotografeerd. Redelijk normaal Neef en erfgenaam Lodewijk Imkamp is de eerste om deze kritiek te delen. „Ik zelf ben te jong om de oorlog te hebben meegemaakt", verontschuldigt hij zich. „Ik had het allemaal van horen zeggen. Ik heb dus altijd gedacht dat de Nederlan ders vijf jaar lang krom heb ben moeten liggen. Dat nie mand ooit van zijn plek af kwam. Uit de foto's van mijn oom bleek het tegendeel. Ze laten zien dat het leven ge woon doorgang vond. De Ne derlanders schikten zich ken nelijk naar de omstandighe den. Ze wisten van alles te or ganiseren. Hier, deze kleuren foto van een ijscoman, die op de puinhopen van Rotterdam gewoon ijsjes staat te verko pen. Of deze, van een pui met de reclame: café Neutraal American drinks. De dia's hebben bij mij de indruk ge wekt, dat het bestaan in de be zettingsjaren voor een deel re delijk normaal door kon gaan en dat. het pas tegen het einde echt erg is geworden. Dat was het nieuwe voor mij toen ik de collectie van oom Alphons had doorgewerkt". Niet iedere Nederlander die het aan den lijve heeft meege maakt, zal door zo'n roze bril op de oorlog terugzien. „We moeten bedenken", excuseert Imkamp zich andermaal, „dat mijn oom tijdens de bezetting bleef fotograferen wat hij daarvoor altijd al gefotogra feerd had: niet het rauwe le ven, maar schilderachtige tafe reeltjes en pittoreske plekjes. Hij was de man van het mooie plaatje. Toch kun je zien dat hij ook heeft geprobeerd een ISKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES zekere documentatie voor la ter te maken, dat hij pogingen heeft gedaan iets na te laten voor het nageslacht. Zo -heeft hij 120 dia's geschoten van af fiches, die blootleggen hoe de Duitse propaganda werkte. Hier: onze zeeheld Michiel de Ruyter op een aanplakbiljet dat Nederlanders aanmoedigt in dienst te treden van ae Waffen SS. Bii het zien van dergelijke foto s ben ik ver schrikkelijk kwaad geworden. Zo hondsbrutaal. Hoe haalden ze het in hun hersens?" Leica Dat Alphons Hustinx tijdens de bezetting tot diep in 1945 toe vrij heeft kunnen fotogra feren, verklaart oomzegger Imkamp met het feit dat hij beschikte over een Leica kleinbeeldcamera. „Het was een erg revolutionair toestelle tje voor die dagen. Een novi teit. Hij kon er ongemerkt, zo uit zijn jaszak vandaan, mee werken. Hij was zijn tijd op het gebied van de fotografie ver vooruit. Een pionier. Van daar ook die kleur. Het bestaat niet, zeiden ze bij Oorlogsdo cumentatie; we kennen uit de bezetting maar twee kleuren- series en dat is propagandama teriaal van de NSB. Gelukkig beschikte ik over een bewijs dat het wel bestond. Oom Al phons had namelijk al voor de oorlog een reportage in kleur gemaakt van de bruiloft van mijn ouders. Het ontwikkelen hoefde ook helemaal niet in Berlijn te gebeuren, zoals alge meen wordt aangenomen. Wel nee. Agfa had een ontwikkel centrale in Arnhem". Wie was deze Alphons Hus tinx die plotsklaps met opmer kelijk heldere dia's uit het duister en de kruitdamp van de oorlog komt opgedoken? „De telg van een Maastrichts bankiersgeslacht", begint Im kamp een kleurrijk doopceel te lichten. „Geboren in 1900. Als kleine jongen al, was hij geïnteresseerd in de techniek. Hij bouwde bijvoorbeeld op de zolder van het ouderlijk nuis een radio-ontvanger. Daarmee kon hij tijdens de Eerste We reldoorlog de morsesignalen ontvangen van het front in België. De Maastrichtse kran ten gingen bij hem hun oor logsnieuws halen. Het schil dert hoe doortastend hij te werk ging". Van schoolwerk kwam onder tussen weinig terecht. Dus stuurde bankier Hustinx zijn moeilijke zoon naar het be roemde internaat Katwijk-De Breul (onlangs opgeheven; voorheen, onder leiding van jezuïeten, de broedplaats bij uitstek van de katholieke elite in Nederland; premier Lub bers weet ervan mee te pra ten). Na aldaar eindexamen gymnasium te hebben gedaan (1922), gaf Alphons zijn vader te kennen fotograaf of cineast te willen worden. Nee, zei pa, ik eis dat ie eerst een academi sche titel haalt. Tegen heug en meug blokt Alphons zich dus tot meester in de rechten, maar hij had zijn bul nog niet in de zak, of hij begon zich ex clusief aan zijn hartstocht te wijden. Reizen Beladen met fotografische ap paratuur trok Alphons Hus tinx de wijde wereld in. Zijn verslagen van reizen naar Afrika en Azië verschenen pe riodiek in het toen toonaange vende katholieke dagblad De Maasbode. Eind dertiger jaren ging hij werken bij de recla me-afdeling van de Stoom vaart Maatschappij Nederland en werd hij naar Indonesië ge stuurd voor het vervaardigen van een reclamefilm. „Kleur en glorie van onze tropen" luidde de titel. „Hij heeft we kenlang in de Cineacs van Den Haag en Amsterdam ge draaid", weet Imkamp uit de