■Reactie Rijnsburg l,zeer kinderachtig CDA brengt beleidsnota volwassenen-educatie Stichting Weerwerk helpt werkloze Voorschotenaren W- Omwonenden ongelukkig met raadhuisbouw Bezwaren tegen verkeerstafel in Hoofdstraat EIDEN OMGEVING CcidócSouOCWlt Kroon frustreert Noordwijks bouwprogramma VALKENBURG OVER FINANCIERING VEERPONT: Opknappen ambtswoning kost kwart miljoen VAC-Noordwijk aan wieg van veilige voordeuren Mart Zuiderduin wint tweede Promenadeloop WOENSDAG 3 APRIL 198S PAGINA 13 JjverBruggen ^ïaar zaterdag (Vie vandaag naar onze rubriek „Over bruggen" zoekt, zoekt levergeefs. Uit redac tionele overwegingen is besloten het weke- lijkse bruggenver- boni naar de zaterdag te verhuizen. Dus voortaan verschijnt „Overbruggen" iede re zaterdag, te begin- hen met aflevering 78 Pt] bp 6 april. Jos Niesten bij kluun - wedstrijd in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De Oranjevereni- ging Noordwijkerhout is erin geslaagd de Elfs teden-crack Jos Niesten uit Heemskerk naar Noordwijkerhout te krijgen. Niesten lost op Ko ninginnedag om zeven uur 's avonds het start schot voor de kluunwedstrijd die dan van start gaat. Deelnemers voor zowel de wedstrijd- als de prestatietocht kunnen zich tot en met 19 april opgeven bij de VVV, Herenweg 14, 2210 AC Noordwijkerhout. Voor de wedstrijd geldt een minimum-leeftijd van 16 jaar. Deelname aan de wedstrijd kost vijftien gulden en aan de prestatietocht de helft. De wedstrijdcommissie behoudt zich het recht voor wanneer de be langstelling te groot blijkt het aantal deelne mers aan een limiet te binden. Daarbij geldt het motto: Wie het eerst komt, het eerste maalt. Eenmalige subsidie voor Wilhelmina LISSE Buurtvereniging Wilhelmina in Lisse bestaat binnenkort 40 jaar. Kort na de bevrijding is deze vere niging opgericht en van die tijd af is men steeds druk in de weer geweest met het organiseren van alle mogelijke activiteiten voor jong en oud. Voor de buurtbewoners in de eerste plaats, doch de laatste jaren komen er ook meer en meer belangstellenden van buiten de Wilhel- minabuurt op de activiteiten af, zoals bijvoorbeeld naar de halfjaarlijkse feestavond. Het aanstaande jubileum gaat met enig feestelijk ver toon gepaard en voor dat doel is natuurlijk extra geld nodig. Óm dat te kunnen betalen zet men onder meer een verloting op, die deze week huis aan huis in Lisse start. De vereniging heeft nu voor het eerst in haar be staan een beroep op de gemeente gedaan om een tege moetkoming te geven in de te maken kosten. Een subsi die dus en als de gemeenteraad van Lisse zich achter het voorstel van B en W schaart, zal de buurtvereniging Wilhelmina 1500 gulden ontvangen. NOORDWIJK „Ik blijf optimis tisch", verklaarde wethouder Van Duyn gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, nadat hij een uiteen zetting had gegeven over de stand van zaken met betrekking tot de wo ningbouw in Noordwijk. Veel gron den voor een hoopvolle verwachting had de wethouder echter niet. De gemeente wacht nog altijd op uit spraken van de Kroon in het beroep, dat tegen de woningbouwplannen in het Vinkenveld is ingesteld. Op 31 augustus vorig jaar vond in deze be roepsprocedure een hoorzitting plaats en redelijkerwijs had de Kroon reeds lang moeten beslissen. Bij informatie op het ministerie heeft het gemeentebestuur te horen gekregen, dat het nog wel vier vijf maanden kon duren voordat er een uitspraak valt. Als enig argument wordt „geen tijd" aangevoerd, meld de een van de ambtenaren, die zich met deze zaak bezighoudt. Inmiddels dreigt het woningbouw programma van de gemeente door deze onzekerheid gefrustreerd te ra ken. Het gemeentebestuur is van plan staatssecfetaris Brokx schrifte lijk tot spoed te manen. Uit zijn mededelingen bleek verder, dat voor de bouw van het apparte mentengebouw in het Vinkenveld een verklaring van geen bezwaar was afgegeven. Ook is de minister akkoord met een aanbrengen van een liftinstallatie in het pand. De woningbouw in 't Stille Zuie stag neert nog, bleek uit de informatie