Akkoord in vleesindustrie Koele reacties op voorstel Gorbatsjov Vijf doden bij frontale botsing OV7 Weer WERKWEEK NAAR 38 UUR Nl 101 IA IH ID !A IA Weer voor frisse neus BEVRIEZING AANTAL KERNWAPENS Vandaag op pagina Ajax breidt voorsprong uit TM'i Negen kamerbewoners op nippertje aan brand ontsnapt 'CeidoeSoutant (Bowuvnt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: IJ Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excT5%BTW) f 0,61 per mm, klemties f 0,43permm. i. Dinsdag 9 apnJ 1985, 76e jaargang no. 23163 HET WEER Toespraak H. Vader tot Neder land op Ned. I om 20.28 uur. Play Back Show om 20.38 uur In Brandpunt om 21.45 uur alarmactie Consumentenbond. Op Ned. II om 20.45 uur actie „Hart voor Israel". Op Duitsland 1 om 23.00 uur Einstein over de atoombom. Zonnige perioden met zon maar ook plaatselijk een bui. Minimumtemperatuur onge veer 5, middagtemperatuur circa 12 graden. Matige zuid westenwind. Zon op: 06.53, onder: 20.30; hoog water Schev.: 06.53 en 19.21, laag water: 02.49 en 15.15 r Carter opgepakt ens demonstratie hlNGTON Amy Carter, de l-jarige dochter van ex-president ]y Carter, is gisteren gearres- tijdens een anti-apartheidsde- bij de Zuidafrikaanse am- Washington. Voordat de haar in de boeien sloeg en weg- zei ze dat ze toestemming van Aiders had om mee te doen aan monstratie. Sinds november vo- wordt nagenoeg elke dag ge- ïstreerd voor de Zuidafrikaanse jade. Ruim 1.860 personen zijn lekend wegens overtreding van Iret, die demonstraties binnen een Tid van 165 meter van een ambas- [verbiedt. Geen van hen is overi- jvervolgd. Amy Carter wordt nadat zij voor de Zuidafrikaanse ambassade in Washington is aangehouden, dooreen agente gefouilleerd. TV-speech van paus in het Nederlands HILVERSUM De KRO-televisie zendt van avond een korte toespraak van paus Johannes Paulus II uit, waarin de paus zich in het Nederlands richt tot de Nederlandse katholie ken. In de toespraak wordt eeen vooruitblik ge worpen op zijn bezoek aan ons land in mei. De tv-op- name, die 10 minuten duurt, is de KRO aangebo den door het Vaticaan en wordt uitgezonden om 20.30 uur op Nederland 1. Rattevlees is lekker en voedzaam PEKING Als de mensen eens zouden beseffen hoe smakelijk en voedzaam rattevlees is. dan zou den de 4 miljard ratten die China plagen een ze gen voor het land zijn. Dit stond afgelopen zater dag in het Engelstalige dagblad China Daily. De ratten vermenigvuldigen zich sneller dan bestrij dingsmiddelen ze kunnen uitroeien. Ze eten jaar lijks 15 miljoen ton graan en zijn in sommige ge bieden zo brutaal dat ze pluimdieren, vee en zelfs kinderen aanvallen, aldus de China Daily. Hierin zal geen verandering komen zolang de mensen zich niet realiseren, dat de knaagdieren eigenlijk een belangrijke voedingsbron zijn. De moderne Chinese keuken kent diverse smakelijke hapjes als slakken, aardwormen en slangen, maar helaas is „het heerlijke en. hoogst voedzame rattevlees tot dusver aan de aandacht van fijnproevers ont snapt", zo constateerde de China Daily. 1TUTRECHT De meeste (werknemers in de vleesver- Iwerkende industrie zijn posi- tief over het principe-ak- ^^koord over een nieuwe cao dat bonden en werkgevers gisteren hebben bereikt. Dat is vanmorgen bij ledenverga deringen in de bedrijven ge bleken, aldus de Voedings bond FNV. I Het werk bij de elf vleesverwer kende bedrijven, waar vorige [week nog werd gestaakt, is giste ren in de loop van de ochtend her vat. De achterban van de bond heeft zich gisteren in ledenverga deringen op de bedrijven akkoord verklaard met het cao-compromis, dat het paasweekeinde tussen werd bereikt. De acties die de af gelopen VA week in in de vleesin dustrie werden gehouden hebben de Voedingsbond FNV een miljoen gulden aan stakingsuitkeringen gekost. Het principe-akkoord tussen werkgevers en werknemers voor ziet niet, zoals de bonden steeds gevraagd hebben, in een 36-urige werkweek vanaf 1 januari 1987. Wel hebben de werkgevers hun verzet tegen verdergaande ar beidstijdverkorting opgegeven en komt er een commissie die de mo gelijkheden daartoe gaat bestudé ren. Werkgevers en vakbonden slaag den er gisteren na 3''2 uur onder handelen in tot een akkoord te ko men over een nieuwe, éénjarige, cao voor de 14.000 werknemers in de vleesverwerkende industrie. Overigens blijft onduidelijk wat er moet gebeuren als werknemers van bedrijven het akkoord