TAFEL JE Geen sprake van uitstel bezoek paus HÏTïïTl „In 1700 behandelden Nederlanders ons beter" £cidóe@outti/n€! Zeid&zQowumt kerk wereld Pater Kluiters in Libanon begraven Ooit een lieflijk tropisch oord lezers ACHTERGROND WOENSDAG 3 APRIL 1985 PAGINA BEYERS NAUDEE ROEPT OP TOT BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID Dominee Beyers Naudee, de voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, heeft opgeroepen tot een nieuwe campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de apartheidswetten in zijn land. om te komen tot vrede door gerechtigheid. In een toespraak op de Rhodes Universiteit in Grahamstown zei Naudee maandagavond dat een goed georganiseerde strate gie van gehoorzaamheid aan Gods wetten van liefde, genade en gerechtigheid dringend noodzakelijk is. Zowel als individuen als in groepen moeten christenen hun geest veel nuttiger richten op effectieve, geweldloze acties van verzet tegen onrechtvaardige wetten, zelfs als dat betekent dat onrechtvaardige wetten worden gebroken, om te komen tot vrede door rechtvaardigheid, aldus de dominee. Naudee werd vorige week met zijn collega Alan Boesak en 263 anderen gearresteerd tijdens een illegale demonstratie bij het parlement in Kaapstad. De mars was een protest tegen het doodschieten van 19 zwarten door de politie, op 21 maart. Dertig jaar geleden verbood het blanke minderheidsregime burgerlijke ongehoorzaamheid en het oproepen daartoe als ac tiemiddel. Naudee zei dat de tegenstanders van apartheid die taktiek, mede als gevolg van de wetgeving, de afgelopen jaren hadden verwaarloosd. Wanneer het aan mij zou zijn om te beslissen of we een regering zouden moeten hebben zonder kranten, of kranten zonder een regering, dan zou ik geen ogenblik aarzelen om het laatste te kiezen. Er is geen sprake van, dat overwogen wordt het bezoek van de paus aan ons land uit te stellen. Dit zei bisschop Bar van Rotterdam gisteravond in de KRO's tv-actuali- teitenrubriek Brandpunt in een reactie op de stemmen die zijn opge gaan binnen de groep van Nederlandse gene- raal-oversten van con gregaties en orden in Rome. Zij pleiten in verband met de beroering in de Nederlandse rooms-katholieke kerkpro vincie 'voor uitstel van het pauselijk bezoek. „Uitstel zou afstel betekenen aldus mgr. Bar „want hoe je het ook wendt of keert, altijd zijn er wel groepen die het met een bepaalde gang van zaken niet eens zijn". Mgr. Bar acht het overigens uitgesloten, dat aartsbisschop Simonis terugkomt op zijn besluit de feministisch theo loge Catherine Halkes niet het woord te laten voeren tij dens de bijeenkomst van maatschappelijke organisaties met de paus op zondag 12 mei in Utrecht. Deze ontmoeting komt moge lijk als gevolg van dit spreek verbod op losse schroeven te .staan. De werkgroep, die de ontmoeting voorbereidt, heeft besloten in afwachting van het gesprek tussen aarts bisschop Simonis en de vrou wenorganisaties, dat morgen plaats heeft, haar mandaat nog niet terug te geven. Dit heeft door dr. P A. van Gen- nip, ambtelijk secretaris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving en woordvoerder van de werk- Bisschop Bar: „Uitstel zou afstel betekenen". groep, desgevraagd meege deeld „De beslissing van aartsbis schop Simonis heeft ons voor heel grote problemen ge steld," aldus Van Gennip. „De greris is erg dicht gena derd. Als Simonis het ons he lemaal onmogelijk maakt, dan moeten we zo verstandig zijn te erkennen dat die grens gepasseerd is." De werkgroep is overigens niet van mening dat de aarts bisschop zonder meer zijn be sluit zou moeten