DDR heeft geen problemen biet viering achtste mei Reagan stelt kerk als bemiddelaar voor ■Surinaamse vakcentrales jtappen uit Ue regering Vliegtuig beschoten Mislukte staatsgreep tegen leider Liberia Algemene staking in Soedan 'SIJTHOFEv ■JITENLAND fietetaeSomanl VRIJDAG 5 APRIL 1985 PAGINA 5 hildpaddcn van Galapagos Jrtar veiliger oorden npO Helikopters hebben 30 reuzenschildpad- "-rjan gemiddeld ruim 200 kilo naar veiliger oor- rlTolebracht op het eiland Isabela, een van de eilan- i hpfvan de Galépagosgroep. Op het eiland woedt "5 een maand een hevige brand. In Quito, de ppjjstad van Ecuador waartoe de Galapagoseilan- j.5|®ehoren. werd meegedeeld dat de schildpadden, ~ronder 25 vrouwtjes en enkele eieren, van de „^plaats zijn overgebracht naar een plek zes kilo- ~Tr verder, waar het vuur niet zal komen. De "müd in de door tien maanden drooête geteisterde JlJjtatie is vermoedelijk ontstaan door een kamp- U1^- van jagers. Er is intussen al 50.000 hectare van im nationale park verwoest. Deskundigen verwach- dat de flora op het eiland zich binnen twee jaar perstellen van de gevolgen van de brand. Turks vliegtuig stort op stad: 16 doden ANKARA Een vliegtuig van de Turkse lucht macht is gisteren neergestort in een winkelwijk van de stad Balikesir in West-Turkije. Daarbij zijn onder de inwoners van de stad zeker 15 doden en 21 gewon den gevallen. Verder kwam een van de twee piloten van de Starfighter F-104 om het leven terwijl de an der, die zich per parachute in veiligheid bracht, slechts lichte verwondingen opliep. De F-104-toestel- len van de Turkse luchtmacht zijn sterk verouderd; er bestaat een tekort aan onderdelen en er gebeuren vaak ongelukken mee, die overigens niet altijd in de publiciteit komen. In 1983 sleet Nederland 23 verou derde Starfighters van het type F-104G voor 180.000 gulden per stuk aan Turkije. Het is niet bekend of het neergestorte toestel een van de Nederlandse afdan kertjes was. Hagelstorm richtte schade aan van 3 miljard BONN De hagelstorm die op 12 juli vo rig jaar over de Zuidduitse stad Mtlnchen raasde, bezorgt de verzekeraars ook nu nog hoofdpijn. De hagelkorrels, die soms een doorsnede hadden van tien centime ter, richtten een schade aan van meer dan drie miljard mark. De hagelstorm zorgde voor de grootste verzekeringsschade in de geschiedenis van de bondsrepubliek. Dit meldt de Mtlnchener Ruckversicherungs- -Gesellschaft. Van de aangerichte schade van drie miljard, was ongeveer de helft verzekerd. De verzekeringen moesten 800 miljoen mark neertellen voor schade aan auto's en vrachtwagens en 350 miljoen voor gebouwen en huisraad. Bij boeren en tuinders werd een verzekerde schade ge constateerd van 80 miljoen. Twee maanden extra voor liefde in de rechtszaal FLORENCE De al tot levens lang veroordeelde Rode Brigadis- ten Giulia Borelli en Enrico Gal- mozzi moeten bovenop hun al eerdere straf nog eens twee maanden uitzitten. Zij werden daartoe veroordeeld wegens het bedrijven van de liefde in de ver- dachtenkooi in de rechtszaal, on der dekking van hun medever dachten. Negen maanden later bracht Giulia Borelli (31) een tweeling ter wereld. De kinderen wonen bij hun moeder in de cel. Zij werden gedoopt door de kar dinaal van Milaan, aartsbisschop Carloa Maria Martini. Extreem-rechtse Zuidafrikanen streven naar blank thuisland MORGENZON Het plan van een uiterst rechtse Zuidafrikaanse organisatie om een thuisland te stichten voor blanke Afrikaners verdeelt de blanke gemeenschap in Morgenzon, een kleine plaats op ongeveer 250 kilometer van Johannesburg. Een extremistische groepering genaamd het „Genootschap van ar beiders van Oranje" heeft deze week aangekondigd dat ze de stad wil uitroepen tot de eerste nederzetting van een „blanke repu bliek", die zal worden afgescheiden van de rest van het land. De secretaris van het genootschap. Ben van