leerkrachten werken volgend jaar nog 32 uur F Tweede ronde in het proces van „de schone slaapster Oi NIEUW plan Ambtenaren CNV nog niet klaar voor eigen partij \J UUCl C DEETMAN DYNASTY EN DALLAS IN HET ECHT: Minister neemt stelling in intern PTT-conflict 'SIJTHOFRPERS: BINNENLAND/BUITENLAND £eidóe(Boma*it VRIJDAG 5 APRIL 1985 PAG1 "JIT Man drinkt zich dood met water GREAT YARMOUTH Een 31-jarige Brit is overleden aan watervergiftiging. Dat heeft een lijkschouwing uitgewezen. De overledene. Richard Cox. stond bekend als een enorme waterdrinker, die eens vier li ter achter elkaar dronk. Pa tholoog John Paul vond water in het hersenweefsel van Cox en overmatig vocht in zijn buik en longen. Als er water in de hersenen komt, is het ef fect gelijk aan een zware dron kenschap. Jaarlijks komen in de wereld ongeveer 100 men sen om door watervergiftiging. Sovjets wijzen inspectie van chemische wapens af GENEVE De Sovjet-Unie heeft gisteren definitief verplicht internationaal toezicht af gewezen op naleving van een verdrag dat chemische wapens verbiedt. De Russen be schuldigden Washington van „kleinzielige achterdocht", waar het vraagt om verplichte inspectie wanneer de verdenking bestaat dat zulke wapens clandestien worden vervaar digd. Issraeljan had het over het Amerikaanse standpunt dat iemand die niets te verbergen heeft, inspectie kan accepteren. „Dat is waar schijnlijk ook zo. vooropgesteld dat degene die zulke maatregelen toepast, in goed vertrou wen en zonder bijbedoelingen handelt", zei hij. Hij gaf hiermee de oude Russische opvat ting weer dat het westen internationale in spectie wil als dekmantel voor spionage. Kirkpatrick nu echt bij Republikeinen WASHINGTON De Amerikaanse Republikeinse partij is sinds deze week een vooraanstaand lid rijker. De voormalige ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Jeane Kirkpatrick, heeft de Democratische partij definitief de rug toegekeerd en is, zoals allang werd verwacht, toegetreden tot de Republikeinen. Vice-president George Bush gaf ter gelegenheid daarvan een receptie. Op een persconferentie noemde Kirkpatrick nogmaals de re den waarom zij van partij is veran derd: „de Democratische partij heeft afstand genomen van haar vroegere idealen van economische groei in ei gen land en militaire sterkte in het buitenland". Erasmusprijs Stedebouw voor Fransman Delouvrier AMSTERDAM De Erasmusprijs, die dit jaar gewijd is aan stedebouw, is toegekend aan de Fransman Paul Delouvrier (66). De prijs is hem toegekend voor zijn funda mentele kijk op de stedebouw en ruimtelij ke ordening, en in het bijzonder op de be heersing van de groei van de metropolis. De uitreiking zal in het najaar van 1985 plaatsvinden. De prijs bedraagt 200.000 gul den, waarvan de helft besteed moet wor den aan een goed doel. Delouvrier heeft on der meer een belangrijke rol gespeeld bij de stedebouwkundige ontwikkeling van Parijs. Zo heeft hij onder meer een groot aandeel gehad in de totstandkoming van de opzienbarende nieuwbouwwijk La Vi- lette. Duitse president ontloopt bezoek van Stroessner HAMBURG De Westduitse presi dent Richard von Weizsacker heeft een manier gevonden om een ont moeting met dictator Alfredo Stroes sner van Paraguay te omzeilen, als deze in juli in Duitsland op bezoek komt. De Duitse president heeft de Spaanse regering laten weten dat hij zijn bezoek aan dat land met enkele dagen wil verlengen zodat hij niet in Bonn kan zijn, als Stoessner daar op 3 juli arriveert. In plaats van Von Weizsacker zal nu minister-presi dent Lothar Spath van Baden-Würt- temberg de onwelkome bezoeker moeten begroeten. Bijzondere maten liggen Amsterdam aan hethartar 1 hil( AMSTERDAM B en W van Amstef0 hebben te doen met mensen met bijzo»va" f maten. Dat blijkt uit hun besluit werkerf>ebra behoud van uitkering toe te staan bij het_van ject „Modecentrum Bijzondere Maten"! commissie die moest bepalen of het ceirya concurrentievervalsend is, kon niet tor6 unaniem oordeel komen. B en W berf?n. daarop het werken met behoud van uitkPP toe te staan, omdat het modecentrum „iP V€ belang is van cliehten met bijzondere ma° Het is de