Nieuwe start voor Ronald Florijn Vriendenkring Holland «taat voor een Gouden seizoen )RT ^cidócSouoant ZATERDAG 6 APRIL 1965 PAGINA 13 )EN Op de Olym- ie Spelen in Moskou ~"it hij zijn plaats in de »el vier aan een reser- _^ier afstaan. Vier jaar liet hij een negende s bij de WK niet vol- door uitzending naar Angeles. En toch Ronald Florijn de j niet op. Met zijn we coach Hans Diehl eert de skiffeur van Leythe de goede d weer op te pakken, il 1988 lonkt. )83 zag het het er overi- naar uit dat Ronald Flo- je tickets voor Los Ange- p z'n sloffen zou verdie- Hij won de Koninklijke ind Beker voor een regi- sterke buitenlanders, daarmee de eerste Neder- er sinds Jan Wienese en gde op de Amsterdamse aan ook nog een nieuwe record. Een jaar later 1 die stijgende prestatie- e niet voortgezet. Dat m deels omdat de begelei- van Ronald niet ideaal iep. Zijn broer Rob moest een jaar voor de Olympische Spelen om studieredenen af haken en interim-coach Jan Klerks had niet de tijd die voor het terzijde staan van een toproeier noodzakelijk is. Daarbij had de Leidenaar een aantal malen pech in de wed strijden door een slechte baan te loten. „Dat kan met roeien een groot verschil uitmaken", zegt zijn nieuwe coach Hans Diehl. Ronald houdt zich op dat punt liever op de vlakte: „Je hoort het de mensen al roepen: het lag zeker niet aan jezelf." Toch had de Leidenaar het uitstapje naar Amerika wel kunnen maken. Hij kreeg een plaats in de dubbel vier aange boden die wel naar Los Ange les zou gaan. Florijn wilde echter persé als skiffeur aan de start verschijnen. „In de eerste plaats heb je dan als je wint ook alle eer voor je zelf. Daarbij heb ik het idee dat je in een skiff „lichter" roeit." Zijn coach Hans Diehl vult aan: „Je kan als je met meerdere roeiers in één boot hebben gezeten het idee heb ben dat je er werkelijk alles aan gedaan hebt, maar dat het dan toch niet is gelukt. Je gaat de oorzaak van een teleurstel lende prestatie dan al gauw bij de anderen zoeken. In een acht is het ook niet moeilijk om gewoon mee te roeien zon der je echt in te spannen. Er is niemand die dat merkt". Diehl en Florijn hebben elkaar min of meer toevallig „gevon den". De eerste wilde een stap je terug doen met roeien en zich op coachen gaan toeleg gen, Ronald zocht een coach. Ronald Florijn: „De belang rijkste reden voor mij om met Hans in zee te gaan was z'n fa natisme. Het is iemand die er iets voor over heeft. Je hebt coaches die knap over roeien kunnen praten, schitterende schema's hebben, maar eigen lijk de hele dag in de kantine koffie drinken". Diehl bevalt de coaching tot nu toe prima: „Een nadeel is dat ik bijvoor beeld niet aan de skiffhead kan deelnemen. Dat gaat me echt aan het hart. Dat is een klassieker in de roeisport. Maar ja, het is nu eenmaal on mogelijk om als- 161e te starten als Ronald als tweede weg gaat". De coach noemt het sterke punt van zijn pupil de trai ningsdiscipline. Dat is noodza kelijk ook omdat Florijn een grootste gedeelte van de trai- ningsarbeid in zijn eentje af werkt. Op dit moment traint ft de Die Leythe-roeier zo'n twintig uur in de week. De ko mende weken wordt die trai- ningstijd nog aanmerkelijk op gevoerd. Het duurwerk wordt verruild voor kortere felle trainingen. Diehl signaleert ook één zwak punt bij Florijn: Ronald Florijn hoopt zich onder leiding van coach Hans Diehl in de wk-ploeg te roeien. „Hij is nog teveel gericht op Naast de intensieve trainings zijn coach. Hij moet eigenlijk aanpak houdt Ronald Florijn wat meer eigen initiatieven er een perfecte leefwijze op nemen". na: „Ik probeer zo gezond mo gelijk te leven. Ik eet alleen maar natuurlijke dingen. Geen suiker, maar wel