Nimeiri steunt nieuw machthebber in Soedan GOBM km1 zun1 noc r< topbft ntjes 'jocek niet. Washington: voorstel Gorbatsjov „ouwe koek 'India dient aanklacht in tegen Union Carbide Griekse reder van gezonken Salem krijgt elf jaar Moskou en Peking hervatten dialoog Syrië garandeert veiligheid aan Israëlische grens BUITENLAND CcidócOouocuit DINSDAG 9 APRIL 1985 PAGINA 5 Verzet El Salvador wil nieuwe onderhandelingen VASHINTON Guillermo Ungo, de leider an de politieke tak van het Salvadoraans terzet. heeft in Washington aangedrongen op iet hervatten van de vredesonderhandelin- >en met de regering Duarte. Ungo zei dat een van beide partijen de oorlog kan win- ien. en pleitte voor onderhandelingen over lirect haalbare doelstellingen, zoals het ver anderen van het aantal slachtoffers onder e burgerbevolking. De oproep van Ungo •olgt op de recente verkiezingsoverwinning ran president Duarte. Vóór deze verkiezin- en hadden er al twee ontmoetingen plaats gevonden tussen de regering Duarte en het <erzet. Jongeren op rooftocht in Philadelphia PHILADELPHIA Honderden jongeren hebben paaszondag in Philadelphia ge vierd met een massale strooptocht in het centrum van de stad. Er zijn twaalf arres taties verricht. Volgens schattingen van de politie verzamelden zich in het cen trum van Philadelphia 5.000 jongeren. Honderden van hen begonnen ruiten van winkels in te slaan en de etalages leeg te halen. De buit bestond voornamelijk uit brillen en sportartikelen. De politie heeft geen verklaring voor de plotselinge uit barsting van vandalisme. Na een uur was de roerige menigte weer onder controle. Hut in brand tijdens bierfeest: 21 doden JOHANNESBURG Bij brand in een hut in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn zaterdag 21 mensen om het leven gekomen. Het vuur ontstond toen tijdens een bierfeest een kaars omviel en de hut. gemaakt van gras, in lichterlaaie zette. Het ongeluk gebeurde in een afgelegen plaats niet ver van het stadje Port Shepstone aan de Indische Oceaan. De slachtoffers waren tien mannen en elf vrouwen. Onder de feestgangers vielen verder 18 gewonden, van wie vier er ernstig aan toe zijn. Herrenberg informateur in Suriname DEN HAAG/PA RAMARIBO De kabinets-chef van de Surinaam se legerleider Bouterse, ex-am bassadeur H. Her renberg, is dit weekeinde informatie-overleg begonnen om te komen tot een oplossing van de regeringscrisis in Suriname. Hij moet kandidaten vinden voor de ministersposten en zetels in de nationale as semblee, die zijn vrijgekomen doordat drie vak bonden zich uit de regering hebben terugge trokken. Het conflict speelt rond de minister van arbeid, maar in vakbondskringen wordt onderstreept dat het een ..testcase" was om na te gaan of de drie regeringspartners (militair gezag, vakbeweging, associatie van Surinaamse fabrikanten) gelijkwaardig waren. Volgens de betrokkenen heeft legerleider Bouterse in de ontstane prestigestrijd juist zijn machtspositie onderstreept. Perez de Cuellar ontmoet Iraakse president Hoessein BAGDAD Javier Perez de Cuellar. secre taris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren in Bagdad overleg gevoerd met de Iraakse president Hoessein. Afgelo pen zondag had Perez de Cuellar al bespre kingen gevoerd in Teheran om een eind te maken aan de nu al vier en een half jaar durende Golfoorlog. Radio-Bagdad meldde dat president Hoes sein de VN-secretaris-generaal heeft laten weten, dat Irak bereid is oprecht en serieus samen te werken bij het zoeken naar een oplossing van de Golfoorlog. De voorzitter van het Iraanse parlement. Rafsanjani, zei zondag echter tegen Perez de Cuellar dat Iran door zou gaan al zijn kracht te gebrui ken om het Irakese regime voor zijn