Veel Tamils blijven voorlopig in Nederland GÖTEBORG ƒ265. 'SIJTHOFE Onderduiken valt niet te beschrijven BINNENLAND EcidócSouoant ZATERDAG 6 APRIL 1985 PA( ASIEL PROCEDURES DUREN ERG LANG Alle Tamils a^r urla mogelijk binnen drie maandeL llai BHING ean he de buu efenen og te landini weg uit Den Haag ilan vo jerdag iragua; stens 1 enstan nse po Jesplai nde is •erkriji ibelle AMSTERDAM/DEN HAAG Een advertentie in de Sri Lanka Times, bestemd voor Tamils: „De Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, en Interflug, de luchtvaart maatschappij van de DDR, verzorgen uw reis naar het westen". Niet hele maal gratis, want de reis bureaus in Sri Lanka slaan goudgeld uit de Ta mils. Een enkeltje Oost- Berlijn kost 3500 tot 5000 gulden. De Tamils komen in Oost-Berlijn aan en worden daarna in West- Duitsland gedropt. Het oostblok zelf is niet gene gen ook maar één Tamil op te nemen. Veel geld voor een vliegreis? Een omslachtige route? Ja. maar voor Tamils is er geen andere mogelijkheid. Direct naar Schiphol komen betekent weggestuurd worden. Het komt voor dat Tamils op Schiphol een blauwtje lopen, maar vervolgens via Oost-Ber lijn toch weer in Nederland te recht komen. Zo'n 3200 Tamils zijn nu in Nederland en dat is niet onopgemerkt gebleven. Niet onvermeld mag blijven, dat Frankrijk bijvoorbeeld 16.000 Tamils heeft opgeno men en West-Duitsland 15.000. Het leeuwedeel van de ge vluchte Tamils (schattingen varieren van 50.000 tot 100.000) zit overigens in India. Daarnaast hebben de Scandi navische landen, Denemarken, de Verenigde Staten en Cana da Tamils. Impopulair De Tamils zijn niet populair bij het Nederlandse volk. Hun verblijf hier is het gesprek van de dag, meestal niet in gunsti ge zin. Niet omdat ze rotzooi trappen of zo, want daar is ab soluut geen sprake van. Inte gendeel, de Tamils worden juist door de mensen die direct met hen te maken hebben als keurige, nette lui omschreven. Maar wel vanwege een uitzen ding van het NOS-journaal, waarin de Tamils uiterst kri tisch het voor hun bestemde pension in Apeldoorn keur den. Met het opschrijfboekje in de hand keken ze of het water in het pension wel warm ge noeg was. Dit heeft tot veront waardiging in Nederland ge leid. Het algemene gevoelen is: „Wij zijn zo vriendelijk ge weest die mensen op te ne men, maar nou moeten ze wel hun mond houden". Overigens zijn er ook Neder landers die vinden dat de Ta mils zonder meer moeten ver dwijnen. De vraag of het wel of niet om echte vluchtelingen gaat speelt bij deze landgeno ten geen rol van betekenis. Als het aan die mensen ligt moe ten de Tamils maar meteen verdwijnen en al die andere buitenlanders ook. De komst van de Tamils kan mede daar om zorgen voor een „tweede jeugd" van de Centrumpartij en/of de Centrumdemocraten van Janmaat, die nu door on derlinge ruzies in het slop zijn geraakt. Overigens gaat het om „maar" 3200 Tamils. In totaal telt ons land zo'n 20.000 vluchtelingen. Schrapen De gevluchte Tamils zijn on danks de onderdrukking in Uitgewezen Tamils bij terugkeer gearresteerd NEW DELHI Dertig jonge Tamils die in Italië asiel hadden aangevraagd, zijn dat land uitgewezen en bij terugkeer op Sri Lanka gearresteerd. Dit heeft een functionaris van de Tamil-op- positie volgens het Indische persbureau PTI gisteren gezegd. Uit ingelichte bron in Rome ts vernomen dat dinsdag 26 Tamils Italië hebben verlaten, nadat de autoriteiten uitwijzingsmaatre gelen tegen hen hadden genomen. De Tamils zouden gekozen hebben voor terugkeer naar Sri Lanka. Volgens dezelfde bron had de maatregel betrekking op in totaal 50 Tamils. Vierentwin tig van hen wensten te worden doorgestuurd naar Oost-Duits- land en zijn op een vliegtuig met bestemming Oost-Berlijn gezet. hun land meestal niet arm. Dat verklaart ook enigszins dat ze in staat zijn om forse be dragen voor de vliegreis, de valse paspoorten, de taxi en de huisvesting op tafel te leggen Dat kan soms wel tot 10.000 gulden oplopen. Bovendien schijnt de