den Berg. beweert dat slechts een handjevol van de 700 blanke inwoners van het stadje bezwaren heeft tegen het idee. De Zuidafrikaanse vice-minister van buitenlandse zaken Louis Nel heeft de extremisten gewaar schuwd. Hij onderstreepte dat het plan „gevaarlijk" is en zelfs een bedreiging vormt voor het bestaan van de Afrikaners, de Zuidafri kanen van Hollandse afkomst, die de overheersende groep vormen binnen de blanke minderheid in Zuid-Afrika. WU EREN RODE LEGER DAT ONS BEVRIJD HEEFT" ng jaar m(Van onze correspondent inge Gerard Kessels) 191 g^OST-BERLIJN Ter- dat'ijl in de Bondsrepu- ?n iliek al maandenlang looien tobberige discussie "Hroedt over de manier d Haar op de veertigste ieideE)aardag van Duitse eippitulatie moet worden en"ierdacht, heeft de DDR renieen centje pijn met de e lichtste mei. Voor de ^JDR is het allemaal heel an impel. De Russische roepen hebben het land reertig jaar geleden van rroet Hitler-fascisme ver- [jjjost en dat zal groots ge gierd worden. „Voor ornjns", zegt Ernst-Otto er Schwabe, „is het niet de e ftag van de capitulatie en lie] de instorting, maar van de bevrijding". Schwabe (54) is hoofdredac teur van „Horizont", het be langrijkste politieke week blad van de DDR, en een vooraanstaand lid en ideo loog van de Oostduitse com munistische partij, de SED. In zijn buro aan de Karl Liebknechtstrasse heeft „der Genosse Schwabe", zoals zijn secretaresse hem introdu ceert, een uur voor het ge sprek uitgetrokken. Schwa be: „Voor een klein deel van onze bevolking, dat actief te gen Hitier heeft gevochten, is de achtste mei niet alleen een dag van de bevrijding, maar ook van de overwinning. Voor iemand als Erich Ho- necker bijvoorbeeld, die door de nazi's tien jaar lang is op gesloten. Voor deze strijders tegen het fascisme is de acht ste mei een dag van de over winning. Voor de grote mas sa van onze bevolking is het een dag van de bevrijding. Wij eren op die dag vooral het Rode Leger dat ons be vrijd heeft, zonder de ver diensten van de andere geal lieerden te kleineren. Maar het hoofdaandeel had toch het Rode Leger". Bij Schwabe heerst geen spoor van twijfel. De bevrij ding door de Russen heeft het mogelijk gemaakt voor het eerst op Duitse bodem een communistische staat te stichten. Dat is de „histori sche verdienste" van de Rus sen, vindt de SED. Sindsdien zijn er feiten geschapen die niet meer terug te draaien zijn, zo argumenteren de machthebbers in Oost-Ber- lijn. De DDR heeft de weg van het communisme geko zen, de Bondsrepubliek is op de kapitalistische toer. Alleen al daarom is een hereniging van beide Duitslanden on denkbaar. De Bondsrepubliek ziet het uiteraard anders. In plaats van door de nazi's is een deel van het vaderland, de DDR, nu door de Russen bezet. De DDR is nooit bevrijd. Echt blij over de achtste mei kun nen veel Westduitsers dan ook niet zijn. Die dag heeft de Duitse deling ingeluid. Met de uitspraak „catastrofes kun je niet vieren", vertolkt de christendemocraat Alfred Dregger de gevoelens van veel Westduitsers. Die deling weegt zo zwaar, dat de West duitsers zelfs niet schijnen te weten of ze wel blij moeten zijn over de eigen bevrijding van de Hitler-dictatuur. Tweeslachtige gevoelens be heersen de Bondsrepubliek. Is de achtste mei een dag van vreugde, van verdriet, van vieren of van stil herdenken? Tussen al die uitersten bewe gen zich de gevoelens. In de Bondsrepubliek hebben dit voorjaar de Sileziërs weer van zien doen spreken. Met spreuken als „Silezië blijft van ons" hebben zij kenbaar gemaakt dat ze hun geboorte grond in het Oosten niet als definitief verloren wensen te beschouwen. Dat de Sileziërs en Oost-Pruisen indertijd zijn gevlucht voor de oprukkende Russen noemt Schwabe „een historische leugen" van het Westen. „Zij zijn met de na zi's gevlucht", zo is zijn uit leg. In tegenstelling tot de Bondsrepubliek