I- nale CeidócSowumt ft ZATERDAG 6 APRIL 198S PAGINA 17 raat tegenwoordig bijna geen dag voorbij of ergens in Zuid-Afrika en eet het tot felle botsingen tussen de zwarte betogers en het leger of de itie. De ongeregeldheden zijn een uiting van het toenemende verzet de zwarte Zuidafrikanen tegen het blanke bewind in Pretoria, dat >k van buitenaf onder steeds grotere druk komt te staan om een amentele wijziging door te voeren in 's lands machtsverhoudingen, ing vad een machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid niet direct de ra, irgang van het land hoeft te betekenen, leren de ontwikkelingen in loordelijke buurland Zimbabwe. Tien jaar geleden werd dat land nog testuurd door het blanke minderheidsbewind van Ian Smith. De !en mende week is het precies vijf jaar geleden dat het land op eigen, ,A -te benen kwam te staan. Verslaggever Jos Timmers reisde onlangs Zimbabwe en maakte de balans op van vijf jaar onafhankelijkheid. - f* DERSRE Zimbabwe anno 1985 RANTjen ontnuchtering zijn voor al .ën, die zich in hun idealisme n'!e jaren zestig en zeventig ingespannen voor de boy- ^1 het toenmalige blanke be- Tk ingespannen voor de boy- het toenmalige blanke be- Wajn Rhodesië. Toen het regi- rith in 1980 uiteindelijk de eaan de zwarten moest over- i, werd dit gezien als het be- het einde van het Grootste i op het zwarte continent, artheidsbewind in Zuid-Afri- aar Zuid-Afrika bestaat nog En in Zimbabwe, deze 1 precies vijf jaar op eigen, vMÈk benen, lijkt ondanks de fojffifötisch-Ieninistische retoriek ||||$emier Robert Mugabe weinig I^Hnenteel veranderd. ^^Buïteit is het sleutelwoord, ^^ftee de huidige zwarte macht- ^^rs Zimbabwe in het uiterst e zuidelijk Afrika overeind n kunnen houden. „Zimbab- Bde parel in de kroon van Laat hem niet dof worden", huwde de Tanzaniaanse pre- Nyerere bij de onafhanke- id in 1980. Droogte, economi- problemen en interne strijd fn het land de afgelopen jaren nberoerd gelaten. Maar onder aagje stof is de parel blijven u de fegering-Mugabe denkt ideolo- Martir maar handelt buitengewoon a- jiatisch", zegt Willie Moezoe- /.a. fi hoofdredacteur van de igskrant Sunday Mail. „In de toep^g tjjj zjjn dingen tot stand ge en ZAt waar het hele land nu pro- lalist, an heeft. Waarom zouden we fschaffen? We bewaren wat .was en verbeteren wat slecht Alleen dan kom je als land lit lamebord ink komst in de hoofdstad Hara- vroegere Salisbury, valt het reet op een metershoog recla- -.o'uord, waarmee onbeschaamd re- wordt gemaakt voor de Pnfrikaanse luchtvaartmaat- ^pij (SAA). Elders op het conti- wordt de SAA van de vlieg- :n geweerd, maar in Zimbab- is de maatschappij (noodge- ifgen?) nog steeds te gast. rewzwAfrika was én is de belang- |||||e handelspartner van Zimbab- ^^lultinationale bedrijven, voor (deel dochters van Zuidafri- se moederbedrijven, beheersen -.uijnbouw en de industrie. Een r rt er van bedrijven doet ook 1 en veetee^- De naar on© 'S;ting 6.000 commerciële (blan- u®" boerderijen zijn zo belangrijk |2g«het land, dat premier Mugabe lgs verzekerde dat zij van hem iopig niets te duchten hebben. __foorwaarde natuurlijk, dat zij i werk naar behoren blijven De blanke boeren produce- zoals katoen, sui- en tabak en brengen vreemde valuta binnen. Warte boeren dragen in toene- de mate bij aan de eigen voed- Irzorging van het platteland en eiland" RPLA i Bts te beleven Steden in Zimbabwe zijn on- kaans. Brede, Amerikaans aan- Jde straten, geordend verkeer, I flatgebouwen, parkeergara- Igrote luxe winkels, 's Avonds yijf uur, als de kantoren zijn gestroomd, valt er niets meer te pen. In de straten en de parken n tientallen zwarte en blanke leren in keurige schoolunifor- Veel straten hebben trouwens oude. Engels-Rhodesische na- behouden. tegenstelling tot veel andere kaanse landen heeft Zimbabwe gepoogd het koloniale verle- met één pennestreek uit te en. Men lijkt zich ervan be- t, dat je een geschiedenis nodig om een toekomst op te kun- bouwen. Zelfs, of misschien vooral, als dat een verleden is racisme, onderdrukking en ge- Wie in 1985 in Zimbabwe rondreist, kan zich nauwelijks voorstellen dat in dit land zo'n vijftien jaar een guerrilla-oorlog heeft gewoed. In 