in verlegenheid loor zege Duarte Mitterrand wijzigt Frans kiesstelsel Gewapende christenen wakkeren sectarisch geweld in Sidon aan Senaat VS veroordeelt apartheid VS: Israël schendt Conventie van Genève In den beginne was er klei ITENLAND EcidócSouocmt DONDERDAG 4 APRIL 1965 PAGINA 5 'est-Duitsland „weet et" waar Mengele is MN De Westduitse regering heeft in ^jondsdag verklaard dat zij niet weet Kr nazi-kamparts Joseph Mengele zich \ndt. De regering zei evenmin te be- jkken over aanwijzingen, dat de kam- ts uit Auschwitz in 1959 in het geheim .atijns-Amerika terugkeerde naar de Isrepubliek om de begrafenis bij te ;n van zijn vader, Karl Mengele. Hij zich toen schuil hebben gehouden in katholieke meisjesschool in zijn irtestad in Beieren, Günzburg. De n aan de regering waren gesteld Petra Kelly, Bondsdaglid voor de Partij, die vroeger in Günzburg school heeft gezeten. Zij verklaarde zusters-leraressen van het bezoek van ^"jele te hebben gehoord. lano Kakkerlakken overstromen het Congres WASHINGTON Als je het Amerikaan se Congreslid Silvio Conté moet geloven, is het Congresgebouw op Capitol Hill zo vergeven van de kakkerlakken, dat zij z'n bureau 's nachts laten dansen, 's Avonds ziet hij in zijn kantoor hele brigades kak kerlakken voorbijtrekken. Voor Conté was dat reden om op de marmeren trap pen van het Capitool zijn Conte-contra- -kakkerlakken-campagne uit de doeken te doen. Na een oproep aan president Reagan ook een steentje bij te dragen in de vernietigingscampagne, verwisselde Conté voor het oog van verbijsterde toe risten zijn blauwe blazer met het embleem van het Huis van Afgevaardigden voor een witte overall met een anti-kakkerlak kensymbool. WASHINGTON/JOHANNESBURG De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond met grote meerderheid een resolutie aan genomen. waarin de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek wordt veroordeeld. De Zuidafrikaanse regering wordt tevens ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de dood van 19 zwarte betogers in Uiten- hage als gevolg van het optreden van de politie. In de Senaat heeft de Republikein se Partij van president Reagan de meer derheid. De resolutie, die werd aangenomen met 89 tegen vier stemmen, was ingediend door de Democratische senator Edward Kenne dy en de Republikein Lowell Wicker. In de resolutie, die geen kracht van wet heeft, vraagt de Senaat met name aan de minister van buitenlandse zaken, Shultz, om voor 15 mei met een rapport te komen over de gebeurtenissen op 21 maart jongstleden. Op die dag werden in de zwarte woonwijk Uitenhage door de poli tie ten minste 19 mensen gedood. Dominee Beyers Naudee heeft gisteren gezegd dat Zuid-Afrika in een staat van burgeroorlog verkeert. „Wanneer er voortdurend botsingen zijn tussen leden van de gemeenschap en de politie en wan neer de autoriteiten het leger in moeten schakelen, dan zijn dat aanwijzingen voor een staat van burgeroorlog", aldus de se cretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken op een protestbijeen komst tegen de schietpartij in Uitenhage. Omweg van 19.000 km. OAKLAND Een Ameri kaan die van Los Angeles in Californië naar Oakland in dezelfde staat wilde, is terechtgekomen in Auck land in Nieuw-Zeeland. De 22-jarige Michael Lewis vertelde dat hij „ergens bo ven Tahiti" was, toen hij doorkreeg dat hij in het verkeerde vliegtuig zat. Na een ongewild verblijf van 12 uur in Auckland werd Lewis gratis teruggevlogen. Met een omweg van onge veer 19.000 kilometer arri veerde hij alsnog op zijn plaats van bestemming, in Oakland. Vervroegde verkiezingen in Griekenland ATHENE De Griekse premier Andreas Papan- dreou wil zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uitschrijven zodra het parlement een aantal grond wetswijzigingen heeft goedgekeurd. Als officiële re den gaf Papandreou op de situatie op het Grieks-Cy priotische deel van Cyprus waar een crisis heerst als gevolg van mislukte onderhandelingen met de Turks-Cyprioten. Volgens waarnemers in Athene is Cyprus niet meer dan een voorgewende reden