TAFEL Brinkman als „stoorzender van Hilversum Simonis en vrouwenorganisaties nader tot elkaar na spreekverbod kerk wereld brieven lezers Duizend priesters hernieuwen voor paus geloften £cidóe<3ou/ta/i' Banen en lage lonen rhl D HTTïïTl Politiek Partij Parlement 'ft lil *4 „1 ACHTERGROND QeidcaQowumt VRIJDAG 5 APRIL 1985 PA< 5ÏN Prinses Irene schrikt van r.-k kerk „Wat bij voorbeeld Rome nu ook doet, het kan het geloof niet kapot maken. De hiërarchie gaat rats over de diepste gevoelens en ideeen van mensen heen". Dat verklaart prinses Irene van Lippe-Biesterfeld in een vraaggesprek met het weekblad „Hervormd Neder land". Naar haar mening kan met dat handelen van de r.-k kerk wat mensen aan het opbouwen zijn niet kapot worden gemaakt, ook niet de positieve energie in mensen om dat te kunnen Op de vraag of zij zich nog bij de kerk betrokken voelt verklaart de prinses het heel erg te vinden, dat delen van de hiërarchie in de r.-k. Kerk proberen kapot te maken wat mensen vanuit hun geloof hebben gewonnen aan actieve rechtvaardigheid. „Ik ben lid van een kerk die dingen doet waar ik heel erg tegen ben, waar ik echt van schrik", ver klaart zij. De prinses erkent dat „zekere structuren" voor wat een kerkelijk instituut be treft nodig zijn en denkt, dat door de extreme tegenstellingen de kerk wel zal veranderen. „Ik vind ook dat dat hoognodig is", voegt zij hieraan toe# BBC schrapt paasboodschap paus Voor het eerst in 30 jaar zendt de BBC-televisie de Paasbood schap niet meer uit die de pausen op Eerste Paasdag uitspre ken. Zondag gebeurt het door paus Johannes Paulus II. Het be sluit is genomen omdat het programma van een half uur wei nig wordt bekeken en men door het te laten vervallen 2.500 pond sterling uitspaart. „Als de paus iets zegt dat een bericht waard is, zal dat in de nieuwsuitzendingen worden behandeld", aldus de woordvoerder. De katholieke krant „The Universe" heeft bij de BBC geprotesteerd en aangeboden volgend jaar de kosten van „Urbi et Orbi" te dragen. „The Universe" vindt het besparen van 2.500 pond sterling niet opwegen tegen de ont goocheling die talrijke katholieken en anderen in Groot-Brit- tannie ondervinden. De grote schuld van de mens zijn niet de zonden, die hij begaat. De verleiding is machtig en zijn kracht zwak. De grote schuld van de mens is dat hij elk ogenblik keren kan tot God. En dit niet doet. (Rabbi Boenam Martin Buber) Aartsbisschop dr. A.J. Si monis en de Unie van Katholieke Vrouwenor ganisaties hebben giste ren in Utrecht een „lang durig, openhartig ge sprek" gevoerd over het verbod van mgr. Simonis aan de feministische the ologe prof. dr. C. Halkes om de paus toe te spreken tijdens diens bezoek aan ons land. Simonis aan vaardde een „constructief voorstel", waarover geen bijzonderheden bekend zijn gemaakt. Het moet nog besproken moet wor den door de achterban van de vrouwenorganisa ties. Dit staat in een communiqué dat na afloop van het gesprek door een vertegenwoordigster van de Unie werd voorgele zen Vorige week werd bekend dat mgr. Simonis mevrouw Hal kes heeft verboden paus Jo hannes Paulus II toe te spre ken tiidens diens bezoek aan Nederland in mei van dit jaar. Mgr. Simonis stelde, dat per sonen die, „hoe integer en goedbedoelend ook" een pola riserend effect zouden kun nen hebben, geen woordvoer der tijdens het bezoek van de paus kunnen zijn. Zijn besluit was voor het Katholiek Vrou wengilde en de Organisatie van Vrouwelijke Religieuzen (SNVR) reden aan te kondi gen weg te blijven bij de ont