rtaie Bidden, ja, dat begint vaak met vloeken" ïren APOSTOLAAT VAN HET GEBED ZATERDAG 6 APRIL 198S HANS BIJMANS, DIRECTEUR VAN HET APOSTOLAAT VAN HET GEBED: ditie zoekt de ervaring van Zijn persoonlijke nabijheid. Zoals een moeder haar kind nooit in de steek laat, zo blijft Hij ons altijd nabij. In deze Godservaring is het uitgespro ken gebed haast per definitie mee gegeven". Twijfel Persoonlijke nabijheid van Iemand die nooit iets terugzegt? „Ik denk dat iedere bidder de twij fel kent. Is Hij daar wel? Luistert Hij wel? Zoals de psalmist klaagt: 'Uit de diepten roep ik U, Heer Heer God, hoort Gij mij?'. Gebe den kunnen natuurlijk lange tijd abracadabra blijven. Je denkt dan: ik merk er geen mallemoer van, het zal toch wel weer zelfbedrog wezen. Maar dan ineens kan er iets kantelen in je gemoed, er doet zich een ontroering voor, en dat kan zo'n werkelijkheidsgehalte hebben datje er niet meer aan kunt ontko men. De ontroering is echt. Je er vaart het goddelijke, je ervaart Hem. En dat is dan Zijn antwoord, zou je kunnen zeggen. Zelf heb ik aan een „antwoord" in de gebrui kelijke zin van het woord ook steeds minder behoefte. Als ik 's a- vonds bid. luister, mij openstel voor wat er die dag aan goeds is gebeurd met mijzelf of met anderen..ja, dan voel ik dat ik weer rustig word. In die dankbare rust ervaar ik Zijn nabijheid. En daarmee Zijn antwoord". Godsdienstige mensen plegen al leen, maar vooral ook samen te bidden. Hoogtepunt van het geza menlijk gebed in de rooms-katho- lieke kerk is de eucharistieviering en in reformatorische kerken de zondagse dienst. Los hiervan groeit er de laatste jaren vooral onder jon geren een praktijk van gebedssa menkomsten die zich kenmerkt door een grote mate van soberheid en stilte. Men begint veelal met de lezing van een psalm of andere tekst, richt de blik op een tegen de wand geprojecteerde dia. zingt na verloop van tijd een lied en veel meer lijkt er niet te gebeuren. Verbondenheid Waarom dan toch samenkomen? Hans Bijmans: „Essentieel in het joods-christelijke bidden is de erva ring van persoonlijke nabijheid van de Enige, maar daarnaast ook: de verbondenheid met anderen. Ook al hou je ervan alleen te bidden, je kunt je uiteindelijk niet bewegen zonder band met een geloofsge meenschap. Samen bidden sterkt je. De energie verveelvoudigt als net ware in het samen zijn en de verwarrende vraag of je niet aan een zinsbegoocheling ten prooi bent gevallen, blijkt te verdwijnen". Verbondenheid met anderen en persoonlijke nabijheid van Hem komen ook in het gebed dat Jezus zijn leerlingen heeft geleerd als hoofdthema's naar voren. Hij is im mers Vader. Niet „mijn" Vader maar „onze" Vader. Goed be schouwd zijn deze twee woorden elk op zich al een compleet gebed. „Zeker", beaamt Hans Bijmans, „en dat maakt het Onze Vader ook zo moeilijk. Het is het evangelie in een notedop en daarmee een bui tengewoon geconcentreerde tekst Bijna elk woord roept een wereld van betekenissen op. Het lijkt me dan ook onmogelijk om het Onze Vader te bidden en je er volledig rekenschap van te geven wat je nu precies bidt Je kan misschien een vergelijking maken met de ingre diënten voor een menu. Door zijn leerlingen gevraagd hoe je moet bidden, heeft Jezus gezegd: doe het zó, doe het vanuit deze houding, gebruik deze ingrediënten. Wij hebben dat later zo opgevat dat we Zijn voorbeeld letterlijk zijn gaan nabidden. Dat mag natuurlijk, maar het maakt de maaltijd wel zwaar. Wat je kan doen, is het ge bed zeggen en je ondertussen con centreren op eén woord of één bede. Bepaal je bijvoorbeeld bij „Uw naam worde geheiligd" of „vergeef ons onze zonden" of al