i^estduitse justitie irit balans in RAF- In nazi-processen 1 Rabobank VSzien Japanse cultuur aan voor protectionisme Antiekbeurs Gouda Soedan ziet af van verhoging broodprijs Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek wtsnpf 30 iaar lanp Daa,t de rente weer tot 10%-dan derente-scnokkenop. Daalt de rente naar 5% riTENLAND EeldoeSomant ZATERDAG 6 APRIL 1965 PAGINA 5 jjg agan hoopt op druk van iurlanden op Nicaragua BHINGTON De Amerikaanse president gan heeft gisteren de hoop uitgesproken de buurlanden van Nicaragua druk zullen pfenen op dit land om zijn vredesvoorstel og te aanvaarden. Volgens Reagan willen i Sandinisten kennelijk „de prettige positie" iQQnj nu innemen niet opgeven. In zijn vre- >lan voor Midden-Amerika had Reagan er derdag bij zowel Nicaragua als de rechtse jraguaanse rebellen er op aangedrongen tot stens 1 juni een bestand in acht te nemen, enstanders van de Reagans Middenameri- nse politiek zien weinig nieuws in diens jesplan. Zij betwijfelen of het voorstel vol- nde is om de instemming van het Congres 'erkrijgen voor 14 miljoen dollar steun aan jnnJebellen. Honderdduizenden betogen in Athene tegen Papandreou ATHENE Honderdduizenden Grieken heb ben gisteravond in Athene gedemonstreerd tegen het beleid van de socialistische rege ring. Op een bijeenkomst georganiseerd door de conservatieve oppositiepartij „Nieuwe De mocratie" (ND) leverde partijvoorzitter Mit- sotakis scherpe kritiek op premier Papan dreou. Hij verweet de regering „onwettige en gevaarlijke methoden" te gebruiken om aan de macht te blijven. De regering-Papandreou heeft de Griekse economie geruïneerd en het land op het gebied van de buitenlandse poli tiek geïsoleerd, aldus de oppositieleider. In Griekenland is gisteren de verkiezingscam pagne begonnen, die vermoedelijk in de maand juni zal eindigen in parlementsver kiezingen. CAIRO/WASHINGTON De Soedanese autoritei ten hebben besloten de broodprijs te verlagen, zo is uit diplomatieke bron in Cairo vernomen. De verho ging ervan met 33 procent leidde vorige week tot bloedige rellen in de hoofdstad Khartoem. Ondertus sen blijft Soedan van de buitenwereld afgesloten. Alle luchtverkeer is geannuleerd en het luchtruim en de vliegvelden zijn gesloten. Radio- of telexver- keer is onmogelijk. De verbindingen met de Oost- afrikaarfce staat waren vrijdag voor de derde dag verbroken, maar diplomaten meldden dat het land nog is verlamd door de algemene staking. De Ameri kaanse geheime dienst stelt een onderzoek in naar bedreigingen met moord aan het adres van de Soeda- oresident Nin afgesloten. VS verlenen extra hulp aan Afrika WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft vrijdag een wetsvoorstel ondertekend dat voorziet in een miljard dollar extra hulp voor het door droogte getroffen Afrika. Hij heeft daarbij echter de kanttekening geplaatst dat het bedrag aanzienlijk hoger ligt dan waarom hij had ge vraagd en dat hij ervoor zal waken dat het geld niet wordt misbruikt. Reagan zei voorts dat de VS erop zul len toezien dat de extra voedseltrans- porten naar Afrika de animo om de plaatselijke voedselproduktie te ver hogen niet belemmert. Hij noemde dat van levensbelang voor een blijvende oplossing van het Afrikaanse voedsel probleem. Rus vindt schat in oude spiegel MOSKOU Een Russische dorpeling is op goud gestoten toen hij de lijst brak van een oude spiegel. Er viel een bui del oude munten ter waarde van 34.000 roebel uit, aldus een bericht in het Moskouse dagblad Leninskoye Znamya. De dorpeling had de spiegel tweedehands „voor een appel en een ei" gekocht in een aan grenzend dorp en hij was de lijst aan het veranderen toen de munten van vóór de revo lutie eruit vielen. Als