Uitstel bedreigt woningbouw Alkemade Honderd N, bewoners tehuis verma LEIDEN OMGEVING ÊckbeSouaatit Diogenes zoekt huurder voor Koopmans welvaren ALS RIOOLZUIVERING UITBLIJFT: Haydn's Stabat Mater, lieflijke verpozing ZATERDAG 6 APRIL 1985 PAGItjllJhl De Stichting Diogenes zoekt een huurder voor het monumentale pand Koopmanswelvaren aan de Voorstraat in Voorschoten. Twintig mille voor Groenendijkruiters HAZERSWOUDE De landelijke ruitervereniging en ponyclub De Groenendijkruiters zal van de gemeente Hazerswoude een geldlening van twintigduizend gul den krijgen. De vereniging heeft dit geld nodig voor de aankoop van springmateriaal. Zelf kunnen de Groenen dijkruiters tweeduizend gulden in het materiaal steken. De Groenendijkruiters, die gebruik maken van de ma nege aan de Rijndijk, hopen met dit nieuwe materiaal deze zomer grote wedstrijden met een bezetting van rond tweehonderdvijftig deelnemers te kunnen organi seren. Ook indoor-concoursen voor de wintermaanden kunnen dan gehouden worden. Dit wedstrijdprogram ma moet een stimulans betekenen voor de vele jeugdige leden. De uit negentig leden bestaande ruitervereniging zou het krediet buiten de gemeente om waarschijnlijk niet hebben kunnen krijgen. Paaseieren in Bollenbad NOORDWIJK Vele honderden paasei eren. echte en chocolade, zijn op tweede paasdag traditiegetrouw verstopt op het terrein van het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk. Vijf paashazen dra gen daarvoor zorg. Tussen deze eieren be vinden zich heel speciale exemplaren, voorzien van een nummer. Wie zo'n ge- luksei vindt, maakt kans op een van de vele prijzen» die het Bollenbad ter gele genheid van het tienjarig bestaan van het zwembad, beschikbaar stelt. Ruim vier honderd kinderen zullen naar de eieren op zoek gaan. Het evenement duurt van negen tot tien uur. Alleen kinderen tot 12 jaar mogen aan de actie deelnemen. Surfopstapplaatsen in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Langs het Braassemermeer in Roelofarendsveen zullen twee surfopstapplaatsen worden aangelegd. Een komt aan het einde van de Noorderhemweg en de ande re aan de Galgekade. Het gemeentebestuur streeft er naar de twee steigers, die elk ongeveer vijfentwintigdui zend gulden zullen kosten, nog vóór de zomer gereed te hebben. De voorstellen hiei voor moeten nog in de di verse raadscommissies en de gemeenteraad worden be handeld. VOORSCHOTEN De Stich ting Diogenes in Voorschoten zoekt een huurder voor haar eerste restauratieproject, het zeventiende-eeuwse Koop manswelvaren aan de Voor straat. Maandag 15 april wordt een begin gemaakt met de herstelwerkzaamheden aan het in verval geraakte pand. Eerst wordt het stalgedeelte grondig verbouwd en veran- derd in een geriefelijke wo ning met drie slaapkamers en een tuin. In totaal krijgt deze eerste van de drie geplande woningen een woonoppervlak van ongeveer 110 vierkante meter. Bij de restauratie wor den de oorspronkelijke muren en andere constructiedelen zo veel mogelijk gespaard. Zo zul len de authentieke houten ko lommen die het dak van de stalruimte ondersteunen vrij wel geheel bewaard blijven. Belangstellenden voor de huur van het Koopmanswelvaren kunnen contact opnemen met de secretaris van Diogenes, mevrouw M. Meuter-Schriel, telefoon 6438. De huurprijs be draagt tussen de acht- en ne genhonderd gulden per maand. Over de lange historie van het monumentale pand is van maandag 15 tot donderdag 18 april een kleine expositie met foto's, tekeningen en teksten over het gebouw ingericht in de openbare bibliotheek in Voorschoten. De actie die Diogenes opzette om het project financieel te kunnen bekostigen, heeft nog niet het verwachte resultaat opgeleverd. Mensen die de Stichting willen steunen kun nen hun bijdrage storten op het gironummer van de Stich ting Diogenes in Voorschoten, nummer 238929. Het is ook mogelijk om donateur te wor den. Hiervoor kan men bij de secretaris terecht. ALKEMADE De in- specteur van de volksge zondheid in Zuid-Holland heeft bezwaar tegen elke vorm van woningbouw in Alkemade zolang de ge plande rioolwater-zuive ringsinstallatie niet ge reed is. Om die reden heeft hij woningbouw in het plan ,,De Fransche Brug" geruime tijd tegen gehouden. Pas nadat het Hoogheemraadschap Rijn land schriftelijk had laten weten dat de