Nieuwe acties bij omroepen metaal en de vleesindustrie £eicUc 0omcuit Wat is Pasen zonder de meesterbakker van Leiden? f1,25 Moskou ver gevorderd met eigen Starwars Kust zit vol" met Pasen BON: ARBEIDSONRUST NEEMT TOE Moeders mooiste Tamils overnachten in Nicolaaskerk AMERIKAANS DEFENSIERAPPORT: jp&ctf EftRBDEZk Carrière 'Ccidoc (Somotit Woensdag 3 april 1985, 76e jaargang no. 23159 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677 Giro 103003 Bank:Amro-b<snk N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.89 (aut betaling).kwartaal f 65.68. jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)] 0.61 per mm. kleintiesf 0.43 per mm. Losse nummers f 1.00. TV-TIPS HET WEER Begin filmserie „De peetva der" om 21.05 uur op Ned. I. Op Ned. II om 20.10 uur in „Nederland C" inleiding op film „De tijd" van Johan v.d. Keuken om 21.25 uur. Op Belgié 2 om 20.10 uur film „Het groot geheim". Op Duitsland 1 om 23.15 uur interview Mick Jagger. Eerst mogelijk wat regen, overdag perioden met zon. Mi nimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur van 12 graden op de Wadden tot 20 graden in het zuidoosten van het land. Matige wind. Zon op: 07.08, onder 20.19; hoog water Schev.:03.15 en 15.21, laag water: 11.07 en 23.30. )elftse politie ;eeft premie voor ïinnenhalen collega DELFT De Delftse politie heeft leen bedrag van 250 gulden ter be schikking gesteld voor ieder lid van het korps dat een collega van buiten weet over te halen bij de ;Delftse politie in dienst te treden. !De Delftse politie is hiertoe overge daan om in snel tempo een aantal Ivakatures te kunnen opvullen. Het korps mag dit jaar vijftien extra 'personeelsleden in dienst nemen. J Omdat nieuw geselecteerde agen- |ten pas in 1987 van de poltieschool «zouden komen, is besloten tot wer- 1 ving van reeds gediplomeerde poli- i tiemensen. Tumult rond afgedankte dekhengst DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Piet Blauw (VVD) wil van minister Braks (Landbouw) op heldering over de dekcapacitei- ten van Almé Z. een negen jaar oude ex-staatshengst die vier jaar geleden door de Staat voor een zacht prijsje was afgedankt omdat er niet mee te fokken viel. Intus sen blijkt het paard zich echter te hebben ontwikkeld tot een super- dekhengst met uitstekende resul taten. Almé Z. heeft voor zijn nieuwe eigenaar, paardenkoning Melchior, al 64 merries gedekt en heeft een successcore van 75 pro cent. Per dekking krijgt Melchior 2500 gulden, wat in paardenkrin- gen als „veel" wordt bestempeld. Melchior nam Almé Z. over van de verzekering die de Staat een beperkte schadevergoeding had uitbetaald, nadat wetenschappe lijk was vastgesteld dat de hengst te onvruchtbaar was om te ge bruiken bij kunstmatige insemi natie. De veterinaire faculteit van de Rijksuniversiteit van Utrecht had dat bevestigd. Mel chior gebruikt de hengst echter niet voor kunstmatige insemina tie, maar gaat met het parade paard van zijn fokkersbedrijf de boer op. Met groot succes. Reden voor kamerlid Piet Blauw om mi nister Braks te vragen: is die hengst nu onvruchtbaar of niet? Jongen vijf dagen met hartpomp in leven gehouden LOUISVILLE In Louisville (VS) hebben artsen een 16-jarige jongen vijf dagen met uitwendige plastic hartpompen in le ven gehouden, alvorens bij hem een ruilhart in te planten. Michael Jones werd afgelopen donderdag op de pompen aangesloten om zijn bloedsomloop op gang te houden. Artsen stelden vast dat zijn eigen hart ongeneeslijk ziek was en gingen op zoek naar een ruilhart. Het duurde een aantal dagen voordat dat werd gevonden. WD-raadslid twijfelt aan WVC-verklaring 'ministerspad' RIJSWIJK Twijfel aan de juistheid van een verklaring van het ministerie van WVC. Dat heeft het Rijswijkse VVD-gemeenteraadslid drs. G. Hoogslag ertoe gebracht schriftelijke vragen aan B en W te stellen over de aanleg van een eigen inrit voor minister Brinkman bij het ministerie in Rijs wijk. Hoogslag wil weten hoe het nu precies zit met het inmiddels berucht geworden „minister spad". WVC motiveerde de aanleg ervan door te stellen dat het op de Sir Winston