Nassaubrug:Eerbetoon aan vergeten"Van Nassau's Sandra is een lieve poes ïïtiwa hond zoekt; huis ALLER LEKDS) .GitiUJUN/KhUiU vewoccouKim. Bruggen, we maken er allemaal ge- se bruggen. Het zijn geen technische bruik van. Zeker in een waterrijke verhandelingen, maar historische stad als Leiden zijn het onmisbare verhalen waarin een brug als lei draad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van histo risch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse brug- schakels in het wegennet. Veel aan dacht is er nooit aan de Leidse brug gen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Bruggenboek al gedeeltelijk gen heett uitgezocht Samensteller is „verstoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse brug- de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Ge meentearchief. Kees van Herpen te kent voor de eindredactie. De repro- JÊ\ Oranjegracht wordt in de "^"•oenesteeg overbrugd door Nassaubrug. Wanneer men fct weet dat deze naam eerst 1916 gegeven is, zou men nueinnen veronderstellen dat de f kru£ z*Jn naam gekregen na' a*s eerb®toon aan een van het 6es^acht varn Nassau. Nu is Leiden al- erg betrokken geweest bij t wel en wee der Oranje- issau's, waartoe de naam zorgd heeft. Zijn belangrijkste gen" te houden. Als inleiding op dukties zijn van fotograaf Wim van deze expositie verschijnt in deze Noort. Vandaag verschijnt het ach- krant een serie artikelen over Leid- tenzeventigste artikel in deze serie. 1255 uit elkaar gegroeid zijn. Er zwaaide al tussen 1267 en 1288 een Jan van Nassau als 39e bisschop van Utrecht zijn kromstaf ook over het stadje innen "veronderstellen dat Leiden. Een bekendere Nas- - 11sau uit de tak Nassau-Dillen- burg is graaf Maurits van Nassau, zoon van prins Wil- Nassau. Nu is Leïden al- lem van Oranje en Anna van Saksen, die als stadhouder Leiden weinig vreugde be- fanjegracht een getuigenis ag zijn, maar andere leden n vaai het geslacht Van Nassau verhP niet er6 in tel 6eweest- *ec*en van het ge- k aafc^1 Pr»ns van moctiten voeren (de inSt^dhouders en later koningen wopt hun directe wettige af- jmmelingen) en vaak te uikepteH gestudeerd hebben, daad, het vervangen van Re monstrantse tegenstanders in het stadsbestuur door trouwe Calvinisten en oranjeklanten, vond echter plaats (in 1618) nadat hij al (door het overlij den van zijn oudere broer Philips Willem in 1618) de ti tel van Prins van Oranje mocht voeren. ing f hier s|echts ®en pear an- Bastaardtakken n wjre verwanten bekend. n Voor Leiden zijn echter be- geslacht van de graven langrijker geweest de Nas- Nassau is wel buitenge- sau's uit bastaardtakken en de nakomelingen uit morganati sche (beneden-de-stand) ver bintenissen van leden van dit lfeen in vrouwelijke lijn), de geslacht. Uit een wat aan la- maamde Ottoonse en Wal- ger wal geraakte bastaardtak dankte Leiden vier inwoners kort na het beleg. Paulus II, "s yui, US.SVH,.., jonkheer van Nassau van vooiP"" uitgebreid, zeker als bedenkt dat de beide nog -.taande takken (zij het ise linie, die respectieve- in Nederland en Luxem- irg de troon bezetten, in Merwen, drost van Halsteren, schout van Lier en rentmees ter van Zundert, was gehuwd met Margaretha van Leyre, een dochter van de militaire bevelhebber van het machtige Antwerpen, en had tien kin deren. Daarvan was Adriana, geboren in 1539, non in het klooster Leeuwenhorst onder Noord wijkerhout; Johanna bracht het zelfs tot abdis van dat klooster in 1572; Cornelia was non te Loosduinen en la ter te Delft, en ook Hendrik woonde te Leiden. Zij allen werden in de Pieterskerk be graven, respectievelijk in 1592, 1611, 1616 en 1607. De drie zussen woonden op de Papengracht waar nu het Rijksmuseum voor Oudheden is en de daar oAtstane bebou wing van zes huisjes in de vorm van een hofje werd be halve het Hof van Zessen ook wel eens het Hof van Nassau genoemd. De bekendste Nas sau in Leiden was de inmid dels ook van de televisie be kende bastaard van