Onderzoek naar animo voor kust- uitbreiding bij bedrijfsleven IN EN OM DE KAS Cursus drukkenvoor bezoekers aan veiling op Kom in de Kas-dag Westland morgen in teken van „Kom in de Kas" Invloed Paasfeest op handel in bloemen al twee weken merkbaap| LAND EN TUINBOUW Eaidó&Qowuwt VRIJDAG 5 APRIL 1985 PAGI] Burgmeester Daamen moet ontslag in juli indienen RIJSWIJK Burgemeester M.J. Daamen- van Houte van Rijswijk moet haar ontslag aanvraag in de loop van juli indienen. Deze ..haast" is geboden, omdat Commissaris der Koningin mr. S. Patijn vastbesloten is, Rijs wijk tijdig een opvolger voor mevrouw Daamen te verschaffen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de burgemeester haar ontslagaanvraag pas in september zou indie nen. De sollicitatie-procedure duurt echter ongeveer een half jaar, reden waarom Patijn de burgemeester in een brief, aansluitend op het eerder gehouden overleg, in „overwe ging geeft" dit in juli te doen. Het zou voor Rijswijk voor het eerst sinds vele jaren zijn, dat een nieuwe burgemeester zijn voorgan ger direct opvolgt, zonder dat er weer een „stadhouderloos" tijdperk tussen ligt. „Marktkraam in deeltijdbaan" in Voorschoten VOORSCHOTEN Wat is er nu precies waar over de op handen zijnde uitbreiding van de weekmarkt. Dit wilde rpevrouw Van der Kloes-Kamsteeg, raads lid voor de VVD in de gemeenteraad van Voorscho ten, gisteravond weten van wethouder J. van Leeu wen tijdens de vergadering van de raadscommissie openbare werken. „Nog niets", aldus de wethouder, „maar er zijn wel erg veel aanvragen voor een standplaats". Mr. G. Both (PvdA/PPR) stelde daar op voor: „Laten we weer terug gaan naar een dag en een avondmarkt, met een onderbreking tijdens het avondeten. U kunt dan tweemaal zoveel markt kooplieden een kans geven". Tevoren had de wet houder al gezegd dat de huidige marktkooplieden niet van zin zijn om nog een avondmarkt te runnen: „Een marktkraam in een deeltijdbaan", noemde de wethouder het voorstel van het commissielid. Of het mogelijk is, wist gisteravond niemand. Chemicaliënopslag in Voorschotens zwembad lekt VOORSCHOTEN Er moet heel snel een einde worden gemaakt aan het ondeskundig technisch beheer van zwembad Het Wedde. Het zwembad is nog geen vijf jaar oud maar de technische installaties vertonen nu al diverse gebreken,' door.; onoordeelkundig gebruik. Zo lekt de opslag voor chemicaliën, doordat men heeft verzuimd gemorste zuren op te ruimen. Voor reparatie is de raadscommissie openbare werken gisteravond akkoord gegaan met een krediet van 145.000 gulden. De reparatie mag niet langer meer worden uitgesteld, zo was men unaniem van oordeel, anders gebeuren er ernstige ongelukken. Het technisch beheer wordt ondergebracht bij de technische staf van de gemeentebedrijven en niet meer onder sport en rekreatie, zo werd besloten. Administratie R.-K. schoolbestuur in kleuterschool LEIDSCHENDAM De Stichting R.-K. Schoolbestuur in Leidschendam heeft de gemeente gevraagd de administratie van de stichting te mogen onderbrengen in de leegkomende kleuterschool Jacinta Kleu tertuin aan de Dobbelaan. Het gebouw zal door de integratie met het lager onderwijs vanaf deze maand niet meer voor het on derwijs nodig zijn. De huur van het ge bouw, waarin ook de administratie van de prot. christelijke scholen wordt onderge bracht, bedraagt bijna 31.000 gulden per jaar. De administratie van het bijzonder onderwijs was tot op heden gevestigd in het gebouw Molenpad 5, waarin ook de St.