agres sie te straffen. Dertig doden door instortende muur in theater LA PAZ Meer dan dertig men sen. vooral kinderen, zijn in het Boliviaanse stadje Cliza om het le ven gekomen toen de muur van het plaatselijke theater instortte. In het theater zaten ongeveer 200 mensen te kijken naar de film ..Leven, lijden en dood van Jezus Christus", toen één van de zijmu ren door nog onbekende oorzaak inzakte. Volgens woordvoerders zijn de meesten slachtoffer geval len doordat in de zaal paniek uit brak en kinderen onder de voet werden gelopen VAKBONDEN ROEPEN OP TOT [BEËINDIGING STAKING :airo/khartoem )e zaterdag afgezette Soe- lanese president Nimeiri ïeeft gisteren de machts wisseling in zijn land aan vaard en zijn steun uitge broken aan zijn opvolger, generaal Abd-el Rahman 5war el-Dahab. In een boodschap aan de nieuwe sterke man in Soedan ver klaarde Nimeiri begrip te lebben voor de omstan- iigheden. die hebben ge- eid tot de machtsoverna me. Nimeiri's boodschap werd gemeld door het Egyptische nieuwsagent schap MENA. De militairen, die zaterdag in Soedan de macht grepen, heb ben laten weten dat zij een in grijpend hervormingspro gramma gaan opstellen. Een onderdeel daarvan is het orga niseren van verkiezingen voor de vorming van een regering van nationale eenheid, zo is in de Soedanese hoofdstad Khar toem bekendgemaakt. Gene raal Al-Dahab herhaalde zijn belofte om opnieuw een bur gerregering in het leven te zullen roepen. In mei 1969 werd door Nimeiri middels een staatsgreep een eind ege- maakt aan een burgerregering. De nieuwe Soedanese leider zei verder dat de overgang naar een burgerregering zal geschieden volgens de juiste democratische richtlijnen, zon der chaos en na overleg met alle bij de eenheid van Soedan betrokken partijen. Hij waar schuwde echter dat de nieuwe regering de noodwetgeving met de nodige gestrengheid zal uitvoeren. De Soedanese vakbonden heb ben maandag hun leden opge roepen de stakingen te beëin digen. De stakingen waren vo rige week begonnen uit protest tegen de stijging van de voed selprijzen. In hoeverre aan de oproep van de vakbonden ge volg is gegeven, viel gister avond nog niet na te gaan. De handelwijze van de vakbon den volgde op een gesprek dat vertegenwoordigers van de bonden gisteren hebben gehad met de nieuwe leider, generaal Al-Dahab. Deze had gisteren geëist dat het werk weer wordt hervat. Wie geen ge hoor geeft aan die oproep, al dus Al-Dahab, maakt zich schuldig aan hoogverraad. Onbevestigde berichten maak ten gisteren nog melding van demonstraties in de Soedanese hoofdstad voor inwilliging van de vakbondseisen. Tegelijker tijd werd in Khartoem door duizenden Soedanezen gede monstreerd ter ondersteuning van het nieuwe bewind, zo meldde het Soedanese persbu reau SUNA. De eerste maatregel van het nieuwe Soedanese bewind na de zonder bloedvergieten ver lopen staatsgreep was zondag de arrestatie van alle ministers en hoge regeringsfunctionaris sen van het bewind van Ni meiri. Voorts werden 350 poli tieke gevangenen vrijgelaten, leden van de islamitische Mos lim-Broederschap, communis ten en extreem-links Ba'athis- ten. In zijn boodschap aan de nieu we machthebbers in Soedan wenste Nimeiri de leden van het militaire bewind „succes met hun opdracht" en zei „als Soedanees burger" in dienst te staan van de „eenheid en de veiligheid" van het land. De afgezette president bevindt zich in Cairo, waar hij zater dag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten politiek asiel heeft aangevraagd. De telefoon- en telexverbin dingen met Soedan, die sinds vorige week woensdag waren verbroken, zijn hersteld. Dit is vernomen in het telecommu- nicatiecentrum in Cairo. In een eerste bericht meldde