leen „vergeven". Maaltijd Nog niet zo heel lang geleden werd het Onze Vader in vele honderd duizenden Nederlandse gezinnen bij elke maaltijd gebeden. Niet zel den gedachteloos, wat vermoedelijk een deel van de verklaring vormt voor het feit dat er inmiddels flink de klad in is gekomen. Toch blijft de (avond)maaltijd een geschikt moment voor een kleine bezinning, vindt Bijmans. Mensen die. ontwor teld uit de traditionele godsdiensti ge patronen, eigenlijk toch wel weer eens willen experimenteren met gebed, adviseert hij dan ook om dit natuurlijke rustpunt in de dag hiervoor aan te grijpen. „Je kunt aan het eind van het eten de tafel rond gaan en iedereen vragen: wat heeft je vandaag bezig gehou den, waar gaat je zorg naar uit"* Een van de aanwezigen kan dat vervolgens samenvatten. Je hebt er een beetje durf en wat creativiteit voor nodig, maar als je dat kunt op brengen, ontstaat er haast vanzelf een gebed. Eventueel kun je daar dan nog een Onze Vader aan toe voegen". En als het Onze Vader te afgezaagd klinkt? „Draai het eens om en be gin met: „Verlos ons van de boze". Je vertrekt dan uit je eigen situatie: „Verlos ons van de boze" is een roep om bevrijding uit angst, twij fel, onmacht, kwaad. Bid het gebed dan stapje voor stapje „terug" Zo kom je, met heel je hebben en hou den, tenslotte bij God terecht: Onze Vader. Je zult merken dat het een nieuwe klank krijgt en aan zeg gingskracht wint". Welk woord Bijmans zelf het liefst gebruikt wanneer hij stil staat bij het mysterie? „Ik hoorde laatst dat iemand in plaats van „God" te zeg gen de uitroep „Ach" gebruikte. Ach. ja dat is het. E^ klinkt pijn in door. verwondering, maar ook bewondering. Ach.dat is mis schien het kortste gebed". WILLEM SCHEER „Je wilt God horen? Luister naar de wind die in de bomen ruist". r, leer ons biddenvragen Jezus' leerlingen Hem in het jrelie van Lucas. Jezus reageert daarop met de beden die \én wel worden aangeduid als het „evangelie in een note- het Onze Vader. „Onze Vader" is op voorstel van kardi- Willebrands gekozen als motto voor het bezoek van paus ines Paulus II aan ons land, van 11 tot 15 mei. In een i van drie verhalen proberen we invalshoeken op het te komen die kunnen bijdragen tot een beter begrip van )nze Vader. Vandaag een oriëntatie op de vraag wat bid- eigenlijk is. Hans Bijmans, jezuïet en directeur van het \olaat van het Gebed: „Gebeden kunnen natuurlijk lange bracadabra blijven. Je denkt: ik merk er geen mallemoer waar dan ineens kan er iets kantelen in je gemoed. voor Beginners deel I. Onze Vader die in de hemel zijt Uw naam worde geheiligd Uw koninkrijk kome Uw wil geschiede Op aarde zoals in de hemel Geef ons heden ons dagelijks brood En vergeef ons onze schulden Zoals ook wij onze schulde naars vergeven En leid ons niet in verzoeking Maar verlos ons van de boze Want van U is het koninkrijk En de kracht en de heerlijk heid Tot in eeuwigheid Amen. (Het Onze Vader in de oe cumenische bewerking) 1 (archjEGEN „Wij vergeten 51 te jkkelijk dat een van de grote n van de menswording is dat God vindt in het alledaagse, renst God te zien? Kijk naar ]ezicht van de mens naast je. Je ingt Hem te horen? Luister het huilen van een baby, het 1 gelach op een feest, de wind n de bomen ruist. Je wilt Hem ;n? Strek je hand uit en raak nd aan. Of raak de stoel aan •op je zit of het boek dat je zit izen. Of breng jezelf tot rust, I je het gevoel in je lichaam be- voel hoe Zijn almachtige /lvit in je werkt en voel hoe na- lij je is". ^-vmCitaat is van de Indiase jezuïet de Mello en het verwijst de menselijke ervaring die het begrip „bidden" wordt jeduid. De formulering van De 'o