-Jozefkleuterschool was gevestigd. DEN HAAG De Kamers van. Koophandel gaan op korte termijn gesprekken voeren met verschillende on dernemingen om een beter beeld te krijgen van de in teresse voor het plan-Waterman (kustuitbreiding van Scheveningen tot Hoek van Holland) en dan met name de interesse om erin te investeren. Op het Provinciehuis vond gisteren een voorproefje plaats van de marktverkenning, die de Stuurgroep Kustuitbreiding gaat houden naar de economische en financiële haalbaarheid van het plan-Waterman. Vertegenwoordigers van de grote pensioen fondsen, van verzekeringsmaatschappijen, bouwondernemingen, de glastuinbouw en de vastgoedsector kwamen bijeen om zich over de plannen te laten voorlichten. Gedeputeerde J. Borgman, voorzitter van de stuurgroep, vertel de de aanwezigen met behulp van het kersvers gedrukte boek werkje Kustuitbreiding in de Randstad de historie van het plan en de huidige stand van zaken Ir. A F. Hartman van de Provin ciaal Planologische Dienst lichtte de huidige drie mogelijkheden tot uitbreiding toe. Het is aan de Kamers van Koophandel van Den Haag, Rotterdam en Delft om bij de ondernemers te polsen hoe het staat met de investeringslust in het project. Nog voor de aankomende zomer worden de eerste resultaten van het onderzoek naar de haalbaarheid gepubliceerd. Zoals be kend gaat het project afhankelijk van het model waaraan men de voorkeur geeft, tussen de 2,4 en 3,8 miljard gulden kosten. Wanneer blijkt dat er bij het bedrijfsleven voldoende belangstel ling is voor het plan, gaat de stuurgroep zich verder buigen over de vorm, de invulling en het tijdschema van de uitbreiding. RIJSWIJK De Nederland se glastuinbouw opent vanaf morgenochtend tien uur haar poorten voor al die mensen, die nu wel eens willen weten hoe een gerbera groeit, een komkommmer of een azalea. In 34 plaatsen verspreid over het hele land, onder meer in Rijswijk, Poeldijk en Berkel zijn kassen met diverse teel ten opengesteld. De plaatsen van bezichtiging zijn herken baar aan de gele poster met zwarte opdruk „Kom in de Kas". Zoals bekend vormt de glas tuinbouw, waarvan in het Westland het grootste areaal, een belangrijke economische factor gezien de enorme ex port. Maar ook elke inwoner van Nederland heeft hoe dan ook met glastuinbouw te ma ken, namelijk dagelijks in de groente- en of bloemenwin- Sportief Deelname aan „Kom in de kas" wordt des te aantrekke lijker wanneer men weet dat in Nederland de meeste tech nologische kennis omtrent teelttechnieken aanwezig is. De tuinbouw past zich snel aan nieuwe ontwikkelingen aan en de bezoekers kan daar morgen aardige snufjes van Voor wie zaterdag behalve iets leren sportief wil bezig zijn, zijn diverse fietsroutes uitgezet beginnend vanaf het VVV-kantoor in Schevenin gen en het Centraal Station, de sporthal Marimba in Rijs wijk en camping Ockenburg. Vanaf deze camping rijden ook bussen naar de groente veiling Westland-Noord en naar Madestein vanwaar een wandeltocht is uitgezet. Zo wel de fiets- als wandeltoch ten voeren langs kwekers van onder meer rozen, chry santen, radijs, paprika's, to maten en potplanten. Op de kwekerijen vinden ook de monstraties plaats van onder meer radijs zaaien en toma ten sorteren. Exportprodukten In veiling Westland-Noord, die ook per auto eenvoudig is te bereiken en waar voldoen de parkeerruimte is, wordt om tien uur de opening ver richt van „Kom in de Kas" door de wnd. ambassadeur van Duitsland, dr. A. Alt- mann. Duitsland is per slot Voor het bezichtigen van de tuinbouwbedrijven bestaat altijd grote belangstelling. van rekening de grootste af nemer van agrarische export produkten en bovendien worden gezien het Paas weekeinde erg veel Duit sers verwacht op deze Kom in Kas-dag. In de veiling zijn diverse stands ingericht waar het Tuinbouwmuseum Naaldwijk zich presenteert, de Tuinbouwschool Made stein (staat overigens ook open voor bezoekers) en het Proefstation Naaldwijk. De kassen zijn van tien tot vier uur geopend. Voor ver dere informatie over fiets routes en opengestelde kas sen in de omgeving kan men zich wenden tot de heer A. Koster, Westland-Noord, tel. 01749 45959, G. van der Salm in Berkel, tel 01891 3171 en L.A. Koop in Rijswijk, tel. 015 132022. OLIFANT JOHN Zestien regisseur op de set van één film. Titel: „Into the night" - de trailer draait al in een aantal biocopen in ons land. Zestien beroepsmatige beterweters bij elkaar. Dat moet wel een gekkenhuis won den. Maar zoals bij Shakespea re zit er ook in deze