moeting tussen de paus en ka tholieke maatschappelijke or ganisaties, waar mevrouw Halkes oorspronkelijk zou spreken. Tijdens het gesprek stelde zo wel mgr. Simonis als de Unie van Vrouwenorganisaties vast, dat fouten van commu nicatieve aard tot betreurens waardige misverstanden heb ben geleid. De vrouwenorga nisaties dienden een „con structief voorstel" in, dat door de aartsbisschop werd aan vaard. Dit voorstel, waarover de afgevaardigden van de vrouwenorganisaties geen en kele mededeling wilden doen, zal in de achterban van de vrouwenorganisaties worden besproken. Eind volgende week zullen nadere medede lingen over het voorstel wor den gedaan. De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Haar lem heeft overigens mgr. Si monis een brief gestuurd, waarin wordt gesteld, dat het spreekverbod van mevrouw Halkes „expliciet strijdig is met het universele recht op vrije meningsuiting, waar een christen onmogelijk afwijzend tegenover kan staan". De DPR vindt het verbod „bo- venal" strijdig met christelijke principes als naastenliefde en verdraagzaamheid. De brief is ondertekend door de gehele DPR, op twee leden, onder wie bisschop H.J.A. Bomers. De DPR meent dat nu om verdere polarisatie tegen te gaan „ook anderen het zwij gen moet worden opgelegd die nu als zijnde „loyaal" wel het woord mogen voeren". Wij vragen ons namelijk af waaraan deze mensen loyaal zijn, aan de „Kerk-wij-sa- men" of aan de kerkelijke machtsstructuur, aldus de DPR Haarlem in zijn brief aan aartsbisschop Simonis. Aartsbisschop Simonis en de vertegenwoordigsters van de Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties tijdens het overleg over de kwestie-Halkes. ST. PIETER IN VOLLE GLORIE „Lo voglio", ja. ik wil, riepen gistermorgen ruim duizend priesters in koor, toen de paus hen vroeg of zij hun priester- geloften wilden hernieuwen. Dit gebeurde tijdens de vie ring van de eucharistie van Witte Donderdag in de basi liek van St. Pieter in het Va- ticaan. In de basiliek, die voor deze gelegenheid in al haar oude glorie was hersteld, hadden zich meer dan 1000 priesters uit het bisdom Rome, tien kardinalen en een veertigtal bisschoppen en aartsbisschop pen geschaard rond het cen trale „Altaar van de Paus" (ook het „Confessiealtaar" ge-- noemd). De paus, de bisschop van Rome, leidde zelf de cere monie. „De Sint Pieter verscheen De paus kust de voet van een van de 12 priesters, die gisteravond deelnamen aan het Laatste Avondmaal. vanochtend is heel haar pracht, verlicht door de schit tering van haar gouden wan den, in een uitzonderlijke choreografie van liturgische kleden"..., aldus het Vaticaan zelf. Ieder die in Rome iets betekent in de kerkelijke hië rarchie was aanwezig, elk in de speciale kledij die aan zijn positie of functie verbonden Na de wijding en zegening van de oliën (die gebruikt worden bij de toediening van de sacramenten) sprak de paus over het priesterambt, dat centraal staat op deze Wit te (of „Heilige") Donderdag. „Heilige Donderdag is de dag van de geboorte van ons priesterambt in Christus. Zo als de dag van onze geboorte in Christus de dag is waarop we het sacrament van de doop hebben ontvangen, zo hebben we op de dag van de geboorte van ons priesterambt het sa crament ontvangen dat tij dens het Laatste Avondmaal is ingesteld, tegelijk met de Eucharistie". Heel bijzonder was dit keer dat de paus de aanwezigen vroeg om ook voor de paus zelf te bidden, „opdat hij trouw blijft aan de apostoli sche taak die hem is toever trouwd, en opdat