Russen streven naar monopolie 8pi% Ik denk't wel... - Deense stakers zetten paasuitkering op het spel Bekende Italiaanse rechter overleeft aanslag maffia 1SP- VRIJBRIEF VOOR EEN HOOG RENDEMENT Nixon verdedigt V ietnam-beleid en noemt aftocht „overwinning" j nge panners irden iakaijin )R opent ïseum in tchenwald WEINBERGER OVER RUIMTEWAPENS: Hitier wilde enorme spoorweg door Europa Vrouw uit de tijd Ja, gewoon om te helpen! PRIL lfri fENLAND fieidaeSouuwt WOENSDAG 3 APRIL 1985 PAGINA S -»se kinderen ten weer seillaise leren 5 De Franse schoolkinde- et het volkslied naar tekst en worden bijgebracht. Dit Je minister van onderwijs, ,ement, geantwoord op een ■an een parlementslid, lebeeld van het vaderland en republiek is de „Marseillaise" imisbaar element bij de op- tot burger", aldus Chevène- 3e verplichte les in de tekst lelodie moet worden gegeven •aam van het pas weer op de tooi ingevoerde vak Gemeen- :unde. Neves ondergaat vierde operatie SAO PAULO De Brazili aanse president Tancredo Ne ves is gisteren voor de vierde keer in enkele weken tijd geo pereerd. In een medisch bulle tin werd gezegd dat de 75-iari- ge gekozen, maar nog niet beë digde president, werd geope reerd aan een oude hernia in de liesstreek. Het zou zijn ge gaan om een relatief simpele operatie aan een oppervlakki ge breuk. Op 15 maart onder ging Neves zijn eerste operatie, enkele uren voordat hij geïn stalleerd had moeten worden als president van Brazilië. Israël laat Libanese gevangenen vrij JERUZALEM Het Israëlische le- ger heeft „honderden" shi'itische ge vangenen uit het Zuidlibanese kamp Al Ansar op vrije voeten gesteld. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder gaat het om een „gebaar van goede wil", teneinde de betrekkin gen met de shi'itische gemeenschap in Zuid-Libanon te verbeteren. Te gelijkertijd zijn de Israëliërs begon nen met het overbrengen van de overige gevangenen naar Israël. De Israëliërs lijken haast te maken met de volledige ontruiming van het ge vangenkamp. Ansar ligt in het ge bied waaruit het Israëlische leger zich binnen enkele maanden zal te rugtrekken. Sovjets besparen miljard door bedrijfsspionage PARIJS De Sovjet-Unie heeft in de jaren 1976 tot 1980 een bedrag van een kleine miljard gulden bespaart op eigen research, door met bedrijfsspio nage in het Westen geavanceerde technologie te verwerven. Dit meldde gisteren de Franse krant Le Monde in een tweede artikel in een serie over dit onderwerp. Le Monde baseert zich bij deze becijfering op do cumentatie van de Russische geheime dienst, die door Franse geheime agenten is verzameld. Uit het verhaal blijkt dat de Russische bedrijfsspiona ge zich voor 61,5 procent afspeelt in de VS, 10,5 procent in de Bondsrepubliek, 8 procent in Frank rijk, 7,5 procent in Groot-Brittannië, 3 procent in Japan en voor het overige in andere landen en in stanties. Volgens Le Monde wordt uit de stukken vooral de agressieve aard duidelijk van de Russi sche bedrijfsspionagepraktijken in het Westen. 10 Ieder jaar rond tijd ondergaan ruim miljoen middelbare \eren en studenten in i, althans het manne- deel ervan, een ware inteverwisseling. Hun jack, spijkerbroek en t worden vervangen een net donker pak in ze hun verdere Sre gekleed zullen Ze worden (op zijn is) „shakaijin" ofwel n van de maatschap van de maatschappij" t een adolescent pas ij na een lang verblijf e schoolbanken een krijgt en voor het gaat verdienen. De •n van de maatschap- aldus de socioloog Yu- Ikatsuka, hebben iro- i genoeg praktisch verantwoordelijk- gevoel voor de maat- opij op zich. „Wat ze hebben is een zeer e neus voor hun toe- st bij hun bedrijf". Als