Borstvoeding in opmars SPANNENDE SPELLETJES VOOR SCHOOLJEUGD De slaapkamer moet een oase zijn Wat kost een douche? Cassetterecorder, receiver en compact-disc in één Kleur voor de „witte sporten" Opvouwbare fietskar ACHTER DE SCHERMEN CeldaeSomtmt AMSTERDAM Het Nederlands Instituut van Nijverheid en Techniek (NINT) in Amsterdam, kan een uiteenlopende be langstelling niet ontzegd worden. Verschillende tentoonstellin gen op meerdere verdiepingen over natuurkundige verschijn selen worden op overzichtelijke wijze aan de nog overwegend schoolgaande bezoekers gepresenteerd. Die exposities variëren van auto-onderdelen, het onstaan van de wereld, het fabrice ren van een chemisch product, huizenbouw en communicatie (van telefoon tot viditel). Een gebrek aan technische onderwer pen is dan ook niet aan de orde. In eerste instantie is het museum ingericht om schoolklassen rond te leiden, die theoretische vakken als natuur en scheikun de nu ook eens van de praktische kant willen bekijken. Sinds de paasvakantie voegt de expositie „Ontdek het zelf - spannen de elementen met natuurfenomenen" voor kinderen van zes tot en met veertien jaar, daar een nieuwe dimensie aan toe. Met allerlei orginele proefjes en spelletjes, die de kinderen zelf mogen uitvoeren, wordt een zo groot mogelijk publiek naar het museum gelokt. De tentoonstelling is voor Nederland een uni cum. Aan een dergelijke leeftijdsgroep is tot op heden nimmer aandacht besteed. Lawaai In een speciale ruimte staan vijftien opstellingen uitgestald. Een zesde klas van een basisschool uit Amsterdam is overdui delijk aanwezig. Zo'n klas staat op zichzelf al voor het nodige lawaai garant. Verschillende proefjes bevorderen daarbij niet bepaald een rustiger stemming. Een speciale laser-straal, die ingesproken geluid omzet in lijnen, verhit de gemoederen da nig. Voor de jonge scholieren is het namenlijk aanleiding om zo hard mogelijk te schreeuwen, alhoewel dat op de „geschreven" lijnen geen effect sorteert. Er zijn ook spelletjes die in stilte moeten beoefend. Een aantal kinderen waagt zich geconcentreerd en onbewogen aan het zo genaamde zenuwstangenspel. Het is de bedoeling zonder enig contact een ring door een gevormde stang te krijgen. Slechts door uiterste precisie en zenuwbeheersing lukt het. Grote zeep bellen maken, behoort niet bepaald tot de moeilijkste opdracht. Bepaalde zeepsoorten zorgen voor zeepbellen met een onge kend grote luchtinhoud. Juist de mogelijkheid alles zelf uit te proberen, zorgt voor veel enthousiasme onder de scholieren. Met waterstromingsbakken kunnen dammen worden gebouwd. Toekomstige waterbouw kundigen kunnen de eerste beginselen ervaren. Veel begrijpen van het hoe en waarom van de diverse verschijnselen is er echter niet bij. Maar dat is ook voor een volwassene soms niet erg eenvoudig. Want hoe is het mogelijk dat schaduwbeelden dat licht tijdelijk opgeslagen kan worden, moet maar ter ken- blijven staan, wanneer jezelf wegloopt? De fysische verklaring fsla nisgeving worden aangenomen. Maar dat is van minder belang. De jeugd kan zich naar harte lust uitleven in het technisch museum. Het is daarom een leuk alternatief uitstapje voor de paasvakantie. De tentoonstelling in het museum het NINT, Tolstraat 129 (tel.: 020-646021) is niet alleen de gehele paasvakantie open (tot en met 14 april), maar ook daarna, in april en mei op woensdagmiddagen, weekein den en feestdagen. PETER VAN DE VUSSE Dorma aan de slag met Polka Dot (Studiocollectie) bedset met ruches aan de slopen. (140 x 200 en 200 x 200) resp. 187,50 en 287.50. Romantische ruches omzomen de kussentjes, het fijntjes genopte dekbed is uitgevoerd in tere kleur. Voorjaarscollectie Dorma. Set voor het bed: resp. naar maat 154,50 en 210,-. Voor het grote dubbele bed een „chest of drawers" met diepe, brede laden. Bij hogere modellen kan het meubel mede dienst doen als toilettafel door er een spiegel bo ven te hangen. De bovenkant is groot genoeg voor toiletspullen, spiegel, borstel, parfum etc. Van elke slaapkamer moet rust uitgaan, de broodnodige kalmte die nodig is in het jachtige leven. De