bedoeling dat het project uitrta tot een volledig informatiecentrum T mensen met bijzondere maten. CV?] kerst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) heeft de onder wijs vakcen trales nieuwe voorstellen gedaan voor de invulling van arbeidsduurverkor ting (ADV-verlof) in het onderwijs. Kern van het voorstel, dat op 1 augustus '86 moet ingaan, is dat ou dere onderwijsgevenden een kortere werkweek krijgen dan hun jongere collega's. De bewindsman vindt dat aan oudere voorang moet worden gegeven „in verband met de huidige zware taakbelasting voor deze categorie van het onderwijspersoneel". De voor stellen voor arbeidstijdverkor ting, met behoud van salaris, komen op het volgende neer: - voor 55-jarigen en ouder met een volledige betrekking van 40 uur: 8 uur per week korter werken. Voor het voortgezet onderwijs betekent dat 6 les sen minder op een weektaak van 29 lessen; - voor 40-jarigen en ouder in het basisonderwijs: 3 uur per week korter werken - voor 47-plussers in het voortgezet onderwijs: 3 lessen minder per week - 32-plussers in het basison derwijs en 34-plussers in het voortgezet onderwijs moeten het doen met twee uur, respec tievelijk één uur minder per In zijn voorstel houdt minister Deetman de mogelijkheid open de vervroegde VUT-ge- rechtigde leeftijd al dan niet te verlengen. Mochten de bonden kiezen voor verlenging van die maatregel, dan zal de leef tijd waarop het ADV-verlof wordt bereikt wel moeten worden verhoogd. Met de huidige voorstellen doet de minister opnieuw een poging met de onderwijsbon den overeenstemming te be reiken over de arbeidstijdver korting. Een eerder plan werd door de bonden van de hand gewezen. Scholten niet met EVP in zee DEN HAAG Het onafhan- van samenwerking tussen de kelijk Kamerlid Jan Nico EVP, het CNV en zijn bewe- Scholten gaat niet in zee met ging als alternatief voor het de Evangelische Volkspartij CDA komen te vervallen, nu (EVP). Naar het oordeel van gebleken is dat de EVP funda- Scholten is de mogelijkheid menteel verdeeld is over de te volgen koers. Een deel van het EVP-congres sprak zich vorige week uit voor de ideeën van Scholten, een ander deel wilde een opening naar klein-links, waaronder de CPN. Karate Bob (in het midden) bij het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, waar hij zijn boek „Nederland's Maffia" mocht pre senteren. Hij wordt omgeven door mensen van de rijkspolitie. „Karate Bob" trekt van leer tegen „Nederland's Maffia" DEN HAAG De Joegoslavische ex-spion Slobodan Mitric (37), alias „Karate Bob", heeft gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort zijn jongste boek „Nederland's Maffia" gepresen teerd. De schrijvende spion, die inmiddels een reeks boektitels op zijn naam heeft staan, had speciale toestemming gekregen van de Amsterdamse rechtbank om zijn geesteskind buiten de Maastrichtse gevangenismuren ten doop te houden. De Joego slaaf zit daar een straf uit van vijf jaar wegens de verkrachting van drie vrouwen. In 1973 werd Mitric tot langdurige celstraf veroordeeld voor de moord op drie landgenoten. In zijn eerdere boeken beweert Bob onder meer geheim agent van wijlen presi dent Tito van Joegoslavië te zijn geweest. In „Nederland's Maf fia" beschrijft hij zijn leven in de Nederlandse gevangenissen. (Van onze sociaal- economische redactie) NIJKERK De ambte naren en trendvolgers van de bij het CNV behorende ambtenarenvakbond CFO hebben gisteren massaal het CDA laten vallen. Op de algemene ledenverga dering van de bond in Nij- kerk bleek geen enkele afgevaardigde nog een goed woord over te heb ben voor het CDA en het kabinetsbeleid. De roep om politieke actie te gen' het CDA was groot. Maar een voorstel van de afdeling Geleen om over te gaan tot de oprichting van een ambtena- renpartij bleek niet op vol doende steun te kunnen reke nen. Een beslissing hierover is uitgesteld tot uiterlijk 1 augus tus. De CNV-ambtenaren voelen zich volkomen in de steek ge laten door het CDA vanwege de onwrikbare steun van deze partij aan het regeerakkoord, waardoor de ambtenaren en trendvolgers de laatste jaren grote inkomensoffers hebben