een verslaggever gisteren dat het op dat moment rustig was in Khartoem. Maar het openbare leven in de hoofdstad is nog verlamd door de algemene sta king, waartoe artsen, bankem- ployees, onderwijzers en advo caten hadden opgeroepen. Verenigde Staten hebben de nieuwe machthebbers in Soe dan verzekerd geïnteresseerd te zijn in voortzetting van de goede betrekkingen en niet de bedoeling te hebben de Ameri kaanse hulp aan het grootste Afrikaanse land te beperken. Swar al-Dahab verzekerde zondag op zijn beurt de Ameri kaanse zaakgelastigde in Khartoem, dat Soedan „de goede betrekkingen met de VS voort zal zetten". Het Russische partij-orgaan Pravda schreef gisteren dat Soedan onder Nimeiri „in het kielzog van de Amerikaanse koers" was geraakt. Het blad wees erop dat de afgezette pre sident aanvankelijk ook de progressieve krachten steunde en veranderingen had doorge voerd in het belang van de volksmassa's. Het regime ver anderde toen het begon demo cratische organisaties en de communistische partij te ver volgen. Khartoem bood de VS voorts de mogelijkheid militai re steunpunten in te richten op Soedanees grondgebied, al dus de Pravda. Uit vreugde over de zojuist gepleegde staatsgreep in Soedan plakte deze inwoner van Khartoem zaterdagmiddag een bankbil jet op zijn voorhoofd, nadat hij de afbeelding van afgezette presi dent Nimeiri eruit had gescheurd. Voor zover bekend zijn er tij dens en na de machtsovername geen doden gevallen. ATHENE Een rechtbank in Athene heeft giste ren de Griekse reder Nikolaos Mitakis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 11 jaar. Mitakis werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid fcij het tot zinken brengen van de supertanker „Salem". Te vens werd hij schuldig bevonden aan verzekerings fraude. In totaal stonden in Athene naast de reder Mitakis ook acht bemanningsleden van de „Salem" terecht, die gevangenis straffen kregen opgelegd van twee a vier jaar. Het tot zin ken brengen van de supertanker staat bekend als de „groot ste scheepsfraude aller tijden". De in Koeweit ingekochte ruwe olie (193.000 ton) werd vijf jaar geleden op zee ver kocht aan de Shell, maar werd evenwel nimmer in Europa afgeleverd. In plaats daarvan werd de lading gelost in de Zuidafrikaanse havenplaats Durban. Om de diefstal te mar keren werden de tanks met water gevuld waarna de „Sa lem" voor de kust van Senegal tot zinken werd gebracht. De Amerikaanse zakenman Frederick Soudan, de eigenaar van de „Salem", werd bij verstek veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens oplichting van de verzekering. Sou dan was vorige maand door een jury in Houston al schuldig bevonden wegens zijn aandeel in de fraude en wacht mo menteel af welke straf de rechtbank tegen hem zal uitspre ken. Tornado Twee bewoners uit de Amerikaanse stad Douglasville in Georgia zitten verslagen naar hun woning te kijken, die zaterdag door een tornado was vernield. Chili opnieuw getroffen door zware aardbeving SANTIAGO Een zware aardbeving heeft vannacht (gisteravond plaatselijke tijd) Chili getroffen. In de hoofd stad Santiago en de havenstad Valparaiso werden stroom- en telefoonverbindingen tijdelijk onderbroken. Uit paniek ren den duizenden mensen de straat op. Het is nog niet be kend of er slachtoffers zijn ge vallen. Het epicentrum lag bij de kustplaats Curacavi op 80 kilometer ten noordwesten van Santiago. De beving had een kracht van 7,2 op de schaal van Richter. Op 3 maart werd Chili eveneens door een aardbeving getroffen. Toen vielen in de steden Val paraiso en Vina del Mar 177 doden en 2.000 gewonden en raakten honderdduizenden mensen dakloos. Sindsdien zijn in Chili zeker 5.000 van licht bevingen gevoeld, die weliswaar geen schade aan richtten maar wel leidden tot grote paniek onder de bevol king. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ver deeldheid zaaien binnen de NAVO is volgens Ame rikaanse bronnen niet de enige reden waarom de Russische partijleider Gor batsjov het afgelopen weekeinde een eenzijdige Russische bevriezing van middenafstandsraketten aankondigde. In de ko mende zes maanden hoopt het Kremlin op een to pontmoeting tussen de Sovjet-leider en president Reagan. Met de aankondi ging hoopte men een aan tal obstakels voor zo'n top weg te kunnen nemen. President Reagan heeft de mo gelijkheid van zo'n gesprek al verwelkomd. In Washington denkt men dat oktober aan staande een „logische" tijd zou zijn, omdat dan in New York het 40-jarig bestaan van de Verenigde Naties wordt her dacht en Gorbatsjov in dat ka der naar de VS zou kunnen reizen. Het zou voor het eerst in Reagans bijna vier en een half-jarig presidentschap zijn, dat hij zijn Russische tegen- voeler ontmoet. President Reagan verblijft de zer dagen voor vakantie op zijn ranch in Californië. Zijn woordvoerder. Larry Speakes, verklaarde daar gedurende het afgelopen weekeinde dat Gor- batsjovs bevriezingsvoorstel „ouwe koek" is en voor het Westen onaanvaardbaar om dat het „de NAVO zou vast vriezen in een achterstand van één op tien". Volgens Speakes hebben de Russen thans tien maal zoveel middenafstandsra ketten op West-Europa gericht staan dan de NAVO op het Oosten. Het is niet duidelijk hoe de Amerikanen thans aan een Russich overwicht van 10 te gen 1 komen. Volgens de jong ste Amerikaanse telling heb ben de Russen 414 SS-20-ra- ketten, die elk drie atoomkop pen bevatten. Daarvan zouden er 276 op Europa gericht staan en de rest op China en Japan. Maar het SS-20-systeem is mo biel en de verdeling tussen de Westeuropese en de Aziatische doelwitten kan snel verande- Volgens welingelichte bron nen in Washington heeft de VS intussen ruim hondefd Pershing-2 en kruisraketten (van de totaal beoogde 572) in West-Europa opgesteld In no vember zou het totaal aantal westerse middenafstandsraket ten de 200 kunnen benaderen. Aan de kant van het War schaupact is behalve van SS-20's ook sprake van SS-21- en SS-23-raketten. die de Sov jets hebben geplaatst in Oost- -Duitsland en Tjechoslowakije. nadat in 1983 de onderhande lingen in Genève over Eurora ketten waren afgebroken. (ADVERTENTIE) NEW YORK De rege ring van India heeft bij een rechtbank in New York een eis tot schade vergoeding ingediend te lgen de Amerikaanse fir- Irna Union Carbide, in l.wiens filiaal in de Indiase stad Bhopal vorig jaar de cember 2.500 mensen Qm het leven kwamen raak ten toen het gif methyl-i- socyanaat vrijkwam. Ruim 200.000 mensen raakten daarbij gewond. In de Indiase aanklacht wordt de hoogte van de scha devergoeding niet genoemd, omdat vanwege de omvang van de ramp Bhopal de kla gende partij nu niet in staat is het precieze bedrag van de geleden schade te noemen. Voor verscheidene Ameri kaanse rechtbanken lopen al processen, waarbij Ameri kaanse advocaten namens 148.000 slachtoffers voor in totaal 15 miljard dollar scha devergoeding geëist hebben. De Indische regering vraagt de rechtbank een schadever goeding toe te wijzen „die groot genoeg is om Union Carbide en andere multina tionale bedrijven er van af te houden de rechten en de vei ligheid van de mensen te ne geren in de landen waarin zij actief zijn". MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH MOO d-, m patrol i na» ien. £X 83) Toen burgemeester van Muizenis Gozewijns verhaal gehoord had, keek hij alsof hij het in Keulen hoorde donderen. „Dus dus U zou ei genaar zijn van een bepaald perceel uit onze