herroepen. Dat wordt niet als de enige mogelijkheid gezien. De vrouwenorganisaties, uit wier naam mevrouw Halkes zou spreken tijdens de ont moeting met de paus, moeten als eersten bepalen of het ko mende gesprek met mgr Si monis naar tevredenheid is verlopen. De werkgroep stond maan dag in tweestrijd tussen ener zijds „de zeer grote teleurstel ling" over het besluit van mgr. Simonis en anderzijds de opdracht dit onderdeel van het pausbezoek zo goed mogelijk voor te bereiden. Hangende het gesprek van morgen werd besloten om in aangepaste vorm zo veel mo gelijk op het uitgezette spoor verder te werken. Het is de bedoeling dat tij dens de ontmoeting de paus duidelijk wordt gemaakt wat het betekent in Nederland rooms-katholiek te zijn. Daarom is het de bedoeling dat aan de ontmoeting een doorsnee van de katholieke bevolkingsgroep zal meedoen en niet in de eerste plaats mensen met klinkende na men, aldus Van Gennip. „Door de ontwikkelingen rond mevrouw Halkes is een aantal van degenen die het woord zullen voeren, onder grote druk komen te staan," zo zei hij. Om deze mensen te beschermen wilde Van Gen nip hun namen niet vrijge- Voor de ontmoeting zijn alle rooms-katholieke organisa ties in Nederland uitgenodigd alsmede die algemeen-chris telijke en neutrale organisa ties die in hun statuten of or ganisatie voorzieningen voor Rooms-Katholieken hebben getroffen (onder meer CNV, NCW en FNV). Momenteel wordt nog overwogen op welke wijze neutrale organi saties die niet in deze catego rie vallen maar wel belang stelling hebben getoond (on der meer VNO en KNOV), ook vertegenwoordigd zou den kunnen zijn, aldus Van Gennip. De Nederlandse jezuïet Nico- laas Kluiters, die twee weken geleden in Libanon werd ont voerd en wiens stoffelijk overschot begin deze week werd teruggevonden, is van ochtend in het Oostlibanese dorp Tana'iel begraven. De uitvaart, die door vrijwel alle dorpsbewoners is bijgewoond, droeg een bewogen karakter. Op Tweede Paasdag zal in de Pastoor van Arskerk in Delft, waar het ouderlijk huis staat van de vermoorde pater Klui ters, een herdenkingsdienst voor hem worden gehouden. Pater Bijmans, woordvoerder van de jezuïetenorde in Nij megen, liet vanochtend weten dat over de toedracht van de moord slechts nog „gegist" kan worden. Hij ontkende echter dat de moord een puur criminele aangelegenheid is geweest. Volgens Bijmans had pater Kluiters op het moment van ontvoering vrijwel geen geld bij zich. Eerder had een Nederlandse ambassadefunc tionaris gezegd, dat pater Kluiters „veel geld en chèques" bij zich had. Kluiters, die 44 jaar is gewor den, woonde sinds 1967 in het dorp Tana'iel, maar verrichte zijn missiewerkzaamheden in het naburig gelegen plaatsje Barqa. Barqa, een dorpje van ongeveer 1.700 inwoners, nen) bewoond Pater Bijmans wordt overwegend door ma- wees er wel op dat al jaren- ronieten (Libanese christe- lang een vete bestaat tussen Pater Kluiters twee leidende familieclans in Barqa. In 1969 had zich daar een schietpartij voorgedaan, hetgeen toen leidde tot het ge dwongen vertrek van de daar verblijvende priester. Tot 1967 werden de missiewerk zaamheden waargenomen door een „rondtrekkende monnik", aldus pater Bijmans. Pater Kluiters heeft zich in Barqa, naast de normale pas torale werkzaamheden, vooral beziggehouden met de ont wikkeling van het dorp. Door zijn toedoen zijn fondsen be schikbaar gekomen voor irri gatiewerkzaamheden. Ook zijn door zijn toedoen in Bar qa een textielfabriekje en een school gesticht. Vredeswake en kruisweg op Goede Vrijdag De Franciscaanse vredes wacht in Woensdrecht houdt