Willem van Oranje uit zijn verbinte nis met Eva Elinx, een doch ter van een burgemeester van Emmerik: Justinus. Hij werd in september 1559 geboren in de periode dat Willem we duwnaar was van Anna van Buren en nog niet getrouwd met Anna van Saksen. Justi nus werd later door zijn vader erkend, ging in februari 1576 in Leiden studeren en was van 1585 tot 1601 luitenant admiraal van Zeeland. Op 4 december 1597 trouwde hij met Anne de Merode, dochter van graaf Jean IV van Mero de en Margaretha van Pal- landt-Culemborg. Zij was als 23-jarige tegelijk met haar zus geschaakt door de Engelse kolonel en gouver neur van Bergen op Zoom Thomas Morgan, die haar voor zichzelf hield en de zus aan de Engelse officier Knol lis gunde. Ondanks fel verzet van haar ouders, die de Sta- ten-Generaal zelfs de (mach teloze) Engelse opperbevel hebber in de Republiek lieten inschakelen, trouwde hij haar begin 1589. Nadat zij begin 1597 weduwe was geworden, trouwde zij dus met Justinus van Nassau. Deze werd in 1601 gouverneur van Breda, maar moest deze stad na een heldhaftig doorstaan beleg op 11 juni 1625 aan de Spaanse veldheer Spinola overgeven. Hierna vestigden Justinus en Anna zich ambteloos te Lei- ?von geest ie V t en e hot de elen ns De Nassaubrug in het kaalslagterrein, gezien naar het noorden. Foto Bureau Monumentenzorg, 1974. g< den, waar hij op 26 juni 1631 en zij op 8 oktober 1633 over leed. Zij liggen begraven on der een fraaie en grote zerk in het koor van de Hoogland se kerk. De Nassaubrug is dus wel niet naar hem vernoemd, maar zou het wel waardig ge weest zijn. Brug De brug werd in 1661 ge bouwd. Op 16 maart besloot de stadsregering tot de bouw en al op 19 maart volgde de aanbesteding. Stadsmetselaar Pieter Jansz. van Noort had één bestek gemaakt voor de Nassaubrug en de Katoen- brug, daar deze exact hetzelf de moesten worden. Aanne mer voor ƒ300 voor elk der bruggen werd Pieter Snel, die zo snel mogelijk met het werk moest beginnen en al snel, binnen zes weken, dit moest voltooien. Zou Snél zo snel geweest zijn of was die naam niet terecht? Een vluchtig on derzoek bracht aan het licht dat niet zijn werktempo bepa lend is geweest voor zijn ach ternaam, maar zijn herkomst. Toen hij op 4 februari 1656 poorter van Leiden werd, wordt als zijn herkomst Woerden vermeld. Begin 1658 trouwde Pieter Cornelisz. Snel, vrijgezel uit Woerden, meestermetselaar, met Maria Gerritsdr. van Suytwijck, een niet eerder ge trouwde vrouw (.jongedoch- ter") uit Leiden. Zij kregen meerdere kinderen, waarbij zijn naam in het doopboek ook wel eens als Van der Snell geschreven werd. Als men weet dat Snel een ge huchtje was op tien minuten lopen buiten de stadswallen van Woerden, is het duidelijk dat zijn voorgeslacht en dat van zijn eveneens uit Woer den afkomstige naamgenoten uit dat gehucht stamde. Zijn vrouw heeft hij overigens niet lang mogen behouden; zij heeft amper het gereedkomen van de Nassaubrug mogen be leven. De bevalling van doch ter Beatrix, die op 8 juni 1661 in de Pieterskerk gedoopt werd. is vermoedelijk niet he lemaal goed verlopen. Op 15 juni, ,,'s avonts de kloe ke omtrent halff acht uyren", constateerde notaris Cornelis van Scharpenbrant dat „d'Eersame Pieter Snel, mees termetselaar ende d'Eerbare Maria Gerritsdr. van Suyt wijck, echte luyden (echtelie den) op de Oude Vest, wesen- de Maria sieckelijck van li- chame te bedde leggende, en Snel gesont van lichaem, gaende ende staende, doch beyde haer verstant. redenen ende memoriën (geheugen) wel machtig ende ten vollen gebruyekende, naer allen uyt- wendigen schijn" (want een notaris kan niet instaan voor '.j V. ;y r De Nassaubrug over de Oranjegracht, zoals deze rond 1900 getekend werd door J.E. Kikkert; de toren op de achtergrond zou de Oosterkerk kunnen voorstellen. hersenkronkels van zijn klan ten), en maakte een testament op. Dat was tijd. want al op 20 juni 1661 werd zij in de Hoog landse kerk begraven. Snel hertrouwde