en goede universiteit •en doorlopen, weet i iedere „shakaijin bij bedrijf hij t e recht- t en waarbij hij waar- nlijk tot aan zijn pen ding zal blijven, begin van een be scarrière wordt op de te dag gevierd met een iraak van de hoogste en de nieuwkomers len er psychisch op 'bereid dat ze voortaan verplichtingen aan de atschappij", ofwel de srnemingmoeten na- I van deze introductie inkomsten doen steeds r denken aan een mi- fe opleiding, aldus t de kritiek. Maar de \welingen slikken dat. willen in geen geval 1 opvallen. Zonder een te geven brengen ze en nacht onder toe- t met elkaar door. On- ks alle inspanningen leraren en professoren dt in feite van hen yacht dat ze alles ver- 'n wat ze geleerd heb- Het belangrijkste is ze de ideologie en de 'hiedenis van het be- f in zich opnemen, zo- ze precies in de onder ling passen. IJN Op de plaats van oormalige concentratie- Buchenwald, in Oost- land, zal op 8 mei een im worden geopend over sstaan in het concentra- np en over het verzet te- Ie nazi's. Het Oostduitse areau ADN verklaarde le nieuwe collectie een filing is op het kleine jm dat nu al in Buchen- staat. Tussen 1937 en kwamen meer dan een 1 miljoen gevangenen in fnwald terecht. Van hen )n er ongeveer 65.000 t>ord. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON. GENEVE Weinberger verklaarde dat het geen toeval was dat er in het rapport met zoveel nadruk werd gesproken over de acti viteiten van de Sovjet-Unie in de ruimte. Hij zei dat de Rus sen proberen alle aandacht op de Amerikaanse Starwars- plannen te leggen. „Moskou noemt die systemen zo ver schrikkelijk destabiliserend en gevaarlijk en van hun kant ge zien is dat waarschijnlijk ook zo, omdat het hun monopolie zou breken", aldus Weinber ger. Moskou zou volgens het rap port tienduizend geleerden aan het werk hebben gezet voor de ontwikkeling van de laserwapens. Verder wordt ge werkt aan de ontwikkeling van een zware draagraket, een ruimteveer en een kleiner „ruimtevliegtuig" voor de ver dediging van bemande ruimte stations. De nieuwe onthullingen over Russische vorderingen bij de ontwikkeling van ruimtewa pens vormen het grootste ver schil met de eerdere Penta- gon-rapporten over de Russi sche defensiekracht, wat mo gelijk te maken heeft met de campagne van de regering Reagan voor het eigen .Star wars' programma, waarvoor het volgend jaar 3,7 miljard dollar wil uittrekken. In het rapport wordt verder opgemerkt dat de Sovjet-Unie het afgelopen jaar vele proe ven heeft genomen met inter continentale raketten van het type SS-24 en SS-25. De*SS-24 is met maximaal tien kernkop pen uitgerust, terwijl de SS-25 die mogelijkerwijze mobiel is één kernkop heeft. In de ogen van de Amerikaanse re gering betekent de invoering Deze tekening uit het Amerikaanse Pentagon-rapport geeft een beeld van de opslag van de nog experimentele Russische SS-25-raket. van de SS-24 een schending van het SALT-II-akkoord. Dit akkoord, dat niet door de Amerikaanse senaat is goedge keurd, maar stilzwijgend wordt gerespecteerd, staat slecht de ontwikkeling toe van één nieuw type intercontinen tale raket. Het Pentagon gaat er van uit dat in 1985 een be gin wordt gemaakt met de sta tionering van de SS-25, terwijl de SS-24 een jaar later opera tioneel zal worden. De Sovjet-Unie voert tevens een moderniseringsprogram ma uit voor het ABM-systeem (verdediging tegen ballistische rakletten) rondom de hoofd stad Moskou. Oude onder scheppingsraketten zouden worden vervangen worden door in silo's gestationeerde ui terst snelle raketten. Het rap port beschrijft de bouw van een enorm radarstation in Krasnoyarsk in Siberië als een