1965 verklaarde de toenmalige blanke premier Ian Smith Rhode sië eenzijdig onafhankelijk van het Verenigd Koninkrijk, maar in 1980 moest hij de macht toch overdra gen aan de zwarten. Guerrilla-lei der Robert Mugabe werd premier van het land, dat op 18 april 1980 als Zimbabwe werkelijk onafhan kelijk werd. De bevrijdingsoorlog heeft aan meer dan 20.000 mensen het leven gekost. De slachtoffers vielen met name onder de burgers, zowel bij operaties van het verzet in Zimbab we zelf, maar vooral tijdens groot scheepse vergeldingsacties van het Rhodesische leger in de buurlan den Zambia, Botswana en Mozam bique. De blanke elite van Zimbabwe had dus alle reden een zwarte machtso vername te vrezen. Duizenden blanken besloten dat moment niet af te wachten. Tussen 1975 en 1982 hebben naar schatting 200.000 van de 300.000 blanken het land verla ten. De meesten trokken naar Zuid-Afrika. Anderen gingen naar Australië. Engeland, de Verenigde Staten en Canada. Premier Robert Mugabe. De eerste maanden na de onafhan kelijkheid verliepen chaotisch, maar tot collectieve wraakoefening op de blanken is het in Zimbabwe nooit gekomen. Als er wraak werd genomen, dan was dat vooral op zwarten die in het Rhodesische le ger aan de kant van de blanken hadden gevochten. „De Grote Ver zoening" noemen de Zimbabwea- nen de politiek die ertoe heeft ge leid dat blank en zwart tegenwoor dig vreedzaam naast elkaar leven. Tegen onrechtvaardigheid Volgens Moezoerowa ligt het succes van deze politiek onder meer in het feit, dat veel blanken het Zimbab- weaanse verzet hebben gesteund. „Het is hier nooit een puur raciaal conflict geweest", zegt hij met grote stelligheid. „Er waren talrijke blan ken in binnen- en buitenland die het verzet steunden. Er waren ook zwarten die aan de kant van de blanken vochten. De strijd in Zim babwe was op de eerste plaats een gevecht tegen de onrechtvaardig heid, tegen de ongelijke verdeling, tegen oneerlijke kansen. Dat is een van de redenen waarom hier nooit een bijltjesdag is geweest. Boven dien is de positie van de blanken vastgelegd in de akkoorden van Lancaster House. En daar wil de regering-Mugabe zich aan houden". Belangrijk is verder, zo zegt hij, dat de regering het grote belang van de blanken voor 's lands economie vroegtijdig heeft onderkend. „De blanken zullen nog lang hun stem pel drukken op de economie", al dus Moezoerowa. „Het runnen van een bedrijf is immers een deel van jullie cultuur. Daar hebben we geen problemen mee. We hebben gezien hoe het de landen is ver gaan, die een economisch belangrij ke bevolkingsgroep van de ene op de andere dag het land uitgooiden. Dat wilden we voorkomen. Na tuurlijk zullen de Afrikanen een steeds belangrijker rol gaan spelen, ook in de bedrijven. Maar op dit moment gaat het er om dat alle mensen eerlijke, gelijke kansen krijgen. Zimbabwe is een multi-ra- ciale samenleving met een multi- raciale cultuur. Zwarten, blanken en Aziaten: niemand heeft hier wat mogelijk dat de voormalige blanke premier Ian Smith nog steeds een zetel in het Zimbabweaanse parle ment bekleedt. De vroegere blanke premier verdeelt zijn tijd tussen zijn woning in de hoofdstad en zijn boerderij op het platteland. Achterblijvers Ian Smith is een van de weinige blanken-van-de-oude-stempel, die in Zimbabwe zijn achtergebleven. Maar zou er voor de overige 100.000 achterblijvers de afgelopen vijf jaar veel zijn veranderd? Die vraag leggen we voor aan Eddie Cross, een blanke Zimbabweaan, die voor de regering de supervisie heeft over een groot aantal koel huizen in Matabeleland, de vlees producerende provincie van Zim babwe. We ontmoeten de 47-jarige Cross voor zijn huis in een van de uitge strekte (blanke) buitenwijken van Bulawayo, de hoofdstad van Mata beleland. Een riant huis, aan alle kanten omgeven door bomert, bloe men, planten en gazons, en met op de veranda twee brommerige hon den. Zoals zoveel blanke Zimbab- weanen gaat Cross als het niet per se anders hoeft het liefst gekleed in overhemd met korte mouwen en een korte broek. „En waarom niet. Zeg nou zelf, het klimaat is hier toch uitstekend". „Of er voor ons veel is veranderd? Ja en nee. Als je de wetten beziet, is