in 1664 met Joris- je Jansdr. Pety, dochter van een collega, uit welk huwelijk nog een kind geboren werd. Hij werd op 31 augustus 1682 in de Pieterskerk begraven. Als aannemer van metselwer ken is hij nie* echt bekend ge worden. Huisjesmelker Nadat Jan Evertsz. van Son- nenberg op 29 november 1662 voor 138 aangenomen had de brug „voor de Groenes- teegh over de Oraniengraft" te voorzien van ijzeren leu ningen van de grootste soort, bleef de situatie lang ongewij zigd. Het stenen gewelf is bij dergelijke bruggen echter een vrij zwak punt en in 1831 werd dat dan ook vervangen door een houten dek. Op 29 mei 1831 nam de grote sloper en huisjesmelker Carel Blans- jaar voor f 810,- aan om van de Nassaubrug en de Tweede Waardbrug de stenen dekken door houten te vervangen. Hij moest „voor de passage der voetgangers gedurende den tijd dat een der bruggen niet weder volkomen is hersteld, door eene bekwaame schuit of een goed breed vlot, van leu ningen en kwame op- en af- rellen voorzien, zorgdragen" - een paar meter omlopen naar de volgende brug was in die tijd niet gebruikelijk. Blansjaar moest, inclusief het drie keer teren van de brug en het drie keer verven van de ijzeren leuningen, binnen drie maanden met het werk gereed zijn. Daarna was hij er nog niet, want hij moest de brug tot 31 augustus 1832 in onderhoud houden. Dit hing ook samen met de betaling: bij de oplevering en goedkeuring ontving hij de helft van zijn aanneemsom, een kwart als op 5 februari 1832 nog alles in orde was en tenslotte het laat ste kwart op 31 augustus 1832 als er nog steeds geen klach ten waren. Dit betekent dat een aannemer heel wat geld moest kunnen voorschieten, zodat de zwakkere broeders in het aannemerswereldje wat geweerd werden. Voor Carel Blansjaar betekende het voor schieten van een paar duizend gulden niets, gezien de waar de van zijn vele complexen woningen. Bij vrijwel iedere aanbesteding, zeker als er iets te slopen viel, zat hij op de eerste rij en vaak viel de klus hem in handen. Borgen kon hij dan ook altijd krijgen; zo als ook in het onderhavige ge val, toen hij liefst f 140,- on der het laagste bod van tim merman Theo Molkenboer ging en deze, met de metse laar Pieter Engelbrecht Rijk, toch zijn borg wilde zijn. Houten leggers gaan lang mee, maar moeten toch op hun tijd vervangen worden. Voor de Nassaubrug en de Derde Waardbrug was die tijd in 1903 gekomen. Op 20 april 1903 nam P.L. Neuteboom voor 1735,- aan om de dek ken te vervangen door ijzeren I-binten met daartussen trog- gewelfjes. In plaats van vijf liggers kwamen er tien ijze ren binten met de nodige ijze ren strippen, klemijzers en klinknagels. De aannemer moest zorg dragen dat de on der de brug aanwezig zijnde gas- en waterleidingen niet beschadigd zouden worden en in een der nieuwe steekwul- ven daarvoor ruimte uitspa ren. Ook nu moest er weer een hulpbrug over de Oranje- gracht gelegd worden, tenein de in de passage van voetgan gers te voorzien. De verdere geschiedenis van de brug is bekend: nadat het Herengracht-Zijlsingelgebied kaalgeslagen was. werd de Oranjegracht gedempt. Door veranderde inzichten in de stadsvernieuwing is hij weer opengegraven en in 1978 werd er weer een nieuwe Nassaubrug gebouwd. Deze is zo solide uitgevoerd dat - be houdens het ontdekken van in deze buurt veel voorko- jmende verborgen gebreken - Je brug het erg lang, langer Jan zijn voorg kunnen uithoud 1IDEN Het dierena- iel aan het Besjeslaantje ieeft deze week een poes in de aanbieding. Het is ndra een cyper-wit. ndra heeft niet zoveel jeluk gehad de laatste ijd, want ze zit nu al ne- ;en maanden tussen de idere poezen van het Sftóel. Best gezellig na- orcStuurlijk, maar liever had ze een aardige baas, waarbij ze lekker op kon zitten. ..di< deiRandra is nu zo'n drie of vier schaar. Ze kwam 2 juli vorig jaar 1 anmet twee kinderen van haar, mopoesjes van een week of acht, naaln het asiel. Bewoners van de Munnikenstraat in Leiden