gebracht. Verscheidene woordvoerders verklaarden geen enkele verwantschap meer met het CDA te voelen. „Het CDA heeft ons tot twee derangs burgers gedegradeerd. Hautain wordt elke poging tot een gesprek afgewezen. Het CDA is verworden tot een club politicologen en carrière makers zonder enige voeling met de maatschappij. De partij negeert zijn mede-christenen", luidde de algemene klacht. De afdeling Geleen zag als enig alternatief de oprichting van een nieuwe politieke par tij, die de 1,2 miljoen ambtena ren en trendvolgers zou moe ten verenigen. De beweegre denen van Geleen werden door iedereen gebillijkt, maar de kansen voor een eigen poli tieke partij werden niet hoog aangeslagen. Tal van woord voerders toonden zich boven dien beducht voor een zoveel ste politieke splinter en vrees den uiteindelijk een schisma in de eigen gelederen. Van verschillende kanten werd aangedrongen op het maken van een zwartboek waarin de slechte ervaringen met de door het CDA gesteun de politiek van de laatste jaren zouden moeten worden gebun deld. Na intern beraad werd de besluitvorming opgeschort tot uiterlijk 1 augustus. Intus sen moet een werkgroep de wensen van de politieke partij en voor de komende vier jaar ten aanzien van het ambtena- renbeleid op een rijtje gaan zetten. Eigen Huis:ZI Nog geen WI herstel j- woningmarl AMERSFOORT Het r 1984 verwachte herstel vj markt voor koopwoning uitgebleven. En ook dit zal de markt zich waars* lijk niet verbeteren. De r waarde van koopwoningd daarmee nog steeds tie) twintig procent lager dal gin jaren tachtig. Dit zej Vereniging Eigen Huis aanleiding van haar jaad onderzoek naar de m(Va waarde van koopwoninge Eigen Huis komt over 191 een gemiddelde prijs van.-,™ koopwoning van 139.600'_. den. In 1980 was dat'1]' 171.100 gulden. Eigen liet geeft voor het niet dooien van het herstel een aanta^oec klaringen: onzekerheid bLaar sprirant-kopers, kortingej v subsidies, voorzichtigheider3c banken en gemeenten ei^P1* erfenis van het verleden"ierd dat laatste doelt de verenjeen op de vele mensen die iicht verleden een huis hebbeKT-\T kocht voor een prijs, dit niet meer gehaald kan *mF den. toe 'eer Schade hagelstormet bedraagt drie miljost Jner BONN De hagelstormns' op 12 juli vorig jaar over $ch' chen raasde, bezorgt de Djag verzekeraars nu nog h* pijn. De hagelkorrels, die een doorsnede hadden tien centimeter, richtten schade aan van meer dan^^ miljard mark. De hagels^^ zorgde voor de grootste vi^® keringsschade in de gesch.X nis van de Bondsrepublie de zwaarste hagelschade i 9? WASHINGTON Zelfs voor Amerikaanse begrippen is dit een rechtszaak die alles slaat. En het drama is voorlo pig nog niet afgelopen. Vol gende week zal Claus von Bulow in de rechtzaal in Pro vidence, Rhode Island, voor de tweede maal terecht staan wegens poging tot moord op zijn vrouw Sunny. Von Bulow wordt ervan be schuldigd zijn vrouw een le vensgevaarlijk hoge dosis in suline te hebben ingespoten, om zo een erfenis van 30 mil joen dollar in de wacht te kunnen slepen. Daarmee zou hij zijn flamboyante levens stijl ongestoord kunnen voortzetten Als gevolg van die overdosis ligt Sunny von Bulow sinds 1980 in coma. Haar man woont nog altijd in hun appartment aan Fifth Avenue en leeft grotendeels van haar vermogen. Hoewel Claus von Bulow in 1982 werd veroordeeld, wist hij zijn veroordeling vorig jaar op grond van een techni sche fout in de gerechtelijke procedures ongedaan te ma ken. Hij is tot nu toe op borg tocht vrij geweest en zal ook tijdens het komende proces, dat waarschijnlijk vier tot zes weken gaat duren, niet in een cel verdwijnen. Hooghartig De trotse en hooghartige Claus von Bulow, de versier der die teerde op het geld van zijn lieftallige vrouw ter wijl hij het met een andere vrouw aanlegde, werd aan vankelijk beschouwd als de slechterik van het drama. Aan het einde van het eerste proces in het aristocratische Newport was er echter spra ke van een kentering in de publieke opinie in het voor deel van Von Bulow. Om maar te zwijgen over het groepje toegewijde dames dat zich, gehuld in T-shirts met daarop de tekst „Clausette". buiten de