vinder mag hij een kwart van de waarde houden. en. et mil n al1^an onze correspondent i Gerard Kessels) in'NN Meet de Westduitse orjitie met twee maten? Die bij \faê dringt zich op na afslui- pen£ van het proces tegen de 0p^F-terroristen Christian en Brigitte Mohnhaupt. rechtbank in Stuttgart- re cjammheim veroordeelde nog0r en Mohnhaupt tot vijf- iteüjal levenslang plus elk nog idelij15 vijftien jaar gevangenis pak- Deze vonnissen staan in i hel"! contrast met de bestraf- afd(8 van nazi-misdadigers in uchti bondsrepubliek. Temeer (\^dat in de terroristenproces- net afs 'n veel nazi-pro- een, niet precies vastgesteld woP worden in hoeverre de VN-*"dacbten bij de moorden trunfren betrokken. rove|de zomer van 1977 trokken ?rleg terroristen van de Rote Ar- re Fraktion (RAF) een bloe- spoor door de bondsrepu- Procureur-generaal Bu- de hoogste speurder van opVt land, werd vermoord. Ban- Ant£r Ponto werd in zijn huis >tich°dgeschoten en werkgevers- »nte,orz'tter Schleyer werd ont voerd en later vermoord. In middels zijn de belangrijkste RAF-leden tot levenslange ge vangenisstraffen veroordeeld. Maar wie precies voor welke moord verantwoordelijk is dat hebben de vaak meer dan een jaar durende processen niet aan het licht kunnen brengen. Zo is nog steeds niet bekend wie de dodelijke schoten op Hans-Martin Schleyer loste, of wie vanaf de motor Buback onder vuur nam. Ook het veertien maanden durende Klar-Mohnhauptproces heeft op dit punt geen licht in de duisternis kunnen brengen. Beslissend voor de hoogte van de vonnissen is volgens de Stuttgarter rechtbank echter dat de aanslagen van de RAF collectief werden gepland en uitgevoerd. Binnen de harde kern van de RAF, waartoe Klar en Mohnhaupt behoor den, werd zolang over de aan slagen gediscussieerd totdat ie dereen het over de keuze van het doelwit en de wijze van uitvoering eens was. In een dergelijke collectieve opzet, al dus de Stuttgarter rechters, wordt het van ondergeschikt belang wie bij voorbeeld de motor bestuurde, de vlucht auto huurde of de schoten af vuurde. Sadistisch Nazi-misdadigers met dikwijls veel meer slachtoffers, die vaak vanuit sadistische motie ven handelden, komen er voor Westduitse rechtbanken ech ter aanzienlijk beter af. Als de delicten al bewezen worden geacht vallen er straffen van enkele jaren, zoals het Dussel- dorfer Majdanek-proces be wees. En pas nog in Bochum werd oud-SS-er Helmut Kri- zons, de „Bokser van Lodz", veroordeeld tot 3,5 jaar. Hoe wel tijdens het proces van Neurenberg de SS al bestem peld werd als „een misdadige organisatie", werkt het collec tief hier eerder als een be schermend schild voor de ver dachten. In de nazi-processen proberen de rechters precies vast te stel len wat de verdachten gedaan hebben. Elke kwelling, elke executie, moet via vaak pijnlij ke bevragingen van concen tratie-kamp-overlevenden be wezen worden. Hier is het een zeer wezenlijk verschil of een SS-er alleen maar heeft mee geholpen met het transport van joden naar het terrein waar de massa-executie plaats vond, of dat hij ook mee heeft geschoten. Hier geldt ten volle het principe van de individue le schuld en werkt twijfel ten gunste van de verdachte. Van dat laatste hebben heel wat oud-SS-ers geprofiteerd, om dat veel getuigen zich na zo lange tijd niet alles meer pre cies kunnen herinneren. Het is opvallend dat deze vra gen in de bondsrepubliek vrij wel niet worden opgeworpen. Slechts één krant, de Frank furter Rundschau, vroeg zich bij de berichtgeving over het Klar-Mohnhaupt-vonnis ter loops af „waarom Duitse Offi cieren van Justitie in veel pro cessen tegen nazi-misdadigers met veel meer slachtoffers en met sadistische motieven zelfs bij benadering niet