hadden Sandra met haar twee jonkies door de straat zien slenteren en vervolgens maar naar het asiel gebracht. De twee jonge katjes vonden daar al snel een baas, want jonge poesjes zijn erg in trek. Voor Sandra, toch ook een hele mooie en zeer lieve poes, ging het allemaal wat moeizamer. Na een maand ongeveer ging Sandra naar een oudere dame in een flat. Maar de poes wil de zo graag buiten lopen, dat ze drie keer van het balkon naar beneden sprong. De dame begreep toen ook wel dat een flat niets voor Sandra was en bracht de poes weer terug naar het asiel. Sandra zit nu zo lang in het asiel dat het de hoogste tijd r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. wordt dat ze elders goed on derdak krijgt. Het is een lieve en mooie poes, uitgevoerd in zwart, bruin en wit. Ze heeft mooie groene ogen en is mak kelijk in het gebruik. Ze kan goed met andere dieren om gaan. Andere poezen vindt ze wel gezellig. Sandra is ook een beetje een schootpoes maar niet tot vervelends toe. Ze gaat er tenslotte ook graag op uit en daarom zou haar nieuwe huis daar alle gele genheid voor moeten bieden. Er zou een tuin moeten zijn of ze zou als ze eenmaal gewend is, een beetje in de buurt moe ten kunnen rondzwerven. Sandra is tijdens haar verblijf in het asiel gesteriliseerd, dus men hoeft niet meer bang te zijn dat ze plotseling met nog eens tien kleine poesjes thuis komt. Sandra is voorts ook erg lief met kinderen en er kan best een beetje met haar gesold worden. Niet te erg na tuurlijk, want daar houdt Sandra ook weer niet van. Summer Summer, het al wat oude en ook zielige hondje van vorige week, heeft behoorlijk pech gehad. Er heeft niemand voor hem gebeld. Waarschijnlijk heeft men Summer toch te oud gevonden. Dat is jammer want nu Summer net een beetje over de ergste heimwee naar zijn oude baasje heen is, zou een nieuwe lief „vrouw tje" hem veel deugd kunnen doen. Misschien dat iemand alsnog de kleine Summer een kans geeft. Sandra is lief voor kinderen. Paasmis Het gemengde koor van St.Caecilia en leden van het Toonkunstorkest verlenen met de ,,Missa Brevis in D moll" van Mozart medewer king aan de plechtige Paas mis die morgen wordt opge dragen in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. De mis begint om kwart voor elf. Vioolmuziek Viktor Liberman (viool) en Alexander Waren berg (pia no) geven woensdag 10 april in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45 een roman tisch vioolconcert net wer ken van Schubert, Bach en Franck. Het concert begint om kwart over acht, toe gangskaarten kosten tien gulden, acht gulden vijftig en zeven gulden en zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude vest. Op woensdag 24 april volgt het tweede concert in deze cyclus. Volksdansen Tarantella houdt zondag 14 april de maandelijkse volks- dansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Medewerking wordt verleend door de mu ziekgroep Conjunto Yaravi, die zich al veertien jaar toe legt op het spelen van mu ziek uit de Andes. De in stuif begint om zeven uur en de deelnamekosten be dragen vijf gulden. Cursussen K&O start woensdagoch tend 17 april met een korte cursus over stromingen in de moderne kunst door de kunsthistorica Caroline Briët. Op maandag 15 april wordt begonnen met een cursus bloemschikken on der leiding van de bloemist Hubert Migchels. Meer in formatie wordt verstrekt door K&O aan de Oude Vest 45 (141141). Kinderfilms Een slapstick- en een serie korte tekenfilms vormen het programma van de kin- derfilmmidag in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest 45 op woensdag 17 april. De voorstelling begint om half drie, kaartjes kos ten drie gulden per stuk. Lords Folks Jongerenkoor The Lords Folks omlijst morgen de eu charistieviering in de He rensingelkerk met zang en muziek. De viering begint om elf uur, celebrant is pa ter De Ridder Het thema zal zijn 'Verbondenheid'.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11