Gorbatsjov maakt ernst met strijd tegen corruptie Kennedy lonkt weer laar het Witte Huis I BEVRUDINGSRAAD ZELF OP ZOEK NAAR DADERS MOORD IN RIJSWIJK Arabische terreur nestelt zich in Rome Soedanese leger jaagt betogende artsen uiteen NIEUWE ZAKELIJKHEID KENMERKT OPTREDEN SOVJET-LEIDER r» 'SIJTHOFEJIERS I "ITENLAND SleidóeQowianL DONDERDAG 4 APRIL 1985 PAGINA 7 NSE STAKING IS HET VERLOPEN :NHAGEN De wilde stakingen in Dene- ;n verlopen. Gisteren is een groot aantal van kers weer aan het werk gegaan. Volgens de e werkgevers bleven gisteren ongeveer werknemers thuis. Afgelopen maandag ,en nog 250.000 mensen. Desondanks waren volgen van de wilde acties nog duidelijk >aar. In Kopenhagen en andere grote steden t openbaar vervoer gisteren nog stil en in de e hoofdstad werd geen huisvuil opgehaald, ekenhuispersoneel voerde alleen het hoogs- takelijke werk uit. De treinen reden met vertragingen en het luchtverkeer was ern- ntwricht. De wilde stakingen zijn gericht te- e loonmaatregel, die de regering afgelopen linde afkondigde om een einde te maken e massale staking van werknemers in het uliere bedrijfsleven. ROTTERDAM Een aantal leden van de Raad voor de Bevrijding van Suri name is zelf op zoek gegaan naar de da ders van de moordaanslag van vorige maand in het kantoor van de raad in Rijswijk. Daarbij werden drie jonge musici, die niets met de raad van doen hadden, in koelen bloede vermoord. Er bestaat nauwelijks twijfel over dat de kogels bedoeld waren voor leden van de Bevrijdingsraad. Volgens de voorzitter van de Raad van de Bevrijding voor Suriname Chin A Sen, gisteren op een persconferentie in Rotterdam, toont de moord in Rijswijk dat het regime-Bouterse steeds harder optreedt. De moorden in Rijswijk zou den zijn gepleegd door aanhangers van Bouterse, die de beschikking hadden over een diplomatiek paspoort. Enkele leden van de Bevrijdingsraad hekelden de politie, omdat die nog geen enkele keer een verdachte van een aanslag op Surinamers heeft aangehou den. Raadslid Somohardjo waarschuw de dat men „zelf zal gaan aanpakken", een uitspraak waar voorzitter Chin A Sen zich overigens van distantieerde. De Surinaamse ex-president zei verder dat zijn Bevrijdingsraad steeds vaker wordt bedreigd, reden waarom de raad van Rijswijk naar Rotterdam is ver huisd. Chin A Sen waarschuwde ook dat het steeds moeilijker wordt militan ten in eigen kring in toom te houden. „Zelfs als christenen hebben we maar twee wangen. Onze wangen zijn op". Britse douane doet met Pasen langzaam-aan LONDEN De Britse douane begint morgen een langzaam-aan-actie. waardoor toeristen die mef Pasen Groot-Brittannië bezoeken moeten re kenen op vertragingen. Alistair Gra ham, leider van een van de twee be trokken vakbonden, zei dat de doua nebeambten hun werk met groter nauwgezetheid zullen doen dan nor maal. De vorige keer dat de Britse douane tot een dergelijke actie over ging, in 1979, vormden zich op de vliegvelden en in havens waar de veerboten aankomen lange rijen wachtenden en ontstonden grote ver tragingen. De bonden eisen loonsver hogingen van 15 tot 16 procent. De re gering heeft 4,4 procent aangeboden. NAIROBI Eenheden van de Soedanese politie en het leger hebben gisteren traan gas afgevuurd om een mars te verspreiden van honderden artsen, bankemployees, ad vocaten en anderen, die betoogden tegen recente prijsverhogingen in Soedan. Er is niets bekend over eventuele doden of ge wonden. Veel betogers zouden zijn opge pakt. De demonstranten eisen verder het aftreden van president Nimeiri en politieke en economische hervormingen. Het is mo menteel zeer moeilijk een juist beeld te krijgen van de situatie in Soedan. De tele foon- en telexverbindingen met het land zijn verbroken. Het personeel van deze diensten zou zich bij de acties hebben aan gesloten. ard Kennedy bereidt zich nu al voor op de komende strijd (1988) om het Witte Huis. INKSE" SENATOR SCHUIFT NAAR POLITIEKE MIDDEN ITan onze correspondent Mare de Koninck) iSHINGTON In een tal opmerkelijke spee- s heeft de