hele familie alles bij elkaar te schrapen om de vliegreis voor de meest be dreigde Tamils, de mannen tussen 18 en 30 jaar, mogelijk te maken. Het motief zou zijn, dat het leger van Sri Lanka in elke Tamil tussen de 18 en 30 jaar een potentiële terrorist ziet. De laatste dagen neemt de stroom Tamils naar de wester se landen duidelijk af. Dat komt volgens de Vereniging Vluchtelingen Nederland niet omdat de Nederlandse rege ring een „ontmoedigingsbe leid" voert. Nee, de regering van Sri Lanka laat de Tamils ineens ongaarne vertrekken. Dat is op het eerste gezicht merkwaardig, want op zichzelf is de vooral uit Singalezen be staande regering de Tamils lie ver kwijt dan rijk. Toch is het verklaarbaar; de regering van Sri Lanka is door het westen onder druk gezet: het moet maar eens afgelopen zijn met al die naar Frankrijk, West- Duitsland en Nederland ver trekkende Tamils. Anders zou er wel eens aan het ontwikke lingsgeld voor Sri Lanka ge tornd kunnen worden... De grote vraag is of de Tamils wel politieke vluchtelingen zijn. Amnesty International, het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, de Vereni ging Vluchtelingen Nederland, de Sri Lanka Werkgroep en de Tamil Dutch Solidarity As sociation zijn daar heel duide lijk over: De Tamils worden in Sri Lanka als groep vervolgd en hebben dus een terechte angst opgepakt te worden. Daarom moeten ze als politie ke vluchtelingen erkend wor den. Dat het niet pluis is in het noorden van Sri Lanka, waar de meeste Tamils zitten, blijkt bijvoorbeeld uit informatie van Amnesty International. Volgens Amnesty zijn er hon derden Tamils gedood en wel licht nog meer. Niet welkom Overigens zijn buitenlanders in het noorden van Sri Lanka niet welkom. Er gelden ook hele speciale wetten. Zo mag er niet gefietst worden, zegt het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Op de fiets kunnen namelijk wapens en andere materialen vervoerd worden Ook mag er in de noordelijke wateren niet ge vist worden. De boten zouden immers gebruikt kunnen wor den om terroristen te vervoe ren. Het Hoge Commissariaat acht het niet waarschijnlijk dat het om economische vluchtelingen gaat, al zullen er ongetwijfeld ook Tamils zijn die om die reden naar het wes ten zijn gegaan. „Zo'n grote plotseling uitstroom, dat heeft altijd een oorzaak. De situatie op Sri Lanka is ernstig, waar schijnlijk lopen de Tamils wel degelijk gevaar", aldus een woordvoerder. De ministeries van justitie en buitenlandse zaken zijn (nog) niet tot de conclusie gekomen dat de Tamils politieke vluch telingen zijn. De Nederlands ambassade in Sri Lanka is vol gens BZ „aan het onderzoe ken" hoe de situatie op Sri Lanka is, of de Tamils nu als groep vervolgd worden. Maar zelfs als dat het geval blijkt te zijn, dan nog vindt er een „in dividuele toetsing" plaats. Het asielbeleid in Nederland houdt in dat van elke vluchteling wordt nagegaan of hij uit poli tieke danvfrel economische re denen naar ons land is geko men. En het gaat veel tijd kos ten om dat uit te zoeken. Hoe moet het nu verder met de Tamils in Nederland? In dit stadium valt er nog niet zoveel over te zeggen, maar de kans bestaat dat de Tamils in Ne derland kunnen blijven. Het ministerie van justitie gaat van elke Tamil na of hij een poli tieke of een economische vluchteling is. In het eerste ge val mag hij zonder meer blij ven en heeft hij recht op bij voorbeeld een bijstandsuitke ring. Maar zelfs als Tamils af gewezen worden, bestaat er kans dat ons land ze toch niet De eerste Ta mils arriveren in Apeldoorn, waar ze in een pension ge huisvest zijn. Volgens de Vereniging Vluchtelingen Nederland zul len er in de pensions snel spanningen ontstaan. terugstuurt, uit humanitaire overwegingen. Toetsen De Vereniging voor Vluchte lingen Nederland en het mi nisterie van buitenlandse za ken laten doorschemeren dat het toetsen van al die asielaan vragen wel eens jaren kan gaan duren. Een BZ-woord- voerster: „Ja, inderdaad, dat kan een hele tijd