schending van het ABM-ver- drag uit 1972 dat het aantal anti-raketsystemen ten zeerste beperkt. Het radarstation zou namelijk dienen om binnen vliegende raketten vroegtijdig te ontdekken, hetgeen volgens het ABM-verdrag niet is toe gestaan. Het document maakt verder de militaire balans op. In 1984 beschikte de Sovjet-Unie over bijna 1400 raketten met in to taal 6000 kernkoppen, terwijl de VS ruim 1000 raketten heb ben met ongeveer 2100 kern koppen. Het overwicht van de VS op wat betreft op onder zeeërs gestationeerde kernkop pen bedraagt 6000 tegen 2500 kernkoppen aan Russische zij de. Het rappport meldt verder dat de SU meer dan 400 SS-20-ra- ketten voor de middellange af stand heeft opgesteld. Twee derde van deze mobiele raket ten zou tegenover de NAVO- landen zijn opgesteld. Edward Rowny heeft gisteren gezegd dat de wapenonder handelingen in Genéve zullen mislukken waanneer de Sov jet-Unie zich blijft blind staren op het Amerikaanse Starwars- project. Volgens Rowny pro beert Moskou zich te onttrek ken aan besprekingen over de intercontinentale, offensieve wapensystemen, naar de me ning van de Amerikanen het bëlangrijkste gespreksonder werp. Rowny's uitlatingen vormen de de duidelijkste uit lating tot nu toe dat de Ameri ROME „E un miraco- lo", het is een wonder, zei Carlo Palermo, de officier van justitie van de Sici- liaanse stad Trapani, gis terochtend. Hij kwam net uit zijn danig toegetakelde dienstauto gekropen. Een langs de weg geparkeerde en met explosieven gevul de auto was ontploft juist op het moment waarop Carlo Palermo met zijn lijfwachten voorbijreed. De magistraat kan dit nog na vertellen, dankzij een geweldi ge hoop geluk en zijn pantser auto. Van zijn fiat 131 is alleen nog het gepantserde gedeelte over: de cabine, waarin Paler mo zich bevond. Het motori sche gedeelte is verworden tot een onherkenbare hoop staal. De kracht van de explosie wierp de zware fiat geheel on dersteboven en alleen daaraan zijn de (overigens lichte) ver wondingen van ,de rechter te wijten. Het was Palermo's geluk dat zijn auto op dat moment een andere auto inhaalde. Deze ving de klap op door als een soort schild te dienen tussen de auto van de rechter en de rechts langs de weg gepar keerde autobom. Die onge luksauto werd geheel vernie tigd. De drie inzittenden, een moeder van 30 en haar twee ling van zes jaar, waren op slag dood. Palermo's pantserauto was zo als altijd gevolgd door een auto met vier lijfwachten. Ook deze auto werd verwoest. En haar vier inzittenen raakten daarbij zwaar gewond, van wie er twee gisteravond nog in le vensgevaar verkeerden. De zwaar beschadigde auto van rechter Palermo, die gisteren ternauwernood aan een Maffia-aanslag wist te ontsnappen. Er wordt niet aan getwijfeld dat de doeltreffend uitgevoer de aanslag het werk is geweest van de maffia. Deze autobo m-operatie lijkt bijzonder veel op de aanslag die de maffia twee jaar geleden in de stad Palermo uitvoerde en waarbij toen de onderzoeksrechter Chinnici en zijn lijfwacht om kwamen. Dit soort aanslagen vereist grote kennis van zaken, en ge voel voor precisie. Want de passerende auto van de rech ter had op dat moment een snelheid van 70 kilometer per uur. Volgens de politie is al leen de maffia tot dit soort aanslagen in staat. En dat is dan een besef dat bij vele auto riteiten de rillingen over de rug doet lopen. Er is nog een reden waarom het aannemelijk is dat de maf fia hier achter zit Carlo Paler mo (38) is een van de moedig ste rechters van Italië, die heeft bewezen voor niemand en niets terug te deinzen. In een geruchtmakend onderzoek in Noord-Italie, dat vijf jaar heeft