Amerikaan senator Edward (Ted) anedy de afgelopen ken getracht zijn „link imago af te schudden. en ander is onderdeel zijn poging het poli- ke leiderschap van de mocratische partij op te nemen, met de arschijnlijke bedoeling land voor te bereiden jzijn presidentskandida- r bij de verkiezingen tijn speeches prees Kenne- president Reagan, die „het sidentschap van de Vere- le Staten als een krachtig zinvol instrument van na- laal leiderschap heeft her- d". De broer van de ver- jrde president John F. medy gaf verder toe dat 1 sociale voorzieningen die jd door de Democratische tij zijn verdedigd, „ave- hts hebben uitgewerkt", ubsidieerde woningbouw, gelegenheidsprogramma's nkomenssteun zijn volgens 53-jarige senator „niet bij chte geweest de spiraal van als president Reagan vaak sprak Kennedy zich uit en belastingverhoging. „De mocratische partij moet zijn ditie van vooruitstrevend- I, gelijkheid en hulp aan de nen niet afzweren, maar we eten meer doen met minder jlars". moet de Democratische tij zich volgens Kennedy lossen van de publieke op- ;ing dat ze naar de pijpen st van alle speciale belan- lgroepen en minderheden Amerika. „Wij moeten be- jpen dat er een verschil is sen een partij die bekom- ird is om arbeiders en een ieiderspartij. Er is ook een rschil tussen een partij die de positie van de vrouw Qtrekt en een vrouwenpar- En zo moeten wij ook de hij blijven die minderheden ïtrekt, zonder een minder- dspartij te worden". eegloop innedy en andere leiders de Democratische (opposi- partij breken zich sedert grote verkiezingswinst van isident Reagan het hoofd hoe een verdere leegloop de partij moet worden orkomen. Regelmatig hou- ;rote groepen vooraan- e partijfiguren weeken- etraites in rustige buiten- rblijven, om zich te bezin- n op de toekomst van de artij van de vooruitgang" in Amerikaanse samenleving terug lijkt te willen naar nservatieve economische en orele waarden. stelt vast dat de Demo nische ^partij blijkbaar aan- liting heeft verloren bij usachtige kiezersgroepen, die tezamen de overgrote me^fderheid van de Ameri kaanse bevolking uitmaken: blanke mannen in het behou dende zuiden en „gewone" re delijk welgestelde mannen en vrouwen die in huizen met tuinen rond steden overal in de VS wonen. De solide ach terban van de Democraten be staat alleen nog uit de neger bevolking, het joodse bevol kingsdeel en actieve leden van vakbonden en andere strijdba re groepen. In een tweepartij enstelsel als het Amerikaanse, is zo'n electoraat getalsmatig ten ene male ontoereikend. Verbeelding De conclusie die op een van de jongste bezinningsbijeenkom sten werd bereikt luidde: „De nieuwe Democratische partij moet de partij worden van economische groei, van gelijke en steeds grotere kansen voor iedereen, van traditionele ge zinsverhoudingen en van een sterke defensie ter verdedi ging van Amerika en bewerk stelliging van wereldvrede". En op een andere retraite, waaraan ook Edward Kenne dy deelnam, was de slotsom dat de partij meer oog moet krijgen voor de noden van de Amerikaanse industrie. Een bijeenkomst van Republikei nen had precies hetzelfde re sultaat op kunnen leveren. Lang niet iedere partijleider staat achter deze ruk naar rechts. „Ik maak me meer zor gen om ons nieuwe imago dan om ons oude. Ik vrees dat de Democratische partij zichzelf tot een kopie maakt van de zo succesvolle Republikeinen", aldus Senator Metzenbaum uit Ohio. Maar een alternatief voorstel om het vertrek van gematigde kiezers naar de Re- Eublikeinse partij te stoppen, ad ook Metzenbaum niet. Kennedy meent dat zijn partij „nieuwe ideeen" moet presen teren in plaats van de ver trouwde Democratische wijs heid dat de overheid een over wegende taak heeft in de vor ming van de samenleving. Maar net zoals Democratisch presidentskandidaat Gary Hart vorig jaar zijn „nieuwe ideeen" alsmaar niet kon noe men, zo lijken Kennedy's nieuwe voorstellen meer op de zeer bejaarde maar blijkbaar nog altijd springlevende libe raal-conservatieve filosofie van Reagan's Republikeinse