zo'n hoge eisen halen". Brand in kathedraal van Luxemburg Een felle brand heeft gisteren de westelijke toren van de kathedraal Notre-Dame in Luxemburg verwoest. Alle brandweerbrigades in de hoofdstad van het Groothertogdom bestreden met helpers uit Frankrijk en West-Duitsland de vlammen en de rookwolken, die nog uren later uit het schip van de kathedraal naar buiten drongen. De blussingswerkzaamheden werden bemoeilijkt door de nau we straatjes in het centrum en een krachtige wind. Gistermiddag rond half drie stortten de resten van de westelijke toren op straat. Overslaan van de vlammen naar de tweede toren van het uit de 17e eeuw daterende kerkgebouw kon worden voorkomen. Maar de kathedraal liep wel zware rook- en waterschade op. Over zes weken brengt paus Johannes Paulus II een bezoek aan Luxemburg. Cholera-explosie in Somalië BRUSSEL/DEN HAAG Het aantal gevallen van chole ra in de Afrikaanse staat So malië is in enkele dagen geste gen tot 1.750. Dit verklaarde gisteren de Nederlandse arts Jacques de Milliano op het hoofdkwartier van de organi satie „Artsen zonder Grenzen" in Brussel. De Milliano staat aan het hoofd van een me disch team dat vandaag vanuit Brussel naar de vluchtelingen kampen in Somalië vertrekt Eén van de belangrijkste oor zaken van de huidige chole ra-explosie in Somalië is vol gens De Milliano een bacil, die tijdens een korte periode van regen de kans kreeg zich te ontwikkelen en het water sterk vervuilde. De ploeg van „Artsen zonder Grenzenbe staat uit drie artsen, drie ver pleegkundigen, een technicus en een medisch coördinator. Tien hormonen- handelaren in België gearresteerd BRUSSEL Een enorme handel in verboden chemische hormonen heeft in Belgié al geleid tot 10 arrestaties. Aan genomen wordt dat er in de komende dagen nog meerdere zich veeartsen, boeren en han delaren in veevoeder. Het be drag, dat met de handel in hormonen, waaronder het kankerverwekkende DES- -hormoon, gemoeid is wordt geraamd op ruim 300 miljoen gulden. Volgens de Gentse rechter-commissaris De Wilde is dit echter nog maar het top je van de ijsberg. De grond stoffen voor de hormonenpro- duktie kwamen uit China, Hongarije en Bulgarije en wer den via Zaventem en Antwer pen vervoerd naar Luxem burg, waar de hormonen wer den aangemaakt. KGB onderschepte Franse ambassadeboodschappen PARIJS De Russische ge heime dienst KGB heeft tus sen 1976 en 1983 alle bood schappen van de Franse am bassade in Moskou aan het mi nisterie van buitenlandse w- ken in Parijs onderschept. Dat heeft het weekblad Le Point gisteren gemeld. De bood schappen zouden zijn onder schept middels speciale appa raatjes die waren geplaatst in de telexmachines van de am bassade. Per 1 april zijn enkeltjes en retourtjes zo'n 2'h% pedkoper. Stijgen de abonnementsprijzen slechts net gemiddeld 1Is de Dalurenkaart ook geldig op d<rijdag va. 9.00 uur. En- komt er ook een 60+ kaart lak[oor mannen. Veel leuke nieuwtjes dus bij NS. ;n 1 Lees er alles over in de nieuwe tblder'Treinprijzen'. anvJlaal 'm aan het loket ol'vraag 'm aan via dflefoonnummer 030-33 4515. 1NKEITJES EN RETOURTJES ZO'N 2'/2% GOEDKOPER. AMERIKAANSE CONGRES WIL HANDELSOORLOG, MAAR: (Van onze correspondent) WASHINGTON De span ningen tussen Tokyo en Was hington hebben een climax be reikt nu het tekort op de Ame rikaans-Japanse handelsbelans voor de Amerikanen is opgelo pen tot liefst 37 miljard dollar in de afgelopen twaalf maan den. De Senaat dreigt nu een protectionistische wet aan te nemen die voorziet in een in voerheffing van twintig pro cent op elk geïmporteerd Ja pans produkt. Die strijdvaardige houding van het Amerikaanse Congres (parlement) is te verklaren met de vaste overtuiging die al