heeft de DDR zich dan ook definitief neergelegd bij het verlies van deze „Ostgebiete" aan Polen. Schwabe: „Dat is de prijs die Duitsland voor de oorlog heeft moeten betalen". In te genstelling tot de Bondsrepu bliek is er daarom in de DDR Bevrijding in Hongarije Ook in Oost-Europa zijn de herdenkingen van de bevrijding in volle gang. Zo herdacht Honga rije gisteren de komst van het Rode Leger, dat de Duitsers verdreef. Op de foto partijleider Kadar (midden), premier Lazar (links) en de eerste vice-voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet. Kuznetsov, die namens de Sovjet-Unie de feestelijke parades afnam. ook geen plaats voor de vere nigingen van de „Vertriebe- nen" uit het Oosten. In de Duitse Oostzone en la ter de DDR is veel harder en consequenter opgetreden te gen de nazi's en fascisten. De zuivering in de iaren na de oorlog is er veel rigoreuzer geweest dan in de Bondsre publiek, waar duizenden na zi-kopstukken zich van de ene dag op de andere voor democraten uitgaven en weer relatief snel hun oude posities in konden nemen. De hoofdredacteur van „Ho rizont" heeft er ook weinig goede woorden voor over dat de Bondsrepubliek met suc ces geprobeerd heeft de Amerikaanse president Reagan af te houden van een bezoek aan het vroegere con centratiekamp Dachau. „Als Reagan hier zou komen, zou Honecker met hem naar Bu- chenwald gaan. Een bezoek aan de concentratiekampen Buchenwald en Ravensbruck maakt onderdeel uit van het lesprogramma van alle kin deren in de DDR". >lie ie i "Jé bat 0 ijk, ,n<tN HAAG/PARAMA- BO Drie van de vier ^inaamse vakcentrales, n 47, Moederbond en de fe jO, hebben hun drie ministers teruggetrokken het kabinet-Udenhout. Jt is in Paramaribo be- „nd geworden. Het ver- r» ïk van de vakcentrales krhet gevolg van een con- ftt rond minister van ar- £ieid Edmund Dankerlui, fe namens de vierde vak- ïflitrale, PWO, in de re ccing zitting heeft. regeringscrisis in Parama- s«o komt overigens niet on- acht. Het conflict rond ister Dankerlui speelde ls een maand. C 47, de iderbond en de ambtena- icentrale CLO hadden hun ouwen in de minister op- ;d en zijn aftreden geëist- .Toen dat niet gebeurde, zijn hun ministers zelf maar opge stapt. De regering-Udenhout blijft gewoon aan. De vacante ministersposten zullen voorlo pig worden waargenomen. Naar buiten is nooit precies gezegd waar het conflict rond Dankerlui om draaide. Vol gens kringen in de vakbewe ging heeft een reeks handelin gen van Dankerlui irritaties gewekt. Zo ontsloeg hij tegen de wil van de vakbeweging medewerkers op zijn ministe rie. Volgens een zegsman, uit de vakbeweging stelde Dan kerlui zich eerder op aan de kant van het militair gezag dan aan de kant van de vak beweging. Daardoor werd het conflict steeds meer een presti- gestrijd tussen het militair ge zag en de vakbeweging. Een eventueel lijmen van de breuk wordt in de Surinaamse hoofdstad moeilijk geacht. In Paramaribo was het overigens rustig. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Reagan zei dat de Sandi nisten en de rebellen on der bemiddeling van de kerk onderhandelingen moeten beginnen over verkiezingen in Nicara gua. Overeenstemming tussen Sandinisten en op standelingen zou „de vei ligheid van onze grenzen" beschermen en mogelijk maken dat „vrijheid en democratie overheersen" in Midden-Amerika, aldus Reagan. Het voorstel van de Ameri kaanse president komt over een met een aanbod dat de re bellen in maart deden in Costa Rica en dat op 20 april afloopt. Reagan vroeg de anti-sandinis- tische opstandelingen hun aanbod te verlengen. De Nica raguaanse president Ortega heeft steeds geweigerd met de opstandelingen te onderhande len. In het voorstel van de rebel len, door Reagan herhaaldelijk aangeduid als „vrijheidsstrij ders", zou Ortega president kunnen blijven tot nieuwe verkiezingen. Reagan riep de