geduurd, heeft hij een enorme, illegale handel in wa pens (zelfs in atoomwapens) opgespoord. Daarbij zijn ruim 300 personen gearresteerd. Palermo ontdekte dat ook de Siciliaanse maffia en de Ame rikaanse Cosa Nostra bij die wapenhandel betrokken was, en bekende figuren uit het openbare Italiaanse leven. Hii heeft het daarbij zelfs gewaagd de huidige premier Craxi te noemen. Met dit onderzoek heeft de .jonge rechter" veel tegenstand gewekt, zozeer zelfs dat het hem weldra on mogelijk werd gemaakt het onderzoek naar de wapenhan del af te maken. Eind vorig jaar vroeg een moegestreden Carlo Palermo dan ook over- aan naar het disctrict plaatsing a Sicilië. Daar is hij op 18 febru ari van dit jaar begonnen. Drie kandidaten voor overname Lago-raffinaderij WILLEMSTAD De Ara- baanse autoriteiten zijn mo menteel met drie gegadigden in gesprek over een eventue le overname van de Lago- -raffinaderij op Aruba, die begin deze week definitief de poorten heeft gesloten. Vol gens de Arubaanse gedepu teerde voor oliezaken, John van der Kuijp, hebben een V enezolaans-Amerikaanse, een Arabische en een Neder lands-Arabisch-Indonesische groep belangstelling getoond. Van der Kijp wilde geen na men geven van de kandida ten. Exxon, de huidige eige naar, heeft Aruba de garan tie gegeven dat in verband met een mogelijke verkoop tot begin juni dit jaar zal worden gewacht met de ont manteling van de installaties. (ADVERTENTIE) Bankbrieven. Bankbrieven (vanaf f 1.000,-) zorgen voor een hoog rendement op uw spaargeld. De rente komt eenmaal per jaar beschikbaar. Bovendien kan de NMB uw bankbrieven via de beurs verkopen. Wanneer u maar wilt. En dan zit er misschien zelfs nog een koerswinst aan vast. Houdt u van die vrijheid, ga dan snel praten NlWlB BANK met de NMB. DE NMB DENKT MET U MEE. ID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH tuTTmir" olkomen ontredderd bekeek smldje Verho- e vreemde, zwarte jas, die hij droeg en in- n haalde Eelco zijn opschrijfboekje tevoor- i. „Het zijn natuurlijk maar gewoon vor- Jletijt'n," zei hij. „Ik weet natuurlijk ook dat jij geen vent bent, die kwalijke ding'n lalt in de boss'n. Maar tenslotte ben je zo sen hele dag en een hele nacht van huus eweest en toen stond'n de deur'n waag'n- oop'n. Nou za'k dus toch een paar ge ns van je moet'n noteer'n veur mien rap- an de burgemeester. Mag ik soms eev'n Je weet'n, Verhool'n?" En terwijl de pzinnige Eelco ijverig stond te noteren wat lid hem allemaal vertelde, keek van een af- je een kleine boskabouter toe. Hij zat met zijn lievelingsdieren verscholen ach- fat boomwortels en opgaand groen ge was.... „Het stuifmeelpoeder van de pimpel paarse bostijloos heeft goed gewerkt." grinnikte hij. „De smid was één etmaal zijn tijd kwijt en hij schijnt het avontuur zonder kleerscheuren doorstaan te hebben. Mooi zo!" Intussen had Eelco Eelkema voldoende gegevens verzameld voor zijn rapport. Hij liep weg en tikte veelbete kenend met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd aan. „Verhool'n heeft nog altied last van de ze- nuwstreng'n boov'n in de kop," mompelde hij. „Nou staat-ie weer weez'nloos omhoog te tuur'n naar een boomstam, die niks anders is als elke éndere boomstam...." Maar daar had Eelco toch ongelijk in, want vertoonde zich daar bovenin die schors niet een familiewapen, dat er éénshéél lang geleden In uitgesneden moest zijn NEURENBERG Hitier koesterde het plan voor de aanleg van een reusachtige breedspoorbaan met zes meter brede wagons dwars door Eu ropa. Dit blijkt uit documenten van weleer, die van 15 mei tot 18 augustus in Neurenberg worden getoond ter gelegen heid van de 150e