aan de commissie. De financiering is nog niet rond. De prijzen van de huizen moeten zo rond de 100.000- liggen. en Noordwijk zit daar zo'n f 13.000 - boven. Men denkt nu aan een goedkopere en dus meer beperk te uitvoering van de woning. ALKENBURG „Zeer laifnderachtig". Met die oorden typeerde CDA- „actievoorzitter H. Dijk- I CQiizen gisteravond tijdens 5 vergadering van de ge- pj^eenteraad de houding an buurgemeente Rijns- - Wirg over het pontje. Alle 'Qacties spraken hun er- hierover uit. Het eerpontje over de Rijn gt reeds meer dan een laand aan de wal en een Inwoner uit Rijnsburg wil .Mpan de huidige veerman f e rechten kopen. De ge- ïeente Rijnsburg is be- eid hem een lening te erstrekken van 7000 gul- en, mits de gemeente 'alkenburg voor dat be- rag garant staat. Valken- urg had Rijnsburg voor- U esteld zelf 5/7e gedeelte te garanderen en Rijns burg voor de resterende 2/7e deel van het overna mebedrag garant te laten staan. Rijnsburg weigerde, omdat dan een binding ontstaat met de exploitatie van de veerpont. Volgens Dijkhuizen is de Rijnsburgse reactie zeer kin derachtig omdat daarbij niet wordt afgewogen dat Rijns burg wel degelijk belangen heeft bij het instandhouden van de oververbinding en dat zou die 2000 gulden garantie toch zeker waard moeten zijn. Ook de PvdA. VVD en GPV hadden weinig lof over de houding van de buurgemeente. In het belang van de gebrui kers stelde de Valkenburgse raad zich gisteravond dan maar garant voor de totale le ning van 7000 gulden. De gemeenteraad is gister avond ook akkoord gegaan met een voorbereidingsbesluit voor de herziening van het be stemmingsplan voor de Om- medijkse Polder (Gat van La gendijk). De provincie is van plan dit zomerseizoen voorzie ningen te treffen voor de sur fers en dagjesmensen. Er zijn plannen om een zogenaamd prefab-gebouw voor kleine ho- recavoorzieningen te plaatsen. Daarnaast zullen er sanitaire voorzieningen en telfoon aan gebracht worden. A. Bremer (PvdA/PPR) is wel content met de bemoeienissen van de provincie maar dringt er op aan dat de gemeente Valken burg ook een vinger aan de pols houdt en goed in de gaten houdt hoe de situatie zich deze zomer zal ontwikkelen in deze belangrijke overgangsfase. Alle raadsfracties (behalve het CDA) toonden zich gister avond tegen het advies van B en W in voorstander van het verlenen van een subsidie van 300 gulden aan het Zuid- Hollands Verzetsmuseum te Gouda. A. Oosterlee (VVD) kon zich ook schikken in een halvering van het bedrag van 10 cent per inwoner, maar ook dat vond geen genade in CDA- ogen. Mevrouw. A. van den Broek-Westerink (PvdA/PPR) bracht vervolgens het voorstel van subsidie van 300 gulden in stemming. Het CDA zorgde er echter met zijn zes tegenstem men voor dat de andere vijf raadsleden het voorstel in rook op zagen gaan. Een ander voorstel, een start subsidie aan de belangenvere niging Botenpad, haalde het ook niet. De gemeente weigert dé gevraagde 5000 gulden te verstrekken, omdat alleen be woners van het Botenpad lid kunnen worden. Ten slotte stelde de gemeenteraad een krediet beschikbaar van ruim 2.500 gulden om de schoolkin deren in Valkenburg een her innering te schenken aan de bevrijding 40 jaar geleden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Het CDA in Lis- e is ervoor dat volwasse nen-educatie wordt ver- U^prgd door particuliere in- verenigingen HRf stichtingen. Dat staat te èzen in de speciale nota iver dit onderwerp die de ZDA-fractie uit de Lissese heeft uitge- öracht. De nota wordt 29 i^ipril in de raadscommissie inderwijs behandeld. In de nota geeft het CDA een splitsing aan tussen het regu lier onderwijs en het onderwijs of de vorming van volwasse nen. Tot de doelgroep van de volwasseneducatie rekent Jiet CDA in Lisse alle personen die zich, buiten de leerplicht en het direkt daarop volgende dagonderwijs om. kennis en vaardigheden eigen willen maken. In de bemoeienis van de gemeente met de volwasse neducatie zijn er twee hoofdta ken, aldus de fraktie. Namelijk een organisatorische