mad nesseen systeem. Dat komt van John Landis, de echte re gisseur van deze komische thriller met in de hoofdrollen Jeff Goldblum en Michelle Pfeiffer. De andere regisseurs hebben van hem allemaal een bijrolletje gekregen. Het wordt bij Into the night" dus goed opletten voor de filmkenners. Een paar namen van acteren de regisseurs kan ik u alvast verklappen: Jack Arnold, La wrence Kasdan. Jonathan Demme, Paul Mazursky en Jim Henson. Zou de acteurs- vakbond daar dan geen be zwaar tegen gemaakt hebben? Landis laat zijn collega's in elk geval een toontje lager zingen dan hijzelf. Voor diezelfde trA passapEN india" wordt a.s. zaterda£jan een ongebruikelijke /nLevve| reclame gemaakt. Ti^ge, kwart voor drie en half v&enbu middags trekt een olifant Den Haag om de aandacfr* te leiden naar David L K(a epos over India onder de Kla ten. Het dier begint zijn rpus, me-loopbaan op de Hob gaat via de Spuistraat (kF'Jn daar door?) naaf de Grïns t markt en weer terug naa*ns, t Buitenhof. De Cannonmattuym trekken de touwtje van de bliciteit toch wat Elke vijftigste bezoeker i^e w Cannontheaters krijgt tel. kaartje terugbetaald, tijdeiifóY* Paasvakantie krijgen de ff deren die „Assepoester" Prin Nederlands gesproken vejein gaan zien ballonnen uitgehrui. en een aantal theaters fj"3"- nog meer mini-surprises de bezoekers in petto. 17495 W MICHAEL L"a PAUZE Het Metropole-theater, pardon, het Cannon Metropole-theater heeft een heel eigen manier om pauzes in film aan te bren gen. Ik zag er al eerder een film die op consumptie-maat geknipt was na de tekst „En nu?", waarop het pauze bandje als het ware antwoordde: „En nu is er koffie". Bij „A passage to India trekken de hoofdrol spelers de Indiase bergen in voor een picknick en Victor Banerjee trekt een fles open met de opwekkende vraag: „Een glaasje port?". Doek. Pauze. Het Metropole-publiek moet het met (verse) koffie of een frisdrank doen. Er zit in dat theater een opvallende smaakmaker met de film - schaar in z'n handen. ïndd Het Haagsfilmhuis haalt, 22 films van Michael Powell vj Emeric Pressburger uit beren. chief. Een duo dat tijdenl2-1 vijftiger jaren bijzondere maakte als „De rode schfaet tjes" en „Peeping Tom". Buier well werd een aantal geleuizt weer in de schijnwertpersp- zet door een jongere college9_3 fan, Martin Scorsese. Scor vroeg Powell toen voor p: z scenario van Pavlova-bio(I22 fie, nu is Powell door hem naderd voor een bioscoop: sie van het leven van de Jr. sische dichter Lermontov. 1725 bert de Niro gaat hem speJARl BERT JAN3* Geen krant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tut,.. 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr ,e 122248 en uw krant wordt nog d^. de avond nabezorgd. .jq' Niek van Rest directeur Bloemenbureau Holland Niek van Rest wordt de nieuwe directeur van de Stichting Bloemenbureau Holland. Met ingang van 1 juli is hij als zoda nig benoemd. Bloemenbureau Holland is namens de hele bloemisterijsector verantwoordelijk voor alle overkoepelende promotie-activiteiten ter bevordering van de afzet van snij bloemen, potplanten en perkplanten in binnen- en buiten land. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt de heer Mr. P. P. A. Teunissen medio juli afscheid als voorzitter van het Bloemenbureau. Het bestuur heeft gekozen voor een scheiding van de voorzitters- en directeursfunctie. Hierdoor behoeft niet opnieuw een „full-time"-voorzitter te worden gekozen, maar wordt op korte termijn iemand voor een „part-time"-voorzittersfunctie kandidaat gesteld. Niek van Rest (38) was van 1972 tot 1974 werkzaam als projectlei der bij de Netherlands Airport Consultants. Hierna was hij twee jaar actief als secretaris van de Nederlandse Ingenieurs Vereniging. Vanaf 1975 is de heer Van Rest werkzaam bin nen de bloemisterijsector. In 1978 werd hij benoemd tot secre taris van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterj", alsme de secretaris van de Stichting Vakblad voor de Bloemisterij en de Vereniging