hij elke dag meer het levend en authen tiek beeld wordt van God". Gisteravond begaf de paus zich naar de tweede kerk van het christendom, de basiliek van St. Jan van Lateranen, voor de avondmis in „coena domini", van het Laatste Avondmaal Naar een zeer oud gebruik waste de paus er de voeten van 12 personen, zoals Jezus destijds tijdens het Laatste Avondmaal van zijn (12) apostelen de voeten was te. De paus knielde neer voor 12 priesters uit zijn bisdom en waste hen de rechtervoet. Het is de gewoonte dat diegene wiens voet de paus wast een geschenk ontvangt: de ge bruikte handdoek, een bos bloemen, en medailles in goud en zilver. Vroeger was het ge bruikelijk dat voor deze voet wassing een twaalftal arme pelgrims werd uitgezocht. Maar de laatste tijd zijn de wat oudere prieters uit de verschillende delen van Rome, het bisdom van de paus, de gelukkigen. HA eer r Haag De nieuwe voorzitter van de Sociaal-Economische*®* prof.ir. Quené, heeft zich gepresenteerd met een prikkjnter stelling: lage lonen zullen in Europa niet op grote schaad, den tot extra werkgelegenheid, zoals dat in de diensterren in de Verenigde Saten het geval is. De SER-voorzitt$e K daarmee duidelijk afstand van de opvatting van de P1"^™ van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg. jjs p| v pan inne; DiE stelde onlangs de VS op het gebied van de wet— genheid aan Europa ten voorbeeld. Daar is wel degel: loonsverlaging op grote schaal in de afgelopen tw^JD nieuwe werkgelegenheid gecreëerd. Quené maakte dui dat die nieuwe banen vooral een gevolg zijn van d slechtere sociale voorzieningen. Zou Europa het Amerl voorbeeld willen volgen, dan zouden we volgens heij inbreuk op het sociale-voorzieningenniveau moeten die niet te verenigen is met de Europese traditie van vaartsstaat". Daarmee raakte de nieuwe ser-voorzitter de ker de zaak. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog is diep in de jaren zeventig zeker in ons land zorgvuld werkt aan de opbouw van een sociaal-zekerheidsstels^ belangrijk meer is dan een simpel vangnet voor enkele! pen in de knel geraakte landgenoten. De laatste jaren dat het instandhouden van dat stelsel bijna niet meer ir brengen door de massale toeloop van arbeidsongeschiki mensen zonder werk. Even zorgvuldig als het is opgeb wordt ons sociaal-verzekeringsgebouw nu langzaam oi van alles dat naar een zekere luxe neigt. Dat neemt nie dat wat er rest nog altijd aanzienlijk meer is dan wat 4 dere industrielanden aan sociale voorzieningen voorh is. In ons land zijn we ondertussen op een niveau aan^ ,dat geen wezenlijke aantasting meer duldt. r i r ik eb or tie 11V ng U Kern van de op dit moment uiterst actuele discussie vraag of het goedkoper maken van arbeid ten opzicht? die andere factor, kapitaal, tot gevolg zal hebben dat nemers werk door mensen zullen laten uitvoeren in van door machines en computers. De verhouding tuss kosten van arbeid en kapitaal zou ingrijpend beïnvloed nen worden door de lonen fors te verlagen. v r nkr ]^ET de nieuwe voorzitter van de SER zijn wij van o( jjg datj in West-Europa zal moeten worden gestreefd na^ model, waarin hoge produktiviteit, hoge economische en het op grote schaal scheppen van werkgelegenheidroej in hand gaan. Het is een gigantisch zware opgave, maa^er naar te streven lijkt vele malen zinvoller dan het een^s> snijden in lonen, dat volgens bankpresident Duisenbeiaar beste recept is. is 1 l OO lerz OVERIGENS is het in de nieuwe SER-voorzitter te pfdsi dat hij niet schroomt duidelijk