is zo ruim .dat vermoedelijk reen zich erin kan vinden. De ar dei151 hoeft alleen maar „God" /erzef „mysterie" te vervangen, en nzbu.01d°or ..het". Ook voor de at- rbet^ 's de stoel waarop hij zit im- gele s een peilloos diep geheim. Als dfh'dden" wordt aangeduid het nóg ustzijn van dit geheim, hetzij in eerbaarheid hetzij in opstandig- t col!» is 0°k hij zo nu en dan een at erfer. colleérmee no§ niet ,s 2eze2d dat Vij jen wenselijk is. Waarom zou je bijzofviHen staan bij het vraagteken 'osef|Je hestaan en dus bewust aan- ast vpn °P die biddende ervaring? tsers,rom n'et een horrel nemen, r bed en de volgende morgen pen haas weer aan de nieuwe sofbeginnen? De vraag brengt ook bis Bijmans in lichte verlegen- anz Directeur van het Apostolaat ocrafhet Gebed, formuleert hij tas- ied. „Ja.eh. het is moeilijk jftieipr woorden te brengert* maar keerlen geeft mij de onontbeerlijke 5 prt Het verzoent me met het be- izi-syp. Bidden, ja, dat begint vaak ver! vloeken, is mijn ervaring. Je in dérekt uit een houding van op- log ad. Waarom onrecht? Waarom s doite? Maar als je bij een onrecht- hadfdige situatie werkelijk stilstaat, van neemt en een aan- eïhtig beschouwende houding kan het niet anders of e Eponrecht wordt geheimzinniger ire iïje aanvankelijk meende. (Al verwijst naar anderen, maar innei*naar jezelf. Het verwijst ook ig jaf recht. Het onrecht blijkt niet euk lal te zijn. Het is er, maar het is i beU -allesbeheersend. Er ontstaat fcpectief op wijdere verten. Zo de I opstandigheid omslaan in aan- En aanvaarding zelfs in er Cfcbaarheid". et de Men- [gsSinstem spreken elkaar in Bijmans' ge nfkkamer in het kantoor van het van het Gebed in Nij- hd?en Een buitengewoon chao- len. f1 hok, dat zeker niet dagelijks gestofzuigd en waar het verkeer van de Graaf- Js ntste Oom Flip, jaar, viel g 0f jat in Nederland de Japanse kers kte r al in bloeiHier in Washington jS het gisteren 28 graden Celcius, rr het leek wel of het ge- lf, ^Jeuwd had, zo dik zaten de bo rn onder de witte pracht. We zijn week naar een zogenaamde fmen receptie bij de Nederlandse sadeur alhier geweest. Zijn residentie" stond vol met de 'tterendse boeketten. Volgens de Uging waren al die bloemen ezelfde dag in Nederland ge- 77 en met de KLM naar Was- logen. Dat moest na- "lijk vooral veel indruk maken son de geïnviteerde Amerikanen, busvan nature van fantastische pstaties houden. Maar tijdens de teptie vertrouwden twee welin gelichte Nederlanders me toe dat de snijbloemen al vier dagen tevo ren waren geoogst en dat het een hele toer was geweest om ze zo lang goed te houden met die warm te in Washington. Nou ja, in het ka der van de Holland-promotie moe ten wij in de VS natuurlijk super- vers en supersnel overkomen en wat Amerikanen niet weten, dat deert hen niet. Bovendien: een goed verhaal hoeft niet waar te zijn, zeg ik altijd maar. Onlangs zijn we ook naar een avondje blue grass country music geweest, niet ver hier vandaan in Virginia. U kent die muziek wel, met 'n gitaar, 'n banjo en 'n viool. De violist (fiddler) doet vaak 'n stoomtrein na die voortdurend fluit en steeds harder gaat rijden en die je dan als het ware zo door het Wil de Westen ziet jakkeren. Op het parkeerterrein bij de saloon we melde het van de kleine vrachtwa gentjes, de zogenaamde pick-up trucks. Het zijn gehalveerde perso nenauto's met een laadbak. In het café zaten allemaal zwaarlijvige mannen en vrouwen met baseball- petjes op en T-shirts en jeans aan. Die types heten hier „rednecks" (rooie nekken). Een redneck is een ongecompliceerde blanke uit een zuidelijke staat (Virginia is de noordelijkste zuidelijke staat), die