om de aandacht af te leiden van de spanningen rond de verkiezing van Christos Sartzetakis tot president en de aanstaande grondwetswijzigingen. De rechtse Griekse oppositie, die blijft weigeren president Sart zetakis te erkennen, eist juist op grond van de grote beroering die daarover is ontstaan, nieuwe verkie zingen. Oorspronkelijk waren de verkiezingen ge pland voor oktober dit jaar, wanneer de ambtster mijn van Papandreou afloopt. eed" °nze correspondent Mare n< De Koninck) kSHINGTON De jdschap die officiële van de regering ige ze week uitspraken de verrassend grote rkiezingsoverwinning de vooruitstrevende kfisten-democratische jelrftij van president Duar- fsdin El Salvador, klonk irMVallend ingehouden. -»t leek wel of Washing- e„n zich enigszins be faamd voelde door de voo( in gematigdheid en d, ifedelievendheid die de sl4)te meerderheid van ^Jjjt Salvadoraanse volk de ,h ^nerikaanse regering deftagan heeft gelezen, anpsident Napoleon Duarte n nu met nieuwe autoriteit t geweld van extreem rechts iheime doodseskaders) en (ks (guerrilla) gaan bestrij- n. Hij heeft al aangekondigd qJi vastgelopen vredesonder- ^ndelingen met de guerrilla ij zullen hervatten. Zulks te Zn de zin van de nu versla- Arenapartij van Roberto Aubuisson, die evenals elementen in het Sal- i vadoraanse leger en in de Amerikaanse regering voorstander is van een militai re uitschakeling van de gewa pende linkse revolutionairen. De bloedige terreur van rechts, waarvan D'Aubuisson altijd de verdachte aanstichter of tenminste gedoger is ge weest, zal Duarte nu proberen te keren via een hervorming van politie en justitie. Die her vorming was hem tot dusver onmogelijk gemaakt door' de conservatieve meerderheids coalitie in het parlement. Nu die coalitie in de minderheid is gedrongen en nu ook in het overgrote deel van de Salva doraanse steden en dorpen christen-democratische burge meesters zijn verkozen, is de greep van „rechts" op het be stuurlijke netwerk belangrijk verzwakt. Zo had het parle ment voor de verkiezingen van afgelopen zondag de per soonlijke advocaat van D'Au buisson tot 's lands minister van justitie benoemd, waren andere vrienden van de Are na-leider als opperrechters aangewezen en was het budget voor president Duartes specia le onderzoek naar de activitei ten van doodseskaders ver worpen. Duarte zal al die bestuurlijke barrières nu kunnen oprui men, hetgeen echter geenszins een toekomstige vrede garan deert. Uiterst rechts kan uit frustratie over het oordeel van het volk opnieuw zijn toe vlucht nemen tot bloedige ter reur en de guerrilla lijkt nog lang niet voldoende vertrou wen in Duarte te hebben om zoals de president eist de wapens neer te leggen en in nieuwe verkiezingen de feite lijke steun onder de bevolking te testen voor socialisme of marxisme, of met wat voor maatschappelijk model „links" dan ook precies wil komen. Geheime afspraken Pikant bij dit alles is dat de Amerikaanse regering de afge lopen maanden al praktisch was vooruitgelopen op een goed verkiezingsresultaat voor D'Aubuisson. Washington gaf geen actieve financiële en mo rele steun meer aan Duarte, en maakte duidelijk dat de VS ook wel zaken zou kunnen doen met een El Salvador waarin D'Aubuisson feitelijk de machtigste politieke figuur zou zijn. Er was zelfs sprake van geheime afspraken tussen Washington en de Arenalei der, waarbij de laatste zou zor gen voor afnemende rechtse terreur in El Salvador, in ruil voor meer openlijk „begrip" in Washington voor de standpun ten (o.m. anti-landhervor ming) van Arena. De misrekening van Washing ton is in de hand gewerkt door een voorval dat in El Salvador enorme belangstelling kreeg: de arrestatie op 6 februari in Texas van een naaste mede werker van D'Aubuisson. Deze zakenman Guirola bleek 5,9 miljoen dollar in kleine bankbiljetten de VS uit te wil len smokkelen naar El Salva dor. Het geld woog alles bij el kaar 300 kilo en zat verpakt in zes koffers in Guirola's privé- -straalvliegtuig. Het kapitaal is ongetwijfeld van drugsver koop in de VS afkomstig en was bestemd