toename van de lozing van afvalwater op de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder niet groot zou zijn door de bouw van de woningen in het plan Fransche Brug, heeft de inspecteur toe stemming verleend. De regionale Inspectie van de Volksgezondheid is tot haar bezwaren tegen woningbouw in Alkemade gekomen door een drastische vertraging in het investeringsprogramma van het Hoogheemraadschap. „Dit betekent", volgens de in spectie, „dat wanneer in de op stelling van het schap geen wijziging komt, de bestaande ongezuiverde lozingen in te genstelling tot eerdere ver wachtingen nog geruimte tijd zullen kunnen blijven bestaan. In het geval van Alkemade betekent de ongezuiverde lo zing van rioolwater op de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder een nadelige invloed op de kwaliteit van het oppervlaktewater dat zich uitstrekt tot op de Kager Plas sen". De inspecteur concludeert dat elke uitbreiding van woning bouw in Alkemade problema tisch is zolang er geen reëel perspectief op realisering van een rioolwater-zuiveringsin stallatie of aansluiting daarop bestaat. Hij adviseert het ge meentebestuur dan ook om de woningbouw te vertragen en in overeenstemming te bren gen met de zuivering-capaci teit. Hij betrekt zijn advies niet allen op het plan Fransche Brug, maar ook op de bouw plannen in de Gogherpolder. Het gemeentebestuur van Al kemade heeft, als aanvulling op de mededeling van het hoogheemraadschap aan de in spectie, benadrukt dat de voorbereidingen voor de bouw van een afvalwater-zuive ringsinrichting in volle gang zijn en dat de gemeente het probleem als jaren onderkent. Al vanaf 1970 is men al aan het onderhandelen over een aantal locaties die steeds niet doorgingen. Nu wordt gepraat over een lo catie in Het Noordveen. De re alisering van een zuiveringsin stallatie daar is nu zo goed als zeker, maar nog niet bekend is wanneer dat gaat gebeuren. Het gemeentebestuur van Al kemade voelt zich na alle peri kelen niet langer verantwoor delijk voor de aanleg van een zuiveringsinstallatie en stelt dat dat de taak is van het Hoogheemraadschap. „Het uit blijven van een oplossing voor het probleem van de zuivering van afvalwater mag, hoe ern stig dat ook is, niet het belang van de volkshuisvesting niet in de weg staan". De problemen zouden niet zo ernstig zijn als de inspectie stelt. Ter illustratie is daaraan toegevoegd dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op 12 maart besloten hebben dat de bouwplannen Fransche Brug en Gogherpolder sneller van start mogen gaan. Oranj ;oeneste NOORDWIJK Hon derd van de in totaal 900 bewoners van de Dr.mr. W. van den Berghstich- ting in Noordwijk zijn de afgelopen maanden sterk vermagerd, maximaal zes kilo, door het eten van vlees dat teveel schild klierweefsel bevatte. Het ministerie van landbouw en visserij is inmiddels be zig met een onderzoek naar het vlees dat is ge bruikt. Door het eten van dat vlees kregen de bewo ners op den duur te veel schildklierhormonen in hun bloed en dat bewerk stelligde hun gewichtsaf name. Volgens geneesheer-directeur mevrouw T. Pouwels van het tehuis voor geestelijk gehandi capten gaat het niet om verbo den weefsel. „Alle betrokke nen zijn in goede gezondheid en er is alweer sprake van ge wichtstoename. Het hormoon wordt namelijk in het lichaam afgebroken", aldus Pouwels. Reeds enige tijd werd bij een vrij groot aantal bewoners een onbegrijpelijk gewichtsverlies geconstateerd. Uit onderzoek bleek, dat de vermagering in verband moest worden ge bracht met een verhoogd ge halte aan schildklierhormonen in het bloed. Vervolgens is bij de overige bewoners met ge wichtsverlies eveneens bloe donderzoek verricht. Dit on derzoek werd uitgevoerd door de eigen artsen onder leiding van dr. B.M. Goslings, inter nist endocrinoloog van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Uit het onderzoek is gebleken dat bij een honderd tal van deze bewoners zich de zelfde verschijnselen voorde den. Eerst leken die te wijzen in de richting van de tot nu toe zeldzaam voorkomende aandoening van de schildklier, »t weet 1916 f waarvan de oorzaak onbeIn"en was, maar die volgens de i rujj over bekende gegevens na£ ge tijd vanzelf zou overfeC1Mas, In het verdere verloop va%nere y onderzoek kon dit echterr bevestigd worden. ^sau's. janjegr Verband zijn Reeds vanaf het begin vai° constatering van het verhP de schildklierhormoongelrV^Vj in het bloed werd ook aajc relatie met de voeding dacht, maar in eerste inst?