Sandinisten op hun belofte van 1979 na te ko men en een democratisch sy steem te vestigen in Nicara gua, de wat hij noemde agres sie tegen de buren te staken, de Cubaanse en Russische mi litairen uit het land te verwij deren en de sterkte van de ei gen strijdkrachten terug te brengen tot het niveau van de buurlanden. Regeringsfunctionarissen er kennen dat in het Congres op dit ogenblik nog geen meer derheid is voor hulpverlening aan de Nicaraguaanse rebel len. Het Witte Huis hoopt dat na de aanbieding van het rap port "Amerikaanse steun voor de democratische verzetsbewe ging in Nicaragua" binnen twee weken door het Congres over de kwestie kan worden gestemd. Witte-Huiswoord- voerder Larry Speakes zei dat het rapport woensdag naar het Congres was gestuurd na een reeks gesprekken in het Witte Huis en consultalies met Con- gresleiders. Een Griekse politieman in burger toont de granaatwerper, waarmee een nog onbekende man giste ren op het vliegveld van Athene een Jordaans vliegtuig onder vuur nam. De granaat richtte alleen wat „blikschade" aan. De schutter zag kans te ontkomen. De Griekse politie zoekt hem in kringen van de Palestijnse Zwarte September Beweging, die de afgelopen weken in Zuid-Europa een reeks aanslagen heeft gepleegd op Jordaanse doelen. IDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH volgende ochtend zat smidje Verholen zo een uur of elf zijn dagelijkse potje koffie te iken, toen zijn aandacht getrokken werd r een klein kranteberichtje. Boekhandelaar zoek naar familiegronden. stond er met ke letters boven. En de rest luidde als volgt: Naar wij uit Gravendrecht vernemen heeft Q boekhandelaar G. van U. zich om zekere in- jjmaties gewend tot de Rijksdienst voor het otariële Archief. De heer van U., woonachtig in M schilderachtige stadje R.. is van mening on- Irvreemdbare rechten te hebben op een be laid perceel bosgrond, gelegen in de gemeen- I Rijkhuyzen. Naar hij beweert heeft op deze fond eens het familieslot Uylenborgh gestaan, s^dere gegevens over de Uylenborgh ontbre- "In echter en het staat dus nog te bezien of de heer van U. zijn aanspraken ooit in rechte zal kunnen uitoefenen. ."-Smidje Verholen schoot ervan in een smakelijke lach. „Kostelijk!" grin nikte hij. „Die slimme Gozewijn aast natuurlijk nog altijd op de schat. Als-ie hem vindt, dan moet-ie hem delen met de huidige eigenaar van de grond, want zo staat het in de wet. Maar als Gozewijn kan bewijzen, dat de bedoelde grond eigenlijk nog altijd aan hem toebehoort, dan hoeft-ie niks te delen! Ik heb zo n idee, dat we heer Gozewijn weer gauw In Rijkhuyzen zullen zien!" - En dat onze brave boekhandelaar een sakkerloots doorbijtertje was, moge wel blijken uit de ijver, waarmee de ambtenaren Stoffels en Dormeyer zich door enorme stapels notariële acten worstelden. op zoek naar gegevens over de Uylenborgh. MONROVIA De ondercommandant van de lijfwacht van de Liberiaanse president Samuel Doe. kolonel Moses Flanzamaton. is gisteren gearresteerd, omdat hij maandag geprobeerd zou heb ben Doe te doden. Dit is bekendgemaakt door radio Monrovia. Voor de televisie legde de kolonel een schiuldbekentenis af waarin hij zei dat belangrijke politici hem een miljoen dollar hadden geboden om Doe te vermoorden. De drie belangrijkste gearresteerde politici zijn Tuan Wreh, de voorzitter van de Liberia Actiepartij, Harry Greaves, vice-voor zitter van de partij en Gabriel Baccus Matthews, de voorzitter van de Verenigde Volkspartij. Wreh, een vooraanstaand jurist, was juridisch adviseur van Doe tot hij een eigen partij oprichtte. Hij was van plan zich kandidaat te stellen in de verkiezingen, die Doe voor later in dit jaar heeft toegezegd. Greaves was mi nister van defensie in de burgerregering van president William Tolbert, die in april 1980 bij een staatsgreep ten val gebracht werd door Doe. De arrestatie van