stelling te nemen in beléflagi ke sociaal-economische vraagstukken. Zijn voorgangi steeds zorgvuldig vermeden een eigen standpunt in het baar te ventileren. Een veelbelovende start dus van de we eerste man van de SER. Spinaziesoep kleine rijsttafel koffie met abrikozen vlaai (Dit vegetarische menu is be doeld voor tweede paasdag. Er onder staat een menutip voor morgen). Voor twee personen hebt u nodig4 dl water, 1 groen tebouillontablet, trasi, mespunt bruine basterdsui ker, uitje, 225 g diepvries spinazie, ketjap, 1 hardge kookt ei; 250 g droogkokende rijst, 4 l/i dl water, zout, 4 hard gekookte eieren, 1 lepel olie, ui, knoflook, laos, 2 dl water, santen, half bouil lonblokje, half blikje to matenpuree (sambal go- reng telor potje taugé, 1 lepel olie, aroma, ketjap (gebakken taugé); 2 stevige bananen, 15 g bo ter (gebakken banaan); potje atjar, kroepoek, se roendeng; koffie, abrikozenvlaai (0,8 1 slagroom, 25 g basterdsui ker). Laat water, bouillontablet, tra- si, suiker en kleingesneden ui tien minuten trekken, ontdooi er de spinazie in en doe er naar smaak ketjap bij. Garneer de soep met geprakt ei. Fruit voor de sambal goreng telor kleingesneden ui, geper ste knoflook en sambal in de olie. Voeg laos, water, santen, bouillonblokje en tomatenpu ree toe, laat het sausje tien mi nuten trekken en giet het over de gehalveerde eieren. Bak de uitgelekte taugé al om scheppend in een paar minu ten warm in de olie en doe er naar smaak aroma en ketjap b(j. Bak de in de lengte doorgesne den bananen in warme boter lichtbruin en gaar. Koop de abrikozen vlaai kant en klaar of neem een gebak ken gekochte vlaai bodem of bak zelf een bodem van een cakedeeg van twee eieren. Vul de bodems met een blik vlaai vulling, kook gedroogde abri kozen of neem een blik van die vruchten (bind het sap met aardappelmeel of gelatine). Menutip voor morgen: zuur koolschotel met kaas aman- delgriesmeelvla vegetarisch JEANNE 99 DE STRUD VAN DE OMROEPEN TEGEN HET TRENDVOLGER-SPOOK Zoals gewoonlijk bij dit soort evenementen, stonden radio en tv deze week bol van de be richtgeving over het conflict tussen omroepen en WVC-mi- nister Brinkman. Nog niet zo lang geleden waren het de re clameboetes van Brinkman die Hilversum in rep en roer brachten; nu is het de afwij zing van de omroep-cao die de gemoederen danig heeft ver hit. Als alle vakbondsconflic ten zo breed in de ether zou den worden uitgemeten, zoö men waarschijnlijk zendtijd te kort komen. De constatering dat de omroepen de kijkers en luisteraars wellicht wat over dadig confronteren met hun eigen hachjes, wuift echter niet weg dat aan het gerezen cao-conflict ook door de vak beweging zwaar wordt getild. Een kabinet dat voorstander is van vrije loononderhandelin gen, moet wel gegronde rede nen hebben in te grijpen in een cao, die notabene afspra ken inhoudt voor invoering van een 36-urige werkweek en als zodanig als voorbeeld kan dienen voor het onwillige be drijfsleven. Die gegronde re den is er dan ook: het kabinet vindt dat de omroepen, wat arbeidstijdverkorting en loon inlevering betreft, in de pas moeten lopen met de rest van de collectieve sector, in casu de ambtenaren en trendvol gers Trendvolgers Al geruime tijd wil het kabinet de 6000 omroepmedewerkers daarom scharen onder de trendvolgerslegioen. De rede nering daarbij is dat de omroe pen immers grotendeels met gemeenschapsgelden worden gefinancierd en dat op grond daarvan de overheid mag ver wachten dat hun arbeidsvoor waardenbeleid ook in de pas loopt