partij. Kandidaat in ''SS Enkele dagen geleden werd Edward Kennedy op de man af gevraagd of hij in 1988 pre sidentskandidaat zal zijn. „Ik heb altijd president van de Verenigde Staten willen zijn. Dat is een van de slechtst be waarde geheimen van de Amerikaanse politiek", aldus de senator uit Massechusetts. Hij voegde eraan toe dat „ge zinsoverwegingen", welke hij twee jaar geleden aanvoerde om van een kandidatuur in 1984 af te zien, hem thans geen parten meer spelen. Ook is Kennedy reeds bezig geld voor een verkiezingscampagne in te. zamelen. Tijdens een zogehe ten „fundraiser" (een politieke bijeenkomst met financiële be doelingen) vergaarde Kennedy vorige week op een avond 50.000 dollar van supporters. De meeste Democraten zijn het erover eens, dat Ted Ken nedy nog altijd de meest krachtige en tot de verbeel ding van de massa sprekende politieke figuur binnen de par tij is en een goede kans zou maken om de presidentsnomi natie te winnen. Andere De mocratische Witte Huisgega digden in 1988 zullen waar schijnlijk senator Gary Hart, New Yorks gouverneur Mario Cuomo en burgemeester Dian- ne Feinstein van San Francis co zijn. De laatste keer dat Amerika het magnetische cha risma waarop de Kennedy-dy- nastie een patent lijkt te heb ben onderging, was tijdens de Democratische partijconventie afgelopen zomer. Daar zette Ted Kennedy met een dave rende speech Walter Mondale in zijn schaduw. Noodlot Maar velen ook wijzen op de „bewezen zwakheden in zijn persoonlijkheid", die Ted Ken nedy altijd zullen blijven ach tervolgen. Men doelt niet zo zeer op het feit dat hij geschei den is van zijn vrouw Joan, en dat het niet duidelijk is of en zo ja met welke „first lady" Kennedy in het Witte Huis zou wonen. Maar men herin nert opnieuw aan het ongeval 'in 1969, waarbij Kennedy on der invloed op een verlaten plek zijn auto het water in reed en een vriendin niet meer van de verdrinkingsdood kon redden. Pas uren later meldde hij zich bij de politie. In 1972 moest hij als gevolg van dat incident afzien van zijn presidentskandidatuur. Ook in 1980, toen hij het bin nen zijn partij opnam tegen Jimmy Carter maar verloor, bleven kleine groepen zich fel verzetten tegen Edward Ken nedy, die het presidentschap onwaardig zou zijn. „Er is nie mand verdronken in Waterga te", stond er destijds op stic kers. Met daarachter de ge dachte: president Nixon moge zich onaanvaardbaar gedragen hebben, maar toen Kennedy's karakter in een moment van persoonlijke crisis werd getest, viel er een dode. Is hem dan het lot van de wereld toe te vertrouwen? Een voormalig medewerker van de senator zegt in Was hington: „Ted is een formida bel mens. Hii is gevoelig en briljant en zal altijd een idea list blijven, al beweegt hij zich nu naar het politieke centrum, omdat daar zijn kansen op het presidentschap liggen. Maar ik denk dat hoe hij zich ook be weegt, hij zijn noodlot, het in cident in 1969, niet kan ont snappen. Hij zal nooit presi dent van de Verenigde Staten worden". Blijkbaar denkt Ted Kennedy er anders over en acht hij zich in staat het onherroepelijke te overwinnen. (Van onze correspondent Elfie Siegl) MOSKOU Michaïl Gor- batsjov is nog pas drie we ken in functie, doch zijn persoonlijke stempel is reeds duidelijk. De rege ringsstijl van de nieuwe secretaris-generaal van de Russische communistische partij wordt gekenmerkt door een nieuwe zakelijk heid. Zo valt het op dat de nieuwe partijleider in de publiciteit op de achter grond blijft. Wanneer Gorbatsjov gasten in het Kremlin ontvangt, toont de staatstelevisie nog maar nauwelijks filmbeel den van dit gebeuren en de partijkrant Pravda plaatst bij dergelijke gele genheden ook niet meer de vroeger zo gebruikelij ke foto op de voorpagina. Gorbatsjov wordt in zijn eigen partijkrant bovendien nog maar weinig geciteerd. In Moskou gaat het gerucht dat de partijleider zich er telefo nisch bij de hoofdredacteur van de Pravda over heeft be klaagd, dat zijn naam teveel werd genoemd. In de Sovjet- -Unie wordt het politieke be leid niet door