verjaardag van de Duitse Spoorwegen. Met een snelheid van 250 km per uur zouden de twee ver diepingen tellende wagons van Berlijn uit het hele „Groot- duitse Rijk" doorkruisen. Hoe wel de spoorwegen het plan overbodig en te groots vonden, gaf Hitier op 5 april 1943 op dracht de plannen verder uit te werken. De jongste blauw drukken die men heeft gevon den, dateren van maart 1945. LONDEN Vanmiddag om twaalf uur (13.00 uur Ne derlandse tijd) is in Engeland een van de laatste vrou welijke bolwerken gevallen Na 49 jaar overheersing door vrouwen is de telefonische gesproken klok, die de Britten de precieze tijd meedeelt, overgenomen door de bariton Brian Cobby. De stem van Cobby werd gekozen uit 5.000 kandidaten die voor een jury zinnen hadden moeten zeggen als: „at the third stroke it will be twelve thirty and fifty seconds". Zijn stem werd „losjes en ont spannen" gevonden. Brian Cobby staat, net als zijn voorgangster is overkomen, een stroom van brieven van bewonderaar(ster)s en huwelijksaanzoeken te wachten. (ADVERTENTIE) Meedoen met Moeders voor Moeders? Oh, als 't zover is, zeker! Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moeder te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhel pen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) kunt u bellen: 04120-62101/62295 of de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder .Zwangerschap". WASHINGTON De Amerikaanse oud-president Ri chard Nixon heeft de 10e verjaardag van de overwin ning van de communisten in Vietnam herdacht met het laten verschijnen van een boek, waarin hij schrijft dat zijn regering „de oorlog won" en haar verplichtin gen ten aanzien van Zuid-Vietnam naleefde. „Geen Vietnam meer" is een verdediging en een illustratie van de politiek van „Vietnamisering" van Nixon en zijn raadsman Henry Kissinger, om de Verenigde Staten uit hun Aziatische wespennest te halen en „vrede in ere" te vestigen. „Wij onderte kenden het verdrag (van Parijs) dat een einde aan de oorlog maakte op een wijze die de vrede won", aldus de oud-presidenL Nixon stelt het Amerikaanse Congres verantwoordelijk voor de uiteindelijke val van het bewind in het zuiden, nog geen twee jaar na het vertrek van het Amerikaanse expeditjeleger. „Het Congres veranderde de overwinning in een nederlaag door ge leidelijk minder hulp aan de regering in het zuiden te geven en elke nieuw militair optreden van Amerika tegen het noorden te verbieden". In zijn boek schrijft Nixon dat de beoordelingsfouten die aan Amerika's betrokkenheid in Vietnam ten grondslag lagen, wer den begaan door zijn Democratische voorgangers en dat hij altijd zou hebben geijverd voor het terughalen van de Amerikaanse troepen. KOPENHAGEN De wilde stakingen in Dene marken, uit protest tegen de regering die met een loonmaatregel een einde probeerde te maken aan een door de vakbonden uitgeroepen staking, du ren onverminderd voort Het openbare leven in Denemarken raakt door de acties steeds meer ont wricht. De Denen die vandaag zijn doorgegaan met hun actie nillen ove rigens in hun portemon- naie worden getroffen. Zij boeten dan in aan loon en verspelen vakantietoesla gen in verband met Pa sen. Gisteren lag het openbare vervoer, de postbezorging en de vuilophaal opnieuw gro tendeels plat Op veel plaat sen waren gisteren protest bijeenkomsten georgani seerd. Maar straatgevechten, zoals die zich maandag in Kopenhagen en Odense tus sen politie en demonstranten hebben afgespeeld, deden zich niet voor Waarnemers in Kopenhagen lieten giste ren weten dat de stakingen zeker tot na Pasen zullen aanhouden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5