met dat van de ambtena ren. Door het hanteren van het personeelsbeleid van de overheid als richtsnoer voor de omroep-cao houdt de over heid dus ook hier te allen tijde het laatste woord. Op grond van deze redenering hebben de ministers Brinkman en De Koning dan ook beslo- ten hun goedkeuring aan de cao te onthouden. De omroep medewerkers hebben in 1984 niet de drie procent ingeleverd die ambtenaren en trendvol gers wél hebben geofferd. „We hebben dus nog het nodige van hen te goed", menen Brinkman en De Koning. Overigens moest Brinkman zich bij zijn weigering van de cao beroepen op de Omroep wet, want de trendvolgerswet is nog altijd niet door het par lement goedgekeurd. De bon den vinden het „misbruik" om met de ene wet in de hand (de Omroepwet) het doel van een andere wet (de trendvolgers- wet) te realiseren. Dwarsliggers De bezwaren van de omroepen tegen het hun opgedrongen trendvolgerschap zijn zeker niet zonder meer weg te wui ven als een puur recalcitrante houding van een stelletje dwarsliggers. Het ligt immers voor de hand de kijkers en luisteraars, die tesamen de „gemeenschapsgelden" op brengen, te vergelijken met de abonnees van een krant. Het feit dat Hilversum deels wordt gefinancierd door de inkom sten uit de STER-zendtijd ver sterkt een dergelijke vergelij king alleen maar. Voorts is het in Nederland nog altijd zo dat niemand verplicht is een radio of tv te bezitten en derhalve gehouden zou zijn omroepbijdragen te betalen. Formeel kan dus niet worden gesteld dat bij een eventuele verhoging van de omroepbij drage, volgens Brinkman het onvermijdelijke gevolg van de overeengekomen omroep-cao, sprake is van een verzwaring van de collectieve lastendruk. Dat het in de praktiik wel zo uitwerkt (wie heeft tegen woordig geen radio of tv?) is een andere zaak. Blijft echter de constatering dat het omroepbestel, door de gartiële financiering uit de TER-inkomsten, in feite al voor een kwart is* „geprivati seerd". Neem daarbij nog de plannen tot verdere privatise ring uit de ontwerp-mediawet, zoals de verzelfstandiging van het facilitair bedrijf van de NOS en mogelijk uitbreiding van de STER-zendtijd, en het is duidelijk waarom de omroe pen het trendvolgerschap niet op hen van toepassing achten. Oneigenlijk De vakcentrales #FNV, CNV en MHP, die de omroepen alle steun hebben toegezegd, heb ben ook zelden zo op één lijn gezeten met de werkgevers. Beide partijen zijn uiterst te vreden over het cao-resultaat en beide keren z.ich nu tegen de beslissing van Brinkman. FN V-voorzitter Kok heeft de eis van Brinkman, dat de om roepmedewerkers naast de prijscompensatie ook loon moeten inleveren voor ar beidstijdverkorting, „oneigen lijk" genoemd. Als we de ver gelijking aangaan met de cao's in het bedrijfsleven heeft Kok het gelijk aan zijn zijde; daar worden de afspraken over ATV immers ook alleen ge- maqkt op basis van inlevering van de prijscompensatie over een reeks jaren. De bewindslieden stellen daar tegenover dat de ambtenaren wel drie procent loon hebben moeten inleveren. Dat was echter niet voor arbeidstijd verkorting, maar om het te kort van de overheid terug te dringen. Bovendien hebben ook de omroqpen, zij het niet op de lonen maar op de totale omroepbegroting, een korting van drie procent te slikken ge kregen: een structurele bezui niging van 30 miljoen. Zwak Zwak punt in het optreden van de beide ministers is ook het feit dat de Tweede Kamer tot nog toe niet erg warm voor de denkwijze van het kabinet zand moet bijten, heeft