zichzelf hoger acht dan een neger en die van blue grass muziek houdt. Verder is hij wel aardig. Toen de muziek begon, slaakten we enthousiaste kreten van herken ning, maar dat bleek heel ongepast. Iedereen siste naar ons dat we stil moesten zijn. Het ging er de hele avond ontzettend ernstig aan toe. Het publiek zat ontroerd te luiste ren naar de teksten die over hard werken, over moeder, over bergen en dalen en vaak ook over Jezus gingen. Nooit vergeet ik meer het lied „Carter, do you hear me?", over een lid van de band dat tien jaar geleden is doodgegaan. Naast me drupte er een traan in een grote bierpul. Laatst ben ik weer eens naar een persconferentie van Reagan ge weest. Een aantal vrouwelijke col lega 's had zich in het knalrood ge stoken om de aandacht van de pre sident te trekken en daardoor eer der een vraag te mogen stellen. Rood is namelijk de lievelingskleur van Nancy Reagan. Alle rode jur ken kregen inderdaad een beurt en ikzelf was nog kanslozer dan ooit. Er is trouwens een flinke rel ont staan over een plan van de CIA om de straat voor het Witte Huis voor alle verkeer, behalve voetgangers, voor altijd af te sluiten en een „vriendelijke atmosfeer als op een universiteitscampus" rond de presi dentiele woning te creeren. Ze zijn bang voor bomauto's en voor raket ten die vanuit auto's op Pennsylva nia Avenue 1600 (dat is het Witte Huis) kunnen worden gemikt. Maar dat is een hele drukke straat, die niemand in Washington als verkeersader wil missen. De Was hington Post schreef boos dat we dan heel Washington omwille van de veiligheid van de president maar moeten afsluiten en dat ieder een een speciaal pasje moet hebben om de stad in te komen. Toch zijn Jan en alleman het erover eens dat het Witte Huis zo dicht bij de open bare weg staat dat het tegen een beetje terrorist niet te verdedigen is. Heeft bij u in Nederland ook in de kranten gestaan dat Amerikanen veel te weinig sexuele voorlichting krijgen? Voor zover ik het hier kan bekijken is dat helemaal niet waar. Ze leren allemaal op school hoe je fee/7 kinderen kan krijgen en zo. et probleem met de Amerikanen is volgens mij vooral, dat ze wel al leraardigst maar nu eenmaal niet bijster sexy zijn. En romantiek bij voorbeeld is ook zoiets waar ze wel erg naar verlangen maar wat ze nooit echt onder de knie zullen krijgen. Veel Europese vrouwen hier in Washington klagen erover dat hoe sierlijk ze ook afsteken te gen hun Amerikaanse - in stretch- pantalons en gymnastiekschoenen gehulde sexgenoten, geen Ame rikaanse man oog voor hen toont Natuurlijk woekert er wel degelijk wellust tn de homo Americanus. Ter compensatie van het gemis aan erotisch raffinement bestaat het toenaderingsritueel van meer gelet terde Amerikanen uit een diep gaande theoretische gedachtenwis- seling over feelings en emotions en relations, uit kortom een onver teerbare brok autopsychoanalyse. Zo komt er natuurlijk nooit iets van sensualiteit op gang en na uren-dagen-maanden-jaren hapt hij/zij dan ook pardoes toe. De hele procedure leidt vaak tot misver standen en dat en dus niet het gebrek aan sexuele voorlichting verklaart denk ik het grote aantal aanrandingen en ongewenste zwangerschappen in de VS Tja, beste oom Flip, Amerikanen zijn merkwaardige mensen, die het vaak helemaal niet makkelijk met zichzelf hebben. Bovendien worden hun problemen steeds duurzamer, want de Amerikaan wordt steeds ouder. De laatste statistieken geven aan dat een VS-burger die vandaag 45 jaar oud is, erop mag rekenen dat ie 78 jaar zal worden. En wie nu in Amerika 65 jaar is, zal het ge middeld tot 82jaar brengenIk gun het ze graag Ze zijn bijna allemaal