een enkele per soon, doch door het collectief van het Politburo, uitgestip peld. En menigeen was stom verbaasd toen Politburo-lid Romanov, onlangs te gast op het Hongaarse partijcongres, partijleider Kadar niet met de obligate broederkus op de mond doch met een vriendelij ke handdruk begroette. De nieuwe zakelijkheid van Gorbatsjov is echter niet al leen een kwestie van stijl; zij gaat dieper. Zo wordt bijvoor beeld de onder Andropov be gonnen strijd voor meer disci pline, orde en handhaving van de wetten en diens campagne tegen de corruptie, ambtsmis bruik en economische crimi naliteit onder Gorbatsjov op alle niveau's van de partij en van het bestuursapparaat voortgezet. Ook het onder An dropov begonnen proces van de kaderverjonging gaat door. Sinds Gorbatsjov aan de macht is, heeft deze politiek echter een nieuwe stempel gekregen: „Glasnoctj", openbaarheid. „Wij zijn verplicht", aldus Gorbatsjov in zijn eerste toe spraak als secretaris-generaal van de partij, „de openbaar heid met betrekking tot het werk van de partij-, staats- en maatschappelijke organisaties uit te breiden". Want, „hoe be ter de mensen geïnformeerd worden, des te bewuster zullen ze handelen, des te actiever zullen ze de partij, haar plan nen en haar doelstellingen steunen". Ontslagen Wat deze woorden in de prak tijk betekenen is inmiddels ge bleken op de plenaire verga deringen van de Centrale Co- mité's in de afzonderlijke Sov jet-republieken. In bijna alle partijtoppen hebben zich ver anderingen voltrokken. In Estland werd het lid van het Politburo Kajo (61) met pensioen gestuurd, terwijl het kandidaat-lid Sjisjov zonder opgaaf van redenen zijn post verloor. In Kirgizië werden de man die verantwoordelijk was voor agitatie en propaganda, Sjerimkoelov, en de leider van de cultuurafdeling van het Centrale Comité, Orozov, de laan uitgestuurd. In Toerkme- nistan werd een van de toplei ders, Karrijev, vervangen en in Kazakhstan kreeg het polit buro-lid Trofimov „een andere taak". De redenen voor deze beslis singen zijn: een hoge leeftijd en ziekte, onbekwaamheid en ambtsmisbruik, welk laatste in de meeste gevallen wil zeggen: corruptie. Een groot aantal veranderingen op persoonlijk vlak waren al lang in de pen, doch onder Gorbatsjovs weg kwijnende voorganger Tsjer- nenko schrok men er voor te rug ze door te voeren. Zolang de noodzakelijke generatiewis seling zich nog niet in het Kremlin zelf had voltrokken, kon of mocht zij ook niet op de andere niveaus gepraktiseerd worden. Sinds de betrekkelijk jonge Gorbatsjov partijleider is en waarschijnlijk spoedig ook tot voorzitter van de Op perste Sovjet (president) zal worden gekozen liggen de kaarten anders. Aldus werd kortgeleden de minister voor Energie en Elektrificatie Pjotr Neporozj- nyj, die al 20 jaar op zijn post zat, gepensioneerd en vervan gen door Anatolij Majorez (55), die tot nu toe de portefeuille voor Elektronische Industrie had. Dit is tot op heden de be langrijkste belissing welke on der Gorbatsjovs leiding geno men werd. Neporozjyj was echter reeds enige jaren het mikpunt van kritiek en met zijn vervanging had men al lang rekening gehouden. Reeds in zijn toespraak tot de deelnemers van de ideologi sche conferentie, in december jongstleden, heeft Gorbatsjov aangekondigd: „Onze partij zal de gelederen nog beter sluiten en zal meer autoriteit uitstra len wanneer wij ons bevrijden van diegenen voor wie de eer van de partij niet dierbaar is en wanneer wij de partij zui veren van morele dégénérés". Deze zinnen werden echter in de Sovjetpers niet gepubli ceerd. Van een ding kan men in ieder geval zeker zijn: onder Gorbatsjov zal men niet over 'zuiveringen' spreken. Wan neer Sovjet-burger het woord „zuiveringen" (in het Russisch „tsjistka") horen, krimpen ze al ineen en denken ze onmid dellijk aan de Stalinistische zuiveringen. Wanneer men de rapportage van de partijleiders van de af zonderlijke republieken leest, vallen er een aantal punten op. De rapporten zijn uitzon derlijk open en beantwoorden dus reeds