gelopen. Alle pogingen FRANS WEERTS om de omroepmedewerkers (met nog een aantal andere sectoren, zoals het personeel van ziekenfondsen en bedrijfs verenigingen) onder de collec tieve sector te brengen zijn tot op heden in de Kamer ge strand. De politiek ^oelt wel wat voor de redenering die in omroepland opgeld doet, na melijk dat veel omroepmede werkers journalistiek bezig zijn. Dergelijke activiteiten vragen een kritische instelling (ook ten opzichte van diezelfde overheid) en dat strookt niet met de status van trendvolger, op wie de overheid via de geldkraan altijd invloed kan uitoefenen. Afgezien van dat ethisch argu ment hebben de omroepen nog meer troeven in de hand: hun cao levert immers 200 nieuwe banen op én hij voorziet in een ieugdwerkplan. Hilversum blijft ontkennen dat deze cao een gat zou slaan in de om roepbegroting en daardoor tot enkele guldens verhoging van de luister- en kijkgelden zal leiden. Met name dat laatste heeft Brinkman als argument gebruikt voor ziin afwijzing. De omroepen stellen nu dat zij hun begroting mét de cao- voorstellen financieel allang' rond hebben en er dus geen cent bij hoeft, ook niet van de kijkers. Druppel De afwijzing van de omroep- cao is voor de FNV de druppel die de emmer heeft doen over lopen. De vakbond is van plan bij de Internationale Arbeids organisatie (ILO) zijn beklag te doen over de manier waar op het kabinet omgaat met de cao-onderhandelingen. Indien deze VN-organisatie tot de conclusie komt dat de be windslieden in strijd handelen met de internationale verdra gen inzake de vrijheid van on derhandelen, dan zal de Twee de Kamer daar zeker niet om heen kunnen. Het zou weieens kunnen betekenen dat het duo De Koning-Brinkman wat het trendvolgerschap van de om roepen betreft, opnieuw in het Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Mattheus Passie Zondag 31 maart ging ik er 's middags om twaalf uur voor zitten om bij het begin van de Lijdensweek te genieten van de Mattheus Passie. Maar hoe wel ik gewapend was met een uitvoerig tekstboekje kon ik van de zangers geen enkel woord verstaan. De grootste teleurstelling beleefde ik ech ter toen plotseling de zaak werd stopgezet om plaats te maken voor de uitzending van Het Capitool, waar toevallig de heer Van Tijn voor de zoveel ste maal ging spreken over de toestand in Zuid Afrika. Alsof het lijdensverhaal volgens de H. Mattheus zo maar een of ander stukje muziek is, dat je voor zoiets als Het Capitool mag onderbreken. En hoe erg de toestand in Zuid Afrika ook is, het zou ook wel eens goed zijn de aandacht te vestigen op de, vooral culturele, toestand van ons eigen land, waar de laatste tijd iedere zaterdag avond iemand die toevallig lijkt op een van de personen uit het Passieverhaal, op een schandalige manier de spot drijft met iemand die voor eenderde deel van het Neder landse volk, het hoofd van de kerk is. Spot is het gemeenste wapen dat er bestaat, daar is geen verweer tegen. Het ge tuigd ook van gebrek aan ar gumenten. Wat dat betreft is net socialisme nog niets veran derd. Toen ik op de lagere school zat (ik ben nu 88) werd ik bij een familielid al vergast op „De Wekker", waarin iede re week wel een abnormaal dikke pastoor stond afgebeeld met een breed gerande hoed op. Die zondag heb ik de Mat theus uit teleurstelling afgezet en ben maar een wandeling in de zon gaan maken om bij te komen. W.J. Schenkels, DELFT. Rode dominee De NOS, die betaald wordt door alle Nederlanders, heeft vaak getoond een linkse om roep te