afwij zen. Het is mogelijk dat de cao dan niet voor hen geldt. Het onderhandelingsresultaat voorziet in een blijvende aanvul ling van het ziekengeld tot hon derd procent, een jeugdwerkplan dat 300 banen oplevert, een gemid delde werkweek van 38 uur door de opvoering van een aantal roos- tervrije dagen van tien naar twaalf en de handhaving van het systeem van de automatische prijscompen satie met een maximum van 2,25 procent. De prijscompensatie wordt op 1 juli en op 1 januari uit betaald. Een kwart procent van de prijscompensatie leveren de werk nemers in als bijdrage aan de ar beidstijdverkorting. De eis van de vakbonden dat er in 1986 een 36-urige werkweek moet komen, is gisteren van tafel ver dwenen. De Voedingsbond had ac ties georganiseerd om die eis kracht bij te zetten, maar op dit punt hebben die acties geen succes gehad. De werkgevers zijn dan ook tevreden over het bereikte re sultaat. Pagina 3: Acties in de metaal op komst Foto Milan Konvalinka. DEN HAAG De regeringspartijen CDA en VVD blijven erbij dat het voorstel van de nieuwe Russische partijleider Michael Gorbatsjov het aantal raketten voor de middellange afstand te bevriezen geen gevol gen heeft voor het Nederlandse standpunt ten aanzien van de kruisraketten. De situatie op 1 november blijft bepalend. Heeft de Sovjet-Unie op dat moment meer dan 378 SS-20's geplaatst, dan aanvaardt Nederland zijn aandeel in de Europese kruisrakettenovereen- komst. De Nederlandse regering heeft nog niet gereageerd op het voorstel van Gorbatsjov. Maar het voorstel zal ze ker ter sprake komen bij de ontmoeting van minister Van den Broek met zijn Russische ambtgenoot Gromy- ko. Van den Broek is vanmiddag met enkele ambtena ren naar Moskou vertrokken. De defensiewoordvoerder van het CDA, Frinking, zegt dat de Russen bij hun aanbod niet zozeer hebben ge dacht aan Nederland, maar meer aan de voortgaanse plaatsing van kruisraketten en Pershing-2 raketten in Italië, West-Duitsland en Groot-Brittannië. Praten in Genève over een totale bevriezing van kernwapensys temen moet gebeuren op basis van een minder vrijblij vend aanbod, vindt zijn VVD-collega Blaauw. Een be vriezing moet controleerbaar zijn en Van den Broek moet aan zijn Russische gastheren maar eens vragen hoeveel SS-20 raketten de Sovjet-Unie nu al heeft op gesteld, aldus Frinking. Ook PvdA-woordvoerder Stemerdink staat sceptisch tegenover de bekendmaking uit Moskou. Het kan bete kenen dat de Sovjet-Unie haar plaatsingsschema in Europa vrijwel heeft voltooid, aldus Stemerdink, die overigens van mening is dat Nederland het Russische aanbod in de NAVO aan de orde moet stellen „zonder direct de illusie te koesteren dat de Sovjet-Unie uit is op verminderen van de bewapening". Nederland zou dan ook van het rigide „telbesluit" af moeten door de Nederlandse plaatsing onder te brengen in een Ameri kaans tegenaanbod. Dat zou inhouden dat Nederland in het kader van een eventueel akkoord bereid moet zijn zijn defensieaandeel te aanvaarden. Ook in andere NAVO-landen is het aanbod van Gor batsjov terughoudend ontvangen. De Amerikanen hechten weinig waarde aan de voorgestelde bevriezing, de Britse premier Thatcher, die onlangs Gorbatsjov heeft ontvangen, was duidelijk afwijzend, Bonn ver wees naar de onderhandelingen in Genève. Moskou bleek geïrriteerd over deze koele Westerse reacties. IIDEN Een agent die iandagochtend om vier uur 1 hond uitliet in de Meren- [Tijk zag twee mannen met lilniszakken lopen. Toen ze 1 zagen liet het tweetal de [akken vallen en ging er van- ior. In de zakken zat voor fulden aan kleding die aarvoor was gestolen uit [en boetiek aan de Kopermo- m. De ruit van de winkel was het een trottoirtegel inge- ioid. Van de daders ont- tekt elk spoor. Seen krant ontvangen Bel n 18.00 en 19.00 uur, za- dags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde ond nabezorgd. KRANTIVITEITEN MALDEN Door een frontale botsing tussen twee auto's zijn in de afge lopen nacht vijf mensen om het leven gekomen in het Gelderse Malden (bij Nijmegen). Twee anderen raakten zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen één van de auto's, waarin drie mannen zaten, op de verkeer de helft van de weg Venlo-Nij- megen raakte. Volgens de poli tie moet deze auto zeer hard hebben gereden, aangezien twee van de drie mannen uit de wagen werden geslingerd. Alledrie de inzittenden. J.C. van