Engelsen verstaan de kunst als geen an der volk om met soms geringe middelen het nachtvertrek in een behagelijk rustoord te veranderen. Ze zorgen voor een comfortabel bed, met kruiden gevulde kussens en heerlijk bedlinnen, geurend naar de lavendelzakjes, die ze in de kast tussen opgeborgen lakens en kussenslopen stop pen. Kortom met een beetje zorg en aandacht is de slaap kamer om te toveren tot een waar paradijs. De meest welgestelden heb ben als enkel meubelstuk een prachtige „chest of drawers" (ladenkast) b.v. uit de William Mary periode met ingeleg de panelen (1680) of een ele- tante 18e eeuwse kast uit de hereton periode met vier brede laden. Echt (peperduur) antiek krijgt iedereen tegen woordig echter alleen van erftantes, maar er zijn in En geland (en ook in Nederland) goede reproducties te krijgen van zo'n oude kast, waarin je drie uitzetten anno 1920 kwijt kan. Op het Engelse platte land vind je nog antiquairs, die voor een redelijke prijs (Hollands geld 450,- tot The House of Louis Nicole dekbedset (140 x 200; 200 x 200 en 240 x 200). Ook leverbaar in lakensets met slopen, resp. 154,50, 210,-, 259,-. Het materiaal is chintz. 1.200,-) zo'n „chest of dra wers" verkopen. Dit soort meubelen voor het slaapver trek zijn in Albion nog tame lijk goedkoop omdat vroeger iedere boerderij er meerdere van had. Een zoekactie dus voor de vakantie. ma's droomcollectie 1985 weet daar raad mee. Ze staat in het teken van Wigwamtekens, Engelse schoolblazers, club dassen, maar ook bloementui nen, Louis XVII-stijl en een lente-impressie uit het land van de 1.000 meren: Finland. Beddeeoed Mary Quant is voor dit sei- In de iaeale slaapkamer hoort zoen druk doende geweest smaakvolle aankleding. Dor- met het ontwerpen van zeer mooie dekbedsets van pastel- witte abstracten op een bleek grijze of biscuit-fleurig fond met aan hoofd- en voeteneind enkele rode lijnen. De achter kant is hetzelfde, *maar in contrastkleur (Nougat). Mary is haar intense passie voor fel le kleuren kwijt: ze plenst geen rood en groen meer door elkaar, maar wil de man wel een dekbedset gunnen waar bij hij zich onder de forse ver ticalen in navy en zwart, af gewisseld met banen van fijne diagonalen en witte lijnen op een lichtbeige fond, zijn oude schooldas kan herinneren... Marimekko draagt haar steentje bij tot een rustgeven de slaapkamer met beddeset en spreien vol voorjaarssigna len als in het ontwerp „Seven Flowers", waarop gestyleerde tulpenkopjes in geel, rood en blauw op groene steeltjes pronken. Het spreekt vanzelf dat de muren en plafonds (elke ka mer heeft zes vlakken, de vloer meegerekend) in over eenstemming moet zijn met het meubilair van de slaapka mer. Ingetogen ton-sur-ton- kleuren, desnoods met fijne belijning of combinerend met het beddegoed, zorgen voor ontspannende harmonie. TINY FRANCIS HIL beu Ned gels een, pres dui< vori test van 22.4 Zu deei haa: daa disc hed stel der! een Mis: indi Mat niet het Dat De dact de i gele deel len" Toei ving ond< prog uitw was Koo slot£ Wie deze zomer wil gaan surfen, kan veel profijt heb ben van de opvouwbare Co lumbus fietskar. De kar kan echter ook voor vele andere doeleinden wor den gebruikt, zoals het ver voer van gereedschap en huisraad. De Columbus be staat uit een frame en een laadbak, die gemakkelijk zonder gereedschap op te vouwen is. Met een gewicht van veertien kilo en een draagvermogen van 100 kilo als fietskar en 150 kilo als handkar is de Columbus uit stekend geschikt als trans- e>rtmiddel. e fietskar kost inclusief fietskoppeling en steunpoot bijna vierhonderd gulden. Informatie: Tromp Techni cal Trading, tel.: 053-337339. Wat bereken je een kostgan ger voor het nemen van een douche of het gebruik van een wasmachine?. De ant woorden hierop en nog veel meer, zijn terug te vinden in de geheel vernieuwde versie van de brochure „Kostgeld" van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud). Kostgeld is een onderwerp dat in veel huishoudens regel matig onderwerp van gesprek is. Bijvoorbeeld zodra kinde ren eigen inkomsten krijgen en thuis blijven wonen. Er be staat dan nog wel eens