zijn, o.a. bij de inhuldi ging van koningin Beatrix. Na Jurgens (PPR) wil men nu Dr. A. v.d. Heuvel benoemen, de linkse dominee en ex-secreta- ris-generaal van de synode, berucht om zijn rode uitspra ken. Om herhaling van linkse drammerigheid te voorkomen is het uit de boze hem te be noemen. Zijn extreme stand punten zijn bij velen bekend, o.a. bij hervormden. De NOS is overbodig en te links, maar nu deze instelling toch bestaat moet er ook nog niet eens een rode dominee tot voorzitter worden benoemd. Als lid van de hervormde kerk heb ik me al genoeg geërgerd, toen hij bij de synode was. P. de Jong, DEN HAAG. Komeet Halley Als joch van 12, 13 liep ik op de Frederik Hendriklaan in Den Haag. Ik moest naar mijn baas, banketbakker Franken- molen. Er was sprake van dat de komeet Halley zou komen, een komeet met een lange staart. Er waren toen ook mensen die in paniek raakten, ze verkochten hun spullen, „want we zouden het niet overleven". Nou, we zijn toen rustig door die staart heenge- wandeld. Wat ik als joch zo raar vond is, dat er tevens gezegd werd dat de komeet na 76 jaar zou te rugkomen. Hoe konden de mensen dat nu zeggen? Nu blijkt hij dan toch in aantocht. De mensen liepen toen met donker gemaakte stukjes glas al maar te turen. Niet iedereen had een zonnebril in die tijd net zo min als een nieuwe fiets of wagen. A. Beyersbergen DEN HAAG (Naschrift red.: Nog maar wei nig mensen hebben eigen her inneringen aan de verschij ning van de komeet Halley in 1910. Ook toen was al bekend dat de komeet elke 76 jaar dicht bij de aarde in ons zonnestelsel rondsuist. In 1910 was dit heel wat dichter bij de aarde dan volgend jaar, wan neer de komeet de aarde niet dichter nadert dan 62 miljoen kilometer, d.w.z. een afstand die 160 maal zo groot is als die van aardemaan. De komeet passeert de aarde op 10 april 1986. Halley was trouwens al in de negende eeuw bekend. Vandaar dat er vrij juiste bere keningen bestaan over de baan van de planeet.) sin bewt -I Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Enkele buien irir DE BILT Een diepe o< na depressie ten westen vaiV0 land breidt langzaam zi00, vloed verder naar onze i ving uit Het lagedrukf"el houdt een zuidelijke strf~~" in stand, waarin bew( het land binnendrijft, len enkele buien. Vannacht daalt de tuur tot omstreeks 8 gi Voor morgenmiddag w| temperaturen rond 14 afr- verwacht. Daarbij staar matige zuidenwind. Aa kust is de wind af e krachtig. IA Na morgen komt er nog weinig verandering ir weer. De depressie nabi land blijft bepalend. Af schijnt de zon, maar de>N op een bui blijft bestaa^ j zondag komen de temp l ren op een wat lager niv 1 Weersvooruitzichten voc.. verse Europese landen: 1 Zuid-Scanainavie: 0ir Half tot zwaar bewolkn. plaatselijk regen. Midda; peratuur van 8 grade kii Noorwegen tot 11 gradidg Denemarken. «n ide Britse Eilanden: ze Wisselend bewolkt en Pe' Maximumtemperatuur )r veer 10 graden. nta Benelux, noordwest-Fj d, rijk, noord-Duitsland. ZOc Af en toe zon en enkele k; Middagtemperatuur vaieei graden in het westen kve graden in het oosten. vo ete Zuid-Frankrijk: ff' Perioden met zon en ovF gend droog. MaximumtL,. ratuur uw rond 18 graden. (£je (ro Zuid-Duitsland, Alp- bied: Wisselend bewolkt en Al buien. Maximumtempef van 17 tot 21 graden. Spanje, Portugal: Wolkenvelden en enkel) en. Middagtemperatuur graden aan de Atlai kust tot ongeveer 20 aan de Middellandse 0 g Italië, Joegoslavische Zonnig en droog. MaxiU. ot 1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2