het land op zijn kop gezet. We hebben een andere regering, die andere doelen nastreeft. In het overheidsapparaat kom je nauwe lijks meer blanken tegen. Na jaren van isolatie hebben we weer con tact met de buitenwereld. En mil joenen zwarte kinderen gaan nu dagelijks naar school", aldus Cross. „Maar of er in ons dagelijks leven veel is veranderd? Ik denk van niet. Wij leven niet anders of min der comfortabel dan vroeger De zwarten hebben de politieke macht, maar intussen trekken de blanken nog steeds aan de (economische) touwtjes. En als ik af en toe beluis ter hoe de huidige machthebbers over hun zwarte tegenstanders pra ten, is het net of ik Ian Smith weer hoor". Blank en zwart leven in Zimbabwe naast elkaar, maar nog lang niet met elkaar Ze hebben een redelij ke onderlinge verstandhouding, maar nog lang geen vaste verke ring. Dat blijkt met name op straat, in de bars en in de restaurants, waar je over het algemeen maar weinig gemengde gezelschappen aantreft. Eddie Cross over de per soonlijke contacten tussen zwarten en blanken: „Die zijn er nog niet veel, behalve dan bij de mensen die ook in de Smith-periode al zwarte vrienden hadden en in de hogere kringen. Gemengde huwelijken kom je nauwelijks tegen. Het ver zet daartegen is trouwens ook af komstig van zwarte zijde". Witte Afrikanen In Zimbabwe leven 100.000 blan ken temidden van ruim acht mil joen zwarten. De blanken wonen in de buitenwijken van de steden in prachtige huizen in parkachtige landschappen. Vanuit de lucht krijg je een goede indruk van de uitgestrekheid van die wijken en kun je de privé-zwembaden en - tennisbanen tellen. De overgrote meerderheid van de zwarten woont als boer of landar beider op het platteland. Het groot ste deel van de zwarte stedelingen woont in de zogenoemde „towns hips": op vele kilometers van het centrum aangelegde, volgestouwde zwarte woonwijken, 's Ochtends en 's avonds bevolken ze te voet, op de fiets en in bussen de wegen van en naar de steden. In die steden heeft zich intussen ook een zwarte bourgeoisie ge vormd, die zich beetje bij beetje een plaats verovert in de buitenwijken. Ondanks die grote verschillen in leefwereld, voelen de blanken zich 100 procent Zimbabweanen. Eddie Cross: „Onze voorvaderen zijn hier als immigranten gekomen. Maar wij zijn hier geboren. Wij zijn witte Afrikanen. Wij hebben geen ande re geboortegrond. Wij zijn gevoels matig even sterk met dit land ver bonden als een zwarte Zimbab weaan. Ik geloof niet dat ik elders zou kunnen aarden. Toen ik in het verleden moeilijkheden had met het Smith-regime ben ik wel elders gaan kijken. Uiteindelijk hebben we er vanaf gezien. Ik geloof niet dat er ondanks alle problemen die we hier hebben een land is, waar het leven even goed is als in Zim- Spijtoptanten Cross is niet de enige blanke die er zo over denkt. Er is sinds enige tijd een even bescheiden als opmerke lijke terugkeer waarneembaar van blanke boeren, die het land rond 1980 hebben ontvlucht maar nu be sluiten naar hun vaderland terug te keren. Een van die spijtoptanten is Ross Murray-Mackay. In 1981 verkocht hij zijn boerderij en verhuisde met vrouw en kinderen naar Zuid-Afri ka. Nu, vier jaar later, treft hij voorbereidingen om naar Zimbab we terug te keren. „Waarom ik terugkomen? lek kon niet Afrikaans praten", aldus Ross, die vervolgens in het Engels uitlegt dat hij zich moeilijk kon aanpassen aan de zakelijke mentaliteit van de Zuidafrikanen. Daarnaast maakt hij zich zorgen over het steeds fel ler wordende verzet in Zuid-Afri ka. Hij heeft zoiets al eerder mee gemaakt en kiest, ondanks alle be denkingen die hij jegens de huidige regering in Harare heeft, voor „de veiligheid van Zimbabwe". Een grotere tegenstrijdigheid lijkt nau- welijks denkbaar; een kapitalist- pur-sang, die kiest voor een land dat het socialisme tot staatsideolo gie heeft verheven. Boss heeft nog een verrassing in petto. Hij staat niet onwelwillend tegenover premier Mugabes om streden plannen voor een één-par- tij-staat. „Afrikaanse landen heb ben een sterke man nodig, die met zijn vuist op tafel kan slaan. Muga be is zo iemand. En wat zijn socia lisme betreft: de Afrikaanse boer is in feite een