voor de financie ring van de rechtse terreur in El Salvador. De regering-Reagan komt door de roep om geweldloos heid, die uit het stembusresul taat spreekt, in een ongemak kelijke positie doordat zij in het buurland Nicaragua im mers de gewapende strijd van de contra's steunt tegen de „wrede Marxistische kliek" die daar aan de macht is. Na Pasen stemt het Congres over de hervatting van de vorig jaar opgeschorte financiële hulp, waarvoor Reagan hoog van de toren zal blazen. Etacht- daiagen met Chemicaliën fefcrongelukt rki laP de Duitse autobahn ter £ogte van Mulheim is dins dagnacht een vrachtwagen, lareladen met giftige chemica- erèën, in botsing gekomen t riet een andere vrachtauto, earna verscheidene andere riito's op de vrachtauto bot- Drie mensen kwamen ™ij het ongeluk om het leven, e uit de vaten gestoten che- iicaliën vlogen in brand en veroorzaakten een gifwolk die lange tijd boven de om- geveving bleef hangen. De bewoners uit de omliggende dorpen werd geadviseerd ra men en deuren gesloten te houden. Vierentwintig men sen moesten zich laten be handelen voor het inademen van giftige dampen. De be drijfsbrandweer van het che mieconcern Ciba Geigy haal de uren na de botsing de va ten uit de gestrande vracht auto weg. Het chemisch con cern Hoechst maakte later bekend dat de vrachtwagen zes ton droge chloranll en ze ven ton novoperm bevatten, die hoogst brandbaar zijn, maar volgens Hoechst niet gevaarlijk. Een Nederlandse vrachtauto op weg naar Turkije is afge lopen nacht ter hoogte van Koblenz aangehouden, nadat een vat met 200 liter gevaar lijke chemicaliën gebarsten was en een spoor van giftige dampen over een afstand van 120 kilometer achter zich had gelaten. De chauffeur had niet gemerkt dat het vat was opengescheurd. De vrijlating door Israël van 750 Libanese gevangenen heeft tot diverse vreugdetaferelen geleid. Deze inwoner uit het Zuidlibane- se dorp Zefta omarmt zijn dochtertje, dat tijdens diens gevan genschap werd geboren. RUIM ELFHONDERD LIBANEZEN NAAR ISRAËLISCHE GEVANGENIS BEIROET/WASHINGTON De Verenigde Staten en het Internationale Rode Kruis menen dat de Israëli sche regering met de overbrenging van ruim elfhon derd gevangenen van het ontmantelde internerings kamp Ansar in Zuid-Libanon naar een strafinrichting in Israël de Geneefse Conventie over krijgsgevangenen heeft geschonden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren altijd op het standpunt te hebben gestaan dat de conventie ook van toepassing is op de gebieden in Libanon onder Israëli sche bezetting. Volgens het State Department staat in de conventie dat in bewa ring gestelde personen slechts binnen bezet gebied gevangen mogen worden gehouden en dat hun transport naar het gebied van de bezettingsmacht verboden is. Israël liet gisteren rond zevenhonderdvijftig gevangenen, voor het merendeel sji'itische moslims, uit het kamp Ansar vrij. Zij mochten van het Israëlische leger desgewenst terugkeren naar hun woonplaats in het zuiden van Libanon. Het merendeel van de vrijgelatenen heeft gezworen het verzet tegen het Israëlische bezettingsleger te zullen voortzetten. In Beiroet en rond de Zuidlibanese havenstad Sidon hebben zich gisteren opnieuw beschietingen voorgedaan. Bij Sidon lag voor de zesde achtereenvolgende dag het Palestijnse vluchtelingen kamp Mieh Mieh onder artillerievuur, toen vannacht beschietin gen uitbraken tussen de christelijke milities in de bergen ten oosten van Sidon. SIDON Aan de voora vond van het terugtrek ken van de Israëlische troepen uit Sidon voor spelde Israël dat er bloed zou gaan vloeien. Het Li banese leger, dat het door de Israëliërs achtergelaten machtsvacuüm op moest vullen, is te zwak geble ken om gewelddadige conflicten tegen te voor komen. Even leek het erop dat de bevolking van Sidon Israël in het onge lijk zou stellen. De stad- soudsten sloten een over eenkomst met de voor naamste gewapende groe peringen in het gebied. Men was vooral bang dat de christelijke militie na de Israëlische terugtrek king slaags zou raken met de moslims en Palestijnen. De