de lijfwachtofficier volgde op een mislukte moordaanslag op Doe. Volgens Doe opende de man het vuur op zijn jeep, toen hij maandagmiddag arriveerde bij zijn ambtswo ning. Er zouden meerdere mensen betrokken zijn geweest bij de aanslag omdat de jeep aan weerszijden kogelgaten vertoonde. Doe bleef ongedeerd maar twee lijfwachten, die in de jeep zaten, zouden gewond zijn geraakt, van wie een ernstig. LONDEN/KAIRO Een al gemene staking waartoe door diverse beroepsgroepen was opgeroepen uit protest tegen het prijsbeleid van president Nimeiri heeft gisteren het openbare leven in Soedan ver lamd. Dit heeft een woord voerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken in Londen meegedeeld onder aanhaling van diplomaten in Khartoem. De demonstraties en stakingen in Soedan zijn gericht tegen een aantal prijsverhogingen voor eerste levensbehoeften, die het gevolg zijn van het af schaffen van staatssubsidies door Nimeiri. Deze maatregel en economische hervormingen zijn geëist door de Verenigde Staten, de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds alvorens verder hulp wordt verleend. Voor de tweede achtereenvol gende dag waren de interna tionale telefoon- en telexver bindingen met Soedan gisteren verbroken. De telecommunica- tieverbindingln tussen Kairo en Khartoem waren eveneens uit de lucht. Het vliegveld van Khartoem was praktisch geslo ten en vluchten werden omge leid. Een toestel van de KLM maakte er donderdagochtend vroeg nog een tussenlanding. Volgens diplomaten in Nairobi is de isolering van Soedan het gevolg van de toenemende steun voor de algemene sta king. Soedanese artsen, advo caten, bankbedienden en per soneel van de luchtvaartmaat schappij en de staatsoliemaat schappij legden gisteren het werk neer. Soedanese functio narissen verklaarden dat er geen meldingen zijn van nieuw geweld in Khartoem. Woensdag werd in Khartoum een demonstratie door de be roepsgroepen gehouden, die door veiligheidstroepen met traangas werd uiteengedreven. De betoging was ook gericht tegen het onderdrukken van de voedselrellen in Khartoum van vorige week, waarbij ze ker vijf mensen om het leven kwamen. Met uw krant naar Italië: 10-DAAGSE REIS NAAR T0RT0RET0 LIDO volpension 550.- Vertrek maandag 29 april a.s. Aan de mooie Adriatische kust van Italië ligt het gezellige badplaatsje Tortoreto Lido. Het telt slechts 24 hotels en pensions Eén daarvan (in categorie II) is het smaakvolle PALACE HOTEL. Rustig gelegen, omgeven door een fraaie tuin met zwembad en tennis baan. vlak bij de zee. met een eigen privé- strand. waarop omkleedcabines en toiletge legenheid. Alle kamers in dit hotel beschikken over een balkon met uitzicht op de zee en zijn voorzien van douche en toilet. Er zijn een discotheek en een bar. Tor toreto Lido heeft een prachtig uit het fijnste en witste zand bestaand zeestrand dat meer dan 70 meter breed uitloopt in het schone water van de Adriatische Zee. Het achterland biedt gelegenheid tot talrijke interessante excursies. Onze 10-daagse reis naar deze bijzon dere en nieuwe vakantiebestemming wordt gereden met een nieuwe luxe touringcar (met bar en toilet) en 2 bekwame chauffeurs, rechtstreeks (uiteraard met diverse stops) in 22 uur (Gelijk aan de meeste Spanjebestem- mingen) De bijzondere prijs voor de reis heen- en terug en een 8-daags verblijf op basis van volpension ter plaatse (dus excl. maaltijden onderweg) bedraagt slechts 550.- per persoon op basis van een 2-persoonska- mer met douche en toilet. Gecombineerde reisverzekering 25.- per persóon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 31/2 van de reissom 6 - poliskosten. ol persoonlek io onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t, m vrijdag van 9-16 uur). Jjj POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 /uTi

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5