armondse ondernemers louden recreatiebeurs WINKELIERS NIET AKKOORD MET PLANNEN CENTRUM VOORSCHOTEN De Tintelton open Bedrijfsvestiging in Alphense huizen aan banden gelegd ten cadeau formol Ceidae Souwmt TIE OM MEER TOERISTEN TE TREKKEN Hoogste punt nieuw scholencomplex SCHOOL NU AL TE KLEIN ^:DEN& OMGEVING EcidaeÊotucmt DONDERDAG 4 APRIL 1965 PAGINA 17 Ipg in doos bgbloemen IBURG Een Rijns- bloemenhandelaar Vinkenweg kreeg gis- fgen de schrik van zijn toen hij in een doos jloemen een levende |antrof. Het zestig cen- r lange reptiel blijkt 5tig uit de Amerikaan- t Texas, waar de doos Joemen vandaan Welk soort het is en of er giftig is, heeft de jrgse politie nog niet I icht. Autokrakers betrapt LEIDSCHENDAM Dankzij oplet tende voorbijgangers is de politie van Leidschendam er gisteren in gesjaagd om drie Haagse autokrakers van 17, 19 en 20 jaar op heterdaad te betrap pen en aan te houden. Zij bekenden in de afgelopen weken een groot aan tal inbraken in auto's in Voorburg en Leidschendam te hebben gepleegd. In hun auto werden verschillende gereedschappen, cassettebandjes en een kaartenboek aangetroffen. De politie vraagt eigenaren van auto's die onlangs de dupe van diefstal zijn geweest hiervan aangifte te doen op. het politiebureau. Staatssecretaris Van Zeil tegen toeristenbelasting NOORDWIJK Staatssecretaris P van Zeil van Economische Zaken is persoonlijk geen voorstander van toe ristenbelasting. Hij zou de invoering van een dergelijke heffing niet verbie den. „Dat kan ik trouwens niet, want het is een zaak van gemeentelijke auto nomie," verklaarde de bewindsman gisteravond op een openbare discussie bijeenkomst van het CDA-Noordwijk in „De Vinkenhof." Het staat de ge meenten dus vrij tot invoering van een toeristenbelasting over te gaan. Van Zeil tekende daarbij aan. dat het wel verstandig zou zijn de opbrengst aan te wenden tot verbetering van het toeris tisch produkt Van Zeil gaf een toelichting op zijn nieuwe toeristische nota. Hij markeer de zijn visie op het toerisme met spitse uitspraken. „We moeten niet praten over slecht weer in Nederland. Ook een regendag biedt veel mogelijkhe den", meent Van Zeil. De staatssecreta ris attendeerde verder op het belang van goede initiatieven, zoals de toena me (met 14 procent) van het aantal in ternationale congressen in bijvorbeeld Leeuwenhorst en het sub-tropische zwembad in Duinrell. In de discussie benadrukte staatssecretaris Van Zeil, dat toeristische aktiviteiten zichzelf moeten bedruipen. Toerisme mocht naar zijn mening nooit een zaak van overheidssubsidie worden. Peuter (3) op avontuur KATWIJK Een onderne- mende peuter van drie en een half jaar heeft zijn ouders gis teren een paar benauwde uur tjes bezorgd. Het jongetje was op eigen houtje op pad gegaan en had na een korte wande ling vanaf zijn ouderlijk huis aan het Cleijn Duinplein in Katwijk de bus naar Haarlem genomen. Na ongeruste tele foontjes van de politie, werd de kleine reiziger uiteindelijk slapend in het busstation van Haarlem aangetroffen. De ver moeide avonturier werd daar op weer snel naar zijn eigen bed gebracht. Stelende illegaal gepakt in Voorschoten VOORSCHOTEN - De politie Voorschoten hield vannacht een Noordafrikaan aan die probeerde in te breken in een woning aan de Papelaan. Uit welk land de man komt, is nog niet bekend. De politie ver moedt dat hij illegaal in ons land verblijft. ..Het enige pa piertje dat hij kon laten zien, was een treinkaartje van Am sterdam naar hier", aldus een politiewoordvoerder. De man kon na een telefoontje van verontruste buren worden aangehouden voordat hij iets heeft kunnen stelen Definitief plan Haarlemmertrekvaart OEGSTGEEST Het definitieve plan voor de reconstructie van de Haarlem mertrekvaart is in Oegstgeest ontvan gen. De Haarlemmertrekvaartweg tus sen Postbrug en Leidse Tolhek werd destijds voor autoverkeer afgesloten omdat de vele honderden leerlingen die op de fiets naar Leiden gaan om daar de scholen te bezoeken gevaar lie pen. Oegstgeest wacht nu al jarenlang met smart op de reconstructie van ge noemde weg. Het houdt onder meer de aanleg van