relatieve rust duurde tot half maart. Daarna werd de si tuatie slechter en men vreesde dat er opnieuw een Libanese catastrofe zou volgen; een bloedbad gekoppeld aan een massale uittocht, vergelijkbaar met de situatie die ontstond toen de Israëliërs zich in sep tember 1983 terugtrokken uit het Shoef-gebergte. Wanneer het in Sidon inder daad op een catastrofe gaat uitlopen, dan zullen de christe nen er wonen er ongeveer 70.000 in het gebied het waarschijnlijk het zwaarst te verduren krijgen. Ironisch ge noeg zijn het juist de christe nen, of liever gezegd de gewa pende Falangisten onder hen, die in hoge mate verantwoor delijk zijn voor de huidige pro blemen rond Sidon. Vóór acht tien maart was er weliswaar al sprake van een gespannen si tuatie, maar leek alles toch nog onder controle gehouden te kunnen worden. Rond het middaguur van de achttiende maart gingen de Libanese strijdkrachten, zoals de Falan gisten zich noemen, echter plotseling over tot een offen sief en werden er posities van het Libanese leger aan de rand van Sidon onder vuur geno- Plunderingen Als gevolg van het christelijke offensief waren er binnen drie dagen in de randdorpen van Sidon nog maar weinig mos lims te vinden. „De Falangis ten plunderden onze huizen en beledigden onze vrouwen", al dus Naziz Bizri, een afgevaar digde uit Sidon. Wat hij niet zei hoewel velen hiervan overtuigd zijn is dat sommi ge vrouwen verkracht wer den: de gemoederen zijn ken nelijk al zo verhit dat verant woordelijke leiders het vuur niet verder wilden aanwakke ren. Bizri en de soennitische mos lims van Sidon proberen nu uit alle macht gewelddadige reacties vanuit de eigen gele deren tegen te houden. Zulke acties zouden volgens hen ko ren op de molen van de Falan gisten zijn, die willen dat Liba non uiteen valt in een aantal afzonderlijke, sektarische mi nistaatjes. Het geweld in Sidon begon vijf dagen nadat militieofficier Sa- mil Geagea, de belangrijkste leider van de Falangistische strijdkrachten, tegen president Gemayel en politieke leiding van de Falangistische partij in opstand was gekomen, en daarmee het proces van natio nale ontspanning en politieke hervormingen een zware slag toebracht Volgens de inwoners van Si don komen de meeste Falan gistische soldaten niet uit de buurt en doen ze niets zonder de goedkeuring van Israël. Geen enkele plaatselijke chris telijke militie zou volgens hen doen wat de Falangistische strijdkrachten op dit moment doen. omringd als ze zijn door onvriendelijke of ronduit vij andige druzen, soennieten, sji- 'iten en Palestijnen. Militieofficier Geagea gelooft dat, wanneer Israël zich volle dig heeft teruggetrokken en de christenen zich niet langer beschermd zullen voelen, Is raël zal zeggen: „Kom naar het zuiden, kom naar de grensge bieden", om zo door een groot schalige verhuizing van chris tenen hun „veiligheidszóne" in Zuid-Libanon te consolideren. Op dit moment hebben de eer ste bang geworden christenen Sidon al verlaten en naar ver luidt hebben sommigen zich gevestigd in Khiam, dat vlak aan de Israëlische grens ligt De leiders van de soennitische moslims kunnen hun milities niet tot in eeuwigheid blijven tegenhouden. Deze zwerven nu al in groten getale rond de stad en ook de Palestijnen dreigen in het strijdperk te treden. Volgens de moslims in Sidon is dit precies wat de Fa langisten wensen. Daarom ook zouden de Libanese strijd krachten of de Israëlische troepen, die zich in de heuvels daarachter bevonden on langs genadeloos het vuur hebben geopend op het vluch telingenkamp Ain el-Hilweh, waarbij tientallen kinderen gedood en gewond werden. Zeker is dat het geweld rond Sidon een van de grootste pro blemen vormt voor de Libane- 'se regering. De Libanese presi dent is zich maar al te goed bewust van wat er voor hem op het spel staat. Zijn eigen partij heeft hem al gewaar schuwd voor het gevaar dat de christenen in het gebied lopen en het lijkt het erop dat zij de christelijke milities ervan be schuldigen een sektarische strijd in het hele zuiden van Libanon te hebben veroor