een extra wake en een kruis weg op Goede Vrijdag 5 april. Om half elf begint de stille tocht van de caravan aan de Kooiweg in Hoogerheide naar de hoofdpoort van de basis Woensdrecht. Daar aangeko men zullen de wachters drie uur lang waken „van het zes de tot het negende uur", dat wil zeggen van kruisiging toj kruisdood. De kruisweg be gint om 14.00 uur, ook vanaf de caravan aan de Kooiweg in Hoogerheide. De kruisweg van Woensdrecht telt zeven staties, zeven plaatsen onder weg waar wordt stil gestaan bij de vijandigheid en de ver volging, het lijden en de dood in onze wereld. Om 15.00 uur keren de mensen van de wake en de kruisweg samen in een stille tocht terug. Na de avondwake van half zes be gint in de volksabdij in Os- sendrecht het Paasweekeinde dat eindigt op Paasmorgen. Predikant zwaarder bestraft Een Westduitse predikant is zwaarder bestraft dan de an dere deelnemers aan een blokkade van een Ameri kaans militair vliegveld in Bitburg. De rechtbank in Bit- burg beargumenteerde dit vonnis met de mededeling dat de 59-jarige Henning von We- del „op grond van zijn beroep als predikant en zijn leeftijd een bijzondere voorbeeldwer king in de maatschappij heeft". Intussen is de Evange lische Kerk van Hannover een tuchtzaak tegen de predi kant uit Wolfsburg begonnen. Ds. Von Wedel vindt dit schi zofreen. „Enerzijds wijst de kerk een verzoek om juridi sche bijstand af omdat ik bui ten ambtstijd aan de blokkade heb meegedaan. Anderzijds krijg ik een tuchtzaak aan mijn broek hoewel ik buiten ambtstijd Tartaartje met raapstelen en aardappelen flensjes Voor twee personen hebt u nodig: 2 tartaartjes, 35 g margarine, zout, peper, 1 lepel melk. 1 lepel zure uit jes, paprikapoeder: 750 g raapstelen, zout, 15 g bloem, Vi dl melk; '/t tot 1 kg aardappelen; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine, jam, poeder- of basterdsuiker. Bak de tartaartjes in hete margarine, al heen en weer schuivend, in enkele minu ten bruin. Temper dan eerst het vuur, leg het vlees op een warm bord en strooi er zout en peper over. Bak de melk (kort) in het overgeble ven vet, voeg vervolgens weinig water en zout toe en laat de jus nog heel eventjes zacht koken. Garneer de tar taartjes met de zure uitjes en met paprikapoeder. Was de ongesneden raapste len zo schoon mogelijk en houd ze daarbij „in het ge lid". Snijd de groente be gin aan de bladkant en stop vijf centimeter voor het eind in stukken van twee cen timeter. Was ze daarna nog een keer. De ongesneden raapstelen kunnen zonder bezwaar tien minuten in het spoelwater staan, zodat het zand kan bezinken. Als de groente eenmaal gesneden is. verliest ze in water in korte tijd veel smaak en voedings waarde. Was daarom de ge sneden raapstelen vlot en laat ze op een vergiet uitlek ken. Zet de groente op met aan hangend water, laat haar slinken en daarna in tien mi nuten gaar koken. Bind het kooknat of schenk er eerst wat af als het veel is met de met melk aangemengde bloem. Meng bloem, zout, ei en melk tot een beslag en bak er dun ne pannekoekjes van. Be smeer de flensjesnaar smaak met jam, leg ze opge rold op een warme schotel en strooi er direct voor het op tafel zetten poeder- of bas terdsuiker over. JEANNE Sri Lanka, ooit een lieflijk tropisch oord in de Indische Oceaan, wordt nu geteisterd door geweld en onderdruk king. Tamils voelen zich de slachtoffers van het moor dende leger, dat in elke Ta mil tussen 16 en 35 jaar een terrorist lijkt te zien. Zo'n 300.000 Tamils zijn al ge vlucht uit het voormalige Ceylon, maar zijn elders ook niet echt welkom. Nederland heeft er 3000. Het