in beslag ne men, maar dat is terwille van de zorgvuldigheid. Het Neder landse asielbeleid hoort tot de zorgvuldigste ter wereld". Ne derland is misschien wel zorg vuldiger, maar in elk geval trager dan West-Duitsland, waar al 250 Tamils als politie ke vluchteling erkend zijn, al dus de VVN. Het probleem van de Tamils is nu ook op het bordje van de gemeenten geschoven. Die moeten straks alle 3200 Tamils in ons land in pensions opne men. En de gemeenten bellen de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG): Wat moeten we nou doen? Volgens Erna Lensink van de VVN wordt de situatie voor de Ta mils in de pensions op den duur onhoudbaar. „Er zullen snel spanningen in de pensions ontstaan. Er zijn nauwelijks voorzieningen, de Tamils heb ben bijna geen geld, ze leven op een soort eiland. Ik ben bang dat ze snel psychische zullen krijgen". MARTIN VOORN reLv ?Vf DEN HAAG Binnef1 maanden na het in w treden van de Rijksn inzake de Tamils op moeten alle (legale) Ta Den Haag zijn verd' Den Haag beschikt naj niet over pensions mei doende capaciteit (ongev< man) om ze als WVC-opi centra te laten fungeren. De Tamils, die na 9 apri] Haag binnenkomen, gaa registratie bij de vreemj fl genpolitie naar WVC-opi M centra (pensions) op vei^^- lende plaatsen in het Vervolgens zijn de Tamil de beurt, die al langere t Den Haag verblijven. treft hier Tamils, die op culiere adressen verblijvt die nu nog een bijstandsi^/ «J ring genieten. Overigens heeft wetho Bruning, zoals gisteren al lVan gemeld, bij de minister stellen ingediend om in'v*. Haag kleinschalige opltie goed te keuren. Hierbij \la8 d gedacht aan kleinere penj> va; Of het voorgenomen op\i^"te centrum in de Obrecht#r ei één van die door de heerj rec ning bedoelde kleinere c<amIT1 zou kunnen zijn, is nog*r strekt onbekend. Feitelijal l£ het nog geheel onduidelij1^ Y! dat centrum, dat een capafv L van 20 personen zou he)r" c en dat door de Haags afd<8 van de Vereniging Vlucht) b0 genwerk Nederland (Vdat zou worden gerund, gezie?* nt jongste ontwikkelingen wel kan of hoeft te wof1 verwezenlijkt. De VVN-T"ac Haag heeft om dit centrunfj,en vraagd en heeft hieroveide sinds begin januari overlegte" voerd met de gemeente.'e centrum is een woonhuis! sp eigendom is van de Sticht6**. Woonhuizen en gebouwen,c**> eertijds ook voor de opil* *a' van Surinamers en AntPr nen zorgde. Deze sticH°d& wordt door de gemeentel0rzi subsidieerd. Het opvangt— trum zou worden bekosl doordat de Tamils van hun standsuitkering de huur len. ADVERTENTIE Reis met uw krant naar Zweden: 3-daagse bus/bootreis Vertrek vrijdag 26 april a.s. Een gevarieerde bus/bootreis, waarin begrepen rondritten door de mooie stad Göteborg en het prachtige Zweedse landschap, is de aanbieding van onze 3-daagse reis naar Zweden. Het reispro gramma ziet er in het kort als volgt uit: te dag - Vertrek per luxe touringcar richting Ne derlands-Duitse grens. Na een kofliestop wordt de reis vervolgd naar het lunch-adres. Daarna via Bremen richting Hamburg naar Kiel voor inscheping aan boord van èèn van de prach tige schepen van Stena-Line. Diner aan boord, overtocht in comfortabele 1. 2. 3 of 4-persoons standaard hutten Aan boord zijn gezellige bars, casino's en winkels. 2e dag - Na ontscheping rondrit door Göteborg. waarbij gelegenheid om voor eigen rekening te lunchen. Na de middag een schitterende tocht naar het fraaie eilandje TJörn met o.a. bezoek aan de schilderachtige vissersplaatsjes Rönnöng en Skërbamn. In de vroege avond inscheping voor de terugreis naar Kiel. 3e dag - Na ontscheping via Hamburg en Bremen terug naar Nederland. Op Hollandse bodem wordt de reis met een uitge breid afscheidsdiner besloten. ƒ265. i standaard hut en In de reissom zijn begrepen alle touringcarvervoer volgens het programma - bootreis Kiel-Göteborg incl. 2x diner en 2x ontbijt - uitgebreide stads- en westkusttour o.l.v. een Nederlands sprekende gids - afscheidsdiner in Nederland. Toeslag voor hut met douche 90.