een fietspad in. B. en W hebben het plan tot verbetering van de Haarlemmertrekvaart voor kennisge ving aangenomen. Men wacht nog na dere berichten af. SOND Om water- Ehebbers de gelegen- geven koopjes te be ien en om meer toeris- r het dorp Warmond te i, houdt de pas opge- Stichting Warmonder "tie Beurzen in het Mnde van 20 en 21 april 'd-.rf- en watersportbeurs. Pat! ondernemers uit War- "die zich in hun vrije tijd ien.ef met de watersport lenpuden, willen met het nent het vaarseizoen Ie Kagerplassen op fees- wijze openen. Op het vierkante meter grote 1014 van Padox Panagro I'd.h zowel bedrijven als 'klieren op beide dagen tot vijf uur hun surf- Tefn, motoren, schepen en iportaccessoires op de brengen. Tijdens de zijn er allerlei demonstraties van onder meer modelschepen en formule 1- vaartuigen in de haven op het complex. Verder is er een mo deshow van watersportkle- ding, een vertoning van video films en demonstraties knopen leggen door zeeverkenners. Zaterdagavond is er een schip- persbal met jazzmuziek in de overdekte hal op het terrein. Snuffelmarkt De organisatoren verwachten dat zo'n drieduizend mensen uit de hele randstad de recrea tiebeurs zullen bezoeken. Vooral de snuffelmarkt moet volgens hen een succes wor den. Hier kunnen particulie ren die hun watersportartike len niet meer kunnen gebrui ken hun goederen tegen een vraagprijs van minimaal hon derd gulden op de markt bren gen. De stichting bemoeit zich niet met de vraagprijs, maar strijkt wel twintig procent van de opbrengst op wanneer het artikel verkocht wordt. Op niet-verkochte goederen wordt tien procent administra tiekosten in rekening ge bracht. Bij surfplanken en an dere kleine vaartuigen tot drie en een halve meter is het de bedoeling dat de verkoper bij inbreng vijfentwintig gulden betaalt aan de organisatoren. Wanneer de plank verkocht wordt, draagt de verkoper nog eens één procent van de op brengst af. „Wij zijn hiermee niet uit op winst", aldus één van de ondernemers. „We wil len echter wel kostendekkend werken. Trouwens, als je een advertentie in de krant zet. ben je ook al gauw dat bedrag kwijt. En de verkoopkans op de beurs is veel groter", meent hij. Volgens de initiatiefne mers is vooral met de surf- plankenbeurs een gat in de markt aangeboord. Hoewel de verkoop van nieuwe zeilplan ken in Nederland grotendeels tot staan is gebracht, neemt de belangstelling voor tweede hands planken toe. „Je ziet nu vaak dat een surfer na enkele jaren zo ervaren is geworden, dat hij zich op de wedstrijd sport gaat richten. Zo iemand is natuurlijk zeer geïnteres seerd in een wedstrijdplank die hij voor een schijntje op de kop kan tikken. Tegelijk kan hij zijn oude plank, die nog in uitstekende staat verkeert, op de beurs van de hand doen". Bergopwaarts De organisatoren van de beurs hopen dat met dit evenement de recreatiegemeente War mond landelijk wat meer be kendheid krijgt. „Het is geen geheim dat het de Warmondse ondernemers niet erg goed gaat. We zitten hier met het nadeel dat de recreanten niet met de boot bij het dorp kun nen komen en daardoor niet even gaan winkelen in het centrum. We gaan er vanuit dat wanneer het met het toe risme in de omgeving van Warmond bergopwaarts gaat, dit ook ten goede komt van de ondernemers", aldus de be stuursleden van de Stichting. De Stichting Warmonder Re creatie Beurzen hoopt in de toekomst meer van dergelijke evenementen in de recreatieve sfeer te organiseren. Er wordt al aan een beurs van tweede hands tenten en caravans ge dacht. |eht voo »Usseeretans J2'iit in Lisse 3- knelpunten .am la Staatssecretaris P.H. errpil van economische za- 51. tornt maandag 15 april ia iisse om een aantal knel- i in die gemeente en de ë~Sioor te spreken. Aan dat utsk wordt deelgenemo- aacdoor diverse plaatselijk locaties. ekspartners zijn de middenstandsvere- Alverha. VVV. CNV, i zhet arbeidsbureau Lisse, ke,imer van Koophandel en "9tken voor Rijnland, het Swerkings Orgaan Bol- de kring Bedrijven ^bollenstreek, de voorzit- het CDA-Lisse, het van B en W van Lisse fractievoorzitters in de f"e gemeenteraad van ,a?,VVD. PvdA/PPR/PSP, ^GPV/RPF en D'66. Spreking met de staatsse- Ss gaat over een paar on- irpen. Zo wórdt onder Jgesproken over aangele gen betreffende het in- en kleinbedrijf, toe- het op regionaal niveau n (i van een voorwaarde beleid en het star- n in nieuwe bedrijven. Al onderwerpen zullen tus- SSwart over vier en half revue passeren in de taal van het gemeente- n Lisse. j sanken ,$TGEEST Door de (ing Welzijn Ouderen geest en het Dorpsberaad geest worden aan de ge- te drie zitbanken aange- i. Deze zullen worden ge- )t in de looproute van de b Voort naar de De Kem- (jrstraat. n eiiem pijp erlaan ft fiets/voetpad -Itge EEST Haaswijk in Oegstgeest een woon- H^rakter. Niet iedereen is zo gelukkig mee. Bewo- _yan de Willem Pijperlaan «n het fiets/voetpad lie- v5et als zodanig en hebben °W een brief gestuurd met erzoek dit pad voor auto- >r open te stellen. Inwil- van dit verzoek druist el in tegen de bepalin- n het bestemmingsplan, ■lve hebben Ben W het k afgewezen. srat1selke woensdag de BIILAGE Bil UW KRANT MET - ORMAT1E OVER FILMS.MUZIEK EATER RECREATIE.EXPOSITIES N EEN COMPLETE AGENDA Precies zes maanden na het slaan van de eerste paal is gisteren bij het bereiken van het hoogste punt de vlag In top ge gaan op het scholencomplex in 't Lien In Leidschendam. Het complex omvat een openbare Dalton-basisschool, de Inter confessionele Samenwerkingsschool „Emmaüs" (r.k. en prot.chr. onderwijs gezamenlijk) en een gemeentelijk gym nastieklokaal. De Dalton-school krijgt 111 leerlingen, de „Emmaüs" 215 maar bij het groeien van de wijk die uiteindelijk rond 1500 woningen gaat tellen zal ook het leerlingental stijgen. Het complex, een ontwerp van het architectenbureau Van Vliet-Herpertz te Leidschendam, wordt gebouwd door bouwmaatschappij Van Wijnen Roos B.V. te Rotterdam. De kosten van bouw en technische Installa ties bedragen bijna 2.7 miljoen gulden. De Emmaüs-school Is de eerste school in de Haagse regio waarin protestants- christelijk en rooms-katholiek onderwijs zijn geïntegreerd, de openbare school de eerste school in Leidschendam die vol gens de Dalton-beginselen gaat werken. Spelen met computers in Duinrell WASSENAAR „Spelen is leren. Het gaat hier om leren omgaan met computers en me thoden. Ook voor die jongdns, en vooral die meisjes, die nu nog wat aarzelend tegenover computers staan. „Dat zei gis termiddag de computerspecia list van de VVD, Dr. G. Zou tendijk in recreatiepark Duin rell. Hij opende de tentoonstel ling „spelen met computers.". Eigenlijk is het geen tentoon stelling maar een spelgebeuren voor de jeugd, die hier op leu ke wijze met computers in aanraking kan komen. Voor bezoekers van Duinrell zijn aan deelname geen verdere kosten verbonden. Dr. Zouten dijk merkte tijdens zijn ope ningsspeech op dat computers in principe voor een humare en betere maatschappij kun nen zorgen, maar dat ze de mens ook ondergeschikt kun nen maken. „Het hangt af van de mensen die daarvoor ver antwoordelijk zijn", aldus de computerspecilist. Ook de voorzitter van de direktie van de Nutsspaarbank, mr. Ch. de Monchy, sponsor van het com- putergebeuren in het recrea tiepark liet een waarschuwing horen: „Er is sprake van de in voering van een centraal num mer voor iedereen in Neder land. Waar zal het allemaal voor worden gebruikt, het rij bewijs, het paspoort, voor nog veel meer? Zullen wij dan de toekomst ingaan als een soort 007, of gaan we de boeken in van Big Brother. Mr. de Mon chy stelde dat het vooral gaat om een goede verhouding tus sen mens en computer, en dat deze tentoonstelling daar wel licht bij van dienst kan zijn. VOORSCHOTEN Economi sche- en verkeerstechnische aspecten maken het nodig, dat het dorpscentrum als winkel gebied duidelijker wordt en ook beter bereikbaar. Daar over bestaat geen misverstand bij de winkeliers, vertegen woordigd in de commissie middenstandszaken, die gister avond vergaderde. Aan de orde kwam een klein detailpunt en wel het invoeren van éénrichtingsverkeer voor de Winston Churchillweg, zo danig dat deze weg alleen be reden kan worden vanuit de richting Raadhuislaan en niet andersom. Het