Bloemist-Winkeliers. Vanaf de oprichting in januari 1980 is Niek van Rest secretaris van de Stichting Bloemenbureau Holland en als zodanig ondermeer verant woordelijk voor de uitvoering van alle promotie-activiteiten van het bureau. Niek van Rest woont met vrouw en drie dochters in Voorhout, in de nabijheid van het Flower Center in Leiden. Niek van Rest. Grote variate in aanbod tulpen Meer dan 100 soorten tulpen passeren nu dagelijks de klok ken op veiling Flora. Per dag ligt het aantal tussen de 4 en 5 miljoen stuks. Om een indruk te geven welke omvang deze hoeveelheid ongeveer heeft kan worden meegedeeld dat er ryim 1200 veilingwagens nodig zijn om deze hoeveelheid te vervoeren. De handelaren kunnen dus een keuze maken uit een zeer gevarieerd en ruim aanbod dat bovendien van goede tot zeer goede kwaliteit is. Ook het jaarlijks aanbod op de vei ling neemt nog steeds toe. In 1983 kwamen er bij Flora 227 miljoen tulpen voor de klok terwijl dit er in 1984 238 miljoen waren. Dat de tulpen bij de consument een gezien produkt zijn wordt mede bewezen door het feit, dat de gemiddelde veilingprijs in 1984, ondanks de grotere aanvoer toch steeg met 0.6 cent tot 28,8 cent per tulp. Inmiddels valt toch wel een zodanige toeneming van de aanvoer, gerekend ten op zichte van vorig jaar, te constateren, dat Flora in allerijl 20.000 nieuwe tulpencontainers heeft moeten bestellen, ten einde op die wijze zeker te stellen dat de kweker over vol doende fust kan beschikken. Al twee weken voor Pasen was de invloed van dit feest op de bloemenveiling West land te Honselersdijk merk baar. In eerste instantie bij de kamerplanten, waarvan de omzet zowel via de klok als het bemiddelingsbureau 5,8 miljoen gulden bedroeg. In 1983 was dit 5.2 miljoen gul den maar dit was vlak nadat de voorjaarsplantenbeurs was gehouden. Deze beurs geeft altijd extra afzetmogelijkhe den. Het is dus duidelijk dat de afzet bijzonder goed ver loopt, want zonder de beurs werd een meeromzet van 12 procent bij deze bloemenvei ling gehaald. Bij de snijbloemen werd de invloed van Pasen op donder dag merkbaar. Ten opzichte van het begin van de week waren de prijzen op donder dag en vrijdag zo'n 26. procent gestegen. Enkele prijzen van 28 en 29 maart: alstroemeria carmen 110 (122); jacqueline 124 (166); jubilee 97(122); king cardinal 58 (79) en rio 113 (157); fre sia/enkel: ballerina 28 (48); blue heaven 29 (53); cote d'a- zur 39 (56); mirabel 52 (63); miranda 33 (58); polaris 44 (59) en vesta 50 (58); iris apol- lo'71 (84); blue magie 66 (79); ideal 35 (47); prof. Blaauw 44 (57) en wedgwood wit 35 (55). De tulpenaanvoer is nog steeds zeer groot 141 pro cent). Enkele prijzen apel- doorn geel 28 (34); rood 23(26); atilla 30 (37); Christmas mar vel 31 (37); lustige witwe 26 (29); monte carlo 33 (39); pro minence 26 (31) en rosario 46 (56). Met de omzet gaat het cres cendo, nadat het jaar toch bij zonder slecht was ingezet. In week 13 was de omzet bijna 4.V2 miljoen hoger dan vorig jaar in dezelfde periode, ter wijl over dit jaar de omzet al bijna 17'/2 miljoen gulden ho ger is dan 1984. Bij „Berkel en Omstreken" te BleiSwijk zijn grotendeels de zelfde geluiden te horen. Voorts is een nieuw compu tersysteem in gebruik geno men, dat hetzelfde is als in Honselersdijk. De huur van stapelwagens is per 1 april ge wijzigd om op één lijn te ko men met de andere grote vei lingen. Verder gaat het Agro- Center, het geplande bedrijfs terrein tussen veiling en Rot te, definitief door: er waren immers voldoende gegadigden voor. De algemene ledenver gadering van deze maand moet het bestuursbeleid irj® deze echter nog fiattereijJjL Tussen het complex en de vej^ ling blijft een zes hectaren groot terrein onbenut, daMt: echter dient als uitbreiding^3" mogelijkheid van de veiling" Tussen beide gebouwen worao2! een corridor aangelegd, zodatER er een overdekte verbinding is tussen de veiling en her"® Agro-Center. Op 11 en 1^, april vinden op veiling Berken4 weer de VKC-keuringelhei