be hoefte aan een bruikbare me thode voor het berekenen van een redelijk kostgeldbedrag. Die behoefte is er natuurlijk ook wanneer een kostganger van buiten in een huishouden wordt opgenomen. Uitgangspunt is dat in elk ge val de werkelijke kosten van het hebben van een kostgan ger duidelijk worden ge maakt. Dat begint met de eventuele inkomstenderving bij de „kostgever", namelijk als deze een bijstandsuitke ring heeft, huursubsidie ont vangt dan wel nog geen twee verdiener was. Voorts moeten de gemeen schappelijke kosten voor het huishouden worden vastge steld: huur, verwarming, voe ding elektriciteit enz. Daar is onder meer te vinden dat een douche (5 minuten: 45 liter water) bij gebruik van een geiser twintig cent kost en bij gebruik van een boiler veertig cent. De waskosten lopen uit een van 1,65 (zonder voor- was) tot 2,55 (met voorwas). De brochure maakt uitvoerig duidelijk waarop moet wor den gelet. De brochure telt 35 pagina's en kan worden besteld door overmaking van ƒ5,60 op postgiro 368700 ten name van Nibud, Bezuidenhoutseweg 321, Den Haag. Onder ver melding van „Kostgeld". DEN HAAG Borstvoeding is in opmars, zo meldt Konsu- menten Kontakt in het april-nummer van Koopkracht. Uit een enquête onder 250 vrouwen over borstvoeding is gebleken dat bijna de helft van de moeders de baby minstens drie maanden de borst geeft. Het aantal kinderen dat borstvoeding krijgt is in vier jaar tijd verdubbeld. Desalniettemin zijn veel moeders ontevreden over de voorlich ting bij de zwangerschap en de begeleiding bij borstvoeding. Door onvoldoende informatie en begeleiding blijkt 40 procent met tegenzin te stoppen, aldus KK. Bij flesvoeding wordt in negen van de tien gevallen gekozen voor voor volledige zuigelingenzorg, een wettelijk geregeld produkt. KK is er voorstander van dat er ook voor de onvolle dige zuigelingenvoeding regels komen. De merken Nektarmil en Similar worden afgeraden, omdat ze op een flink aantal punten niet voldoen. KK noemt verder de etikettering van flesvoeding ver beneden de maat, zowel van onvolledige als van volledige zuigelingen voeding. De Wereld Gezondheids Organisatie stelde in 1981 een code in om de verkoop van produkten die moedermelk vervangen te beperken. Deze code wordt in Nederland schaamteloos overschreden, aldus KK. De code houdt onder meer in dat de etiketten niet de indruk mogen wekken dat flesvoeding het belangrijkste is voor de baby. Nadrukkelijk moet op het produkt worden vermeld dat borstvoeding de beste voeding is, dat er gevaren kleven aan een onjuiste bereiding en dat voor gebruik deskundig advies moet worden ingewonnen. Het blad wijst er op dat Nederland één van de 118 landen is die de code hebben ondertekend. Maar hier wordt flesvoeding nog steeds door fabrikanten aan ziekenhuizen en consultatiebu reaus cadeau gegeven, er wordt reclame gemaakt en één fabri kant (Milupa) zorgt zelfs voor massale verspreiding van gratis produkten tot en met huis-aan-huis-reclame toe, aldus KK. Geen enkel etiket voor flesvoeding voldoet in Nederland aan de afgesproken code, aldus KK, wat betreurenswaardig wordt genoemd omdat Nederland deze moedermelkvervangende pro dukten op grote schaal aan de ontwikkelingslanden verkoopt. Juist in ontwikkelingslanden sterven er veel baby's door ge brek aan kennis en doordat de omstandigheden te belabberd zijn om flesvoeding te geven, aldus KK. PHILIPS CD SOUND MACHINE: Tot nu toe was er geen audio- combinatie op de markt waar in een CD-speler is opgeno men. De ons bekende combi naties bestaand uit een ver sterker met cassettedeck, ont vanger en vaak twee los te koppelen luidsprekers bo den hoogstens plaats aan een gewone platenspeler. Met dit bezwaar, dat er alleen in een vaste opstelling naar geluis terd kon worden. De enorme populariteit van de CD, de kleine 12 cm gram mofoonplaat met een uur mu ziek van studiokwaliteit, leent zich echter uitstekend om op genomen te worden in een portable-combinatie. De Phi lips CD Sound Machine is zo'n compleet muzieksysteem, dat door z'n compactheid en speciale voorzieningen overal in huis kan worden gebruikt, maar