°"°uc kon dit verband niet wor1 nuj gelegd, aldus mevrouw ffnmel wels. Ook bij gebruike?1"^1 controle van de voeding P ie' de Keuringsdienst van W|re ve' in december 1984 en m 1985 werden geen afwijkiip Ees geconstateerd. DesalnietteP m werd het onderzoek vooron, zet. Dit bracht deze weekF* te hoog jodiumgehalte in-staarI' gemalen vlees aan het lfeen wat zou kunnen wijzen op'êenac voorkomen van schildkP^e weefsel in het gemalen vr in Dat ingrediënt is daarop ,r£ middellijk uit alle menu's schrapt. In de rest van de derzochte voeding werd enkele afwijking gevon De inspecties van de (geest ke) volksgezondheid, de V rinaire Inspectie en de I ringsdienst van Waren van het gebeuren op de ho gesteld en zij zullen bij de der te nemen maatregelen trokken zijn. Herstel van het schildklier! moongehalte in het bloed normale waarden wordt nen enkele weken verwé Verdere nadelige gevo] zijn, zoals het zich thans aanzien, volgens dr. Gosl niet te verwachten. Het pt neel is van het verloop vai situatie op de hoogte gest Familieleden van de betr ken bewoners zijn op de bruikelijke wijze geïnformt en alle ouders hebben ovei definitieve uitslag schrifti bericht ontvangen, aldus wels. Krönungsmesse in Noordwijk NOORDWIJK Het R.K. Gemengd Koor „Sint Jeroen" brengt eerste paasdag tijdens de hoogmis van tien uur in de parochie kerk aan de Van Limburg Stirumstraat de 'Krortungsmesse' van W. A. Mozart ten gehore. Voor het eerst in de geschiedenis van het koor zijn ook de solisten Noordwijkers. Het uit zestig leden bestaande koor staat onder leiding van de dirigent Cees Borger. Deze heeft het parochiekoor reeds ongeveer tien jaar onder zijn hoede. Borger die ook een reputatie heeft als concertzanger, volgde jarenlang zanglessen bij de beroemde zangeres Jo Vin cent, bij ouderen welbekend. De Noordwijkse solisten, die men in de „Krönungsmesse" kan horen, zijn Margreet Groenewoud, sopraan; Marlou Brand, alt; Cees Borger, tenor en Jo van Graas, bas. Arie Plomp bespeelt het orgel. Een zo diepgaande religieuze beleving als bij Bach of een zo persoonlijke religiositeit als bij Beethoven moet mert bij Haydn niet verwachten. Niet in zijn beide grote oratoria en zeker niet in zijn kleinere kerkmuziek. De concertganger moest gisteravond in de Kloos terkerk wel tot deze conclusie komen tijdens de uitvoering van zijn Stabat Mater,' uitge voerd door het Rotterdams Kamerkoor en het Residentie Bach Orkest onder leiding van Gerard Akkerhuis. Haydn's genialiteit ligt in zijn strijk kwartetten en symfonieën, waarmee hij de grote vernieu wing in structuur en taal brengt, die de grondslag zijn geworden voor de Weense klassieke muziek en haar ver dere bntwikkeling. Hier in deze Stabat Mater uit 1767 ge bruikt hij de toen algemeen gangbare muziektaal, een mengsel van de Noordduitse school (Karl Philip Emanuell Bach), de Mannheimer school en de Weense stijl, overgoten met een sausje uit de Italiaanse opera seria. En hij schrijft daarmee lieflijke verpozende muziek, zonder de intense droefheid van Maria, staande bij het kruis, zoals neergelegd in de middeleeuwse tekst, maar wel met hier en daar een toets ernst. De nadruk valt op het solisten kwartet, dat in de aria's alle gelegenheid tot enige virtuosi teit krijgt, maar de muziek stijgt tot grotere hoogte in de gedeelten met solisten en 1 zoals in het Virgo virginl Toch had er in de voordraf wat meer expressie kunnen worden, in de zin I de latere Empfindsamkeit.j gevoelvolle stijl dus. OverP uitvoering, die door koniri Beatrix en prins Claus bijgewoond, alle klonk helder, en de soliJ Jitske Steendam, Sylp Schlüter, Hein Meens 0e Ernst-Daniël Smid waren g( op dreef. NOES KOK)— die me altijd al intrigeerde, want daar ging eens iets hope loos mis. En dat was belang rijk, immers wie de Dardanel- len „had", kon een potje bre ken in Europa. Omdat in het westen de zaken voor de geal lieerden niet zo gunstig ver liepen als gewenst was, acht ten de verbondenen het raad zaam in het oosten een door braak te forceren. Het was een varkentje dat de Engel sen, met Franse coöperatie, wel even zouden wassen. Onder