zaakt. Voor president Gemayel blijft het zwakke Libanese le ger echter het grootste pro bleem. omdat dit leger nu ook in Sidon niet in staat is geble ken de toestand onder controle te krijgen. DAVID HIRST Copyright The Guardian iy MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH J)) „Een mysterieuze, onbegrijpelijke geschle- pnismompelde smidje Verholen. „Een 'tóóm was het NIET, want ik draag Jacob van "Vlens Jas.... Ik ben er dus werkelijk bijge estdót staat vast. En wat heb ik in die 24 r allemaal niet gedóón! Gelogeerd op de Uy- Inborgh, geholpen bij het begraven van een fchat, gevochten in het havenkwartier van Gra- ^ndrecht, gereden in een oud stoomtreintje en i ondergang van de Uylenborgh gezien! Of je £n emmer leeggooitl En de geschiedenis ein- }de toen Sijmen Knoet mij een dolk naar mijn ofd gooide. En nou wil ik tóch wel eens zien I dat werkelijk een familiewapen is daar boven- I die boom...." De smid sprong naar een est, die flink uit de stam stak en een stevige ivast bood. Toen trok hij zich op tot vlak r het blazoen. Een oude. verroeste dolk zat er nog in en daar hingen wat vergane viltflarden aan, die wel eens van een hoge hoed geweest konden zijn„Ja! Dat is het uitgesneden familiewapen!" riep de smid verrast uit. „Dat moet die goeie Gozewijn van Uylen weten, want hier ligt de schat van zijn voorvaders begra ven!!" Intussen had ook Gozewijn van Uylen op mysterieuze wijze een Ingeving gekregen. Wéér laadde hij zijn koffer In zijn auto en wéér vroeg de melkwinkelier Koos Kaas: „Zo. buur man. Ga je alwéér met vacantie?" „Geen va- cantie. Koos." antwoordde de boekhandelaar. „Belangrijke familiezaken roepen me weg. Er zal enig speurwerk verricht moeten worden." Toen reed hij er vandoor en even later spoot zijn oude auto'tje al als een raket over de weg PARIJS Op last van de socialistische president Mitterrand wordt het Franse kiesstelsel, geba seerd op meerderheden in districten, omgezet in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Qm al te kleine partijen te we ren wordt een kiesdrem pel van vijf procent inge voerd. Het ligt in de be doeling het nieuwe stelsel volgend jaar, wanneer verkiezingen worden ge houden voor de Nationale Vergadering, al toe te pas sen indien er althans geen grondwettelijke bezwaren tegen bestaan. Formeel maakt het voorstel deel uit van een van de ver kiezingsbeloftes van Mitter rand, maar deze heeft er pas aandacht aan geschonken toen bleek dat de socialisten zwaar terugliepen bij regio nale verkiezingen. De oppo sitie ziet er een middel in de socialisten te verzekeren van een voldoende aantal zetels in de komende kiezingen. Mitterrands tegenstander, oud-president Giscard d'Es- taing zei: „Men verandert de spelregels niet in de loop van een partij". Uit protest tegen het voorstel is Mitterrands rivaal in de socialistische partij, minister van land bouw Michel Rocard afgetre den. Het regeringsstelsel zal eerst worden voorgelegd worden aan de Raad van State, de hoogste controlerende in stantie in Frankrijk. In het door socialisten gedomineer de parlement kan het voor stel zeker rekenen op een grote meerderheid. NASA: MOUNTAIN VIEW Onderzoekers van het Ameri- kaansee ruimtevaartbureau NASA hebben nieuwe be wijzen verzameld voor een vrij recente theorie, dat het leven niet is voortgekomen uit de zeeën, maar uit klei. Het onderzoeksteam stelde vast dat klei in staat is ener gie op te slaan en over te dragen, hetgeen essentieel wordt geacht voor het ontstaan van leven. De theorie dat het leven zou zijn ontstaan in kleilagen werd onge veer een halve eeuw geleden ontwikkeld door de Russi sche wetenschapper A. I. Oparin. Zijn theorie gaat er van uit dat er sprake was een ontwikkeling volgens een bepaald patroon. De theorie dat leven in water ont stond, stelt dat dat een geheel toevallige aangelegenheid was. Volgens de scheikundige dr. Lelia Coyne, op een symposium van de NASA. maken de nieuwste theo rieën het noodzakelijk de definitie van Leven funda menteel te herzien.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5