voorstel van burgemeester en wethouders is om de gehele Schoolstraat vanaf de zuidkant toeganke lijk te maken voor auto's tot en met het smalle gedeelte van de supermarkten. Daarna moeten de auto's een draai maken en kunnen dan via de Churchillweg het centrum verlaten. De winkeliers willen die mogelijkheid uitsluiten, waardoor de automobilist wordt gedwongen richting Treubstraat en Voorstraat te rijden met een „ontsnapping" uit het centrum via de Oranje boom. Voorrangskruisine Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) kon de winkeliersver enigingen alleen meedelen dat de meerderheid van de ge meenteraad alleen bereid is om een voorrangskruising te maken bijde Raadhuislaan- /Churchillweg met voorrang voor de Raadhuislaan. De praktijk zal dan uitwijzen dat tijdens de drukke winkeluren iedere automobilist die afslag niet wil of kan nemen. De winkeliers bleven bij hun standpunt en waren alleen be reid om een en ander nog maals met hun „achterban" te bespreken. Zij wijzen voorlo pig alle andere voorstellen af en willen dan graag de „O-va riant". dat betekent dat alles blijft in het centrum zoals het thans is. Onvrede bestaat er bij de winkeliers ook over de af sluiting van het kerkplein Wethouder Van Leeuwen was daar zeer kort over: „Het kerkplein is particulier ter rein. De kerkeraad van de Hervormde Kerk wordt thans geconfronteerd met langpar- keerders, die regelmatig het dure wegdek van „ijsselsteen- ties" beschadigen. Wie van het dorp houdt, kan alleen maar voor totale afsluiting zijn." Service De heer Lohle van de Onder nemingsvereniging Voorscho ten was het met deze uitspraak allerminst eens: „De winke liers maken het centrum en ie der parkeerplaats is er een. Wij zijn gek op service-verle ning voor de klant." Geen par- keermeters plaatsen is de me ning van burgemeester en wethouders. „Ze kosten ƒ50.000.-, ziin uiterst gevoelig voor vernielingen en brengen veel te weinig op. Een zogene ten blauwe zone is goedko per." Dat ontlokte aan de heer Van Dam (Centrumwinke liers) de opmerking: „Wanneer wij 30 000.- op tafel brengen, krijgen we dan onze zin?" Wethouder Van Leeuwen meende dat een bijdrage van de middenstand altijd welkom den voor het uitgebrachte rap port over het funktioneren van het dorpscentrum Het riekt naar chantage en dat kan nooit de bedoeling van de win keliers zijn." Het bleek ook al lerminst een vorm van chan tage, maar eerder de bereid heid van de winkeliers om zelf ook iets te doen voor het win kelcentrum van Voorschoten. Vanavond zal de commissie, openbare werken de plannen voor het dorpscentrum bespre ken. De winkeliers zijn tegen verdere uitbreiding van de wekelijkse warenmarkt. Zij wijzen eventuele plannen af om het terrein van de markt uit te breiden met de Treub straat. Wethouder Van Leeu wen wees op het gegeven dat er vele aanvragen liggen voor het innemen van een stand plaats. maar ook de markt- commissie is voorlopig nog te gen uitbreiding. Het laatste woord is aan de gemeenteraad, want de raad moet een uitbrei ding goedkeuren Op dit mo ment is alleen de Voorstraat op vrijdag marktplaats. Wethouder Van der Mey ontsteekt de vlam. RIJNSBURG Met enkele flinke knallen en een vuurro de gloed van Bengaals vuur werd gistermiddag de nieuwe openbare school de Tintelton officieel geopend door wethou der J van der Meij. Het was een hele happening bij deze nieuwe school aan de Nassau- laan. Een aantal kinderen uit de hoogste klas liep met een fakkel van de oude - Prins Bernardschool - naar de nieu we school om daar de vernuf tig in elkaar gezette Tintelton - een ander woord voor ton deldoos - aan te steken Het hoofd van de school, de heer G.J. de Jong. deed de schokkende mededeling dat de school nu al te klein is. Zes jaar geleden is de school met vijftien leerlingen gestart. Nu bezoeken 104 leerlingen de school. Er zijn thans vier leer- kachten aan de school verbon den. De heer De Jong vroeg of de school de oude kleuter school „De Zevensprong" die naast de nieuwe school ligt. mocht gebruiken om daar ook een aantal leerlingen onder te brengen. Daarna vertelde hij dat de Tintelton