- per persoon. Toeslag voor een 1-persoonshut eveneens 90.-. Niet inbegrepen de kosten van de lunches. Gecombineerde reisverze kering 7.50 per persoon 5.- pollskosten. An nuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no 070-190882 (van maandag l/m vn|dag van 9 tot 16 uur| ot persoonlijk in onze vestiging Spui- •m Tm POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Nederlands bekendste onderduiker tijdens de Tweede Wereld oorlog was zonder twijfel Anne Frank. Maar zij was niet de eni ge. Het begon met joden, van wie er zo'n 40.000 korte of lange tijd ondergedoken hebben gezeten. Later groeide het aantal on derduikers gestaag aan tot meer dan 300.000. Steeds meer niet- joden onttrokken zich aan het oog van de bezetter; mensen die de arbeidsdienst in Duitsland wilden ontlopen of arrestatie wil den voorkomen in verband met illegale activiteiten. Tenslotte werden in ons land nog eens honderden geallieerde militairen verborgen gehouden die op een of andeie manier achter de li nies verzeild waren geraakt en „op doorreis" waren naar bij voorbeeld Spanje of Engeland. Een enorm $antal mensen moet zich in die angstige oorlogsjaren bekommerd hebben om het lot van al deze onderduikers: de onderdakgevers, de voedselhalers, de vervalsers. De NOS heeft over het fenomeen onderduiken een driedelige serie documentaires gemaakt. De makers van twee van die delen, Almar Tjepkema en Jaap Walvis, hebben gesprekken en illustratiemateriaal bovendien samengebracht in een boek met dezelfde titel als de serie: „Ondergedoken". DOCUMENTAIRE NOS Achterhuis-situatie in het Amsterdamse theater Alcazar, jezelf snel HILVERSUM „Ondergedo ken zitten. Wat dat is, wat je dan doormaakt, kun je eigen lijk niet beschrijven". Aldus Harry Swaab, een van de „hoofdfiguren" in het eerste deel van de documentaire-se rie „Ondergedoken". Daarmee geeft Swaab meteen aan waar om het onderduiken nooit de aandacht heeft gekregen die het op grond van zijn omvang al veel eerder had moeten hebben. Ga er maar eens aan staan het „onbeschrijflijke" ondergrondse leven in Neder land treffend en raak in beeld te brengen. Weliswaar hebben getuigenis sen van onderduikers en on derdakgevers een prominente plaats gekregen in de ge schiedschrijving (zoals door dr. L. de Jong) en heeft een on derduikster (Anne Frank) een symboolfunctie gekregen als het gaat om de verschrikkin gen die het gevolg waren van het nazi-bewind. Maar de meeste mensen die korter of langer ondergedoken hebben gezeten, hebben hun ervarin gen zelf moeten verwerken en velen van hen hebben maar weinig begrip ontmoet voor hun leed. Van het laatste is Mevr. 't Hoen uit Rotterdam een goed voorbeeld. Ze vertelt in het tweede deel van de se rie haar aangrijpende relaas en ze raakt daarbii pas echt geë motioneerd als het gaat om de reactie van haar omgeving na de oorlog: ze wordt gewoon weg niet geloofd. Amateurfilm Het eerste deel is opgebouwd rond een amateurfilm, waar van het bestaan pas in 1983 (weer) bekend werd. De film werd opgenomen op het on derduikadres van 14 joden, die in 1942-1943 op de tweede ver dieping verbleven van een etablissement Alcazar aan het Amsterdamse Thorbeckeplein. L. Alcazar was een bekend va riététheater, bezit van Dirk en Marie Vreeswijk, die het op ideële gronden zo hadden ge noemd naar een Spaanse burcht waarin de Spaanse bur geroorlog van de jaren dertig tot het laatst tegenstand werd geboden tegen de fascistische legers van generaal Franco. Op diezelfde ideële gronden weigerde Vreeswijk het bordje „voor joden verboden" aan zijn pui te bevestigen en bood hij een schuilplaats aan een gemengde groep van veertien Duitse, Poolse en Nederlandse joden De al genoemde Harry Swaab was één van hen en hij legde op 16mm-film het leven van de groep vast. Swaab heeft de film na de oorlog ver stopt: die mocht pas na zijn dood worden vertoond. „Als de mensen niks meer van die dingen weten". Door een toe val kwam de film boven wa ter, Swaab heeft toestemming