inbreng en een financiële. Zoals gezegd vindt het CDA dat voïwasseneneductaie en - vorming een taak van particu liere instellingen en dergelijke is. Een taakverdeling is daarin volgens het CDA wel gewenst, gezien de breedte van het werkterrein. Om tot een goede coördinatie te komen, acht het CDA het wel gewenst dat er een centraal platform wordt opgericht. Dat platform zou te vens gesprekspartner voor de gemeente kunnen zijn. Nood zakelijk is het ook dat een vas te plek voor de volwassenene ducatie wordt gevonden, een soort centrum waarin alles op dit gebied gecoördineerd wordt. Dat betekent echter niet dat alle educatie-activitei ten op datzelfde punt moeten worden uitgevoerd. Het moet meer worden gezien als een informatiepunt met bestuurlij ke en administratieve activi teiten. Met betrekking tot de finan ciën staat het CDA op het standpunt, dat de activiteiten die volgens de rijksnormen worden gefinancierd geen fi nanciële steun van de gemeen te behoeven. Een eenvoudige subsidiesleutel moet daarente gen gevonden worden voor ac tiviteiten die worden gefinan cierd uit eigen en gemeentelij ke bijdragen. Andere moge lijkheden blijven echter be spreekbaar, zoals bijvoorbeeld het geven van een vast bedrag voor een stichting. W OORSCHOTEN Met ^iet symbolisch wegspui- en van de werkloosheid leeft wethouder L. Mar- elis van welzijn gisteren n het Cultureel Centrum ie openingshandeling verricht voor de pas opge- ichte stichting Weer- verk. Deze particuliere itichting stelt zich ten loei om een zinvolle tijds- Desteding te vinden voor verkloze Voorschotena- •en. /olgens de bestuursleden van leerwerk, weten velen niet vat ze met hun tijd moeten loen nadat het dagelijkse verk is weggevallen. Weer- verk gaat dit probleem nu in doorschoten op drie fronten Aanpakken. Ten eerste door de "rijwilligersvacaturebank van gemeentelijke Sociale lienst over te nemen. Al ge- mme tijd kunnen inwoners 'an het dorp die graag vrijwil ligerswerk willen doen, hier terecht voor informatie over onbetaald werk. Verder gaat Weerwerk begeleiden en be middelen bij de zogenaamde praktijkervaringsplaatsen (PEP's). Deze plaatsen bieden aan mensen zonder werkerva ring de mogelijkheid om met behoud van uitkering een half jaar in een bedrijf of instelling in Voorschoten te werken. Tenslotte wil de stichting be staande werkprojecten stimu leren en bij de opzet van nieu we projecten behulpzaam te zijn. De heer mr. R. Kalfsbeek, voorzitter van Weerwerk, noemde in dit verband het succes van projecten als de be mande fietsenstalling op marktdagen en het glasproject in de wijk Noord-Hofland. „Het is echter absoluut niet onze bedoeling om betaalde ar beidsplaatsen in te nemen of te verdringen", benadrukte de heer Kalfsbeek. „Wij zullen niet meewerken aan het orga niseren van werkzaamheden waarvoor gewoon betaald be hoort te worden. Dan zouden we het paard achter de wagen spannen". Wethouder Marselis wenste Weerwerk in zijn openingstoe spraak veel succes toe en sprak zijn bewondering uit voor de initiatiefnemers, die veel werk hebben moeten ver zetten om de stichting tot stand te brengen. „De belang rijkste taak is nu om de stich ting voor de inwoners van Voorschoten maatschappelijk aanvaardbaar te maken", meende de wethouder. „Een gemeenschappelijke inspan ning van Weerwerk, de be trokkenen, het bedrijfsleven en de gemeente zullen nand in hand moeten proberen om verder te komen". De stichting Weerwerk krijgt in het opgeknapte Cultureel Centrum een eigen ruimte, waar zij twee maal per week spreekuur houdt. Bezoekers kunnen op dinsdagmiddag van twee tot drie terecht in het kantoortje aan de kant van de Prinses Marijkelaan en op donderdagavond van zeven tot acht uur. Wethouder L. Marselis van Welzijn „spuit" de werkloosheid weg door de naam van de nieuwe stichting met verf op een deur te schrijven. WASSENAAR De ambtswoning voor burgemeester drs. P.H. Schoute van Wassenaar moet voor een bedrag van 250.000 gulden worden opgeknapt. Dit blijkt uit een vandaag bekend geworden