rechtszaal pleegde op te stellen en hem toejuich te wanneer hij langs kwam. We probeerden allemaal zijn onschuld te bewijzen", schijnt een jurylid na afloop te hebben verklaard. Maar het overtuigende bewijsmate riaal en de onsamenhangen de verdediging kon de jury niet naast zich neer leggen. Het motief voor de moordpo ging werd aangedragen door de ex-minnares van Von Bu low. Alexandra Isles, die ver klaarde dat Claus met haar had willen trouwen. Hieruit en uit het feit dat Von Bulow over de nodige medische kennis beschikte én dat het kleine, zwarte tasje vol insu line en injectienaalden van hem bleek te zijn. conclu deerde de jury dat de be schuldigingen die Von Bu- lows stiefkinderen tegen hem hadden geuit, terecht waren geweest. Nietig verklaard Wat er daarna is gebeurd, onderstreept het oude gezeg de dat je weliswaar ook zon der geld je recht kunt halen, maar dat een beetje geld nooit weg is. Von Bulow riep de hulp in van een nieuwe advocaat, professor Alan Dershowitz uit Harvard. Die zorgde ervoor dat de veroor deling van Von Bulow nietig werd verklaard op grond van het gebruik van onrechtma tig verkregen bewijsmateri aal en vanwege het feit dat de verdediging geen inzage had gehad in het rapport van een privé-detective. die de familie van Sunny von Bu low had ingeschakeld. Zo staan de zaken er dus voor wanneer rechter Corinne Grande aanstaande maandag het proces zal heropenen. De aandacht van het publiek richt zich echter op een nieu we hoofdrolspeler in het pro ces, die precies in het straatje van de theatrale en commer ciële Amerikaanse stijl van rechtspreken past. Het tondel wordt nu beheerst door een in een limousine rijdende jongeman, die zonder zicht bare bron van inkomsten op allerlei manieren blijk geeft aan zijn dure smaak toe te kunnen geven. De zesentwintigjarige David Marriott verklaarde achttien maanden geleden onder ede, dat hij in de periode 1978- 1979 pakketjes met medicij nen en injectienaalden had geleverd aan Alexander, de zoon van mevrouw von Bu low, die zijn stiefvader van de moordpoging heeft be schuldigd. Een keer zou hij ook aan Sunny von Bulow zelf hebben geleverd. Hieruit zou men kunnen concluderen dat Sunny zichzelf mis schien per ongeluk, mis schien onvrijwillig een overdosis heeft toegediend en dat Claus opzettelijk vals is beschuldigd. Ander verhaal Deze verklaring maakte Marriott tot een belangrijke getuige voor de verdediging en leverde hem een bedrag op dat ergens tussen de tien en honderdduizend dollar moet liggen. Dat bedrag kreeg hij van Von Bulow. Marriott was daarmee een van de belangrijkste figuren geworden in het proces dat in de Amerikaanse media de bijnaam „de zaak van de schone slaapster" heeft ge kregen. Dat was achttien maanden geleden. Onlangs heeft Mar riott zijn verhaal veranderd. Nu zegt hij dat hij uitgebrei de bandopnames heeft ge maakt, die weliswaar bedoeld waren om zijn vriendje Von Bulow te helpen, maar die averechts zullen werken.. Be halve opnames van „de vij and" detectives en zo schijnen de bandopnames ook compromitterende ge sprekken te bevatten tussen zoon Claus en een zekere Andrea Reynolds, de (onver mijdelijke) Hongaarse aristo crate in het geheel. Zijn eer dere verklaring over de insu- line-leveranties, zo beweert Marriott nu, heeft hij op aan drang van Von Bulow afge legd. Het hoeft niemand te verba zen dat de procureur-gene raal van Rhode Island de rechtbank heeft ingeschak om de beschikking te krijg over de dertig uur aan bat opnames van Marriott Vid ge week heeft hij ze i rechter overhandigd in voor een aantal toezeggm waaronder de belofte dat niet vervolgd zal worden gens zijn afluisterpraktijk wanneer blijkt dat de harn^N echt zijn. Claus von Bulow zelf zal <r"in in dit proces geen vragen antwoorden. Tijdens de jO, uren die de jury bij het ee/^nij proces nodig had voor hi besluit, bracht hij de tijd dl. met kaartspelen en het opt len van herinneringen n11" wat oude vrienden. In ïk mondaine Manhattan-krhe\ gen waarin Von Bulow beweegt, blijft de publie opinie ondertussen, zoals tijd, verdeeld. MICHAEL WHIT»tr Copyright The Guaf in SGP geen reddingsboei