langere tijd in de Verenigde Staten en ook wel Europa leeft, dat „Tokyo" alsmaar blijft weigeren de Japanse markt toegankelijk te maken voor buitenlandse produkten. Dat plaatje ziet er ongeveer zo uit: De Westerse landen wor den dank zij hun trouw aan het principe van vrijhandel overspoeld met Japansé auto's, elektronica en andere produk ten. Maar Japan behoedt de ei gen industrie voor buitenland se concurrentie door middel van hoge invoertarieven en - hoeveelheden, bureaucratische vertragingsmanoeuvres en vooral het stellen van onrede lijke kwaliteitseisen aan de importgoederen. Cultuur Een aantal gezaghebbende T&MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH „Nou! Wat heb ik U gezegd!", zei drs. Bald van Caelen. Deze geleerde man stond in de jrang van referendaris der eerste klasse aan het hoofd van de Rijksdienst voor het Notariële Ar chief. Hij keek vol trots naar het indrukwekken de papier, dat gehanteerd werd door Gozewijn van Uylen en herhaalde: „Nou! Wat heb ik U ge zegd! Wij van het R.N.A. hebben het béste ar chief van het hele land. Als WIJ iets niet kunnen vinden, dan kan NIEMAND het vinden! Ik was er dan ook zeker van. dat we zouden slagen. Hier in uw hand heeft U het onomstotelijke bewijs, dat de gronden van de voormalige Uylenborgh nog steeds in rechte aan de familie Van Uylen toebehoren. Voornoemde gronden zijn niet be klemd, er rust geen onbetaalde erfpacht op, en ze zijn al evenmin vervreemd. Proficiat, heet Van Uylen! De betreffende gronden zijn van U en van niemand anders. Gaat U nu maar gauw uitzoeken waar ze precies liggen. Kadastraal ge zien kunnen wij van het R.N.A. U namelijk niet helpen." Nu deed de energieke boekhandelaar zijn tweede stap. Nog diezelfde middag wandelde hij met ferme tred op het gemeentehuis van Rijk-, huyzen af. De fiere wapenleeuwtjes op het bor des konden hem niet afschrikken en waren al evenmin in staat de grote beroering te verhin deren, die Gozewijns komst in het rustige, eer biedwaardige raadhuis teweeg zou brengen Zelfbewust stapte de boekhandelaar naar binnen en even later sloeg zijn vinger een krachtige roffel op de deur van burgemeester Van Muizenis' werkvertrek. Amerikaanse en Japanse eco nomen zijn het er echter over eens dat dit beeld niet wordt bevestigd door de feiten. Dat Westerse ondernemers de grootste moeite hebben een plaats te veroveren op de Ja panse markt, ligt eerder aan de „cultuurbarrière" dan aan Japans protectionisme, zeggen zij. „Objectief bezien is de Japanse markt net zo open of weinig open als de Amerikaanse of Europese. Maar omdat er die pe culturele verschillen zijn met Japan, waar de maat schappij en dus ook de econo mie heel anders georganiseerd is, is het land commercieel ge zien bijna ondoordringbaar", zegt dr. Stephen Cohen, schrij ver van een recent boek over Amerikaans-Japanse handels relaties. En dr. Jon Choy van het Ja pans Economisch Instituut in Washington zegt: „Het Japanse systeem discrimineert geen buitenlanders, het discrimi neert nieuwkomers". Hij legt uit dat met name het distribu tiesysteem in Japan veelal on neembare obstakels bevat voor buitenlandse zakenlui. Discreet „Het is een discreet netwerk, dat onder meer zegt, dat een Japanse handelaar niet plotse ling kan overschakelen op een buitenlandse leverancier, om dat deze iets beters of goedko pers te bieden heeft. Er staan in Japan beloningen op lang durige zakelijke relaties, op het voor beginnende Japanse ondernemers zo moeilijk om te slagen". Volgens dr. Choy den ken Amerikanen zomaar bin nen te kunnen lopen bij een Japanse bedrijf met de woor den: „Hier is mijn produkt, heb je belangstelling?" „Die American Way werkt nu een maal niet in Japan", aldus dr. Choy. Kennis