publicatielijst van het Wassenaarse colle ge van B en W. Het gaat om het binnenschilderwerk, het aanleggen van een nieuwe elektrische installatie, een nieuwe verwarmingsin stallatie, de koud- en warmwatervoorziening, een nieuwe keuken, badkamer en toiletten alsmede nieuwe ramen en deuren. Verder moeten de vloeren worden geïsoleerd. De laatste verbouwing van de burgemeesterswoning stamt uit 1929. De Wassenaarse ambtswoning ligt aan de Prinses Marielaan op loopafstand van het raadhuis De Paauw. Op dit moment woont burgemeester Schoute nog in de Merenwijk in Lei den, waar hij zoals bekend vele jaren wethouder van welzijn is geweest. Het is de bedoeling, dat het burgemeestersecht paar met hun twee kinderen nog voor deze zomer in de ambtswoning trekken. NOORDWIJK De Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw in Noordwijk heeft aan de wieg gestaan van een nieuw veiligheidsvoor schrift in de bouw. Dat staat in het jaarverslag over 1984 van de VAC te lezen. Op initiatief van de VAC-Noordwijk werd er namelijk in 1982 een lande lijke enquete gehouden over veilige voordeuren. Dit onder zoek heeft er toe bijgedragen dat een zogenaamd NEN-voor- schrift het licht zag: glas in deuren moet beneden de 1 me ter 40 (vanaf de vloer geme ten) uit veiligheidsglas be staan. In het jaarverslag komt verder nogmaals naar voren' dat aan nemers, architecten en andere betrokkenen bij de bouw vaak slecht luisteren naar de advie- »en aan de Weteringkade is de TAC niet uitgenodigd. Positief echter is dat na een gesprek zen van de Vrouwen Advies met de architect over de bouw Commissie. Het verslag bevat echter ook positieve punten. Bij de veertien projecten i van 61 premie-koopwoningen in het Vinkenveld, vrijwel alle wensen van de VAC zijn over- over de VAC vorig jaar haar genomen. Daartegenover staat licht kon laten schijnen, blijkt dat door de VAC naar voren dat vele adviezen overgeno- gebrachte zorgen over de be- men zijn. Vaak echter wordt reikbaarheid van de buurt, de VAC niet of te laat inge- voor ambulance, brandweer schakeld. Dat gebeurde in 1984 en vuilnisophaaldienst, in de onder meer bij de bouw van 55 woningwetwoningen werkgroep woonomgeving Vinkenveld, ongegrond zijn Vinkenveld. Een gesprek met verklaard. Ook is niet voldaan de architect heeft daarbij wei nig resultaat gehad omdat de opdrachtgever verstek liet gaan. Voor de voorlichtings avond voor de toekomstige be woners van de 29 koopwonin- aan een verzoek van de VAC om het stedebouwkundige plan voor 't Stille Zuie te her zien. zodat de toekomstige wo ningen wat gunstiger komen te liggen wat de zon betreft. Maar liefst 650 deelnemers meldden zich gis teravond aan de start van de tweede Prome nadeloop In Sassenheim Trekpleister was de zilveren medaille-winnaar in Helsinki in 1983, Rob Druppers. De loop werd voor de tweede maal in successie gewonnen door Mart Zuiderduin. De lopers konden kiezen uit de afstanden: 2Vè, 5 of 10 km. Het fraaie parcours in en om Sassenheim was keurig aangegeven en veel hulp van politie. EHBO enz. Er was tevens een sportmarkt waaar de diverse sportclubs reklame maakten evenals enige winkeliers en dansschool. Bij iedere start was het Rob Druppers die het startschot gaf. Winnaars: meisjes 2V£ km.: Astrid Bakker (Voorhout), jongens: Sebasti- aan Klijn (De Zilk); 5 km dames: Liesbeth Ver geer (Noordwijkerhout), jongens: Marcel Monteba (Sassenheim), meisjes: Monique Vergeer (Warmond), damesveteranen: Pauli ne Hekker; 10 km heren: Mart Zuiderduin (Noordwijkerhout). NOORDWIJK Nu de dag nadert, dat de eerste paal voor een nieuw raad huis de grond ingaat, blij ken burgers in actie te ko men tegen het imposante complex, dat in de dorps kom zal verrijzen. Drie bewoners van de Voor straat hebben tegen de bouw protest aangete kend. Tijdens een gisteravond ge houden hoorzitting van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening lichtten zij hun bezwaren toe. „Naar onze me ning is in het bouwplan te weinig rekening gehouden met de belangen van de om wonenden", aldus