bossen?" vroeg hij ontredderd. - „Zo is het pre cies, heer burgemeester," antwoordde Gozewijn blij. „De stukken bewijzen het. Ietsje meer dan driehonderd bunder om precies te zijn. Zodra ik weet waar ze liggen „Ja ja ik weet hetvulde de burgemeester geslagen aan. „Dan gaat er een hek omheen en komen er bordjes 'verboden toegang' op. De massa-re creatie moet dan weer wijken voor het privé-be- zit. Maar U zult het me wel niet euvel duiden, dat ik me even telefonisch van de juistheid van uw verhaal vergewis. Tenslotte kan iederéén hier wel binnenlopen en zeggen, dat het Rijk- huyzer Bos van hém is!" - Maar deze moeite had de burgemeester zich net zo goed kunnen besparen, want Rijksdiensten voor Notariële Ar chieven vergissen zich nóóit. Aan de gelaatsuit drukking van de pijnlijk getroffen burgemeester is dat dan ook duidelijk af te lezen. Het R.N.A. deelde hem mede, dat de heer G. van Uylen zijn rechten op zijn gronden onmiddellijk kon uitoe fenen Een sakkerlootse tegenvaller, hè burgemeester?" grinnikte Gozewijn met het air van een kersverse grootgrondbezitter. „Nu al léén nog even uitzoeken waar het perceel pre cies ligt". - „Hmmm ik mag lijden, dat-ie het nóóit vindt." dacht de burgemeester, die ten zeerste begaan was met het lot van zijn welva rende gemeente - Maar Gozewijn van Uylen had besloten zijn rechten keihard door te zetten en nog diezelfde avond zien we hem op „Het Wapen van Rijkhuyzen" afstappen MOSKOU China en de Sovjet-Unie zijn vandaag begonnen aan de zesde ronde van hun onderhan delingen over normalise ring van de betrekkingen. Het zijn de eerste bespre kingen sinds Gorbatsjov vorige maand werd be noemd tot secretaris-gene raal van de Russische Communistische Partij. Hoewel kenners van de Chi nees-Russische betrekkingen geen wezenlijke vooruitgang in de betrekkingen verwach ten. lijken China ern de Sov jet-Unie er toch op gebrand te zijn om een toenadering te bewerkstellingen. De Chinees-Russische be sprekingen, die elk halfjaar plaatsvinden, werden in no vember 1982 hervat na een onderbreking van bijna drie jaar vanwege de Russische inval in Afghanistan. Sinds dien zijn de commerciële en culturele banden sterk ver beterd. Wel blijft Peking vasthouden aan het stand punt, dat de betrekkingen met Moskou pas dan genor maliseerd kunnen worden als de Sovjet-Unie haar troe pen uit Afghanistan terug trekt. Peking en Moskou hebben al overeenkomsten op het gebied van vervoer en onderwijs gesloten. In juni zullen beide landen een han delsverdrag sluiten voor de periode 1986-1990 l'er 1 april zijn enkeltjes en retounies zo'n 2 goedkoper Stijgen de abonnementsprijzen slechts met gemiddeld 1 Is de Dalurenkaart ook geldig op vrndag va 900 uur En komt er ook een ho+ kaart voor mannen Veel leuke nieuwtjes dus bn NS Lees er alles over in de nieuwe t'oldgr'Treinpnjzen Haal 'm aan het loket ot'vraag 'm aan via telefoonnummer 030-33 4515 [NKELTJES EN RETOURTJES ZOU 2\i% GOEDKOPER. TEL AVIV Syne zal. als i Israëlische troepen zich defin tief hebben teruggetrokken u Libanon, actief anti-Israëliscl; terroristische operaties vanu Libanon tegengaan Dit melt de gisteren de Israëlische r dio De verzekering is door Syrische regering gegeven Brian Urquhart, de adjunct-s cretans-gcncraal van de Ver nigde Naties. Syrië, dat in de eerste plaj de komende jaren zijn invlot in Libanon wil consoliden en de rust in dat land wil t rugbrengen, zou iedere mem bron van conflicten met Isrj willen vermijden en zal ge enkele terroristische aan\ vanuit Libanon dulden, ajd de Israëlische radio De Isrj hers zullen spoedig een n'u we stap doen in de aftocht Zuid-Libanon, zo mepde I dio-Israël.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5