redactie van Ton Pieters. SNAPSHOT: „De Dultsche officier en het Belgische Jongetje: een aardig „snapshot'' uit een Belgisch plaatsje van een Dultsch officier, die een Bel gisch knaapje, dat als Belgisch officier is aangekleed, op een stukje chocola de tracteert". Het „Geïllustreerd Zondags blad" van rond Pasen 1915 beklaagde zich: er was nau welijks informatie voorhan den aangaande „een zeer be langwekkend gedeelte van het oorlogsterrein, namelijk de Dardanellen". En helegaar geen aardige kiekjes. Dat was erg jammer, want van het westelijk front viel ook niets te melden. De „frische fröhli- che Krieg" was een beetje in het slop geraakt. We zullen straks zien, hoe het Zondags blad ervoor zorgde dat zijn le zers en lezeressen toch nog aan hun trekken kwamen' in een commentaartje „Bij onze Platen". Eerst iets over de Dardanel len, de waterverbinding tus sen de (Russische) Zwarte Zee en de Middellandse Zee. Ge controleerd door de Turken, die in de eerste wereldoorlog de bondgenoten van Duitsers en Oostenrijkers waren. „Dar danellen", dat was een naam Turken hadden zich enkele jaren tevoren niet van hun beste strijdlustige kant laten zien, toen ze in de Balkanoor log door Grieken, Bulgaren, Serviërs en Montenegrijnen om de oren werden geslagen: het Ottomaanse rijk kon toen wel inpakken. Maar nu, begin 1915, ging het gans anders. In Engeland was Winston Churchill minister van Marine geworden, First Sea Lord. Churchill was een geniaal man, maar hij had minstens één afwijking: hij was niet alleen avontuurlijk, maar Churchill wilde van kindsbeen af altijd al met oor logen meedoen. Zo knalde hij in 1896 op Cuba, als vriend van de Spanjaarden, rebellen neer; vierde zijn schietlusten bot in India, schoot in de Soe dan op derwishen (hoewel de Engelse oorlogsheer Kitche ner niet met zijn komst inge nomen was) en zette als com battant oorlogscorrespondent bij de Boeren in Zuid-Afrika AAN HET WERK: „Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk aan het werk, on der toezicht van onderofficieren der genie; tusschen Villeroy en Neufmon- BRIKETTEN: „Van de Fransche oorlogsschepen In actie voor de hoe men briketten laadt in volle zee vóór de Dardanellen: de groote worden stuk voor stuk uit den lichter in de laadplaatsen van een Fransch oorlogsschip geborgen". de boel op stelten en werd held door uit krijgsgevangen schap te ontsnappen. En als Churchill niet schoot, schreef hij verhalen en boeken en las ontzettend veel. En later ging hij nog schilderen ook. Net zoals koningin Wilhelmina. Welnu, Winston dirigeerde de Engelse vloot in februari '15 naar de Dardanellen. Gewel dige bombardementen door de dreadnoughts moesten de Turken murw beuken, maar de Britse (en ook Franse) slagschepen werden in de grond geboord. Een paar maanden later (dat komen we in deze rubriek nog wel te gen) werd een heel geallieerd expeditieleger van Nieuwzee- landers en Australiërs bij Gal- lipoli verslagen. De Turken hadden duidelijk hun lesje ge- VERBLIJF: „Een verblijf voor Duitsche krijgsgevangen officieren In Engeland: het kasteel, castle. Allemont in Engeland, waar verschillende Duitsche krijgs gevangen officieren zijn geïnterneerd". Me dunkt, dat je hierom al Duits offi cier in donkere dagen had willen zijn. leerd, ook al door de militaire Duitse „adviezen". Het Zon dagsblad voorvoelde het al: „Wat gaat er straks gebeuren, nu de verbondenen na het eerste échec zoo krachtig mo gelijk voor den dag willen te rugkomen, en een groot leger met de vloot willen laten sa menwerken?" Voor het overige beperkte het Zondagsblad zich tot „neutra le" plaatjes: zoals het kolen la den „en moordtuigen op len". Er is een'foto bij zoo goed doet uitkomen typischen vorm der oorlogsschepen die, geheel ders dan die van andere gendheden, gebogen en beneden breed uitloopend* zijwanden hebben welke vol« i gens het beweren der Fran; schen veel tot het rustig vaj ren (en dientengevolge ook tot het zekerder richten ei) treffen) der schepen bijdrat gen". Nog eveiwïïèvLeidse student „op den laatsten dag deij maand". Student, tot zijn hos pita: ,,'t Is miserabel met mij gesteld, juffrouw!" Hospita; „Inderdaad? Wil ik den dok ter laten ontbieden?" Student) „Zou die mij honderd guldep willen leenen?"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10