Voorstraat- bewoner H. T. Bosboom. Naar zijn mening werd het raadhuis te dicht op de bestaande wo ningen gebouwd. Volgens Bosboom zou de bur gemeester indertijd hebben aangekondigd, dat de bevol king zo uitgebreid mogelijk zou worden geïnformeerd over de raadhuisbouw en in spraak zou krijgen. Daarvan was naar zijn mening weinig of niets terechtgekomen. Bos boom bepleitte een verschui ving van de bouw in westelij ke richting. De in het plan ge creëerde binnenplaats zou dan vervallen. Commissievoorzit ter Rubingh attendeerde tij dens het verhoor op de uitvoe rige publicaties over de raad huisplannen. Het verbaasde hem, dat men tijdens de ruim telijke ordening-procedure geen bezwaar had gemaakt, maar eerst nu. Uit de opmer kingen van de opposanten bleek, dat er over dergelijke zaken merkwaardig veel onbe kendheid en misverstand be staat. Men verneemt wel vol doende over het plan. maar re ageert eerst als de bouwver gunning aan de orde komt Nieuwe kandidaten voor Meer en Duin LISSE Het bedrijventer rein Meer en Duin van Lisse loopt in zeer snel tempo vol. Nadat onlangs spectaculaire verkopen werden gereali seerd (C&A), zijn er nu we derom drie gegadigden voor een plekje op dit terrein. De gemeenteraad van Lisse moet woensdag 10 april zijn goedkeuring hechten aan deze verkopen. Als dat is ge beurd, is binnen een jaar al voor meer dan de helft van de grond van het bedrijven terrein verkocht. De eerste kandidaat-koper is het Lissese bedrijf Unex b.v. dat al een aan het bedrijf grenzend perceel had ge kocht en daar nu nog eens zo'n 1500 vierkante meter bij v/il kopen. De tweede gega digde is een beleggings- en bouwmaatschappij uit Bad hoevedorp die in Meer en Duin bedrijfshallen wil bou wen. Deze worden afgestemd op de wensen die op tafel ge legd kunnen worden door kleinere ondernemingen/die in de hallen ruimten kunnen huren of kopen. De maat schappij uit Badhoevedorp wil 16.770 vierkante meter grond kopen en de uitgifte aan huurders en kopers zal in drie fasen gebeuren. De derde gegadigde tenslotte is steenhouwerij Boot, die thans nog is gevestigd aan de Ka naalstraat en Julianastraat in Lisse. Bij deze onderhande lingen ging het om een per ceel van 3300 vierkante me ter nabij de Ringvaart NOORDWIJK In de verkeerscommissie is gister avond uitgebreid van gedachten gewisseld over de vraag hoe de Hoofdstraat langzamerhand tot winkelerf moet worden ingericht. Aanvankelijk dacht men aan doortrekking van de trottoirs en het aanbrengen van een verkeerstafel. Deze voorziening zou meer ver- keersbelemmerend werken dan drempels. Volgens wethouder Van Duyn zouden er tegen een verkeer stafel in de Noordwijkse situatie juridische bezwaren bestaan. Politie-inspecteur Schilperoort gaf daar een nadere toelich ting op. Naar aanleiding van een kwestie over een verkeer stafel te Tilburg had de Hoge Raad een arrest gewezen, waaruit zou voortvloeien, dat de gemeente in een soortgelijke zaak voor eventuele schade zou kunnen opdraaien. Schilper oort zag het gebeuren dat badplaatsbezoekers zaterdagsa vonds met een pilsje op de tafel bokkesprongen zouden gaan maken. Naar zijn mening diende voor het publiek duidelijk te worden aangegeven, dat men een winkelstraat binnenreed en weer verliet. Van Rijnberk (D'66) zette vraagtekens bij de juridische as pecten. Ondanks het arrest van de Hoge Raad worden ver- keerstafels nog dagelijks aangebracht. Als de gemeenten voor de schade opdraaiden, waren de grote steden al lang failliet, merkte de stedebouwkundige van professie min of meer honend op. Willms (CDA) bepleitte de aanleg van drie verkeersdrem pels. Voor mevrouw Voorham-Bartens (PvdA) waren dat al lemaal halve maatregelen. „Waar zijn we eigenlijk mee be zig?". vroeg zii zich af In haar visie paste, zoals bekend, slechts een volledige afsluiting van de Hoofdstraat voor het autoverkeer. Uiteindelijk ging de meerderheid van de com missie accoord met het doortrekken van trottoirs en het aan brengen van drempels.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13