vlees, gra nen. groente en fruit. Dat is misschien nog moeilijker vol te houden dan hard trainen. Alleen in een trainingskamp is dit niet te handhaven De keuze om verder te gaan na het afhaken voor Los An geles was voor Florijn niet erg moeilijk: „Roeien is voor mij een levensgewoonte. Ik weet eigenlijk niet beter Ik heb ook de overtuiging dat ik het kan. Zou ik dat niet denken dan zou ik vandaag niet eens meer in die boot stappen". Voorlopig is het eerste doel voor de 23-jarige Leidenaar een plaatsje in de wk-ploeg van dit jaar te veroveren. Flo rijn: „De selectienormen zijn eenvoudig. Nationaal liefst winnen en internationaal in de finale komen". De ambities van het Leidse tweetal reiken vanzelfsprekend verder Seoul'88 moet de teleurstellin gen van de eerdere Olympi sche jaargangen doen verge ten. Toch kijkt Florijn niet in spijt achterom: „Ik heb toch al geweldige dingen meege maakt. ben zeker drie keer per jaar in het buitenland geweest en heb in Moskou toch de Olympische Spelen meege maakt". WILLEM SPIERDIJK >nne van Dorp, twee jaar geleden „Europees" lopend, nu steunpilaar in de damesploeg van AV Holland die op weg is naar de }0|.Dfdklasse. :iDEN Voor de Atle- Vriendenkring Hol- Td is 1985 een gouden m r. De vereniging be- 50 jaar en dat wordt ^»t de nodige evenemen- "pTi op uitbundige wijze |Q vierd. Hoogtepunten arin zijn de jubileum- 'dstrijd om de Gouden I iuke, de receptie en reü- in Holiday Inn, de lioolwedstrijden en het l afsluitende gebeuren nctionerende nationaal impioenschap 50 kilo eter snelwandelen. ten in de beginjaren dertig „athletiek" in Leiden voor- thtig van de grond kwam, ird de bekende tweedeling k hier al snel een feit. De ensen die zich niet konden >nd. nden in de steeds duidelijker i rooms-katholieke leest ge- 1062,boeide, reeds bestaande ver- i. liging stapten uit die club en :htten samen de Atletiek riendenkring Holland op. Op april 1935 maakten negen an er een officiële oprichting in en kreeg de eerste voorzit- l0,enr van de club, Rien Brons- <swefest, de hamer in handen, rg lang heeft Bronsgeest de iepter niet gezwaaid, na een Q»- werd de Wassenaarse fa- fikant Cor Guldemond voor- jtter. ^.tletiekbaan farm gemaakt voor de atle- ek en voor Holland door de tnoeder van de Leidse turn- Bort", mevrouw Dieben-Ko- ings, pakte Guldemond de ■ken energiek aan. Binnen ■er jaar kreeg hij een echte ■£letiekbaan voor elkaar. Jaarmee Leiden een voorna me rol in de Nederlandse atle tiek kon gaan spelen. Door de oorlog was die voorname rol echter maar van korte duur, omdat tegen het eind van deze zwarte periode de sintelbaan tot oorlogsgebied verklaard werd. Voor de vriendenkring was (net als voor heel de we reld) deze tijd een slechte. Door interne politieke geschil len verscheurd en ook ge plaagd door verschillen in op vatting over de te bereiken doelen (prestatiegericht of ge zellig rekreatief bezig zijn) kwam Holland danig geschon den' uit de oorlog. In de periode van opbouw daarna groeide ook de Leidse atletiekbeleving en pikte Hol land daar uiteraard de nodige granen van mee. Jammer voor Holland was dat eigen topper Wim Slijkhuis door het Am sterdamse AAC „weggehaald" was. Slijkhuis immers pres teerde in 1948 tijdens „de Olympische Spelen van Fanny Blankers Koen" bijzonder goed. Doordat ook Hollandtop per Wim Nota (Nederlands, kampioen sprint en 10.4 op de 100 meter op de in onze mo derne ogen afschuwelijke sin- telbanen) als zovele landgeno ten in de periode net na de oorlog emigreerde, kreeg de club weer een dreun te ver werken. Opbl. oei In de vijftiger en zestiger jaren bloeide de vereniging weer op, waarbij de verrichtingen van Albert van der Linden en vooral de meerkampers