Professor Edwin Reischauer van de Harvard Universiteit valt hem bij. „Japanners die voor zaken naar de VS komen spreken Engels en hebben de Amerikaanse manier van doen bestudeerd. Voor hen is dat net zo moeilijk als wanneer Amerikanen de Japanse taal en zeden proberen te leren. Maar die nemen die moeite niet. De Amerikanen reizen met een uiterst naïeve instel ling naar Tokyo en denken daar iets te kunnen bereiken zonder er hard voor te wer ken, zonder geïnvesteerd te hebben in een diepgaande kennis van het land". Ondernemers die wel de Ja panse cultuur en commerciële traditie hebben bestudeerd, zo als veel zakenlui uit Hong Kong hebben gedaan, blijken vaak wel te slagen in Japan. „Wat betreft de sectoren lichte artikelen en kleding, waarin Hong Kong met name produk- tief is, is Japan minder protec tionistisch dan Europa en de VS", aldus Dennis Yau, een econoom die nu in New York woont en jarenlang in zowel Hong Kong als Japan heeft ge werkt. Eisen Amerikaanse deskundigen wijzen erop dat Japan vooral inzake landbouwprodukten ronduit protectionistisch is, maar dat veel westerse landen zich eveneens in geïsoleerde sectoren afsluiten voor import. Maar wie de invoertarieven en de toegestane importhoeveel- heden vergelijkt die Europa, de VS en Japan hanteren, moet tot de slotsom komen dat Japan eerder lagere dan hoge re eisen stelt. De regering Reagan probeert de „handelsoorlogszuchtige stemming" in de Senaat te temperen, uit vrees voor een mondiale protectionistische kettingreactie, maar wil toch concrete resultaten bereiken met de regering-Nakasone. Ook het Amerikaans bedrijfs leven neemt een dreigende houding aan: „We hebben schoon genoeg van alle vage Japanse beloften. We willen de kassa horen rinkelen, dat is de enige objectieve maatstaf voor een grotere toegankelijk heid van de Japanse markt", aldus voorzitter Brian Wynne van de Amerikaanse Electro- nica Associatie. Maar de Amerikaanse eco noom Leonard Lehrman zegt het eens te moeten zijn het de Japanse weerlegging dat het gewoon de enorme koopkracht van de dollar is die de zond vloed van buitenlandse pro ducten over Amerika brengt en de handelsbalans zo ongun stig maakt voor de VS. En Shoichiro Toyoda, presi dent-directeur van de bijna ge lijknamige auto-reus in Japan verklaarde onlangs: „Er zit niets oneerlijks aan het succes van Toyota. We hebben ge woon geluk gehad. De Ameri kanen waren goed in grote au to's en wij waren goed in klei ne. Toen kwam de oliecrisis en wilde de hele wereld, en ook Amerika, kleine auto's heb ben". Nummi Hoe betrekkelijk de belangen tegenstelling tusen de VS en Japan is en hoe twijfelach tig daarom de gronden voor de Amerikaanse boosheid jegens Tokyo blijkt onder meer uit de joint venture die de Ameri kaanse autoproducent General Motors onlangs is aangegaan met Toyota. In een fabriek in Fremont, Californie, gaan de twee concerns broederlijk verenigd in de New United Motor Manufacturing Inc. (met de Japans klinkende af korting NUMMI) kleine Ja pans-Amerikaanse personen wagens produceren. (ADVERTENTIE) Schouwburg "Kunstmin" zaterdag 6 april van 11-18 uur zondag 7 april Pasen van 11-18 uur maandag 8 april Pasen van 11-18 uur Onder Auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs ADVERTENTIE LA 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 S3 84 85 86 87 Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8%is.Zolangde hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9% j 6 J ii gaat uw rente weer naar 8% dan wordt uw rente 7% Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,6%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn gek) en goede raad L

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5