bijna altijd heel lief voor ons, dus lang zullen ze leven. Hartelijke Groet, MARC DE KONINCK Hans Bijmans: „In die dankbare rust ervaar ik Zijn nabijhheid. En daarmee Zijn antwoord". treedt ook op als uitgever van en kele voortreffelijke tijd schriften voor geloof en gebedsle ven. Zo geeft men het maandblad „De Heraut" uit, het jongerenblad „Jonge Kerk" en het tijdschrift voor ouderen „Ons Blad". Het adres van het Apostolaat van het Gebed: Graafseweg 11, Postbus 418, 6500 AK Nijmegen. Tel.: 080 222495. Het Apostolaat van het Gebed is een activiteit van de paters jezuïe ten. In 1844 in Frankrijk van start gegaan, groeide het initiatief wel dra uit tot een wereldwijde bewe ging, die sinds 1869 ook in ons land bestaat. De doelstelling is vrij simpel: leven in verbondenheid met anderen. Dit gebeurt met name door te bidden voor allerlei zorgen verweg en dichtbij, de zogeheten „intenties", zoals deze maandelijks door de paus worden aanbevolen. Deze maand wordt gebeden voor de Slavische volken en voor de kerken in Azië. De intenties, met daarbij behorende gebeden en afbeeldingen, zijn te vinden op de „maandbriefjes" die nog steeds in een oplage van tien duizenden exemplaren worden verspreid. Het Apostolaat van het Gebed seweg voortdurend nadrukkelijk aanwezig is. Veel gebed zal hier wel niet plaats vinden. Hoewel. Als God te vinden is in het alledaagse, laat hij Zijn stem ook horen in het ronken van auto's en het krijsen van brommers. Hans Bijmans, 51 jaar, ex-journalist, herneemt: „Iemand heeft mij ooit 's aangeraden: probeer elke avond drie dingen te bedenken die zich die dag hebben voorgedaan en waarvoor je dankbaar kunt zijn. Je vindt dat misschien raar, maar bij mij werkt het. Het is een soort om gekeerd gewetensonderzoek je zoekt niet naar wat fout, maar juist naar wat goed is gegaan en ik ontdek elke keer weer: ja verdorie, dat was toch wel mooi... en dèt ...en dat. En behalve dat ik die oogst dan binnenhaal, probeer ik het ook onder woorden te bren gen". Vermoedelijk is het op dit punt de vertaling van de biddende er varing in wat dan „gebed" heet waar mensen die buiten een gods dienstige traditie zijn komen te staan, de draad kwijt raken. Ver wondering, bewondering, verbijste ring overkomen iedereen. Maar tussen deze emotie en het uitge sproken gebed gaapt een kloof van verstandelijke vragen. Spreken is toch zinloos zonder luisteraar? Wie of wat luistert er wanneer ik een gebed uitspreek? En waarom geeft Hij geen antwoord? „Moeder" mag van Bijmans ook. Voor de rooms-katholiek priester Hans Bijmans wordt de kloof over brugd door de joods-christelijke traditie. Het Mysterie heeft voor hem de gestalte van een persoonlij ke God die aanspreekbaar is. Als „Heer" of „Vader" bijvoorbeeld „Moeder" mag van Bijmans ook. Hij zegt: „In nogal wat vormen van niet-christelijk bidden denk bij voorbeeld aan zen-meditaties gaat het erom om leeg te worden, je identificatie met de verschijselen om je heen te overwinnen. Tot je eigen kern door te dringen. In het christelijke bidden kan leeg wor den een tussenstadium zijn, maar is het niet het einddoel. In de joods- christelijke traditie zoekt de bidder eerder vervulling dan leegte. Ver vulling namelijk door de ervaring van persoonlijke nabijheid van Hem. Kijk, in onze traditie weten we iets van Hem. Ook al hebben we God gelukkig niet meer in onze broekzak, het is wel de God van Jezus Christus. De God die een verbond heeft gesloten met Zijn volk en daarmee een geschiedenis heeft doorgemaakt. Daar hebben de joden iets van gemerkt en de christenen ook. Bidden in onze tra-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19