familie-archieven. „Ik ben er bijna zeker van dat het de eer ste Nederlandse kleurenfilm is geweest. Niemand werkte toen nog met kleur. Het procédé stond in de kinderschoenen en was erg duur. Bovendien had den de beroepsfotografen van die tijd weinig vertrouwen in de kwaliteit en de houdbaar heid van het materiaal". Nadat hij zijn succesvolle film had gemonteerd, begon Al phons Hustinx een begrip geworden in 1939 het land af te reizen om lezingen met lichtbeelden te verzorgen. Zo overviel de oorlog hem. „Maar het deerde hem nauwelijks", zegt Imkamp. „Hij was voor een jaar volgeboekt en hij werkte zijn programma nor maal af. Zo kon het gebeuren dat hij al negen dagen na het verschrikkelijke bombarde ment in Rotterdam was. Hij moest er gewoon een lezing houden en nam er de gelegen heid te baat om een uurtje tus sen de ruines te wandelen en zijn plaatjes te schieten. Overal in Nederland kwam hij. Hij sjouwde met zijn lichtbeelden van hot naar haar meestal vijf lezingen per week en overal maakte hij kleurendia's. Dat ging door tot september 1944. Pas toen werd volgens zijn minitieus bijgehouden no tities het leven lastig en kon hij geen transport meer vin den. Maar koud waren de be vrijders in zicht, of hij stond al weer dia's te maken. Ook die heb ik en wanneer ik ze be kijk, denk ik vooral: wat een puin hebben de Nederlanders na de oorlog moeten ruimen". Voortrekker Alphons Hustinx benutte de herwonnen bewegingsvrijheid om zijn oude leventje weer op te vatten. Anderhal!, twee jaar reizen, en vervolgens met een praatje en een plaatje de boer op. Totdat de televisie kwam en de belangstelling voor dit soort tijdverdrijf bij het pu bliek verflauwde. Hij was te oud om zich aan te passen en overleed op 27 maart 1972, ten prooi aan opperste vergetel heid. Vooral dit laatste zit erfge naam Lodewijk Imkamp dwars. „Ik vind het verbazing wekkend dat hij niet eens voorkomt in het overzicht dat het Leids Prentenkabinet heeft samengesteld van de Ne derlandse fotografie tussen 1839 en 1975. Volgens mij ver dient oom Alphons daar een eervolle plaats in, want hij is een voortrekker geweest, hij heeft gedurfd wat anderen niet durfden". Zo driftig opverend dat de smeulende openhaard er even van moet flakkeren: „Man, toen ik dat legaat had gekre gen, wist ik niet wat ik zag. Hij bewoonde op het laatst een heel groot huis in Roermond en dat was propvol, want hij had nooit iets weg kunnen gooien. Alleen in zijn werkka mer al hingen misschien wel duizend frutsels en fratsels aan de muren. Een museum was het, een sprookjeshuis, zo in trigerend. Een huis van Pan dora. En daartussen lag ergens die collectie van 40.000 kleu rendia's. Ik studeerde inder tijd. Daarom heb ik de boel ge laten voor wat hij was. Maar toen ik hier in het koetshuis kwam wonen, ben ik eens voorzichtig gaan neuzen en zo kwam ik toevallig de 2000 kleurendia's uit de bezetting op het spoor". Anderhalf jaar had Imkamp vervolgens nodig voor het uit zoeken en rubriceren ervan. Uiteindelijk werden 200 opna men goed genoeg bevonden voor een plaats in het boek „Nederland 1940-1945, de ge kleurde werkelijkheid", dat nu is verschenen. Een eerbetoon aan een vergeten pionier en een unieke documentaire. Mits maar niet vergeten wordt, dat de werkelijkheid van de bezet ting aanmerkelijk meer zwart wit is geweest dan de experi mentele kleurendia's van een bevoorrechte, licht zonderlin ge zoeker naar mooie plaatjes pretenderen weer te geven. PIET SNOEREN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is tot een scheuring in de EVP gekomen over de toekom stige koers van de partij. Jn het paasweekeinde zijn 'drie van de zeven leden van het dagelijks bestuur opgestapt, evenals de vice- voorzitter van de partij raad. Zij zijn het niet eens met een besluit van het EVP-congres om intensief *e gaan samenwerken met ^SP. PPR en CPN De vier kondigden hun stap aan op een bestuursvergade ring, die werd gehouden om dat tientallen leden opstappen nu de EVP met klein links in zee wil gaan Tien afdelingen binnen de partij hebben al la ten weten zichzelf op te heffen en in Gelderland, de provincie waar de EVP de meeste leden heeft, is de hele top van de af deling al opgestapt. De Tweede-Kamerleden Scholten en Dijkman, waar mee de EVP samenwerkte aan een progressieve christelijke partij als alternatief voor het CfJIA, heeft al laten weten niets meer in samenwerking met de EVP te zien nu de par tij met links wil gaan samen werken. Ook enkele progres sieve CNV'ers onder leiding van Van Commence hebben de samenwerking nu t de EVP verbroken Het EVP Kamer lid Ubels heeft in middelvla ten #^eten door te gaan met e sa menwerking met klein fflnks.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7