kabinet heeft net besloten de Tamils met alleen een zakgeld rege ling in pensions onder te brengen. De stroom Tamils naar ons land neemt op het ogenblik flink af. maar dat komt al leen omdat de regering van Sri Lanka de Tamils niet meer weg wil laten gaan. Hoe dan ook, de opvang van Tamils, die niet in Neder landse pensions willen zitten, levert grote problemen op. De Tamil Dutch Solidarity Association noemt de hou ding van het kabinet-Lub- bers „hypocriet", omdat Ta mils in een uitzonderingspo sitie worden geplaatst ten op zichte van andere vluchtelin gen. „Tamils moeten door Nederland als politieke vluchtelingen erkend wor den", stelt de organisatie. TAMILS BOOS OVER „DISCRIMINERENDE" MAATREGELEN KABINET AMSTERDAM „In Sri Lanka zijn sinds 1978 meer dan 5000 Tamils vermoord en een aantal is spoorloos „ver dwenen" De 2 1 miljoen Ta mils in het land leven elke dag in angst, omdat het leger Sn Lanka terroriseert". T. Pillai, een Tamil van in de vijftig, die nu zo'n vier maanden in ons land is, ver telt over het vroegere Ko ninkrijk der Tamils, over de gevaren waarmee de in Sri Lanka onderdrukte Tamils moeten leven, over de op vang van Tamils in Neder land en de „discriminatie" van het kabinet-Lubbers. „Ja, je zou kunnen zeggen dat de Hollanders ons in het jaar 1700 beter behandelden". Het blijkt dat het niet altijd even frisse koloniale verle den van Nederland toch nog positief uitgelegd kan wor den. Sri Lanka is een eiland ten zuiden van India, twee keer zo groot als Nederland en met 14,8 miljoen inwoners. Er is kiesrecht, maar een gro te meerderheid in het land, die bestaat uit Singalezen, heeft alle macht in handen en de Tamils zijn daar het slachtoffer van. Het legerge- weld in Sri Lanka, dat een paar jaar terug is opgelaaid, heeft al aan minstens 5000 Tamils het leven gekost en een onbekend aantal is „ver dwenen" Een stukje geschiedenis maakt duidelijk hoe de pro blemen zijn ontstaan. Pillai, die in Sri Lanka een restau rant en een bakkerij had: „In de 16e eeuw kwamen de Por tugezen naar Sri Lanka en 150 jaar later de Hollanders. Daarna kwamen de Britten en toen begon het probleem. De Engelsen brachten de Singalezen (boeddhisten) en de Tamils (hindoes) bij elkaar en maakten het Engels tot voertaal, terwijl de Tamils een heel andere cultuur en een andere taal hebben. La ter werd het Singalees de of ficiële taal en kwam er in 1948 een parlement, dat voor namelijk uit Singalezen be stond en dat de Tamils steeds meer onderdrukte". Geweld ..Tamil United, onze partij, heeft vanaf 1948 30 jaar zon der geweld gevochten voor onze rechten (overigens: de Tamil Tigers hebben in Sri Lanka ook geweld gebruikt). We hebben gevochten tegen de discriminatie, gevochten voor de kans om te studeren, gevochten voor werk. Sinds 1978, toen de „anti-terroris- ten-wet" er kwam, zijn meer dan 5000 Tamils gedood. Die wet gaf het leger het recht om op (vermeende) terroris ten te schieten en er werd meer dan regelmatig gebruik van gemakt. Het geweld is sinds 1981 geëscaleerd. De re gering heeft in '84 5000 jon- tens gearresteerd, naar een ingalese haven gebracht en gemarteld. We weten niet wat er met hen gebeurd is. En onze vrouwen worden door de soldaten voor 99 procent Singalezen ver kracht". Een rapport van Amnesty International maakt duidelijk dat de situatie in Sri Lanka inderdaad alarmerend is: „Militairen rijden het dorp Uthavayankulam binnen. Het is 4 december 1984. Zes tien boeren worden samenge dreven, gedwongen op hun buik te gaan liggen en ver volgens door het hoofd ge schoten; het leger houdt een bus aan die van Murunkan