plaats. Veilen gebeurt maar met één klok, in dit geval op de linker. Wie morgen erop uit trekt om op de jaarlijkse Kom in de Kas-dag aan de vriendelijke uitnodiging van tal van tuin ders gevolg te geven krijgt als hij naar de veiling Westland Noord in Poeldijk te maken met een extra-attractie. Hij (of zij) krijgt dan de kans om, evenals echte kooplui, via de klok produkten te kopen. Speciaal voor lezers van „In en om de kas" heeft een van de medewerkers aan deze ru briek een „drukcursus" ont worpen om de kooplieden- voor-een-keer alvast een voorsprong te geven als ze hun geluk in de koopmans banken billen beproeven. Wie als koopman op de klap- stoel plaatsneemt ziet op de lessenaar de telefoons, nu bui ten dienst, en de flexibele me talen spreekbuis waarmee hij in contact staat met de per soon, die onder de klok zit, de afslager. De klok dat is dat ronde bord met die draaiende wijzer. Via de spreekbuis kan men aan de afslager zijn bestelling opgeven, echter alleen wan neer het nummer van de koopman, dat staat op de co deplaat, die stevig in de daar voor bestemde gleuf is gesto ken, op de klok oplicht. Om zijn nummer op de klok te doen oplichten is het nodig de knop links van de codeplaat in te drukken. Dat moet op het moment dat de draaiende wijzer vlak bij de prijs is die men voor het produkt wil be talen, zeg maar een half cijfer ervoor. Vlug reageren is dus de boodschap, bij te vroeg drukken stopt de wijzer bij een hoger bedrag, bij te laat drukken is echter een ander Er zijn wel twee klokken, maar er wordt maar op een geveild. Is dat de linkerklok dan drukt men de gele scha kelaar onder de spreekbuis naar links en omgekeerd bij het veilen op de rechterklok de schakelaar naar rechts. Staat de schakelar verkeerd dan kan de koopman de wij zer niet laten stoppen en staat hij in feite buitenspel. Op de foto is de linkerklok in gebruik. De cijfers in de rand van de klok staan er als „prijsnummers", het getal waarop de punt van de wijzer stil blijft staan is het bedrag dat moet worden betaald voor het aangeboden produkt. De tientallen staan in vette cijfers vermeld, van 100 af (dat is de 0 bovenaan) via 90-80-70 en zovoort tot 10. Er tussen staan de eenheden van 9 naar 1. De wijzer, die altijd van hoog naar laag draait, staat op 76 cent. In de rechthoek boven in de klok staat dit getal ook, in het vakje er onder ziet men aan de 1 dat er met centen wordt geveild. Een vijf bete kent met stuivers, zodoende is 76x5 een bedrag van drie gul den tachtig. Verder kan er worden geveild met halve centen, maar ook met dubbel tjes en guldens. In de vakken onder in de ring kan de te veilen hoeveelheid worden afgelezen: 18923 do zen of kistjes en het kavel- nummer (797) van de partij die wordt geveild. De produk ten, zoals tomaten en kom kommers, worden in bliken aangeboden, dat wil zeggen alle aangevoerde tomaten zijn bij elkaar geteld. Kleine par tijen vijvoorbeeld van prei of boerenkool, worden in kavels dus alle partijtjes apart op nummer, geveild. Al op het juiste moment op de knop is gedrukt verschijnt links onder de klok net plaatsnummer en rechts het nummer van de codeplaat. Op de lessenaar ziet drie telefoons, die zijfS' morgen buiten werking^ Men heeft te maken meter de spreekbuis (rechts i(J( het midden), de schakew. laar (rechts onder), de col dekaart (midden, onde™ en natuurlijk met de knops (links, onder). Het lijkt allemaal niet zo makkelijk, maar in de prakb' tijk hebben de lezers van „Ir en om de Kas" zeker als r dit goed hebben gelezen c' procedure in een paar min ten onder de knie Voor veiling begint wordt door ee(J van de gastvrouwen trouweii nog eens eens precies vertelf wat wel en niet mag wordef gedaan. Zij vertegenwoordig gen de organisatoren, begelejj, den de bezoekers geven info» matie en proberen het iedef een zo aangenaam mogelijk 1r maken. Laat de kans om aal een echte veiling als koopmal of -vrouw in te kopen ni^.1 voorbijgaan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16