Wim Thissen, René van der Water (ook nog steeds de enige Leid se zeven meter springer) en Jan van Heek (tegnwoordig als hoofdtrainer bij de Spar taan aktief) een groot aandeel van de publiciteit opeisten. Voor een deel werd die extra aandacht aan het eind van de zestiger jaren teniet gedaan door een ruzie tussen de (sindsdien bij Bataven triom fen oogstende) Lambert van den Berg en de toenmalige hoofdtrainer Jan van Heek. Het trainerscorps van de grootste atletiekvereniging in Leiden heeft zich overigens in de loop der jaren niet al te vaak op de voorgrond ge plaatst. Het is echter buiten kijf dat veel nuttig werk is en wordt verricht. Omdat de ver eniging veel aandacht aan de jeugd besteedt en jeugdtrainers niet of nauwelijks publiciteit trekken, wordt echter maar weinig luidruchtig aan de weg getimmerd. Door de gedegen opbouw van onder af en zonder het aan trekken van „vreemde" atle ten is het gelukt om het eerste damesteam na 1971 (toen de atletiekvrienden ook vriendin nen kregen) in de competitie naar de eerste klasse te laten doorstomen, waar het vorig {aar de promotie naar de ïoofdklasse op een haar miste. De herenploeg doet al jaren haar best meer dan twee jaar in de hoofdklasse te blijven. In de laatste tien jaar is Holland tot het Volendam van de atle tiek geworden en regelmatig heen en weer geslingerd tus sen de twee hoogste klassen. Europees Individueel lijken de diverse Nederlandse Kampioenschap pen voor veel atleten en atle tes het hoogtepunt van het jaar te worden. Dit jaar zal de club naar alle waarschijnlijkheid (net als twee jaar terug) in Menno Swier een deelnemer bij de Europese Kampioen schappen junioren hebben. Nadat Yvonne van Dorp in 1983 in het Oostenrijkse Scwe- chat al op dit niveau mee streed, denkt Swier (getraind door ex-Holland en nu Bata- ventrainer Ernst Brus) dit jaar de limieten voor de 400 meter met en zonder horden wel te halen. In 1983 lukte het hem net niet. De nog erg jonge Swier kwam toen enkele hon dersten van een seconde te kort, maar in het afgelopen seizoen heeft hij reeds laten zien de verwachtingen waar te kunnen maken. Ook op bestuurlijk vlak is de inbreng van Holland in lande lijke en distriktsfuncties als maar groeiend met mensen in de Unieraad, de landelijk com missie voor de jeugdatletiek, de distrikts jurycommissie en meer. De inbreng op organisa torisch terrein staat evenmin stil. In 1983 werden door Hol land nog de Nederlandse Kampioenschappen junioren op voortreffelijke wijze geor ganiseerd, in 1984 werd de wedstrijd om de Gouden Spike een blinkend succes en voor 1985 staan ook al weer een aantal hoog gewaardeerde wedstrijden op het program ma. Zo zal de jubileumwed strijd op Hemelsvaartsdag weer om de Gouden Spike gaan en houdt men aan het eind van het seizoen op 19 ok tober het nationaaal kampi oenschap 50 kilometer snel wandelen. „Na de hegemonie die Nico Schroten jarenlang voerde in de snelwandelwe reld heeft Dirk Maassen van den Brink zijn plaats overge nomen en omdat 50 kilometer goed aan te doen dit kampi oenschap te organiseien. En ja, natuurlijk hebben we een kanshebber in onze eigen club. Maar het duurt nog een half jaar voor het zover is, er kan nog van alles gebeuren", aldus Bert Paauw, lid van de jubi leumcommissie. GERT VELTHUIZEN Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk Mededelingen Het is de laatste jaren een goede gewoonte geworden van besturen van sportvereni gingen om de leden regelma tig op de hoogte te houden van hetgeen in de bestuurska mer wordt behandeld. Onder kopjes als „Uit de school ge klapt", „Een kijkje in de be stuurskamer" of Het bestuur deelt mede", worden planne tjes, ideetjes en voornemens