naar Vavuniya rijdt. Eerst wordt de chauffeur doodge schoten, daarna worden ze ventien mannen uit de bus gehaald en vermoord; solda ten lopen het hoofdpostkan toor van Murunkan binnen. Tien mensen worden op een rijtje gezet en afgeschoten; in het dorpje Parappankandal schieten de militairen in het wilde weg op de dorpsbewo ners, van wie er twaalf de dood vinden. De balans van een doordeweekse dag in het noorden van Sri Lanka, waar de meeste Tamils wonen: 56 doden". „Waarom vluchten Tamils? Daarom!" zegt de Stichting Sri Lanka Werk groep Nederland. Motieven Het is voor de Nederlandse regering de vraag of Tamils als politieke vluchtelingen erkend moeten worden. Poli tieke vluchtelingen zijn vol gens de Verenigde Naties mensen die niet naar het land van herkomst terugge stuurd mogen worden, als ze een grote kans lopen daar te worden vervolgd Op de vraag of de 300.000 Tamils in het buitenland, waaronder 3000 in ons land, „economi sche vluchtelingen" zijn zegt Pillai: „Als onze mensen om economische redenen hier naar toe komen, waarom hadden ze het dan niet vier of vijf jaar eerder gedaan?" De Tamils die in de Amster damse sleep-in plaats moesten maken voor de paastoeristen, hebben gis teren hun heil gezocht in de Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade. Daar beraad den ze zich vanmorgen nog over hun verdere plannen. De Europese Gemeenschap, die na India de meeste Ta mils opnam, staat er bij Pillai goed op: „De Gemeenschap heeft een goed hart, we mo gen jullie toch wel dankbaar zijn". Des te harder echter kwam het besluit van de Ne derlandse regering aan de Tamils in pensions te huis vesten en hun bijstandsuitke ring te stoppen. „Opeens, van de ene dag op de andere, moesten de Tamils naar pen sions. En er zijn zoveel hui zen leeg, we begrijpen niet waarom jullie die niet aan ons geven?" Mooie plekjes Pillai stelt dat ook de Tamils in Nederland grote (mentale) problemen hebben. „De meeste Tamils hier hebben familie, vrouw en kinderen in Sri Lanka. Zo'n pension, met 60 tot 80 mensen, zien wij als een soort gevangenis, je hebt geen vrijheid. Het pension is een eenzame plaats, waar je alleen bos ziet. En wij willen zélf onze hui zen uitkiezen, zélf de mooie plekjes Van Nederland kun nen ontdekken, net als ande re vluchtelingen. Want waar om worden Tamils anders behandeld? Dat is toch discri minatie? In West-Duitsland worden de vluchtelingen wél gelijk behandeld". Pillai „Spreiden over het land vinden wij niet erg. in tegendeel, we willen overal naar toe. maar niet in pen sions, waar de overheid ons eten en onze kleren uitkiest en maar 20 zakgeld per week geeft. Daar kan je hier toch niets mee doen? Wij wil len er niet om hoeven sme ken, wij willen ons niet als verstotenen voelen". Pillai en de drie jongere Ta mils die het gesprek volgen zijn juist erg te spreken over de vriendelijkheid van de Nederlanders in hun omge ving. „Jullie zijn erg aardig voor ons", aldus de Tamil, die overigens niet wil vertel len over de reis naar Neder land. De Tamils betalen trou wens gepeperde prijzen voor de vliegreis (met de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot), voor paspoorten, voor huisvesting, enzovoorts. Oost-west Ondanks de vriendelijkheid van de Nederlanders willen de Tamils op een goede dag terug naar hun land. Pillai gelooft stellig dat de situatie er snel zal verbeteren. „Onze president, die met militair materieel gesteund wordt door Zuid-Afrika, Israël en de Verenigde Staten (de VS hebben er al een basis, de Russen willen er ook één), propt het land vol met wa pens. Andere landen vinden dat