voor gespleten RPF HARDERWIJK De Staat- Binnen de RPF is een richtin- de RPF bij de komende ver- kundig Gereformeerde Partij genstrijd gaande tussen de Ka- kiezingen, zolang de tweestrijd voelt er niets voor om bij de merleden Leerling en Wage- voortduurt. Eerder had GPV- verkiezingen van volgend jaar naar. SGP-fractievoorzitter leider Schutte zich in soortge- als reddingsboei te fungeren Van der Vlies verklaarde gis- lijke bewoordingen uitgelaten, voor de sterk verdeelde Refor- teren dat zijn partij niets voelt matorisch Politieke Federatie, voor een lijstverbinding met SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en haar staatssecretaris Scherpenhuizen hebben hun volste vertrou wen uitgesproken in de heer Dek, hoofddirecteur van de sector telecommunicatie van de PIT. De bewindslieden deden dit in een gisteren uitgegeven verklaring. Met hun hoogst ongebruikelijke stap mengen de bewindslieden zich in een intern PTT-conflict. Eerder deze week ging de direé- teur sociale zaken van de sector telecommunicatie. Sturken- boom, met ziekteverlof Aanleiding daartoe waren naar verluidt de grote meningsverschillen met directeur Dek. Die verschillen hebben betrekking op de toekomst van de sector. Sturkenboom meent dat door de snelle ontwikkelingen op het terrein van de telecommunicatie duizenden arbeidsplaatsen dreigen te verval len. Hij wil het personeel meer bij het beleid betrekken. Direc teur Dek is het daar niet mee eens. Dek werd verleden jaar topman van de sector telecommunicatie nadat de vroegere chef van deze afdeling. Wit, directeur-gene raal van de PTT was geworden. Dek geldt als een man met gro te finaniële kennis, maar zou minder op de hoogte zijn van de ontwikkelingen op het terrein van de telecommunicatie. Dat zou zijn functioneren bemoeilijken. Smit-Kroes en Scherpenhuizen zeggen in hun verklaring „geen spoor van twijfel" te hebben over het functioneren van Dek. „Integendeel. Mevrouw Smit-Kroes en staatssecretaris Scher penhuizen hebben de heer Dek leren kennen als een bekwaam manager en zij achten juist hem als geen ander in staat de sector telecommunicatie van de PTT de komende jaren door moeilijk vaarwater te loodsen", aldus de verklaring. (ADVERTENTIE) Vlieg met uw krant naar de zon: 8 dagen MALLORCA ƒ640.* 15 dagen MALL0RCA ƒ870- El Arenai, de grootste badplaats van het eiland Mallorca met een internationaal karakter, ligt aan het zuidoostelijke gedeelte van de baai van Palma. Vanaf het begin van El Arenal tot aan de haven loopt de 4 km lange boulevard, die bestaat uit een breed trottoir Langs en in de direkte omgeving van deze boule vard zijn hier in grote aantallen terrassen, uitgaansmogelijkhe den en winkels. Ons bijzonder fraaie driesterrenhotel Metropoli tan Playa ligt in een boomrijke hotelwljk aan de rand van de be bouwing. (De afstand naar het fijnzandstrand is 650 m. en naar het centrum 1900 m.) De kamers zijn uitstekend ingericht en voorzien van bad/douche, toilet, bidet en balkon. Het hotel heeft een uitstekende service, het beschikt over Airconditioning in de openbare ruimten, roomservice. kluisver- huur. babysit, lounge met komfortabale bankstellen, een gezel lige bar. sfeervolle dansvloer, een prachtig zwembad met heer lijk zonneterras. De prijs bedraagt voor een 8-daags verblijf bij vertrek op 14, 21 en 28 april a.s. alsmede op 5 en 12 mei a.s. per persoon 640.- Inbegrepen: retourvlucht Amsterdam-Palma komfort abele chartervlucht Tijdens de vlie ..lichte" maaltijd aan boord Vrij vervoer va bagage per persoon Luchthavenbelasting vliegveld-hotel v v Gezamenlijk afscheidsdiner I candlelight. Begeleiding door deskundige i ding. Gecombineerde reisverzekering 8 dagen 20.- persoon. 15 dagen 37.50 per persoon S.- poi kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2* van reissom f 6.- poliskosten. Er is een kortingsregeling van 25 tot 90% op reissom bij verblijf op kamer bij 2 volwassenen kinderen t/m 9 jaar Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging a&n de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haaq (maandag t/m vtijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4