den Heuvel (19), D.Th. van Straten (18) en H.J. Korff (21) uit Nijmegen, waren ove rigens op slag dood. In de an dere auto zat een gezin uit Mo lenhoek, van wie de 37-jarige J. Remers en zijn 4-jarige dochter om het leven kwa men. De 33-jarige moeder van het kind en een 9-jarige doch ter raakten zwaar gewond. Bij een frontale botsing tussen een motor en een personenau to in de buurt van Raalte ver ongelukten gisteravond twee mensen. Een 29-jarige motor- riider uit Musselkanaal en de 64-jarige G. Jansen uit Deven ter waren op slag dood. De 62- iarige vrouw van de automobi list raakte ernstig gewond. Het achtste verkeersslachtoffer van het Paasweekeinde was de 26-jarige J.D. Christiaans uit Geersdijk, die door de hevige wind met zijn auto van de dijk bij Kortenge werd geduwd. Het voertuig belandde daar door in een meters lager lig gende sloot, waardoor de be stuurder verdronk. Een takelwagen ruimt de restanten op van de auto waarin een 64-jarige man om het leven kwam na de frontale botsing met de motor, die op de voorgrond ligt. DEN HAAG In de eredivisie deed Ajax het afgelopen Paas-week- einde goede zaken. De Amsterdammers speel den zaterdag tegen PEC Zwolle (2-1) en gisteren bij FC Twente (1-1) al lerminst groots, maar vergrootten niettemin de voorsprong op naaste concurrent PSV, dat met 2-1 verloor bij Fortuna S en tegen FC Den Bosch niet verder kwam dan 0-0. De marge bedraagt nu vier punten, terwijl Ajax nog een achterstal lig duel tegoed heeft. Feyenoord versloeg FC Utrecht met 2-0 en bleef derde. Na afloop van FC Twente- -Ajax werden bij het station van Enschede vier arresta ties verricht. De Utrechtse politie hield zaterdagavond na afloop van FC Utrecht- -NAC een bus vol NAC-sup- porters aan. De bus was voor een groot deel vernield en vijf supporters werden aan gehouden. Tijdens de wed strijd kregen Ben Rietveld (FC Utrecht) en Cees Zwara- born (NAC) een rode kaart omdat zij elkaar hadden ge slagen. De Grote Prijs van Brazilië, de eerste race voor het we reldkampioenschap formule 1, werd in Rio de Janeiro ge wonnen door de Fransman Alain Prost Titelhouder Nikki Lauda viel met pech uit. Eric V and eraerden. de Belgische wielrenner uit de ploeg Post, zegevierde zon dag in de Ronde van Vlaan deren voor zijn ploeggenoot Phil Anderson en de Neder lander Hennie Kuiper. Dick Schoenaker van Ajax tracht Jan Sörensen „handig" af te stoppen, de middenvelder van FC Twente probeert op de zelfde wijze zijn tegenstander af te houden. Felix Gasseiich (rechts) wacht op zijn kans de bal te veroveren. Verder onder meer in Sporttribune: Leiden mag nog slechts hopen Achteruitlopers blijven hopen Marti ten Kate klaar voor eerste test Gerard Bakker: „Samen knokken" Vanderaerden voelt zich nu volwassen Zuiderkwartier en TOP behouden uitzicht op kampioenschap Altior wint, maar overtuigt niet Quick Boys blijft in prijzenslag Zeilers onaangenaam verrast De Spartaan deklasseert Roodenburg GRONINGEN Negen kamerbewoners zijn vannacht op het nippertje ontsnapt aan de dood, toen de Groningse woning waar in ze huisden in brand vloog. De bewoners werden in hun slaap verrast door het vuur. maar konden zich in nachtkleding in vei ligheid brengen. De brand sloeg over naar drie aangrenzende panden in de binnenstad. De totale schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. In het pand waar de brand begon, is op de begane grond een juwelier gevestigd. Het vuur is vermoedelijk ontstaan op de bovenverdieping, waar enkele van de f huurders woonden. De oorzaak is niet bekend. Als iets de gemiddelde Nederlander interesseert dan is dat wel het weer. Vandaar ook, dat bijvoorbeeld bij de Leidse Courant het dagelijkse weerbericht op een vaste plaats op de voorpagina staat. Dan hoeft de lezer tenminste daar niet naar te zoeken. Wil hij echter meer over het weer weten dan kan hij alhjd terecht op pagina twee, rechts onderaan. Daar daal waar de hogedrukgebteden tot ontwikkeling komen en of er droge 0! juist natte lucht m aantocht is. Enfm, u leest op die plek in de Leidse Courant dus elke dag, watu's avonds om halieli pas door de weerman op de televise hooit vertellen. 1 T)r\XT DvLetdw Kt I N l«ln- JJWll Grabs es De Leidse Courant wil ik bed b een open envelop «onder potóegel opsturen naar Lodse éourani, Antwoordnummer 998.2SOO VD Deo Reeg f

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1