eigenlijk ont staan was door een spreuk van Socrates: Onderwijzen en op voeden is niet het vullen van een vat. maar het ontsteken van een vlam. Tintelton is de Rijnsburgse naam voor tondel doos. Deze week vieren de leerlin gen feest in de nieuwe school om daarna met paasvakantie te gaan. Na de paasvakantie kan er volop in de nieuwe school gewerkt worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Beroeps- en be drijfsmatige activiteiten in woningen, garages en bij gebouwen mogen, maar een en ander wordt wel aan banden gelegd. De ge meente heeft, om verdere uitwassen tegen te gaan, een flink aantal voor schriften opgesteld waar aan inwoners moeten vol doen alvorens ze een be drijf in hun woning mo gen uitoefenen. De dienst openbare werken en de afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling van Alphen aan den Rijn heb ben hierover een nota op gesteld en die zal vermoe delijk in mei in de ge meentelijke commissies behandeld worden waar na hij door de raad kan worden vastgesteld. De nota is bij de gemeente verkrijgbaar voor vijftien gulden In principe komt het erop neer dat het heel goed mogelijk is een beroep of eigen bedrijf in een woonhuis uit te oefenen, ervan uitgaande dat er aan die woning geen of nauwelijks aanpassingen gedaan behoe ven te worden gedaan en de woonfunctie behouden blijft. Dat houdt niet in dat nu ieder een zich maar met een bedrijf je in zijn woning kan vestigen. „De remmen zijn niet los in Alphen" zegt wethouder G van As, „we zullen natuurlijk alles zorgvuldig afwegen". Hij vindt dat het zomaar verbie den inroeien is tegen de maat schappelijke realiteit. „De aan vragen om een „kantoor" aan huis te mogen beginnen blij ven komen, het helpt gewoon niet om te blijven staan op een bestemmingsplan. Daarom moeten we criteria ontwikke len om de zaken aan te toet sen", aldus de wethouder. In Alphen komt het bedrijfs matige gebruik van woningen het meest voor in Ridderveld I en II. Daar stonden al in 1984 3,2 procent van 10.800 wonin gen als bedrijfsmatig pand in het handelsregister ingeschre ven. Opvallend daarbij is het aantal adviesbureaus en schoonheidssalons Hierbij is nog niet berekend het aantal mensen in de zogenaamde vrije beroepen als arts, tand arts. notaris, advocaat en ac countant. Deze hoeven niet in geschreven te staan. Vanwege deze cijfers vinden B en W dan ook dat regels drin gend nodig zijn om onttrek king van woonruimte te voor komen omdat daardoor het karakter van een woonwijk aangetast kan worden. Onder invloed van de econo mische teruggang, beginnen veel mensen die hun baan ver loren voor zichzelf. Dat is op zich een positief verschijnsel vindt de wethouder, omdat kleine bedrijfjes de neiging hebben uit te groeien en daar door goed zijn voor de werk gelegenheid. Hij vindt het ook logisch dat iemand die net een eigen bedrijfje start zo min mogelijk risico wil lopen en dus geen koop- of huurver- plichtingen aan wil gaan. De gemeente wil daar best in te gemoet komen mits het voor omwonenden niet bezwaarlijk is. Hoofdregels zijn dan ook dat beroeps- of bedrijfsmatige activiteiten in woonhuizen geen hinder voor het woonmi- lieu opleveren en geen af breuk doen aan het woonka- rakter van de wijk. Detailhan del mag niet evenals het ver oorzaken vna grote verkeers- of perkeerdrukte. Ook moet het huis de woonfunctie blij ven houden. Daarom mag niet meer dan 30 procent, met een maximum van 45 m vierkante meter, van het totale vloerop pervlak worden gebruikt voor kantoor- of werkruimte. Dat zelfde geldt ook voor garages en bijgebouwen. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de(kleine) moeitedoet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS; TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant grabs Daarna wordt het abonnement betaald pen O kwartaal Bautomatisch per maand par STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR. NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS: Stuur de boo ingerold aan de Leidae Courant, Antwoordnu 2500 VD Deo Haag (postzegel niet nodig)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17