gegeven de film nu al te ge bruiken en heeft daarbij de voorwaarde gesteld dat er geen geld aan mocht worden verdiend. Eventuele opbreng sten van de vertoningsrechten komen ten goede aan de nieuw opgerichte stichting Al cazar, die de strijd tegen het nog steeds woekerende (neo- Wurgende spanning Het is navrant, om niet te zeg gen schokkend, die beelden te zien. De onderduikers zien er zo te zien niet ongelukkig uit. Ze leven, lachen, doen spelle tjes, vieren Kerst en Oude Jaar, halen gekheid uit en jui chen bij het luisteren naar gunstige oorlogsberichten op de verstopte radio. Maar het plezier is natuurlijk een soort schijnplezier: van dag op dag moeten ze leven in steed wur- gender wordende spanning. Immers: daarbuiten wordt de strijd steeds grimmiger. Ken merkten de eerste oorlogsjaren zich in een stad als Amster dam nog door een min of meer normale voortzetting van het leven van alledag, zo rond '42 krijgt de bezetter ook voor „gewone" mensen zijn ware gezicht. Razzia's nemen hand over hand toe, en steeds meer vaderlanders proberen het vege lijf te redden door bii Ne derlandse of Duitse nazi s de adressen te melden waar vast wel onderduikers zitten. Ook de joden boven Alcazar ontspringen de dans niet. Er komt in juli 1943 een fatale in val, en slechts een klein deel van zorgvuldig ingestudeerde verstoppingstactiek heeft het beoogde effect: vier mensen kruipen in een holletje onder de trap (waar ruimte is voor twee) en worden niet gevon den. De rest is ten dode opge schreven: twee door eigen hand in Westerbork, de overi gen op verschillende plaatsen in de Duitse vernietigingsma chine. De documentaire toont ook vooral ook de schrijnende con trasten tussen het enerverende leger van onderduikers en de mensen die hen in leven moe ten houden (die voor eten moeten zorgen, die berichten moeten doorspelen aan fami lieleden enzovoort) en de ogenschijnlijk gewoon door draaiende wereld om hen heen. In Amsterdam bijvoorbeeld zitten de bioscopen en theaters en lunchrooms vol, op de Am- stel worden gewoon roei wed - strijden gehouden (met aan de overkant het bordje. .Juden Viertel - Joodsche wijk"), de voetbalcompetitie gaat gewoon door (Volenwijckers en DWS spelen gelijk in een uitver kocht Olympisch stadion), Mengelberg dirigeert gewoon het Concertgebouworkest (zonder joden natuurlijk - die hadden andere dingen te doen...). Andere verhalen In deel twee en drie van de NOS-serie worden weer ande re verhalen verteld. Verhalen die in intensiteit en dramatiek niet onderdoen voor het ver haal van Anne Frank: er wa ren immers duizenden „Ach terhuizen" in ons land, waar mensen op elkaar gepakt of in eenzaam isolement hoopten op bevrijding. In veel van die ge vallen liep het verkeerd af: verraad was een om zich heen grijpende ziekte, duizenden mensen hebben hun einde ge vonden doordat hun verblijf plaats werd aangegeven dffj Het is jammer dat de makiu hebben gekozen voor een danige formule, dat de vljr schillende onderdelen „aan i kaar worden gepraat" d<£l een acteur. Dat geeft de hi serie toch iets gekunsteld, rfl alle respect overigens vo Onno Molenkamp, die zelf o heeft gezeten en wiens b- weegredenen om deze presqg tatie te doen boven alle tuö fels zijn verheven. Zolang l onderduikers of hun gasthefl en -vrouwen aan het wocE zijn is er niettemin wel dew; lijk sprake van indrukwet kende televisie. Televisie in belangrijke mate bijdraJj aan de beeldvorming over Tweede Wereldoorlog en c zodanig aan de geschiedschijv ving over een periode. RENE DE COCT UITZENDINGEN: Zondag 7, 14, en 21 april, Nederland 2, steeds vanr 21.40 uur tot 22.30 uur. Aflevering 1: Samenstel- ling en regie, Ben Eiker bout; Belbo Productions; Aflevering 2 en 3: Samen stelling en regie, Almar Tjepkema en Jaap Walvis NOS; Boek: Almar Tjepkema en Jaap Walvis: „Ondergedo ken, het ondergrondse le ven in Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog" Uitgave: De Haan, Weesp.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4