pure kapitalist, die gro te waarde hecht aan zijn bezit. Ik moet nog maar zien wat er in de praktijk van dat socialisme terecht komt Hoe beter wij werken, des te moeilijker zal het voor hem en zijn opvolgers zijn om het huidige eco nomische bestel, dat nog volkomen kapitalistisch is, om te buigen in so cialistische richting". Stof op de kroon De parel van Zimbabwe glanst nog steeds, maar het stof op de kroon blijkt moeilijk te verwijderen. De problemen stapelen zich aan alle den, lijkt Zimbabwe nog in staat de moeilijkheden te overwinnen. Dat is althans de overtuiging van Roger Ridell RidtU, Brit van geboorte, heeft 20 jaar in Zimbabwe gewoond en kent de economie van het land waarschijnlijk als geen ander. Ja renlang was hij als econoom ver bonden aan de Confederatie van Zimbabweaanse Industrieën. Te genwoordig is hij als onafhankelijk economisch adviseur door de Vere nigde Naties ingehuurd voor een onderzoek naar de economie van Zimbabwe. „De economie van dit land heeft een industriële basis, die eigenlijk alleen met die van Zuid-Afrika is te vergelijken. Door de internatio nale boycot tijdens het Smith-regi me is het land in belangrijke mate zelfverzorgend geworden. In 1963 maakte de industrie nog slechts 603 afzonderlijke produkten. In 1980 waren dat er meer dan 6.200. In de jaren van het blanke bewind is een tamelijk afgewogen industrieel ap paraat opgebouwd. Dat maakt het extra moeilijk nieuwe bedrijven te beginnen. Als je daarbij de econo mische crisis en de droogte van de afgelopen jaren in ogenschouw neemt, dan heeft dit land het hele maal niet zo gek gedaan. De afgelo pen drie jaar zijn voor alle landen op dit continent heel erg slecht ge weest, maar voor 1985 zijn de voor uitzichten weer veel beter. Pro bleem voor Zimbabwe is alleen, dat het te modern is voor de omringen de landen. Die kunnen lang niet alle produkten gebruiken en zelfs als ze dat wel zouden kunnen, heb ben ze geen geld om te betalen. Dat heeft tot gevolg dat Zimbabwe moet concurreren op de wereld markt. En daar is het weer niet sterk genoeg voor", aldus Riddel. Hoop voor Afrika Zimbabwe de hoop van Afrika? In zo'n uitspraak zit een kern van waarheid. Want ondanks alle poli tieke, economische, sociale en an dere problemen die het land teiste ren, overheerst een voorzichtig op timisme. Vijfhonderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Harare ligt de grens met Zuid-Afrika, het land dat zich in het verleden zo inten sief met de binnenlandse aangele genheden van Zimbabwe heeft be ziggehouden (en nog doet?!). De vraag dringt zich op of de ont wikkelingen in Zimbabwe als voor beeld kunnen worden gesteld aan de blanke machthebbers in Zuid- Afrika. Als bewijs dat een machtso verdracht aan de zwarte meerder heid niet per definitie leidt tot cha os, burgeroorlog, moord en ontred dering. De meeste Zimbabweanen, zwart en blank, zijn het daar roerend mee eens, al vragen velen zich af of het al niet te laat is voor een vreedza me oplossing in Zuid-Afrika. Daarover tot slot Ross Murray- Mackay, vertegenwoordiger van de groep die halsstarrig vasthield (Zimbabwe) en vasthoudt (Zuid- Afrika) aan de blanke overheer sing. Over het systeem van geschei den ontwikkeling in Zuid-Afrika wil hij geen kwaad woord horen. Desondanks is ook hij van mening, dat in Zuid-Afrika niet aan een po litieke omwenteling valt te ontko men. „De blanke Zuidafrikanen hebben dezelfde instelling als wij in Rhodesie in de jaren zestig. Ze hebben alleen aandacht voor hun huis en auto en kijken niet naar de veranderingen die zich in de we reld voltrekken. Wij dachten ook dat wat in alle andere Afrikaanse landen gebeurde, ons nooit zou kunnen overkomen. Maar we heb ben het bij het verkeerde eind ge had. Ook voor Zuid-Afrika valt er niet aan te ontkomen, dat de zwar ten het land overnemen" JOS TIMMERS BIJ DE FOTO'S: Links bovenrln Zimbabwe laven blank en zwart naast elkaar, maar nog nauwelijks met elkaar. Rechte boven: Harara, met zijn brede straten, grote kantoren en luie winkels koestert zich in de zon. Middag op de dag wijst de thermometer (rechts) een tempe ratuur aan van 27 °Celcius.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17