óók buiten. Het appa raat kan voor zijn voeding worden aangesloten op net spanning, een 12 volt accu, of een als accessoire leverbare batterijvoedingsunit. De in deze combinatie toege paste compact-disc-speler heeft dezelfde kenmerkende kwaliteit en programmeer- /bedieningsmogelijkheden als de reeds bestaande zogenaam de stationaire CD-spelers van Philips. De uitstekende speci ficaties voor foutcorrectie, di gitale filtering en oversam- pling staan garant voor een hoogwaardige geluidskwali teit. De compact-disc is overigens niet zonder meer opgenomen in de combinatie, maar er is een duidelijke relatie met de andere audiofuncties. Er is namelijk in het cassettedeck een aantal nieuwe mogelijk heden te vinden, zoals CD- Synchro en Auto, die in direct verband staan met de CD-spe ler. In de Synchro-plus-instel- ling wordt het cassettedeck door het indrukken van de opnametoets in de stand-by- functie geschakeld om dan automatisch en absoluut syn chroon te starten met de CD- speler. In de Auto-instelling stuurt het cassettedeck de f>auzefunctie van de CD-spe- er en wel zodanig, dat tussen de afzonderlijke tracks of bandjes een pauze ontstaat van vier seconden. Deze gere gelde interval biedt de moge lijkheid het cassettedeck Dij weergave op dezelfde uitge breide wijze te programmeren als de CD-speler, inclusief functies als: previous en next. Dit is het automatisch opzoe ken van het volgende of voor gaande track. Het cassettedeck is voorzien van soft-touch IC-gestuurde toetsen, die onder het voorpa neel zijn geplaatst, in dezelfde volgorde als bij de CD-speler. De cassetterecorder heeft ver der dolby-B-ruisonderdruk- king, automatische opnames- terkteregeling en instelling van alle bandsoorten. Een dubbele verlichte LCD-indi- catie toont de geprogram meerde tracks, voor zowel de CD als het cassettedeck. Wan neer via het lichtnet gevoed wordt, heeft de versterker een uitgangsvermogen van twee maal vijfentwintig Watt muziek. De gewenste klank kleur kan worden ingesteld met een vijfbands equalizer. Er is verder de mogelijkheid een platenspeler aan te slui ten. Het ontvanggedeelte heeft FM-, midden- en korte- golfbanden. De versterker be zit tevens een lijnuitgang, zo dat weergegeven kan worden via een HiFi-installatie. FRITS VAN ECHTELEN CONSUMENTENINFORMATIE De klassieke tennisjumper met V-hals uit de twintiger jaren, van katoen gebreid in kabelsteek met een kleurtje langs de hal suitsnijding. is weer terug. Lang mode. (Laura Ashley) Er is een tijd geweest dat je scheef werd aangekeken als je de tennisbaan opstiefelde in een rose polo. „Die kent de regels niet", hoorde je ze fluisteren. Maar tegenwoordig houdt men bij de „witte sporten", van een fris kleurtje tussen het maagdelijk blank. Ook squash en badminton zijn gepromoveerd tot serieu ze sporten en doen dus mee met de serieuze sportmode. Wit mag nog altijd, maar aangezien menig balletje en shuttle ook op het strand wordt heen en weer geslagen, wil men de zon laten vangen door snelle dessins in kleur. De oprol-bermuda staat heel leuk als hij is uitgevoerd in een kleurig bloemenprint of in een bescheiden ruitje. Ook korte ge ruite broekjes in rose-geel-blue slaan een goed figuur op zand en gravelbaan, evenals de minirokjes voor in de stad, die best bij het tennissen kunnen worden gedragen. De nieuwste ten- nis/sauash/badmintonkleren zijn dan ook bedoeld als vrije- tijdskleding en niet alleen om in te sporten. Links gebreide polo (Forza Fashion) op linnen pantalon (Red- point/Brunex). Midden- driedelige los vallende combinatie (Ja panse invloed) van Joke Langedijk met tenniscap van Menke en bril van Schloss. Rechts: grijswit tricot jack (Joey Fresco/Ber muda (Lemon) en polo van Lacoste. De schoenen zijn van Cin derella en de sokken (heel geliefd deze zomer) van Jansen de Wit. Zachte kleuren kenmerken de nieuwe sportmode. Hier een he- rervtennisshirt In geel/grijs met wit 87.-. shorts 37.-). Voor de dames losse streepjescombinaties In kleurenmix (ca. 20.-, 28.- en polo 30.- C A). r VRIJDAG 5 APRIL 1985 PAGINA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10