niet leuk en zullen er al les aan doen om de Indische Oceaan vrij te houden van de strijd. Nederland kan ook iets doen door de ontwikkelings hulp aan Sri Lanka, die ge bruikt wordt om de Tamils te onderdrukken, stop te zetten. Er moet een eind aan de on derdrukking van de 2 mil joen Tamils in Sri Lanka ko men, ze hebben er geen le ven meer, mogen het land niet meer uit en verkeren voortdurend in angst en on zekerheid". „Ik ben al Nederlands aan het studeren", zo mengt eén jonge Tamil zich in het ge sprek. Monter vervolgt hij in het Engels: „En als ik de Ne derlandse taal beheers, kan ik hier een echte studie gaan volgen". „Maar", zo bena drukt Pillai nogmaals, „de Tamils willen terug naar hun land, in tegenstelling tot veel andere buitenlanders in Ne derland. Ik ga terug, ik hou van mijn land, meer dan van wat ook op de wereld. Schrijf dat nou maar op". MARTIN VOORN Geborrel en gebruis TT °°n rlET „borrelt en bruist" bij de omroepen, zo verzekert*" vanmorgen een vakbondswoordvoerder. Wie gisteravond de EO naar de Matthaus Passion keek, heeft echter niets g« e merkt van acties bij radio en televisie tegen het besluit vap minister Brinkman van WVC een nieuwe cao voor de werl* N nemers bij de omroepen af te keuren. De „verontwaardigd on omroepmedewerkers", zoals zij zich in het per tv naar d*re€ huiskamers verzonden protest presenteerden, hebben in d/or* opzicht in elk geval blijk gegeven van goede smaak. Voor overige maakt hun overhaaste reactie een nogal overspannen rg< indruk. Jans VOOR de tweede keer in korte tijd kreeg minister BrinkA man een stuk voorgelegd, dat hij met zijn handtekening^ moest bekrachtigen. Evenals bij het jury-advies voor d P.C. Hooftprijs heeft hij dat geweigerd en het is duidelijk ttel" hij daar het formele recht toe heeft. Iets anders is of hij ooi j in dit geval zoals bij de kwestie van de P.C. Hooftprijs gelijk heeft. Er zitten een paar opmerkelijke kanten aan het conflict Werkgevers en werknemers bij radio en televisie hebben eei akkoord bereikt over een verkorting van de werkweek vai 38 naar 36 uur tegen inlevering van vijf procent prijscom pensatie. Minister De Koning van Sociale Zaken, die werk gevers en werknemers herhaaldelijk wijst op de noodzaak d< arbeidstijd te verkorten, zou met de voorgestelde omi bijzonder ingenomen moeten zijn, maar ook hij staat achl de afwijzing door minister Brinkman. Beide bewindsliedei stellen dat de werknemers in Hilversum te weinig inleveren maar in feite bedoelen zij, dat het omroeppersoneel als trend volger beschouwd en behandeld dient te worden )E! ZlJ lopen daarmee vooruit op een uitspraak die de Kame^QQ nog moet doen over een wetsvoorstel, waarin deze kwesti^en wordt geregeld. Van de andere kant mag worden aangenoqQ men, dat de zaak in het parlement aan de orde zal zijn ge^je] weest vóór 1 juli, de datum waarop de nieuwe omroep-ca^nc van kracht zou worden. Zou minister Brinkman nu met deev invoering ervan akkoord gaan, dan zou een uitspraak van d^e€ Tweede Kamer daar geen verandering meer in kunnep;a} brengen. Het zou wel eens een wat slepend conflict kunnenje€ worden, zodat we nog heel wat geborrel en gebruis in Hil versum mogen verwachten. De 'al Loos gebaar naar burgerij - BURGERS en organisaties mogen meepraten over de prop- fielschets voor een nieuwe burgemeester van Den Haag||> Daar ligt ongetwijfeld een goede bedoeling aan ten grond?