aan de eis van Gor batsjov naar „meer openbaar heid". Alle partijleiders leggen het zwaartepunt op het thema ~*esti6ÊBÊi Belangstelling voor de Pravda. ofwel Waarheid, een van de weinige informatiebronnen die de ge wone Rus ter beschikking staan. Sovjetleider Gorbatsjov wil zakelijker overkomen. Plaatjes van hem in de kranten doen er niet toe als het erop aankomt zijn maatschappij effectiever te laten functioneren. kaderpolitiek. De benoemin gen waarvan sprake is hebben meestal betrekking op de afge lopen vier jaar en vallen dus binnen het lopende vijfjaren plan, maar vooral ook binnen de laatste twee jaar, dat wil zeggen vanaf het moment dat Andropov het roer overnam. Dit betekent dat de wijzigin gen in de plaatselijke partijlei dingen in elk geval nog niet aan de nieuwe partijleider Gorbatsjov toegeschreven kunnen worden. Onthutsend Het beeld dat de partijleiders van de deelrepublieken schet sen is vaak onthutsend. Vorig jaar gold de Sovjet Republiek Oezbekistan nog als een treu rig voorbeeld voor economi sche criminaliteit, manipulatie van de plannen en vriendjes politiek, ernstige kwalen die men met nieuwe benoemingen wilde bestrijden. Nu blijkt Oezbekistan geenszins een uit zondering. Eind maart moest bijvoorbeeld de partijleider van Kirgizië, Oezoebalijev, melden, dat sinds 1980 welis waar 8000 nieuwe partijleden waren ingeschreven, maar dat in dezelfde periode ook 1100 uitsluitingen uit de partij had den plaatsgevonden. In 174 ge vallen ging het om leidende functionarissen, die ..wegens verschillende overtredingen", zoals omkoping, luiheid en in competentie waren geroyeerd. Onder hen bevonden zich de plaatsvervangende minister van Binnenlandse Zaken, de plaatsvervangende minister voor de Voedingsmiddelen In dustrie, de minister van Justi tie en de minister voor de Vlees- en Melkproduktie. In Kazakhstan moest in som mige gebieden in drie jaar tijds ruim de helft van alle kolcho- ze-voorzitters vervangen wor den. Dit alles kan niet verhul len. dat de Sovjet-Unie, indien zij haar interne en economi sche problemen inderdaad wil oplossen, het niet kan laten bij vernieuwing van de kaders. Ook de partijkrant Pravda waarschuwde daar dezer da gen tegen. In een hoofdartikel kon men lezen, dat het immers bekend is, dat een frequente wisseling in de leiding de zaak alleen maar kan schaden. De Pravda moet het weten, want zij heeft in de voorbije 28 maanden vier Kremlin-leiders publicistisch moeten begelei den... ADVERTENTIE Op reis met Uw krant in een UNIEKE 4-DAAGSE TWEE LANDENCRUISE vertrek vrijdag 26 april ..ƒ295.- Het bekende luxe m.s. „Prinses Juliana" heelt 20 langza merhand een eigen reputatie van gastvrijheid en uitste kende verzorging in gezellige sleer opgebouwd bij onze le zers. Telkenmale blijkt de belangstelling voor een trip met dit schip de beschikbare plaatsen te overtretten. Voor wie nog niet eerder met dit schip kennis heeft ge maakt. maar ook voor hen die deze kennismaking graag weer wensen te hernieuwen goed nieuws: op vrijdag 26 april starten we nog eenmaal dit seizoen met een mooie 4- daagse tocht van Amsterdam naar Nijmegen Dusseldorf, Keulen en Bonn. De „Prinses Juliana" Is èèn van de grootste en fraaiste schepen In zl|n soort. Alle hutten op het hoofddek. spik splinternieuwe ingericht met schrijftafel en comfortabele bank. voorzien van grote panoramaruiten, vaste vloerbe dekking. centrale verwarming, douche en tollet. Oe grote lounge met gemakkelijke zitjes en heel grote ramen zorgen ook bij minder goed weer voor een onbelemmerd uitzicht Dansvloer en bar bieden "s avonds extra gezelligheid. Het schip heeft 220 volt. is geheel centraal verwarmd (restau rant en lounge air-conditioned) en Is met 5 verschillende dieselmotoren en 5 verschillende schroeven een wonder van vernuft. Het programma in het kort. Vrijdag 26 eprlf: Vertrek uit Rotterdam en Den Haag per luxe touringcar naar Amsterdam, waar het schip ligt afge meerd en u met uw bagage door staf en cruisemanager naar uw komfortabele hut wordt begeleid Na de