Churchilllaan drukker zou worden na openstelling van de Zoom- seweg en dat er daardoor een verkeersonveilige si tuatie zou ontstaan als de oprit er niet komt. „En dat, terwijl wij juist denken dat het met de Zoom- seweg daar niet drukker wordt!", aldus een hoogst verbaasde Hoogslag. DEN HAAG De ar beidsonrust bij dé on derhandelingen over arbeidstijdverkorting en aanvulling van het zie kengeld neemt van dag tot dag toe. De bonden zijn vandaag weer be gonnen aan cao-bespre kingen voor werkne mers in de grootmetaal en vleeswarenindustrie, maar de verwachtingen waren vanmorgen niet hooggespannen. Bij de omroepen en in de me taalsector worden nieu we acties voorbereid. De stakingen in de vleeswarensector gaan voorlopig door. Vanmorgen, zo schat de Voedingsbond FNV, hebben totaal 2500 werknemers in de vleeswarensector het werk neergelegd. De werk gevers hadden gisteren ge vraagd de acties te onder breken voor de duur van de onderhandelingen, maar de bonden weigerden aan dit verlangen tegemoet te ko men. Volgens FNV-bestuur- der G. Wijnhoven wordt met het mes op tafel onder handeld, „aangezien de werkgevers met meer over de brug moeten komen dan ze tot dusver deden". De Industriebond FNV is vanmorgen om „louter juri- disch-formele" redenen naar het cao-overleg voor de grootmetaal in Zoeter- meer gegaan. Volgens on derhandelaar Schermer heeft de werkgeversvereni ging FME tot dusver geen bereidheid getoond water bij de wijn te doen. Gister avond besloten daarom meer dan 200 kaderleden van 50 bedrijven uit de me taalsector in de regio Rot terdam/Dordrecht tot het houden van prikacties tot 12 april. De Industriebond heeft verder een draaiboek klaarliggen voor stakingen tot 48 uur bij 200 bedrijven vanaf 15 april als de onder handelingen vandaag niets opleveren. De acties moeten uiteindelijk uitmonden in een „nationale dag van de arbeidstijdverkorting" op 1 mei. De hele Rotterdamse staalsector gaat dan plat, zo kondigt de Industriebond FNV aan. Het omroeppersoneel gaf gisteravond via een werk onderbreking van vijf mi nuten blijk van zijn veront waardiging over de afkeu ring door minister Brink man (WVC) van de reeds afgesloten omroep-cao. Het 8-uur-journaal werd door de actie vijf minuten ver traagd. Ook de radio- nieuwsuitzendingen werdgn met een vertraging van 5 minuten uitgezonden. Don derdag zal tijdens een de monstratie op het NOS-ter- rein in Hilversum bekend worden gemaakt welke ac ties nog volgen. De omroep- werkgevers overwegen een §rodecure bij de Raad van tate aan te spannen. Pag.3: Brinkman eist ho ger loonoffer Twiggy poseert breedlachend voor de camera nadat de prijzen op een hondenwedstrijd waren uitgereikt. Dat zij een hoofdprijs heeft gekregen in de categorie „lelijkste hond" zal zij niet hebben geweten. AMSTERDAM De groep Tamils die gisteren zijn toevlucht heeft gezocht in de Amsterdamse Nicolaaskerk heeft er ook de nacht doorgebracht. De groep verbleef tot gisteren in een sleep- in, maar moest daar plaats maken voor de verwachte paastoeris ten. De Tamils zouden naar opvangcentra in Arnhem of Apel doorn moeten, maar zij willen eerst meer duidelijkheid over nun politieke status. Vandaag praten zij verder over hun eventueel vertrek. Pag.2: In 1700 behandelden de Nederlanders ons beter S| Intocht van ji| vluchtelingen Xji De recente onlusten in de >0 Soedanese jvj hoofdstad Khartoem weerhouden X; vluchtelingen er X; niet van X'j massaal naar Xj de stad te X; trekken, op X; zoek naar X voedsel en X werk. Deze mensen X arriveerden X gisteren vanuit X het door droogte X getroffen |:2 westen van Soedan in Khartoem, v waar zij zullen worden ondergebracht X in een van de X kampen voor j; de duizenden vluchtelingen die hen de •TJ afgelopen y maanden zijn voorgegaan. DEN HAAG De hotels en pensions in het westen van het land krijgen het komende paasweekeinde een flinke stroom gasten te verwerken. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) zegt dat de kuststrook met de paasdagen „goed vol" zit en rekent op on geveer 600.000 buitenlandse bezoekers. Vooral Duitsers zul len de tocht naar de kust ma- (ADVERTENTIE) Puzzelaars )opgelet! ken. „In Amsterdam is alleen nog ruimte te krijgen in de wat duurdere hotels, vanaf 200 gulden per nacht. Verder is zo goed als alles volgeboekt", al dus een woordvoerder van het NBT. Vorig jaar trokken in het paas weekeinde door het mooie weer maar liefst 800.000 bui tenlanders onze grens over. Dat aantal zal volgens het NBT dit jaar wellicht niet ge haald worden, omdat de weersvooruitzichten lang niet zo florissant zijn als toen. „Bo vendien staat het buitenge deelte van de Keukenhof, toch vanouds de belangrijkste publiekstrekker rond deze tijd, nog niet volledig in bloei. Dat zal ongetwijfeld te merken ziin aan de belangstelling voor dit evenement", aldus de NBT- woordvoerder. Andere evene menten die dit weekeinde in het oog springen zijn onder meer de internationale races op Zandvoort en een popfesti val in Rotterdam (komende vrijdag en zaterdag). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WASHINGTON De Sovjet-Unie zal binnen tien jaar in staat zijn een op aarde gestationeerd de fensiesysteem van laser wapens tegen ballistische raketten te plaatsen. Dat staat in het gisteren gepu bliceerde vierde jaarrap port „Militaire macht van de Sovjetunie" van het (ADVERTENTIE) Dagschotel Donderdag 4 april Japanse rijstschotel ƒ7.50 (ADVERTENTIE) Misschien best even gezellig. Maar zeker minder Jekker zonder het smakelijke brood Aen banket van Ahsmann. Zoals het heerlijke authentieke Amsterdamse Paasbrood, de geurige in roomboter gebakken croissants, de knapperige luxe kleine broodjes voor het paasontbijt, de uienkruiers, het gevlochten brood en de leuke paashaantjes. Of het extra feestelijke paasgebak. Wel even binnen wippen één dezer dagen. Kunt u mooi profiteren van deze aanbieding: een heerlijk groot wit Frans stokbrood van f 1,95 voor Hoge Rijndijk 118, Tel. 12 6939 Leiden Kennedylaan 9, Tel. 76 3137 leiden Vt'inkelhof 70, (Digros) Tel. 89 46 49 Leiderdorp Amerikaanse ministerie van defensie, het Penta gon. Volgens het rapport zouden de Sovjets over tien jaar ook in staat zijn laserwapens in de ruimte te stationeren die tegen satellieten kunnen worden in gezet. Het Pentagon-rapport zegt dat Moskou reeds beschikt over laserwapens op aarde te gen satellieten. Minister van defensie Weinberger noemde tijdens een persconferentie de passages over de Russische la serwapens „de belangrijkste onthullingen" van het rapport. Volgens Weinberger zijn de Russen al het onderzoekstadi- um voorbij en zijn zij bezig met de ontwikkeling van pro totypes. Volgens de Ameri kaanse minister willen de Rus sen de Amerikanen verhinde ren systemen te ontwikkelen, waar zij zelf wel mee bezig zijn. Weinberger zei dat het destabiliserend zou zijn, indien de Sovjets als eersten een sy steem van ruimtewapens (.Star wars') zouden stationeren Ge vraagd waarom zei de minister „vanwege de verschillen in sy stemen" van de VS en de Soj- vet-Unie en vanwege „de wij ze waarop zij (de Russen) zien in het verleden hebben gedra gen". Het Russische persbu reau Tass noemde in een snel le reactie het hele rapport een „fantastisch verzinsel Pagina 5: Weinberger Rus sen streven self naar monop olie Het zal u wellicht tot du toe zijn ontgaan, maai elk jaar ondergaan de ruim één miljoen mannelijke middelbare scholieren en studenten in lapan in het voorjaar een gedaanteverwisseling. Hun korte jack, spijkerbroek en t-shirt worden vervangen door een net donker pak, waann ie hun hele verdere carrière gekleed gaan. Ze worden op dat moment echte leden van de maatschappij. Ongetwijield gaan se ook serieus een Japanse krant lezen, al was het alleen maar om daann een baan te zoeken via de advertenties. En zo belanden we dan vanzelf bij onze eigen studenten, die weliswaar met in zon mooi pakje lopen, maar toch voor hun camère de personeelsadvertenties nodig hebben. Wat kunnen se dan beter lezen dan de Leidse Courant? I De Leid» Courant wil ik bed 14 dagen proberen Gratis en geheel mjblijve&d urant. Antwoordnummer 998,2S00 VD Dn Haag l

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1