bekend gemaakt. En passant wordt de leden door dit soort publicaties ook nog eens dui delijk gemaakt dat het be stuur niet stilzit. En dat kan natuurlijk ook nooit kwaad. Nee, het is echt een goede ge woonte. We zeiden het al. We bedoelen maar: een op deze wijze geïnformeerd lid wordt niet echt veel wijzer... E. - „Hallo mijnheer, mag ik u wat vragen?" - „Natuurlijk, ga uw gang". - „Hoe lang poetst u uw tan den nu met E.?" - „Dat sjal nu ongeveer drie jaar sjijn - „En? Bevalt het u?" - „Ja hoor, heel goed. Hier voor gebruikte ik een onbe kend merk. En dat wasj echt een heel sjtuk minder". - „Dus u blijft E. ook in de toekomst gebruiken?" - „Besjlist, sjeker en vasjt". Mededelingen (2) Geruchten Ook de Rijnsburgse tennisver eniging De Rijnkanters doet daar dus aan mee. Alleen vra gen wij ons af of het op deze wijze wel echt zin heeft. Uit het laatste clubblad van deze vereniging: „Uit de be stuurskamer.... Op 4 maart j.l. vergaderde het bestuur en kwamen o.a. de volgende punten aan de orde: notulen, ingekomen stukken, nieuw ontvangen verslag betr. on derzoek banen, barinkopen en prijzen, verbetering verlich ting clubhuis, nieuwe frituur- apparatuur, voorjaarsbeurt banen, bebossing rondom ba nen, planning 1985. De vol gende bestuursvergadering zal worden gehouden op 1 april 1985". Heeft basketbalclub Leiden nu een sponsor of niet? Hier in verkorte vorm de ge ruchten die de afgelopen we ken op ons bureau belandden. Het begon eigenlijk met het bericht dat er een grote spon sor gevonden zou zijn. Eentje die ook Europa-Cup basketbal mogelijk zou maken. Het vol gende gerucht: het is nu echt zeker, een kleinere sponsor, maar eredivisiebasketbal blijft behouden voor Leiden, „het is een bouwbedrijf" wordt er ge fluisterd. Dan weer: er is een grote sponsor gevonden; deze Excentriek week wordt het contract gete kend of anders volgende We€kvan Hutspo(r)t houden ruchten; pas nu op jongens - Van h.lmfv 1 joiHfn Haar komt maar ketbal van. Toon &JS2CB3I Neem Mario Been. Wanneer u hem niet kent en er wordt u gevraagd: wat doet deze jongen op zon- dagmiddag half drie? Ligt hij Toon (2) onder z'n brommer te sleute len of speelt hij met Feye- noord 1 in De Kuip. U kiest dan waarschijnlijk voor het natuurkundige is. Het zou niet in je opkomen hem een vooraanstaand rol als coach in tafeltennisland toe te dichten Neem Toon Buunk Dit gevaarte verwacht je op zaterdagavond toch aan de bar in de belangrijkste uit gaansgelegenheden. biertje in de hand. Nee, mijnheer blijkt s'lands beste waterpoloer Niets dan hulde overigens voor laatstgenoemde. De Am sterdammer stopt met zijn sport; Wij van Hutspo(r)t wil len hem nog eenmaal eren met bijgaande foto. De hem overhandigde beker is slechts een karig symbool voor de enorme prestaties die door de AZC'er zijn geleverd. Met zijn afscheid is het nederlandse waterpolo een paar kilootjes lichter geworden... Excentriek Een korfbalcoach. Wat stellen wij ons daarbij voor? Wij van Hutspo(r)t dachten aan een bruine ribfluwelen broek. Iets te ruim, zodat die over de billen dreigt te zak ken. De kleur van het over hemd is lichtgroen waarbij de korfbalcoach smaakvol een oranje das heeft gekozen De trui, nee. nee, hij draagt een vest, is fijntjes afgestemd op de kleur van de das en is knalrood. Bij slecht weer wordt dit kleurrijke ensemble afgedekt met een zogenaamde parka regenjas En zo droomden Wij van Hut- SDo(r)t door, totdat de foto van Pernix-coach Jas per Engel op ons bureau neer plofte Met een schok werden wij wakker De aankleding van deze korfbalcoach lijkt wel licht excentriek Zou korfbal dan toch een leu ke sport zijn l

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13