lunch al- vaart via het Amsterdam-Rijnkanaal richting Tiet en vervol gens via de Waal naar Nijmegen. Voor het diner wordt u bij de captains cocktail een drankje aangeboden. Zaterdag 27 april: Na de eerste kennismaking met het uit gebreide ontbijtbuffet afvaart naar de Duitse grens bij Em merich waar aan de nodige grensformaliteiten wordt vol daan Over de Nederri|n langs de indrukwekkende indus trieën van het Roergebied naar Dusseldorf waar vlak bij de „Altstad" wordt afgemeerd Hierdoor ruimschoots gelegen heid om na het diner met Dusseldorf kennis te maken, want met name op zaterdag behoeft men zich in deze stad niet te vervelen. Zondag 28 april: Na het uitgebreide ontbijtbuffet afvaart naar Keulen Hier wordt reeds om 13.30 uur afgemeerd Voor de liefhebbers wordt o.l.v. de stewart een wandeling naar de bekende dom georganiseerd. De gehele middag ge legenheid om de stad te verkennen. De laatste avond aan boord wordt een grandioos captains-dinner bij kaarslicht aangeboden terwijl de afscheidsavond met gezellige muziek wordt opgeluisterd. Maandag 29 april: Afvaart naar Bonn. alwaar om ca 12 uur wordt aangekomen Na een uitstekende afscheidslunch brengen de luxe touringcars u weer richting Nederland On derweg wordt voor een theepauze gestopt en men Is rond 18.00 uur weer In Rotterdam en Den Haag terug De prijs voor deze unieke trip bedraagt slechts ƒ295.- per persoon op basis van een 2-persoonshut met douche en toilet. (Er zl|n een 3-tal 4-persoonshutten beschikbaar met een reduktie van 25 - per persoon) In de prijs Is behalve het touringcarvervoer de volledige verzorging aan boord begrepen, met uitzondering van de dranken. (Koffie en thee tijdens de maalt!|den inclusief). Gecombineerde reisverzekering 10 - per persoon 5 - poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van da retssom 6i- poliskosten r deze trips wordt tijdig Inlichtingen en boekingen telelomsch onder no 070-190882 (van maandag t/m vnidag van 9 tol 16 uur» ol persoonli|k m onze vestiging Spui straat 7i Den Haag (op de hoek van het Spui) •j POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Rome is onderhand de kop van iut van het internationaal terrorisme aan het worden.- Na de aan slag van twee weken geleden en die van maandag nacht vond gisterochtend opnieuw een aanslag plaats op een Arabisch doel in Rome. En ook nu was het weer puur geluk dat een bloedbad uitbleef. Een man loste met een granaatwerper schoten op het flatge bouw, waarin de Jordaanse ambassade is gehuisvest. De gra naten troffen echter een appartement naast dat van de Jor- daniërs. De dader kon door enkele omstanders direct woYden gegrepen. Hij bekende aan de politie lid te zijn van de Zwar te September-beweging. Twee jaar geleden scholen leden van deze terreurorganisatie de Jordaanse ambassadeur in Rome neer. De Romeinen worden intussen doodsbang voor de terroristi sche dreiging, die de laatste tijd als een onzichtbaar en on grijpbaar spook door de straten ijlt. De stad is toeschouwer bij een gevecht tussen Libanezen, Palestijnen, Syriers en Jorda- niers, waarbij haar burgers nog het grootste gevaar blijken te lopen. Kennelijk is dat de prijs die Rome moet betalen voor haar pretentie om te functioneren als „brug tussen het Wes ten en het Midden .Oosten", zoals de meeste politici in Rome hun stad graag kwalificeren. Bij het Romeinse publiek wordt intussen de roep om meer politie steeds sterker. Rome is een geliefd reisdoel voor men sen met slechte bedoelingen, niet alleen terroristen. Voor elke vlucht uit Afrika en het Midden Oosten is Rome de eer ste „stop". In geen enkele andere stad in het Westen zullen de Palestijnen, de Irakezen enzovoort die aankomen uit het Midden Oosten zoveel (geestverwante) landgenoten aantref fen als in Rome Maar om zich echl intensief bezig te kunnen houden met het Arabisch terrorisme heeft de Romeinse poli tie haar handen al (te) vol aan het Italiaanse terrorisme, dat vooral de afgelopen weer sterk is toegenomen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7