*: slag, bijvoorbeeld om de burgers zoveel mogelijk te betrekj^ ken bij het reilen en zeilen van het stadsbestuur. Het Ujkj*j| ook heel mooi, maar in de praktijk zal het niets vooistellenTIj Het college van burgemeester en wethouders, dat deze inj spraak aan de burgers heeft gegund, weet namelijk ook het benoemen van een burgemeester van een van de vii grote steden onderdeel vormt van een hoger politiek sj tje. ZEKER, de Commissaris van de Koningin mag de sollicite tiebrieven verzamelen. De voorzitters van de fracties in Haagse gemeenteraad mogen zelfs met de kandidaten pratc en zeggen wie naar hun mening de beste is. Maar dat m slechts worden gezien als een soort folklore. Want op dat r ment hebben de landelijke partijbesturen hun kandidaat lang aangewezen. Sterker nog: voor de vier grote staat de verdeling naar politieke partijen al vast. In die for|g mule is Den Haag voor het CDA. En men mag ervan uit« gaan, dat de christen-democraat, die volgens het CDA-partij| bestuur over de meeste kwaliteiten beschikt, een goede k maakt de opvolger te worden van burgemeester Schols. KORTOM: zelfs de Haagse gemeenteraad zal weinig te ver Ij tellen hebben over de opvolging. Het college van l ter en wethouders had daarom de toezegging aan de l tot inspraak beter achterwege kunnen laten. De aardig c de en goed bedoelde geste riekt een beetje naar volksverlakjjj kerij. Bovendien doen dergelijke loze gebaren de politiek-inj- het-algemeen geen goed. Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Tbr Heel interessant is het deel van het jaarverslag van de Re kenkamer dat is gewijd aan de tbr-inrichting. De rekenkamer stipt daarbij aan dat de tbr-in- richting en de behandeling in feite gewoon een sof is. Een sof die wel in totaal 98 miljoen kost. Uit de cijfers blijkt dat de be handeling door zielkundigen vrijwel zonder resultaat blijft. Maar liefst 90 van de uit tbr ontslagenen belandt binnen twee jaar weer tussen vier mu ren en achter een gesloten deur. Je zou haast zeggen dat de in het rapport genoemde ontsnappingen een soort „na tuurlijke afvloeiingsregeling" is. Men raakt immers de pa tiënten op een andere manier niet kwijt. Aan de andere kant heeft de Rekenkamer dan weer de vol gende, voor mij onbegrijpelijke angst. Zij vreest dat door be zuinigingen de behandeling langer zal duren door gebrek aan therapeuten en behande lingsmogelijkheden. Volgens mij spreekt de Rekenkamer zichzelf daarmee tegen. Im mers, gezien de cijfers zou géén behandeling ongeveer dezelfde resultaten hebben als wél een behandeling en dat zou bovendien 98 miljoen gul den schelen Misschien wordt het eens tijd de tbr-inrichting en behandelingsmethoden grondig door te lichten Me dunkt dat dit wel mogelijk is voor 98 miljoen. Trudy Sutmuller NIJMEGEN Zacht DE BILT (KNMI) Tussen een gebied van hogeluchtdruk boven Midden-Europa en een diepe depressie op de Oceaan wordt de komende dagen een zuidelijke stroming in stand gehouden. In deze zuidelijke stroming komen soms regen- gebieden mee afkomstig van de Golf van Biskaje. Zo'n re- gengebied trekt vannacht over ons .land naar het noordoosten weg. Overdag zullen er perio den met zon zijn en het blijft vrijwel overal droog. De aan gevoerde lucht is zacht, waar bij de temperatuur in de mid dag bij veel zon op sommige plaatsen kan stijgen tot 20 gra den. In het Waddengebied echter wordt het niet warmer dan circa 12 graden door de aanwezigheid van de koude Noordzee. Wserrappoflen wan vanmorgen 08 uur. Luxemburg Madrid Malaga rw bew. 10* 5* O.S n rw bew 15° 9° On molregen 9° 4° O2 n bew 15° 10* O rr h.bew. 23° 3* On h.bew. 16° 11* On Stockholm onbew Zuench mist Casa blanca on bew. Istanbul mist Las Palmas on bew Tet-Aviv l bew Tunis onbew. 21* 11* On

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2